De Heer is waarlijk opgestaan Onze puzzle Televisie-impressies Dit maken we zelf Weet u wel dat Goochelen met sjaaltjes Een wonderkachel Meisjesjasje ZATERDAG 4 APRIL 1953 9 KERKELIJK LEVEN Enkele vlaas als nagerechten Vlotte, charmante decoratie Een ooggetuige vertelde wat hij eens meemaakte in een van de Russische ka thedralen in de Paasnacht: De geweldige kerk lag daar in het half donker; slechts een paar flakkerende kaar sen verspreidden een spaarzaam en on zeker licht over de honderden, die daar biddend geknield lagen op de vloer en op de bidsloelen; met een gevolg van priesters trad de aartsbisschop plechtig naar voren; een enkele diaken droeg een fakkel voor hem uit. De bisschop mengde zich onder de knie lenden, die zich niet verroerden; hij zocht naar Christus, de gekruisigde; waar had den zij hem neergelegd? hij zocht tus sen de biddenden, hij zocht onder de grote booggewelven van de zijbeuken, hij ging vermoeid en ernstig en bekommerd met zijn gevolg naar buiten, naar het duistere, koude kerkeplein, het duistere, koude kerkhof, tastend liep hij langs de muren van de kerk, kwam die kerk weer binnen, sleepte zich mistroostig, alsof hij alle hoop had opgegeven naar het altaar, en daar daar begon plotseling de grote klok van de kathedraal te luiden met zware slagen, tientallen koorknapen vulden de kerk met licht, en, alsof hij een visioen aanschouw de, zo hief de bisschop, thans hoog voor het altaar, beide handen omhoog en riep ver rast en jubelend: Christus is opgestaan, en dat nieuws plantte zich bliksemsnel voort onder de rijen der knielenden, totdat een honderdvoudige stem daar beneden hem antwoordde: Christus is waarlijk opgestaan, en door die stemming aangegrepen, vielen de Russen elkaar om de hals, terwijl de tranen hun in de ogen stonden, en kusten elkaar en huilden en lachten: Christus is opgestaan. Hij is waarlijk opgestaan. Op deze wijze vieren wij in het Westen het Paasfeest niet. Wij zouden morgen vreemd opkijken wanneer in onze kerken zich een dergelijke godsdienstige vertoning zou af spelen. Wij zijn meer nuchter, beheerst en bedachtzaam. Maar al zijn wij minder ge ëmotioneerd dan onze Oosterse mede christenen, toch zullen degenen, die morgen in religieus-bijbelse zin het Paasfeest wil len vieren, hunkeren naar een gelijksoor tige blijde boodschap: „De Heer is waar lijk opgestaan". Op het eerste gezicht lijkt het alles nog al miraculeus. U kent de geschiedenis. Je zus Christus is na een ellendige nacht vol smaad en vernedering tenslotte tot de doodstraf veroordeeld. Tezamen met twee misdadigers is hij buiten Jeruzalem naar de heuvel Golgotha geleid. Daar wordt Hij gekruist ten aanschouwe van priesters, sol daten, feestgangers en leeglopers, met een enkele vriend daartussen. Na nog het een en ander gezegd te hebben, sterft Hij, diep betreurd door zijn volgelingen. Zijn leven lijkt mislukt. Hij krijgt een eervolle begra fenis, maar na enkele dagen blijkt zijn graf leeg te zijn en aan de bezoekers van het kerkhof wordt te kennen gegeven: „De Heer is waarlijk opgestaan". Later vertoont Hij zich ook aan deze en gene. Zijn op standing nu wordt op het Paasfeest her dacht en gevierd. Inderdaad, op het eerste gezicht schijnt het niet meer te zijn dan een mirakel, waar een modern mens zijn schouders over op haalt. Maar de bijbel zit er vól van. Wan neer men de boodschap van het Evangelie in één woord zou willen samenvatten, dan komt het woord „opstanding" zeer ernstig in aanmerking. God wil de mens doen op staan uit het verdriet van het leven, uit de zwaarmoedigheid van de geest en, blij kens het Paasfeest, ook uit de dieptè van de dood. Dit alles is in wezen revolutionnair. Onze levensphilisofie is, dat wij het leven maar moeten nemen zoals het is. En de dood is nu eenmaal onvermijdelijk. Met deze beschouwing over leven en dood trek ken wij door de jaren van ons bestaan. Maar het Paasevangelie protesteert hier fel tegen. Niet, dat dan gezegd wordt, dat wij geen misère meer hoeven te beleven of dat het stervensuur ons bespaard zal blijven. Doch wel wordt er gezegd, dat wij achter alle dingen het kolossale woord „opslanding" moeten zien. En beleven. Het is destijds begonnen met de opstanding van Jezus Christus uit te doden. Maar het zet zich voort. De waarlijk gelovige, die zich met deze Opgestane verbonden weet, rijst door de kracht van zijn geloof telkens weer op in de meest ellendige situaties van zijn leven en achter de tunnel van zijn dood ziet hij de opstanding en het leven in een nieuw Rijk. het Godsrijk. Het Paasfeest is vreemd en aantrekkelijk in enen. Het ziet er ongeloofwaardig uit en tegelijk roept het iets in ons wakker. En om dit laatste stromen morgen de kerken vol in Rusland, in Nederland en overal ter wereld. In alle talen en toonaarden klinkt het rond de wereld: „De Heer is waarlijk opgestaan." Iedereen mag meedoen. Want het betreft iedereen. ADVERTENTIE V^'Vooplokaal NOTARISHUIS i, Dir. W N WOLTF.RINK Bilderdijkstraat bijdeZijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 14/15 APRIL 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst In de fabriek der N.V. Hollandse Sig naalapparaten te Hengelo is de 'eerste van een grote serie luchtafweerinstallaties, welke voor het buitenland bestemd zijn, voor af levering gereed gekomen. ADVERTENTIE '^Üoor rouw Wanneer de hoofdgang van de maaltijd stevig is geweest, dan valt het meestal niet om daarna nog aan een pudding te beginnen, tenzij u natuurlijk een paar grote zoons hebt die alles aan kunnen. Maar gewoonlijk zullen we toch na een wat zwaardere maaltijd een tamelijk licht nagerecht kiezen. En een vla is daarvoor uitermate geschikt, niet te dik, juist om „de laatste gaatjes nog vol te laten lopen." En vandaag willen we ons nu juist eens niet met de allerbekendste van de vlaas bezighouden: de custardvla, maar eens kijken wat er nog meer aan moge lijkheden op dit gebied is. En dat is heus meer dan u misschien op het eerste ge zicht zoudt verwachten. We doen dan ook maar een greep uit enkele minder bekende vlaas en hopen dat u er in uw gezin succes mee zult hebben. Yoghurtvla (4 5 personen) Yï liter custardvla koken op de ge wone wijze en iets laten afkoelen zon der dat er een vel opkomt. Door deze vla met de garde een halve liter yoghurt kloppen. Doordat yoghurt niet gezoet is, moet door de vla wat meer suiker gedaan worden. De vla opdoen in een glazen schaal en presenteren met dunne wafeltjes. Deense vla Yi liter vanillavla, 100 h 150 gram krenten en rozijnen, 2 a 3 dl. bessen sap plus water, plm. 50 gram suiker, aardappelmeel. De gewassen krenten en rozijnen gaar koken in bessensap en water. Het vocht vrij dicht binden met aan gemengd aardappelmeel. De massa overdoen in een vlaschaal, koud laten worden en bedekken met de vanillevla. Horizontaal: 1. Zang stem, 4 sieraad, 10 hoop stenen, 13 pro, 15 aardkluit, 16 rivier in Italië, 17 stekken, 19 vis, 20 wat men drinkt, 21 voorzetsel, 22 voedsel, 24 op last van, 25 windrichting, 27 titel, 29 Zuid vrucht, 32 herkauwer, 34 geloof, 36 emmer tje, 38 vijlwerktuig, 40 muzieknoot, 41 grond om boerderij, 43 familielid (popu lair), 44 enz. enz., 45 voorzetsel, 46 maand. 47 meisjesnaam, 48 zijtak v. d. Dona i, 49 priem, 52 fig. uit 1001 Nacht, 54 tennisterm, 55 en (Lat.), 56 be kwaam, 57 tapvormig, 59 nee (Eng.), 60 in het jaar der wereld, 61 zeerover, 63 beeld- telegrafie, 65 motor schip, 66 boom, 67 muzieknoot, 69 brief aanhef, 71 geestelijke, 73 hond, 75 onder aards afvoerkanaal, 78 ruk, haal, 79 leen man, 81 toespraak, 82 voorzetsel, 83 zonne scherm, 84 kleding stuk. NAAM INZENDER: ADRES: Verticaal: 1 Wees gegroet, 2 vuurkoord, 3 stamteken, 5 pers. voorn.woord, 6. berg, 7 doodslag met voorbedachten rade, 8 meisjesnaam, 9 deel v. d. Bijbel, 10 toren omgang, 11 in het jaar, 12 kledingstuk, 14 muzieknoot, 16 slee, 18 heden, 20 muziek noot, 23 hetzelfde, 24 vlak, 26 eerste mi nister, 28 deel v. d. mast, 30 vlaktemaat, 31 achting, 32 omhoog, 33 lid v. d. senaat, 35 dagblad, 37 bikkelen, 39 vaartuig, 40 gissen, 42 ventilator (Eng), 45 voegwoord, 50 traag, 51 tuingereedschap, 52 ongeluks godin, 53 made, 56 lengtemaat, 58 heilige, 60 najaarsbloem, 62 ongebonden stijl, 64 getij. 65 tijding, 66 bijwoord, 68 politieke partij (afk.), 70 reinigingsmiddel, 71 staatsbedrijf, 72 maanstand. 73 mannelijke bij, 74 brandstof, 76 titel, 77 onderricht, 79 familielid, 80 soort onderwijs. Oplossingen kunnen worden ingezon den, ingevuld op het hierbij afgedrukte diagram, aan onze kantoren Grote Hout straat 93 of Soendaplein 37, Haarlem, en Kennemerlaan 186, IJmuiden. Geen me dedelingen toevoegen en op enveloppe of briefkaart (adreszijde) vermelden: „Op lossing puzzle". Om mee te dingen naar de drie geldprijzen van respectievelijk f 7,50, f 5,- en f 2,50 moeten de oplossingen uiterlijk Donoerdag a.s. te 17 uur in ons bezit zijn. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1 poes, 5 lasso, 9 ezau, 13 onder, 15 ark, 16 odeon, 17 né, 18 taak, 20 imme, 22 r.i., 23 tra, 25 ma, 27 o.a., 28 Ate, 29 ach, 31 rekel, 34 ada, 36 hal, 38 leg, 39 ara, 41 mat, 43 ir., 45 g.g., 46 man, 48 er, 49 ster, 50 tien, 51 a.D., 52 les, 54 e.k., 56 l.n., 57 ale, 58 nor, 60 mat, 62 tam, 64 dos, 65 dadel, 67 fez, 69 kar, 70 ba, 71 es, 73 neb, 75 a.d., 76 eelt, 78 maas, 80 va, 81 deels, 83 ode, 85 pleet, 87 eros, 88 kerel, 89 anno. Verticaal: 1 pont, 2 onera, 3 ed'.,-4 set, 6 aak, 7 sr., 8 ski, 9 ede, 10 ze, 11 aorta, 12 unie, 14 ram, 16 oma, 19 aar, 21 mol, 24 acht, 26 oker, 28 Adam, 30 ha, 32 el, 33 eg, 34 ar, 35 emelt, 37 liter, 39 agent, 40 ander, 42 are, 44 rek, 45 gil, 47 aal, 53 snor, 55 lade, 57 amen, 59 os, 60 m.A., 61 te, 63 af, 64 dader. 65 dal, 66 lea, 68 zeven. 69 kade, 70 bes, 72 sap, 74 bato, 76 els, 77 toe, 78 mee, 79 sla, 82 e.o., 84 dr., 86 en. Ds prijswinnaars van de vorige puzzle zijn: 1. J. Bredenoord, Sanatorium Hel- lendoorn f 7,50; 2. Mej. G. de Vries, Grote Houtstraat 144 Q, Haarlem f 5,-; 3. W. A. C. Reekers, v. d. Vondellaan 25, Drie huis f 2,50. :*n,. raat, dat ook voor de architecten een uitkomst betekent Dij het ontwerpen van interieuren, dat het de lucht in de vertrekken, die verwarmd worden, fris houdt. Door de zogenaamde „stralings- warmte", die deze manier van stoken veroorzaakt, worden namelijk alleen personen, voorwerpen en dergelijke zélf verwarmd en niet in de eerste plaats de lucht. De kachel kan gestookt worden met elke willekeurige brand stof, doch met cokes is het verreweg het voordeligst; men heeft slechts twee kitten cokes per dag nodig om drie ka mers te verwarmen! J. S. een r.ieuw vloerkleed de eer ste maanden niet met een stofzuiger schoon gemaakt mag worden. Het beste is het om het kleed met een zachte borstel voorzichtig te schuieren. u vertoevend in het buiten land de tafelmanieren, die in Neder land gebruikelijk zijn, gerust kunt handhaven? de mica-ruitjes van uw haard weer als nieuw worden wanneer u ze opwrijft met een mengsel van spiritus en sigarenas? een vain jullie nog naar beneden". Doch ook dit zou geen catastrophe betekend hebben, want de werkelijke afstand be droeg slechts enkele meters! Ja, schier onbegrensde mogelijkheden biedt de televisie, ware het niet, dat de beperkte ruimte die de studio biedt een steeds grotere handicap gaat vormen. Binnen zeer korte tijd hoopt men in Bussum dan ook een ander gebouw te betrek ken. Op onze verzuchting, dat televisie erg veel lijkt op spelen voor de film, ver zekerde ons één der technici, dat tele visie-opnamen véél en véél moeilijker zijn, alleen al, omdat men niet zoals bij de film de scènes aan elkaar kan plak ken, maar continue door moet draaien. Hier werden wij ons weer bewust van de enorme hitte om ons heen, maar ventileren gaat in de studio niet, omdat een ventilator altijd enig geruis ver oorzaakt en dat zou het geluid van de uitzending niet ten goede komen. Maar in de toekomstzo werd ons verze kerd. Zeker, de Nederlandse Televisie staat nog in de kinderschoenen, maar wie staat dat niet op een zo jeugdige leef tijd? Zij heeft recht op ons begrip en onze vaderlandse belangstelling. Hier-moet het doek vallen over één dag televisie en over „Mercadet". Een doek overigens dat bestaat uit twee gordijntjes op een koperen roe, vastge houden door twee televisie-mensen, maar dat op het scherm net de indruk maakt alsof het de gordijnen van de Stadsschouwburg te Amsterdam zijn, die zich moeizaam sluiten na een in spannende voorstelling. B.S. Sedert enkele weken is er voor de Benelux-landen een nieuw soort kachel in de handel, die welhaast aan alle eisen voldoet: het is een kachel, die zichzelf regelt naar koude en warmte, geen plaats inneemt en geen stof ver oorzaakt. Hiermee is dan in weinig woorden de practische waarde weerge geven van een verwarmingssysteem, dat uiteraard is gebaseerd op alle mo gelijke uitingen van technisch vernuft, die wij u echter willen besparen. Om u echter verschillende staaltjes van deze nieuwe vinding te vertellen: u kunt met een gerust hart uw hand in de schoorsteen steken achter de brandende kachel. Alle hete lucht wordt namelijk door de speciaal geconstrueer de tegels, die als schoorsteen in afge paste delen bij de kachel worden ge leverd, vóór de schoorsteenpijp gehou den, waardoor alle hete lucht uitstraalt in de kamer en er dus niets van de warmte der brandstoffen verloren gaat. De kachel neemt ook geen ruimte van de kamer in beslag: de oven van het namelijk in de muur tegels zoigen voor de is het mogelijk om bijvoor beeld de kachel met zogenaamde stook gat (de voorzijde van de kachel dus, waarvan de delen zoals rooster, stook gat e.d. hermetisch afgesloten zijn) in de keuken te plaatsen en de bijbeho rende tegels aan de achterzijde van de kachel, tegen de muur in de aangren zende kamer, bijvoorbeeld in de huis kamer. De tegels stralen dan de warmte af en de temperatuur in de kamer is gelijk aan die in de keuken en bovendien is met een zelfde stookcapaciteit nog een derde kamer te verwarmen, waarvoor een buis naar de bovenverdieping kan worden aangelegd. Het principe van dit nieuwe verwar mingssysteem is in feit gebaseerd op de met name in Rusland immer toege paste verwarmingsmethode door mid del van tegels. Bovendien kunnen de losse tegels in diverse afmetingen en vormen worden vervaardigd, waardoor men van de kachel, die anders altijd een min of meer dood element in de woning vormt, een compleet meubelstuk kan maken, bijvoorbeeld een sluitstuk van een bank. Tenslotte geldt als belangrijke bij zonderheid van dit verwarmingsappa- Een scène uit Mercadetvan Honoré de Balzac. Uitvoering door „De Plankeniers" uit Naarden. Wij ontvingen de prettige uitnodiging een dag te komen doorbrengen in de televisiestudio te Bussum om tegenwoor dig te zijn bij de opname van het to neelstuk „Mercadet" van Honoré de Balzac, op te voeren door het beken de Bussumse amateur-toneelgezelschap „De Plankeniers". Wij hebben verbijsterd gestaan en wij hebben bewonderd. Want al be hoort u misschien tot de kleine groep „zieners" thuis, u hebt beslist geen idee van wat er allemaal voorafgaat aan de eigenlijke vertoning. Als kleine inleiding het volgende: „De Plankeniers", voor geen kleintje vervaard hebben het stuk „Mercadet" al minstens 30 maal opgevoerd. Voor een televisie-uitvoering waren echter nog twee volle dagen repetitie nodig, plus de verzuchting van de televisie regisseur, van dit stuk de heer Ben Mettrop, dat er nog minstens een dag langer gerepeteerd zou moeten worden wilde men alles „er uit halen". Voegen wen hier nog aan toe, dat de opnamen plaats vinden onder een stevige hitte, - vandaar dat de televisie-staf gehuld is in lange witte jassen - dan zal u mis schien de lust vergaan, ook eens „even" op het televisie-scherm te verschijnen, of, genadeloze critiek te leveren. Wat ons het meest trof, was onge twijfeld het enthousiasme, waarmee ge werkt wordt en de vaste wil om iedere uitvoering zo goed mogelijk te doen zijn. De spreuk boven een der vele toestellen: „Steeds opnieuw beginnen, dat is levensmoed", was hiervan wel het sprekende bewijs. Wij zullen niet trachten u een tech nische uitleg te geven van de televisie, noph alle benamingen op te sommen van de verschillende apparaten, (wij zijn er trouwens vele vergeten), maar het is onze bedoeling u onze nog niet bekoelde impressies zo goed mogelijk weer te geven. Wij begrepen de tele visie-regisseur (de toneel-regisseur komt hier niet aan te pas!), toen hij, meelevend met de spelers een kaars trachtte uit te blazen, die de huisknecht in het stuk te vroeg aangestoken had. Een grappige situatie, omdat de regis seur volkomen gescheiden zit van de spelers. Hij zit achter glas, ziet de beel den op het scherm verschijnen en geeft orders door middel van microfoons. Het blazen hielp dus niet veel! Overi gens zijn de mogelijkheden bij televisie regie duizelingwekkend. Een aardig staaltje hiervan was de scène, waarin drie schuldeisers van „Mercadet" voor een geopend raam verschijnen en vol interesse de postkoets zien aanko mennaar hun opgetogen mening beladen met goud en bankbiljetten. Stelt u zich deze scène voor op een ge woon toneel: het wankele décor-raam gaat open, de spelers verdringen zich om op de zogenaamde straat te kijken en het publiek ziet drie ruggen en dus uiteraard geen enkele 'mimiek. Maar wat ziet men op het televisie-scherm? Het raam gaat open en door middel van een spiegel vangt men de scène op van af de „straat". Wij zagen drie hoof den toebehorende aan meergenoemde schuldeisers, uit het raam kijken, met al de bijbehorende mimiek en met een voortreffelijk diepte, waarbij ons het gevoel bekroop van „pas op, direct valt Het mooie weer begint zo langzaam maar zeker te komen en ook uw doch tertje heeft u vast al gevraagd of ze zonder jas naar school mocht, omdat het zulk mooi weer was. Zodra het dus wat zachter is, zijn ze aan een korter jasje toe, daarom volgt hier het patroon ervoor. Het is geschikt voor een kind van ongeveer 7 jaar en kan zowel voor een jongen als meisje gebruikt wor den. Voor een jongen wordt het jasje alleen andersom gesloten. De maten voor dit patroon zijn: bovenwijdte 74, ruglengte 30, lengte van de mouw 44, mouwwijdte 32. Benodigde stof 1.10 m. van 140 breed. Zoals we altijd doen, gaan we eerst de patronen op ware grootte natekenen en op de stof leggen, zoals de tekening dit duidelijk aangeeft. Alle delen worden met naad uitge knipt. Het patroon voor het belegstuk neemt u even van het voorpand over, dit wordt dan afzonderlijk geknipt. Als we dit jasje helemaal volgens de regelen der kunst willen maken, dan is het erg netjes als we in de revers, kraag en onderkant van de mouwen linnen maken. Voor de zakken neemt u twee lapjes van ongeveer 12 bij 12 cm, hiervoor is nog genoeg stof over, zoals u ziet. De onderkant van de kraag wordt geheel schuin geknipt, dan valt de kraag mooier. Wij wensen u weder om veel succes en tot de volgende keer. L. S. NET als het griep-virus is uit Amerika het zijden of wollen aoekje overgewaaid dat gavroche heet, ofwel „kwajongen", omdat sportieve Amerikaanse meisjes zo'n doekje slordig om de hals geknoopt hebben als ze hun drie kwart lange broek dragen met een sweater. En die kwajongen kwam, net als de griep, in korte tijd in Frankrijk terecht en ver zeilde er op de modeshows - en sindsdien dragen de Franse meisjes en vrouwen zo'n doekje bij hun mantelpakje. Vervol gens zwierf het mode-virus naar Italië en de Italiaanse meisjes, die met kleinig heidjes wonderen kunnen doen, strikten zo'n kleu rig doekje om hun pols en zelfs wel om hun enkel, - of bonden her als een vlaggetje aan het hengsel van een boodschappen mandje. Men kan zo'n lapje zij in het ceintuur dra gen of wapperend van de schouder, of vastgeprikt met een aardig bijou op de borst of in de taille. Van gro tere sjaals kan men, als men han dig knopen kan, een buideltje ma ken voor op de wandeling en zo'n buideltje kan men dan zelfs met een andere sjaal om het middel vastknopen. Van felgekleurde sjaals knoopt men een waszak voor op HET allernieuwste is het slüierdun- ne smalle sjaaltje voor de sier en voor de warmte heeft men sjaals die aan de binnenkant van wol zijn met een zijden motief en aan de buitenkant van zijde met een wollen motief. De stola - die overigens van de Hottentotten stamt en daar „kosh" heet - ligt er dit jaar een beetje uit omdat Christian Dior bij zijn avondtoiletten de vierkan te sjaal, in een driehoek gevouwen, om de overigens blote schouders wierp. Sjaals en sjaaltjes zijn de voornaamste accessoires van vrouwen van alle leef tijden en we zagen ze op deze show in gifgroen en in stemmig grijs, in zwart wit gebiesd en in de felle kleuren en grillige schablones van Picasso of een zijner kornuiten. En dat de herenmode in sjaals betreft: mannen mogen ook gavroches dragen, doch wie zich liever bij de traditionele shawl houdt kan kie zen uit brede streepdessins in nog iets bleker tinten dan vorig jaar, want de herenmode is langzaam aan het ver schieten. de badkamer of om aan de wand te hangen in een jongemeisjeskamer. Van twee zijden sjaals - dezelfde, of, wie durft, in contrasterende kleuren - kan men zelfs een blouse of een strapless maken.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7