Frans Halsmuseum weer twee gerestaureerde zaaltjes rijker n is de shag! I ■ZE VEN DA GEN Agenda voor Haarlem Viriele en bewogen vertolking der Matthaus Passion door de COV J. A. Boom overleden Viering Koninginnedag in Oud-Schoten Dr. A. Dekker overleden Directeur van H.B.S.A Van mensen en dingen onder de Damiaatjes HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eindstrijd van Gewestelijk kampioenschap biljarten in Heemstede Verduisteringen en diefstal in Haarlem Volgende tentoonstelling op Flora gewijd aan Boskoop de fijne geur de milde smaak en de goud-gele kleur! L Jubileum A. van Zijst SATERDAG 4 APRIL 1953 li De bezoekers, die vandaag het Frans Halsmuseum bezichtigen, zijn de eersten die zich kunnen verlustigen in de schoonheid van twee zaaltjes waarvan de restauratie juist gereed is gekomen. Het zijn een vertrek gewijd aan de achttiende eeuw en het Empirezaaltje. Daarin bevindt zich een fraaie schoorsteen met een beeld van Madame RécausiSr, waarvan hierboven een foto is opgenomen. Höëwel het district Haarlem van de Kon. Ned. Biljart Bond reglementair nog geen rechten kon doen gelden opnieuw een kam pioenschap binnen zijn grenzen te organi seren, immers drie jaar geleden werd hier de winnaar in de hoofdklasse libre aangewezen en verleden jaar de kampioen van de tweede klasse heeft het hoofd bestuur het district Haarlem toch weer met de voorbereiding en organisatie van de eindstrijd om het Gewestelijk kampioen schap belast. De opdracht houdt enigszins verband met de Flora, waardoor deze wedstrijden onwillekeurig een speciaal karakter zullen verkrijgen. En het ligt dan voor de hand dat Heemstede als de aangewezen plaats moest worden beschouwd, waar men dit kampioenschap zou verspelen. Zo zullen in café-restaurant „Het Hof van Heemstede" aan de Valkenburgerlaan de verschillende kcynpiöerien uit de distric ten van het gewest „Het Noord-Westen" aantreden, om onder elkaar te beslissen, wie van hen straks op 30 en 31 Mei in Hel mond tegen de andere vijf Gewestelijke kampioenen, uiteindelijk beslag mag leg gen op de Nederlandse titel van de eerste klasse klein biljart libre. De Gewestelijke kampioenen, die in Heemstede de strijd op het groene laken zullen aanbinden zijn: P. Bood, „H.E.T. E.Y." (Amsterdam); J. Broertjes, „A.B.C." (Abbekerk); C. Fontijn, „A.B.V." (Wormer- veer); P. in 't Hout, „De Rozenboom" (Bus- sum); Jb. Klop, „H.N.K." (Schagen); H. Loggem, „Het Centrum" (Utrecht); H. Oomen, „S.V.V." (Haarlem); Th. Schut jr., „De Optimisten" (Alkmaar). Het tournooi vangt aan Donderdag 9 April om twee uur, waarna Vrijdag 10 en Zaterdag 11 April eveneens dagelijks acht partijen worden verspeeld. De vier slót partijen zijn vastgesteld cp Zondag 12 April, half twee en drie uur, waarna om vijf uur de huldiging van de kampioen en de prijsuitreiking zullen plaats vinden. Het district Haarlem mocht bij de orga nisatie van de zijde van het Heemsteeds gemeentebestuur alle medewerking onder vinden. Niet alleen dat het een plaquette met een afbeelding van het raadhuis als prijs beschikbaar stelde, maar ook de bur gemeester, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard heeft zich in principe bereid ver klaard dit tournooi te openen. Mocht de burgemeester eventueel verhinderd zijn, dan zal in zijn plaats wethouder H. Dissel koen als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur optreden. Voor de deelnemers aan dit tournooi staat onder meer voor Zaterdag 11 April nog een bezoek aan de Flora op het pro gramma. ZATERDAG 4 APRIL Stadsschouwburg: „Een moeilijk mens", (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Luxor: „Geluidsbarrière", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De laatste grens", 14 jaar, 7 en 9.1o uur. Lido: „A. en C. in Alaska", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De big van het regi ment"-, alle leeft, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „De vlucht van kapitein Blood", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een Amerikaan in Pa rijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandb „Singing in the rain", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi" alle leeft., 7 en 9.15 u. ZONDAG 5 APRIL Stadsschouwburg: „Een moeilijk mens' (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Luxor: „Geluidsbarrière', 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.1o uur. Frans Hals: „De vlucht van Kapitein Blood", 14 jaar. 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. City: „De laatste grens", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „A. en C. in Alaska", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De big van Het regiment", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een Amerikaan in Parijs", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Singing in the rain", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 6 APRIL Stadsschouwburg: „Via Lissabon" (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Concertge bouw: Bonte avond 8 uur. Rembrandt: Mor genvoorstellingen „Eroïca", 11 uur. Lido: Morgcnvoorstelling „Wilde pracht", alle leeft., 11 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen, zie. agenda van Zondag). DINSDAG 7 APRIL Stadsschouwburg: „Als het kindje bin nenkomt" (Haagse Comedie), 8 uur. Re monstrantse Kerk: Paasspel „De dag des Heeren", 8 uur. Luxor: „Geluidsbarrière", 2, 7 en 9.15 uur. City: „De laatste grens", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „A. en C. in Alaska", alle leeft., 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De big van het regiment", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vlucht van kapitein Blood", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Met volle muziek", alle leeft., 2.30 uur. Rembrandt: „Singing in the rain", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 8.15 uur. Donderdagavond omstreeks half acht is in het Diaconessenhuis in Haarlem de heer J. A. Boom, een bekende drukkerspatroon in deze stad, overleden. Hoewel het insiders niet onbekend was dat de gezondheidstoestand van de heer J. A. Boom reden tot bezorgdheid gaf, kwam toch de tijding van zijn overlijden nog vrij onverwacht. Met de heer J. A. Boom, die de leeftijd van bijna 80 jaren bereikte, is weer iemand van de oude garde heengegaan, die gedurende een werkzaam leven een bedrijf heeft kunnen opbouwen dat thans onder de Nedei-landse grafische bedrijven een vooraanstaande plaats inneemt. Op 1 Juli 1898 nam de heer J. A. Boom op 24-jarige leeftijd het drukkersbedrijfje van de heer Woest aan het Klein Heilig land over, werkende met twaalf man per soneel, doch al heel spoedig was uitbrei ding noodzakelijk en werd op de Ged. Oudegracht een groter pand betrokken. Op zijn initiatief kwam de uitgave van het weekblad „De Auto", dat thans bijna vijftig jaren vei-schijnt, tot stand waar mede hij zijn naam als uitgever vestigde. Na het overlijden van de heer J. Th. Ruygrok in 1939 kwam een fusie tussen de naast elkaar gevestigde bedrijven tot stand. Naast de heer J. A. Boom was zijn zoon, de heer J. M. Boom, inmiddels even eens in de directie opgenomen en na een inwendige reorganisatie in 1941 waarbij de N.V. Uitgevers- en Drukkersbedrijf Boom-Ruygrok werd opgericht, achtte de heer J. A. Boom de tijd gekomen om de leiding van het bedrijf, dat inmiddels was Naar wij vernemen zal dit jaar voor het eerst ook een viering van Koninginnedag worden georganiseerd in Oud-Schoten, het stadsdeel van Haarlem ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. Er is een voorlopig comité voor een op te richten Vereniging ter viering van na tionale dagen „Oud Schoten" gevormd, waarvan de heer C. J. Koppen, Rijksstraat weg 356, secretaris is. Het comité werkt nauw samen met het wijkcomité „Oud-Schoten" en in die buurt werkzame winkeliers-, amusements- en speeltuinverenigingen. Voor 30 April werd het volgende pro gramma opgesteld: 8.00 Vlag hijsen en réveille bij Sionskerk met medewerking van Tamboer- en pijpercorps C.J.M.V. 9.00 Zangfeest van schoolkinderen onder auspiciën van het wijkcomité. Mede werking wordt verleend door Hax-- monie en fanfaregezelschap „Cae- cilia". 9.30 Uitreiking van versnaperingen aan de deelnemers van het zangfeest en vertrek der kinderen naar de speel plaats van de J. P. Coenschool al waar hen een cabaretprogramma en turndemonstratie zal worden gebo den. Turndemonstratie door Gymnas tiekvereniging VOLO. 14.00 Atti-acties voor kinderen: Diverse be hendigheids- en actiespelen om prij zen. 19.00 Gecostumeerde voetbalwedstrijd op terrein van „Onze Gezellen". 20.00 Bal-champétre op het speelplein van de J. P. Coenschool met medewer king van boerenkapel „St. Caecilia" en een band. Tevens zijn hieraan verscheidene attracties voor ouderen verbonden. In de nacht van Donderdag op Vrijdag hebben enkele personen zich toegang ver schaft tot een slaapkamer van een huis in de Prof. v. d. Waalstraat. Vermist worden: een geldkistje met tweeduizend gulden, een gouden dames polshorloge met gouden band, een herenpolshorloge, een gladde gouden ring en goudstukjes van een bril montuur. Tot nu toe heeft men nog geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Vrijdag is de veertigjarige J. G. K., zon der vaste woon- en verblijfplaats, aange houden. Hij wordt er van verdacht in Haarlem eep bakfiets, die een waarde had van driehonderd gulden gehuurd te hebben en hij zou deze fiets later in Amsterdam verkocht hebben. De bakfiets is in Am sterdam gevonden en aan de eigenaar te ruggegeven. K. is ingesloten. Vrijdag heeft de Haarlemse politie de dertigjarige C. J. S. uit Haarlem aange houden. Hij wordt er van verdacht bij zijn werkgever, een carrosseriebouwer in Spaarndam, gereedschap verduisterd te hebben. uitgegroeid tot bijna tweehonderd man personeel, aan jongere krachten toe te vertrouwen. Tot aan zijn dood bleef hij echter vol belangstelling voor het wel en wee van het bedrijf, als commissaris en adviseur hiermede verbonden. De crematie zal op Dinsdag 7 April om 10.30 uur op Westerveld plaats vinden. De directeur van de gemeentelijke HBS A te Haarlem, dr. A. Dekker, is Donderdag avond omstreeks kwart over acht in zijn woning aan de Middenlaan overleden. De heer Dekker leed reeds geruime tijd aan een ernstige ziekte. De thans overledene werd in 1897 ge boren en volgde na de lagere school de cursus van de Rijkskweekschool in Nijme gen. Vervolgens studeerde hij voor de acte Engels M.O. en de hoofdacte. In 1923 wer den deze studies met succes beëindigd, waarna een universitaire studie volgde met als doel het doctoraat in de Engelse taal. Als leraar in het Engels werkte de heer Dekker een aantal jaren aan de tweede Openbare Handelsschool, daarna aan de Middelbare en de Hogere Handelsschool te Amsterdam. Gedurende tien jaar was hij tevens privaat-docent aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. De naam van dr. Dekker is tevens ver bonden aan het grote woordenboek van prof. Swaen een arbeid van tien ja ren en tevens aan het in 1932 versche nen proefschrift: Some facts concerning the syntax of Malory's Morte d'Arthur. In Maart 1946 werd dr. Dekker door de noodraad benoemd tot directeur van HBS A. In de weinige jaren die hij daaraan lei ding heeft mogen geven heeft hij zich doen kennen als een goed en degelijk pae- dagoog en leidsman. De onderwijsvernieu wing had zijn volledige belangstelling en hij liet zich kennen als een man die ook buiten het terrein vain het onderwijs een brede belangstelling bezat. Dit kwam on der meer tot uiting in zijn lidmaatschap van het Centrumcomité Koninginnedag te Haarlem, in welks vergaderingen hij node gemist zal worden. De crematie heeft Dinsdag 7 April plaats om half twee op Westerveld. De volgende binnententoonstelling op de Flora 1953 te Heemstede zal gewijd zijn aan Boskoopse producten. Vrijdagmorgen 10 April zal de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening de tentoonstelling officiëel openen. Tot en met Maandag worden de bezoekers in de gelegenheid gesteld in de bloemendal de -producten uit Aalsmeer te zien. Daarna wordt de binnententoonstelling gesloten, omdat de hal ingericht moet worden voor de Boskoopse producten. ADVERTENTIE C 119 Alweer over de* Matthaus-Passion van Bach te moeten schrijven het zou een hopeloos geval kunnen lijken, indien men althans van zins ware de zoveelste uit voering die men er van hoort als een ge woon, traditioneel gebeuren te behandelen, waarbij men er zich van zou kunnen af maken met wat afgesleten termen. Maar hopeloos is het helemaal niet als men zich vrij openstelt voor de eeuwig wisselende problemen van dit geestelijke drama. Tel kens wanneer men met dit meesterwerk geconfronteerd wordt, kan men de leven digheid en de geweldige spanning ervaren, die van het onderwerp zelf, het Evangelie verhaal, uitgaan. Bach's werk is zo levens krachtig, dat het zich bij de meest uiteen lopende wisselingen van de tijdgeest aan past. Het heeft in ultra-romantische vertol kingen echte ontroering, in zakelijk cor recte interpretaties ontzag en verheffing gewekt. En nu men het weer aandurft het dramatisch accent, niet als een i*o- mantisch, maar als een rechtmatig barok- element, in zekere mate te laten over heersen, ondergaan wij het effect van deze opvatting andermaal een tijdsverschijn- Lof van Haarlem Wij ontvingen dezer dagen een brief van een lezer, die en thousiast was geraakt over het enthousiasme van een Haar lemmer, die in de bus een tweetal vreemdelingen de lof van zijn stad zong. „Die toe risten waren in goede han den", zo schrijft deze lezer en hij voegt er nog aan toe, dat het te wensen ware, dat alle Haarlemmers met zo'n daad werkelijke liefde voor hun stad bezield zijn. Dat zijn we natuurlijk volko men met deze briefschrijver eens. En daarom verheugt het ons te meer nu blijkt dat Haar lem ook op niet-Spaarneste- delingen een grote en zelfs een grootse indruk maakt. Dat was deze week bijvoor beeld het geval met een acht tal Delftse collega's, die een avondtoer door Haarlem- Lichtstad maakten. U heeft naturlijk al begrepen dat het degemeentesecretaris, mr. Phaff, was die hen daartoe had verlokt. Mr. Phaff leidde het gezelschap dan ook zelf rond die avond, van Stadhuis naar Proveniershuis, van Pro veniershuis naar Frans Hals museum en vandaar via Gra- vestenenbrug en Vishal naar Hyacinth, eindpunt van zovele Lichtstadgangers. Die Delftenaren kwamen zo in het rustige gevoel, dat men hen de hele wereld kon laten zien, maar dat er tenslotte toch niets haalt bij de ontegen- zegelijk vele charmes van het Prinsenhof. Maar in de ridderzaal van het Stadhuis, waar juist die avond bij wijze van proef lampen waren aangebracht achter en kele gebrandschilderde ramen in de Westelijke muur, waren er die al een beetje begonnen te wankelen in die overtuiging; het Proveniershuis met .Lie ven de Keij's ranke Annato- ren op de achtergrond ont lokte een welwillend femom- pel. maar het Frans Halsmu seum bleek voor deze journa listen wel Haarlems hoogste troef te zijn. Dat was natuur lijk ook te danken aan de al tijd zo persoonlijke ontvangst en explicatie door de heer Baard, die ons telken male weer verrast door zijn gave een hele eeuw met zijn cultuur en daarin de plaats en karak ter van de kunstenaar als in een notedop verpakt te ver tolken. Maar ook wij, die wel eens geneigd zijn te geloven (dat is natuurlijk zelfoverschatting) Zacht kaarslicht beschijnt in de kleine Regentenkamer de Grote kerk van Adriaen Oudendijk (te Haarlem geboren in 1648, verdere levensloop onbekend) en Dirk Maes (geboren, getogen en gestorven in Haarlem 1659-1717). De laatste schilderde de figuren, de eerste het décor. dat deze stad geen geheimen meer voor ons heeft, werden getroffen door deze waarlijk unieke schatkamer der kunst, in deze dagen ook juist des avonds geen afgesloten, dood domein, maar een levende werkelijkheid. Bezit van velen En die gedachte drong zich Maar we hadden het over die Delftenaren, die tezamen met mr. Phaff met de Hyacinth- express huiswaarts togen. We hoorden echter, dat de ge meentesecretaris over twee maanden een echte Haarlem mer wordt want hij heeft ein delijk een huis kunnen be machtigen. Wellicht dat hij dan ook met instemming schone lied aanheft, dat dat de ook aan ons op; deze collec tie staat voor iedereen open. Deze schilderijen, meubels en andere kunstvoorwerpen zijn van het eigendom van enkelen het bezit van velen geworden. Wij mogen er zij het tegen een kleine vergoeding steeds naar komen kijken en ervan genieten. En er zijn ge lukkig tal van stadgenoten die dat ook doen en dan vaak voor de eerste keer ontdekken welk een schoonheid er te beleven valt tussen de strakke wanden van de Renaissancezaal of de uitbundige weelde van de Goudleerkamer of in een van die vele andere vertrekken rond de zo speels verlichte linnenplaats. waar eens een Van Looy de jon.genskiel om de schouders droeg. briefschrijver uit de aanhef ons zond: In het schone Kennemerlandje bij de duinenzoom ligt de bloem van Holland aan de Spaarnestroom. Mooie Spaarnestad, mijn Haar lem met je bloemfestijn, 'k Zal altijd trots en dankbaar wezen een echte Haarlemmer te zijn. Koperslager Mogen wij u voorstellen: de heer Lex Ernste, ex-verzeke ringsagent, thans koperslager- edelsmid wonende in de Hei- ligestraat te Tiel. Gedurende de afgelopen week heeft men hem kunnen zien werken in een van de etalages op de Grote Markt. En het grote aantal belangstellenden, dat dagelijks voor de ramen naar het geklop en getimmer van de artist heeft staan kijken bewees overduidelijk, dat er ook nu nog grote interesse be staat voor deze vrij onbeken de, maar toch reeds eeuwen oude kunst. De heer Ernste, die in 1946 als verzekeringsagent een ta melijk pover bestaan leidde zag toen geen mogelijkheid om aan geld voor de vele kunst voorwerpen, die hij graag wil de bezitten, te komen. Hij be dacht zich niet lang en begon zelf in zijn vrije uren, na eerst een grondige studie van de kunstgeschiedenis gemaakt te hebben, de voorwerpen te vervaardigen. Langzamerhand kreeg hij echter zoveel ple zier in het werk, dat hij deze liefhebberij tot zijn vak koos. En wanneer men de bijzonder fraaie voorwerpen bekijkt en men ziet öf de kleine siga- rettenvaasjes, waarin mis schien enkele dagen werk zit of de grotere stukken zoals de diverse klokken, dan kan men de heer Ernste geen on gelijk geven. Met een bewon derenswaardig geduld zit hij hele dagen over zijn werk ge bogen, maar het resultaat ver goedt ruimschoots de arbeid. De heer Ernste, die reeds dik wijls op tentoonstellingen en lezingen in het openbaar ge werkt had zat deze week voor het eerst in een etalage en dit is hem buitengewoon goed be vallen, omdat hier niet zoals op exposities de toeschouwers over zijn schouders hangen om toch vooral niets van het nauwkeurige werk te missen. Toen de koperslager in het begin van de week naar Haar lem zou komen wist hij nog niet welk onderwerp hij voor zijn „openbare" demonstratie zou_ gebruiken. Zijn vrouw herinnerde hem er echter aan, dat Haarlem op het ogenblik in hef teken van de Flora staat en daarom heeft hii deze week dan ook aan een beeltenis van de godin Flora gewerkt. En terwijl de nieuwste auto's on de Grote Markt rondreden en luid hun signalen door de lucht lieten schallen, werk'e de heer Ernste rustig verder, trok zich nergens ie*s van aan en verdiepte zich in zijn eeuwenoud ambacht. Een gelukkig mens. Hard aewerk* Tn de nacht van Maandag op van de kunsthandel Leffelaar Dinsdag, toen de meeste Haarlemse winkeliers al lang op een oor lagen, werkten in de zaak van de heer C. J. Koppen, Rijksstraatweg 356, de eigenaar van deze kantoor boekhandel en zijn zoon de gehele nacht door om zijn winkel op Dinsdag te kunnen heropenen. Gedurende vier weken heeft men namelijk ge timmerd en gezaagd dat het een lieve lust was maar toen Maandag de boel nog niet aan kant was besloot de heer Kop pen alles op alles te zetten om zijn zaak toch nog voor Pasen in orde te hebben. Het is im mers en daar kan iedere huis vrouw over meespreken, een vrij vervelende gewaarwor ding om met de feestdagen in de rommel te zitten en daai-bij kwam voor ue heer Koppen nog, dat de Vrijdag en de Za terdag voor Pasen uitermate drukke dagen zijn. Deze kan toorboekhandel is namelijk verbonden aan een leesbiblio theek, die maar liefst vier en een half duizend boeken telt. Vroeger was het dan ook op Vrijdag en Zaterdag in de win kel een drukte van belang en voor de verkoop van de schrif ten, potloden, potjes inkt en wat dies meer zij bleef weinig ruimte over. Tegelijk met de verbouwing in de zaak zelf heeft men nu een ruimte ach ter de winkel als uitleenbiblio theek ingericht en op deze wijze kunnen zowel de klan ten van de boekhandel als de naar lectuur dorstende men sen rustig hun keus maken. En dat deze uitbreiding een dringende noodzaak was ge worden wordt wel duidelijk wanneer de heer Koppen ver telt, dat hii de enige erkende kantoorboekhandelaar in zijn wijk, die ongeveer drieëntwin tig duizend inwoners telt, is.. Kathedrale Basiliek De heer Joh. Beijk, schrijver van het bekende boek „De nieuwe St. Bavo te Haarlem" (uitgave van het St. Jacobs- godshuis), zal wederom de bevolking van Haarlem, en de gasten van „Haarlem-Licht stad" laten profiteren van zijn uitgebreide kennis omtrent de bouw en de symboliek van de Kathedrale Basiliek St. Bavo aan de Leidsevaart (in gang Westergracht). Daartoe zal hij drie rondlei dingen houden in de Paasweek: Dinsdagavond 7 April om half acht; Woensdagavond 8 April om half acht; Donderdagmid dag 9 April om 3 uur. sel als een overtuigende, die de aan dacht scherpt en een intensief meeleven verzekert. De vraag is niet welke nu de enig ware manier is, maar wat in een be paalde periode van voelen en denken de opvatting dient te wezen. Want wat, zoals het Evangelie en ook de geniale muziek van Bach, voor de eeuwigheid geschre ven is, blijft onder de wisselende schijn- werpers van de tijd zichzelf gelijk. De \'iriele geest, die de jongste inter pretatie van de Mathaus-Passion door de Christelijke Oratoriumvereniging onder leiding van George Robert kenmerkte, kwam wel het sterkst tot uiting in de door Han le Fèvre met veel temperament en bewogen voordracht vertolkte Evange listenpartij. Hier en niet in het „O Haupt voll Blut und Wunden" zoals velen in de gevoelsperiode meenden is trou wens de kern van het werk. De fraaie getimbreerde tenor Henk Meyer, die de ziek geworden Simon Meerdink verving, paste zich in zijn lyrisch-dramatische be schouwingen bij deze opvatting volkomen aan en het waren niet de minst indruk wekkende momenten van de uitvoering, die wij aan deze levendige voordracht ge- edeld door een mooi geluid, dankten. Uiteraard iets rustiger, maar toch ook warm bezield, was het zingen van de bas Rom Kalma. De bas Arie de Rijk zou men wat meer kem in zijn timbre kunnen toe wensen, maar zijn bedoelingen om de ka rakteristiek van de kleine partijen weer te geven was te waarderen. Annie Woud imponeerde herhaaldelijk, vooral in het eerste deel, door haar fraai geluid en haar met temperament geladen voordracht; la ter deed vermoeidheid van de stem zich gelden, wat bij de 21ste Matthaus-Passion van het seizoen vei-klaarbaar is. En dan was er Jo Vincent, die nog altijd de ver rukking van een zeldzaam timbre paart aan haar rijp en gevoelig sentiment, waar bij wij met een tikje weemoed overwogen, dat dit nu wellicht de laatste keer is ge weest, dat wij het „Aus Liebe will mein Heiland sterben" uit haar mond hoorden. Deze schijnbaar willekeurige opsomming van de vocale solisten moet worden be sloten met de bas Guus Hoekman, in wiens nobel stemgehalte en waardige voordracht de Christus-partij een zeld zaam treffend karakter kreeg. Robert liet de turbae zingen met een bewogenheid, die het geestelijk drama tot een markante realiteit maakte. Het ensem ble bleek uitstekend getraind en vooral in het mezza voce prachtig van klank; voor wat meer glans in het forte en fortissimo zou aanvulling met jeugdige sopraanstem- men echter winst kunnen betekenen. De koralen waren steeds voorbeeldig van klankkleur. Een uitgebreid jongensensem ble van goed gecultiveerde stemmen, in gestudeerd door Thom de Vries, zong cor rect en beschaafd in het Inleidingskoor en assimileex-de zich prachtig met de sopra nen in het gefigureerde koraal „O Mensch, bewein' dein' Siinde gross". Piet Halsema bespeelde het orgel en had ook de taak de recitatieven te begeleiden. Dit gebeurde allemaal voortreffelijk. Maar, historisch juist of niet, het ontbre ken van het' elavecimbel voelde ik toch als een gemis. De H.O.V. leverde goed werk en de gamba-speler Piet Lentz zorgde, al vergiste hij zich een enkele keer, met smaak dat het barok-timbre van zijn instrument de vereiste sfeer hielp wekken. George Robert en zijn C.O.V. kunnen op een gedenkwaai'dige vertolking terug zien. Dat de traditie die zij met de Mat thaus-Passion in Haarlem gevestigd heb ben, niet in star formalisme is vastgelo pen, mag met bijzondere waardering ver meld worden. JOS. DE KLERK. De wagenvoerder A. van Zijst, die morgen vijf en twintig jaar werkzaam is bij de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij, is van morgen namens de directie gehuldigd. De heer Th. Hetem heeft de jubilaris toegespro ken en hem aangeboden een geschenk onder enveloppe namens de directie der N.Z.H. en het getuigschrift en zilveren draagmédaille van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Haarlemse brandweer voetbalde tegen Utrechtse ploeg De Haarlemse brandweer heeft gistermid dag op het Haarlem-terrein tegen een elftal van de Utrechtse brandweer een voetbalwed strijd gespeeld. De Haarlemmers wonnen de ontmoeting, die als tegenprestatie voor een bezoek van Haarlemmers aan Utrecht was bedoeld, met 3—1.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9