De lentestemming in Moskou duurt onverminderd voort PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws M De radio geeft Woensdag Nieuw offensief van Mossadeq tegen de Sjah In 1 dag retour Hei CETREX beiien... wég zijn de smetten! Posthume hulde aan Amundsen Toch ió het zo DINSDAG 7 APRIL 1953 2 Vriendelijke gebaren jegens het Wes ten, arrestatie van voormalige hardhandigen Wjmr KriTïïkTS7f WWSWfflMlk WINDJACKETS - SWEATERS Vanmorgen vierde pont in Velsen LIKDOORNS W0NDER0UE j situatie in Perzië Adenauer in de V.S. aangekomen HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE G RA AF F Britse „Cornet" vloog in 36 uur naar Tokio Paasboodschap van de Paus Vliegtuig lanceerde proef- atoombom bij Las Vegas Iedere Dame is verwend met Melend Ij k 's Permanent Kerkelijk Nieuws Vereniging van Hoofden van Scholen bijeen Heringa Wuthrich Tegen vredesvrees „Een heitje voor een karweitje" op Soestdijk Geen nationalisatie van tinmijnen in Indonesië Twee doden bij verkeersongelukken Neem nAKKERi J MOSKOU (Reuter). Êen voormalige Sovjet-Russische minister voor de staats veiligheid, Ignatief, is ontslagen als lid van het secretariaat van het centrale comité der communistische partij, aldus is Dins dagochtend te Moskou medegedeeld. Ignatief werd Maandag in de „Prawda" gecritiseerd wegens „politieke blindheid en zorgeloosheid" als minister van staatsvei ligheid, in verband met de zaak der vrij gelaten artsen. Ignatief werd bij de grote reorganisatie van het bestuur de vorige maand gekozen tot een der vijf secretarissen van het cen trale comité. „Prawda", het blad van de Sovjet-Rus sische communistische partij, heeft Maan dag gemeld, dat een voormalige onder minister en hoofd van de afdeling-onder zoek van het ministerie van staatsveilig heid, Rioemin, eveneens is gearresteerd in verband met de zaak der artsen, die zijn vrijgelaten, nadat de beschuldiging van samenzwering tegen het leven van Sovjet leiders was ingetrokken Gezegd wordt, dat Rioemin bij het on derzoek naar de zaak der artsen de rege ring der Sovjet-Unie heeft bedrogen. Rioe min en enige medewerkers van het mini sterie van staatsveiligheid hebben door hun misdadige activiteit de Sovjet-wetten ge schonden door het samenstellen van valse documenten" Het feit, dat de Sovjet-rege ring openlijk haar fouten ten overstaan van het volk erkent, is een bewijs, dat de Sovjet-Unie een sterke macht is en dat de regering met het volk is verbonden en een politiek volgt, die precies met zijn belan gen overeenkomt", aldus het blad Niet verhuizen Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat de Sovjet-autoriteiten de Britse ambassadeur te Moskou hebben aan gezegd, dat de ambassade haar huidige ge bouw niet behoeft te verlaten. Op 24 December was aan de ambassade de huur met drie maanden opgezegd. Er werd elders een nieuw gebouw aangeboden. Uit betrouwbare diplomatieke bron te Moskou is vernomen dat ook de Ameri kaanse autoriteiten te Moskou is aangezegd dat de Amerikaanse ambassade haar ge bouw tegenover het Kremlin niet behoeft te verlaten. Ook aan de Indische ambassade is het vrijgelaten al of niet te verhuizen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse regering de Russische re gering heeft medegedeeld er de voorkeur aan te geven, dat de ambassade wordt ge vestigd in de onlangs ingerichte gebouwen. De zaakgelastigde van de Amerikaanse ambassade te Moskou, Jacob Beam, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de Rus- .1DVERTENTIE sische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov. Functionarissen van de ambas sade zeiden dat het slechts een beleefd heidsbezoek „in een prettige sfeer" was. Receptie In het gebouw van de Finse ambassade te Moskou is Maandag een receptie gehou den ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van het Russisch-Finse wederzijdse hulpverleningsverdrag. De receptie is on der meer bezocht door de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Molotof en zijn collega Mikojan, de minister voor bin nen- en buitenlandse handel. Molotov en Mikojan brachten dronken uit op een „langdurige Sovjet-Russisch-Finse vriend schap" en spraken bijzonder hartelijke woorden. Vanmorgen om 9 uur is de vierde pont in Velsen beginnen te varen en deze uit breiding was direct merkbaar aan een veel vlottere overtocht dan tot nu toe. De pont blijft voortaan tot 's avonds V2 8 in de vaart; Zondags zal er met drie ponten wor den gevaren. De Paasdagen hebben geen extra moei lijkheden opgeleverd voor de Velsense veren. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gedeeltelijke uitzending van de jaarverga dering der C.H.U. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Meisjeskoor met begeleiding. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Platen. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Viool en piano. 18.35 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Phil- harmonisch orkest en solist. 21.15 Neder landse Staatslieden van de 19e eeuw, cau serie. 21.35 Pianorecital. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Don Pasquale, opera (acte I). HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Boek bespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12,33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Metropole-orkest. 13.45 Lichte muziek. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Piano recital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regerings uitzending: Papoea's aan de Karabrarivier. 18.00 Nieuws. 18.20 Tamboers en pijpers. 18.35 Hawaiïanmuziek. 19.00 De Katholieken en het socialisme, causerie. 19.15 Sport. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest, klein koor en solisten. 20.50 Carrie, hoorspel. 22.20 Gevarieerde muziek. 22.45 De oudste men sen, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.20 Jazzmuziek. 23.35-24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Symphonie-orkest en solist. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Eoekbespreking. 18.00 Viool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Causerie. 19.50 Platen. 20.00 Karneval in Rom, operette. 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Stemmingsbeeld uit Lu xemburg op de vooravond van het huwelijk van Prinses Josephine-Charlotte met Erf- Groot-Hertog Jan van Luxemburg. 22.55— 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224, 49 en 42 m.). ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. F.en nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Beitplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. Perzië's premier Mossadeq heeft Maan dag in een radiorede verklaard, nooit voor nemens geweest te zijn, de monarchie in Perzië te vervangen door een republiek waarvan hijzelf president zou worden. Hij voegde er aan toe, dat de vorst in consti tutionele monarchieën geen regeringsver antwoordelijkheid heeft. De premier deed voorts een beroep op de Tweede Kamer, een rapport van een commissie goed te keuren waarin gesteld wordt, dat de Sjah zich niet in de leiding van staatszaken mag mengen. Het rapport is opgesteld door acht afgevaardigden, die gepoogd hebben de geschillen tussen het hof en de regering bij te leggen. Volgens Mossadeq bestonden er voor de nationalisatie van de olie-industrie geen geschillen tussen de regering en het hof. Daarna echter werd er hoe langer hoe meer „geïntrigeerd" en hierbij was Engeland de aanstoker. Hij erkende, dat hij het hof niet op de hoogte gesteld had van zekere zaken, maar had zich niet in de aangelegenheden van het hof willen mengen. De onenigheid tussen de Sjah en de re- gering-Mossadeq dateert uit de tijd van de natonalisatie der Perzische olieindustrie. De Sjah had Mossadeq in deze matiging aanbevolen. Sindsdien hebben zich tussen hem en zijn regering geschillen voorgedaan over geldzaken en het toezicht op de strijdkrachten ter handhaving van de bin nenlandse veiligheid). Volgens Mossadeq hadden de zuster van de Sjah, prinses Asjraf, en haar moeder in het verleden immer tegen de regering gekuipt. Zoals bekend, hebben beiden het land moeten verlaten. De Perzische Tweede Kamer zal vandaag bijeenkomen ter bespreking van Mossadeqs verzoek om het genoemde rapport goed te keuren. Na de rede van Mossadeq hielden aan hangers van de premier en van de Sjah verscheidene betogingen in Teheran. Er deden zich geen incidenten voor. De Perzische regering heeft besloten aan Duitsland en Japan de voormalige eigen dommen, die door de geallieerden in de oorlog in beslag waren genomen, terug te geven. De West-Duitse Bondskanselier dr. Ade nauer is Maandag met de „United States" in New York aangekomen. In zijn gezel schap bevonden zich zijn dochter dr. Lotte Adenauer en ongeveer 16 functionarissen, journalisten en persfotografen. Adenauer werd verwelkomd door Amerikaanse func tionarissen en een groot aantal verslag gevers. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd. MAAKLOON 1 pers 12.50. 2 pers. 15.— Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem ADVERTENTIE VIEKKENWATEB? VAN CETA-BEVERI Een Brits straalvliegtuig van het type „Cornet" heeft een recordvlucht gemaakt van Londen naar Tokio en 'terug. Het tra ject Londen-Tokio werd afgelegd in iets minder dan 36 uur. Het toestel vervoerde op de uitreis 36 passagiers. De terugreis werd gemaakt in 38 uur en 50 minuten. Op de thuisreis vervoerde de „Cornet" 40 passagiers. De machine landde vanochtend om 6.22 uur Ned. tijd op Londen Airport, 92 uur en 22 minuten, nadat de reis naar Tokio en terug was aangevangen. De totale vlieg- tijd heen en weer bedroeg 74 uur 45 minu ten voor een afstand van 20.400 mijl. „Het gevaar van vandaag is de traagheid der goeden' Paus Pius XII heeft Zondag aan meer dan een kwart millioen mensen bij de Sint Pieter in Rome zijn zegen gegeven. De Paus sprak een rede uit waarin hij de mensen opwekte niet de moed te ver liezen bij de pogingen, de vrede te ver overen. „Het gevaar van vandaag is de traag heid van de goeden", aldus Paus Pius, die alle Christenen opriep „niet op de lauwe ren van het verleden te blijwen rusten". Hij deed in het bijzonder een beroep op de Katholieken „waakzaam in het geloof en eensgezind te blijven". De Paus, die zijn rede in het Italiaans uitspraak, werd in doodse stilte aange hoord. Radio Vaticana verzorgde uitzendingen van de boodschap in veertig talen. Gisteren is boven het proefterrein van Las Vegas (V.S.) opnieuw een experimen tele atoombom tot ontploffing gebracht die ditmaal door een vliegtuig werd gelanceerd (De vorige atoombommen werden hier van stalen torens af ontstoken). Kort na de explosie hebben twee onbemande vlieg tuigen, die elk zestig muizen en twee apen aan boord hadden en draadloos bestuurd werden, door de paddestoelvormige explo siewolk levlogen. Zij zijn twintig minuten later op de luchtbasis van Indian Springs geland. Ook bij vorige atoomkrachtontploffingen zoals bekend, zijn proeven genomen met muizen en apen. Het resultaat dezer proef nemingen is niet bekend gemaakt. Bij deze laatste proefneming waren geen militairen betrokken. Voorts bevonden zich op verschillende afstanden van het kern punt der ontploffing 23 auto's. Een aantal hiervan was op dezelfde wijze geparkeerd ais in een stad zou geschieden. ADVERTENTIE MOLENDIJK'S DAMES KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 Buslijn 3-4-8 Ned. Herv. kerk Benoemd tot hulppred. te Apeldoorn J. J. C. Karres, ass. em. pred. aldaar. Beroe pen te Huizen (N.H.) A. Klein Kranen burg te Kootwijk. Aangenomen naar Los dorp (Gron.) H. Rietberg, cand. te Em- men; naar Hurwenen (ioez.) J. G. M. Hees, cand. te Souburg. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland (toez.) B. Haverkamp te Veen (N.Br.). Geref. kerken Beroepen te Maasdijk Joh. P. Boer te Zwartebroek; te 's-Gravenhage-Oost (voor de arbeid onder de gedetineerden in de inrichtingen van Justitie te 's-Graven- hage-Scheveningen) P. de'Jong, pred. in algem. dienst te Zwolle, die dit beroep aannam. (Door dit beroep wordt ds. de Jong in overeenstemming met het besluit van de generale synode verbonden aan de kerk binnen wier ressort hij zijn arbeid verricht). Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Utrecht (vac. H. J. Schil der) P. K. Keizer te Groningen; te Alk maar C. J. Breen, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Terneuzen C. J. Breen, cand. te Amsterdam, die bedankte voor Alkmaar, Broek op Langendijk, Groote- gast, Lcenen a. d. Vecht, Middelstum, Stroobos, Tiel-Zaltbommel, Uithuizen en voor Zwagerveen-Zwaagwesteinde. Chr. Geref. kerken Tweetal te Groningen (2e pred.pL) D. H. Biesma te Hoogeveen en Loh. Prins te Amsterdam. Bedankt voor Artesia (Californië) (Old Chr. Church) C. Smits te Sliedrecht. Geref. gemeenten Beroepen te Kalamazoo (Ver. Staten) J. W. Kersten te Genemuiden. Bedankt voor Rijssen F. Mallan te Bruinisse. Op Schiphol arriveerde Zatei'dagmid- dag de Italiaanse journalist en sportvlie ger Lualdi, die van plan is met zijn sport vliegtuigje naar het Noordpoolgebied te vliegen. Hij wil daar bloemen en een herinneringspenning uitwerpen als een posthume hulde aan de poolvorser Amund sen, die 25 jaar geleden bij een poging de Italiaanse admiraal Nobile te hulp te ko men, het leven verloor. Admiraal Nobile wilde in de zomer van 1928 met zijn luchtschip „Italia" een vlucht over de Noordpool maken. Hij moest echter een noodlanding maken op het ijs ten Noord-Oosten van Spitsbergen. Amund sen, die twee jaar eerder in ditzelfde luchtschip over de Noordpool naar Alaska was gevlogen, meldde zich aan voor een hulpexpeditie, die op 18 Juni per vlieg tuig Noorwegen verliet. Dit toestel is nog vóór Spitsbergen verongelukt. Van de in zittenden is nimmer meer iets gehoord. Nobile werd later gered door de Russische ijsbreker Krassin. Lualdi wil thans de Noorse poolvorser een posthume bloemenhulde brengen. Zijn sportvliegtuigje, een „Ambrosini" met een motor van 110 paardekracht, heeft geen radio aan boord. Zaterdag is in Den Haag de algemene vergadering begonnen van de Vereniging van Hoofden van Scholen. Nadat de bijeen komst door de voorzitter, de heer G. H. L. Tiessinga, geopend was, gaf prof. dr. R. Casimir, oud-hoogleraar in de opvoedkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden een uit eenzetting over de verbeteringen van het onderwijs gedurende de afgelopen 60 jaar. De vergadering aanvaardde voorts een zevental voorstellen van het hoofdbestuur, waaronder een om een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs na te streven. Bij een ander voorstel verzocht het hoofdbe stuur de vergadering machtiging om te streven naar een verlaging der leerlingen- schaal, aangezien de huidige klassenbezet- ting een gevaar oplevert voor de belangen van leerkrachten en leerlingen. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Gisteren reed. een personenauto met een wijde bocht van de Hyacintenlaan de Zijlweg op in de richting Bloemendaal. De bestuurder van een tweede auto, die uit de richting Bloemendaal kwam en op weg was naar Haarlem verleende geen voorrang. Een botsing kon niet uitblijven en de laatstgenoemde auto kantelde. Geen der inzittenden werd gewond. Walther Reuther, voorzitter van het con gres van industriële organisaties een der twee grote Amerikaanse vakverbon den heeft in een brief aan president Eisenhower aangedrongen op het zo spoedig mogelijk houden van een re presentatieve conferentie voor het op stellen van een program van volledige productie en werkgelegenheid „om een economische crisis te voorkomen, die als gevolg van de huidige vredesstappen zou kunnen ontstaan". Hij voegde hieraan toe: Het is fantas tisch en wreed, dat men in Wall Street vrees kan hebben dat de vrede uitbreekt en dat een economische crisis hiervan het gevolg zou zijn". X3QCOQOOCOC Zaterdag begon de actie van de Neder landse padvinders en padvindsters „een heitje voor een karweitje" op het paleis Soestdijk. Er is hard gewerkt. Twaalf ver tegenwoordigers en vertegenwoordigsters van de Nederlandse padvinderij pakten speelgoed in, ordenden archieven, poetsten koper, pelden maiskolven, hakten hout en naaiden knoopjes aan. En dit alles onder het wakend oog van „Movavedo" (moeder van vele doch teren) de naam, die de Ko ningin als beschermvrouwe van het Neder_ landse Padvindstersgilde draagt. Onder de vertegenwoordigsters van de padvinderij was ook mevrouw J. van NispenVan Wely uit Heemstede, presidente van „Het Nederlandse Padvindstersgilde". De eerder dit jaar door de Indonesische regering genomen besluiten over het be heer van de tinmijnen op Bangka „zijn in geen enkel opzicht een aanwijzing, dat de tinmijnen in Indonesië zullen worden genationaliseerd". Dit heeft de handelsraad van de Indo nesische ambassade in Washington, mr. Ismail Thajeb, naar 'aanleiding van een bericht in de „New York Times"* in een ingezonden stuk aan dit blad meegedeeld. 10. Joris Goedbloed goot het water uit zijn hoed en keek Panda afkeurend aan. „Foei, wat een wilde spelletjes hebt ge u aangeleerd", zei hij, „ge hebt de bescha vende invloed van mijn leiding blijkbaar te lang ontbeerd. Bekorrahwat gebeurt hier?.'", klonk het plotseling en Pat kwam ongerust toegesneld. „Hij wilde de hand- vis stelen", begon Panda, „en toen heb ik....". „Geen verdachtmakingen, mak- ktrtje", onderbrak Joris hem en hij wend de zich met een buiging tot Pat. „Dit ven tje heeft mijn bedoelingen blijkbaar ver keerd begrepen", zei hij, „ik wilde slechts de zeldzame ervaring hebben, een vis de hand te schudden. Het klinkt wellicht vreemd, maar een intelligent persoon als gij, zult het wel begrijpen". „H'm, ah, juist", zei Pat, „maar ik heb de verant woording voor dat vis en ik kan niemand toestaan hem aan te raken. Dat vis is zo waardevol, dat hij aan de zorgens van nie mand minder dan mij, de grote detective Pat O'Nozel, is toèvertrouwd". „Pat O'No- zel?!", herhaalde Joris, „zijt GIJ de grote detective Pat O'Nozel?! O, laat mij u de hand drukken, ik heb altijd verlangd u eens te mogen ontmoeten!" „H'm", mom pelde Panda, die wantrouwend toekeek, „ik weet zeker, dat hij nooit eerder van Pat O'Nozel heeft gehoord. Wat zou hij voorhebben met dat gehulchel?" Te Scheemda is Zaterdag de 68-jarige J. Gremmer door een bromfiets aangereden. Twee uur nadien is hij overleden. De be rijder van de bromfiets heeft, na het op geven van een naderhand foutief gebleken naam aan de omstanders, zich uit de voeten gemaakt. De rijkspolitie zoekt hem thans. In Den Haag botste Zaterdag op de hoek van de Waldeck Pyrmontkade en de Obrechtstraat een motorrijder tegen een tram. De 22-jarige motorbestuurder kreeg een zware hersenschudding en een rechter- onderbeenfractuur. Zijn duopassagiere, een 17-jarig meisje, geraakte bekneld onder de baanschuiver van de tram. Zij liep een hoofdwonde en een hersenschudding op. Beiden werden naar een ziekenhuis over gebracht, waar de motorrijder is overleden. Volgens de politie is het ongeluk het ge volg van het niet voorrang verlenen aan üe tram. ADVERTENTIE Oproep. Zaterdag te Rangoon in Birma ontvangen berichten maken melding van het verspreiden van pamfletten onder Chinees-nationalistische guerilla- strijders aan de Oostelijke grens van Birma door de Chinese communisten. In deze pamfletten wordt erbij de na tionalisten op aangedrongen zich over te geven. Als de nationalisten zich aan het volksleger van de Chinese volks republiek overgeven, aldus de pamflet ten dan zal het volksleger hun lijf en goed waarborgen en hun voedsel en on derdak verschaffen. Ook wordt in de pamfletten gezegd, dat een nationalist die naar zijn vroegere woonplaats op het Chinese vasteland wil terugkeren, daar werk zal krijgen. Operatie. Het bezoek van Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, aan Turkije, Griekenland en Italië is uit gesteld. Eden lijdt sedert de vorige maand aan een ontsteking van de gal blaas. Hij zal deze week een operatie moeten ondergaan. Waarschijnlijk zal Sehvyn Lloyd, Brits minister van staat, Edens functies overnemen onder toe zicht van premier Churchill, die de de laatste tijd alle belangrijke verkla ringen over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis zelf aflegde. Nazi. De voormalige districtsleider van de Hitlerjugend Bornemann die wist te ontvluchten toen in Januari de Britten Naumann en zes van diens nazi-mede werkers arresteerden, zal zich ter be schikking van de autoriteiten stellen. Hij stond als achtste op de lijst van voormalige nazi-leiders, die verdacht worden van samenzwering om weer aan de macht te komen. Bornemann deelde Zondag de West-Duitse federale open bare aanklager telegrafisch mede, dat hij zich heden te zijner beschikking zou stellen. Moord. De politie heeft een achttienjarige jongeman gearresteerd die er van wordt beschuldigd vijf personen, twee man nen en drie vrouwen, te hebben ver moord, om aan geld te komen voor een reis naar Californië met zijn zestien jarige vriendin. De moordenaar en zijn vriendin werden in het afgelopen week einde gearresteerd en per vliegtuig naar Canandaigua overgebracht. Toen het toestel boven de waterval van de Nia gara vloog, keken beiden verlangend omlaag en zeiden: „Wij willen ons hu welijk wettig maken". Aftreden. De Argentijnse minister van Ar beid en Sociale Verzekering, Josó Freyre, en president Peróns particuliere secretaris, Juan Duarte, broeder van de overleden echtgenote van de presi dent, zijn Maandagavond afgetreden om gezondheidsredenen.Zij verklaarden niet sterk genoeg te zijn om de presi dent te helpen bij het in evenwicht brengen van de lonen en prijzen. Mau Mau. Politie en leden van de Kilcoe- joe-burgerwachten hebben 22 leden ge dood van een Mau Mau-bende, die in de nacht van Zondag op Maandag het uit negen personen bestaande gezin van een Kikoejoe-hoofdman om het leven heeft gebracht of gewond. Te Lari zijn 69 inbooi-lingen, die er van worden verdacht Mau Mau-léden te zijn, we gens moord in staat van beschuldiging gesteld. Voorbeeld. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft Maandag op een bijeenkomst der juridische commissie van de Ameri kaanse Senaat verklaard dat de rege- ring-Eisenhower de conventie van de UNO betreffende de rechten van de mens niet zal tekenen daar zij er de voorkeur aan geeft deze door over reding en het geven van een goed voorbeeld te bevorderen boven het vastleggen ervan in verdragen. Om de zelfde reden zal de Amerikaanse rege ring de overeenkomst betreffende de politieke rechten van vrouwen eveneens niet ondertekenen. Beschuldiging. De gewezen Amerikaanse advocaat-generaal Francis Biddle heeft het Amerikaanse ministerie van Justi tie Maandag schriftelijk verzocht een onderzoek te willen instellen, of de re publikeinse senator McCarthy geld, dat hem was verstrekt voor zijn strijd tegen het communisme, op onwettige wijze ten eigen bate heeft aangewend. Vrij. 147 Japanse vissers, bemanningen van vissersvaartuigen die in de afgelopen jaren door communistisch-Chinese pa trouilles w;aren opgebracht, zijn vrijge laten. Zij zullen met drie visserssche pen naar Japan reizen. IN Florida en Noord-Mexico groeit de Yucca-lelie, een plant wier gele of rode bloemen in grote trossen aan het einde van de stam staan, geklemd tussen een bundel stekelige bladeren. Gedurende één nacht zijn de blnem.en geheel geopend en dan kruipt een kleine vlinder, de Yucca- mot in de bloem, pakt het kleverige stuif meel van de meeldraden en maakt daar sterven. Iedere soort Yucca-lelie heeft dan ook een eigen soort Yucca-mot, ivier jon gen zich uitsluitend met de zaden van deze soort kunnen voeden. Maar de regie zou toch wel deerlijk in de war lopen, indien de Yucca-mot in de plant zoveel eieren zou deponeren als bij voorbeeld een vlieg. Dan zouden de tal rijke larven alle zaad opeten, waarmee het een balletje van. Met dit klompje stuif- doodvonnis over de Yucca-plant zou zijn meel vliegt de mot naar een andere Yucca-bloem en plakt daar het stuifmeel stevig op de stempel vast. Als dit is gebeurd, kruipt zij dieper in de bloem, begeeft zich naar het vruchtbeginsel, dat zij met haar legboor doorsteekt en legt daarin drie of vier eieren. Daaruit kruipen na verloop van tijd de rupsjes die zich te goed gaan doen aan de zaadjes van de Yucca-lelie. Tot zover zullen vele lezers hierin wel licht niets opzienbarends kunnen zien. Zo talloos vele insecten zorgen immers voor de bestuiving van planten en ontelbaar vele soorten leggen ook hun eieren in het vruchtbeginsel. Nee, veel bijzonders schijnt in het gedrag van de Yucca-mot toch niet waarneembaar te zijn. We kunnen deze teleurstelling begrijpen, doch wijzen er op dat het gedrag van de Yucca-mot toch wel opvallend is, omdat het insect naar de eerste plant vliegt, uit sluitend met het doel daar het stuifmeel te halen dat noodzakelijk is voor de be vruchting van de tweede plant, waarin zij haar toekomstig kroost zal huisvesten. De bestuiving is dus een onderdeel van de broedzorg. Maar hiermee zijn we er nog niet. De Yucca-mot is n.l. het enige dier dat voor de bestuiving van de Yucca-lelie zorg draagt. Zonder de mot zou de lelie uit- De Yucca-lelie en de Yucca- mot voltrokken. Want de lelie zou in dat geval uitsterven en hetzelfde lot ware de motten beschoren. We zeiden reeds, dat het mottenwijfje drie tot vier eieren legt. De daaruit voort gekomen larven eten gedu rende hun groeiperiode ieder ongeveer 20 zaadjes, zodat de plant door haar logé's beroofd wordt van laten we royaal zijn 100 zaadjes. In het vruchtbeginsel van de plant kunnen echter ongeveer 200 zaadjes tot ontwikke ling komen, voldoende dus om zowel de gasten te voeden, als de instandhouding van de soort te verzekeren. V ziet, het sluit in de natuur allemaal weer als een bus! Dat woord bus plaatst ons voor een zon derling probleem. Stel eens, dat u een levende bromvlieg wilt ivegen. U vangt het dier en stopt het in een lege bus het mag ook een jampotje zijn waarvan u het gewicht nauwkeurig kent. Dan plaatst u de bus met de bromvlieg op een weeg schaal, maar juist als u dat gedaan heeft, vliegt de bromvlieg op en blijft in zijn nauwe gevangenis rondvliegen. Kunt u de vliegende vlieg nu wegen, ja, of neen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2