ZE VEN DA GEN HAARLEM „AK en CH-ministers vormen te klein tegenwicht in kabinet" Heemsteedse erwtensoepdag bracht 2500 gulden voor Puttershoek op „Koude socialisatie blijft voortgaan" Toch een rusthuis op „De Rijp"? Van mensen en dingen onder de Damiaatjes 9 PROF. MR. P. J. OUD IN HAARLEM: VICHY PILLEN VICHY PILLEN Nieuwe beschoeiing voor Bloemendaalse vijvers Gouden echtpaar in Overveen Amateurtoneel „Tehuis voor dames" C. J. M. V.-actie in Bloemendaal Twee slachtoffers van gasverstikking Koninginnedag in Overveen NICD VAN SCHAGEN ZONEN Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 10 APRIL 1953 „Wat mij bij de laatste kabinetsformatie het meest heeft verwonderd is dat de Anti- revolutionnairen en de Christelijk Histori- schen, die zich zo fel tegen de koude so cialisatie van de regering verzetten, er zo gemakkelijk in hebben berust dat er man nen van hun partij in het kabinet kwamen, tér wijl de VVD werd buiten gesloten. Daar door is immers ook het door hen ge wenste tegenwicht onvoldoende. Dat komt nu slechts hier op neer, dat wij van de Antirevolutionnaire minister Zijlstra in zijn eerste rede in de Kamer en in zijn industrialisatie-nota een theorie horen, waar we het volkomen mee eens zijn, maar prompt daarop van de socialistische minister Van de Kieft een praktijk krij gen te zien, die hier wel zeer sterk van af wijkt, getuigen de verlenging van de di videndstop en de jongste Belastingnota". Dit verklaarde de partij- en Tweede Ka merfractie-voorzitter van de VVD, prof. mr. P. J. Oud, die gisteravond in De Leeuwerik op uitnodiging van de Onder centrale Haarlem-Velsen van de VVD een rede hield over de algemene politieke toestand. Hij herinnerde er aan dat des tijds door een groep hoogleraren in de eco nomie gewaarschuwd werd tegen de opzet van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie en daarbij een standpunt uiteen zette, dat wel lijnrecht inging tegen de beteke nis, die bijvoorbeeld de heer De Bruijn van de KVP aan de PBO hechtte, alsmede tegen diens principe van „desnoods met geweld doorvoeren". Een van die hoog leraren was de heer Zijlstra. Het departe ment van Economische Zaken, waar de laatstgenoemde nu aan het hoofd staat heeft deze sector nu moeten overlaten aan een apart ministerie, aan het hoofd waar van nu juist minister De Bruijn staat. Dat de heer Zijlstra hiermee accoord ging „maakt mijn vertrouwen in deze A.R.- minister niet bijster groot", aldus prof. Oud. Sprekende over de positie van het par lement tegenover de regering zette de WD-voorzitter als een der belangrijkste principes van zijn partij uiteen, dat het parlement zelfstandig tegenover de rege ring dient te blijven staan. Als er fracties zijn, die zich gebonden achten doordat er geestverwanten meeregeren, dan blijft er van de democratische controle onvol doende over. Reeds voor de oorlog was er een neiging, die zich ook na de oorlog heeft voortgezet om het van te voren binnens kamers eens te worden over een program, terwijl de democratie hier, naar prof. Oud zeide, in de eerste plaats openbaarheid ge biedt. „Het overleg bij een kabinetsforma tie kunnen wij slechts als een peilen van eikaars meningen zien, waaraan men niet gebonden is", aldus de spreker. Hij vestig de er de aandacht op, dat toen de VVD ook een geestverwant, en wel minister Stik ker, in het kabinet had, deze daarom niet verzuimde om waar zij het nodig oordeel de, critiek op de regering uit te oefenen, met name over de gevolgde belastingpoli- tiek. Deze acht zij nog een onderdeel van de door de socialisten nagestreefde „kou de socialisatie", die in tegenstelling tot wat prof. Oud noemde de warme socialisatie, de bedrijven niet onmiddellijk onder het beheer van de overheid tracht te brengen omdat daar te veel verzet tegen zou ko men, maar langs indirecte weg. De belastingpolitiek, die thans gevoerd wordt is er naar prof. Oud zeide op ge richt het staatsvermogen ten koste van het particuliere vermogen te vergroten. Particuliere besparingen, die zo uitermate nodig zijn voor de uitbreiding van het productie-apparaat en dus voor de werk gelegenheid, worden in steeds minder mate mogelijk met het gevolg dat de over heid zelf wel moet gaan investeren. „Het vasthouden van dc lonen en prij zen gedurende de geldsanering na de be vrijding aanvaardden wij als een nood zakelijke maatregel maar de socialisten zagen er een middel in om hun streven te verwezenlijken", zo vervolgde de WD- voorzitter. „Met de huren is het evenzo. Deze werden veel te lang vastgehouden zodat de gewenste verhouding van de huur in het normale arbeidsbudget (voor de oorlog 1/6 van het loon) volkomen scheef werd getrokken ten koste van de huis eigenaren. De kosten van levensonderhoud werden laag gehouden door een subsidie, die het gehele volk via de belasting be kostigde, bij het laag houden van de hu ren werden alleen de huiseigenaren het kind van de rekening. We krijgen nooit een gezonde economie als er geen even wicht wordt gebracht tussen de huren voor het oude en het nieuwe woningbezit, de bouwkosten en de lonen", aldus mr. Oud. De „Commissie-de Rijp" van de Neder lands Hervormde Diaconieën van Haar lem, Bloemendaal, Schoten en Spaarndam heeft zich in een schrijven tot de gemeen teraad van Bloemendaal gericht om ver gunning tot het do&n bouwen van een rusthuis voor ouden van dagen met een omvang van ongeveer twintigduizend vier kante meter. B. en W. stellen de raad voor het schrijven in hun handen te stellen om prae-advies uit te brengen, zodat men het verzoek in de raadsvergadering in de maand Mei aan de orde kan stellen. Er is sprake van geweest, dat de bouw van een rusthuis op „de Rijp" geen door gang zou vinden, omdat de Nederlands Hervormde Gemeente in Bennebroek grond was gelegeerd met.de verplichting daarop een rusthuis in exploitatie te brengen. Volgens het schrijven van de Nederlands Hervormde Diaconieën, van welke instel ling wij hierover geen nadere gegevens konden verkrijgen, zou men de gedachte van rusthuisbouw in Bloemendaal dus niet hebben laten varen. Zoals men waarschijnlijk weet gaat het gemeentebestuur wel accoord met bebou wing van het landgoed „de Rijp" echter tot een omvang van circa dertienduizend vierkante meter. De omvang, die de Her vormde Diaconie vraagt, is dus anderhalf maal zo groot als waarin de gemeente heeft willen toestemmen. ADVERTENTIE Neem, als U last hebt van een SLECH TE SPIJS VER TERING 's avonds vóór het slapen gaan, één of twee Zij regelen de galafscheiding en zorgen voor normale ontlasting. Let vooral op de juiste naam en het blauwe doosje VERKRIJGBAAR BIJ «APOTHEKERS EN DROGISTEN De oevers van de vijvers in Bloemen daal hebben veel te lijden van het aftrap pen, hetgeen geschiedt door kinderen, die met laarzen aan langs de oevers waden of door ouderen, die om water dat slechts achttien cent per duizend liter kost! uit te sparen, het water voor de besproeiing van hun tuin met emmers uit de vijvers halen. En de politie heeft te wei nig personeel om steeds toezicht te hou den. Dit heeft het hoofd van de afdeling Plantsoenen van de Dienst van Publieke Werken ons dezer dagen meegedeeld. Men heeft daarom enkele maanden geleden reeds moeten over gaan tot het maken van een betonnen beschoeiing rond de vijver aan het Nachtegaalplantsoen, zoals wij des tijds reeds meldden. In de maand Maart heeft men een zelfde werk uitgevoerd aan de vijver aan de Acacialaan te Bloemendaal, dat men nog juist voor de Paasdagen gereed heeft kun nen krijgen. En deze week wordt de vijver aan het Joan Mauritsplein in Overveen onderhanden genomen. Langs de omtrek worden op een tussen-afstand van één meter palen (totaal ruim honderd stuks), van een meter lang in de grond geslagen waar tussen betonnen schotten worden aangebracht. In totaal zijn er 220 van deze een meter lange en twintig centimeter bre de schotten, waarvan er twee tussen elk paar palen worden geplaatst, nodig. Met het werk en de bijkomstige werkzaamhe den van uitpompen en rbaggeren hopen de leden van het gemeentepersoneel aan het einde van deze week gereed te zijn. Zoals \vü in ons blad van gisteren reeds hebben medegedeeld, is de Donderdag te Heemstede gehouden „Snertdag", de eer ste grote actie van het Adoptie-Comité Heemstode-Puttershoek, met een volledig succes bekroond. Het bleek dat de Heem- steedse huisvrouwen in grote getale gevolg hebben gegeven aan de oproep Tan het comité, ditmaal voornamelijk deze erw tensoep op tafel te brengen, want 7.y heb ben gezamenlijk niet minder dan ruim 5000 liter van dit by uitstek Nederlandse gerecht afgenomen. Deze respectabele hoe veelheid leverde het comité een netto winst op van ongeveer 2500 gulden, welk bedrag uiteraard geheel ten behoeve van de ge adopteerde gemeente zal worden gebruikt. Voorafgegaan door de drumband „Ypen- burg" van de zware luchtdoel-artillerie, welke in de Koudenhornkazerne gelegerd is, trok de colonne militaire vrachtwagens die de erwtensoep vervoerde, 's ochtends om negen uur Heemstede binnen. Voor het raadhuis was reeds een grote gedekte tafel in gereedheid gebracht, waarbij zich het college van burgemeester en wethou ders met het voltallige Adoptie-Comité bevonden, in afwachting van de eerste erwtensoep. De burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, hanteerde de lepel en presenteerde vervolgens de aanwezigen ieder een kop dampende soep. Nadat zij zich allen van de voortreffelijke kwaliteit hadden overtuigd, bedankte de burge meester het comité voor dit verrassende initiatief, waarbij hij zich eveneens ver heugd toonde over de gebleken samen werking tussen militairen en burgerij. Want, al hangen er dan in Puttershoek misschien overal weer schone gordijnen voor de ramen, daarachter wordt nog veel nood en ellende verborgen gehouden, welke Heemstede zich voorgenomen heeft te le nigen. Vandaar dat de verkopers en ver koopsters het meeste succes werd toege wenst. Daarna verspreidden de verschillende wagens met hun 180 helpsters en helpers zich over de gehele gemeente, waarbij om twaalf uur reeds 4000 liter erwtensoep was verkocht. In restaurant „Boekenrode", waar de Haarlemse journalisten een erwtensoep maaltijd werd aangeboden, onthulde de voorzitter van het comité, de heer N. de Lange, dat in de keuken van de St. Vin- centius-vereniging, waar deze enorme hoeveelheid snert was bereid, de volgende ingrediënten waren gebruikt: 2000 pond erwten, 1000 pond varkenskluif, 1100 pond prei en 550 bos selderij. Verder had hij in het succes van deze dag een morele steun gevonden nog meer acties ten bate van Puttershoek te ondernemen, waarvoor reeds een betrouwbaarheidsrit onder lei ding van de heer M. Gatsonides en een bloemendag in voorbereiding zijn. In deze speech betrok hij niet alleen de burge meester van Heemstede, maar ook over ste C. M. J. van Drommelen en majoor Van Westerhoven, om hun zijn dank te betuigen voor alle spontaan verleende medewerking. Onderwijl stelde zich buiten de drum band op, onder leiding van wachtmeester A. Loenen, welke nog enige militaire mar sen ten gehore bracht. De burgemeester kon hierbij niet nalaten ook deze mannen zijn oprechte dank te betuigen, voor de spontane wijze waarop zij zich voor dit mooie doel hadden ingezet. Vooral omdat hij vernomen had, dat het hier geen mili taire dienstplicht betrof, maar een geheel vrijwillige medewerking, waarvoor zich meer gegadigden hebben gemeld dan no dig was. Bewoners van de Dompvloedslaan in Overveen hebben voor de ingang van de woning op nummer 27 een erepoort op gericht, waarop het getal 50 in grote cij fers staat te lezen. Dit geschiedde ter ere van het echtpaar P. G. Kempen en A. Kempen-Turkenburg, dat op 28 April he'. gouden huwelijksfeest hoopt te herdenken. Beide echtelieden zijn 76 jaar oud en ver keren nog in een goede gezondheid. De man was destijds werkzaam op de model boerderij „Elswout" van de Erven Van Vliet. Het toneelspel „Tehuis voor dames", van Axel Breidahl dat door de Katholieke ge mengde toneelvereniging „St. Genesius" Donderdagavond in de Stadsschouwburg werd opgevoerd, is het schouwburg-publiek niet onbekend. Wanneer ik het goed heb is het tijdens de oorlog vóór de bemoeienis sen van de Kultuurkamer met het Neder lands toneel reeds opgevoerd. Het stuk beleefde in ieder geval een indrukwekken de reeks vertoningen, waaraan de faam van Elise Hoomans in de „Mooiste ogen van de wereld" ontdekt en Magda Janssens niet vreemd was. Op de keper beschouwd in Breidahl's spel helemaal geen uitschieter. Hij verzamelt een aantal adellijke dames in een sticht, laat een jong meisje door een zonderlinge be schikking bij haar een pied a terre vinden en zorgt er vervolgens voor, dat het kind overhaast met een kunstschilder op de vlucht slaat. Het meisje komt na paar maanden terug, gedesillusioneerd en wanhopig, want de schilder heeft haar in de steek gelaten en zij verwacht een baby. Ofschoon haar een nieuw verblijf in het tehuis op grond van de statuten geweigerd wordt, weet haar beschermengel onder de boze dames met de hulp van de dienst bode raad: zij verbergen haar. Het meisje wordt moeder, dreigt in vertwijfeling de hand aan zichzelf te slaan, maar wordt daarin gelukkig weerhouden. Dat is maar goed ook, want de harpijen in het tehuis worden door de baby tot in het merg harer gebeente vertederd. Ze laten moeder en kind niet meer gaan. Juichend storten zij zich op hen. Het happy-end is volkomen. De geschiedenis is dus niet vrij van melo-dramatische wendingen en bijna ba nale situaties. Wil men dat wegspelen dan dienen alle in het stuk voorkomende figu ren en dat zijn er nogal wat karak ters en geen types te zijn. Typeren is in een stuk als dit precies de zwakheden ervan aan de kaak stellen. De lichtste overdrijving trekt de damesfiguren naar het caricaturale. Elke overdrijving schaadt. PERSONENAUTO'S IN NEDERLAND AANTALLEN P£R PROVINCIE Afgaande op door het C.B.S. verstrekte cijfers werd het bovenstaande overzicht van de aantallen personenauto's, die in de verschillende provincies voorkomen, gemaakt. Hieruit blijkt wel zeer duidelijk hoe groot het aantal in de provincies Noord- en Zuid-Holland is. Het totaal voor geheel Nederland is bijna 173.000, ruim de helft is geregistreerd in Noord- en Zuid- Holland. In 1952 reden er ruim 15.000 auto's meer in Nederland dan in 1951. In dien men de aantallen auto's gaat splitsen volgens bouwjaren, blijkt dat het hoogste aantal wagens namelijk 33.000 uit 1950 stamt. De provincie Zuidholland staat hier bij ver boven aan. Hier rijden bijna 9000 wagens die in het jaar 1950 toerden gefabriceerd. De Jordaanse legatie te Cairo maakte Zondag bekend, dat Koning Hoessein van Jordanië na zijn kroning op 2 Mei in het huwelijk zal treden niet de 21-jarige Egyp tische prinses Dina Abdul Hamid, dochter van Sherif Abdul Hamid. Koning Hoessein liet deze bekendmaking echter tegenspreken. Een foto van Koning en Prinses tijdens een partij te Londen. Dat doet het zeker hier, omdat het ten koste gaan van dc geloofwaardigheid. De taak van de regie is dan ook het stuk diepte te verlenen door de zaken zo reëel mogelijk voor te stellen. Ik moet zeggen dat regisseur J. H. W. Kraay er met zijn darRfes niet geheel in is geslaagd. De regentesse, door mejuffrouw E. Koning ge speeld, het meisje Kamma van Rüssing mej. N. Langeveld en de theatrale freule voldeden het best aan haar opdracht. De meeste der andere dames, die voor namelijk als entourage dienen, wisten echter weinig raad met haar doorgaans stille spel. Maar ook de hoofdrollen kon den het euvel der onwaarschijnlijkheid niet verhelpen. Daarvoor vormden zij te weinig een ensemble en vielen haar onder nemingen in afzonderlijke prestaties uit een, die net niet overtuigend genoeg waren. Een stuk als dit vraagt meer talent en vooral meer routine dan de dames al heb ben vergaard. Aan een indruk van matig heid kon ik dan ook niet ontkomen. De opvoering van „St. Genesius" legde in feite de zwakheden van Breidahl's stuk bloot. Ze had ze moeten maskeren. P. W. FRANSE. Teneinde ook een steentje bij te dragen tot het hei-stel van de C. J. M. V. afde lingen in het rampgebied waarvan alle bezit verloren ging, houdt de afdeling Bloemendaal van die vereniging op Zater dag 11 April een koopavond in het Jeugd huis aan de Donkerelaan. Men zal hier alerlei huishoudelijke artikelen tegen nor male prijs kunnen kopen. Verder staat op het programma de vertoning van een film strook die een duidelijk beeld zal geven van de verwoestingen in het rampgebied. In Stadskanaal zijn de 68-jarige scheeps bevrachter W. Höhenstein en zijn huis huur de 50-jarige mejuffrouw J. Haan. drikm n, door gasverstikking om het leven gekomen. Leveranciers kregen aan de woning geen gehoor en waarschuwden de politie. Nadat deze zich toegang tot het huis had verschaft, trof zij de heer H. en zijn huishoudster levenloos in hun slaap vertrekken aan. De kraan van een gas lamp bleek niet goed gesloten te zijn. Modern meubilair We hebben het de laatste tijd in deze rubriek nogal eens over oude schoonheid gehad, maar dat mag ons de mooie dingen van het heden niet doen ver geten. Daarbij komt, dat de schoon heid van het verleden veelal een kwestie van museumbezit is geworden, die van onze da gen kunnen wij in onze onmid dellijke omgeving brengen. Want het moderne meubel in de goede zin van het woord is toch de laatste jaren binnen het bereik van een grotere groep gekomen dan voordien het geval was. Dat is vooral te danken aan het onvermoeide streven van een betrekkelijk klein aantal idealisten die vak manschap aan goede smaak en vooral een scheppend vermo gen aan een gezond koopman schap paarden. Eén van hen is de heer J. C. A. Janssen, die in 1940 toen hij zijn militare dienst erop had zitten een werkplaats begon boven een fietsenstalling aan de Frankestraat. „In die dagen deed ik alles zelf: ik ontwierp, stond aan de schaafbank, bezorgde het door mij vervaardigde meubel bij de opdrachtgever en incasseer de later de kwitantie; zo vertelt hij ons als hij ons zijn jongste uitbreiding van het na de be vrijding naar de Gasthuisvest verplaatste bedrijf laat zien. Want in ruim tien jaren werd BAJA trekpleister voor velen die genoeg hadden van old- finish en balpoten. Maar nu is de heer Janssen wel eens beducht, dat het mo derne meubel een modepro duct gaat worden, dat met het artistieke idealisme van zijn eerste apostelen weinig van doen heeft. Tenslotte gaat het er niet om of de beits en de ballen verdwijnen, wel of onze stoelen en tafels de vormgeving zullen verkrijgen die past bij hun functie en onze verlan gens. Dat „typische zaakje" aan de Gasthuisvest is nu vergroot met het belendende pakhuis van een vroegei-e levensmid- delenfabriek. De benedenver dieping werd met geringe mid delen dat is juist de kunst! ingericht tot de expositie ruimte die de heer Janssen voor het etaleren van zijn col lectie zo nodig had. Daarachter bevindt zich be halve de expeditie ook de werkplaats, want de heer Janssen kan het zelf ontwer pen niet laten, al is nu zijn winkel hoofdzaak geworden. Maar in de Archi-combinatie van een vijftal meubelontwer pers die elkaar goed verstaan, helpt ook hij die leemten aan te vullen, waarin door de fa brieken niet wordt voorzien. Rotan-ark Een van de vaste leveranciers van BA JA is de Rohé-fabriek in het Friese plaatsje Noord- wolde. Die onderneming heeft zich geheel gespecialiseerd op de vervaardiging van rotan meubelen. Die hebben de laatste drie jaren ook heel wat aftrek ge vonden in de Nederlandse hui zen en dat is niet in de laat ste plaats een gevolg van de intensieve propaganda die me vrouw Broekhuizen voor haar producten maakt. Met een ten toonstellingsark reist zij het hele land door en bezoekt daarbij de afgelegenste oorden. Zo ligt zij nu weer in Haar lem, in het Spaarne tegenover de Gedempte Oudegracht. Zij blijft daar tot het einde van ie Flora, waar zij trouwens ook exposeert, evenals de firma BAJA. Het is met dat rotan ook al merkwaardig gegaan. De riet meubelindustrie in Zuid-Oost- Friesland dankt haar ontstaan aan de werkloosheid in de tweede helft van de vorige eeuw, toen met het vlechten van manden in de plaggenhut ten der Friese heiden een maar al te karige boterham werd verdiend. In de twintiger jaren van deze eeuw schakelde de Rohéfabriek geheel over van het teenhout op het rotan, dat van betere kwaliteit is. Op het ogenblik ondervindt men nogal wat moeilijkheden met de invoer, hetgeen ook in de prijzen tot uitdrukking komt. Voor de velen die voor dit genre meubilering zijn ge wonnen is het te hopen, dat mevrouw Broekhuizen bij een volgend bezoek aan Haarlem wat optimistischer geluiden kan laten horen. Want ook zij is een onvermoei de propagandiste voor smaak- verbetering bij het inrichten van het intérieur en dat is zeker geen overbodige luxe. Ook zij geniet daarbij de steun van de stichting „Goed Wo nen", waarvan het werk hier ook wel eens met erkentelijk heid verdient te worden ge memoreerd. „Een ding van schoonheid is een vreugde voor altoos", zei Shelley reeds en dat geldt ook voor onze meubelen, stoffering en verlichting. Feestknor Voor ons ligt het „officieel or gaan van Iret corps van leerlin gen en oud-leerlingen der M.T.S. te Haarlem", zoals „De Knor" plechtig heet. Deze keer is het een Feestknor, want op 17 en 18 April zal er weer een jaarfeest worden ge houden en die gebeurenis is zo weer opengesteld. En de vele vaste klanten van de zaak, dig zich gedurende de verbouwing nebben moeten behelpen met Ie noodwinkel in de Cornelis- >teeg, zullen de oude zaak niet nerkennen, want de eigenaars van de winkel, de heren Kros kinski, hebben na jarenlang procederen een fietsenstalling die achter en naast de vroege re zaak lag, eindelijk er bij weten te krijgen en nu is dit Haarlemse sporthuis wat groot te betreft het derde in Neder land. De heer J. Kroskinski, die zelf al jarenlang in het vak zit en tevens voorzitter is van diver se organisaties op het gebied van de sportartikelen ver wacht, dat door deze verbou wing en uitbreiding het aantal vaste klanten nog meer zal toenemen, want zelfs tijdens de wanorde, die gedurende de afgelopen maanden in de zaak geheerst heeft, bleven de klan ten komen en hoewel zij soms de kledingstukken in de kelder belangrijk, dat de directeur, ir. G. L. Ludolph, er een voor woord bij heeft geschreven. Het wordt dan ook een groots feest met een opvoering van het toneelstuk „Godin van het geluk" van Jean de Létrar onder regie van lichtvirtuoos en lichtbomaf steker Jan Kraakman. Voor het bal zijn twee Zaanse dansorkesten geëngageerd en er is een waarlijk brillant in termezzo door het danstrio Gloria-Vernon-Tschernoff in het programma opgenomen. Wij wensen al die M.T.S.'ers, die zeker niet een van de lichtste studies hebben geko zen, veel plezier. Sporthuis Morgen zal het voor de sport- lievende Haarlemmers een goede dag worden. Dan wordt ïamelijk het sporthuis „Haar lem" in de Grote Houtstraat 121123 voor het publiek moesten aanpassen, wisten zij dat over enkele maanden een nieuw sporthuis zou verrijzen en zij hebben zich zonder mor ren bij de weinige service aangepast. Dit is trouwens een eigenschap van vaste klanten en men begint pas goed te be grijpen wat deze mensen voor de zaak betekenen wanneer de heer Kroskinski vertelt, dat zijn zaak voornamelijk drijft op mensen, die reeds in hun jeugd de inkopen bij hem deden. Volgens de heer Kros kinski komen de jongelui van hun negende jaar af in de win kel en dan blijven zij vaste klant tot zij trouwen. Meestal verdwijnen zij dan, maar na ongeveer tien jaar komen zij weer met hun kinderen naar het sporthuis om inkopen te doen. En zo herhaalt de ge schiedenis zich steeds weer. De nieuwe zaak zal in het vervolg ook ruimte genoeg hebben om de buitensportartikelen te éta leren. Vroeger zag de heer Kroskinski met geen mogelijk heid kans om bijvoorbeeld een tent aan de klanten te tonen, maar nu kan hij een groot ge deelte van de zaak inrichten om de beoefenaars van deze sport te laten zien welke arti kelen het kampeerleven kun nen veraangenamen. En dit is volgens de heer Kroskinski dringend nodig, want men merkt hoe langer hoe meer, dat de mensen door verschei dene oorzaken op de vrije Zon dagen naar buiten trekken. Sporthuis „Haarlem" zal ook de liefhebbers van trekken en kamperen ruimschoots tevre den kunnen stellen en vele Haarlemmers zullen van mor gen af de weg naar de ver bouwde zaak zeker vinden. Accordia Op Donderdag 16 April zal het eerste Haarlemse piano-accor- deon-orkest „Accordia" in res taurant „Dreefzicht" een feest avond geven. De medewerking wordt ver leend door Tonny van Zwol, humorist-conférencier, Jolly en Joker, de zingende dwazen en natuurlijk door het Accor- dia-orkest waarbij de direc teur, de heer Herman Teunis- sen, die reeds lang deze gezel lige vereniging leidt, de accor- deon-soli ten beste zal geven. Al met al belooft het op 16 April een vrolijk feest te worden en indien men kennis wil maken met het werk van „Accordia" mag men zeker deze avond niet missen. Roet Bewoners van de Generaal Bothastraat hebben zo'n last van roet uit de schoorsteen van een bakkerij in hun om geving, dat zij de was niet buiten kunnen drogen. Zij hebben dan ook ter bevoeg- der plaatse een klacht inge diend. Van Bouw- en Woningtoezicht vernamen wij, dat roet vaak het gevolg is van minder ge schikte kolen. Men verzoekt de betrokkenen als regel een andere soort brandstof te ge bruiken. Door die bemidde ling zijn reeds tal van roet- moeilijkheden opgelost. Eenvoudig programma samengesteld De secretaris van de Oranje Vereniging Overveen, de heer Fr. de Jong, heeft de plannen ontvouwd van de vermoedelijke viering van Koninginnedag in Overveen. Het bestuur van de vereniging heeft ge meend er goed aan te doen de feesten sober te houden en te trachten van een even tueel batig saldo in de gelegenheid te zijn een eenvoudig feest aan te bieden in en aan de kinderen van de door Bloemendaal ge adopteerde gemeente Oudenhoorn. Ver wacht wordt, dat andere Oranjeverenigin gen en comité's een zelfde standpunt zul len innemen. In 1952 hebben 949 leerlingen der lagere scholen aan de kinderfeesten deelgeno men; volgens de reeds ontvangen inschrij vingen moet men dit jaar op 992 kinderen rekenen. Het ledental van de Oranjevere niging Overveen, dat op 31 December 1951 303 bedroeg, is in 1952 groter geworden. 86 nieuwe leden meldden zich aan, doch enkelen moesten door verhuizing of an derszins voor het .lidmaatschap bedanken. Het bestuur van de vereniging onderging een kleine wijziging door het om gezond heidsredenen bedanken van de heer G. A. van der Mey, wiens plaats werd ingeno men door de heer L. N. ten Hacken. Ver der bestaat het bestuur nog uit de heren: R. Stouthamer, voorzitter; Fr. de Jong, secretaris; M. E. Bueno de Mesquita, pen ningmeester; mevrouw E. van der Boon- de Jong en de heren J. J. Baggen, drs. A. P. W. van der Ham en R. D. Lagendaal, leden. De viering van Koninginnedag zal in grote lijnen overeenkomen met die van het vorig jaar; alleen zal het avondfeest met het gebruikelijke bal-champètre op het Overveense dorpsplein geen doorgang vin den. In de ochtenduren zullen de leerlingen van de lagere scholen afmarcheren naar het gemeentelijk sportterrein aan de Vrij burglaan in een stoet, die wordt vooraf gegaan door de padvindstersband van het Nederlands Padvindsters Gilde. Cursisten van het Centraal Instituut voor opleiding van sportleiders (C.I.O.S.) heb ben ook dit jaar weer hun medewerking toegezegd om behulpzaam te zijn bij de op het sportterrein te houden verschillende wedstrijden. Zoals gebruikelijk vertrekt om tien uur van het Joan Mauritsplein af de traditio neel geworden kleuteroptocht. Eveneens voorafgegaan door de band van de pad vindsters van het N.P.G. zullen zij een rondgang maken door de Zuid-Amerikaan- sebuurt en zich begeven naar de Koningin Wilhelminaschool voor Christelijk lager onderwijs aan de Dompvloedslaan, waar een poppenkast vertoond zal worden. In tegenstelling met vorige jaren is het de bedoeling van het bestuur van de Oranje vereniging Overveen, dat de kinderen prijsjes krijgen voor de aardigste kleding of versiering, en dat zij dus mee lopen zonder wagentjes, fietsjes of wat voor kin dervervoermiddelen dan ook. De plannen voor de middagviering staan nog niet helemaal vast. De vrijwillige brandweer zal worden gevraagd een de monstratie te geven na afloop van een zeer waarschijnlijk te spelen vriendschappelijke voetbalwedstrijd tussen ploegen van het politiekorps en de brandweer. Misschien ook zal men leerlingen van een der middelbare scholen in de gemeen te bereid vinden een demonstratie met modelvliegtuigen te geven. Op 15 April komt het bestuur van de O.V.O. andermaal in een vergadering bij een. Dan zal men over gaan tot het defini tief vaststellen van de hierboven vermelde plannen. ADVERTENTIE ONZE COLLECTIE LOCOMOTIEF EN RUDGE RIJWIELEN IS UNIEK IN HAARLEM Gierstraat 40—42 - Telefoon 17768 's Avonds geopend van 8—10 uur HAARLEM, 9 April 1953 ONDERTROUWD: 9 April, W. J. N. Tim- mers en D. S. Delange. GEHUWD: 9 April, A. A. F. Bellaart en 1 V?rn *Jlllzen>' Sondorp en H. van dei- Werf; H. C. van Hoof en A. Geertsma; L Hoorweg en J. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 7 April M V Schoor—Adema; H. E. Dijkstra—Körner; 8 April, F._ J. S. van Houten—van der Stap; W. Martineau—Balk; P. M. M. van Osen- bruggen—Eliam; E. M. Hekel—de Goede; 9 April. J. van TussenbroekHarteman. BEVALLEN van een dochter: 8 April L Reith—Valk; 9 April, L. M. van Oijen— Hornick; A. J. do HaanHommersen; J. B. Lohrmannvan Koningsbrugge. OVERLEDEN: 8 April, J. P. Lablans. 68 j.. Korte Lakenstraat; C. R. Wuis, 36 j., Gasthuisvest; A. ZomerdijkGroenewoud, 81 j., Lange Bogaardstraat; J. W. F. Lauw, 76 j., Generaal'-Cronjéstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11