byts Geen verkeer op Rijksweg toegestaan PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws r Er is héél wat meer nodig...! De radio geeft Zaterdag Twee maanden geëist tegen recepten-menger BLOEMENCORSO IN DE BOLLENSTREEK J Miniatuur drankflesjes niet strijdig met Drankwet Klantenlijst werd in kast van concurrent gevonden Fabrikant vrijgesproken van brandstichting Natuur- en geneeskundig congres Een pracht van n is Prachtbijis Kerkelijk Nieuws Bloemen ventende kinderen gevaar langs de wegen KREOFLAVON Vereniging van com merciële directeuren De „Sibajak" pas op 8 Mei naar Australië Opzetgelden in het schildersbedrijf TocU ió het zo K. HORZELS VRIJDAG 10 APRIL 1953 Nu het bloemencorso in de bollenstreek 1953 „Bloemensympbonie" tot 25 April uit gesteld moet worden staat het bestuur van de stichting Keukenhof voor moeiükheden. Het had plannen gemaakt voor een intocht van „Gravin Jacoba van Beieren van Keu kenhof" van Amsterdam naar Lisse. Nader zal overwogen worden of de intocht op een andere dag vastgesteld zal worden. De commissie van voorbereiding van het bloemencorso is de laatste dagen druk in de weer. Daarbij is speciaal aan de oi'de gekomen of er op 18 April wel voldoende bloemen zullen zijn. Ingewijden waren van mening, dat het niet het geval zal zijn en daarom is zoals wij gisteren mededeel den besloten het corso op 25 April te houden. De tocht begint dit jaar op de grens van Bennebroek en Hillegom en wel op de Oosteinderbrug. Om één uur wordt ver trokken. Twee uur wordt Lisse bereikt, kwart voor drie Sassenheim en kwart over drie het keerpunt, koffiehuis „De Uiver". Vandaar wordt om kwart voor vier ver trokken; de aankomst te Lisse is kwart voor vijf Lisse en om half zes Hillegom (Weeresteinstraat hoek Van der Endelaan). De opstelling geschiedt van halfelf af op de Bennebroekerdreef te Bennebroek, waar de jury haar werkzaamheden zal verrich ten. Het aantal deelnemende wagens aan het corso is ongeveer vijftig. De afstand tussen de wagens bedraagt vijftig meter, zodat de lengte van het corso ongeveer 2,5 km be draagt. Het voorbijtrekken zal ongeveer een half uur in beslag nemen. De stoet is langer en ook zullen er gro tere stukken dan andere jaren mee rijden. Daardoor zal het niet meer mogelijk zijn de rijksweg tusser de gemeenten Benne broek en Sassenheim voor geregeld door gaand verkeer te gebruiken. Bovendien is het niet mogelijk op de weg parkeren toe te staan. Het is voor iedereen verboden, dus ook voor eigenaren van auto's, wonen de langs het parcours, hun wagens te par keren op de Rijksweg HillegomSassen heim. Doordat gedurende verschillende tijd- ADVERTENTIE Zon doet leven. Zonneschijn geeft nieuwe kracht, maarvertrouw er niet teveel op. Zeker niet op de uitwerking van de eerste schuchtere zonnestralen, waarin we ons af en toe eens mogen koesteren. In de achter ons liggende winter is onze reserve aan verschillende nood zakelijke vitaminen vrijwel of geheel uitgeput. En juist in deze dagen van zeer wisselvallig weer worden er hoge eisen aan ons weerstandsvermogen ge steld. Ons voedsel alléén bevat niet altijd voldoende vitaminen om in de dage lijkse behoefte te voorzien. Hoe moeten dan de tekorten, die gedurende de afge lopen winter zijn ontstaan, worden in gehaald „Actifral-10". het universele vitamine preparaat van Pbilips-Roxane brengt hier uitkomst. In de juiste verhoudin gen en hoeveelheden zijn de tien nood zakelijke vitaminen, die wij thans meer dan ooit tekort komen, in één dragee samengebracht. De prijs is laag:„Actifral-10" (voor nor male gevallen) kost slechts 1.95 per 60 en ƒ2.90 per 100 dragees; „Actifral- Multi" (de sterke samenstelling voor bijzondere gevallen) kost slechts 2.90 per 60 en 3.90 per 100 dragees. „Actifral-10" is gemakkelijk te herkennen aan de ORANJE ver pakking HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.25 Plechtige Hoogmis. 10.45 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Ka merkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amu sementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Piano. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Fan fare-orkest. 16.00 Platen. 16.20 De Vliegende Hollander, causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Franse chansons. 18.45 Bui tenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverzieht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.0 Lichtba ken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Gevarieerde muziek. 22.45 Platen. 22.50 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Residentie orkest en solist. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijde lijk uitgeschakeld. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Promenade-orkest. 13.50 Weekjournaal. 14.15 Orgel-ensemble. 14.35 Achterhoeksprogr. 15.00 Dansmuziek. 15.30 Causerie over veiligheid bij de arbeid. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Ka merorkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Rege ringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testa ment in deze tijd, causerie 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pan nen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoekprogr. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Salonorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Kinderkoor. 14.30 Platen. 15.15 Ethnische muziek. 16.00 Operette- en filmmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerde muziek. 21.15 Accordeonmuziek. 21.30 Platen. 21.45 Accor- deonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.45 Napolitaans festival. 23.00 Nieuws. 23.05 2AO0 Lichte muziek. P"C 7 0017.15 Engelse les voor beginnelin- - n (Deel 6). (Op 224, 49 en 42 m.). 22.00— "0 Nieuws. Spiegel van de week. Sport- lü.urnaal. (Op 224, 49 en 42 m.). ruimten het niet mogelijk is het verkeer op het corso-parcours toe te laten, zal het ver keer, dat komt uit het Zuiden, over de grote Rijksweg worden geleid en voor het corso links worden afgevoerd naar de ge meenten Sassenheim, Lisse en Hillegom. Het verkeer, dat uit de richting Heem stede komt, zal bij Hillegom of Lisse wes telijk van het parcours worden geleid om, hetzij via Noordwijk of Voorhout te wor den afgevoerd, hetzij te Lisse of Sassen heim het corso te bezichtigen. Het doorgaande verkeer komende uit de richting Noordwijk en het doorgaande verkeer uit de richting Vogelenzang, zal via de z.g. Duinweg zo veel mogelijk vrij gelaten worden, terwijl het verkeer be stemd voor het corso vanaf de Duinweg langs verschillende wegen in deze richting zal worden geleid. Verwacht wordt, dat het rijwielpad langs de weg tegen 25 April gereed zal zijn. Er wordt op het ogenblik met man en macht aan de verbetering gewerkt. De rijkspolitie zal op die dag voor vele moeilijkheden staan. Er wordt echter reeds hard gewerkt aan het treffen van voorbe reidende maatregelen. Ongeveer driehon derd man politie zal in actie komen. Op enkele punten op de route worden vaste politieposten ingericht, enkele auto's wor den van een mobilofoon voorzien, vieren veertig agenten rijden op een motor en zes tien te paard. Voorts zullen tien motoren met zijspan gebruikt worden. Kantonrechter beslist: De kantonrechter te Rotterdam heeft vonnis gewezen in twee principiële zaken, waarbij het ging om de vraag of het ver kopen of verpakken van enige miniatuur drankflesjes in een grote fles al dan niet in strijd is met de Drankwet. Fabrikanten hadden de miniatuurflesjes op deze wijze in de handel gebracht om tegemoet te ko men aan de tegenwoordige verzamelwoede en om het debiet van de slijter te vergro ten. De verpakking geschiedt op tweeërlei wijze, namelijk door de grote fles, met de miniatuurflesjes af te sluiten met een dek sel, dat verzegeld wordt, of met een deksel waarover papierstroken met firmanaam zijn geplakt. De wet zou overtreden zijn, omdat het volgens de Drankwet verboden is minder dan een deciliter in gesloten flessen, kan nen of kruiken beschikbaar te hebben. Vol gens een ander wetsartikel mag niet de mogelijkheid bestaan de fles te openen en weer te sluiten, zodat de oorspronkelijke toestand wordt hersteld. De ambtenaar van het O.M. meende dat er van overtreding sprake was. In iedere zaak eiste hij een geldboete van zes gulden. De kantonrechter kwam in zijn vonnis in de eerste zaak tot ontslag van rechtsver volging. Hij achtte het aanwezig hebben van de fles waarin zich vijf miniatuurfles jes bevonden en waarvan het deksel met draad en zegel gesloten werd niet in strijd met de wet. In de tweedfe zaak kwam de kantonrech ter tot vrijspraak. Hij achtte niet bewezen dat de sluiting van een fles met papieren stroken na verbreking in dezelfde toestand is terug te brengen. Haarlemse rechtbank Op 1 Januari 1949 kwam bij een pluim- veevoederfabriek in Heemstede de zesen dertig-jarige boekhouder L. H. uit Wees- perkarspel in dienst als menger van re cepten van de voeders. Hij leerde daar van de eigenaar van de N.V. de juiste percentages en later deed hij dit werk vrijwel alleen. Op 1 Juli 1949 nam hij een gedeelte van de boek houding over en bij deze gelegenheid zou hij geheimhouding beloofd hebben ten op zichte van alle zaken, die betrekking had den op het bedrijf. Donderdagmiddag stond deze boekhou der voor de Haarlemse rechtbank terecht omdat hij in strijd gehandeld zou hebben met artikel 273 van het wetboek van straf recht, dat zegt dat „het verboden is over een onderneming bij welke men werkzaam is geweest bijzonderheden waarvan ge heimhouding is opgelegd, opzettelijk be kend te maken". De verdachte was namelijk op 1 Sep tember 1952 in dienst getreden van een andere pluimveevoederfabriek in de Haar lemmermeer en na zijn indiensttreding ging het ochtendvoer, dat altijd volgens een bepaald recept vervaardigd werd, vol gens de directeur van de fabriek in Heem stede, de 65-jarige getuige J. L., bijzonder veel lijken op de samenstelling van het voer van de Heemsteedse fabriek. Tevens was in een kast in de fabriek in de Haar lemmermeer een lijst gevonden, die vrij wel alle klanten van de fabriek in Heem stede bevatte. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was van mening, dat het wel zeer merkwaardig was, dat de recep ten veranderd werden toen J. L. in dienst trad en hij eiste dan ook wegens overtre ding van artikel 273 een gevangenisstraf voor de tijd van twee maanden. Immers, zo zei de officier, indien de verdachte tot een geldboete veroordeeld wordt, betalen de eigenaars van de fabriek waar de ver dachte op het ogenblik werkt zeer beslist deze boete. De verdediger, mr. Jonker, meende, dat er niet bewezen was, dat J. L. de recepten van de voeders overgenomen had. De ver dachte had namelijk een cursus in het mengen gevolgd en reeds geruime tijd had hij in Heemstede ervaring opgedaan. Volgens mr. Jonker werd er over het hoofd van de verdachte een ruzie uitge vochten over een geschil, dat reeds enkele jaren bestond tussen de twee fabrieken. Hij concludeerde tenslotte tot vrijspraak. Hierna bepaalde de rechtbank de uit spraak op 23 April. De 40-jarige S. K. J. te Bolsward is door het gerechtshof te Leeuwarden wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken van een .hem ten laste gelegde opzettelijke brand stichting in een loods te Bolsward, waarin hij een cnemische zeepfabriek had geves tigd. De rechtbank had hem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De pro cureur-generaal had een jaar gevorderd. Prins Bemhard begeleidt ex-koningin Marie José van Italië bij het verlaten van de kathedraal te Luxemburg na de plechtige inzegening van het huwelijk tussen erfprins Jean van Luxemburg en prinses Josephine Charlotte van België. Prof. A. D. Fokker sprak over Stof en niet-stof" Op het natuur- en geneeskundig congres, dat thans te Leiden wordt gehouden, heeft prof. dr. A. D. Fokker uit Overveen ge sproken over „Stof en niet-stof". Prof. Fokker zette uiteen dat de natuurkunde zich bezig houdt met de stof, de materie, maar ook met niet-materiële onstoffelijk heden. Aanvankelijk steunend op de ver fijnde en veredelde kennis en ervaring van de ambachtslieden, is de natuurkunde er steeds op uit om overal de stof te zien: vaste stof, vloeibare stof, gasvormige stof, en zo nodig, ook een onzichtbare, ontast bare en onweegbare stof. Descartes had een ruimtestof bedacht om door haar wervelingen dé beweging der planeten te verklaren. Maar Newton veegde die aetherische stof weer weg om er sijn formule van de zwaartekracht voor in de plaats te stelle?j. Einstein, de enige die na Newton iets ADVERTENTIE C E T A BEVER Ned. Herv. kerk Beroepen te Rotterdam-Charlois (vac. J. K. F. Mantz) Mr. C. Luiten te Mijnsheeren- land; door de generale synode in buitenge wone dienst voor de geestelijke verzorging voor de luchtmacht, B. C. Juckema, cand. te Groningen. Benoemd tot hulppred. te Stadskanaal en Vledderveen J. v. d. Molen, thans hulppred. te Wijster. Aangenomen tot pred. voor buitengewone werkzaamheden (secr. van de oecumeni sche jeugdraad) H. v. Coeverden, cand. te Utrecht. Beroepbaarstelling. Ds. A. M. Linden- burg, voorheen pred. te Beekbergen, stelt zich beroepbaar. Geref. kerken Tweetal te Hijlaard: H. Dijkstra, cand. te Engwierum en R. Siertsema, cand. te Haarlem. Laastgenoemde is beroepen. Geref. kerken art. 31 K.O. Nu zoals in deze periode gebruikelijk is, allerwegen bloemen en bloemslingers langs de wegen worden aangeboden, doet de K.N.A.C. een dringend beroep op de des betreffende ouders hierbij geen kinderen in te schakelen gezien de grote gevaren, die de kinderen daarbij in het verkeer lopen. Blijkens bij de K.N.A.C. binnengekomen klachten gebeurt het herhaaldelijk dat de kinderen in hun enthousiasme om bloemen te verkopen zich op de rijbaan, ook de grote autowegen, begeven en plotseling oversteken. De K.N.A.C. vestigt de aandacht van de ouders er op, goed te beseffen welke enor me risico's hun kinderen lopen indien deze zonder enig toezicht langs de drukke ver keersweg bloemen venten en dat zij daar- Beroepen te Armadale (Australië) F. F. door. het teven van zich zelf en van ande- Pels te Almelo; te Diever-Smilde J. v. Benthem te Noordbergum. Aangenomen naar Nieuwer-Amstel P. Veldstra te Kantens. Bedankt voor Ulrum J. de Feyter te Val- thermond. Ds. A. H. Algra Ds. A. H. Algra die door de zes samen werkende Geref. kerken onderhoudende art. 31 K.O. in de prov. Groningen zou worden uitgezonden naar West-Borneo heeft van het hoofd van de Imigratiedienst in Djakarta bericht ontvangen dat hem geen visum voor Indonesië wordt verleend. ren in gevaar kunnen brengen. ADVERTENTIE voorkomt en geneest Geen snoepje, maer'I helpt Te Amsterdam is opgericht de Neder landse Vereniging van Commerciële Direc teuren. Doel van de vereniging is „de effi ciëntie van de arbeid van de commerciële directeuren te vergroten in het belang van Nederlands welvaart, dei onderlinge waar dering en de goede betrekkingen tussen de commerciële directeuren in Nederland en in het buitenland te bevorderen, het aanzien van de arbeid der commerciële directeuren te verhogen, en begrip te wek ken voor de betekenis van de taak van de commerciële directeur". In het bestuur hebben zitting de heren S. Meyer, voorzitter; M. Spruytenberg, se cretaris, Willemsparkweg 112, Amsterdam; J. van Meerwijk: W. H. André de la Porte; mr. W. Walter; G. E. Bouwmeester; J. Ko- reman; J. F. Samson en H. Weidema. Het m.s. „Sibajak" zou op 17 April met emigranten van Rotterdam naar Australië en Nieuw Zeeland vertrekken. Onverwacht is echter een reparatie aan de stuurinrich ting noodzakelijk gebleken. Als gevolg hiervan zal het schip pas op 8 Mei kunnen vertrekken. Voor een beperkt aantal emi granten, wier spoedige overtocht naar Australië dringend noodzakelijk is en die door de vertraging van de „Sibajak" ern stig zouden worden gedupeerd, bestaat de mogelijkheid op 5 Mei per vliegtuig te vertrekken. 13. „Wat is je bedoeling met die vis?!", riep Panda. „Kom, kom, makkertje", zei Joris verwijtend, ,,van een leerling van de grote detective Pat O'Nozel had ik toch een vlugger begrip verwacht! Ik ga deze vis in het bassin gooien, opdat de eenzame handvis voortaan een speelkameraadje zal hebben". „Ik geloof nooit, dat de Directeur van het museum het goed zal vinden, dat je er een vis bij doet", wierp Panda tegen. „De Directeur", herhaalde Joris gering schattend, „diens toestemming hebben we immers niet nodig! Meester O'Nozel is de gene, die de verantwoording voor de hand- vis draagt en bij zijn beslissingen dienen wij ons neer te leggen. En natuurlijk heeft hij, met zijn diepe kennis van vissen-psy- chologie direct begrepen, dat de eenzaam heid een nadelige invloed op onze handvis uitoefent". „Juist, h'm", zei Pat O'Nozel, „goed gesproken! &ooi dat vis er maar bij, Joris". „Ach", prevelde Joris, zijn vis in het bassin werpend, ,,hoe genotvol is het toch om assistent te zijn van iemand, die een heldere kijk op de zaken heeft! Ziet, hoe vreugdevol de handvis zijn mak ker ontvangt en....". Verder kwam hij niet, want de handvis, die de indringer met gebalde vuisten was nagedoken, stoot te hem thans met een welgemikte vuist slag buiten zijn domein. aan de zwaartekracht-theorie heeft ver beterd en toegevoegd, verving het denk beeld van een op de planeet, of op de maan werkende kracht door de wiskundige con ceptie van een gekromde ruimte en tijd, waarin de vrije hemellichamen van nature zo niet een rechte, dan toch een zo recht mogelijke baan met een zo eenparig moge lijke snelheid doorlopen. Een wetenschap, die zowel de bestaande stoffelijke dingen als onstoffelijke „niet- bestaande niet-dingen" behandelt, kan men niet meer materialistisch mechanistisch noemen. Dit blijkt nog duidelijker, wan neer men denkt aan de wiskundige con cepties van de kwantumtheorie, die nodig zijn geworden om zich van het gedrag der onstoffelijke straling rekenschap te geven. Hierin vindt men de middelen om iets van de atomen en hun kernen te trachten te begrijpen, zo besloot prof. Fokker. Er zijn schilderspatroons, die opzetgelden bij hun calculaties in rekening brengen, met de verplichting, die gelden aan meege- gadigden uit te betalen. Het vraagbaak- aanbestedingsreglement bepaalt hierom trent, dat minimaal 6 procent en maximaal 10 procent moet worden berekend. Voldoet een schilderspatroon hieraan niet, dan wordt hij afgevoerd van de „positieve" lijst, zodat de bij de „Novelas" aangesloten schil ders-leveranciers aan zulk een afgevoerde niet meer mogen leveren. Gisteren hadden zich voor de economi sche rechter te Leeuwarden twee leden van het district Friesland van de saneringscom missie in het schildersbedrijf, de heren P. N. H. te Leeuwarden en H. J. B. te Gronin gen te verantwoorden, ter zake van over treding van het Kartelbesluit, waarvan de bepaling, dat leden verplicht zijn opzetgel den te calculeren en uit te betalen, met in gang van Maart 1952 door de minister van Economische Zaken onverbindend is ver klaard. Hen is verweten, dat zij ondanks deze onverbindendverldaring een tweetal schilders, die waren afgevoerd, van de „positieve" lijst hebben afgevoerd gelaten, waardoor zij in hun economische vrijheid werden belemmerd. De officier van justitie zeide, dat met betrekking tot opzetgelden in de Noorde lijke provincies verscheidene processen- verbaal zijn opgemaakt. In wezen is er geen bezwaar tegen een bescheiden opzetgeld om de kosten van de inschrijvers te dekken, maar in de practijk gaat men er veelal ver bovenuit. Ondanks het feit, dat de minister de desbetreffende regeling onverbindend had verklaard zijn verdachten voortgegaan met hun sancties. Spreker eiste 250, Kwestie. De voorzitter van de Aziatisch- Afrikaanse groep van veertien landen in de UNO Henry Cooper (Liberia), heeft medegedeeld, dat de groep be sloten heeft de Veiligheidsraad schrif telijk te verzoeken, om de kwestie- Tunis-Marokko te behandelen en wel zo spoedig mogelijk. Regeringswisseling. James L. Wiek heeft als woordvoerder van de groep Ameri kaanse journalisten, die een bezoek aan Moskou heeft gebracht, verklaard, dat de regeringswisseling in de Sovjet-Unie naar zijn vaste mening een aanzienlijke verandering in de koude oorlog teweeg kan brengen. Hij vergeleek de tien da gen r,a Stalin's dood met de tien dagen in het revolutiejaar 1917. Het was in de Sovjet-Unie verboden te spreken van een „nieuwe regering". Volgens een ander lid van de groep werden verwij zingen naar een „regeringswisseling" door de censuur geschrapt uit de be richten van buitenlandse corresponden ten. Vrij. Naar te Istanbul wordt vernomen, heeft de gezagvoerder van het Zweedse schip „Naboland", dat onlangs de Turk- se onderzeeboot „Dumlupinar" heeft ge ramd, waarbij 99 Turken het leven lie ten, Donderdag de gevangenis verlaten als gevolg van een stap van de Zweedse gezant in Turkije. De kapitein zal ech ter voor de duur van het onderzoek aan boord van zijn schip moeten blijven. Distributie. Naar het Oost-Duitse nieuws, bureau A.D.N. meldt heeft de Oost- Duitse regering Donderdag voor het eerst sinds de oorlog de rantsoenering van schoeisel en textiel opgeheven. De keukens voor arbeiders zullen dubbele rantsoenen ontvangen en er zijn nieu we verordeningen uitgevaardigd voor de voedseldistributie. De maatregelen, aldus een officieel communiqué, zijn er op gericht de levensstandaard van de bevolking te verhogen. Meningsverschil. Volgens kringen, die in nauw contact staan met de organisatie van de UNO voor onderwijswetenschap en cultuur (U.N.E.S.C.O.), heeft Char les Malik van de Libanon zich als can- didaat voor het secretariaat-generaal van deze organisatie teruggetrokken, zulks wegens verzet van een aantal landen, waaronder Engeland en Frank rijk. De candidatuur van Malik zou evenwel krachtig zijn gesteund door de V. S. en enige Latijns-Amerikaanse landen. Staking. Twee parlementsleden van de Braziliaanse arbeiderspartij hebben voor de televisie verklaard, dat de sta king in de metaal- en textielindustrie zich over andere steden zal uitbreiden. Zij begon in Sao Paulo. Naar schatting nemen thans 240.000 arbeiders van 1300 ondernemingen aan de staking deel. De parlementsleden zeiden, dat de bewe ging in Belo Horizonte hier en daar een gewelddadig karakter aanneemt. Thans worden voorstellen en tegénvoorstellen voor een oplossing van het vraagstuk, dat zijn oorzaak vindt in een ernstig gebrek aan evenwicht tussen Ionen en kosten' van het levensonderhoud, be sproken. Circulatie. Uit de weekstaat van de Bank van Frankrijk per 2 April blijkt, dat het bedrag der in omloop zijnde bank biljetten is toegenomen met 85.292 mil- lioen francs. Het totaal bereikte daar door het nog nooit voorgekomen bedrag van 2.137.283.000.000 francs. De voor schotten aan de staat zijn gestegen tot het wettelijke maximum van 200 mil liard francs. Rel. Aanhangers van de Sjah van Perzië en voorstanders van premier Mossadeq zijn Donderdag voor het parlementsge bouw te Teheran slaags geraakt. Vijf tien aanhangers van de Sjah, behorend tot de Arya-partij, werden gewond, een. Pan-Iraan (pro-Mossadeq) liep even eens verwondingen op. Zeven personen werden aangehouden. Stemming. Donderdag is in Zuid-Rhode- sië een referendum gehouden over de voorgestelde federatie van Zuid-Rho- desië en de Britse protectoraten Noord- Rhodesië en Nyassaland. Volgens de laatste berichten zijn de uitslagen in 21 van de 30 kiesdistricten bekend. 20.178 stemmen zijn vóór en 10.636 tegen de federatie uitgebracht. Ver wacht wordt, dat de uitslagen, die nog binnen moeten komen, de duidelijke meerderheid voor een federatie, die tot dusver is gebleken, nauwelijks zullen aantasten. boete of een maand hechtenis en de ver plichting tot het storten van een waarborg som voor de duur van 2 jaren. De verdediger mr. Dorhout bepleitte vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging, omdat de onverbindendverklaring volgens hem slaat op de toekomst en niet op de oude gevallen. yOLKOMEN terecht hebben de horzels bruiken als voedingsbodem voor haar T een slechte reputatie, want de wijze komelingschap, is dus totaal verschil waarop deze insecten het vee teisteren is werkelijk deerniswekkend, ongeacht nog de schade die zij in de huid teweeg bren gen en waardoor bijvoorbeeld jaarlijks tientallen millioenen guldens aan leer ver loren gaan. Laten we voorop stellen dat er verschillende soorten hor zels zijn; de paarden-, de scha pen- en de runderhorzel zijn hiervan wel de bekendste. In tegenstelling tot de steekvlie gen die we onder de naam da zen hebben samengevat en die ons 's zomers in grote aantallen kunnen belagen, blijken de horzels in vol wassen toestand niet zo talrijk te zijn. En wat een niet minder belangrijk verschil uitmaakt: zij steken niet en zuigen geen bloed. Sterker nog, de meeste horzelsoor ten hebben in volwassen toestand rudimen taire monddelen zodat zij niet eens in staat zijn voedsel tot zich te nemen. Als zo'n horzel dus zou willen steken, zou zij het nog niet eens kunnen! Het kwalijke van de horzels is gelegen in het feit, dat zij haar eieren leggen op na- verschillend van het gedrag der dazen, die zichzelf met het bloed van mens en dier voeden. Een merkwaardige Zuid-Amerikaanse horzel, wier naam wij u mogen besparen, dient nog aan de vergetelheid te worden ontrukt, omdat dit dier haar eieren niet direct deponeert op de huid van de gastheer die tot voedselbron van de larven moet strekken, doch deze bevestigt op het achterlijf van muggen en andere bloedzui gende insecten. Wanneer nu de horzellarve op het punt staat uit te komen, geeft de lichaamswarmte van het slachtoffer wiens bloed door de mug wordt uitgezogen, de jonge larve de nodige prikkels om de ei schaal snel te verlaten en van gastheer te verwisselen. Het muggenlichaam verla tend, dringt de horzellarve dan binnen in de huid van rund, hond, varken of mens. Zodat we in dit geval met goed recht van een mensenhorzel zouden kunnen spre ken. De reden waarom deze horzels eerst van de bemiddeling van andere insecten gebruik moet maken, is voor zover wij de huid bij runderen, aan de schoften en iveten nog niet bekend. voorbenen bij paarden en in de neusgaten van schapen. De uitgekomen larven boren zich vervolgens naar binnen en vreten zich door het dierenlichaam heen, welke ver blijfplaats na het nodige voedsel te heb ben opgeleverd ook weer verlaten wordt, omdat de verpopping van de larve in de grond dient plaats te vinden. De levenswijze van de horzels, die het vee ge- Wat u waarschijnlijk ook niet bekend zal zijn, is het merkwaardige feit dat in het tsaristische Rusland de doodstraf 125 jaar eerder werd afgeschaft dan in het demo cratische Nederland. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2