Kentering in de methoden, doch geen einde van de strijd Ir Roderkerk bedankt als lid van Natuurbeschermingscommissie Agenda voor Haarlem Een Eeuw geleden Ds. W. J. van Elden gaat op I Mei met emeritaat Candidaten voor Heemsteedse raad In de wereldpolitiek ^Hoe is het ontstaan? Weldra beslissing in de zaak-Adonis Leden worden niet gekend in bestuursdaden Pastoor J. A. Zonderland 25 jaar priester Pastoor G. Berkemeyer verlaat Haarlemmerliede Dirkkomt ook door Haarlem Jacoba van Beieren bezoekt Amsterdam Neem 'n AKKERTJE Lijst-Van Pel weer opgedoken Humanistische jongeren over nieuwe Zondagswet Binnenbrand op woonschip Ouderwetse oorlog Ander middel Onze zwakste plek Spel Het antwoord Éénheid De keerzijde EEN BOOM OPZETTEN Balk drong in autocabine; chauffeur gedood Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 14 April 1853 DINSDAG 14 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar wij vernemen heeft de directeur der Kennemerduinen, ir. E. C. M. Roder kerk, bedankt als lid van de Natuurbe schermingscommissie „Zuid-Kcnnemer- land" en als lid van enkele subcommissies daarvan. Als redenen geeft ir. Roderkerk op, dat reeds meermalen is gebleken dat de sub commissies geen enkele reden van bestaan hebben. Hun advies werd slechts zelden gevraagd en nimmer opgevolgd in de vorm waarin het gegeven werd. Zo werd de commissie niet gekend in het excursieschema voor 1952, de aankoop van filmstrips, in het voorgenomen neer leggen van ziin functie door de heer Klay, de onlangs benoemde leider van de na- tuurwacht en een reorganisatie van die natuurbeschermingswacht waartoe reeds werd besloten blijkens een brief aan B. en W. van Bloemendaal. Ir. Roderkerk zegt dat hij de indruk heeft gekregen dat de subcommissies slechts dienen tot vlagvertoon en in feite totaal overbodig zijn. Het komt hem daarom zinloos voor nog verder deel uit te maken van een der sub commissies. Ir. Roderkerk schrijft verder: „Ik acht mij als gewoon lid van de Na tuurbeschermingscommissie mede verant woordelijk voor de daden waartoe door u werd besloten (ook al werd ik, evenals mijn medeleden, hierover niet geraad pleegd). Ik wens echter geen medeverantwoorde lijkheid te dragen voor: de uitbreiding van de natuurbescher mingswacht, die thans reeds grotendeels slechts in naam bestaat èn geen leider heeft; de oprichting van een jeugdnatuur- wacht; de aanstelling van bezoldigde krachten; de aankoop van grote aantallen filmstro ken, die grotendeels onverkoopbaar zullen zijn". Ir. Roderkerk besluit mede de medede ling dat zijn bedanken niet beduidt dat hij nu verder ook alle medewerking zal wei geren. De natuurbescherming ligt hem daarvoor te na aan het hart. Alleen heeft het voor hem geen zin deel uit te maken van een commissie „die ge leid wordt door een min of meer dictato riaal bestuur, dat zich zelf als zodanig De heer J. A. Zonderland, pastoor van de R.K. parochie in het Kleverpark, heeft zijn zilveren 'priesterfeest gevierd. Zon dagmorgen droeg hij een Hoogmis op. Daarbij heeft mgr. C. van Trigt, officiaal van het bisdom, een predicatie gehouden. Des middags werd in de pastorie een re ceptie gehouden. Maandagavond is in het Concertgebouw een feestelijke bijeenkomst gehouden. Het was de wens geweest van de jubilaris, dat hem geen persoonlijk geschenk zou wor den aangeboden, doch dat een bijeenkomst met de parochianen werd gehouden. Op gevoerd werd de revue „Symphonie pas torale". Namens de parochianen heeft de heer H. Wiesman de jubilaris toegespro ken. Er was nog een bedrag_ overgebleven, dat pastoor Zonderland wérd overhan digd. heeft ingesteld en waarvan de overige le den slechts fungeren als auditorium voor zeer onvolledige bestuursmededelingen". Aan pastoor C. Berkemeyer is emeri taat verleend als pastoor van de St. Jaco- busparochie te Haarlemmerliede, waaron der ook behoort de bijkerk Sint Adelber- tus te Spaarndam. Hij is 9 Januari 1887 te Den Haag geboren, werd op 15 Augustus 1911 tot priester gewijd, was in verschei dene parochies kapelaan, van 1931 tot 1934 pastoor in Oude Schild (Texel) en sedert 9 Juni 1934 pastoor te Haarlemmerliede. Zondag zullen de parochianen in de ge legenheid zijn afscheid te nemen van de pastoor, die zich in huize „Sint Bavo" te Heemstede zal vestigen. Tot opvolger is benoemd kapelaan K. J. H. Lautenschiitz, thans te Den Haag. Deze is op 15 Juli 1906 te Amsterdam geboren en in Juli 1929 tot priester gewijd. Vanmorgen zijn de contouren van de oude Bavo afgetast door het oog van een zware filmcamera, die voor de olie- bollenkraam in de Damstraat op een driepoot'stond. Er achter bevond zich de heer Sigmund Miller, de scenario schrijver-productieleider van de film „A gift from Dirk". Deze film wordt over twee d drie weken uitgebracht onder auspiciën van het Centraal Bloem bollencomité en het Engels-Amerikaan se team, dat de opdracht kreeg, legt op het ogenblik de laatste hand aan het verhaal over de Amsterdamse jongen Dirk, die uiteraard bij een pierement aan een Amsterdamse gracht woonach tig is en dan de Keukenhof gaat bezoe ken. Hij komt ook door Haarlem. Else d'Hollosy, de knappe assistente van de productieleider, die vol trots vertelde dat zij de enige Nederlandse vrouw is, die dit baantje vervult, Rory War- schauer, de vuurrode script-girl en ca meraman Jack Whitehead hebben ove rigens vanmorgen maar een paar ogen blikken aandacht aan de Bavo besteed, ivant achter HiUegom wist Else nog een paar juweeltjes van bollenvelden, die er ook nog op moesten. Inmiddels zoekt zij vertwijfeld naar de bus, waarmee Dirk uit Amsterdam naar Keukenhof kan reizenwant dat moet een bus zijn met een glazen dak omdat er ook van boven gefilmd moet worden. Zoals gemeld is, is het bezoek van gravin Jaccba van Beieren met haar stoet van edele vrouwen en heren aan de stad Am sterdam, dat oorspronkelijk was bepaald op 25 April, wegens het verzetten van. het bloemencorso vastgesteld op Zaterdag 13 April. De rijtoer door Amsterdam, die vooraf gegaan wordt door het Amsterdamse Poli tie Muziekkorps, is in overleg met de Am sterdamse politie als volgt vastgesteld: Als vertrekpunt is aangenomen het Am- stel hotel, waar de stoet zich om 12.15 uur in beweging'zal zetten. Voorts gaat het via I-Iooge Sluis, Sarphatistraat, Frederiks- plein. Weteringschans, Vijzelstraat, Munt plein, Rokin, Dam, Damstraat, O.Z. Voor burgwal naar het stadhuis, waar Vrouwe Jacoba om ongeveer 1 uur officieel zal worden ontvangen. Het vertrek van het stadhuis is bepaald op 1.30 uur. De route is dan O.Z. Voor burgwal, Damstraat, Vijgendam, Damrak, Stationsplein en om 14.28 uur vertrekt de extra-trein met het gezelschap naar Lisse, waar op de Keukenhof de rondgang te paard zal worden gemaakt. Gedurende deze tijd zal het Amsterdams Politie Muziekkorps op de Keukenhof con certeren. Naar men ons van de zijde van de Ne derlandse Spoorwegen mededeelt zal er, door aankoppeling van extra wagons, ge legenheid Zïjn voor het publiek met deze extra trein de tocht naar Keukenhof mee te maken. VERBETERD VERSLAG. Op verzoek van dr. E. H. Krelage plaat sen wij het volgende, door hem opgestelde commentaar op ons verslag van het Zater dagavond ten stadhuize gehouden souper ter gelegenheid van de Flora 1953: „De toevoeging „bij Haarlem" aan de plaats namen der Zuidhollandse bollengemeenten was (zoals ik gezegd heb) gebruikelijk in cle jaren omstreeks 1880, maar kwam in het begin der twintigste eeuw geleidelijk in onbruik. Ofschoon de bollenteelt uit Haarlem nagenoeg verdwenen is en de grote tentoonstellingen niet meer binnen Haarlems grenzen gehouden worden, heeft Haarlem toch nog recht (zo was mijn con clusie) op de naam Bloemenstad, daar het nog steeds is en blijven zal het historisch en geografisch middelpunt van de bloem bollenstreek." ADVERTENTIE Vandaag viert cis. W. J. van Elden zijn vijfenzestigste verjaardag en dat betekent het einde van zijn ambtelijke loopbaan bij de Nederlands Hervormde Kerk. Het pro vinciaal kerkbestuur heeft hem met ingang van 1 Mei emeritaat verleend. Op Zondag 26 April hoopt ds. Van Elden zijn af- scheidspredicatie in de Grote Kerk te hou den. 5 11111111 v-:-N Ds. W. J. van Elden Ruim zevenendertig jaar is ds. Van El den predikant geweest, waarvan eenen twintig jaar te Haarlem. De jarige van he den is in Rijssen (Overijssel) geboren, ge noot zijn gymnasiale en academische op leiding in Utrecht en werd in 1914 hulp prediker bii de Nederlands Hervormde Gemeente te Hengelo. Op 9 Januari 1916 werd hij predikant te Zoelmond (Betuwe). Hij bleef hier slechts enkele jaren, want in 1918 vertrok hij naar Terkapïe, waar hij tot 1922 het predikambt vervulde. Toen aanvaardde hii een beroep naar Heemse, waar hij tot 1926 bleef. Ver volgens was hii vijf jaar werkzaam in Aalsmeer. Op 12 September 1931 deed ds. Van Elden vervolgens zijn intrede bij de Nederlands Hervormde Gemeente te Haar lem, na in zijn ambt bevestigd te zijn door ds. G. J. Waardenburg. In de loop der jaren heeft ds. Van Elden veel werk verricht, speciaal in de Leidse- buurt en omgeving, waar zijn wijk was. Het gebouw aan de Leidsestraat was het middelpunt, van waaruit de werkzaamhe den werden geregeld. Hij leidde in dat ge bouw vele bijeenkomsten. Tot voor kort was hii voorzitter van het Militair Tenuis aan de Jansweg. Hij deed veel werk voor gemobiliseerden en voorts was hij een aantal jaren voorzitter van de Vereniging van Scholen met de Bijbel. Door zijn werk heeft hij zich vele vrienden verworven. Bij zijn arbeid werd Op het raadhuis van Heemstede zijij vanmorgen voor de gemeenteraadsverkie zingen de volgende candidatenlijsten in gediend: Partij van de Arbeid (reeds door ons gepubliceerd), de Katholieke Nationa le Partij (zie elders in dit nummer), de Protestants-Christelijke groep, de lijst J. A. van Pel en de lijst van de C.P.N. De Protestants-Christelijke candidaten zijn: mr. dr. J. van Bruggen, mr. O. H. v. Wijk, ir. J. Kooijmans, K. J. Dijkstra, A. Lub, mr. K. A. F. J. Pliester, J. de Ruiter, mevr. P. C. van Noort-den Os, K. Collet, W. F. de Vries, D. Lam, ir. H. van Ros- sum, G. J. Dijkstra, M. Hoogendijk, J. Aantjes, J. Strop en C. F. J. de Ridder. De Communistische candidaten zijn: H. G. Nibben, J. D. Kopjes Nieman, J. Lijn zaad en mevrouw Posthuma-Spaan. Voorts is de heer J. van Pel weer present met een eigen lijst - voor de oorlog ontbrak hij nimmer op het verkiezings-appèl, hoe wel hij het nooit tot een zetel bracht. Op een zeer goed bezochte bijeenkomst, georganiseerd door de Humanistische Jon- gerengemeenschap, sprak Maandagavond 13 April de heer H. Peschar, lid van de Tweede Kamer, over „De Zondagswet een bedreiging?" Spreker zette uiteen, dat de oude Zondagswet van 1815 reeds lang een dode letter was. Een nieuwe wet was zijns inziens nodig om enerzijds de beletselen weg te nemen die er bestaan voor de heili ging van de Zondag en anderzijds om. de bestaande opvattingen en practijk vooral ten aanzien van de sport zoveel mogelijk te sanctionneren. Vervolgens behandelde hij artikelsgewijs de nieuwe wet en kwam tot de conclusie, dat de Zondagswet geen bedreiging vormde voor het buitenkerkelijk volksdeel en de sportbeoefening. Tijdens het debat na de pauze bleek, dat de conclusie van de heer Peschar niet door alle aanwezigen werd gedeeld. In de afgelopen nacht heeft een binnen brandje gewoed op een woonschip in het Spaarne tegenover de Schalkwijkerweg te Haarlem. De oorzaak is waarschijnlijk een con structiefout van de schoorsteen. De schade bleef beperkt tot enkele gor dijnen en wat hout in de omgeving van de open haard. hij bijgestaan door zijn echtgenote die op velerlei terrein werkzaam is geweest. Woensdag 22 April wordt in het wijkge- bouw aan de Leidsestraat een afscheids bijeenkomst gehouden. Van halfnegen tot tien uur houdt ds. Van Elden een receptie voor de wijkbewoners en belangstellenden. Politici, philosophen en historici hebben ons al jarenlang verteld, dat wij in een grote tijd leven. Een grote tijd in de betekenis van zodanige veran dering en kentering in het wereldbeeld en de geesten, dat het verleden daarvan weinig voorbeelden te zien gaf. De grootheid van die tijd demon streert zich nu en dan met verrassende schokken, doch speelt zich even eens voor een deel in het verborgene af, waarna later de belangrijkheid van bepaalde onopgemerkt gebleven gebeurtenissen aan de oppervlakte komt. De grootheid van onze tijd is niet synoniem met de menselijke vreugde en levensrust, doch het valt niet te betwijfelen dat voor de mensen het onderkennen en erkennen van die grootheid een bron van grotere berusting en levenskunst kan zijn. Welnu, wat speelt zich af om ons heen en waartoe kan het leiden? De Egyptische ministers volgen momenteel een militaire opleidingscursus van een maand. Na de dienst zullen zij een bewijs stuk ontvangen, dat zij „geschikt zijn voor soldaat in dienst van het land". De minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoud Fawzi, leert hier hoe hij met een geweer moet omgaan. DINSDAG 14 APRIL Stadsschouwburg: ,,'n Moeilijk mens" (Nederlandse Comedie). 8 uur. Concert gebouw: Concert H.O.V. (meesterserie), 8 uur. City: „Perrucha", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: Willy en Joe in Tokio", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De trek naar het Westen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De smokkelprinses", alle leeft., 8 uur. Rembrandt: „Singing in the rain", alle leeft„ 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een zomer slechts heeft zij gedanst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: Kennemer Comedie „Bloed en liefde" (toneel), 8.15 uur. WOENSDAG 15 APRIL Stadsschouwburg: „Wiek van Wieks- hörn" (Gruno), 8 uur. Begijnhofkapel: Chris ten Spiritualistisch Centrum, 8 uur. City: „Perrucha", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De smokkelprinses", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Willy en Joe in Tokio", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De trek naar het Westen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Singing in the- rain", alle, leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palac-t: „Heidi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Eén zomer slechts heeft zij gedanst", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De drie Caballeros", alle leeft., 2.30 uur. Haarlem Radio Cabaret „Sterrenparade P53", 8.15 uur. Onmiskenbaar groots was voor ons en voor allen die na ons komen het recente feit, dat een dodelijk gevaar voor de be trekkelijke orde op de wereld door een bijna bovenmenselijke inspanning en ten koste van onnoemelijke offers werd afge wend: De nederlaag van Hitler-Duitsland, achteraf gezien bijna een wonder, bete kende de mislukking 'van een ontzaglijk- dreigende greep naar de wereldmacht door een monsterlijke kliek van geweten loze anarchisten, die onder het mom van „nieuwe orde" de wereld in een zee van ellende zou hebben kunnen storten. Omdat de bedoelingen van deze kliek volkomen in strijd waren met de opvat tingen van welke soort geordende samen leving ook, was het enige instrument waar van de nazi's heil voor hun oogmerken konden verwachten, de vernietigingsoor log. Het mislukken van deze gewapende overval op de wereldorde is wellicht het doodvonnis van de oorlog zelf geweest. In ieder geval is bewezen, dat een aanvals oorlog, hoe „rücksichtlos" ook voorbereid en gevoerd, de aanvaller mede betrekt in zijn gruwelijke gevolgen. Sindsdien is de atoombom in de practijk gebracht. Sinds dien zijn de wapens en de vernietigings middelen honderden malen krachtdadiger geworden. Welke andere conclusie zou men moeten trekken dan dat het spel van de oorlogsaggressie op de wereld is uitge speeld, omdat de wereld te klein gewor den is voor een gevecht waarin niet aan valler en verdediger tesamen tenonder gaan? Een eventuele nieuwe aggressor, een nieuwe pretendent voor de wereld overheersing, die dit ervaren en begrepen heeft, zou zich dus moeten bezinnen op een doeltreffender, bruikbaarder methode dan oorlog om tot zijn dóel te geraken. Het communisme streeft naar zijn eigen verbreiding over de ganse wereld. Dit is geen beschuldiging, doch een eenvoudig citaat uit het boek der communistische doelstellingen. De vraag of het commu nisme ooit in het verleden de oorlog als een bruikbaar middel tot die verbreiding heeft beschouwd, moge in het midden worden gelaten. Dat het heden ten dage het gewapenderhand onderwerpen der volken nog als een mogelijkheid ziet, mag echter veilig worden betwijfeld. Niet, om dat zijn leiders zo vredelievend van aard zijn, doch omdat zijn leiders opportunisten van de hoogste orde mogen heten, die de weg van de minste weerstand volgen en zich niet in avonturen zullen storten die hun eigen ondergang met zekerheid zou den meebrengen. De wereld heeft nu dus rekening te hou den met een politiek-sociaal-economisch hervormingsstreven, communisme geheten, dat er op uit is de structuur van het kapi talistische stelsel te vernielen en daarvoor in de plaats een soort, orde te stellen, waar van het proefstation Rusland de waar schijnlijke vormen reeds heeft laten zien. Het proefstation is tegelijkertijd het. strategische hoofdkwartier. De strategie van de strijd tegen het kapitalisme wordt, in Moskou vastgesteld. Als Moskou het wapen „oorlog" heeft verworpen, welke mogelijkheid is er dan nog? Herinneren wij ons de inschakeling der satellieten? De overrompeling van Tsjc- choslowakije, zonder dat er één schot viel? Ook deze stunt van het proefstation had het Westen reeds veel eerder moeten doen begrijpen, dat. Moskou niet zijn kracht in de oorlog zoekt. Het heeft een geheel an dere, geslepener strategie uitgevonden, waartegen de in de defensie gedrongen de mocratieën van het Westen helaas nog geen verdedigingsmiddel gevonden hebben. Het was betrekkelijk gemakkelijk, wa pens te smeden tegen de Russische gewa pende dreiging. Dat was immers een kwestie van techniek, geld en dienstplicht. Het is moeilijker, het nieuwe „wapen" van het communisme onwerkzaam te ma ken, omdat de verdediging daartegen eigenlijk methoden vereist die in strijd zouden zijn-met de beginselen der demo cratie zelf. Moskou voerde een jarenlange, gedul dige aggressiepoiitiek om het Westen te alarmeren en het op gigantische militaire inspanningen te jagen, waarop de Weste lijke economie zich ging baseren en die op den duur een voorwaarde tot de werk zaamheid der Westelijke economie werd. Toen de tijd daartoe gekomen was, veran derde Moskou van strategie om de Wes telijke militaire productie overbodig te maken en de economie van de Westelijken ineen te laten storten. Hoe hoger men stijgt, hoé dieper men valt. Hoe groter het aandeel van de wapenproductie in de Westelijke economie werd, hoe dieper de val zou zijn die deze economie maken zou, wanneer dat militaire aandeel overbodig zou blijken. Als het Westen daartegen een snelle, doelmatige tegenactie zou willen stellen, zou het moeten kunnen beschikken over een dictatoriaal geleide economie, die met één handgreep zou kunnen worden omge schakeld zonder de „natuurlijke" depres sie een kans te geven. Maar het Westen regeert niet dictatoriaal. Het Russische wapen is gericht op de zwakste plek van het Westen in de koude oorlog: Zijn de mocratie. Er is nog iets anders, waardoor het Westen in een moeilijke verdedigingsposi tie verkeert. Dat is eveneens een uitvloei sel van zijn democratische structüur, doch heeft meer te maken met psychologie dan met economie: Leiders der Westelijke vol ken kunnen wel met luide stem waar schuwen legen deze bovenomschreven Russische opzet, en zij kunnen desnoods blijven betogen dat de wapenproductie niet verminderen mag, maar zij hebben de publieke opinie niet in de hand. Zij kunnen de massa niet mennen volgens hun inzichten. Als Moskou een vredesge- baar maakt, zakken aandelen in Wall- street. Geen politicus, geen dagbladschrij ver, geen commentator of regeringsleider komt daartussen. Men kan de Russische strategie openlijk in finesses aan de kaak stellen en de volken bezweren dat „er wat achter steekt", doch: de aandelen zakken, leder vredesgebaar van Moskou heeft een niet-te-voorkomen reactie in de Westelijke economische stabiliteit. Daarom kan men ook niet spreken van een Russische „hin derlaag", waar het Westen mogelijk „intrapt". Integendeel, de kracht van hel nieuwe Russische offensief ligt juist in zijn openlijkheid, zijn psychologische uitwer king op de mensen in het Westen. Als men het verleden nagaat, moet men zichzelf bekennen dat de Russen hun ,,ag- gressie" meesterlijk hebben gespeeld. Doch als men een bewijs wil voor de kracht van de psychologie, vindt men dat onmisken baar in de geheimzinnige, onberedeneer de twijfel die in het Westen ondanks het Russische spel aldoor heeft bestaan ten aanzien van de werkelijke oorlogs dreiging. De publieke opinie aanvaardde de Russische oorlogsvoornemens niet vol ledig, wat de Westelijke politici in dit op zicht ook beweerden. De democratische publieke opnie is een schier onfeilbaar in strument, dat de dingen onder de opper vlakte registreert. Die mening te forceren is onbegonnen werk. Daarom wellicht is er nog steeds geen Europese defensiege meenschap! In een zeer profaan beeld gezien is dit wereldpolitieke spel het spél tussen kat en muis. Moskou drijft de Westelijken waar het wil: Naar de hoogste hoogten van oorlogspsychose, naar de uiterste krachts inspanning van wapenproductie en nu, naar de vredespsychose, naar de verslap ping van defensie-economie, naar crisis en werkloosheid wellicht. De ineenstorting van het kapitalistische stelsel, zo die ervan het resultaat zou zijn, zou het sein voor Moskou wezen om met het heilzame recept van een communistische herordening te komen. De voormannen van de Marxistisch-Le- ninistische levensbeschouwing zijn blijk baar zo fanatiek overtuigd van het feit, dat hun recept het enig heilbrengende is, dat zij de wereld het bewijs willen geven. Het bewijs, door de ineenstorting van na- tionaal-socialisme ingeleid en door de val van het kapitalisme vervolledigd. Het be wijs, dat het communisme het moderne evangelie voor een nieuwe wereldorde in zich bergt. Hoe fanatiek een overtuiging ook zijn mag, fout kan zij evenzeer zijn. De ineen storting van de Westelijke economie kan een bedriegelijke luchtspiegeling zijn, die in genen dele werkelijkheid wordt. In dit opzicht hangt alles af van de werk wijze, die de Westelijken in antwoord op de Russische strategie zullen volgen. Be houd van hun economie, koste wat het kost, lijkt een eerste vereiste. Dit zal niet moge lijk zijn door de wapenproductie kunst matig te blijven opschroeven, want dan werkt men een tijdlang de Russische stra tegie in de kaart en maakt men de terug val nog plotselinger dan hij nu al zou kunnen zijn. Geleidelijke overschakeling met gelijktijdige vergroting van de af zetgebieden, waardoor allereerst een poli tieke heroriëntering in Azië en Afrika no dig zal zijn, lijkt de direct gewenste methode. Doch voor dat alles is één ding onmis baar: De eenheid van actie, die na vele mislukkingen en teleurstellingen in het Westen is bereikt in het Atlantisch pact, en de Europese organisaties, moet met waarlijk „ondemocratische" snelheid wor den verstevigd en geconsolideerd. Alleen eenheid kan de Westelijke economie red den. Eenheid, dat betekent georganiseerd overleg, efficiëncy, doeltreffendheid in pro ductie en distributie, coördinatie in de op richting van nieuwe industrieën, grondstof- fenverdeling, kortom, een door vrijwillig heid aan dictoriale mogelijkhedeji beant woordend economisch apparaat, waarmee men de werkelijke, gedwongen dictatuur kan tegemoettreden in het economische strijdperk. Moeilijk? Zeer zeker. Onmogelijk? Mis schien. Maar dan ontbreekt dus de demo cratie de kracht om te bewijzen, dat zij een recent voor de wereldordening bezit. En dat zou gelijkstaan met de verschrikke lijke bekentenis, dat zij zulk een recept niet heeft. Het zou al te pessimistisch wezen," de Russische strategie als zodanig te aanvaar den zonder zich af te vragen, of Moskou „dit allemaal zo maar doen kan", zonder eigen bestaanszekerheid in gevaar te bren gen. Een dictatuur kan in dit opzicht veel, doch ongetwijfeld zijn in het Kremlin spanningen ontstaan tengevolge van deze regie die het toneel voor zich vrij kreeg toen Stalin stierf. Bovendien komen bond genootschappen in gevaar: China moet zijn oorlog ter verovering van Korea opgeven omdat die niet past in de Russische poli tiek van het ogenblik. Partisanen in Indo china. Malakka en elders zulle het bevel tot „pacificering" uit Moskou met ongenoegen hebben ontvangen, evenals de vele com munistische partijen in het buitenland. Misschien werkt ook dit hypermoderne wa pen als een boemerang. Doch hoe dan ook: Twee machten strij den in onze tijd een gigantische strijd met moderne, onzichtbare wapenen. De oorlog is niet langer het grootste gevaar dat de vrije wereld bedreigt. De ontwikkeling van de strijd met economische wapenen opent een onoverzichtelijk perspectief voor de toekomst, die wellicht eens ken nis zal maken met een wereldstelsel van bestuur en economie, dat gegroeid is uit die strijd en dat is samengebundeld uit ge louterde, door talrijke evoluties en revo luties veranderde en aangepaste wereld beschouwingen, die thans nog als starre, geïsoleerde en dogmatische stelsels om de totale overwinning strijden. Met het oog op die toekomst is onze tijd een grote tijd. Want wij staan in de ouverture, wellicht reeds in de eerste acte van een evolutie van wereldformaat. Wij doen er zelfs aan mee. J. L. Het is verleidelijk bij deze uitdruk king te denken aan een werkelijke boom: men begint een gesprek; weldra vertakt het zich en men verliest zich in allerlei détails. Maar deze gedachte is onjuist. De zegswijze is vooral in Indië gebruikelijk geweest en is ont leend aan het kaartspel. Daarin is een boom een streep met een aantal dwars- strepen, aanduidende de winst of het verlies der partijen Een boom kaarten is dus zoiets als een robber bridgen. Maar aangezien kaartspelen dikwijls overgaat in gezellig met elkaar kletsen, is een boom opzetten ook gaan beteke nen: genoeglijk met elkaar kouten, kletsen en zwammen. Vermoedelijk is zeer spoedig een beslis sing te verwachten over de eind vorig jaar door de Verenigde Staten gevraagde uitle vering van de 42-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die sedert 22 November te Am sterdam is gedetineerd. Naar het oordeel van de raadsman, mr. J. Roggeveen, bevat het de vorige week uit Amerika ontvangen aanvullend bewijsmateriaal niets nieuws. Adonis wordt er van beschuldigd 228.000 dollar (f86.640) als steekpenningen van fi guren uit de onderwereld te hebben aan genomen om een onderzoek naar gokkerij in Bergen County (New Jersey) te ver hinderen. De raadsman heeft inmiddels het advies ingewonnen van prof. mr. J. M. van Bem- melen, hoogleraar in het strafrecht aan de Leidse universiteit, die het standpunt van mr. Roggeveen deelt, dat uitlevering niet mogelijk is. In zijn pleidooi voor de rechtbank had de raadsman betoogd, dat omkoping, zoals Adonis ten laste wordt gelegd niet voor komt in het uitleveringstractaa' tussen Ne derland en de Verenigde Staten. Wel komt het voor in een aanvullend tractaat, maar daarin is het delict omkoping alleen ge noemd voor zover het betrekking heeft op „de koloniën" van beide landen. Volgens de tussen het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken en Amerika indertijd hierover gevoerde correspondentie zou het in de bedoeling hebben gelegen dit van toepassing l.e doen zijn op de beide moeder landen. De raadsman is van oordeel, dat uit de tekst het tegendeel blijkt. Her advies van prof. Van Bemmelen zal, tezamen me; andere bescheiden die de raadsman uit Amerika heeft verkregen, aan de minister van Justitie worden over gelegd. In de Deventerstraat te Apeldoorn moest de chauffeur van een vrachtauto uitwij ken voor een tegenligger. Hij kwam daar door te dicht achter een wagen waarop een lange ijzeren balk werd vervoerd. De balk drong door de' voorruit van de vraehtauto, waardoor de chauffeur, de 25-jarige R. Horst uit Enschedé, bekneld geraakte en zo ernstig werd gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. HELICOPTER DIENST EN BOVEN WEST-EUPOPA UXfUBURO WAINZ Soor/ona Frankrijk ''^A^SAxnanucxcx I NANCY o' STRAATSBURG Een overzicht van de helicopter e-diensten die de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena uit Brussel wil gaan onderhouden. Zoals wij gisteren reeds berichten, is de regering bereid er aan mede te werken, dat ook Rotterdam in deze diensten wordt opgenomen. Het is niet uitgesloten, dal de lijn Brussel-Rotterdam wordt doorgetrok ken naar Londen. Er is door het departe ment Zeeland van de Maatschappij v"oor Handel en Nijverheid een verzoek aan de Sabena gericht, de lijn naar Rotterdam over Walcheren of Zuid-Beveland „om te buigen". HAARLEM. Het stedelijk bestuur heeft ter kennis gebracht van de com missie voor de droogmaking van het Haarlemmermeer, dat de Stad Haarlem in 1608 den Vijfhuizerpoel van Josyna van Groencven in eigendom heeft aangekocht en dat deze dus geen deel kan uitmaken van de gronden, tot welker verkoop d" commissie heeft besloten. De commissi" heeft daarop in een brief aan den Ge meenteraad kenbaar gemaakt, dat zij tü. deze mededeeling geene redenen ziet oir-, de bedoelde gronden van den voorgeno men verkoop uit te zonderen De Gemeen teraad heeft nu eene commissie van regis seerden opgedragen, deze zaak te onder zoeken en voorts B. en W. gemagtigd, overleg met deze commissie, het goed regt der stad op de gronden, zoo noodig>5j exploit, te doen gelden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5