Vrijdag reeds narcissendag dank zij Heemsteedse bollenkwekers Acht candidatenlijsten (vorige keer zes) verkiezing Haarlemse gemeenteraad Kort en bondig Fraai recital op Flentrop-orgel Amsterdamse Beurs B.B.-vrijwilligers in „St. Bavo" bijeen „De Hooibouwers" in de Vleeshal .5 Adoptie-comité HeemstedePuttershoek heeft heel wat in zijn mars Vanavond gebeurt het! Burgerlijke Stand van Haarlem PUTTERSHOE f!l Pleemsteedse lijst K.N.P. Candidaten A.R. en C.H.U. in Bloemendaal Generaal-majoor L. E. W. van Albada 85 jaar Indeling lagere honkbalteams De heer H. J. de Vries„Ook vredesbestemming voor B.B." Koninklijke onderscheiding voor conducteur M. G. Jacobs Vondelkwartier opent nieuw clubhuis Klaverjassen voor Rampenfonds Scheepvaart DINSDAG 14 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het buitengewoon actieve Adoptiecomité HeemstedePuttershoek heeft nauwelijks het fraaie resultaat van de succesrijk ver lopen „Snertdag" in de boeken verant woord, of het werkt al nieuwe plannen uit, om de zwaar getroffen geadopteerde ge meente zoveel mogelük morele en finan ciële steun te kunnen verlenen. Met het eerste wordt reeds Donderdag een begin gemaakt, wanneer ongeveer drie honderd huisvrouwen met haar helpsters uit Puttershoek de gasten zullen zijn van het Heemsteedse comité. Men heeft daar voor een bijzonder aantrekkelijk program ma ontworpen met het doel, deze dappere en niet te versagen huisvrouwen voor één dag ten minste alle zorgen te doen ver geten. Het gezelschap zal ongeveer half twaalf in zeven autobussen aan het Verversings huis Groenendaal arriveren, waar de dames eerst op koffie met cake worden onthaald. Vervolgens wordt ruimschoots gelegenheid geboden het meegebrachte lunchpakket te nuttigen, waarna men verder de gehele middag op de Flora kan verte ven. Hier wordt ook de thee aangeboden, terwijl dan cm half zeven een diner in het Verver singshuis volgt. Ook de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, is hierbij aanwezig, om alle dames ter herinnering een boeket narcissen mee naar huis te geven. Daarna wordt de terugreis aanvaard, evenwel niet zonder de gasten uit Puttershoek ook nog een avond- rit door „Haarlem-Lichtstad" te hebben aangeboden. Vrijdag Narcissensoep De volgende dag, dus Vrijdag 17 April, slaat Heemstede opnieuw in het teken van de hulpverlening voor Puttershoek, door dat de Heemsteedse bollenkwekers geza menlijk niet minder dan ongeveer zeventig duizend narcissen hebben geschonken, die in bosjes van tien stuks voor de prijs van vijfentwintig cent verkocht kunnen wor den. De kwekers hebben tevens het be nodigde personeel afgestaan, dat Woensdag en Donderdag de bloemen zal plukken en bundelen, zender dat hiervoor enige ver goeding in rekening wordt gebracht. Een buitengewoon sympathieke geste, welke ongetwijfeld op een grote waardering aan spraak maakt. Ditmaal heeft ook majoor Van der Laan van de Ripperda-kazerne zijn volledige medewerking toegezegd; hij stelde vier militaire vrachtwagens ter beschikking, die telkens door zes dames en vier militairen zullen worden bezet, zodat de huis aan huis verkoop der narcissen welke om negen uur een aanvang neemt in een snel tempo kan verlopen. Uit deze actie wordt tevens de bedoeling van het comité duidelijk: geen collectes of inzamelingen, maar uitsluitend acties waarbij het publiek voor elke gave een bepaalde tegenprestatie ontvangt. Men zij dus gewaarschuwd niet in te tekenen op zogenaamde lijsten voor Puttershoek, zoals die reeds door be paalde individuën iri Aerdenhout moe ten zijn aangeboden. Bij dergelijke aanbiedingen ..t onverwijld de politie gewaatschuwd te worden, om- - dat hier dan stellig van oplichting - sprake is. Nu bruine bonensoep Aangemoedigd door het grote succes van de Donderdag gehouden „Snertdag", zal het comité deze actie Dinsdag 12 Mei herhalen, maar dan met bruine bonensoep. Helaas ■werden verleden week talrijke huisvrou wen in Heemstede enigszins gedupeerd, doordat zij aan de oproep van het comité gevolg gaven en geen maaltijd hadden be reid. Zij wachtten evenwel vergeefs op de aangekondigde erwtensoep", doordat de vijf duizend liter reeds waren uitverkocht, voor de gehele gemeente was bezocht. Deze dag schonk het comité evenwel voldoende ervaring om herhaling van deze lacune te voorkomen; er is thans zesduizend liter soep besteld, terwijl de autos die de ver schillende wijken van Heemstede moeten bewerken, zo r.odig van uit een „Moeder wagen" geregeld van nieuwe voorraden soep voorzien zullen worden. Tevens werd de toezegging ontvangen, dat ook aan deze actie weer medewerking wordt verleend door de militaire drumband „Ypenburg" van de Koudenhorn-kazerne. Film en toneel Maar met dit alles zijn alle plannen nog lang niet vermeld. Woensdag 22 April wordt tegen normale prijzen in het Miner - vatheater een bioscoopvoorstelling gegeven, waarbij het programma zal bestaan uit het volledige journaal van Polygoon over de overstromingsramp en de beide vermaarde films van de Nederlandse cineast Herman ADVERTENTIE Ingewijden weten, dat op de Riviervismarkt, recht tegenover de fa. T. Kroon Sr., vanavond en vervolgens iedere avond (behalve 's Zon dags) om 8.15 uur door een lantaarnaansteker met hoge hoed en ladder een echte antieke lantaarn wordt aangestoken. Maar weet U ook, dat deze lantaarn bij de fa. T. Kroon Sr. te koop is Trouwens wat kunt U n i e t kopen bij deze van ouds bekende zaak op de Riviervismarkt 5 Een keur van echte leuke artikelen kunt U er vinden voor iedere beurs en voor de meest verfijnde smaak. Gaat U eens kijken? Het ver plicht U tot niets en U bent er altijd welkom. HAARLEM, 13 April 1953 ONDERTROUWD: 13 April, F. Elfrink en J. M. van Wees; K. Lahaise en J. Otsen. GEHUWD: 13 April, H. J. Heesen en E. van Eek. BEVALLEN van een zoon: 10 April, M. Veenstra—Verkerk; 11 April, W. A. M. van Balen—Schellevis; E. Faas—de Mooij; W. C. de Kok—de Milde; M. A. Hulsen—BI eekman; W. Th. Redeker—Nijssen; 12 April, E. Dil lenHeuvelman; M. J. J. de NijsGoddijn; J. de Weers—Heeren; N. C. Tjeertcs—God- vliet; G. Mol—van Dam; 13 April, J. Schoon- derbeek—Selhorst; R. Beek—Polak. BEVALLEN van een dochter: 11 April, E. C. Sloot—Westerman; E. Kaag—Overeynder; 12 April, R. W. Elfrink—Isbrucker; L. C. E. Kluwen—Collin; 13 April, W. H. Scheeper— Boeter; H. M. E. Kenselaar—Nelis; C. F. W. DalmanDijkman. OVERLEDEN: 10 April, E. van Buuren— van Maris, 72 j., Javastraat; 11 April, E. de Boer 62 j., Hazepaterslaan; F. W. Hooger- Vtt" 61 Gasthuislaan. van der Horst: „Het schot is te boord" en „Langs ongebaande klingen". Eveneens in het Minervatheater wordt door het gezelschap Johan Kaart op Woens dag 6 Mei een opvoering gegeven van het amusante blijspel „De Vier Müllers". De opbrengst van beide avonden is ook weer voor Puttershoek. Verder zullen er nog speciaal ontworpen lepeltjes met de wapens van Heemstede en Ihittershoek worden aangemaakt; evenals bonbonschaaltjes met dezelfde emblemen en buitengewoon fraai in Delfts blauw uit- HE.EMSTEDE ADOPTEERT****" IM MET RAMPMAftff ■jktó, gevoerde wandtegels, die binnenkort te koop kunnen worden aangeboden. De prij zen hiervan zijn respectievelijk twee gul den, twee gulden vijftig en een gulden vijftig. Bovendien moeten de plannen nog worden uitgewerkt voor een tulpen-, ijs- en patates-fritesdag, waarbij het comité ook nog voornemens is een speciale kin dermiddag te organiseren. Ieder kind zal clan worden verzocht een in goede staat verkerend stuk speelgoed voor de jeugd van Puttershoek te willen afstaan. Ook zijn er nu geregeld verschillende zendingen voor de geadopteerde gemeente onderweg. Volgende week vertrekt weer een auto met meubilair, terwijl door be middeling van de heer A. L. C. van Lier, arts te Heemstede, het vernielde gebouw tje van het Groene Kruis te Puttershoek, tegen een bijzonder lage prijs van een nieuwe installatie wordt voorzien. Van de benodigde vijfhonderd gulden schonk Het Witte Kruis te Heemstede er reeds twee honderd, waarbij het Adoptiecomité on middellijk het ontbrekende bedrag heeft toegezegd. De muzikale bedrijvigheid in Heemstede ontwikkelt zich gestadig; een nieuwe actie is nu de poging om in het kerkje van de Nederlandse Protestantenbond (aan de Postlaan) tot periodieke orgelbespelingen te komen. Het orgel aldaar, een instrument van de firma Flentrop te Zaandam, is klein van omvang, maar voldoet uitstekend in deze ruimte en wat heel veel betekent het heeft ëen dispositie, die de kern bevat van de orgels uit de baroktijd, toen men er nog niet aan dacht orkestinstrumenten na te bootsen, doch er op lette het karakteris tieke orgeltimbre zo zuiver mogelijk weer te geven. Met die kern is een groot ge deelte van de klassieke en zelfs van de moderne orgellitteratuur waardig te ver klanken. Maandagavond werd een begin gemaakt met de uitvoering der concertplannen. De heer Evaristos Glassner, organist van de Vrije Gemeente te Amsterdam, gaf een be speling waaraan de fluitist Clement Hengst solistisch- medewerking verleende. De or ganist toonde zich een bekwaam en muzi kaal vakman, in staat om een machtig Pre ludium en Fuga van Bach in zijn rijke polyfonie klaar en doorzichtig te herschep pen, met fijn gedétailleerde articulatie. Aan een paar koraalvoorspelen van Bach wist hij een belijdende kracht te geven, door zuiver synthese en klankkarakteris- tiek en tenslotte interpreteerde hij een reeks orgelkoralen van Willem Mudde zo danig, dat men geboeid kon luisteren naar de opmerkelijke dingen die erin verwerkt zijn. De zevende fluitsonate van Bach (de later ontdekte, in g kleine terts) vormde een délicate toetssteen voor het samenspel van fluittist en organist. Deze laatste speel de zijn obligaatpartij keurig rhythmisch, konsekwent in tempo en duidelijk gearti culeerd; de fluitist echter bleek zijn part ner in rhythmische correctheid niet te kun nen volgen; bovendien bleef zijn articu latie naar verhouding te slap. Zodat er veel van het pétillante karakter van deze fraaie sonate verloren ging. Gelukkiger was de fluitist met zijn vertolking van het Andante in C van Mozart, een muziek trouwens, waarin de begeleiding te volgen heeft. Ook zijn toon bleek nu opmerkelijke kwalitei ten te bezitten. Louter winst was deze avond, dat wij het Flentrop-orgeltje op bijzonder gunstige wijze hoorden bespelen. JOS. DE KLERK In Heemstede komt de Katholieke Na tionale Partij met de volgende candidaten uit: 1. drs. M. Weijers; 2. J. C. Th. Smit; 3. E. Duynstee; 4. F. A. der Kinderen; 5. J. H. Verdonschot Azn.; 6. P. J. G. Hendrikse; 7. A. G. A. de Wolf; 8. B. A. J. A. M. Tepe; 9. H. Th. A. M. Cuypers; 10. H. J. Wester kamp. Er is in Heemstede tevens een afdeling opgericht van de Katholieke Nationale Partij, waarvan het bestuur bestaat uit de heren P. Tromp, A. M. Smit, Th. Moor man en J. Saeys. Vanmorgen om twaalf uur waren in Bloemendaal de candidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen ingeleverd van V.V.D., K.V.P. en de A.R./C.H.U.-combi- natie. De candidaten van de eerste twee par tijen hebben wij reeds gepubliceerd. Die van de A.R./C.H.U..-combinatie zijn: J. W. de Jong Schouwenburg, mr. J. C. C. W. Hijszeler, D. Lagendijk, Baron Groeninx van Zoelen, mej. P. H. A. Hogenbirk, U. Strikwerda, L. R. Kuiper, W. J. Scheltens, jhr. J. P. A. van Lennep, K. van der Belt, J. Bierens de Haan, D. C. van den Heuvel, A. Lensvelt, W. F. K. Verhoeff, W. Snellen, J. Swen, B. J. Thijssen en H. A. G. Hesse- ling. Thans adviseur van de filmindustrie in Hollywood Vandaag viert een Bloemendaler van internationale vermaardheid in Hollywood zijn 85ste verjaardag. Het is de generaal- majoor b.d. L. E. W. van Albada, die iedere fotograaf en opticus kent als de strijdbare kampioen van de stereo-fotografie en als de uitvinder van tal van geraffineerde ver beteringen op het gebied van de foto-optiek en de camerabouw. Van Albada werd op 14 April 1868 ge boren als derde zoon van de hoofdonder wijzer in Valkoog bij Alkmaar en toonde reeds als jongen een grote belangstelling in de toen nog jonge lichtbeeldkunst, waar van vooral de technische zijde hem boeide. Op de opleiding in Kampen en later, als officier van administratie, besteedde hij ieder vrij ogenblik aan zijn hobby en al spoedig begon hij zelf lenzen en telescoop- spiegels te slijpen op een tot draaibank getransformeerde trapnaaimachine. Die oude naaimachine is zijn ganse leven zijn trouwe metgezellin gebleven en wie het voorrecht had, tot het heiligdom van deze verwoede amateur-opticus door te drin gen, heeft hem daar vaak met een bestofte bril tussen zijn potjes met carborundum en Parijs rood aan het werk gezien, zelfs toen hij als hoofd van de intendance van het ministerie van Oorlog tot opperofficier be vorderd. was. Van zijn vele ontwerpen en uitvindingen noemen wij in de eerste plaats een nieuw model fotografische „sportzoe- ker", die sindsdien op alle duurdere rol- filmcamera's van Carl Zeiss prijkt, een panorama-camera met een lens die een beeldhoek van 180 graden heeft, een aantal verbeteringen aan kijkerobjectieven en een geheel nieuw camera- en beschouwings systeem voor stereo-kleinbeeldfotografie, dat het verwisselen der „seitenverkehrte" dubbelopnamen der conventionele stereo fotografie overbodig maakt. Sommige van zijn uitvindingen waren zo revolutionair, dat geen fabriek ze nog in practijk dorst te brengen, maar andere hebben furore gemaakt en zijn naam tot ver buiten onze grenzen bekend gemaakt. En zo kon het gebeuren, dat de generaal in Januari van dit jaar op uitnodiging van een der groot ste filmmaatschappijen naar Hollywood vertrok, om daar als technisch adviseur op te treden bij de verwezenlijking van een nieuwe apparatuur voor het opnemen en projecteren van stereoscopische films en sindsdien werkt de vitale 85-jarige in filmstad aan dit project, dat de bekroning is van zijn carrière als amateur-opticus, Wel een zeldzaam wapenfeit voor een ge neraal, die ook in sportief opzicht zijn man netje nog staat want veroverde hij niet op 62-jarige leeftijd nog de „zwarte G", die het fel-begeerde vaardigheidsdiplo ma is van de skisport? De indeling van de derde en vierde klasse afdelingen van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond is als volgt: Derde klasse A: DIO I, EDO 4, SC Haar lem 3, Kennemerland 2, TYBB 2, Zand- voortmeeuwen 1. B: DSS 1, EDO 3, SC Haarlem 4, HHC 3, Schoten 4, Vliegende Vogels 1. Vierde klasse A: DCO 1, DSS 2, Kenne merland 3, TYBB 3, HFC Haarlem 3, Roos- wijk 3 B: DSB 2, EHS 3, HCK 3, THB 2, RCH 5, Zandvoortmeeuwen 2. C: EHS 2, HCK 4, RCH 4, Rooswijk 2, Bloemendaal SC Haarlem 5 D: DCO 2, HHC 4, Onze Gezellen 2, Spaar- nevogels 1, THB 3, HCK 5 Van de met gemerkte teams is de deel neming nog niet geheel zeker. Hoewel tot vijf uur vanmiddag de ge legenheid bestaat tot het inleveren van candidatenlijsten voor de verkiezing van de gemeenteraad te Haarlem vermoeden wij, dat in de loop van de morgen reeds alle lijsten op de gemeentesecretarie waren binnengekomen. Bij de vorige verkiezingen waren er zes en thans acht lijsten en wel: Partij van de Arbeid, Katholieke Volks partij, Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, Communistische Partij Nederland, Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3)4 Nederl.'47 96% 96»/w 159)4 159 184J4 185 Philips Gloeil. 154 'A 151 £on. Petroleum 310 310% Vdam Rubber 89 89 Holl. Amer Lijn 143 143 N. Scheepv. Unie 125% 125 3.V.A 100 99% 83 83% Amsterd. Bank 157)4 157% Ved. Handel Mij. 155 155% Rotterd. Bank 157 157 Twentsche Bank 154 154 Anaconda Copper 38% 38 Bethlehem Steel 49% 50 Republic Steel 46% 46% Shell Union 66% 66% Tidewater 24% 23% U. S. Steel 38 38 De behoefte aan een hulporganisatie als die van de thans nog in opbouw zijnde Bescherming Bevolking heeft zich in de dagen van de watersnood ook bij de over heid zo sterk doen voelen, dat binnen af zienbare tijd wijzigingen betreffende de B.B. zijn te verwachten, waardoor haar bestemming zo zal worden uitgebreid dat zij ook bij calamiteiten in vredestijd kan worden ingezet. Dit werd gisteravond door het hoofd Be scherming Bevolking in Haarlem, de heer H. J. de Vries, medegedeeld. Hij hield een toespraak op een deels instructieve, deels propagandistische bijeenkomst in het ge bouw „St. Bavo". De vergadering, die door de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, werd bijgewoond, was belegd voor de in Haarlem geworven vrijwilligers voor de B.B., aan wie verzocht was, zich door vrienden en bekenden te doen vergezellen. Hedenavond wordt er opnieuw een derge lijke bijeenkomst gehouden. De heer De Vries gaf een overzicht van de B.B. en zei daarbij onder meer dat de organisatie er op wordt ingericht om na de eerste melding van luchtgevaar in de tijd van drie minuten paraat te zijn. Zulk een korte tijd is noodzakelijk met de zeer sterk opgevoerde snelheden van vliegtui gen. Sprekende over het materieel van de wijkposten en blokploegen deelde hij mede, dat voor bepaalde wijken een kleine motor brandspuit wordt toegewezen en dat de materieelvoorziening der verschillende diensten zoals de brandweer en de opruim en reddingsdienst vordert. Van de 1200 mensen, die zich in Haarlem hebben op gegeven heeft het leeuwendeel zich voor de wijken en blokken gemeld. Er zijn ruim 5000 vrijwilligers nodig, waarvan 3600 voor de wijken en blokken. Vooral in deze sec tor van de B.B. zullen de vrijwilligers een soort familie moeten vormen en in alle op zichten van elkaar op aan moeten kunnen. Na de uiteenzetting van de heer De Vries werden nog enige beelden, die een inzicht in de opzet geven, op het witte doek ge projecteerd en na de pauze werden enige propagandafilms zoals „Buurmans Buur man", „Wij leven vrij" en „De les van Londen" vertoond. Aan de heer M. C. Jacobs, conducteur bij de Noord Zuidhollandse Vervoermaatschap pij, wonende Resedastraat, is toegekend de eremédaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Dit heeft de direc teur van de maatschappij, de heer J. Jur- rissen, de heer Jacobs, die veertig jaar in dienst der NZH is. meegedeeld. Bij de huldiging in de woning van de jubilaris heeft de heer Th. Hetem, chef van de vervoersdienst, namens de directie het woord gevoerd en een geschenk in enveloppe aangeboden. Mr. W. Kuilman, secretaris der directie, overhandigde het getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en tenslotte speldde de heer Jurrissen de Koninklijke onderscheiding op de borst van de jubilaris. Het bestuur van de Haarlemse speeltuin vereniging Het Vondelkwartier zal op Za terdagmiddag 18 April om drie uur een nieuw clubbuis, gelegen op het speelterrein aan de Vergierdeweg, openen. Het klaverjastournooi, dat Droste's kla- verjasclub in samenwerking met de Haar lemse Bond voor Bedrijfsklaverjasvereni- gingen organiseerde ten bate van het Ram penfonds, heeft een bedrag van f335 op gebracht, welk bedrag inmiddels aan het fonds is afgedragen. Woensdag en Zondag is er in de Vleeshaltaveeme Hyacinth heel wat vrolijkheia teweeg gebracht door de ruim een jaar geleden opgerichte boerenkupel „De Hooibou wers". Dit ensemble wordt gevormd door tien leden van het personeel der Haarlemse Gemeentereiniging en staat onder leiding van de heer W. Bout, die met zijn Tiroler- marsen zoveel stemming teweeg wist te brengen, dat het publiek zonder enige aan sporing tot een zwierige polonaise overging! Op deze eergisteren gemaakte foto ziet men echter niet hem, doch een gastdirigente in functie. De slagwcrksler zat vijf minuten tevoren nog rustig aan een tafeltje, maar zij zwichtte voor de op J\aar uit geoefende aandrang om ook eens haar muzikaal talent te bewijzen. Anti Revolutionnaire Partij, Christelijk Historische Unie, Gereformeerd Politiek Verbond, Katholieke Nationale Partij. De namen der candidaten van zes par tijen hebben wij reeds meegedeeld. Candi daten voor de C.P.N. zijn: 1. mr. M. D. Proper; 2. H. C. Hennevelt; 3. G. Mol; 4. H. Teeuwen; 5. mevrouw J. Groenendaal Boxem; 6. H. Cohen Rodrigues; 7. mevrouw F. PeperPosma; 8. mevrouw J. E. van LoonBarmentlo; 9. P. H. Vooren; 10. B. Wijbregt; 11. G. van Schie; 12. mevrouw M. J. B. Immink—Hoefsmit; 13. J. F. Wolff; 14. H. J. Bindels; 15. Th. Stouten; 16. J. C. Hetem; 17. J. Jelsma; 18. V. van Heerden. Het Gereformeerd Politiek Verbond heeft de volgende candidatenlijst ingele- leverd: 1. G. J. Derks; 2. J. D. de Vries; 3. P. C. Simpelaar. De Partij van de Arbeid, die meer dan tien zetels in de gemeenteraad heeft, heeft gebruik gemaak* van het recht een sub- lijst in te dienen. Wij hebben de namen vermeld met als opgave 21 tot en met 40. Vroeger bestond Haarlem uit drie kies kringen. Thans is er maar een kieskring. De partijen, die reeds zitting hebben in de gemeenteraad kunnen bij de numme ring van de lijsten voorrang vi-agen. Het gaat daarbij om het aantal zetels. In Haarlem zal de Parij van de Arbeid num mer 1 krijgen, de K.V.P. nummer 2. Over de V.V.D. en C.P.N., die vier zetels hebben, zal nader overleg gepleegd worden over de nummers 3 en 4. Dan volgen A.R.-partij nummer 5; C.H.U. nummer zes. Het Gereformeerd Politiek Verbond en de Katholieke Nationale Partij komen in aanmerking voor de nummers 7 en 8; hier over moet nog een beslissing worden ge nomen. Mgenib, 12 v. Rlo de Janeiro n. Rio Grande do %-nl. A oi-trskerk, 11 v. Aden n. Suez. A (W'S, 12 te Rotterdam. Ai pi ard, 11 v Rio de Janeiro n. Victoria. A.PM'"eiland, 12 v. Hamburg te Amsterdam. Aa.ji.edijk, 12 560 m. O. Paramaribo. Ad nca, pass. 11 Pilautenggol. Akkrumdijk, pass. 12 Str. Messina. Alchiba, 12 95 m. W.NW. St. Paulsrock. Alcione, 12 110 m. NO. Finisterre. Aldabi, 13 v. Hamburg te Antwerpen. Alioth, 12 80 m. Z. Rio Grande. Alkaid, 12 330 m. Z. ten W. Teneriffe. Alphacca, 12 490 m. O.NO. Sombrero eil. Alpherat, 12 755 m. N.NO. St. Paulsrock. Aita"-, 12 v. Rotterdam te Bremen. Arno 12 65 m. N-NW. Kp. Bon. Antii. 12 690 m. W.ZW. Lands End. Appii gedijk, 12 v. Londen te Bremerhaven. Arne< 'jk, 12 v. Rotterdam te Hamburg. Amstx kroon, 14 Miri verwacht. Annei kerk, 3 v. Manilla n. Bangkok. Arndijl 15 Antwerpen verwacht. Arkel' ijk, pas. 14 Scilly's. Averd k, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Amste lijk, 13 v. Tampa te New Orleans. Averdi i, 14 te Antwerpen. Barend, cht, pass. 11 Ceylon n. Suez. Baam, 12 670 m. NO. Trinidad n. Port of Spain Bantam, 13 v. Rotterdam te Hamburg. Ba toe-la, 12 v. Tj. Pandan te Pangkalplnang. Baud, 12 v. Ambon n. Makassar. Bawean, 12 v. Soerabaja te Bandjermasin. Blommersdijk, 12 v. Baltimore n. Norfolk. Blijdendijk, NW. ten W. Flores. Bintang, 14 v. Soerabaja te Semarang verw. Bloemfontein, pass. 13 Ouessant n. Teneriffe. Boskoop, 14 te Boqueron verwacht. Breda, 13 v. Tampa n. Rotterdam. Caltex Delft. 12 v. Rotterdam n. Sldon. Caltex Pernis, 12 v. Sidon te Rotterdam. Ceronia, 11 v. Kobe n. Miri. Cottica, 12 v. Hamburg te Amsterdam. Cronenburgh, 13 v. Castro Urdiales te IJm. Caltex Leiden, 12 60 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Caltex Nederland, 11 200 m. O. Kreta. Caltex The Hague, pass. 12 Kp. Caxine. Ciavella, 12 810 m. ZW. Florae. Coryda, 12 v. Rotterdam te Thameshaven. Callisto, 14 v. St. John te Liverpool. Ceram, pass. 13 Ouessant n. Antwerpen. Chama. pass. 13 Sabang. Dalend ijk, pass. 13 Vlissingen. Dongedijk, U v. Los Angeles n. Cristobal. Delft, 12 v. Antwerpen te Bremen. Delfland, 14 Rlo Janeiro verwacht. Drente, pass. 13 ten Z. Kreta n. Genua. Danae, 14 v. Gothenburg te Amsterdam. Diemerdijk, 12 te Seattle. Eos, pass. 13 Gibraltar. Erinna, pas. 13 Sabang. Eemdijk, 14 van Antwerpen. Esso Amsterdam, 19 Aruba te Rotterdam verw. Esso Den Haag,, 14 v. Rotterdam n. Aruba. Eendracht, nacht 14-15 v. lstanboel te Samsun verwacht. Elmina, 14 v. Amsterdam n. Antwerpen. Friesland (KRL), 13 v. Belawan n. Colombo. Groote Beer, 12 690 m. O.t.N. Kp. Race. Gaasterland, pas.s 13 Finisterre n. Recife. Gaasterkerk, pass. 12 Gibraltar n. Genua. Graveland, 12 v. Bremen te Hamburg. Gad'illa, 13 v. Madra n. Calcutta. Gooiland, 13 v. Rio Grande do Sul n. Pto Alegre Groote Kerk. 14 v. Bremen n. Antwerpen. Hecuba, 12 730 m. W.ZW. Lands End. Heemskerk, 12 v. Bremen n. Hamburg. Helicon, 11 270 m. W. Bermuda. Hermes, pass. 12 Oostp. Haiti. Hydra, 12 270 m. Z.ZO. Bermuda. Hathor, 13 Ouesant gepass. n. Gibraltar. Hector, 13 v. Kalamata n. Tel Aviv. Hoogkerk, 14 Kobe verwacht. Haarlem, pass. 14 Vlissingen. Ittersum, 14 te Port Said' verw. Xndrapoera, 13 Guardafui gepass. n. Aden. Japara (KPM), 13 v. Amurang n. Inobonto. Japara ,KRL), 13 v. Galveston te New Orleans verwacht. Java. pas. 13 Kp. St. Vincent n. Le Havre. Joh. v. Okienbarnevelt, pass. 13 Gibraltar ti. Port Said. Kota Gede, 13 v. Mena al Ahmadl te Khor- ramshar. Kalabahi, 12 v. Temate n. Tobelo. Kalimantan, 13 te Singapore. Karsik, 12 v. Donggala te Menado. Kasimbar, 13 v. Penang te Belawan. Kertosono, 12 100 m. Z.ZW. Flores. Kedoe, pas. 13 Finisterre n. Marseille. Kota Baroe, 13 v. Aden n.' Belawan. Kota In-ten, 14 v. Semarang ten anker Priok. Kieldrecht, 14 v. Suez n. Port Said. Leuvekerk, 13 v. Colombo n. Madras. Loosdreoht, 12 v. Rotterdam te Calcutta. Larenberg, 12 250 m. O. ten N. Guadeloupe. Leersum, 12 460 m. N.NO. Bermuda. Le Maire, 13 te Tj. Priok Lucita, 13 v Huil te Thameshaven verwacht. Lekkerkerk, 15 Antwerpen verwacht. Liseta, 13 v. Bangkok te Pladju. Lekhaven, 14 v. Aleppy n. Colombo. Llssekerk, pass. 13 ten Z. v. Oostpunt Kreta. Laagkerk, pass. 14 VHssingenl. Loenerkerk, pas. 14 Kp. St. Vincent n Genua. Macoma, 11 v. Singapore n. Pladju. Madoera, 12 in Golf v. Suez n. Belawan. Malea, 12 1100 m. W. Freetown. Minjak, 12 v. Benoa n. Makassar. Musi, 12 v. Pladju n. Benkulen- Myonia, 11 490 m. ZW. Flores Maashaven, 13 v. Las Palmas n. Glasgow. Mariekerk, 13 v. Dar es Salaam n. Porto Amelia Mataram, 14 Tj. Priok verwacht. Meliskerk, .pass. 13 Guardafui n. Singapore. Mitra, 13 v. Curasao n. Stockholm. Nieuw Amsterdam, 14 te Le Havre. Nigerstroom, 13 v. Dakar n. Le Havre. Notos, 13 v. Genua te Barcelona. Ovula, 12 v. Bahrein n. Singapore. Orion, 13 v. Bremen te Amsterdam. Oranjefontein, 13 v. Southampton n. Antwerpen Ootmarsum, 12 v. Amsterdam te Hamburg. Orestes, 12 v. Port of Spain te Paramaribo. Overijsel, 10 nog te Sorong. Poseidon, 11 te La Guaira. Prins Joh. W. Friso, 14 v. Rotterdam te Quebec verwacht n. Montreal. Planelus. 13 v. Semarang te Tj. Priok. Prins Willem IV, 12 v. Rotterdam te Le Havre Prins Willem V, 12 130 m. O. ten Z. Kp. Race. Pygmalion, pass. 12 Eddystone n. San Juan. Prins Alexander, pas. 13 Kp. Ray. Roeblah, 9 v. Settle te Vancouver. Radja, 13 v. Hamburg te Brake. Riouw, 12 210 m. O. ten N. Flores. Rotula, pass. 11 Mona eil. Rijnkerk, 12 110 m. W. ten Z. Sierra Leone. Rijnland, pass. 13 Recife n. Montevideo. Sliedrecht, 12 van Aden. Straat Malakka. pass. 11 Thursday ell. Sabang, pass. 11 Ballkpapan. Scherpendrecht. 12 540 m. NW. Fort Aleza Schledlik, 12 180 m. W.ZW. Kp. Race. Siberoet. 13 te TJ. Priok. Sinabang. 13 v. Menado te Makassar. Stad Alkmaar, 11 50 m. NO. Bermuda. Stad Breda, 12 120 m. W. ten Z. Valentia Stad Leiden, 12 1000 m. O. Bermuda. BINNENLAND Met de „Willem Ruys", die onderweg is van Indonesië naar Rotterdam, reist de 100- jarige mevrouw Van DorpLamira in gezel schap van haar 66-jarige dochter naar Nederland. Dit is de eerste keer in de ge schiedenis van de Rotterdamsche Lloyd, die zelf ongeveer een eeuw oud is, dat er op een van haar schepen een 100-jarige werd geboekt. De commissaris voor de emigratie bij het departement van Sociale Zaken, mr. ir. B. W Haveman, heeft in het Instituut voor de Tropen in Amsterdam een cursus ge opend voor aspirant-emigranten naar Bra zilië. De cursisten krijgen les in het Portu gees en worden op de hoogte gebracht met zeden en gewoonten in Brazilië. De „Nieuw Amsterdam" van de Hol land-Amerika Lijn is uit Rotterdam naar New York vertrokken onder commando van een nieuwe gezagvoerder, kapitein C. Visser, die van de „Dongedijk" komt en kapitein P. Verhoog heeft opgevolgd. De Spaanse regering heeft een voor lopige toestemming gegeven aan de K.L.M. om een luchtlijn te openen op Barcelona. Het ligt in de bedoeling ingaande 19 April vier keer per week van Amsterdam via Brussel naar Barcelona te vliegen, in samen werking met de Belgische luchtvaartmaat schappij „Sabena" en de „Aviacion y Com- mercio". Van Barcelona uit zal de Spaanse maatschappij een dienst onderhouden op Mallorca. Te Utrecht is opgericht de stichting „Levensvernieuwing", die zich ten doel stelt „de bevordering van de algemene be langen zowel direct als indirect van die geestelijke en commerciële stromingen, die erop gericht zijn de mens nader tot de natuur te brengen, zoals verenigingen en bonden voor natuurgeneeswijze, bodemgezondheid, biologisch-dynamische kweekmethoden, re formvoeding, dierenbescherming, antivivi sectie, vegetarisme, e. d.". Voorzitter is Y. Hettema, arts te Amsterdma. HAARLEM EN OMGEVING Het dilettantengezelschap Diogé geeft op Woensdag 22 en Donderdag 23 April op voeringen in de Stadsschouwburg van de bekende operette „De klokken van Corne- ville". Stanvac Djirak, 12 Sungeigerong te TJ. Uban. Stanvac Benekat, 12 te Tj. Uban. Stanvac Pendopo, 13 te Port Swettenham. Stentor, 11 200 m. ZW. Flores. Straat Banka. 11 v. Kobe n. Yokohama. Sunetta. 11 120 m. O.ZO. Port Sudan. Swartenhondt, 11 v. Menado n. Kema. Salatiga, 14 te Belawan. Sommelsdijk. 13 v. Suez n. Djeddah. Stad Dordrecht. 13 v. Gibraltar n. IJmuiden. Stad Vlaardingen, 14 v. Vlaardingen n. Narvik. Salawati, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Sloterdijk, 12 v. Tampa te New Orleans. Soestdijk, pass. nacht 14-15 Ceylon n. Djibouti. Tarla, 12 Kreta gepass. n. Port Said. Ternate, 11 v. Makassar n. Ternate. Themisto, 13 v. Narvik n. Baltimore. Tjlbodas. 10 te Mombasa. Tomori, pass. 13 3 u. Gibraltar n. Port Said. Tosarl, 11 Alexandrië vertr. Tabinta, 11 v. Suez n. Belawan. Tankhaven I, 12 te Sungeigerong. Tankhaven II, 12 v. geankerd bij Tj. Uban. Tjikampek, 12 v. Hongkong te Similajau. Tjiwangi, 12 v. Soerabaja n. Makassar. Trajanus, 11 900 m. NW. Paramaribo. Tamo, 14 St. Vincent verwacht. Thalatta, pas. 13 Socotra. Triton, 14 v. New York te Ciudad Trujillo. Tabian, pass. 13 Guardafui n. Colombo. Tiba, 13 v. Galveston n. Nederland. Titus, 13 v. Patris n. Piraeus. Tomind, 15 v. Hamburg te Rotterdam verw. Van Heutsz, 12 v. Port Swettenham n. Singapore Van Outhoorn, 12 te Kota Baru. Van Riebeeck, 13 te Belawan. Van Riemsdijk, 13 v. Soerabaja te Makassar. Veendam, 14 v. Rotterdam te New York. Wes tl and, 12 v. Bahia. Waterman, 11 v. Halifax te Rotterdam. Waterland, 12 v. Buenos Aires te Amsterdam. Weitevreden, 13 v. Indonesië te Rotterdam. Waibalong, 11 v. Semarang n. Tj. Priok. Walkelo, 13 v. Cheribon te Tj. Priok. Waingapoe, 11 v. Soerabaja n. Makassar. Waiwerang, 11 v. Singapore n. Soerabaja. Wieldrecht pass. 13 Kp. Arnhem. Winterswijk, 12 240 m. N. Flores. Woensdrecht, 12 260 m. W. Bermuda. Waal, 13 v. d. Middellandse Zee te Hamburg. Willem Ruys, 13 19.30 u. v. Suez. Winsum, pass. 13 Kp. St. Vincent. Zeeland (SSM), 13 v. Rotterdam n. Huil. Zijpenberg, 12 v. Karachi 15 Mormugao verw. KLEINE VAART Algarve, 14 v. Cardiff te Rotterdam verw. Atts, 13 v. Antw. te Ballina verw. Atlanti, pas. 12 Vlissingen. Albergen, verm. 13 v. Calais n. Goole. Arnoudspolder, 13 v. Lissabon te Antw. Ary Scheffer. 13 v. Dublin te Shoreham verw. Asuncion, 13 v. Bayonne n. Manchester. Bab-T, 10 v. Swansea naar Amsterdam. Bemisse, 13 v. Pomaron te Rotterdam verw. Bill, verm. 13 v. Swansea n. Rotterdam. Barracuda. 13 v. Heroen n. Kalmar. Bernard, pass. 13 Vlissingen. Beta, pas. 12 Vlissingen. Batavier III, pass. 12 Kp. St. Vincent. Beekbergen, 12 nog op rede Bastia. Carpo, 12 bij Tuscarrock. Cornells b II, pass. 13 Hanstholm. Crescendo, 12 v. Portsmouth te Briegewater. Corsica, pass. 12 Vlissingen. Cassana, pass. 12 Brunsbtlttel. Douro, 11 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Da capo, 14 v. Mersin te Marseille verwacht. Diana, pass. 12 Vlissingen. Dorinda, 12 v. Newcastle te Nykoplng. Deo Duce, pass 12 Kiel. Elsenburgh, pass. 12 Kp. St. Vincent. Evertsen, 12 v. Par te Antwerpen. Express, 12 v. Rouaan n. Parijs. Fiducia, vertr. 14 v Maassluis n. Boston. Ferocia, 12 v. Cork te Gent. Ferocia, pass. 12 Vlissingen. Gerry, 13 v. Swansea te Rotterdam verw. Henrlca, verm. 14 v. Leixoes n. Manchester. Hagno, 13 v. Dublin te Rotterdam verw. Hast IV, 12 v. Parijs te Hull. Hast V, 12 v. Guernsey te Londen. Hoflaan, 12 v. Swansea te Nantes. Hondsrug, 12 v. Rostock n. Skutskar. Henrica b, 13 v. Hamburg op de Humber verw. Hoogezand, pass. 12 Vlissingen. Haskerland, 12 v. Harlingen te Goole. Ida Pieter 13 v Goole te Rochefort verw. Import, 15 v. Antw. te Lissabon verw. Ingeborg, 12 v. Gdynia n. Sandefjord. Ilias, 13 te Amsterdam v- Kopenhagen. Joost, 11 v. Sete n. Manchester. Jan Kreumer, 13 v. Rostock te Fur. JUlla, Mary, pas. 13 Vlissingen. Leuvehaven, 13 v. Rotterdam te Kopenhagen verwacht. Lucas, 12 v. Vlissingen n. Hvidesande. Lydia. 12 v. Vlissingen n. Gefle. Marcella, pass. 12 Smalls. Marlete Bohmer. 13 v. Dakar te Libourne verw. Markab, 14 v. Rotterdam te Casablanca verw. Muphrid, pass. 12 Holtenau. Maria Theresla, pass. 12 Vlissingen. Myfem, verm. 14 v. Glasgow n. Rouaan. Mypuck, 12 v. Hull te Goole. Maine, pass. 12 Kiel. Nero. 12 te Santander n. Bilbao. Netta. verm. 13 v. Boston n. Hull. Noord, 12 v. Billingham te Shellhaven. Nieuwlar.d. 13 v. Rotterdam te Grangemouth. Nottingham, 12 v. Goole te Harlingen. Pavo. 11 v. Rotterdam n. Antwerpen. Palma, 13 v. Hamburg te Lofoten verwacht. Prinses Margriet, 13 v. Manchester te Cardiff verwacht. Rose Marie, pass. 12 Brunsblittel. Santa Margherlta. 12 v. Rotterdam te Delfzijl. St-rijpe, pass. 12 Vlissingen. Sumatra, 12 Vlissingen. Sambre, 12 v. Rouaan n. Amsterdam. Silvaplana, pass. 13 Brunsblittel. Silvretta, pass. 12 Brunsbtlttel. Soemba, 13 v. Huelva n. Port Lyautey. Tom van der Helde, 11 v. Casablanca n. Nantes Twee Gebroeders, 11 v. Pt. Lyautey te Mazagan Theano, 12 v. Rotterdam te Dublin. Tyro, 13 v. Fowey te Amsterdam. Timor, 13 v. Cork n. Swansea. Trompenburgh, pass. 12 Kiel. Volharding, 11 v. Nantes n. Bordeaux. Vecht, 12 nog op de Tyne. Venus. 12 v. Great Yarmouth te Middlesboro. Vindicat Atque Polit, 11 v. Blyth te Hamburg. Vlieland. 12 v. Malinö te Gothenburg. Vrij burgh pass. 13 Ouesant. Wilpo. 11 te Setubal. Wtebold Bohmer, 11 v. Libourne n. Dakar. Westpolder, 14 v. Oporto te Rotterdam verw. Walenburgh, pass. 13 Ouessant.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7