De Sovjet-Unie zou bereid zijn vrije verkiezingen te eerbiedigen Rede van Perón onderbroken door twee bom-explosies Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Publiek Neutraal Duitsland voorwaarde? Malan aan winnende hand bij Z-Afrikaanse verkiezingen Russische „uitlating" over Duitse eenheid Het Duitse standpunt Bureaux van oppositie-partijen door menigte in brand gestoken Het woord is aan... Chaplin wil niet naar V. S. terug Braziliaanse resolutie in politieke commissie Thans 105 millioen in het Rampenfonds Melkprijs voorlopig niet hoger ÜMOOf mmmtmmtm jmmmtttrnmtt Hervatting besprekingen tussen Engeland en Egypte Corps diplomatique op veiling in Flora 1953 Voor Nationale Rampenfonds Kil 67e JAARGANG No 23 5 DONDERDAG 16 APRIL 1953 297e JAARGANG No 82 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Sotndaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 2731(77. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE RECHTERBOVENHOEK van deze frontpagina was Dinsdag het woord aan Ferdinand Hiller, die eertijds sprak: „Het publiek is een natuurmacht; men moet het nemen zoals men het weer neemt." Nu was Ferdinand Hiller, die leefde in de vorige eeuw, orkestdirigent en componist. Meer dan tweehonderd wei-ken, waaronder eer reeks opera's en oratoria, staan op zijn naam. Hij heeft, toen hij dit woord neer schreef, ongetwijfeld vooral aan het mu- ziekminnend deel des publieks gedacht, waarmee hij in vele landen ervaring had opgedaan, maar die beperking in zijn for mulering niet toegepast. Als een natuur macht heeft hij het publiek dus ook in zijn bejegening van andere kunstscheppingen en kunstuitingen gezien en bovendien van al het andere waarin het zich doet gelden: van handelsartikelen tot overheidsmaat regelen en zelfs staatsgrepen toe. Dat de menigte tinnen een eeuw zoveel meer voorgezet zou worden kon hij niet voor zien. Als hij een blik in de toekomst had kunnen werpen, waarbij hij bijvoorbeeld de massa's van tienduizenden had kunnen ontwaren die belangrijke voetbalwedstrij den omringen, zou die hem vermoedelijk met ontzetting vervuld hebben. Hij zou overigens niet begrepen hebben wat „be langrijke" voetbalwedstrijden wel konden wezen; zijn generatie was daar van ver stoken en voelde het gemis geenszins. Het geen voor het aan voetbal verknochte pu bliek onzer dagen, tenminste voor dat deel ervan dat geen wedstrijd overslaat, een gans onbegrijpelijke zaak moet zijn. „Hoe leefden die mensen?" moet gezegd deel zich afvragen. En met niet minder ver wondering moeten deze toeschouwers soms ervaren, dat zovelen der thans levenden zij vormen zelfs nog steeds de meerderheid nooit voetbalwedstrijden bezoeken, de uitslagen niet eens lezen en geen flauw begrip van competitiestanden hebben. Er bestaan zelfs mensen die niet weten wie Abe Lenstra is. Dit doet niet af aan het feit, dat 150.000 schriftelijke aanvragen zijn binnengeko men voor kaarten om de voetbalwedstrijd NederlandBelgië, in het Olympisch Sta dion te Amsterdam, bij te wonen. Er zijn „maar" 65000 plaatsen in het Stadion. Wij hebben dat vermeld in hetzelfde nummer waarin Ferdinand Hiller's uitspraak voor kwam en onze sportredacteur heeft erbij opgemerkt dat in het aantal van 150.000 natuurlijk niet de voetballiefhebbers be grepen zijn, die de ontmoeting tegen de Belgen graag zouden willen bijwonen, maar dit niet kunnen, omdat zij geen leden van clubs zijn. Als die er ook bij waren ge weest, hoe hoog zou het aantal dan wel gestegen zijn? Tot een half millioen? Het Nederlands Elftal verkeert sinds enige tijd niet in zeer bloeiende omstan digheden en verliest met regelmaat zijn wedstrijden. Dit is niet de plaats om over de oorzaken van dit verschijnsel uit te welden. Zulks geschiedt trouwens in de sportrubriek. Maar het merkwaardige re sultaat namelijk dat de publieke be langstelling door die nederlagen niet ge schaad wordt en misschien nog wel toe neemt schijnt opnieuw de juistheid van Hiller's uitspraak te bewijzen. Een sport blad, dat de nederlagen aan veronderstelde tekortkomingen der Keuze-commissie toe schrijft, heeft onlangs de onvriendelijke opmei-king gemaakt dat het publiek maar eens helemaal uit het Stadion weg moest blijven, dan zou er wel een beter Neder lands Elftal komen. Blijkbaar veronderstelt dit sportblad, dat het publiek komt om overwinningen te zien. Welnu, dit wordt kennelijk door de feiten weersproken. Het vindt zelfs goed spel van het Nederlands Elftal blijkbaar geen absolute voorwaarde. Het blijft komen: in treinen en bussen en duizenden auto's. Het getroost zich veel tijdverlies en ongerief. Het vindt het nog steeds aardig. Daar zijn verklaringen voor te vinden. Ten eerste zijn er veel mensen die gaarne mensenmassaas aanschouwen. Al is men zelf meer in de menselijke per soonlijkheid en in beperkt gezelschap ge ïnteresseerd en juist allerminst gesteld op menigten, dat verandert niets aan het feit. Het is niet alleen bij voetbalwedstrijden waarneembaar maar in alle hoofdstraten van alle steden op Zondagen en dan in zijn ongerepte vorm: zonder afleiding door voetbalspel of anderszins. Mensen wande len met geen ander doel, dan een menigte andere mensen te zien. Als men nu een massa in een stadion bijeenbrengt, haar met vele vlaggen bekroont en er door energieke blazers marsen en volksliederen bij laat spelen zodat een feestelijke sfeer ontstaat, is zonder twijfel een grote extra attractie geschapen. Daar komt dan de wedstrijd zelf bij, die in elk geval een zekere mate van spanning, gejuich en ge fluit plus veel critiek uitlokt. En tenslotte is er het voordeel dat men kan zeggen hoe het ook moge aflopen dat men er zelf bij geweest is, het met eigen ogen gezien "heeft. Dit is en blijft, zoals de grote financiële offers om de Engelse kronings stoet te zien wel bewezen hebben, voor menigeen een factor van groot belang. Maar afdoende zijn al deze verklaringen niet. Men zal zich niet moeten verbazen als op een goede dag de belangstelling gedaald blijkt te zijn, juist als het. Neder lands Elftal weer is gaan winnen. Zoals dat Ferdinand Hiller overkomen moet zijn na dat hij zijn beste werk had geschreven en de critici hem bij de première unaniem geprezen hadden. Of zoals het noodlot hem getroffen moet hebben bij een concert met een ideaal-samengesteld programma, na een ideale voorbereiding. Want tenslotte valt er niet op het publiek te bouwen en moet men het nemen zoals men het weer neemt, dat De Bilt met meer of minder zekerheid voorspelt. Het is een natuur macht. Dat het niet ontmoedigd raakt, niet treurig wordt en niet wegblijft als er ver loren wordt kenmerkt juist zijn macht. En dat het niet speciaal komt om te zien win nen verdient eigenlijk waardering. R. P. CAÏRO (Reuter) Te Cairo is een com muniqué uitgegeven, waarin medegedeeld wordt, dat de Brits-Egyptische besprekin gen over de kwestie van het Suezkanaal spoedig hervat zullen worden. BONN, (Reuter) Een leidende functionaris van de Russische controle-commissie in Duitsland zou hebben verklaard, dat de Sovjet-Unie „op het ogenblik meer dan ooit hereniging van Duitsland, met vrije verkiezingen onder internationaal toezicht, voorstaat en dat zij bereid is haar bezettingstroepen uit Oost-Duïtsland terug te trekken". Prof. Klara Fassbendcr, leidend lid van de neutrale internationale confe rentie „voor een vreedzame oplossing van de Duitse kwestie", deelde een correspon dent van Reuter Woensdag mede, dat het hoofd van de afdeling voor aangelegenheden geheel Duitsland betreffend der Russische controlecommissie, Tarkhof, dit enige dagen geleden heeft verklaard in een gesprek, dat zij met hem had. „Wij hebben er genoeg van bezetters te zijn, wij willen naar huis", zo had Tarkhof hieraan toege voegd. Tarkhof heeft mevrouw Fassbender ver- I ningsverschil over de toekomstige volken - zekerd, dat de Sovjet-Unie de uitslag van rechtelijke positie van Duitsland, zo meent verkiezingen in geheel Duitsland zou er kennen, „zelfs als zij een overwinning voor de rechtse bourgeoisie zouden opleveren". Het Oost-Duitse volk zou echter intrek king van de agrarische hervormingen en de naasting der industrie niet tolereren, zo had hij volgens haar hieraan toegevoegd. Over de binnenlandse aangelegenheden moesten de Duitsers zelf beslissen, aldus Tarkhof. De Sovjet-Unie heeft slechts be langstelling voor de Duitse buitenlandse politiek. Hij geloofde, dat een herenigd Duitsland de conventies van Bonn en het Europese legerverdrag zou verwerpen, evenals de Oost-Duits-Poolse overeenkomst over afstand van gebieden ten Oosten van de Oder-Neisse linie. Aan deze laatste kwestie zou echter weinig te doen zijn, zo had hij hieraan toegevoegd, omdat de toe stand reeds .was gestabiliseerd: Teveel Po len uit Oekraine hadden zich reeds in die gebieden gevestigd en een radicale wijzi ging onmogelijk gemaakt. De functionaris zou voorts hebben ver klaard, dat de Sovjet-Unie en Polen be reid zouden zijn tot vèrreikende concessies aan een herenigd Duitsland. Stettin zou bijvoorbeeld een vrije haven voor Duits land kunnen worden, evenals vroeger Hamburg een vrije haven voor Tsjechoslo- wakije was, en de Oder zou, evenals de Rijn en de Donau, geïnternationaliseerd kunnen worden. Ook zou Polen tot voor delige handelsovereenkomsten met Duits land, bereid zijn. Mevrouw Fassbender verklaarde, dat zij naar het Russische hoofdkwartier in Oost- Berlijn was gegaan om te pleiten voor Duitse vrouwen en krijgsgevangenen, die nog in de Sovjet-Unie verblijven. Tarkhof had haar aangeraden zich schriftelijk tot premier Malenkof te richten. Mevrouw Fassbender ontkende, dat de „internationale conferentie" communistisch getint is. Leiders van het huidige Duitse regerings front hebben zich in de laatste dagen on dubbelzinnig tegen elke gedachte aan een neutralisering van het Duitse gebied uit gesproken. Zij baseerden die overtuiging zowel op Duitse als op Europese over wegingen. Om zeker niet misverstaan te worden heeft dr. Adenauer zijn perschef Felix von Eckart, voor de journalisten van Califor- nië nog eens zijn mening laten preciseren: De Bondsregering zal nooit toes'c"—"" een Russisch voorstel, dat als prijs voor Duitslands hereniging Duitslands neu ra;,- satie vergt. Europese argumenten voor hetzelfde standpunt zijn in Bonn gebruikt door Ade nauer's eerste volgeling, dr. Heinrich von Brentano, voorzitter der Europese grond- wets-commissie. Deze sprak tijdens een bijeenkomst van Britse en Duitse politici in Königswinter.Er is voor de Duits-Franse verhoudingen volgens hem nu eenmaal geen betere en geen andere oplossing dan een samensmelting der landen in een ver enigd Europa. Het wordt nu meer en meer duidelijk, dat de grootste moeilijkheid om tot een echt beraad tussen de grote vier te komen niet wordt gevormd door een gebrek aan bereidwilligheid der Russen om vrije ver kiezingen toe te staan, doch door het me de „Frankfurter Allgemeine Zeitung Het Brits-Duitse gesprek in Königswin ter heeft echter inmiddels aangetoond, dat vooraanstaande Britse parlementsleden een neutrale positie van Duitsland voorstaan en men was het er algemeen over eens, dat een politieke lijn moest worden gevolgd, die een beraad met de Sovjet-Unie niet zou uitsluiten. Dat Duitsland na een hereniging in de Westelijke sfeer moet blijven staat ook voor de socialisten vast. De vormen van die binding willen zij echter nog in het midden laten om vooreerst alle krachten op een Duitse hereniging instede van op een Europese vereniging te concentreren. De socialisten hebben thans Adenauer dan ook weer verweten niet actief met een eigen Duits plan klaar te staan om de Moskouse verleiding tegemoet te treden. Een eigen .plan hebben zij intussen ook niet. Het is trouwens ook in de niet-socialis- tische Duitse pers een vrij algemene klacht, dat de Westelijke politiek niet voorbereid schijnt op een constructief antwoord op eventuele Russische voorstellen om Duits land te herenigen. Die klacht is door Britse afgevaardigden op de bijeenkomst in Kü- nigswinter ook geuit. Alle thans bestaande Europese plannen zijn gebaseerd op de ver deling van Duitsland, zo hebben zij opge merkt, en men heeft er de Duitse politici openlijk voorgehouden, dat men van Brit ten, Fransen, Belgen en Nederlanders geen grote inspiratie kan verwachten voor een Duitse eenheid van zeventig millioen men sen. Von Brentano heeft het Duitse standpilht dezer dagen als volgt samengevat: „De hereniging van Duitsland zal steeds het opperste doel der Duitse politiek zijn. Europa moet zich ervan bewust zijn, dat de scheur, die door Duitsland gaat, tegelijk Europa scheidt. Daarom is de hereniging ook evenzeer een taak en een verplichting der Europese als der Duitse politiek. Duits land zal echter niet bereid zijn voor zijn hereniging een prijs te betalen, die zijn éigen toekomst en die van Europa in ge vaar zou kunnen brengen, een neutrali sering van Duitsland is om deze reden on mogelijk." Het invloedrijke Stuttgartse blad „Deut sche Zeitung" is nog een stap verder ge gaan door te verklaren, dat de toewijding aan een Duitse eenheid „tot gemeengoed van een Europese unie zal moeten worden, wil deze vereniging duurzaam zijn" en het zelfde blad schrijft: „Het staat evenzeer vast. dat Duitsland voor de Europese ge dachte niet de prijs betalen zal, die Franse en andere poïitici schijnen te vragen: Om wille der Franse vriendschap afstand te doen van Duitse mensen, van Duits gebied en van Duitse kracht". WK1 O. W. Holmes: Een kus knalt niet zo hard als een kanon, maar zijn echo duurt langer. Koningin Elizabeth van Engeland heeft aan haar lijfgarde de Sovereign's Company van de Grenadier Guards haar persoonlijke standaard aangeboden. De Guards zijn de reuzen van de Engelse militaire elite. Waarvan hun commandant een imposant voorbeeld mag heten. BUENOS AIRES (Reuter). Tijdens een toespraak van president Perón van Ar gentinië tot een grote menigte zijn op het Plaza del Mayo te Buenos Aires twee bom men ontploft. De openluchtbijeenkomst was georgani seerd door de algemene vakbond en werd gehouden voor de ambtswoning van de president op het Plaza del Mayo. De ex- plcsies kostten aan zes mensen het leven. Velen werden gewond. De ontploffingen werden door de luisteraars aan hun radio- toesteilen gehoord. De president onderbrak zijn toespraak terwijl de menigte zijn naam riep. Na vijf minuten zei Perón: „Degenen die geruchten verspreiden, zijn vandaag luid ruchtiger geweest dan ooit door deze bom men te doen ontploffen." De eerste bom ontplofte in het hotel Mayo en vernielde een stalen rolluik, dat werd neergelaten als voorzorg tegen inci denten. Enige seconden later deed- zich in een station van de ondergrondse een tweede explosie voor, die evenals het hotel in de omgeving van de woning van de president staat. De ontploffingen hadden tien minuten na het begin van de toespraak van Perón plaats. Na de explosies verspreidde de me nigte zich in de zijstraten en er hingen rookwolken boven het plein toen de ambu lances zich naar de plaatsen van de ont ploffingen begaven. Vorige maand deed zich enige minuten nadat president Perón per trein in Buenos Aires was teruggekeerd van zijn officieel bezoek aan Chili, een ontploffing voor in een bagageloods op het station. In zijn toespraak zei Perón dat sedert de campagne tegen de hoge prijzen een Het Corps diplomati que heeft Woensdag de Flora 1953" met een bezoek vereerd. In de veilinghal van de tentoonstelling na- men de diplomaten plaats in de banken en volgden het ver loop van de handel. Men ziet hier achter eenvolgens op no. 37 de echtgenote van de Indiase ambassadeur mrs. Chakravarty, op no. 38 de Belgische ambassadeur De Graeff, op no. 39 de ambassadeur van In dia, op no. 40 de Rus sische ambassadeui Zaitsev en op de nos 41 en 42 de gezanten van Hongarije en Tsjechoslowakije. week geleden was begonnen, de prijzen met 25 procent zijn gedaald. Dit bewijst, aldus Perón, dat de slechte zakenlui ten minste zoveel hebben geroofd. Hij verzekerde zijn toehoorders dat de economische en sociale positie van Argen tinië nooit beter was geweest dan thans. Hij voegde eraan toe dat hij zich politiek sterk genoeg beschouwde om in de toe komst elke actie te ondernemen die nood zakelijk mocht zijn. Tot de oppositie zei hij: „Op de dag waarop u bewijst dat u kunt werken voor de republiek, zullen wij u alles vergeven, de bommen incluis." Schoonmaak Na de ontploffingen zei Perón tot de menigte dat er een nieuwe fase in de na tionale schoonmaak is aangebroken. Hij zou, naar hij zei, deze schoonmaak door voeren, zelfs indien hij gevaar zou lopen door de geschiedenis een tiran te worden genoemd. „Tot nu toe heb ik overreding gebruikt, maar in de toekomst zal ik van vergelding gebruik maken en tot God bidden dat de omstandigheden mij niet zullen dwingen vreselijke straffen uit te spreken. De samenzwering tegen de regering wordt gefinancierd door buitenlandse agenten. Indien wij hen zullen vinden, zullen wij hen aan een boom ophangen", aldus Perón. In zijn rede kondigde de Argentijnse president voorts het begin van een grote zuivering in regering en partij aan, even als een drastische actie tegen oneerlijke kooplieden. Na de rede van president Perón staken demonstranten het „huis van het volk", het centrale bureau van de socialistische partij, in brand. Het vuur breidde zich tot 21 naburige gebouwen uit, voordat brand weerlieden de plaats konden bereiken. Betogers staken voorts de exclusieve Jockey Club in Buenos Aires in brand, evenals het hoofdkwartier van de radicale oppositiepartij. De politie verklaart dat zich onder de personen, die na de ontploffingen gearres teerd zijp, een Noord-Amerikaans onder daan bevindt. Verklaring Regeringsgezinde bladen bevatten heden ochtend een verklaring, waarin de socia listen verantwoordelijk worden gesteld voor het in brand steken van hun hoofd kwartier. Verklaard wordt, dat, toen een aantal personen, die naar Peróns toespraak hadden geluisterd, naar huis terugkeerden, zij voor het gebouw van het socialistische hoofdkwartier werden beschoten. „Ondanks het dreigende gevaar drongen de beschotenen het gebouw binnen en slaagden er in brand in de kelderverdie ping te stichten. Brandweerlieden poogden, zoals hun plicht is, de brand te blussen. Dit gelukte niet, omdat de brandstichters, woedend door dc uitdagingen, waaraan zij hadden blootgestaan, hun dit beletten", WASHINGTON (Reuter). Charles Chaplin heeft zijn vergunning om opnieuw de V.S. binnen te komen ingeleverd, daar mee te kennen gevende, dat hij niet van plan is zich weer in de V.S. te vestigen. Dit is Woensdag meegedeeld door het Ame rikaanse ministerie van Justitie te Wash ington. dat verleden jaar, toen Chaplin voor een bezoek aan Europa de V.S. verliet, de immigratie-autoriteiten opdracht gaf, Chaplin bij zijn terugkeer aan een onder zoek te onderwerpen. NEW YORK. (Reuter). Frankrijk heeft Woensdag in de politieke commissie van de UNO bij monde van zijn afgevaar digde Hoppenot een beroep op de beide partijen in Korea gedaan zoveel mogelijk mensenlevens te sparen „tussen de dage raad en het middaguur van de vrede". Tevoren had de Braziliaanse afgevaar digde, De Souza Gomes, formeel een ont werpresolutie ingediend, die hij Dinsdag reeds ter tafel had gebracht. In deze re solutie wordt gevraagd de algemene ver gadering na het afwerken van de aanhan gige agenda reces te verlenen en haar be schikbaar te houden voor een nieuwe bij eenkomst iri verband met de ontwikke lingen in Korea. Wysjinski heeft in de politieke commis sie de Westelijke voorstellen betreffende ontwapening van de hand gewezen. De Westelijke voorstellen houden een beper king van de strijd krachten van de grote mogendheden in en een regeling krachtens welke de sterkte van de strijdkrachten van de andere tanden wordt vastgesteld naar het bevolkingstal. Wysjinski zeide dat hij bleef bij het Rus- sisch-Poolse voorstel waarin wordt ge vraagd de bewapening van de grote mo gendheden met een derde te verminderen. 1 Wysjinski besloot me'; te verklaren, dat de Braziliaanse resolutie over Korea op bouwende elementen bevatte en dat zij een ernstige bestudering waard was. H. M. 10,—; Rijk v. Groen Canada f 38,—; C. D. ƒ4,—; Jan Arnold en Ad ƒ3,60; Rou- ques (frs. 1000.—) ƒ9,65; van 2 leerlingen Brederodeschool voor verkochte kranten 1,—; Recette voetbalwedstrijd Bloemen- daalTerrasvogels 6-4-'53 f30,68. Bovengenoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds over gemaakt. In het Nationale Rampenfonds is tot gis termiddag 105 millioen gulden binnenge komen. Sinds de vorige dag is er dus één millioen bijgekomen. In de Belgische Congo is ten bate van het Noodfonds Nederland een bedrag van meer dan anderhalf millioen francs inge zameld. Te Brazzaville (Frans Equatoriaal Afrika) hebben de „Vrienden van Neder land" aan het plaatselijke Rode Kruis een bedrag van fr. 342.000 overhandigd ten bate van het Noodfonds. Het Centrale Comité voor Hulpverlening op Nieuw Guinea heeft weer 70.000 aan het Rampenfonds in Nederland overge maakt. Tot nu toe ;s uit Nieuw-Guinea in totaal 241.000 aan het Rampenfonds over gemaakt. Het Centrale Verrekenkantoor voor brandstoffen van het Rijkskolenbureau heeft op rekening van het Nationale Rampenfonds een bedrag gestort van 508.920.31. Dit bedrag betreft de door extra productie der Limburgse mijnen op enige Zaterdagmiddagen in Februari be spaarde toeslagen op importkolen. De Algemene Vereniging voor Melk- voorziening te 's-Gravenhage is tot het be sluit gekomen, dat een verhoging van de verkoopprijzen voor eonsumptiemelk bij de wijziging van de prijzenpolitiek der re gering en de afschaffing per 19 April van de sedert jaren geldende maximumprijzen, zo lang mogelijk moet worden voorkomen. Alle prijzen worden na 19 April op het bestaande peil gehandhaafd. De gewijzig de regeringspolitiek zal wel ten gevolge hebben dat binnen afzienbare tijd enige wijzigingen in de prijzen in overweging moeten worden genomen. Dit besluit geldt voor de provincies Zuidholland, Utrecht en het Zuidelijk gedeelte van de provincie Noordholland, waartoe o.a. ook Haarlem wordt gerekend. JOHANNESBURG (Reuter-A.N.P.). Voor zover de uitslagen van de Woensdag voor de Zuid-Afrikaanse Volksraad gehou den verkiezingen vanochtend vroeg bekend waren, had de nationale partij van premier Malan in 18 van 44 stedelijke districten de overwinning behaald op de verenigde partij. Aangezien de steden werden beschouwd als de bolwerken van de verenigde partij van Strauss, die in het oude parlement in de oppositie was, achtte men de vooruit zichten voor de nationale party gunstig. De stand was vanochtend: Nationale partij 27 zetels, waarvan twee onbestreden; Verenigde partij 44 zetels, waarvan 18 on bestreden; Arbeiderspartij 4 zetels. Er werd gestemd over in totaal 156 zetels. Ondanks het niet bestaan van een stem plicht, was een record-aantal stemgerech tigden opgekomen, geschat op meer dan negentig procent van het totale aantal. Van de 156 in het geding zijnde zetels werden er twintig niet bestreden, namelijk achttien die door vertegenwoordigers van de Verenigde partij (de oppositie in het oude parlement) werden bezet en twee van de Nationale partij, bezet door minister president dr. Daniel Malan en de voorzit ter van de Volksraad Conradie. In de be doelde twintig districten waren geen tegen- candidaten. De aandacht was vooral gevestigd op een kleine dertig districten, waarvan de stem mingsuitslag door de Zuid-Afrikaanse pers onzeker werd geacht, gezien de geringe meerderheid die de zittende afgevaardig den aldaar bij de vorige verkiezingen had den behaald. De meeste hiervan waren ge legen in Transvaal en de Kaapprovincie. Van acht zetels was hedenmorgen reeds bekend, dat zij door de nationale partij op haar tegenstandster waren veroverd. Toen van 67 der 156 districten de uitslagen be kend waren, had de Nationale partij nog geen enkele zetel verloren. De uitslagen van de plattelandsdistricten, waarvan ver wacht werd dat zij ten gunste van de Nationale partij zouden zijn, moesten toen nog binnenkomen. Evenals dr. Malan werd ook Jacobus Strauss, de leider van de Verenigde partij, herkozen in zijn district Germiston. Van de anderhalf millioen stemgerech tigden waren vijftigduizend kleurlingen (gemengd-bloedigen). De drie blanke ver tegenwoordigers der naturellen, wier zetels niet bij de verkiezingen betrokken zijn, steunen de Verenigde partij. De „Cape Times", een blad dat de Ver enigde partij steunt, geeft in een kop toe, dat de nationale partij als overwinnaar uit de verkiezingsstrijd tevoorschijn treedt. De „Rand Daily Mail", een blad, dat even eens de Verenigde partij aanhangt, zegt: „Het ziet er naar uit, dat de Verenigde partij de verkiezing niet meer kan win nen". DE BEVOLKING VAN DE UNIE VAN ZUID-AFRIKA IN 1951. BLANKEN ••EUMtfRiKAj OM FIËUUR YERIEGENiKDRDiG' CARPRESS Volgens de in 1951 gehouden volkstelling heeft de Unie van Zuid-Afrika (zoals onze grafiek aangeeft) ongeveer 12/z millioen inwoners. Hiervan zijn 2.6 millioen blan ken, 814 millioen negers, ruim 1 millioen kleurlingen (halfbloeden) en bijna 400.000 Aziaten. Het mandaaigebied Zuid-West- Afrika, dat ondanks de protesten van de UNO steeds meer in de Unie wordt getrok ken, telt 50.000 blanken en 3SO.GOO negers. Alleen de blanke bevolking heeft het recht gekozen te worden en in het algemeen hebben ook slechts de blanken het recht te stemmen. De Kaapprovincie vaardigt 55 leden naar de Volksraad af, Natal 16, Transvaal 66, Oranje Vrijstaat 13 en het mandaatgebied Zuid-West-Afrika 6 leden. De negerbevolking van de Kaapprovincie heeft voorts het recht drie blanke verte genwoordigers naar het parlement af te vaardigen. DCC0C50000C00CO MINDER ZACHT Verwachting,, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind over wegend tussen West en Zuid. Morgen overdag minder zacht. 17 April Zon op 5.40 uur. onder 19.41 uur. Maan op 7.05 uur. onder uur- Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 16 April Hoog water: 5.10 en 17.34 uur. Laag water: 0.54 en 13.21 uur. Vrüdag 17 April Hoog water: 5.53 en 18.19 uur. Laag water: 1.35 en 14.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1