Zonder beheerste grondprijzen geen goede landbouwpolitiek Dijkgaten zijn waarschijnlijk vóór de winter dicht w Onderwijsbegroting goedgekeurd Agenda voor Haarlem Nieuwe opleiding voor bedrijfsleven gisteren in Haarlem opgericht Mensen zien Kinderen vonden repen met rattenvergif Van de 135.000 hectare ondergelopen land is thans 120.000 hectare droog Plaats en vestiging staat nog niet vast DONDERDAG 16 APRIL 195-3 3 MINISTER MANSHOLT: G.G.D. in Tilburg had het druk met magen uitpompen voor R. S. STOKVIS ZONEN Tegenslag bij Bruinisse Panamees vrachtschip „Taboga" gezonken EERSTE KAMER Staten-Generaal naar de Reukenhof Kerkelijk Nieuws MINISTER ALGERA: Naamsverandering gevraagd voor middelbare technische scholen Villa in laten richten en met Noorderzon vertrokken IkKleJneWfe«i/ E. de Boer gecremeerd Vervroegde aflossing van dollarlening De Tweede Kamer heeft zich gisteren wederom bezig gehouden met het wetsont werp Rechtshandelingen Landbouwgron den. In tegenstelling tot zijn partijgenoot de heer Van den Heuvel kon de heer B i e- wenga (A.R.) zich wel verenigen met een doeltreffende prijsbeheersing. Ook de heer De Hartog (V.V.D.) verklaarde zich voorlopig voorstander van prijsbe heersing en van een voorkeur voor de pachter ook bij onderhandse verkoop. Hij was er echter tegen de pachter door het lot te doen aanwijzen, een suggestie door ir. Vondeling aan de hand gedaan. Minister M a n s h o 11 trok uit het debat de conclusie, dat de Kamer in meerderheid De Tilburgse politie heeft gistermiddag handen vol werk gehad om 25 merendeels jeugdige inwoners van de vergiftigings- dood te redden en op het ogenblik heeft zij goede hoop, dat zij daarin volledig is geslaagd. Drie kinderen uit de Koopvaardijstraat in deze gemeente vonden in een vuilnis emmer een doos met veertig repen choco la. Dat betekende feest voor de jeugd van de Koopvaardijstraat en omgeving, want natuurlijk deelden de vinders hun schat ten kwistig rond. En ook enkele moeders waren zo onverstandig mee te snoepen. Wat bleek echter? De repen waren allen met rattenvergif bestreken. Een bewoner van de Koopvaardijstraat, die daar een bedrijf in levensmiddelen heeft, had een tijdlang grote last gehad van ratten en muizen. Hij had er dit op bedacht. Met groot succes, want het ongedierte ver dween. Het knechtje van de zakenman vroeg tenslotte wat hij met de nu over bodig geworden vergiftigde repen moest beginnen en het antwoord van de baas was: ruim maar op, dat deed het knechtje op zijn manier, zodat de repen in de vuilnis emmer terecht kwamen. Met het gevolg dat de politie die om on geveer drie uur, dus een uur nadat de „vondst" was gedaan, van het geval hoorde, via de radio en door middel van een luidsprekerauto de buurtbewoners moest alarmeren. Het hielp: om vier uur waren al vijfentwintig personen bij de G.G.D. geweest om hun maag te laten leegpompen, meest kinderen. De jongste was maar twee jaar en er waren ook een paar moeders bij. Vijftien van de veertig repen waren nog achterhaald voor ze geconsumeerd kon den worden, zodat die vijfentwintig men sen met elkaar ook vijfentwintig repen hebben gegeten. Men heeft dus gegronde hoop dat er nu geen gevaar meer is. ADVERTENTIE 'n Van der Heem fabrikaat voor prijsbeheersing is. Hij wees op het gevaar van een uitbreiding van woning bouw ten koste van cultuurgrond. De toe nemende bevolkingsdichtheid zal een uit breiding van het ïandbouw-areaal onmo gelijk maken. Indien het tot vrije prijsvorming zal komen, aldus minister Mansholt, zal er in Nederland geen goede landbouwpolitiek gevoerd kunnen worden. Met klem heeft de minister zich gekant tegen het denk beeld aan de wet een beperkte werkings duur te geven. Er blijft voldoende ruimte en mogelijkheid voor wijziging van de normen. Ten aanzien van het door vele sprekers bepleitte voorkeursrecht voor de pachter gaf de minister ook ais zijn mening te kennen, dat de weglating daarvan uit het gewijzigde ontwerp inderdaad een achter uitgang en een verarming is. Misschien zou een bevredigende regeling in de nieu we pachtwet kunnen worden gevonden. De minister stond niet afwijzend tegenover een regeling bij een afzonderlijke wet. Vandaag worden de artikelen en de amendementen behandeld. Volgens de getij tafel bereikte gisteren liet springtij zijn hoogste peil en inderdaad stond er in de geïnundeerde polders weer zeer veel water. Daarbij kwam een straffe Noord-Noord-Westelijke wind. Wind en water maakte de mensen, die belast zijn met het herstelwerk van de Oude Dijk als mede van de buitendijken nabij Ooster- land en Sir Jansland uiterst moeilijk. Er werd een verbeten strijd gevoerd, zonder dat men op noemenswaardige resultaten kon bogen. De bak, die bestemd is om het gat in de Oude Dijk bij Bruiinisse af te sluiten, is omhooggevaren en blijven zitten en kon gisteren daarom niet worden gebruikt. Of dit vandaag het geval zal zijn moet wor den afgewacht. Bij de zinkwerken aan de dijk nabij de Hoek van Zonneschijn in het Mastgat had men eveneens met moeilijk heden te kampen. BREST (Reuter) Het 1898 ton meten de Panamese vrachtschip „Taboga" is ge zonken, nadat het, zoals gisteren werd be richt, Maandagavond 4 mijl van Brest (Bretagne) op de rotsen gestoten was. De bemanning van 22 leden was tevoren in veiligheid gebracht. De „Taboga" was met 2050 ton steenkool op weg van Spanje naar Rotterdam. DONDERDAG 16 APRIL Zuiderkapel: Spreker ds. I. Vasseur, 8 u. Brinkmann: Ledenvergadering H.O.V., 8 uur. City: „Perrucha", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Willy en Joe in Tokio", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De trek naar het Westen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De smokkelprinses", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Singing in the rain", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een zomer slechts heeft zij gedanst", 18 jaar, 7 en 9.15 u. VRIJDAG 17 APRIL Nassauplein 8: Theosofische Vereniging^ 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor-f stellingen, nieuwe programma's. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer zette gisteren de be handeling van de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen voort. De heer Brandenburg (Comm.) drong aan op verbetering van de salaris sen van leraren en onderwijzers. De heer Woudenberg (P. v. d. A.) wilde van de minister vernemen, hoe het eigenlijk gegaan was met een vieatal klachten over uitzendingen van de VARA, en waar de grens tussen verboden of niet-verboden politiek in de aether ligt. In zijn antwoord zei minister Cals onder meer dat hij zijn ambtgenoot van Financiën goed voor ogen zal houden, dat de schatkist inderdaad tegenwoordig min der aan Onderwijs besteedt dan eertijds. Wat het pacificatie-vraagstuk aangaat bepaalde minister Cals zich in hoofdzaak tot de opmerking, dat hij zowel aan het openbaar als aan het bijzonder onderwijs recht wil doen wedervaren. Voor een groot deel ligt de verantwoor delijkheid voor het peil van het onderwijs bij de overheid. Samenwerking met de paedagogische centra zal evenzeer in de breedte als diepte moeten geschieden; zij zullen ook de nodige steun moeten krij gen. Prof. Schermerhorn kreeg te horen dat zijn suggestie tot benoeming van een commissie die zal hebben na te gaan of en hoe onze onderwijswetgeving gelegenheid tot meer dynamiek zou kunnen verschaf fen, welwillend gehoor bij de minister vond. Wat de kwestie der salarissen betreft, het is de wens van minister Cals spoedige voortzetting, juister nog herstel van het georganiseerd overleg te bevorderen. Voorshands zijn er afzonderlijke commis sies voor verschillende takken van onder wijs benoemd. Bundeling zal mettertijd aanbeveling verdienen, maar om behande ling van het salarisvraagstuk niet verder te vertragen is vast tot de instelling van deze commissies overgegaan. Het ongeduld van de leraren is begrijpelijk. Vóór het nieuwe schooljaar zal de regering, naar te hopen valt, haar beslissing kunnen nemen. De „ontwikkeling" van de onderwijzers salarissen behoeft niet op een algemene re geling van de ambtenarensalarissen te wachten. In een der eerste vergaderingen van de desbetreffende, commissie van ge organiseerd overleg zal de regering haar standpunt in dit opzicht kenbaar maken. Voor een onderzoek omtrent de mogelijk heid van korting op de salarissen van „in communiteit levende leerkrachten" voelt de minster niets: gelijke prestaties, gelijk loon behoort ook hier te gelden. De minis ter staat volledig achter afschaffing van schoolgelden voor het lager onderwijs. I In de komende jaren zal verlaging van de leerlingenschaal kunnen intreden, ook omdat de „productie" van onderwijskrach ten gelukkig toeneemt. Ten aanzien van het hoger onderwijs erkende de minister dat de universiteiten grotere zelfstandigheid moeten krijgen. Hij zou gaarne medewerken van de minister van Financiën crediet-aanvragen voor wetenschappelijke en culturele doeleinden ingewilligd te krijgen. Wat financiële moeilijkheden van stu denten betreft overweegt de minister ver ruiming van het aantal beurzen. Op zeer korte termijn zal de minister benoeming van een nieuw bestuur van het Concertgebouw-orkest bevorderen. Het rijk zal 50 "/o van de salariskosten van het or kest voor zijn rekening nemen. De minister hoopt dat het spoedig tot een beslissing in zake één ballet zal komen; na de misluk king van de onderhandelingen met Den Haag is er thans een zeer aanvaardbaar voorstel van een andere gemeente ontvan gen. Staatssecretaresse mej. dr. D e W a a 1 sprak voor het eerst in 's lands vergaderzaal. Zonder een bepaald stand punt te verkondigen scheen zij wel van mening te zijn dat de wetgever ruim ge legenheid moet scheppen voor experimen- teerscholen. Met het het oog op verdere pacificatie voelt zij voor het opstellen van een plan en van objectieve normen. Zonder hoofdelijke stemming ging de begroting er tenslotte door. In 1951 brachten de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal een bezoek aan de Keukenhof te Lisse. Ook dit jaar zullen zij het Binnenhof verruilen voor de Keukenhof. Er is besloten, dat dit bezoek Maandag 20 April om half drie zal plaats hebben. Ned. Herv. kerk Beroepen te Purmer, D. A. Werner, cand. te Rotterdam. te Amsterdam-West (toez.), H.J. F. Wesseldijk te Eindhoven. te Ermelo (vac. Th. G. Vollebregt) N. den Oudsten te Alkmaar. Aangenomen tot pred. voor buitenge wone werkzaamheden (raad voor Kerk en Israël), S. P. Tabaksblatt, cand. te 's-Gravenhage. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Delft, W. F. Laman te Rotterdam-West. ADVERTENTIE Minister Algera heeft gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van het Communistische Kamerlid Gort zak medegedeeld, dat een volledig herstel van de door de stormramp getroffen dijken vóór de winter niet mogelijk zal zijn. On der groot voorbehoud meende de minister te mogen aannemen, dat de dijken vóór de winter wél dicht zullen zijn. Van de 67 in de dijken geslagen gaten moeten er nog tien gedicht worden: zeven op Schou wen en drie op Zuid-Beveland. Van de 135.000 hectare ondergelopen land is inmiddels 120.000 hectare droog gekomen. Er staat nog 15.000 hectare onder water, waar dan nu nog het gebied in de omgeving van Bruinisse is bijgekomen. Wat de vooruitzichten betreft deelde de minister mede, dat het werkplan er op gericht is, dat de polders op Schouwen midden Augustus hersteld zijn, de polders op Duiveland midden October, Noord-Bra bant bij de Moerdijk 1 Juli, het gebied aan weerszijden van de Steenbergse Vliet in Augustus of September, de rest van Zee land en St. Philipsland eind September. Behalve wat de hals van Goeree betreft, waar veel nieuwe dijkvakken moeten wor- ADVERTENT1E Het algemeen bestuur van het Neder lands Instituut van Middelbare en Hogere Technici heeft een beroep op de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gedaan de wijziging van de benaming middelbare technische school in hogere technische school te willen bevorderen. Verklaard wordt dat er in het buiten land ten aanzien van de naam middelbare technische school veel misverstand bestaat, waardoor de afgestudeerden van deze sche len vele moeilijkheden ondervinden. Belangrijke posten gaan in het buiten land voor deze afgestudeerden der middel bare technische scholen verloren, omdat aan hun collega's, uit andere Europese landen, met een gelijkwaardige opleiding, vaak de voorkeur wordt gegeven. den gemaakt, voorziet het werkplan in een gereedkomen van de werken in Zuidhol land tegen October. Minister Mansholt heeft meegedeeld, dat nog niet te overzien is, hoeveel grond er verloren is gegaan. Een doeltreffende ver kaveling zal plaats hebben op basis van vrijwilligheid. Minister Van Thiel gaf toe, dat de levensomstandigheden in het getroffen ge bied slecht en moeilijk zijn. In de hulpver lening vanwege het Rode Kruis is geen vertraging opgetreden. Met de verstrek king van textielpakketten is men tot op de dag bij. In de Kamer kwam ook de door burge meester d'Ailly geuite critiek ter sprake met betrekking tot de onderbreking van het werk gedurende het weekend. Minister Algera zeide, dat er in het rampgebied langer en harder wordt ge werkt en dat het zeer begrijpelijk is, dat de arbeiders op Zondag naar huis willen. De minister zou echter laten nagaan in hoeverre continu-arbeid mogelijk is. „Rijkaard" bleek fantast De Velsense politie houdt zich intensief bezig met een geval van oplichting, waarbij een persoon betrokken is, die onder meer eveneens in Utrecht, Ede, Hilversum en Amsterdam een geraffineerd spelletje speelde. Omstreeks 25 Maart namen in een hötel in Santpoort een 58-jarige heer, die zich W. noemde, doch in werkelijkheid een zekere B. was uit Zeist en een 32-jarige juffrouw uit het Oosten van het land, hun intrek. W. had met deze dame via een ad vertentie contact gekregen om haar als huishoudster te engageren en de ouders, van het meisje, wie hij sterke verhalen over een verblijf in Afrika had. opgedist, waren kennelijk tevreden over deze werk gever, bij wie hun dochter als huishoudster in dienst zou treden. W. „kocht" in Santpoort een villa, op een voorlopige koopacte, liet er sanitair in plaatsen en gaf een woninginrichting op dracht het huis in te richten voor een be drag van eventjes 12.500. Na tien dagen is de man met de Noorder zon vertrokken, de juffrouw in eenzaam heid achterlatend, terwijl de schuldeisers, die al flinke bedragen aan de royale Zeis- tenaar ten koste hebben gelegd, voorlopig het nakijken hadden. Inmiddels heeft de Utrechtse politie B. gearresteerd en ook de recherches uit an dere plaatsen waar hij opereerde, hebben een appeltje met hem te schillen. Gisteren is te Haarlem besloten tot op richting van de stichting „Nederlands Studiecentrum voor Doelmatige Bedrijfs voering", welke ten doel heeft diegenen, die door aanleg, ambitie en geestesgaven geroepen zullen worden leidende functies in het Nederlandse bedrijfsleven te ver vullen, daartoe door middel van speciale cursussen de weg te wijzen zich verder voor deze taak te bekwamen. Het initiatief is uitgegaan van dr. Paul Rijkens, die in 1951 tijdens de jaarvergade ring van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel" er op wees, dat de voor ons land zo dringend noodzakelijke opvoering van de productiviteit primair bereikt kon worden door beter gebruik te maken van de beschikbare arbeidskrachten en productiemiddelen. Dit initiatief werd overgenomen door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel en dank zij de samenwerking tussen Hoger Onderwijs, de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel en het bedrijfs leven kon thans worden overgegaan tot op richting van de Stichting Doelmatige Be drijfsvoering. In het bestuur hebben zitting genomen vertegenwoordigers van de bedrijven, die het organiseren van deze cursussen in eer- Het is een moeilijke kunst, de mensen te blijven zien als men sen en anders niet want daarvoor moet ge u weten los te maken uit de netten van het geijkte, alledaagse bestaan. Er moet eens een veldheer ge weest zijn in het grijze verle den, die na een succesvol leven van commanderen en regimen ten verschuiven op zijn sterf bed tot de schrikkelijke ont dekking kwam, dat hij met mensenlevens had gespeeld. Ik heb mijn regimenten door het land zien trekken en er in bloedige veldslagen gaten in zien vallen, zegde hij met zijn grijze haren overeind van angst, maar ik heb nooit gewe ten dat het mensen waren. De gaten werden gerepareerd en bij iedere parade bewogen zij zich weer als keurige vierkan ten achter kleurige vaandels langs mij heen en met een aanwijsstok op een landkaart dirigeerde ik die nette, recht lijnige vierkanten naar waar ik ze hebben wou maar het waren geen regimenten, geen vierkanten. Het waren mensen, snikte hij met zijn laatste adem. Net als ik zelf, en ik heb het nooit geweten. Dat is een kras verhaal, maar het is te begrijpen. De mensen versmelten zo gemakkelijk tot klonters voor onze ogen, zij gaan op in reuzenlichamen, als sterren in een melkweg. En de klonters zijn het die wij zien en waarmee wij rekening hou den, de menigten en de groe pen worden levende wezens en de aparte mensen worden ver geten behalve een, gij zelf. Wij hebben elkaar niets te ver wijten, wat dat betreft: Als ge dokter zijt, zult ge de mensen voor uw ogen zien op lossen in kwalen, en ge zult zoiets plegen te zeggen als: Er waren vanmiddag weer drie blindedarmen en een maag zweer op mijn spreekuur. Als ge conducteur zijt van tram of bus, zult ge de men sen gaan zien als enkeltjes, knipkaarten en retours. Ge zult spreken van: dat retourtje met die bolhoed 'op, of anders zins. En journalisten: Als ge de kranten leest lijkt het alsof de wereld niet bevolkt wordt door mensen, doch enkel door om standers, ooggetuigen, toeval lige voorbijgangers, betrouw bare waarnemers, goede bron nen, slachtoffers, onverlaten, insluipers, zwijntjesjagers, on genode gasten, officiële zijden, auditoriums, inleiders, abon nees, adverteerders, Kremlins, republikeinen, stakers, publie- ken, inzittenden, vermisten, opvarenden, commissieleden en stopperspillen. Ge ziet het, ik spaar mijzelve niet. Het is voor een groot deel een kwestie van professie, welke kijk men op de mensen krijgt. Maar van welke professie men ook zijn moge, men verliest het klare gezicht op de indivi duen en men komt er lichtelijk toe, geen rekening meer te houden met het lastige feit, dat elke mens een eigen ogen- paar en een aparte ziel heeft. Zoals de veldheer, die met zijn regimenten speelde op een plattegrond, en niets zag van het leed dat in kruitdamp en krijgsrumoer geschapen werd voor iedere mens afzonderlijk en voor de dierbaren van ieder dier mensen zo zijn wij allen kleinere of grotere veldheren op zijn tijd. Wij schuiven met mensen als met pionnen op het schaakbord naar ons eigen be lieven. Maar tegelijk worden wij in onze eigen groep gescho ven door anderen, en dat is een denkbeeld waar ge weinig ple zier van zult kunnen beleven. Als ge in een rijk hötel eens te gast zijt, en ge wordt op uw wenken bediend door buigende piccolo's die over dikke lopers achter u aan rennen, dan kunt ge wel eens menen dat ge u- zelve hebt losgeweekt uit de massa en er bovenop hebt kun nen klimmen. Er is een kleine historie, die bewijzen kan hoezeer ge er op die manier neven gerekend hebt. Het was in een deftig hötel van de eerste rang, met zoemende liften en kleintjes-koffie van een gulden, dat een uitgelezen schare belangrijke politieke heren een gewichtige bespre king hebben zou. De schoonste kamer werd daarvoor gereser- veerd, de gewiekste kellners zouden het gezelschap bedie nen terwijl het zijn debatten hield. Er waren grijze heren bij met ridderorden en krakende schoenen, generaals met goud behangen en mannen wier na men men in de kranten kon tegenkomen in berichten uit officiële bronnen. Ze zaten in een ernstige kring rond de zware eiken tafel onder het licht van de kaarsenkronen, en zij schreven nu en dan met gouden potloden op in leer ge vatte blocnoten een attentie van de höteldirectie in ruil voor de eer. Zij kregen nu en dan hun glas gevuld door een snelle, han dige kellner, die als een scha duw binnengleed zonder geluid en onhoorbaar weer verdween, waarna de lage, sombere stem men hun monotone relazen hervatten. Toen de bespreking ten einde was en de glanzende stoet van hoge mannen door de gangen van het hötel langs een haag van buigend personeel naar buiten was geschreden, om in de lange zwarte automobielen te stijgen die snorrend tot voor de deur kwamen rijden, vond de directie in de vergaderzaal een vergeten actentas. Het was een kalfsleren sieraad, glim mend van deftigheid en bollend van zware geheimen. De direc tie stond een ogenblik in over leg met haar vinger langs de neus. Naar buiten hollen en op de rij af vragen: Is dit mis schien van u? Dat zou niet in de stijl van de stijlvolle verga dering zijn. Met een plechtig gebaar de tas overhandigen aan de bezitter, onfeilbaar en zon der vraag weten wie die be zitter was, zie, dat zou een geste zijn die passen zou in de glanzende gouden lijst van dit hoogstaande bezoek, De directie kreeg een goed idee. Zij kende haar mensen en wist dat zij hun ogen de kost gaven, al gleden zij als stomme schaduwen om de gas ten heen. Johan, de kellner die de hoog heden had bediend, zou het weten. Met bliksemsnelheid werd Johan opgecommandeerd, de directie zelf geleidde hem in galop naar de kamer waar de tas gevonden was. Zij lag op deze stoel, Johan, zegde de directie, wie heeft daar gezeten? Johan is niet voor niets een man van het vak. Hij heeft een geheugen zonder gebreken, dat gevoed wordt door een aan dacht zonder fout. Hij sluit de ogen, en schildert zich in ge dachten de deftige schare weer voor ogen, zoals zij daar zat onder de schijn van de luchters met haar goud en haar aan zien. Hij dwingt zijn gedachten naar de aangewezen stoel, hij wordt rood van ingehouden herinneringskracht. Een ogenblik, zegt hij moeilijk, en ik weet het weer. Hij denkt zo fel dat zijn oren ervan tin telen. Niet te lang, Johan, zegt de directie smekend, want de auto's rijden aan. Een ogenblik, een ogenblik en ik weet het weer. Johan opent zijn lippen en de directie zegt een schietgebed. Een ogenblik nog de auto's zoemen tot voor de deur. En Johan denkt tot barstens toe. Dan ploft het uit zijn mond: Ik weet het! Hij zou Eureka ge roepen hebben als hij Latijn had kunnen spreken. Nu zegt hij enkel: Ik weet het! Het washet was de jonge klare met suiker, die tussen de oranjebitter en de zoete voor burg zat! J. L. ste instantie finaneiëel mogelijk maken, te weten AKU, BPM, Esso, KLM, Koninklijke Nederlandse Hoogovens, Nederlandse Spoorwegen, Philips, PTT, Staatsmijnen en Unilever. Aangezien de Stichting ten dienste zal slaan van het gehele bedrijfsleven zullen in haar bestuur zitting hebben de vertegen woordigers van het Verbond van Neder landse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Ver bond van Werkgeversvakverenigingen, het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland en van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In het bestuur zullen voorts drie vertegenwoordigers van het Hoger Onder wijs zitting hebben. De cursussen, die enigszins geschoeid zijn op de leest van de bekende Harvard-Uni versity in Amerika, zullen twee maanden duren. De bedrijven zullen hun hiervoor in aanmerking komende medewerkers in staat stellen deze cursussen te volgen. Men hoopt in het komende najaar een aanvang te nemen met de eerste cursussen. Nader vernamen wij nog, dat de plaats van vestiging nog niet vast staat, doch dat de gedachten uitgaan naar een plaats in het Westen van het land, waarbij ook Haarlem een kans maakt. Curatorium, rector en docenten moeten nog benoemd worden. Het stoffelijk overschot van de overleden vice-voorzitter van de adeling Haarlem van de V.B.N.A., de heer E. de Boer, is gisteren in het crematorium te Velsen verast. In de aula, waar vele vrienden en be langstellenden aanwezig waren om de overledene de laatste eer te bewijzen, zijn door een achttal sprekers woorden van waardering gesproken, waaruit bleek dat de heer De Boer tijdens zijn leven een zeer geziene persoonlijkheid was. Een groot aan tal kransen en bloemstukken dekten het marmeren podium en de kist, en waren even zovele stille getuigen van sympathie. Het woord is gevoerd door de heren M. C. Draayer, namens collegae en personeel; P A. Kroezen, J. Bouman, uit naam van de Nederlandse Aardappelhandel; A. J. Tjaden, J. H. van der Horst, die de Ver eniging van groothandelaren in fruit, groente en aardappelen vertegenwoordigde. De voorzitter van de Friese vereniging in Haarlem, de heer S. Metz, zeide de over ledene te hebben geacht om „de eigen schappen van hart en ziel." Hij was 'n op recht mens, een echte zoon van het stoere volk van het Noorden, aldus sprkeer. Namens de Federatie van Kleinhande laren in Haarlem sprak de heer P. E. van Riesen, en de heer G. A. Verbeek voerde het woord uit naam van de afdeling Haar lem van de V.B.N.A. Ds. M. G. Blauw las Psalm 39 en hield naar aanleiding hiervan een toespraak. Daarna daalde de met bloemen bedekte kist onder orgelspel van Gezang 300 A: Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand. De heer H. Strookman zegde de aan wezigen dank voor de betoonde belang stelling. Nederland zal op 14 Mei de bij de Chase National Bank gesloten lening van 15 mil- lioen dollar vervroegd aflossen. Volgens de voorwaarden zou de terug betaling in twee gelijke termijnen per 30 Juni en 31 December dienen plaats te vin den. Wegens de gunstige dollar-liquidi teitspositie en de ruime kaspositie van het rijk is van de mogelijkheid tot vervroegde aflossing thans gebruik gemaakt, aangezien dit een belangrijke rentebesparing mee* brengt

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5