Scheepswerktuigkundigen worden in Haarlem opgeleid Old fll a c Diakenen lieten hofje van Guurtje de Waal opknappen c Fa. B. ENGELENBERG Clowntje Rick De moordenaar „Taboe" Het eendje Weer meer tekening in schoolvoetbaltournooi Wijdvertakt dieven- complot opgerold DONDERDAG 16 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLÈMSCHE COURANT OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Haarlemse Luchtvaartclub Verkeerde kraan Dr. Drees beantwoordt vragen over nationale feestdag Lichaam van verdronkene in Zandvoort aangespoeld Voorjaarsconcert Haarlems Christelijk Mannenkoor Reeds 17 arrestaties Verbetering van het lot der blinden N. J. Blesgraaf 50 jaar in het beurtvaartbedrijf Voor de kinderen Burgerlijke Stand van Haarlem FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) Men heeft de boel in brand gestoken Met ingang: van 1 September begint in het gebouw van de Ambachtsschool te Haarlem een dagcursus voor de opleiding van scheepswerktuigkundige (vroeger heeft er een avondcursus bestaan), waar van de heer Hubregtsen directeur is. Toen hij directeur in Den Briel was stond hij ook aan het hoofd van een cursus. Om ouders en leerlingen van MULO- en middelbare scholen en belangstellenden in de gelegenheid te stellen zich over de aan staande cursus te oriënteren, is Woensdag avond in de Ambachtsschool een bijeen komst gehouden, waarop de heer H. C. Voetelink, oud-zee-officier en oud-voor zitter van de machinisten-examencommis sie, het woord heeft gevoerd. De spreker heeft jaren op zee gezworven en heeft vele delen van de wereld bezocht. Het was hem altijd opgevallen, dat de Nederlandse drie kleur overal met waardering werd be groet. Ons land staat meer in aanzien dan de meeste Nederlanders beseffen. Er wordt ook wel eens minderwaardig over een zee man gesproken. Als oud-officier kwam de heer Voetelink hiertegen fel op. Nederland heeft veel aan de zee te danken. Ook werd er vroeger beweerd „als je niet deugt dan ben je goed voor de zee". Dat is onjuist, want op zee heeft men juist kerels nodig. Spreker vestigde de aandacht der be zoekers op het belang van de zeevaart voor ons land door er aan te herinneren, dat de koopvaardij vele deviezen inbrengt en da' buitenlandse maatschappijen in Nederland schepen laten bouwen. Het aantal Neder landse zeevarenden kan op 35.000 geschat worden en het aantal arbeiders op werven en fabrieken, die er verband mee houden, op het dubbele. Op zee en op de werven dienen mannen te werken, die voor hun taak berekend zijn. Dan kan Nederland zijn goede naam hoog houden en zullen buitenlanders gebruik blijven maken van Nederlandse schepen voor hun reizen. Vervolgens deed de heer Voetelink mede delingen over scheepswerktuigkundigen. Men ziet wel eens tegen dit beroep op. Een kantoorbaantje, dat veel minder oplevert, lijkt netter dan werktuigkundige. Hiervoor zijn flinke jongens nodig met behoorlijke hersens en handen. De machines zijn be langrijke delen van het schip. Zestig jaar geleden was het wat anders, maar doordat de techniek zich steeds ontwikkelde, zijn er machines aan boord gekomen voor aller lei doeleinden. Daarom werden er in 1891 machinistenexamens ingesteld. De eisen hiervoor zijn in de loop der jaren vrij zwaar geworden. Dat moet wel, omdat men op zee tijdens een storing direct moet op treden. Mensenlevens kunnen op het spel staan en een storing kan het schip en de lading kosten. Aan de cursus, die op 1 September in Haarlem begint, kunnen deelnemen jonge lui met het diploma H.B.S. of M.U.L.O. Als plaats van de cursus is de Ambachtsschool gekozen, omdat daar werkplaatsen e.d. ge vestigd zijn. De school voor scheepswerk tuigkundige in Haarlem is feitelijk een middelbare school. Nadat de cursisten theo retische kennis hebben opgedaan moeten zij een jaar in de praktijk, hetzij in een fabriek of op een werf, hetzij als leerling- machinist op een schip. Daarna moet hij in Deh Haag'examen doen, indien de direc teur van de cursus tenminste toestemming verleent. Is men in het bezit van het diploma dan kan men een goede toekomst opbouwen. Er zijn jaarlijks 500 scheepswerktuigkun digen nodig, welk aantal moeilijk te be- ADVERTENTIE 39 Haarlem - Tol. ÏSCCJ Het wedstrijdseizoen van de Haarlemse Luchtvaartclub werd officieel geopend met de jaarlijkse wedstrijd om de Haarlem bekers, tevens stedenwedstrijd Haarlem- Amsterdam. In de eerste ronde bij de zweefmodellen werden in het algemeen lage tijden ge boekt, alleen Klaver (AM), Weggelaar (HAA) en Land (HAA) brachten het tot resp. 78,5, 74,9 en 78.9 sec. In de tweede ronde bleek er zelfs enige thermiek te zijn, want Nierse (HAA) maak te een vlucht van 120,4 sec., terwijl Klaver het tot 80 sec. bracht. In de derde ronde maakte Luykx (AM) een vlucht van 101,8 sec. en Nierse 76 ,9 sec. Bij de rubbermotormodellen vloog het model van Burger (HAA) in de eerste ronde uit zicht na 177 sec. Deze vlucht bezorgde hem de overwinning. Uitslagen: Model zweefvliegtuigen: Individueel: 1. P. C. Nierse (HAA) 250,4 sec.; 2. Luykx (AM> 212,2 sec.; 3. Klaver (AM) 203,1 sec.; 4. Land (HAA) 185,5 sec. Ploegen: Haarlem 693,6 sec.; 2. Amster dam 583,8 sec. Rubbermotormodellen: 1. Burger (HAA) 177 sec. Geen ploegen reiken is. Hard werken is een belangrijk onderdeel. Voorts deelde de heer Voetelink mee, dat er bepalingen zijn over keuringen en dat men wel uitstel van de militaire dienst kan krijgen, echter geen vrijstelling. _\a de pauze werden films over de bouw van tankers en van de Willem Ruys ver toond. X)C*XXXOCXXX)OOOOCOCOOCCOCÖOOOCX«OOOOOOODOOOOOOOOCXX»aOCX Door een vergissing van een 16-jarige scheepsjongen is de 9330 ton metende walvisvaarder „Settsoe Maroe" in het Zuidpoolgebied gezonken. De jongen had bij vergissing de kielklep van het schip geopend, waardoor de zwaar geladen „Settsoe Maroe", ondanks alle pogingen der bemanning, volliep en zonk, aldus heeft de kapitein verklaard. Alle opvarenden konden zich redden. De schade wordt geraamd op 10 millioen gulden. <xx>oocoocoocooocoooooooccxx«xioocx*xooooocooooooooooooo( Zoals wij reeds uitvoerig meldden, worden er op het ogenblik in de Spaanse berg nabij het Cremerbos in Santpoort onder leiding van de Haarlemse bodemkundige B. J. Wieland Los afgravingen verricht, waarbij belangwekkende sporen van een Germaanse nederzetting gevonden zijn. Hier zijn de twee Velsense gemeentewerklie den die het graafwerk doen, in de proefsleuf bezig met het zoeken naar potscherven en dergelijken op de plaats waar in de eerste eeuw na Christus waarschijnlijk een Germaanse woning gestaan heeft. Dit leidt men af uit de rechtlijnige, haaks op elkaar staande, donkere banen, die hier het zand dooraderen en die, naar de heer Wieland Los aanneemt, wellicht de vergane resten van houten wanden en palissaden der nederzetting zijn. Als deze veronderstelling juist blijkt, dan is hier een bijzonder zeldzame vondst gedaan, want tot nog toe is in West-Nederland nog geen plattegrond van Germaanse hutten uit die tijd blootgelegd. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Nederhorst (P.v.d.A.) over het tijd stip van viering van de nationale feestdag, heeft de minister-president onder meer geantwoord, dat, al wordt op de 30ste April als feestdag een sterker accent ge legd, dat sluit geenszins in, dat de 5de Mei niet meer als bevrijdingsdag zal worden herdacht. De 5de Mei is als feestdag niet algemeen tot vo'lle ontwikkeling gekomen. Een groot deel van hec land is bevrijd maanden vóór de 5de Mei. In de tweede plaats worden op 4 Mei vrijwel overal de gevallenen herdacht. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze herden king bij velen de neiging remt de volgen de dag op grote schaal feest te vieren. Er is geen reden te vrezen, dat de her innering aan de bevrijding zal verflauwen. De herdenking op 4 Mei van hen, die vie len in de strijd voor die bevrijding, zal daarvan een krachtig getuigenis blijven af leggen. Hedenmorgen omstreeks zeven uur is in Zandvoort even ten Zuiden van de Rotonde het lichaam van een naar schatting veertig tot vijfenveertig jarige man aangespoeld, die waarschijnlijk zeer kort in het water heeft gelegen. Ieder, die inlichtingen kan verschaffen omtrent de identiteit van de gevondene, wordt verzocht zich tot de politie in Zandvoort te wenden. OOOOCOOOOOOOOO' Op een eilandje bij de Kennemerbrug huist een zwanenfamilie-met-kroost-ïn- het-vooruitzicht. Toen een klein eendje gistermiddag te dicht in de buurt kwam viel vader zwaan het diertje fanatiek aan. Dat nam het publiek niet. Jongens begonnen de zwaan met stenen te be kogelen en redden het arme eendje, dat al heel wat snavelhouwen had opge lopen. Terwijl de zwaan bescherming achter zijn vleugels zocht zwom het bloedende eendje naar de kant, waar het beestje gauw werd opgepakt. De dierenbescherming was al per telefoon verwittigd en nam het mee. Voldaan ging het publiek uiteen. En een agent, die op een afstand het gebeuren had gadegeslagen vervolgde serviel zijn ronde, mijmerend wellicht over de wreedheden dezer wereld, waarbij hij nu eens niet in had moeten grijpen. XJOOOCGOOOOOOOOOOOOOOCOCOC Woensdagmiddag waren er in het school voetbaltournooi een aantal halve eindstrij den vastgesteld voor de afdelingen D en E. In afdeling D moest het Triniteitslyceum zich in de verliezersafdeling na de rust ge wonnen geven aan de 1ste Centrale School 2, terwijl in de andere halve eindstrijd de Ambachtsschool zich practisch vóór rust al van een plaatsje in de eindstrijd verzekerde. In afdeling E eindigden in de Verliezers- afdeling beide wedstrijden in een gelijk spel. Afd. D. Halve eindestrijden. Verliezers- afdeling: Triniteitslyceum 4—lste Centr. school 2 14; Ambachtsschool 5Bornwa- terschool 40. Afd. E. Halve eindstrijden. Verliezers- afdeling: St. WillebrordusschoolSt. Lam- bertusschool 00, St. Willebrordusschool wint; Nassausc'noolBos- en Hovenschool 22, Bos- en Hovenschool-wint. Halve eindstrijden. Winnaarsafdeling: St. Aloysiusschool (O'veen)St. Petrus Cani- siusschool 2 3—2; Dr. Kuyperschool—Juliana- school (O'veen) 13. De St. Willebrordusschool won haar laat ste drie wedstrijden alle met het nemen van strafschoppen! De eindstrijden voor Zaterdag zijn als volgt geregeld: 1.45, Afd. C: A. H. Gerhardschool 3—Th. M. Ketelaarschool 2, EDO (West). 2.00, Afd. A: Triniteitslyceum 1—Da Costa- kweekschool, EDO (hoofdterrein). 2,00, Afd. D (verliezers: lste Centr. school 2Ambachtsschool 5, Noorder Sportpark. 2.15, Afd. D (winnaars): Chr. MULO (Bloe- mendaal)Lorentzlyceum 4, EDO (Oost). 3.00, Afd. B: KI. de Vriesschool 1—Bron- steeschool -, EDO (West). 3.15, Afd. E (verliezers): St. Willebrordus school—Bos- en Hovenschool, Noorder Sportpark. 3.45. Afd. E (om de derde prijs): St. Petrus Canisiusschool 2—Dr. Kuyperschool, EDO (Oost). 4.00, Afd. E (winnaars): St. Aloysius school (O)Julianaschool (O.), EDO (hoofd- Dondex-dag 23 April geeft het Haarlems Christelijk Mannenkoor onder leiding van Bernard Verboom in het gemeentelijk Concertgebouw zijn voorjaarsconcert. Me dewerking verlenen de sopraan Mea Na- berman, de bariton David Hollestelle en de pianiste Bertje Davelaar. Uitgevoerd worden onder meer „Die All- macht" van Schubert met sopraansolo, „Landerkennung" van Grieg met bariton solo en „Adoro te" van Theo van der Bijl, waarmee het koor vorig jaar op het con cours te Putten de eerste prijs met lof der jury behaalde. Zowel Mea Naberman als David Hollestelle zingen bovendien een aantal solo-nummers. De toneelgroep Spectrum geeft Vrijdag avond in gebouw St. Bavo een opvoering van de thriller „Mister King" door Gerald Vandon. ADVERTENTIE UITZONDERLIJKE MILDHEID 0 VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. -T De Amsterdamse recherche deelt mede, dat zij een wijdvertakt dievencomplot, dat een Amsterdamse groothandel in levens middelen in twee jaar voor vele tiendui zenden guldens benadeelde, heeft opgerold. Het kwam aan het licht bij het onderzoek van een diefstal bij een expeditiefinna, tijdens het verhoor van een der chauffeurs. Zeventien personen zijn gearresteerd en wel 7 chauffeurs, 7 magazijnbedienden van de groothandel en 3 kruideniei-s, welke laatste als helers van het gestolen goed zouden hebben gefungeerd. De werkwijze der bende was zeer geraf fineerd. Het was echter een zeer moeilijke taak om de zaak uit te zoeken, ornaat de mannen een hecht geheel gevormd hadden. De goederen, voor de groothandel in levensmiddelen bestemd, werden per beurt schipper in de hoofdstad aangevoei'd. Een tweetal stedelijke expeditiefirma's ver zorgde de transporten van de losplaatsen der binnenschippers naar het magazijn complex van de groothandel. Wanneer nu de chauffeurs zich aan deze magazijnen meldden, gaven de magazijn bedienden, volgens de mededelingen van de recherche, opdracht de goederen gedeelte lijk te lossen en een ander gedeelte door te brengen ixaar de drie winkeliers, die als heler fungeerden. Omdat er een enorme stroom van goede ren via deze groothandel kwam, had men de fraude niet ontdekt, temeer waar alle magazijnbedienden der firma meededen en de ontvangstbonnen der expeditiefirma voor de gehele partij aftekenden. De gearresteerden zijn gisteren voor de officier van justitie geleid. Het is, na de enorme diefstallen bij het gemeentelijk energiebedrijf in Amsterdam, het grootste dievencomplot, dat de laatste jaren door de Amsterdamse politie werd ontdekt en op gerold. Ook va.n 1952 kan de Vereniging tot ver betering van het lot der blinden, afdeling Haarlem en omstreken, met blijdschap verklaren, dat zij weer velen in verschil lend opzicht tot steun is geweest. Door overlijden ontvielen de vereni ging enige leden, doch deze plaatsen wer den weer door nieuwe belangstellende le den ingenomen, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Aan verscheidene blinden werd het brailleschrift geleerd door leden van het bestuur, bezoeken gebracht, voorgelezen, aan brei- en haakwerk geholpen, enz. ADVERTENTIE Zo werden er ook weer boeken in braille overgebracht, waarmede de vereniging weer twee bllnden-bibliotheken en één particulier voor zijn studie gelukkig kon maken. Dit werk wordt belangeloos ge daan, maar het papier en het binden der boeken komen ten laste van de vereniging en brengen hoge kosten mee. Er werd weer ondersteuning gegeven met brandstof, levensmiddelen, stokken, brillen, enz. Met Kerstmis werden de vrienden der vereniging evenmin verge ten. Het bestuur bestaat uit: Mevrouw J. M. baronesse de Vos van Steenwijk-Van Royen, erevoorzitster; mevrouw C. G. E. M. Cremers-De Bruyn, erelid; notaris J. Wildschut, voorzitter; mejuffrouw A. I. Cool, penningmeesteresse en mejuffrouw S. J. Mansvelt, secretaresse, Westerhout- park 3. Woensdag lag de boot van de N-V. Bles- graaf's expeditiebedrijf, gevestigd aan de Houtmarkt, versierd langs het Spaarne. De versiering was aangebracht ter ere van de heer N. J. Blesgraaf, die het feit herdacht, dat hij vijftig jaar in het bedrijf werkzaam is. Als elfjarige jongen kwam hij in het beurtvaartbedrijf en hij heeft vele reizen gemaakt naar Zaandam en Amsterdam. Ter gelegenheid van het jubileum is gistermorgen op het kantoor een bijeenkomst gehouden, waarop de jubilaris namens het bedrijf een gouden ring is aangeboden en namens de kinderen een polshorloge en een fiets. De schippersknecht J. B. Huysmans overhan digde een brievenstandaard in scheepsmodel. Des middags hielden de heer Blesgraaf en zijn familie in hotel Lion d'Or een receptie, waarop vele relaties gelukwensen hebben ameeboden. Onder de aanwezigen waren de heren J. H. W. Scholte, directeur van het haven- en marktwezen en F. Balhuizen te Den Haag, directeur van het bureau van de Nederlandse Beurtvaartverenigingen. Verder collega's en vertegenwoordigers van fabrie ken uit Hrarlem en Amsterdam. In November van het vorig jaar schre ven wij, dat er bij de diaconie der Neder lands Hervormde gemeente te Haarlem, die het beheer heeft van het hofje van Guurtje de Waal aan de Lange Annastraat, plannen waren de acht huisjes te restau reren. De diaconie heeft daarbij steun ont vangen van het Terlingenfonds, van het DUW-fonds en van de gemeente, die be dragen hebben verleend, om de restauratie mogelijk te maken. De bouwkundige J. C. Cramer heeft plannen gemaakt, een groot aantal bespre kingen gevoerd en onder zijn leiding is in de eerste drie maanden van dit jaar aan de restauratie gewerkt. De acht bewoon sters hebben het in die maanden niet pret tig gehad. De kamers moesten worden uit gebroken en de#zolder worden verbouwd, doch nu zitten zij rustig in haar flink op geknapte kamers en zij zijn het leed alweer vergeten. De donkere gang, die de toegang van de Lange Annastraat tot de tuin vormde, is veel lichter geworden doordat de muren wit gepleisterd zijn en de tuin heeft een vriendelijker aanblik gekregen, doordat de gevels opnieuw geschilderd zijn. In de loop der jaren hadden de huisjes verschil lende types ramen gekregen. Thans zijn overal ramen aangebracht, die gelijken op de oorspronkelijke antieke. Een bergplaats op de hof (in oude tijd waren daar de gemeenschappelijke toilet ten) is veranderd in een overdekte rijwiel bergplaats. In de tuin stonden vroeger heesters. Die zijn verdwenen en een grasveldje is er voor in de plaats gekomen. Daardoor lijkt het, dat de tuin groter is geworden dan in het verleden. De grootste verbetering is in de woningen tot stand gekomen. Vroeger sliepen de be woonsters in de woonkamer. Dat is niet meer nodig. De zolders zijn afgeschoten en een slaapkamer ingericht. Verder zijn de keukentjes verbeterd. De kamers zijn op nieuw behangen en geschilderd en hier en daar is gezorgd voor verbetering der ramen, waardoor meer licht naar binnen komt. Tot voor kort hadden de bewoonsters gasvei-lichting. Daarin is ook een verbete ring gekomen door het aanbrengen van een electrische verlichting. De diakenen der Hervormde gemeente hebben goed werk gedaan door in de bijna De jongens zeiden tante Liezebertha en oom Tripje goedennacht en zochten hun bedjes op. In 'n wip waren ze uitgekleed; maar ze konden er niets aan doen, dat ze niet zoals anders direct de slaap konden vatten.... Daarvoor waren ze natuurlijk teveel in spanning. Rick en Bunkie zaten nog een poosje rechtop in bed, en waarover praatten ze? Noudat is ook 'n vraag. Natuurlijk over de komende nacht en over Sinterklaas! En, natuurlijk.over de vraag, wat ze morgenochtênd zouden vinden. Ze zouden heus niet de enige kinderen zijn, die maar niet zo één-twee-drie in slaap konden komen. O, nee.dat zou wel overal zo zijn, in alle huizen, waar kinderen woonden. Het is ook maar eenmaal in 't jaar Sinterklaasfeest, nietwaar? „Fijn, hè? Morgenochtend mogen we naar beneden gaan en kijken of er iets voor ons is!", zei Bunkie, en hij hoopte maar, dat het zo zou zijn. „Ik ben ook erg nieuwsgierig!", zei Rick. „Ik wou, dat het al morgen was!", zei Bunkie. „O, dat is het gauw genoeg", vond Rick. „Zodra we geslapen hebben en wakker wor den, mogen we gaan kijken!" Maar ze kregen het eigenlijk wel 'n beetje koud, zo boven de dekens. En daarom gingen ze dan toch eindelijk maar slapen. De toegangspoort aan de Lange Annastraat van het hofje van Guurtje de Waal. ondragelijk geworden toestand van het hofje verbeteringen aan te brengen. De be woonsters beschikken over een gezellig en gerieflijk huisje, waar zij rustig haar levensavond kunnen doorbrengen. HAARLEM, 15 April 1953 ONDERTROUWD: 15 April, J. M. Roose boom de Vries en W. Brouwer; O. Geus en E. Azier; J. W. Abeelen en A. A. M. Nijs- sen; G. Houtkamp en G. Cop; J. G. Num merdor en Z. van der Wurf; H. Pelt en M. E. A. Eichholtz; J. C. Breur en J. Groes; J. J. Klinkhamer en H. A. Baard; A. J. C. van der Tol en Ch. I. Westerhoff; A. Chr. van Teeseling en E. de Buijzer; M. Hermans en J. M. de Brouwer; J. E. Winkel en J. M. van der Vaart; M. Konl en M. P. Wijkhuisen; A. L. Gau en E. J. Oldenburg; B. Bertholee en D. M. Vreenegoor; D. Nuberg en L. van Rijswijk; F. Zieren en P. B. A. Cornelissen. GEHUWD: 15 April, H. F. S. Sanders en M. J. Hermans; A. H. Velterop en C. J. Wassenaar; F. A. Verkerk en G. J. M. van Rooden; D. Wismeijer en A. Marchand; G. K. Bauwer en B. van Gulik; D. J. Zoet en B. G. te Kloeze; J. M. N. van der Sluijs en B. Steenkist: J. Th. Schoutsen en M. Th. van Putten; C. F. Maas en E. van Rooden; F. C. Kools en M. F. van Hecke; A. P. Kuijper en W. M. Pauletta; M. J. A. Dekker en R. Klompmaker; W. van den Berg en E. M. Schroder; N. J. Rijs en J. F. Reinalda; H. Ligtenberg en E. A. C. M. Huijzer; C. B. Goedhart en E. West; M. Mentjox en W. M. Sindorf; L. A. den Boer en F. H. G. J. M. Cornelissen: D. van der Aar en G. J. van Roode; B. Carton en E. J. de Bruin. BEVALLEN van een zoon: 12 April, A. I. Kok—Waterberg; 13 April, E. Ophoff—Top; 14 April, W. HulsebosTer Wee; Th. Hoe- vens—van Amstel; A. C. van Mai-kenstein— van der Velde; 15 Aoril, J. C. van Steijn van Heel; A. Verezilbergvan Scherpen- zeel; F. A. van Offeren—Eeltjes; M. Freijer Dijkstra; C. P. van SoestSindorf; E. E. J. Ruytervan Munster. BEVALLEN van een dochter: 13 April, W. HooijerJonkman; 14 April, M. BrinkOut; L. HeesenVerhage; H. M. de BeerBuijs; M. E. van PoodeGroeneveld; L. L. Venema van der Zwaard. OVERLEDEN: 13 April, A. J. Roest, 20 d., Kamperlaan: C. Rijneker, 6 j.. Pol; 14 April, C. HabichKristel, 54 j., Dunkier- straat; C. E. VisserMourer, 66 j., Haarlem- merliedestraat; M. J. Wassenaar—Maat, 77 j., Kamperlaan. 33) Monseigneur sprong op: U hebt het aan Ségan verteld! Ja. Ik heb hem op de vlucht gejaagd. Hij gaat mergen met de minister van Justitie telefoneren om te weten te komen wat hij moet doen, die arme man! Hij is er niet op gesteld in een gekkenhuis ge stopt te werden wegensonvoorzich tigheid! .Ja. Ik zou trouwens niets liever doen dan u de hele geschiedenis vertellen. Mijn moordenaar zal wel onderweg zijn. Ik ver onderstel, det u liever hier zult zijn dan in uw bed, als hij aankomt? Uw moordenaar is onderweg? herhaalde Bachou verbaasd. Ja. Hij zal komen. In ieder geval is de kans tien tegen één dat hij voor het einde van de nacht komt. Maurice Lefort? Ja: Mcritz Schwartz, onder zijn echte naam. HOOFDSTUK XIII Mijn moordenaar is onderweg Zij stond op om naar de glazen deur te gaan, die direct op de binnenplaats uit kwam en voorzien was van dikke eiken luiken. Daarna maakte zij de deur van een grote glazenkast, die in de hoek bij die deur stond open, deed vervolgens een stap achteruit en wierp een blik achter zich. Monseigneur, zei zij, als men op de luiken klopt men weet, dat ik vanavond in deze kamer ben wees dan zo goed om u zonder geluid te maken of een woord te zeggen naar de andere kant van de kamer in de richting van de vestibule, terug te trekken. Maar achter de lamp om, alstu blieft. Goed, zei Bachou. Maar Zij viel hem in de rede: Ik heb u gezegd, dat ik het kippen hok van de Leforts in brand gestoken heb. Dat is waar en niet waar. Zij kwam weer bij het vuur zitten, dat fel brandde, en begon het. met behulp van de kolenschop, met as te besprenke len. Zij had weer een ontspannen, kalm gezicht en vervolgde op de toon van een gewoon gesprek: U begrijpt, dat die nieuwe villa voor de eerlijke mensen in Courty een uitda ging was. Victor wilde zo te kennen geven, dat hij ondanks hun tegenstand een der hunnen zou worden. Dank zij zijn geld, dat hein al tot gemeenteraadslid had laten benoemen. Dat was voor mij ook een uit daging „Als ik gekund had zou ik dat huis, waar die schurk dacht zijn dagen te slij ten in de huid van een eerlijke burger, in brand hebben gestoken! Maar Lefort was wantrouwend en liet het bewaken. „Op de dag van het huwelijk ging ik naar Courty razend van woede en van wanhoop. Ik had een doos windlucifers gevonden. Eén enkele van achter de muur op het riet van het hok gegooid, zou vol doende kunnen z'jn. Ik zou naar het kas teel teruggaan en wacnten tot men mij kwam arresteren. Het enige risico was door de Leforts verrast en ter plaatse doodgeslagen te worden. „Ik begon met een bezoek aan de kerk, waar ik God vurig vroeg mijn plan te la ten slagen. Ik zag me al voor het Gerechts hof, waar ik, als motief voor mijn daad, eindelijk de verschrikkelijke moord op mijn zuster onthulde! „Maar toen ik de kerk verliet, kwam ik René Gilbert, de loopjongen van Renuchat, tegen. Die enthousiaste jongen was ver liefd geweest op Marcelle geloof ik. Hij is een van de vier, die me gedurende vijf jaar niet in de steek gelaten hebben. Denk eens in, dal die ziekelijke, zwakke jongen, en zoon van een weduwe, zonder manke ren vijf jaar lang weerstand heeft gebo den aan spotternijen en bedreigingen! Monseigneur knikte. Zij vervolgde: „Hij zei tegen me: „Juffrouw, u had van daag niet naar Courty moeten komen! Na het feest zullen „zij" dronken zijn, in staat tot alles, als zij u ontmoeten!" Ik ant woordde: „Kom eens kijken, wat ik ga doen' Je zult zien of ik bang ben voor die bandieten!" In enkele woorden hij was in mijn auto gestapt zette ik hem mijn plan uiteen. Hij was het er dadelijk mee eens en zijn ogen straalden van enthousiasme. Hij riep uit: Juist op de dag van zijn hu welijk? Dat is prachtig, dat is symbo lisch!.... Maar ik zal het doen! „Ik stopte met mijn auto voor de sla gerij in het smalle straatje daartegenover. Op dat ogenblik greep de jongen de doos lucifers, sprong de auto uit en ging er van door. „Ik bleef een seconde verbaasd zitten. Ik had zijn aanbod gehouden voor een soort beleefdheid, een snoeverij.... Wat te doen? Hij was om de slagerij heengelopen om zo het steegje te bereiken! Ik haastte me naar binnen om mijn gebruikelijke be stelling voor de Zaterdag te doen. Me vrouw Deville begon het vlees te snijden. „Ik hoorde de kreet: „Brand'" Mijn hart stond stil.... Als ze maar niet die arme René zouden krijgen! Ik haastte me naar de deur. De slagersvrouw duwde me naar buiten terwijl ze zei: bij de Leforts. Ga er gauw vandoor naar het kasteel juffrouw; u had niet moeten komen „Plotseling zag ik René vlak bij me.... Hardlopend teruggekomen via dezelfde weg! Mevrouw Deville fluisterde hem in' „Breng haar vlug naar haar auto, ze gaat flauw vallen, maar van vreugde! De brand was aangestoken en niemand had de dap pere René gezien! Of misschien had men hem niet willen zien „Op het kasteel aangekomen, daalde mijn vreugde. Het gebeuren kwam me plotseling belachelijk bespottelijk voor. Ik zag mijn advocaat, terwijl hij probeerde de oorzaak van mijn haat tegen de Leforts uit te leggen, en de President, die hem on derbrak, zeggende: „U betoogt, om het kort te zeggen, dat Isabelle de Lernon meende haar zuster te wreken door een kippenhok in brand te steken?" Neen, het ware middel om op eerbare wijze voor het Gerechtshof te komen, was door op Victor te schieten. Alleen kon ik hem missen en hij mij doodschieten, of me tot gevangenisstraf laten veroordelen. Wat een overwinning voor hem in die beide gevallen! Wat een vreugde, bevrijd te zijn van „mijn kletspraatjes"! „René Gilbert zei: „Ai, als het huis was afgebrand met die loods, juffrouw! Een goede windvlaag op dat ogenblik, dat had kunnen gebeu ren.... Of als ik vanmorgen een tijdbom had gehad! Ik heb de benedenverdieping bezocht! Jij? zei ik werktuigelijk. „Ik borduurde door op mijn gedachte, luisterde maar met een half oor. Ik weet niet of u die jongen kent. Hij is in som mige opzichten nog wat kinderlijkHij vervolgde zijn gebabbel: ik! Voordat zij bij de tuindeur hun Parijse gangstervriend, die Fernand, op wacht zetten. Er zijn een keuken, een badkamer en een slaapkamer van Victor. Hij heeft er zich op beroemd, dat hij daar 's avonds zou slapen. De verf was nog niet droog, de geyser nog niet gemonteerd, de gaspijp in de badkamer lielemaal open. Hij was door een kraan afgesloten, maar ik heb die kraan geopend! Met moeite, ter wijl ik er een oude lap, die daar ergens lag, omheen deed. Ik heb gedacht: „Ik zal zorgen dat het hele huis naar gas stinkt, zodat hij niet slapen kan, de ellendeling! Als tenminste de gasmeter lekt! Maar de meter lekte niet, want dan zou ik 't wel direct hebben geroken. Dat lukte ons niet. Daarna ben ik gauw weer naar buiten ge gaan zonder dat men mij zag. Als een van de Leforts me daar aangetroffen had.... „Plotseling schoot er zo ging Isabelle verder een gedachte door me heen: „Vannacht, de huwelijksnacht van die schurk, zal ik de gasmeter gaan openzet ten en zo zal dan recht geschieden: „Oog om oog, tand om tand!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6