Steeds nieuwe tegenslagen voor het zwaar getroffen Zeeland TIEN WEKEN NA DE RAMP Nooddijken blijven zorgelijkste probleem Groningers speelden „Wiek van Wiekshörn Twee firmanten voor Haarlemse rechtbank Hoofdcommies van Justitie in arrest Heemstede <^B>rieven aan de redactie Amsterdamse Beurs 7 Amateurtoneel Knoeierijen met weegbriefjes Winst: twintig mille Het rijk vermoedelijk voor een ton benadeeld Haarlemse rechtbank veroordeelde huishoudster R.K. middenstanders vierden Lentefeest „Bloed en Liefde" bracht 75 gulden op „COVELINE" offreert: Puttershoekse huisvrouwen zullen niet defileren Scheepvaart DONDERDAG 16 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van een verslaggever) Tien weken zijn voorbijgegaan sinds de stormramp het Zuid-Westen van ons land teisterde en in rouw dompelde, tien weken waarin het Nederlandse volk wonde ren van offerzin en hulpvaardigheid verricht heeft. Met hoeveel spanning en ont roering volgden wij het verloop van de hulpacties, de kledinginzamelmgen, de geestdrift der vrijwilligerslegioenen die zelf helpen gingen, de miliioenenstroom voor het Rampenfonds geen beroep bleef onbeantwoord en geen offer was te groot. Maar tien weken is een hele tijd en langzamerhand ging de belangstel ling tanen. Andere zaken vroegen de aandacht en verschillende recente acties heb ben dan ook niet de resultaten opgeleverd die men ervan verwacht had, met het gevolg dat b.v. verscheidene adoptie-comités grote moeite hebben om de door hen gedane beloften na te komen. Vooral de animo om als vrijwilliger naar de getroffen streken te gaan is de laatste weken aanmerkelijk bekoeld, maar ook de oogst aan giften slinkt zienderogen. Mensen die bezig zijn met nieuwe inza melingen van geld of goederen krijgen veelal te horen dat „nou het Rijk maar eens over de brug moet komen". Zij ontmoeten ook tal van lieden die zich niet kunnen voorstellen dat er nog meer particuliere hulp nodig is en die je zelfs haarfijn kun nen voorrekenen dat die 102 millioen van het Rampenfonds ruim toereikend zijn om ieder gezin in het getroffen gebied meer dan duizend gulden toe te stoppen. De ondergrond van al deze betogen is de misvatting dat de stormramp een „be keken zaak" is, een stuk voltooid verleden tijd, dat slechts in cijfers vertaald behoeft te worden om het nadelig eindsaldo te kunnen trekken. De droeve waarheid is echter dat de ramp nog steeds voortduurt, dat zij elke dag nieuwe offers aan have en goed eist en dat de totale schade de materiële zowel als de morele dus wel licht nog in geen jaren te overzien is. Een triest bewijs daarvoor zijn de dijk breuken van Zondag op Schouwen Duive- land, waardoor honderden hectaren op nieuw een prooi van het water werden, een ander geval hebben wij zelf meegemaakt toen in Rilland Bath Vrijdagnacht de zo juist gedichte buitendijk bezweek. Weken lang had een legertje van arbeiders er een wanhopige strijd gevoerd tegen de kracht van de getijstromen, want het verval in dit stukje van de Scheldemond is niet minder dan vier meter, maar stukje bij beetje was de bres van veertig meter dan toch dicht gekomen en Donderdag precies om midder nacht gingen de laatste zandzakken in het gat onder het gejuich van de toegestroom de Rillanders en de Groningse studenten die in deze omgeving cpruimingswerk doen. Eindelijk zouden nu de zestig huizen van de buurtschap Bath die sinds de ramp nacht twee keer per etmaal onder water gelopen zijn, droeg komen en eindelijk was ook de spoorlijn naar Bergen op Zoom weer buiten gevaar, zo dacht men. Maar nog geen uur later brak de onverwacht felle vloedgolf opnieuw door de dijk heen en wel met zulk een snelheid dat de arbei ders ter weerszijden van het gat zich slechts met moeite in veiligheid konden stellen. Een zware schuit, tot aan de rand geladen met klei, werd als een veertje over de afbrokkelende dijkrand geslingerd en in een kwestie van seconden had het bruisen de water Bath weer in een kolkende bin nenzee veranderd. Die van Rilland zijn godvrezende lieden, maar toen deze nieuwe rampspoed zich voor hun ogen afspeelde moest hun gemoed zich ontlasten in een paar stevige knopen, al stond dominee Den Engelsen dan ook vlak naast hen. Boeren ontevreden En wat Vrijdag in Bath en Zondag in Bruinisse gebeurde, dat kan morgen of overmorgen in Kruiningen, bij Ierseke, op Noord-Beveland of in Tholen herhaald worden, want de zee is een verraderlijke vijand en de eilanden zijn kwetsbaarder dan ooit. Geen keten is sterker dan haar zwakste schakel en elke nooddijk, iedere zandzak zelfs is een zwakke schakel in dit vlakke land. Daarom zullen de Zeeuwen niet weer rustig slapen voordat hun dijken definitief hersteld zijn en daarom moppe ren zij ook, terecht of ten onrechte,- op wat zij noemen de dagdieverij van de D.U.W.- arbeiders en het aannemerspersoneel dat aan de dijken werkt en dat volgens hen veel harder aan kan pakken. Maar het leven gaat verder en er moet verdiend worden en daarom kunnen zij nauwelijks wachten totdat hun hoeven en hun land droogvallen. Achter de smalste nooddijkjes willen zij met vreugde nieuwe waters noden en zelfs lijfsgevaar trotseren als zij hun akkers maar weer bebouwen kunnen en zij zijn vol hoop, dat het lukken zal. Maar ook daar wachten hun wellicht Het toneelstuk „Wiek van Wiekshörn", dat de toneelclub „De Beunhoazen" van de Groninger Vereniging „Gruno" te Haar lem Woensdagavond in de Stadsschouw burg voor het voetlicht bracht, munt wat het gegeven betreft niet uit door originali teit. De hoofdfiguur is weer eens een oude conservatieve hereboer en reder, trots op zijn stand en op zijn rijkdom, die graag de klok zou willen terugzetten en die overal zijn haan koning wil doen kraaien. Daar tegen verzetten zich zijn zoon, zijn vrouw en de aan hem onderhorige visserlieden en dat leidt natuurlijk tot allerlei conflicten, die de auteur, de Zoulkamper E. van Dijk, breed uitgesponnen heeft. De oude baas komt tot inkeer nadat hij bij een dijkdoor braak door zijn aartsvijanden, de vissers, van de verdrinkingsdood is gered. Zijn zoon mag trouwen met de dienstbode en de vis sers, die al in staking waren gegaan omdat zij hun leven niet meer op de „drijvende doodkisten" van hun reder wilden wagen, krijgen nieuwe schepen. „De Beunhoazen" hebben met dit stuk dat geacht wordt in 1870 te spelen, het geen de vele anachronismen in de toneel aankleding en costumering ons niet deden geloven wel wat te hoog gegrepen. Het kwam niet voldoende uit de grondverf en in de dramatische hoogtepunten schoten de spelers soms net iets te kort, zodat de toeschouwers met gelach reageerden op scènes, die door de auteur allerminst als vrolijk bedoeld waren. Toch waren er ook vele goede momenten, vooral in het derde bedrijf, waarin de heer J. van Oudmolen, die de moeilijke rol van de stugge hereboer speelde, op zijn best was. S. K. nieuwe tegenspoeden want zoals de Com missaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroodt ons vertelde, valt het verziltingspercentage in de reeds drooggevallen gronden bitter tegen. „Mis schien dat de landbouwers nog zomergerst kunnen telen, maar de fruitboeren en de tuinbouw zullen dit jaar stellig aan zienlijke verliezen te lijden krijgen", zegt hij somber, „tenzij het net zo'n natte zomer wordt als het eerste jaar van de bevrijding, toen de Walcherense boeren tegen alle ad viezen in toch uien plantten op de verzilte grond ,en de oogst daarvan dank zij de overvloedige regen nog boven verwachting slaagde. Ook overigens is jhr. De Casembroodt. anders een doorgewinterde optimist, niet erg hoopvol gestemd ten aanzien van de situatie in zijn provincie en daar heeft hij helaas alle reden toe. Tien van de twin tig zwaar getroffen gemeenten in Zeeland staan immers nog steeds onder water, zo dat er welhaast geen twijfel meer is of het grootste gedeelte van de woningen in die plaatsen zal straks onherstelbaar bescha digd blijken te zijn. Op het ogenblik is het al een enorm probleem om de terugkeren de bevolking in de drooggevallen dorpen aan woonruimte te helpen en daarom is men in Zeeland begonnen met de bouw van woningbarakken, die bovendien .het voor deel hebben dat ze gemakkelijk verplaats baar zijn, zodat men ze eerst gebruiken kan als huisvesting voor de arbeiders bij de dijkbouw en later, eventueel met kleine wijzigingen van het intérieur als noodwo ningen voor de dakloos geworden bevol king der getroffen dorpen. In Kruiningen, dat voor 1/3 deel droog is en waar in de weinige nog habitabele woningen een veel te groot aantal mensen samenhokt, zijn vrij uitgebreide proeven met dergelijke barakwoningen genomen, die zulke goede resultaten gehad hebben, dat het Departement van Wederopbouw zelfs zijn aanvankelijk afwijzende houding heeft laten varen en er hard over denkt, het Zeeuwse systeem ook in de andere getroffen provincies ter navolging aan te bevelen. Jhr. de Casembroodt had overi gens van Wederopbouw en van alle andere centrale overheidsinstanties grote soepel heid ondervonden wanneer er, op wat voor gebied dan ook, snelle hulp gevraagd werd voor de getroffen gebieden en de meeste Zeeuwse burgemeesters met wie wij spra ken, hadden dezelfde prettige ervaringen opgedaan. Vol lof waren zij allen ook over de bij stand van adopterende gemeenten, electri- citeitsbedrijven, waterschappen en derge- lijken, die in de drooggevallen Zeeuwse gemeenten al voortreffelijk geholpen had- Vrijwel de gehele Donderdagmorgen heeft de Haarlemse rechtbank zich bezig gehouden met de zaak tegen de twee fir manten van een Amsterdamse firma, die er van verdacht werden voor ongeveer twintigduizend kilo aan aluminiumafval gestolen of verduisterd te hebben. Na elkaar stonden de 44-jarige koopman B. R. en de 73-jarige koopman F. J. E. terecht. Omstreeks April was men met het systeem, dat moest leiden tot een grotere winst op het metaalafval, begonnen. De beide firmanten kochten nameliik sinds 1945 reeds het afval van de N.V. Fokker en zij hadden tezamen een goed bedrijf weten op te bouwen. Men was echter, zo verKlaarde een der verdachten, niet tevreden met de winst en er werd een regeling getroffen waarbij misbruik gemaakt werd van het vertrou wen, dat de beide mannen bij Fokker ge noten. Zij laadden namelijk het afval bij Schip hol op en moesten daarna in Amsterdam met de auto naar de weegbrug om het ge wicht vast te stellen. Hierna werd pas de prijs van het afval bepaald. B. reed de auto's nu niet naar de weeg brug, maar naar een eigen garage. Hij gaf bij Fokker andere weegbriefjes af, waarop een lager gewicht stond aangegeven. In de loop van 1952 verdienden de beide mannen aan deze transacties volgens de ten laste legging een bedrag van ongeveer twintig duizend gulden. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg, wees in zijn requisitoir op het feit, dat de beide verbalisanten het in een bij zonder korte tijd hadden klaargespeeld een uitnemend proces-verbaal van vijftig pagina's te maken, waarin het gehele in gewikkelde systeem duidelijk beschreven werd. De officier achtte het eerste ten laste gelegde feit, de diefstal, bewezen en eiste tegen beide verdachten een gevangenisstraf voor de tijd van tien maanden, met aftrek van het voorarrest, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De verdedigers, mr. J. A. van Waarden en mr. K. E. Leoni, betwistten beiden in hun pleidooi het betoog van de officier van justitie en wezen er op dat er noch van diefstal, noch van verduistering gesproken kon worden. Ten hoogste zou er van fles sentrekkerij kunnen worden gesproken. Mr. J. A. van Waarden bestreed in een pleidooi van ruim een half uur enkele punten uit de dagvaarding en jlrong verder aan op onmiddellijke in vrijheidsstelling van zijn cliënt, de koopman R. De rechtbank achtte geen termen aan wezig om aan dit verzoek gevolg te geven en bepaalde vervolgens de uitspraak op Woensdag 29 April. den, om orde in de chaos te brengen. Het ontredderde Kortgene bijvoorbeeld dat door Arnhem geadopteerd is, heeft dank zij de vlotte en ambtelijke bijstand uit de Gel derse hoofdstad in korte tijd weer bestuurs- technische grond onder de voeten gekre gen en is nu weer hard op weg naar een geordende dorpsgemeenschap en voorts hebben vooral de bergings- en opruimings- ploegen uit alle delen des lands zich bij zonder onderscheiden. Heel Zeeland hoopt dan ook vurig, dat ook zijn zwaarst getroffen gemeenten die nu nog onder water staan, straks in deze vloedgolf van barmhartigheid zullen mo gen delen, omdat alle hulp daar nog veel harder nodig zal zijn dan in de eerder drooggevallen dorpen. Niemand in Zeeland twijfelt eraan of men zai ook ditmaal, ge trouw aan het devies, weer „worstelen en bovenkomen", maar niemand twijfelt ook, of de rest van Nederland zal het daarbij de helpende hand reiken, oók nu het hoog tij van hulpvaardigheid en offerzin ken nelijk begint af te zakken. Pas thans is bekend gemaakt dat veer tien dagen geleden een hoofdcommies van de comptabele afdeling van het ministerie van Justitie, de 45-jarige B., in arrest is gesteld wegens fraude. Hij heeft bekend dat hij zich gelden, welke bij het departe ment berustten, heeft toegeëigend. Dit waren gelden, die destijds door de econo mische gerechten in beslag genomen waren, maar die voor een gedeelte moesten worden terugbetaald aan hen, die er aan spraak op konden maken. Daar ook de geldzuivering hierbij een rol speelde, heeft B. zeer ingewikkelde manipulaties verricht. Bij controle leek administratief alles in orde. In deze zaak zijn nog drie andere per sonen gearresteerd, die van B. gelden zou den hebben ontvangen. Het verduisterde bedrag zal niet ver van de honderdduizend gulden liggen. Voor hoeveel geld de Staat benadeeld is valt ook nog niet te zeggen, aangezien B. ook be dragen uitleende, die nu aan de Staat moeten worden terugbetaald. Bij de amb tenaar is 10.000,in beslag genomen. De hoofdcommies was vele jaren werk zaam op het ministerie. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Pril geluk op de Flora. Het bruidspaar Kouivenhoven bezocht na de huwelijkssluiting de expositie in Heemstede en werd door de fotograaf bij de vierjaarsbloemen „gesnapt" Anderhalf jaar gevangenisstraf voor dertien diefstallen Donderdagmorgen deed de Haarlemse rechtbank uil spraak in de zaak tegen de 55-jarige huishoudster J. N. D. uit Amster dam, die ervan verdacht werd in een tijds verloop van twéé jaar ongeveer veertien maal oude alleenwonende boeren te heb ben bestolen voor bedragen van om en na bij de duizend gulden. Zij ging advertenties na, waar in y oude alleens: aande boeren om een huishoudster vroegen. Zij verklaarde, dat zij naar deze mensen ging en dan vertelde, dat zij „juist toe vallig" op die dag haar verjaardag vierde. Het duurde dan meestal niet lang of de drank kwam op tafel en dan wist mevrouw D. de oude mannen met een smoesje de kamer uit te krijgen, zodat zij de kans kreeg om geld in haar tas te stoppen. De rechtbank veroordeelde de verdach te Donderdagmorgen tot een gevangenis straf voor de tijd van één jaar en zes maanden. Tevens werd zij voorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg had vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist en voor waardelijke ter beschikking stelling van de regering. Gisteravond vierde de Rooms-Katholie- ke Middenstandsbond uit Haarlem in de Gemeentelijke Concertzaal het jaarlijkse Lentefeest na de vastentijd. Nadat de voor zitter, de heer L. van Berkel, de feestavond had geopend, startte de non-st.op-cabaret- revue „Even tijd voor vrolijkheid" van het Theaterbureau Floris Meslier. De medewerkenden waren Nol van Dijk en Willy Rex in pleizierige conférences, de pianist Leslie Davies, die belast was met de muzikale entourage en onder andere later op de avond de Vuurdans van De Falla uitvoerde, het trio de Rio's met Zuidamerikaanse klanken, de twee Cori- ta's, die met hun accordeons het publiek bijzonder wisten te amuseren en Willy Al- rqa. De laatste zorgde voor gezellige bin nen- en buitenlandse liedjes en trad tevens met Nol van Dijk en Willy Rex op in en kele sketches. Het feest werd in de tuinzaal voortgezet met een bal onder leiding van de heer W. S. Schroder met medewerking van het dans-showorkest de Mirlitons. Dinsdagavond gaf de „Kennemer Comedie" onder regie van mevrouw J. van Kampen v. d. Brink, in het Minerva theater te Heem stede een opvoering van Godfried Bomans' „drama" in drie bedrijven „Bloed en Liefde". De baten van deze voorstelling, die vcor het jeugdwerk-in Puttershoek zijn bestemd, be droegen vijf-en-zeventig gulden, welk bedrag aan het Adoptie-comité Heemstede-Putters- hoek zal worden overhandigd. Het lig in de bedoeling de opvoering eind Mei als open luchtvoorstelling te herhalen, in de „Sprook- iestuin van Moeder de Gans" te Bennebroek. Zoals ons verslag over de vergadering van het Adoptiecomité Heemstede-Puttershoek vermeldde, werd hier gewaarschuwd voor de intekening op eventuele lijsten, welke in Aerdenhout ten bate van Puttershoek zou den zijn aangeboden. Het bestuur is namelijk niet voornemens op deze wijze inzamelingen te organiseren. Het spreekt haast van zelf, dal deze waarschuwing niet de werkende leden van de „Kennemer Comedie" gold, die in Aerdenhout kaarten verkochten voor de reeds vermelde opvoering van „Bloed en Liefde". ADVERTENTIE Prima GRONDVERF voor binnen - sneldroog per K.G 1.40 per 10 K.Gƒ13.50 Ged. Oude Gracht 95 Haarlem Verkort weergegeven) Ontsiering. De overheid heeft onlangs een naar haar oordeel ontsierende reclame aan de weg HaarlemAmsterdam doen verwijderen, maar aan dezelfde weg, niet ver van de gewraakte reclame, ligt sinds jaar en dag een hoop asfalt en ander afval, overgebleven van een vernieuwing van het wegdek, en stellig niet minder ontsierend. Zou de overheid haar zorg voor natuur schoon niet ook over die rommel kunnen uitstrekken? V. Haringbuis. Het getuigt van een onjuist gemeentelijk beleid, dat de smalle doorgang bij de Haringbuis op de Zandvoorterweg in Aerdenhout nog steeds in deplorabele toe stand verkeert en kans op ongelukken op levert, vooral in de zomer. Ik weet wel, dat de volledige verbetering moet wachten op het verdwijnen van de tram, maar men zou nu toch voor fietsers en voetgangers een voorlopige oplossing kunnen maken. Zelfs de slechte bestrating biijft maar onveranderd liggen. De tuin van de „Haringbuis" kan worden versmald en aan de overkant kan een trottoir ter plaatse van de berm worden gemaakt. De dikke boom, die daar staat, kan worden omgekapt. Voor duizend gulden kan men daar men senlevens redden. J. D., Bloemendaal. (Van Bloemendaalse zijde vernamen wij, dat inzender met zijn klachten aan het ver keerde adres is. De gemeente heeft al jaren geleden de situatie willen verbeteren, maar dit bleek onmogelijk omdat zij niet de be schikking heeft over de door de brief schrijver genoemde gronden (tuin en berm bij „Haringbuis") en langs minnelijke weg ook niet kon verkrijgen. Nu is inderdaad het wachten op het verdwijnen van de tram. Een provisorische verbetering zal geen duizend, maar duizenden guldens kos ten en dat is, naar men ons opmerkte, niet gerechtvaardigd. Want er gebeuren op dat punt vrijwel geen ongelukken, juist omdat iedere weggebruiker er van doordrongen is dat daar uitkijken de boodschap is. Red) Slotkoers Openings t - gisteren koersen 3-31-5 Nederl.'47 96% 97 4..K.U 160% 161% 187% 187% Philips Gloeil. 154% 155 Xon. Petroleum 312 315% Vdam Rubber 89 88% Roll. Amer Lijn 144% 145 T Scheepv Unie 126% 127 99 100 Deli Mij 83% 83% ^msterd. Bank 157% 157% 'ted. Handel Mij. 157% 157 Rotterd. Bank 156% 156% Twentsehe Bank 154 154 Anaconda Copper 38% 38% Bethlehem Steel 50% 51% Republic Steel 48 48% Shell Union 66", 66% 23% 24 38 39% Heemsteeds burgemeester: „Wij deden nog niet genoeg Vanmorgen zijn de huisvrouwen van Puttershoek in Heemstede aangekomen, waar zij door het voltallige adoptiecomité werden verwelkomd. De burgemeester van Puttershoek, de heer W. van der Ploeg, was ook van de partij en sprak zijn erkentelijkheid uit over de ontvangst, omdat juist de huisvrouwen in het getroffen gebied de gehele dag in een deprimerende sfeer* leven. Het voorgenomen défilé der huisvrouwen gaat niet door, omdat Heemsteeds burge meester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, van oordeel is dat er in zijn gemeente nog te weinig is gedaan om een dergelijke mani festatie van dankbaarheid te rechtvaar digen. Aidegonda, 14 v. Bangkok n. Pladju. Alphacca, pass. 14 Bermuda. Axeldijk, 15 te Le Havre. Aldabi, 14 v. Antwerpen te Rotterdam. Alhena, pass. 14 St. Vincent n. Las Palmas. Alnati, 15 v. Montevideo n. Buenos Aires. Amstelveen, 19 v. Bombay te Geraldton verw. Arundo, 15 v. Bandarshapur te Basrah. Aagtedijk, 14 260 m. N.NO. Fort Aleza. Amstelkroon 14 v. Miri op rede La Buan. Arnedijk, 14 v. Hamburg n. Bremen. Arnedijk, 15 v. Hamburg te Bremen. Aagtekerk, 15 v. Sydney n. Brisbane. Akkrumdijk, 15 v. Suez n. Aden. Alblasserdijk, 14 v. Havanna n. Vera Cruz. Alcyone, pass. 15 Madeira n. St. Vincent. Almdijk, 15 v. New Orleans n. Port Arthur. Alpherat, pass. 15 Fernando Noronha n. Santos Albireo, 15 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alchiba, 15 v. Recife n. Bahia. Algenrb, 16 Pto Alegre verwacht. Alwaki, 15 t-h.v Rio Grande n. Paranagua. Appingedijk, 17 v. Hamburg te Rotterdam verw. Arendskerk, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Argos, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Averdijk, pass. 16 Vllssingen. Alphard, 15 v. Bahia n. Antwerpen. Amerskerk, 15 v. Port Said n. Genua. Amstelpark, 15 v. Amsterdam n. Montreal. Andijk, 16 te Antwerpen. Bintang, 15 Priok verwacht. Bloemfontein, pass. 14 Finisterre. Breda, pass. 14 Key West n. Rotterdam. Bali, 15 v. Londen te Amsterdam. Baarn, 15 v. Port of Spam n. Curasao. Blijdendijk, 14 350 m. ZO. Kp. Race. Bontekoe, 15 te Mando verwacht. Britsum, 19 v. Vancouver te Balikpapan verw. Blommersdijik, 15 v. Newport News n. Rotterdam Bonaire, 16 v. Amsterdam te Georgetown verw Boschfontein, pas®. 15 Ouessant. Caltex Pemis. 14 t.h.v. Ouessant. Congostroom, 14 Kp. Palmas gepass. n. Takoradi Celebes, 14 v. Batonrouge n. Lake Charles. Caltex* Leiden, pass. 15 Ouessant. Clavella, 14 330 m. ZW. Flores. Caltex Nederland, pass. 15 Kp. Bon. Ceram, pass. 16 Vlissimgen n. Bremen. Crotienburgh 15 v. IJmuiden n. Bilbao. Delft, 14 v. Bremen n. Hamburg. Dalerdijk, 15 v. Antwerpen. Diemerdijk. 14 v. Rotterdam te Vancouver. Duivendrecht 14 v. New Orleans n. Birkenhead Delfland, pass. 15 Kp. Frio n. Bahia. Delfshaven, 17 v. Rotterdam te Buenos Aires verwacht. Edam, 15 te Antwerpen. Elmina, 15 v Amsterdam n. W. Afrika. Esso Amsterdam, 14 220 m. NW. Flores. Eos, 15 v. Lissabon n. Rotterdam. Eemdijk, pass. 15 dwars v. Ouessant. Eendracht, 16 ten anker Samsun. Erinna, 16 110 m. O. Ceylon. Friesland (KRL), 15 380 m. O. Ceylon. Friesland (SSM), 15 v. Setutoal n. Nederland. Ganymedes, 14 v. Amsterdam n. Trinidad. Groote Kerk, pass. 15 Vlissingen. Gadila, 16 v. Madras te Calcutta. Garoet, 15 v. Rotterdam 16 te Antwerpen. Gaasterland, pas. 16 Kanarische eil. Hau.lerwijk, 14 v. Trinidad te Rio Janeiro. Heelsum. 16 te New Orleans verwacht. Helena, 15 v. Baltimore te New York verw. Helicon, 15 v. New York te Curacao. Hersilia, 14 v. Corinte n. Cristobal. Hecuba, 14 230 m. W.ZD. Lands End. Helder, 14 360 m. N.t.W. Flores. Hermes, 14 v. Cape Haitien te Guanta verw. Hector, 15 130 m. N. Alexandrië. Hathor, pass. 15 Kp. St. Vincent. Hydra, 16 700 m. O. ten N. Bermuda. Ittersum, 15 v. Suez n. Aden. Indrapoera, 15 120 m. O. Massawa n. Suez. Java, 16 Le Havre verwacht. Japara (KRL), 15 v. New Orleans n. Philadelphia Joh. v. Oldenbamevelt, pass. 15 Bizerta n. Port Said. Kota Inten, 15 te Priok verwacht. Kieldrecht, 15 v. Port Said n. Genua. Kasimbar, 14 v. Belawan n. Lhoseumane. Kedoe, pas. 15 Gibraltar n. Marseille. Kertosono, 18 Halifax verwacht. Kota Baroe, pass. 15 ten Z. Socotra n. Belawan. Kota Gede, 16 te Basrah. Laurenskerk, 15 te Bombay. Lekhaven, 15 Colombo verwacht. Linge, 15 v. Hamburg te Newport Mon verw. Loenerkerk, pass. 15 Gibraltar n. Genua. Lemsterkerk, 14 nog te Khorramshar. Lieuve vrouwekerk, 15 v. Port Said. Liseta, 15 v. Pladju n. Bangkok. Lutterkerk, 15 v. Hamburg. Larenberg, 16 v. Curasao n. Cartagena. Leuvekerk, 17 haven Madras verwacht. Linge, 15 v. Hamburg te Newport Mon. Lissekerk, 16 v. Suez n. Muscat. Luna, 15 v. Djidjelli n. Palermo. Lindekerk. 16 v. Londen n. Amsterdam. Loppersum, 16 dwars Kreta. Mentor, 14 v. Piraeus n. Algiers. Muiderkerk, 14 v. Karachi n. Aden. Maashaven, 14 170 m. ZO. Madoera. Malea, 14 500 m. Z. Kaap Verdische eil. Mirza, 14 100 m. Z. Fayai. Modjokerto, 15 v. Cheribon n. Semarang. Murena, 15 v. Singapore n. Sambu. Mataram, 14 v. Rotterdam te Tj. Priok. Meerkerk, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Mitra, pass. 15 Sombrero eil. Nestor, 14 690 m. NO. Barbados. Nieuw Amsterdam, 16 320 m. W. Lands End. Noordwijk, 16 v. Baltimore n. Santa Lucia. Notos, 15 v. Tarragona n. Valencia. Ondina, 14 v. Kingston te Curacao. Oranjestad. 14 v. Cristobal n. Aruba. Oberon, 13 v. Pto Cabello te Houston. Orion, 16 te Rotterdam. Oron, 15 v. Amsterdam 16 te Rotterdam n. Mid- dellanse Zee. Polydorus. pass. 14 Malta. Prins Alexander, pass. 14 ten Z. Kp. Race. Prins Willem III, 14 v. Rotterdam n. Chicago. Prins Willem IV, pass. 14 Vlissingen. Prambanan, 14 in Str. Makassar n. Samarinda Pygmalion, 14 390 m. W.t.Z. Lands End. Prins Joh. W. Friso, 15 v. Quebec. Pritis Maurits. U te Montreal. Prins Fred. Hendrik. 13 v. Montreal. Prins Willem V. 16 v. Rotterdam te Montreal Poseidon, 16 v. Curacao n. Aruba. Radja, 14 v. Priok te Amsterdam. Riouw. pass. 14 Kp. St. Vincent n. Beyrouth. Ruys, 15 te Singapore. Roebiah, 14 v. Vancouver n. Calcutta. Reael, 14 v. Soerabaja 15 te Tegal. Rotti, 15 v. Djibouti n. Djeddah. Rijndam, 15 v. Southampton n. Cobh. Rijnland, pas. 15 Abrolhos n. Montevideo. Rempang, pass. 16 Wight. Samarinda. 15 te Colombo. Slamat, 15 Penang verwacht. Stad Schiedam, 14 v Immingham n. Narvik. Saidja 14 te Pladju. Schiedijk, 14 510 m. O.ZO. Kp. Race. Stad Breda. 14 720 m. W. Valentia. Salatiga, 15 v. Penang n. Singapore. Saparoea, 15 v. Lome n Cotonou. Slamat, 16 te Belawan. Stad Dordrecht, pass. 15 Finisterre. Straat Malakka, 16 te Brisbane. Stad Amsterdam. 16 v. Narvik te Middlesbro. Salawati, 16 v. Hamburg n. Amsterdam. Soestdijk, 16 100 m. W.ten N. Minicoy. Sunetta, 16 180 m. W.NW. Port Said. Tamo, 14 v. St. Vincent n. Recife. Taria, pass. 14 Suez Tjibodas, 14 v. Mombasa n. Beira. Tjimenteng, pass. 14 eil. Guam n Honolulu. Tosari, pass. 14 Malta. Tomini, 15 v. Hamburg te Rotterdam. Tankhaven II, 14 te Sungeigerong verw. Tankhaven III, 15 v Sungeigerong te Penang. Teiresias, V4 v. Londen te Brake. Ternate, 14 v. Makassar te Ternate. Tjikampek, 14 v. Similajau n. Tj. Manl. Triton, 14 v Ciudad, Trujillo n. Port au Prince Tankhaven I, 16 te Sungeigering verw. Tero. pass. 14 Kp. Spartivento n Port Said. Telamon, pas. 15 Lands End. Tjitjalengka,. 15 v. Durban n. Amrutius. Tegelberg, 14 te Osaka. Tiberius, pass. 15 Key West. Tomori, pass. 16 Kp. Bon. (Kort en bondig J BINNENLAND Aan de nationale schrijfwedstrijd voor leerlingen van de zesde klas lagere cshool, hebben 15.000 leerlingen deelgenomen. De beste resultaten werden bereikt door de Christiaan de Wetschool te Amsterdam, de Augustinusschool te Den Haag en de Sint Luciaschool te Meerlo, Noord-Brabant. De bij de Nederlandse Spaarbankbond aangesloten banken boekten in Maart een inleg van f40.410.971 en een terugbetaling van f33.207.312, zodat een bedrag van f7.203 659 gespaard werd. Bij de niet aan gesloten spaarbanken beliepen inleg en terugbetaling respectievelijk f2.420.721 en f2.035.139 en bij de bankspaarbanken f5.131.845 en f4.è34.793. Hier werd dus respectievelijk f 385.582 en f 497.052 ge spaard, hetgeen vQor al deze banken tezamen op een vermeerdering der spaarsaldi neer komt van f8.086.293. Bij de Rijkspostspaar- leerlingen van de zesde klas lagere school, bank werd daarentegen in Maart f200.000 ontspaard Voor de economische politierechter te Leeuwarden hebben terechtgestaan twee bestuursleden van de saneringscommissie voor het schildersbedrijf. Zij werden ver dacht van overtreding van het kartelbesluit, doordat zij patroons, die zich niet hielden aan de verplichting tot berekening en uit betaling van opzetgelden bij aanbestedingen schrapten van de zogenaamde positieve lijst. Hierdoor werden leveranciers ver plicht. die patroons geen materialen te leve ren. De officier van justitie had een boete gevorderd van f250. De politierechter heeft de verdachten deels vrij gesproken bij ge brek aan bewijs en deels ontslagen van rechtsvervolging, omdat hij het bewezen ver klaarde niet strafbaar achtte. De werving van vrijwilligers voor de Bescherming Bevolking is ook in de groot ste drie steden begonnen. Er hebben zich volgens de beschikbare gegevens tot nu toe 99.601 personen bereid verklaard, aan de B B. mee te doen. Vandaag wordt de aanmel ding van de 100.000ste vrijwilliger verwacht. De heer C. P. Ilazenbos (A.R.) is ge ïnstalleerd als lid der Tweede Kamer. Hij neemt de plaats in van dr. J. van Baal. die benoemd is tot gouverneur van Nieuw Guinea. HAARLEM EN OMGEVING Ter aanvulling op ons bericht over brand op een woonschuit in het Spaarne, in de nacht van Maandag op Dinsdag, zij ge meld dat de oorzaak niet een constructiefout doch oververhitting was. Trompenberg, 12 te New Orleans. Titus, 15 v. Piraeus n. Volos. Tara verm. 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Utrecht, pass 15 Colombo n. Madras. Westland, 14 te Recife. Willem Ruys, 14 v. Port Said n. Southampton. Waikelo, 14 v. Priok n. Belawan. Winterswijk. 14 740 m. Lands End. Wonosari, 15 dwars Vizagapatam. Waal, 15 v. Hamburg n. Bremen. Westland. 15 v. Recife n. Las Palmas. Willem Barendsz, 15 Dakar gepass. Woenedrecht. 16 v. New York te Pta Cardon. Waterman, 15 v. Rotterdam n. Halifax. Winsum, pas. 16 Finisterre. IJsel, 15-16 te Beyrouth verw. Zaan, 14 v. Rotterdam te Gefle. Zuiderkruis, pass. 15 Wight n. Las Palmas. KLEINE VAART Aegir, pass. 14 Vlissingen. Agiena, pass. 14 Vlissingen. Aibergen, 15 te Goole. Algarve, pass. 15 Vlissingen. Alpha, 13 v, Malmö te Delfzijl. Anne, 13 v. Hartepool n- Rouaan. Actinia, 15 v. IJstad te Helsingborg. Annie, 15 v. Bayonne n. Gorston. Arnhem, 15 v. Cherbourg te Zeebrugge. Algarve. 15 v. Rotterdam te Antwerpen. Asuncion, 17 v. Bayonne te Manchester verw. Att, 15 voorgaats Ballina v. Antwerpdh. Beta, 13 v. Gent t£. Londen. Bornelo, 13 v. Guernsey te Londen."" Bab-T, 14 v. Amsterdam n. Rotterdam. Bill. 14 v. Swansea n. Rotterdam. Binnenhaven. 14 v. Casablanca te Port Lyautey Bornrif. 14 v. Calais te Caen. Bene-b verm. 15 v. Rotterdam n. Whitehaven. Canada, pass. 15 Vlissingen. Capri, pass. 15 Vlissingen. Casablanca, 14 v. Nantes n. Liborne. Confiance, pass. 14 Vlissingen. Cornelia b II. 15 v. Vlissingen n. Dieppe. Coolhaven, 14 v. Rouaan te Casablanca. Douro. 14 v. Kopenhagen n. Gdynia. Da Capo, 15 v. Marseille te Genua. Eljo, 14 te IJmuiden v. Bremen. Elisa, 14 v. Sharpness n. Garston. Escaut, 15* v. Kingslynn te Rotterdam. Evertsen, pass. 15 Vlissingen. Fortuna, 13 v. Vesterik te Delfzijl. Frem, 14 v. Skoghail te Delfzijl. Gerd, verm. 13 v. Londen n. Hamburg. Geziena, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Geert Bodewes, 14 v Port de Bouc te Salerno Glashaven, 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Gaasterland, 15 v. Leith te Rotterdam. Haskerland, 14 v. Goole n. Harlirigen. Hoflaan, 15 v. Nantes te Bayonne. Houtman, 14 v. Christiansand te Heroen. Ida Pieter, 15 v. Roehefort n. Bordeaux. Jakob Oorburg, 13 v. Huelva te Newcastle. Johannes, pass. 13 Ouessant. Julia, 14 v. Rouaan n. Boness. Jokurma, 14 v. d. Tyne te Antwerpen. Jorina, 15 v. Rochester n. Rotterdam. Koningsaven, verm. 15 v. Rouaan n. Casablanca Koningin Juliana, 13 v. Londonderry n. Belfast Kortenaer, 14 v Drogheda te Ayr. Lacra, 15 v. Gent te Rotterdam. Leuvehaven, 15 v. Kopenhagen te Randers verw. Lacra. pass. 15 Vlissingen. Madzy. 13 te Dundee Maristella, 13 v. Ror.neby te Delfzijl. Markab, 14 te Casablanca. Mary, 13 v. Londen te Middlesbro. Menkar, 14 v. Casablanca te Rouaan. Meres, 14 te Port Lyautey. Michel Swenden, 13 v. Esbjerg te Rouaan. Miraam, 14 te Port Lyautey. Mdrcella, 15 v. Buncrana n. Ellesmereport. Markab, 14 v. Casablanca n. Nemours. May Star, 14 v. Livorno n. Genua. Megrez, 14 v. Montevideo n. Londen. Merak, 15 v. Rotterdam te Londen. Monica, 15 v. Cardiff te Dublin. Midas, 15 te Amsterdam v. Rotterdam. Maartje, 14 v Cork n. Portland Maine, 14 v Rotterdam te Stockholm. Nautic, 13 v. Bordeaux te Garston. Nautilus. 13 v Delfzijl n. Londen. Netta, 14 v. Boston te Hull. Nieuwehaven. 15 v. Rotterdam te Gothenburg verwacht. Noord, 14 v. Shellhaven n. Billingham. Noorderhaven, 14 v. Bellast n. Ballina. Neeltje b. 15 v. Bayonne te Lowestoft verw. Nieuwland. 14 v. Grangemouth n. Rotterdam. Nottingham, 14 v. Harlingen n. Goole. Nijenburgh, 14 v. Middlesboro ri. Rotterdam. Nero, 14 v. Bilbao n. Bordeaux. Paraat 13 v. Delfzijl n Odense. Pavo, pass. 15 Vlissingen. Peter Swenden, 14 v. Londen n. Loriënt. Pionier, 13 te Newlyn. President Roosevelt, 14 te' Port Talbot. Prinses Margriet. 13 v. Cardiff n. Rouaan. Palma. 14 v. Hamburg te Lofoten. Poseidon, 14 v. Delfzijl n. Skoghail. Pavo, 14 v. Antwerpen n. Stockholm. Ponto, 14 v. Sete n. Torrevleja. Ponza, 13 v. Fowey n. Gefle. Regeja. 13 v. Deifziil n. Kopenhagen. Rini, pass. 14 Vlissingen. Rocket. 13 tHull. Rijnhaven. 14 v. Leizoes n. Hull. Robert, 14 v. Bayonne n. Londen. Skagerak, 13 v. Delfzijl n. Londen. Sumatra, pass. 14 Vlissingen. Spolanda, 14 v. Port 3atd n. Benghazi. Sporota, pass. 15 Goeree. Sian, 14 v. Gefle n. Rotterdam. Soemba, 14 v Huelva te Port Lyautey. Theano. 14 v. Dublin te Belfast. Toos, 15 v. Antwerpen te Karlshamn. Tilly. 14 v, Hull n. Rotterdam. Uranus 13 v Hamburg te Avonmouth. Van Brakel. 14 v. Christiansand te Riso-. Vrtjburgh. 14 v. Rouaan n. Londen. Westerschei de pass. 15 Vlissingen. Wilia, 13 v. Delfzijl n. Londen. Wubbiena 13 v. Limfjord te Delfzijl. Westlaan, 14 v. Bremen te Hamburg. Wim, 14 v. Oscarshamn n. Gdansk Zwerver, 14 v. Londen n. Middlesbro SI.EEPVA ART Humber. met 2 bakken pass. 14 Ras Madraka. Noord'hollarid, 15 op de Elbe. Thames, met dok. 14 80 m. NO. Socotra. Witte Zee, met 2 Lets 15 dwars Golf v. Tunis. Zwarte Zee, met dok 14 80 m. NO. Socotra. I

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9