Predikbeurten Haarlem helpt Oude Tonge r We maken een treintje De moordenaar „Taboe Welke hoeden Verhuizingen J ZATERDAG 18 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TEMPO 95?Eadio Moors Piano- en accordeonorkest „Accordia" gaf feestavond Emmabloemcollecte Heemstedenaren naar de Flora HERSENS in n laatje V. FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) Met een beweging van zijn kin wees hij Er was eens een reus die zich in zijn bos verveelde. Oscar heette hij. „Wat moet ik hier doen?" bromde hij ontevreden en keek om zich heen naar de beuken en dennen die hij allemaal kende. Niet eentje had er meer een ver rassing voor hem. Elk takje, elk blaadje had hij zien groeien. Hij wist precies, waar elke vogel woonde en waar de eekhoorntjes sliepen. Nee, hij verveelde zich echt. „Ik moet er eens uit", dacht Oscar. „Ik wil een nieuw bos gaan ontdekken met nieuwe bomen en dieren". Daar ging hij, hij liep zo vlug, dat de grond dreunde en de takken braken als hij voorbij ging. Toen het donker was liep Oscar nog, maar nu niet meer in liet bos. Nee, hij was op weg naar de slad, al wist hij dat zelf niet. „Wat is dat voor een malle hoop stenen daarginds?", vroeg hij zich af. Rode, blauwe en witte, grote en kleine?" Jullie begrijpen natuurlijk dat dat huizen waren, maar Oscar had nog nooit huizen gezien en hij liep er met grote stappen op af. „Kijk, kijk", zei hij en hij bukte zich om zo'n steen eens goed te bekijken. „Hé dat is grappig", riep hij, „er zitten gaatjes in, ik kan zo maar zien wat er binnen in die steen zit. Het lijken wel piepkleine reuzen die daar in die hou ten dozen liggen te slapen". Hij moest zo hard lachen, dat de ruiten van het huisje waar hij binnenkeek ervan tril den, de kinderen, die hij zag, draaiden zich verschrikt om in hun bed. Toen ging de reus Oscar weer verder. „Wat zie ik?" riep hij. „Ik zie een boom, een hele grote boom, geen groene maar een blauwe en kijk, er zit ook een vogel op, een mooie vogel die ik niet ken. Hij schittert als de zon. Ach, wat is hij mooi, daar moet ik heen". Hoepla, met drie stappen, zo maar over een straat vol huizen heen, was hij bij de boom en pakle de stam beet. „Tsjonge", zei hij, „zo'n grote staat er in mijn hele bos niet, 't is alleen gek dat hij geen takken heeft". Hij floot naar die gouden vogel in de top, maar die draaide zich met een ruk van hem af. „Wat is dat?" riep Oscar woedend. „Durf jij je om te keren als ik tegen je spreek? Wacht eens even, mannetje!" Meteen sloeg hij zijn handen om de toren (want het was natuurlijk een toren, die Oscar zag) en klom naar boven. „Hier jij", schreeuwde hij en met één ruk had hij de gouden torenhaan bij zijn staart te pakken. Hij rukte, hij trok, hij rukte nog eens en zonder dat de haan een kik gaf, brak Oscar hem van de torenspits. Met die brutale gouden vogel op zijn rug liet de reus zich weer naar beneden glijden. Toen hij op de grond stond, hijgde hij nog van boosheid. „Ik zal jou leren! Waarom zeg je nou niets? Waarom zwaai je niet met je staart? Een je bang voor me?" Hij dacht na hoe hij de haan het best kon straffen. Opeens kreeg hij een idee. De stad verveelde hem ook al weer, in zijn bos was het toch maar het beste. Met de haan onder zijn arm stapte hij over de daken van de huizen heen, terug naar het bos. Toen de mensen in de stad 's mor gens wakker werden en wilden weten, hoe de wind was, bleven ze met open mond naar de toren staan kijken. De haan, de prachtige gouden torenhaan was verdwenen. Ze zochten op het plein voor de kerk, in de straten en in het water van de gracht. De burgemeester, de agenten, soldaten, kinderen, iedereen zocht mee, maar de haan was en bleef weg. Dat duurde weken en maanden en al gauw vergaten de mensen dat er vroe ger een haan op de toren zat. Tot er op een goeie dag een jongetje ging wan delen in het bos. Hij wilde dennenap pels zoeken en hij keek vol verlangen omhoog naar de grootste boom, waar hij niet bij kon. En toen opeenswat zag hij? In de allergrootste boom van het bos zat de torenhaan, helemaai bovenin, heel stil, heel treurig, want hoe de wind ook blies, hij kon niet meer meedraaien. Het jongetje rende terug naar de stad en vertelde aan iedereen wat hi.i ge zien had. Eerst wilden ze hem niet ge loven, maar een hele grote brandweer- Dit treintje maken we van lucifer doosjes. Voor de schoorsteen en de bum pers van de locomotief gebruik je een paar kurkjes. De wielen knip je van car ton en bevestig je met een lucifer. Voor de rook kan je een plukje watten nemen. Als je goed naar de tekening kijkt, weet je, hoe je het treintje in elkaar moet zetten. man zei: „Laten we toch maar eens kij ken". Hij sprong op de ladderwagen en het jongetje mocht naast hem zitten. En ja hoor, toen ze bellend en wel over de weg vlogen, zagen ze in de verte de haan al glinsteren. Toen was het gauw gebeurd. Twee sterke mannen zetten de ladder tegen de boom, klommen omhoog en tilden de haan uit de top Gauw terug naar de stad, naar de toren! Alle mensen stonden er om heen toen de haan weer op zijn oude plaatsje werd gezet en vrolijk meedraaide met de wind. Het jongetje en de brandweer mannen kregen een médaille en ieder een was blij. Maar hoe die haan ver dwenen was en in het bos terecht ge komen, wist geen mens. Dat wisten al leen de reus en de haan. Die laatste heeft het aan mijn duif verteld, toen hij uitrustte op de rug van de haan* En die duif vertelde het aan mij en ik ver telde het aan jullie. Zo weten we het dus nu allemaal. De merel streek zijn veren glad en floot als nooit tevoren, of hij iets te vertellen had dat iedereen moest horen. Het was een boodschap die hij bracht, een boodschap voor de bomen, waar iedereen op had gewacht en die nu was gekomen. En weet je wat die boodschap was? „De kleermaker komt morgen voor iedre boom een nieuwe jas, een jurk of pak bezorgen". En ja hoor, toen ik in de tuin vanmorgen vroeg kwam kijken stonden ze al van voet tot kruin in 't nieuwe pak te prijken. Wat zag de beuk er prachtig uit, diep in zijn jas gedoken, de kerseboom droeg als een bruid een jurk met kanten stroken. 't Leek net een wasvrouw aan het werk, die treurwilg aan het water, die kleine prunis voor de kerk was net een witte pater. Ze zien er uit, van groot tot klein, als dames en als heren. Ze kunnen best tevreden zijn met al hun nieuwe kleren. MIES BOUHUYS. Weten jullie welke hoeden bij welke heren horen? Vul maar in: die van meneer A isEn zo ga je door, tot alle heren hoeden hebben. noOCX^i'XlOOQOOOOCXXXaOQOOOOOOOOOOOOOOOOO ZONDAG ID APRIL 1953. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Ds. J. Bronsgeest. 3.30: Consistoriekamer. Liturgische dienst voor Slechthorenden. 7: Ds. H. J. Drost, van den Haag. Dienst uitg. van Bijz. Kerkewerk. Zangdienst van 6.457. Nieuwe Kerk, N.we Kerksplein 10: Ds. S. H. J. Voors. Noorder- kerk. Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. B. van Gelder. Oosterkerk. Zomerkade. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Bakenesserkerk, Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk. Ds. H. Visser, van Bloe- mcndaal. 10.30: Jeugddienst. Wika J. Tim mer. Kapel Sarepta, Haz'epaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. van Woerden. 10.45: Ds. Oldeman, H'stede. Diaconessenhuis, Hazepa- terslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat 10.30: Dhr. van der Lely. Jeugd- kapel. Noord. Molenaerstraat 10.30: Dhr. J. E. van Epen; Oost, Zomerkade 10: Dhr. A. v. d. Hoef; West. Leidsestraat 10: Dhr. F. H. Geursen; Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. N. Desjardijn. Ver. van Vrijzinnig Hervorm den, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 2: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking Broederkerk, Parklaan 34. Eglise Wallonne 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Church of England: Kinderhuis singel 3 p. m. Evensong. Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. Hovius, van Dordrecht. Stads Evange lisatie, Lange Herenstraat 6. 10: J. F. Snoeks, Haarlem. 7.30: G. Baas, Egmond aan Zee. Woensdag 8: H. v. d. Brink, Bloemendaal. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. H. v. d. Brink, Bloemendaal. 5: Dezelfde. Evange- lisaliesamenkomst. 8: Jeugdbijeenkomst o.l.v. Mej. A. Punt en Annie Verboom van de Bij belclub-beweging (met flanellograaf). Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Don derdag geen samenkomst wegens Conferen tie. Europese Evangelische Zending, gebouw Vryz. Hervormden, Jacobstraat 6. Dinsdag, Woensdag en Donderdag 3 en 8: Conferentie samenkomsten. Snrs.: Rev. George Brucks; Pred. W. Dubbeldam; H. C. v. d. Flier, J. Kits; Mr. Armin Hoppler; Mei. Rita Schweig- hoffcr; Ds. I. Vasseur en P. D. Bardelmeyer. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Hierna Familie avond in de pastorie. Zondag 12: Zondags school. 7: Ds. H. Schutz. Vrije Evangeischc Gemeente. 10 en 4.30: Ds. J. M. D. Beeuwkes van Velp. O. R. G. Centrum, Westerhcutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Mej. Dr. Soutendiik. Haarlem-O.. Wijk- gebouw N. H. Kerk, Zomervaart. 7.30: Ds. Hoekema. Zondagsscholen. Alle klassen be ginnen weer. Remonstr. Gereform. Gemeente 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Klop persingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk. 10: Prof. Dr. G. C. Berkouwér. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuiil-Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Geref. Kerk, Begijnhofkapel 10 cn 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Rid derstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. M. v. d. Ketterij, van Alblasserdam. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Dr. B. J. Oos- lerhoff. Utrecht. Baptiste Gemeente, geb. H. J. M. V.. Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: E. Schuurman. 7: Bijzondere samenkomst H. Brohede, uit Zweden. Medcw. Zangkoor Glorieklanker.. Donderdag 7.45: Bijbellezing Vrijdag 8: Jeugddienst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbellezing. Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond. Jac. v. Ruysdaellaan 7, Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Vrije Evangelisatie, Wolstraat 7. bovenzaal. 7.30: M. J. Vrolijk. Christen- Geloofsgemeenschap. geb. „Pro Deo", Bree- straat 19. 10: Br. W. de Jong.-8: Samenkomst. Woensdag 8: Onderlinge samenkomst. 3: Jeugdbond. Iedere Zaterdagavond Jeugd samenkomst. Benkoelenstr. 28, H.-N. Volle Evangelie Gemeente, Ged. Oude Gracht 47 10 en 19- Dhr. J. Zcegers en Dhr. J. H. Schat 12-13: Kindersamenkomst o.l.v. zr. Baay en z'r. Jonker. Zevcnde-Dags Adventisten, Ja cobstraat 6. Iedere Zaterdagmor ;en 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeven- dcdags-Baptistcn Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornclissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science. Jansweg 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. iO en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 cn 5: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia" Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen Dhr. O. de Vries. Groningen. Theologisch- Philosofische beschouwingen met repliek, Ged, Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Psycho-Synlhese, Rest. Brinkmann. 10.30: „De moed van de Geest op het slagveld der Wereld." Leger des Heils, Schagchelstraat- 26. 10 en 8: Kapitein D. Lissenberg, van Amsterdam. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. 7: Ds. A. v. d. Most, van Rotterdam. Bijzondere dienst. Imma- nuëlkerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. Jeugdkapel 10: Mevr. D. de Kruif-Meij. Ned. Prot. Bond. geb. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. Cannegie- ter. Stichting tot verbreiding van het Evan gelie „Petra". Noorderkapel (einde Mina- hassastraat) Woensdag 7.45: Zangdienst. 8: Evangelisatiesamenkomst. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon". 25 April 2.30: Jon gensclub o.l.v. Dhr. I. E. Ketellaoper uit Hrl. 4: Meisjesclub. Geref. Kerk. Sionskerk. 9: Ds. J. A. van Arkel. 3.30: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. Noord-Schoterkcrk. 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. W. A. Zijlema. van Nieuwero'ord. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplcin. 10: Ds. F. R. A. Hen- kels. Kapel Nieuw Vrcdcnhof. 10.30: Ds. Adr. Oskamp. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. W. J. van Elden. Haarlem. Ned. Trot. Bond, Post- laan 16. 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem., Am sterdam. Meer en Bosch. Kapel Irene. 10: Het Haarlems Adoptie-comité Oude Tonge heeft in de laatste weken weer een en ander kunnen doen om de zorgen van de geadopteerde gemeente te verlichten. Het heeft dit kunnen doen dank zij de volgende giften: 1300, netto opbrengst wedstrijd HaarlemR.C.H.; 1000 van de Sociëteit „Vereniging"; 900 van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad"; 600 namens het Corps van Leerlingen der M.T.S.; 100 van het R.K. Wees- en Armenhuis St. Jacob; 2300 van de Verenigde Doopsge zinde Gemeente te Haarlem; 1517 namens „In de Soete Suikerbol"; ƒ518, batig saldo toneeluitvoering H.T.C.; 65 van particu lieren; 200 dollar van de Maclean Foun dation Cy. Louisville; 8,10 van een groep kinderen uit de Nijlstraat, zijnde de op brengst van een poppenkastvoorstelling. Een zéér gevarieerde lijst, die weergeeft hoe onder de hele Haarlemse bevolking de belangstelling voor Oude Tonge leeft. Als het Adoptie-comité zijn taak naar behoren vil verrichten, dan zal er nog veel meer geld nodig zijn. Ook op andere wijze kan men helpen. Van deze hulp noemen wij de volgende voorbeelden: De Haarlemse dok toren helpen de dokter van Oude Tonge aan een betonnen vloer in zijn huis, een afdoende voorziening die niet via de nor male schaderegeling zou kunnen geschie den. Nu zal de dokter weldra zijn praktijk weer in eigen huis kunnen uitoefenen. Het personeel van de telefooncentrale hielp het P.T.T.-personeel in Oude Tonge aan de artikelen, die het leven zo zeer kun nen veraangenamen en door geen schade- uitkering vergoed worden. Snoezig aange klede poppen, babykleertjes voor een baby en een schilderkist voor een amateur schilder. Speelgoed werd ingezameld door Kabou ters te Haarlem. De firma Keiler en Mac- donald schonk het grootste gedeelte van de eiectrische en sanitaire installatie voor de ADVERTENTIE groot en klein en emballeren. Zonder prijsverhoging verzekerd. Tel. 20020 - Rozenstraat 13 - Tel. 12525 Br. C. J. Oostenrijk. Doopsgezinde Kring, geb. Volksbond, Heemst. Dreef. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig Koedïefslaan 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richél. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel, 12-15 j. Wijkgebouw ,,De Stal". Relig. Kring, Eiken laan 5. 10.30: Ds. J. Ph. Eggink, N.H. Oegstgeest. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 9: Ds. P. D. Kui per, van Sassenheim. 17: Ds. H. van den Berg, Sassenheim. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Dr. J. H. Stelma 9: Jeugdkapel, 12-16 j. Maranatha, Donke- relaan. 11.45: Zondagsschool Kleuterschool, 5 en 6 j. Boslaan. 7-12 j. Jeugdhuis en Ma ranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. C. P. F. Hoekema. Dg. Haarlem. Geref. Kerk. 8.45, 10.30 en 15.30: H. Avond maal en Dankzegging. Soefi-Beweging, Aca cialaan 28. 11: Universele Eredienst. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis Woensdag 19,30: Lof en Zangoefening. Don derdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Bevestiging van een ambtsdrager. 10.15: Zondagsschool voor Julianakwartier, in de Kon. Wilh. School aan de Dompvloeds- laan. 12-13: Zondagsschool voor Ramplaan- kwartier. in Irene. Elswoutslaan 1, Overveen Geref. Kerk. 10.15 en 5: Ds. D. Ringnalda. HïLLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottncrus. 17: Ds. Eerhard. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17- Ds. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Vi caris Nasen. van Doetinchem. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. H. Avondmaal. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. v. Boven. 6.30: Ds. M. C. Don. Ab- henes 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. J. A. van Boven. Bethelkapel 10: Dr. R. B. Evenhuis, van Amsterdam. 7: Ds. Mr. Dr. G. A. Alma, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30: Ds. D. Hoornstra. 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 3: geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege, H. Doop. „De Toorts" 9: Ds. D. Ter Steege. „De Kapel" 7: Ds. D; C. van Wijngaarden, IJmuiden. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Dr. H. v. d. Loos, van Haar lem-Noord. West. Jeugdkapel. 9: Jeugddienst Sionskerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Doop. 7: Ds. M. G. Blauw Evangelisatie „Be thel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. Donker uit Zaandijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. M. G. Blauw, em. pred. te Overveen. 7: Ds. A. A. Wildschut, van Am sterdam. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. A. C. Snethlage van Rotterdam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, geb. „Ons Huis". Dinsdag 8: M. C. Draijer, van Haarlem. LISSÉ. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 7: Ds. D. Ter Steege, van Sant poort. Ned. Prot. Bond. 10.15: Dhr. Hulsebos van Sassenheim. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Gilhuis, van Den Haag. Geref. Kerk, Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Vei-leur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud Geref. Gem. 9 30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. cantine-barak, die het Rampenfonds In Oude Tonge laat plaatsen. Woensdag wordt deze baü'ak geopend en Haarlem schenkt de gehele inrichting. Ruim 100 personen kunnen daar in een gezellige omgeving hun maaltijd gebruiken (een Centrale Keuken wordt aangebouwd) en er afleiding en recreatie vinden. Van andere zijde wordt voor spellen (biljart, ping-pongtafel) gezorgd. Het zal mogelijk zijn in de troosteloze grauwe samenleving van Oude Tonge een middelpunt te vor men waar wat licht en verstrooiing ge vonden kunnen worden. Half Mei zullen, vclgens berekening, alle huizen „schoon" zijn. Honderddertig Haarlemse vrouwen en meisjes zullen daar tegen die tijd aan heb ben medegewerkt. Voor hulp in cantine en centrale keuken zal nog lange tijd hulp nodig blijven. Het comité verzoekt dringend opgave van vrouwen en meisjes bij de secretaresse mevrouw EickholzDe Wijs, Stadhuis, Telefoon 20405. Tenslotte vermelden wij het gironummer van het Adoptie-comité: no. 9432. Als de gezinnen ongeveer half Mei naar Oude Tonge terugkeren, zal er nog heel veel geholpen moeten worden. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Donderdagavond hield het eerste Haar lemse piano-accordéonorkest „Accordia" een feestavond in café-restaurant Dreef- zicht. Het orkest, dat uiteraard het groot ste gedeelte van het programma zelf ver zorgde, bracht een grote verscheidenheid van muziek ten gehore. Onder leiding van de directeur, de heer Herman Teunissen; die ook een solo speelde, heeft het orkest een grote hoogte bereikt. Het samenspel was uitstekend en het répertoire werd vlot afgewerkt. De humorist-conférencier Tonny van Zwol en de Singing fools Jolly and Joker zorgden voor gewaardeerde afwisseling. Op Woensdag zal in Haarlem en Bloemen daal de Emmabloem-collecte worden ge houden ten bate van de algemene strijd tegen de tuberculose. Het grote enthou siasme door allen betoond bij het lenigen van de nood en ellende ontstaan door de watersnood-ramp, die ons land heeft ge troffen, schenkt het comité voor de Em mabloem-collecte het volste vertrouwen niet tevergeefs een beroep te doen op aller steun bij de bestrijding van een ramp, die ons volk nog steeds bedreigt, namelijk de tuberculose. In 1952 zijn nog 1300 personen overleden aan tuberculose en wie zal be cijferen hoeveel ellende en kommer er werd geleden tijdens het voorafgaande ziekbed en hoeveel armoede er wordt ge leden door de nagelaten betrekkingen? Helpt mee deze ramp verminderen. Een goede gelegenheid daartoe biedt de Emma bloem-collecte. Zij die enige uren vrij kunnen maken op Woensdag 22 April, mogen meehelpen als collectant(e). Men- kan zich aanmelden aan het Consultatie bureau, Ged^Oude Gracht 41. De commissie „Koninginnedag" te Heem stede heeft aan de ingezetenen meegedeeld, dat het de commissie niet mogelijk is het gemeentelijk sportpark te gebruiken, an ders dan voor de uitvoering voor de kin deren. Met medewerking van de directie van de Flora is de commissie er ingeslaagd de ingezetenen ter gelegenheid van konin ginnedag in de gelegenheid te stellen de internationale bloemententoonstelling gra tis te bezoeken en wel van des avonds zes uur af in het tijdvak van 30 April tot en met 5 Mei. ADVERTENTIE Ja, de hersens van de knapste kop pen in een laatje van Uw kast, Uw schrijfbureau! Elk ogenblik ter be schikking om U te helpen op Uw weg naar succes.' Dat kan, als U schriftelijk studeertUiterst bevoegde leraren stellen in de schrif telijke lessen van Resa-IIilversum hun wetenschap tot Uw dienst en blijven U leiden tot Uw doel bereikt is! Vraag vrijblijvend inlichtingen aan Resa-IIilvcrsum. Bekende schrif telijke cursus. 35) Raak hem vooral niet aan! riep Isa- beile uit. De politie moet hem zo vinden, mijnheer Broquette. Ja, juffrouw, zei hij met zijn onna volgbare stem en een borrelende glim lach. Maar als hij soms mijn uitnodiging eens bij zich heeft? Ik zou die graag weer terughebben. De jachtopziener had zijn handschoenen aangetrokken. Voorzichtig doorzocht hij de zakken van Lefort en weldra vond hij een stuk geel papier. Daar is het! zei Jan Klaassen. Ik heb er een waarschuwingsformulier voor ge bruikt, dat ik van de belastingontvanger genomen heb. Men kon het te allen tijde vergelijken met mijn briefpapier! Üw „uitnodiging"! riep Bachou uit. U wilt zeggen, dat u hem hierheen gelokt hebt7 Hier, Monseigneur, zei de molenaar, terwijl hij hem het gelige stuk papier gaf. Dat heeft hem er toe doen besluiten juf frouw de Lernon uit de weg te ruimen: Bachou pakte het aan en las hardop: „II a regu le papier. Je bent voor de haaien"Ik begrijp het niet. Wie is dat, die „1L"? Isabelle de Lernon! zei Jan Klaassen. Omdat de boodschap wel eens onderschept had kunnen worden, heb ik er de voor keur aan gegeven alleen maar de initialen te vermelden. HOOFDSTUK XIV „Zou je wel willen, rechtvaar digheid. Gegroet, ciie veldwacht! Dommelend, en verkleumd van de kou ondanks de deken, die hij op zijn post in de Nieuwe Villa over zich heen gegooid had de dageraad was niet ver meer af schrok brigadier Godard op. Jan Klaassen stapte vlak vóór hem van zijn fiets en voegde eraan toe: „Al opgestaan, brigadier? U hebt gelijk. Te veel slaap maakt het bloed dik. Bemoei u met uw eigen zaken! bromde Godard. En bovendien, waar komt u op dit uur vandaan? Van het kasteel Vandières, als dat u kan interesseren, brigadier. Rousseau, de jachtopziener had me gevraagd een handje te helpen bij het loeren op stinkdieren. En op mijn woord, we hebben een pracht van een exemplaar te pakken gekregen.... naar het huis aan de overkant van de weg. En u, bewaakt u nog altijd de uwe? Ik herhaal, bemoei u met uw eigen zaken, mijnheer Broquette. Goed, goed. mijnheer Godard. Dat is de tweede keer in vierentwintig uur dat we een klein aangenaam gesprek zouden kunnen hebben, maaru hebt beslist klassegeest, mijnheer Godard! Niets scha delijker dan dat voor het verstand. Bent u klaar? Ja, ja. Ik had u nog mijn mening over de zaak Lefort willen geven, maar Houdt uw adviezen maar voor u. Ja. En bewaakt u maar goed Lefort. Het ga u goed, en het Paradijs na uw dood, brigadier! Godard draaide hem de rug toe. Jan Klaassen slaakte een geweldige zucht, zette zijn pet steviger op, waarin vijf vei ligheidsspelden staken spelden, die hij bij de hand wilde hebben om gaten in zak ken, die men hem bracht, te kunnen dich ten en besteeg zijn fiets weer. Het was een zware fiets van het Duitse leger. Toen Godard hem op zijn rug zag bij het wegrijden, kreeg hij een vermoeden. Dat silhouet.... Was de molenaar de bood schapper van die nacht? Neen, want de waarschuwing kwam van een vriend van Maurice. Tien minuten later kwam er uit de an dere richting een vrachtwagen aan met Collot, de kleermaker, en Renuchat, de 1 kruidenier erop. In het voorbijgaan groette de bestuurder met zijn zweep. Hé, zei Godard. Op dit uur? Toen volgde een andere wagen op twee wielen. Het was die van Jan Klaassen, herkenbaar aan zijn kleine behaarde paardje. Hij passeerde de straal van de schijnwerper. Godard wreef zijn ogen uit en meende naast de koetsier mevrouw Louise gezien te hebben! Mevrouw Louise en Gilbert! Dat bestaat niet, ik zie spoken! Me vrouw Louise om zes uur 's morgens op straat! Voor de duivel, wat is er aan de hand? Hij hoorde het geluid van een motor en zag hoe, vijftig meter verderop de be diende van mevrouw Diville zijn bestel auto uit de garage haalde. Hij reed hem voor de deur van de slagerij. Mevrouw Deville zelf kwam naar buiten, gekleed alsof ze naar de Hoogmis ging! Een tweede auto arriveerde. 1-Iet was de wagen van de burgemeester, mijnheer Lechevrier. Hij passeerde de bestelwagen en stopte voor Godard. Wel brigadiei? zei de burgemeester verbaasd. Wat doe je d r nu nog? Naast de burgemeester herkende Godard de vroegere afgetreden wethouder. Ik heb bevel gekregen van de rechter van instructie om Maurice Lefort streng te bewaken, mijnheer de burgemeester. Maurice Lefort? Maar die is op het kasteel! Hoezo, op het kasteel? Welnee, hij is daar, thuis! De burgemeester wisselde een blik met de vroegere wethouder. Toen zei hij, uit de hoogte tegen Godard: Wat is dat voor een onzinnig verhaal, brigadier. Hebt u de molenaar niet gezien? Sedert een kwartier wekt hij iedereen en maakt hij een hevig kabaal. De pastoor heeft hem tijdig kunnen tegenhouden: hij wilde de brandklok gaan luiden. Twee uur geleden heeft Lefort juffrouw de Ler non willen vermoorden! De wacht en Broquette hebben hem net op tijd neerge schoten. Moet ik u dat vertellen? In deze situatie was er maar één pas send woord. De brigadier zéi het. De bur gemeester was al weggereden, waarbij hij zijn versnellingsbak flink liet knarsen. Maar mevrouw Deville boog zich glim lachend en erg opgewonden, uit haar be stelauto: Wilt u achterin meerijden, brigadier? Er ligt een zak zaagsel. Broquette heeft me gezegd; „Pik onderweg even de briga dier op". „Ogenblikje! bromde Godard knalrood, en met woeste blik. „Hé. jullie beiden", zei hij tegen Vaucheret en Talon, die, nog half slapend, te voorschijn kwamen. „Kom met me mee!" De drie mannen renden de trap op van de „Ijzerhandel Sauvageot". De deur van de Leforts was op slot. Intrappen! beval Godard. Onder de schok van twee schouders be gaf de deur het. Het huis was leeg; het raam van de vroegere slaapkamer van Victor stond open. Dat zag uit op een nauw straatje aan de andere kant van het huis. Twee aan elkaar gebonden klimtouwen hingen naar buiten. Bzei Talon hevig ontsteld. Dat zijn de gekochte klimtouwen voor het gymnastieklokaal van de school briga dier.... mijn jongen heeft me gezegd, dat ze bezorgd waren. Godard maakte rechtsomkeert en holde de trap weer af. Hij sprong in de bestel wagen. Vooruit naar het kasteel! Mevrouw Deville kon zich de veront waardiging indenken, die in hem moest opborrelen. Nou, kalm maar! zei zij. U zult zien, dat wij door uw schuld als laatsten aan komen! Marcelle was vijf jaar jonger dan ik. Monseigneur, zei Isabelle de Lernon. Ik heb alle tijd om u die verschrikkelijke ge schiedenis te vertellen, voor de politie hier is. „Ik was achttien jaar en zij dertien, toen onze vader stierf. Moeder was over leden bij de geboorte van Marcelle. Een van onze tantes is ons komen helpen, maar ik kan u wel vertellen, dat ik het ben geweest, die mijn arme zusje heeft grootgebracht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6