Versterking van Europa op lange termijn militair èn economisch Uitwisseling gevangenen in Panmoendjom begonnen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kroning Jacoba van Beieren in Amsterdam Dulles licht Amerikaanse politiek toe 11 Niet dansen naar Moskous pijpen Brand op woonschip in Hillegom Arrestatie van minister in Sovjet-republiek Deens passagiersschip brandend omgeslagen Drijvende bok ingestort Op 25 April begint hervatting der wapenstilstandsbesprekingen Spanning tussen Israel en Jordanië Het woord is aan... Sjah doet beroep op parlement Japanse liberalen verliezen meerderheid Chinese nationalisten uit Birma naar Formosa Eenjarig kind omgekomen Nieuwe Russische condities voor hereniging Duitsland Blussingswerk in haven van Harwich duurt voort Nederlandse gedood bij botsing in Duitsland Doe iets voor het volk" Gezin vertegenwoordiger van Indonesië te water Journalist als lid der G.P.N. geroyeerd 67e JAARGANG No 23 8 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Sotndaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 20 APRIL 1953 Haarlems Dagblad 297é JAARGANG No 85 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per posl 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsmau DE GROTE DAG van de kroning der jonge Koningin van Groot-Brittannië na dert en zowel de volken van het <|iland Engelsen, Schotten en Welshmen als de overzeese volken van het Gemenebest, die in het Statuut van Westminster onder de Britse Kroon verenigd zijn, zien Corona tion Day in blijdschap tegemoet. Dat de spanning tussen Oost en West door de voor lopige avances van Moskou's nieuwe re gering verminderd is, misschien zelfs blijde verschieten opent, zal onbezorgder feest viering bevorderen. Welke argumenten politici ook bezigen, voor de grote menigte is een zwarte dreiging, die soms zeer nabij scheen, geweken. Misschien maar tijdelijk geweken, maar de zon is doorgebroken, het is lente in de natuur en wat wil men liever dan ook lente in de wereldpolitiek zien? Zij kan niet steeds blijven teleur stellen. De indiening van de Britse staats begroting, met voorgestelde belastingver lagingen, heeft goede stemming in brede kring ook blij beïnvloed. Bedenkingen mo gen aan te voeren zijn tegen een beleid, volgens de erkenning van de regering zelf niet zonder risico's is, dat zich wèl op een verbeterde handelsbalans maar niet op een gestegen productie grondt en dat voor zijn welslagen sterk afhankelijk is van begrip en medewerking van handeldrijven de middenstand en industrie, maar is niet het beste hoopvol te zijn? Regeren kan niet bestaan in voorzichtig afwachten; men moet zijn kansen durven wagen. (Al doet men het niet in het buitenland, dan toch in het binnenland.) De Kroning zal daarbij het nationale zelfbewustzijn, dat in de na oorlogse jaren niet in eenheid maar wel in kracht geleden heeft door het besef van verminderde macht en gezag in de wereld, een nieuwe stimulans geven. En de Britten zijn gelukkig met hun bekoorlijke jonge Koningin. Zij zullen, zoals dat bij haar opvolging in het koningschap reeds ge schied is, zich in geestdriftige historische beschouwingen gaan begeven om aan te tonen hoe in het verleden Koninginnen het volk geluk hebben aangebracht. Elisabeth I, uit het Huis Tudor, „the Virgin Queen", die drieënhalve eeuw geleden na een lange regering stierf en Victoria, die ruim een halve eeuw geleden heen ging nadat zij zelfs haar diamanten jubileum in het ko ningschap had kunnen vieren, zullen als zegenrijkste gezagsdraagsters van grote perioden opnieuw worden gevierd. Met de herinneringen aan de jonge koninginnetjes die ook zij waren, toen de last op haar tengere schouders werd gelegd. En men zal er zich r:et in verdiepen dat de om standigheden waarin die Koninginnen van het verleden regeerden en de persoonlijke macht en invloed die zij bezaten sterk ver schillend waren van die, welke Elisabeth II ten deel zijn gevallen. De persoonlijke overeenkomsten, voorzover die er zijn, zul len op de voorgrond worden gesteld. „Pageantry", de praal en het vertoon van schitterende optochten, is de Britten te allen tijde dierbaar geweest. Zij zullen er op de Kroningsdag het hart tenvolle aan kunnen ophalen. Dat de Kroning de staats kas meer dan een millioen pond sterling zal kosten zal bij de menigte zeker geen ernstige critiek ondervinden. En dat is ook begrijpelijk; wellicht is het zelfs wijs, al geldt het begrip menigte nergens als een symbool van wijsheid. Het koningschap leeft ongetwijfeld in Groot-Brittannië, evenals in ons land, nog steeds krachtig. Zelfs moet men, het ver gelijkend met een periode in het langdurige Victoriaanse tijdperk waarin het aan vrij scherpe critiek blootstond, erkennen dat het vooral tijdens George V veeleer is ver sterkt en die versterking tijdens George VI gehandhaafd heeft gezien. In dit opzicht is Elisabeth II in gelukkiger tijd Koningin geworden dan Victoria, die als jong meisje een moeilijk en zwaar belast erfdeel moest aanvaarden. De tijden zijn veranderd en het constitutionele koningschap is in vele tanden bezweken. Maar men kan van de Britten niet naar waarheid getuigen dat zij er alleen een symbool van de staatsmacht j in zouden zien. Weer evenals wij verbin- den zij er een groot persoonlijk vertrouwen aan. Anders dan de verering die de onder- i daan in het verre verleden de absolute monarch placht toe te dragen, maar men selijker en warmer: een vertrouwen dat eerder bevestiging heeft gevonden en dat inhoudt, dat het koninklijke besluit waar dat vereist wordt alleen voor het welzijn des volks zal worden genomen. Koningin Elisabeth II zal zich de zwaar- j te van haar taak, nu zij die al enige tijd Vervult, tenvolle bewust zijn. Dat haar huwelijk met de Duke of Edinburgh, die reeds bewezen heeft zijn moeilijke positie met groot begrip en welslagen te kunnen vervullen, haar daarbij een krachtige steun verschaft heeft haar in een gelukkiger po- 1 sitie geplaatst dan zowel Elisabeth I van eeuwen her als de Koningin Victoria dei- negentiende eeuw die eerst alleen stond en later jarenlang verzet tegen Prins Al- bert ondervond ten deel viel. R. P. TAIPEH (Reuter) Een hooggeplaatst ambtenaar der Cliinees-nationalistische regering heeft op Formosa te Taipeh ver klaard, dat de regering-Tsjang Kai-Sjek in beginsel instemt met een Amerikaans voor stel, strekkende tot terugtrekking der zich in Noord-Birma ophoudende troepen onder generaal Li Min. Deze troepen zijn over blijfselen van het voormalige 26ste Kwo- mintangleger, dat in de burgeroorlog door de Chinese communisten werd verslagen. De Chinees-nationalistische minister van Buitenlandse Zaken, George Jeh, heeft toe gezegd, dat die troepen van generaal Li Min, die bereid zijn opgenomen te worden in de Chinees-nationalistische strijdkrach ten op Formosa, naar dit eiland zullen wor den teruggetrokken. Het Birmese ministerie van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat leden van een natio- nalistisch-Chinese „vijfde kolonne" met plaatselijke opstandelingen en de politieke oppositie in Birma hebben samengewerkt om het stichten van branden te organi seren, die in de afgelopen weken 40.000 in woners van Rangoon dakloos maakten. 19 WASHINGTON, 19 April. (Reuter en United Press) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Jhon Foster Dulles, heeft de Amerikaanse vereniging van krantenredacteuren toegesproken tijdens een bijeenkomst, die belegd was om de journalisten gelegenheid te geven nadere informaties in te winnen over het vredes plan van Eisenhower en de nieuwe Amerikaanse buitenlandse politiek in het alge meen. Die nieuwe politiek zal, naar Dulles liet uitkomen, bestaan in maatregelen om Europa op lange termijn te vrijwaren van een mogelijke Russische overval, door de defensie te versterken en de economie tegelijkertijd te saneren. „Wij zullen niet naar de pijpen van Moskou dansen", zei Dulles. „Eisenhowers plan is niet een teken van zwakte. Moskou heeft nu de gelegenheid een begin te maken met een nieuw hoofdstuk, een hoofdstuk van vrede en goede wil, en een zwart hoofdstuk van wan trouwen af te sluiten". Dulles zeide verder: „Thans zijn wij van mening, dat een periode van maximaal ge vaar niet met zekerheid te voorspellen valt. Nieuwe wapens hebben het aspect van de militaire taak gewijzigd. Om deze redenen hebben wij besloten programma's te zoe ken, die enerzijds Europa een aanzienlijke zekerheid zullen verschaffen en anderzijds zonodig voor onbepaalde tijd kunnen wor den volgehouden met stijgend vertrouwen op West-Europa's eigen kracht." Deze militaire programma's, bestemd om e?n aanvaller af te schrikken, zonder dat de eigen kracht ondermijnd wordt, zullen vol gende week op de bijeenkomst van de NA VO-raad te Parijs door Amerika en zijn bondgenoten worden besproken. Overgaand op de problemen in het Verre Oosten, zei Dulles, dat dat deel van de wereld meer voorrang heeft gekregen. Het was duidelijk gemaakt, dat Amerika Japan, Korea en Formosa tot Indochina en Malak- ka beschouwt als te staan tegenover een enkel vijandelijk front, waartegenover met een gemeenschappelijk doel en groeiende samenwerking stelling moet worden geno men. Dit betekent, zo vervolgde Dulles, dat de communisten in het Verre Oosten er niet langer op kunnen rekenen te winnen. Ook schijnt het thans, dat de vijand een wapen stilstand in Korea wenst na deze bijna twee jaar ontweken te hebben." „Wat de redenen voor en de bedoeling van de huidige Russische stappen ook mo gen zijn, het is een feit, dat de communisti sche leiders thans geneigd zijn, sommige dingen toe te staan, die zij tot dusver niet wilden. De communistische leiding doet concessies, die nog van geringe omvang doch niet zonder betekenis zijn. Wij wach ten de datum af, die het antwoord zullen geven op onze vragen. Wij hopen van harte,, dat deze daden een zwart tijdperk van wan trouwen voorgoed zullen afsluiten en een nieuwe tijd van vrede en goede wil 'zullen openen", aldus Dulles. Dulles verklaarde verder, dat de V. S. zouden blijven streven naar een vrede in Korea, waarbij dit land vrij en verenigd zou worden. „De vrije volken laten zich licht door de Sovjet-Unie beetnemen, omdat zij zo hart stochtelijk naar vrede verlangen." „Het is van het grootste belang dat wij", aldus Dulles, „de onvrije volken duidelijk maken dat wij hun gevangenschap niet ac cepteren als permanent historisch feit". Kwaliteit boven kwantiteit De militaire commissie van het Atlantisch pact heeft een plan goedgekeurd, dat kwa liteit voor kwantiteit laat gaan bij de op bouw van de Atlantische strijdmacht in het komende jaar, aldus meldt Reuter uit Parijs. De commissie laat in haar rapport 'aan de raad van ministers van de NAVO, die vol gende week te Parijs vergadert, tevens de waarschuwing horen, dat de beschikbare strijdkrachten verre van voldoende zijn om een communistische aanval op West-Euro pa te weerstaan. Gezegd wordt, dat een Duitse bijdrage dringend noodzakelijk is. De commissie keurde ook de voorlopige streefgetallen voor de jaren 1954 en 1955 goed. In het militaire plan voor het komende jaar, dat in Juni begint, wordt voorkeur ge geven aan de versterking en uitrusting van reservestrijdkrachten boven bestaande ge mobiliseerde formaties. Aanbevolen wordt een luchtmacht van meer dan 5.000 moderne straalvliegtuigen. Zondagavond heeft op een woonschuit aan de Vossevaart in Hillegom een ernstige brand gewoed, waarbij een éénjarig kind is omgekomen. Op een woonschip van de heer J. van Heusden, dat in de Vossevaart in Hillegom ligt, is Zondagavond een ernstige brand uitgebroken, waarbij het éénjarig kind van de heer Van Heusden om het leven is gekomen. De familie Van Heusden was even uitge gaan om op een ongeveer honderdvijftig meter verder liggende schuit een bezoek te brengen toen het vuur in de schuit ont dekt werd. Men kon door de verstikkende rook het vertrek waar het kind lag, niet bereiken. Een van de omwonenden heeft daarop een ruit ingeslagen met gevolg dat het schip in een minimum van tijd in lichterlaaie stond. De brandweer die zeven minuten na het uitbreken arriveerde, bestreed het vuur met drie stralen doch er was vrijwel niets meer te redden. De woonark brandde geheel uit. Er werd gestookt met een kachel. De familie Van Heusden maakte gebruik van butagas. Tevens brandde een driepits-petroleum- stel dat, om tocht te voorkomen, in een houten kist stond. Naar de oorzaak stelt de politie een on derzoek in, doch zij vermoedt dat deze wel nooit geheel aan het licht zal komen. MOSKOU (Reuter/A.F.P.) Volgens het blad Zarya Vostoka, dat Zaterdag in Moskou is ontvangen, is de minister van Staatsveiligheid van de Sovjet-republiek Georgië, Roekhadze, gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd een „avonturier en vijand van het volk" te zijn en „een valse zaak van niet-bestaand nationalisme" geënsceneerd te hebben, waarin leden van de communistische partij en de regering van Georgië betrokken werden. De arrestatie van Roekhadze is bekend gemaakt in een vergadering van de opper ste Sovjet van Georgië door de nieuwbe noemde premier Bakridze. Bakridze ver klaarde, dat twee voormalige secretarissen van de communistische partij van Georgië, Tsjarkmiani en Mgeladze, handlangers van Roekhadze waren. Zij hadden meegewerkt aan de arrestatie van „volkomen onschul dige werkers." De opperste Sovjet van Georgië keurde het nieuwe kabinet onder leiding van pre mier Bakridze goed. De samenstelling van het kabinet komt thans overeen met die van de centrale regering in Moskou. LONDEN (AFP). Volgens de Berlijn- se correspondent van de „Sunday Times" heeft de Russische controlecommissie in Duitsland van Moskou nieuwe politieke richtlijnen ontvangen met betrekking tot de voorwaarden van het Kremlin voor de hereniging van Duitsland. De voorwaarden zouden zijn: Vrije ver kiezingen onder internationaal toezicht in geheel Duitsland. Erkenning van de huidige grenzen tus sen Polen en Duitsland door de regering, die uit deze verkiezingen geboren wordt. De regering van het herenigde Duitsland zou van alle vroegere verplichtingen, zo wel tegenover het Westen als het Oosten, moeten afzien. HARWICH. (Reuter). Aan boord van het Deense passagiersschip „Kroonprins Frederik" is Zondagavond brand uitgebro ken, terwijl het in Harwich aan de kade lag. De passagiers waren reeds alle aan wal gegaan. Het schip dat 3.895 ton meet, kwam in 1.946 in de vaart. Het kan 300 passagiers vervoeren. Twee leden der be manning werden gewond. Ten gevolge van de grote hoeveelheid water, dat in het schip gepompt werd, be gon het schip te hellen. Het bleef echter op de bodem van de haven rusten en raak te later weer vlot, toen de vloed kwam op zetten. Men begon daarna het bluswater weer uit de ruimen te pompen. De brand, ontstaan in de ruimte van de eerste klas, werd ontdekt, toen men doende was de lading stukgoed van het schip te lossen. Hedenochtend vroeg kapseisde het vaar tuig. Eerder waren de kabels gebroken en had het schip reeds een gevaarlijke hel ling gemaakt. Toen het schip omsloeg kon men het gerinkel van glas horen en het geluid van een omvallende piano. De brand kan nog wel twee dagen voortduren. In de Waalhaven te Rotterdam is van ochtend de drijvende bok „Arend" van W. A. van der Tak's Bergingsbedrijf in elkaar gestort. Op een terrein aan de Waalhaven bouwt de Hollandsche Betonmaatschappij cais sons voor het dijkherstel in de geteister de gebieden. Toen een caisson van 180 ton door de „Arend" van de kade zou worden gehesen om te water gelaten te worden stortte de drijvende bok in. Gelukkig bevonden zich geen arbeiders in de buurt. De caisson, die slechts enkele meters boven de grond in de takels hing, viel op de kade. De doormidden gebroken stalen hijsarm van de bok viel er overheen. De schade bedraagt enige tonnen maar wordt door verzekering gedekt. Fier te paard gezeten, minzaam buigend en groetend naar alle zijden, heeft Jacoba van Beieren Zaterdagmiddag, gevolgd door vele edele vrouwen en heren, pages, val keniers en schildknapen, voor het eerst na vijfhonderd jaar, een bezoek gebracht aan Amsterdam- De kleurrijke stoet van in totaal 40 rij tuigen, die van het Amstelhötel vertrok ken was en zich door het centrum naar het stadhuis voortbewoog, trok veel belang stelling. Voorop marcheerde de Amster damse politie muziekkapel. In de raadzaal van het gemeentehuis was het burgemeester Arn. J. d'Ailly, die Ja coba van Beieren met haar gevolg een hartelijk welkom toeriep. De burgervader vroeg de edele vrouwe of zij wellicht naar Amsterdam was ge komen, om deze stad een gave te doen. Hij sprak over de slechte behuizing van het stadsbestuur en hoopte, dat de hoge gast zich eens zou willen beraden over de mo gelijkheid, hierin verbetering te brengen. Tot hilariteit van de vele aanwezigen, zeide hij in zijn rede en passant nog: „Wij weten, edele vrouw, dat u jong gestorven bent." Nadat een 13-jange page de burgemees ter vervolgens een Jacoba-kannetje aan geboden had, stelde Jacoba van Beieren zich achter de haar onbekende microfoon om de burgemeester te antwoorden dat zij als schutspatrones van het Keukenhof festijn de plicht van een jaarlijks bezoek aan Amsterdam op zich genomen heeft. Zij zei, niets teruggevonden te hebben van haar oude „amstelredamme", „tenzij het ware de durf en ondernemingsgeest van weleer: het koopmanschap, dat tijdens mijn regering de strijd had aangebonden met de machtige hansa, en naar ik thans be grijp, glorieus gewonnen heeft. Onder de aanwezigen in de raadzaal be vond zich ook Max Factor Jr., de Ameri kaanse make-up specialist die door de pers fotografen vereeuwigd werd terwijl hij Jacoba van Beieren met een van zijn „gla- mour"-lippenstiften „bijwerkte". Om half twee vertrok de stoet van het stadhuis via Vijgendam en Damrak naar het Stationsplein. Daar stond een extra trein gereed, die het gezelschap naar Lisse bracht, waar op de Keukenhof de tradi tionele rondgang te paard werd gemaakt. PANMOENDJOM, (Reuter). Heden morgen, negen uur plaatselijke tyd, is by Panmoendjom de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen begonnen. De Noordelijke krijgsgevangenen geloof den tot het laatste ogenblik niet, dat zy werkelijk gerepatrieerd werden,- aldus Reuter. Zij dachten, dat zij voor de een of andere propagandatruc gebruikt werden. In het geheel werden 100 geallieerde krijgsgevangenen teruggezonden. Onder hen bevonden zich 30 Amerikanen, 12 Britten, vier Turken, een Zuid-Afrikaan, een Philippino en een Canadees. De overi gen waren Zuid-Koreanen. De teruggekeerde gevangenen droegen blauwe zwaar gewatteerde Chinese uni formen, een blauwe muts en linnen schoe nen. Ieder had een deken bij zich. Van Panmoendjom werden de gcrepa- trieerden snel overgebracht naar Moen- san, het „bestandshoofdkwartier" der verbondenen. Vandaar zullen zij voor de verdere thuistocht naar Japan overge bracht worden. Ook helicopters waren in- geschakeld. De eerste uit Noord-Koreaanse krijgs- igevangenschap teruggekeerde gevangene, die door de pers werd ondervraagd, was de Amerikaan Robert Steil. Hij lag op een brancard voor een batterij filmcamera's. „Ik wil mijn dankbaarheid uitspreken voor alles wat gedaan is om de terugkeer van zieke en gewonde krijgsgevangenen te regelen", zei hij. De Noordelijken hebben meegedeeld, dat zij morgen 35 Amerikanen, 12 Engelsen, drie Turken en 50 Koreanen zullen over dragen. Een andere vrijgelaten Amerikaan, de soldaat Nolan, zeide dat de communisten geen bijzondere pogingen hadden gedaan de communistische leer ingang te doen vinden bij de gevangenen. Het leven in de kampen was volgens hem niet erg slecht geweest. „Wij kregen alles wat de Chi nezen en Koreanen ons konden geven. Maar de eerste winter was nogal hard". Ook de Britse korporaal Greenaway zeide, dat de communisten niet veel moeite hadden gedaan de communistische leer onder de gevangenen te verspreiden. In de eerste maanden hadden de gevan genen, volgens Greenaway slechte voeding gekregen. Later was de toestand in de kampen beter geworden: er kwam zelfs een bibliotheek met de Engelse klassieken en andere goede werken. Het opperbevel van de strijdkrachten van de "UNO heeft cr in toegestemd, dat KEULEN (DPA-ANP). Op een on overzichtelijk kruispunt in Keulen zijn Zaterdagavond een Nederlandse en een Belgische auto in volle vaart tegen elkaar gebotst, tengevolge waarvan de 47-jarige mevrouw Th. Chr. Oosterbaan uit 's-Gra- venhage om het leven is gekomen en haar schoonzoon, de heer J. Chr. Baaten, als mede haar dochter, mevrouw E. Baaten- Oosterbaan, eveneens uit Den Haag zwaar werden gewond. De chauffeur van de Ne derlandse auto, kwam met de schrik vrij. De inzittenden van de Belgische auto liepen slechts lichte verwondingen op. de volledige onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea op 25 April zullen w orden hervat. De Noordelijke en geallieerde verbin dingsofficieren zijn Zondagochtend 20 mi nuten te Panmoendjom bijeen geweest om te spreken over de hervatting van volle dige onderhandelingen over een wapen stilstand. De geallieerde verbindingsoffi cieren hadden aanvankelijk 23 April als datum voorgesteld, doch aanvaardden ten slotte de door de Noordelijken voorge stelde datum voor de heropening van de plenaire wapenstilstandsconferentie. Volgens een nabij Panmoendjom opge vangen radiobericht van een Noordelijke propaganda-uitzending zouden de beide partijen in Korea omstreeks twintig Juni een wapenstilstand kunnen sluiten. Generaal Mark Clark, opperbevelhebber der verbondenen, heeft Maandag corres pondenten te Moensan medegedeeld, dat enkele van de terugkerende soldaten ken nelijk onder invloed van de communisten zijn gekomen. Hij zeide dat dergelijke gevangenen geen verklaringen aan de pers zullen mogen af leggen.. „Het zou niet eerlijk zijn", aldus de generaal. TEL AVIV (AFP). Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft Zaterdag avond verklaard, dat een verscherping van de toestand aan de Israelisch-Jordaanse grens is ingetreden. Een groep Arabieren was in een wijk van Jeruzalem binnenge drongen en had het vuur geopend op een Israëlische politiepatrouille. Een Israëli sche politieman werd gewond. Een Arabier werd gedood toen de Israëliërs het vuur beantwoordden. Zaterdagavond werd een Joodse vrouw door schoten van leden van het Arabische Legioen in een andere wijk van Jeruzalem gedood. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat de diplomatieke vertegen woordigers van Frankrijk, Engeland, Ame rika en Turkije op de hoogte zijn gebracht van „de Arabische infiltratie", die door Israel als „openlijke aggressie" wordt be schouwd. De Israëlische regering heeft zich bij de diplomaten er over beklaagd, „dat de UNO het apparaat voor het houden van toezicht op het nakomen van het bestand laat verzwakken". Premier Naguib van Egypte heeft Zater dagavond bij de opening van een confe rentie der Arabische wapenstilstandscom missie voor Palestina te Caïro verklaard, dat Israel „een kankergezwel is, waardoor de Arabische landen in gevaar worden ge bracht". Ter gelegenheid van de vijfde verjaar dag van de onafhankelijke staat Israel heeft president Ben Zvi een radiorede uit gesproken. „Ons leger", aldus Ben Zvi", neemt in sterkte en doeltreffendheid toe, onze land- bouw-economie ontwikkelt zich, onze nij verheid breidt zich met nieuwe onderne mingen uit, onze staat is op weg naar de economische onafhankelijkheid." Ook premier Ben Goerion heeft gespro ken. Door het gehele land zijn op heuvel toppen vreugdevuren ontstoken. Coleman Cox: Boosheid verbetert niets, behalve de lijn van een kattenrug. TEHERAN (Reuter) De Sjah van Perzië heeft de „Madjlis" de Perzische Tweede Kamer vex-zocht bijeen te komexx en concrete stappen te nemen om „iets voor het volk te doeix". Hoessein Ala, de minister voor hofzaken, die dit meedeelde, verklaarde Zaterdag, dat de Sjah de meningsverschillen tussen af gevaardigden betreurde, doch dat hij ver heugd is over het feit, dat het leger en de politic de orde hebben kunnen handhaven en met goed gveolg „buitenlandse intriges en sabotage" hadden verijdeld. De meningsverschillexx in de „Madjlis" vloeien voort uit de pogingen van de rege- ring-Mossadcq om de macht van de Sjah te beknotten. Alle drie avondbladen te Tehex-an mel den, dat de Sjah Vrijdag tegenover drie afgevaardigden van het nationale front te kennen heeft gegeven er geen bezwaar tegen te hebben, dat de Kamer het rappox-t aanneemt, waardoor zijn bevoegdheden als staatshoofd worden beknot. De acht oppositieleden, die Vx-ijdag Teheran verlieten en daardoor een quorum in de Perzische Tweede Kamer onmogelijk maakten, beschuldigden Zaterdag in een communiqué premier Mossaaeq van het scheppen van een „sfeer van terreur". Zij zouden niet naar Teheran terugkeren, zo lang radio en pers „in handen van de rege ring" zijn, zo verklaarden zij. Zolang deze afgevaardigden afwezig zijn, kan het parlement niet vergaderen. TOKIO (Reuter) Premier Sjigeroe Josjida en zijn liberale partij, die vóór de verkiezingen van gisteren over 245 van de 466 zetels in het Japanse Huis van Afge vaardigden beschikten, hebben zoveel ze tels verloren, dat zij de eenvoudige meer derheid niet meer halen. De einduitslag is (met -tussen haakjes de oude zeteltallen): liberalen 199 (245), pro gressieven 76 (88), links-socialisten 72 (56), rechts-socialisten 66 (60), dissidente liberalen 35, communisten 1, anderen 17 (17). Auto in Leidsevaart Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf is de plaatsvervangend waarnemend Hoge Comissaris van Indonesië mr. Soe- tipjo, met zijn gezin xxabij de Centenbrug in Bennebroek een auto-ongeluk overko men dat echter nog goed is afgelopen. De familie Soetipjo maakte per auto een tocht langs de bollenvelden, waarbij zij, in Bennebroek gekomen, via de Leidsevaart wilden terugkeren naar Den Haag. De auto, die door mevrouw Soetipjo werd bestuurd, reed door een samenloop van omstandigheden van de Centenbrug de Leidsevaart in, waar zij bleef drijven. De talrijke voorbijgangers snelden on middellijk te hulp om de inzittenden, het echtpaar Soetipjo met drie kinderen, uit hun benarde positie .te bevrijden. Een van de redders was de heer A. A. ten Oever, een ambtenaar van de secreta rie van Velsen. Hij begaf zich te water en wist mevrouw Soetipjo en een dochtertje op het droge te brengen. Omwonenden verschaften de drenkelin gen onderdak en droge kleren. Na enige tijd heeft een auto van het Hoge Commis- sariaat de familie Soetipjo afgehaald en thuisgebracht. De journalist B. Riezouw is door het district Amsterdam der Communistische Partij Nederland als lid van de partij ge royeerd. In een motie „over het voor de partij schadelijke optreden van de heer Riezouw" wordt gezegd: „Zij vex-oordeelt ten scherpste dat hij ten eerste tezamen met B. Polak en in het geheim deelnam aan een bespreking ten huize van J. Ro mein, waar onder leiding van L. van der Land en Van 't Reve gepoogd werd een vijandige verklaring tegen de Sovjet-Unie en de volksdemocratische landen te doen aannemen, voorts zijn vriendschappelijke beti-ekkingen met één der leidende figuren uit de Juli-oppositie, D. Goulooze, alsook zijn voortdurende politieke beraadslagin gen tegen de partij en haar leiding met deze verklaarde partij-vijand", zo wordt in de motie gezegd. DROOG EN ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Nagenoeg onbewolkt. Koude nacht met plaatselijk lichte nachtvorst, vooral in het Noord-Oosten van het land. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Overwegen^. matige Oostelijke wind. 21 April Zon op 5.31 uur, onder 19.47 uur. Maan op 11..31 uur, onder 2.53 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 20 April Hoog water: 8.17 en 20.53 uur. Laag water: 3.43 en 16.09 uur. Dinsdag 21 April Hoog water: 9.22 en 22.05 uur. Laag water: 4.30 en 17.11 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1