Haarlems melkvoorziening stabiel Cinema Palace belegerd door candidaat-fi Imfigu rant en Speeltuin „Vondelkwartier" opende nieuw clubhuis Kort en bondig Brieven aan de redactie Balletleerlingen van Maud Kool dansten in Concertzaal Amsterdamse Beurs MAANDAG 2 0 APRIL 195 3 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Gedaalde zuivelwaarde oorzaak van verschuiving naar consumptiesector Dividend „De Spaarne- stad" 7 (prei.) en 10 (gewoon) „De Ander,, van Gasona voor scholieren Wielrijdster brak haar linker onderbeen De heer C. Oord in Heemstede begraven Extra's gevraagd voor Duitse kleurenfilm' Bromfietser aangereden op Herenweg in Heemstede Regenjas uit auto gestolen Burgerlijke Stand van Haarlem Pastoor C. Berkemeyer nam afscheid van parochianen Haarlemse schoolkinderen leggen verkeersexamen af: Onderofficieren vierden feest In postkantoor opgesloten Parochie H. PI. Elisabeth en Barbara vijftig jaar Vergoeding voor afgemaakt vee verlaagd Lopik III, zal tijdelijk Hilversum I en II vervangen De „Sibajak" vertrekt op 2 Mei Directeur van de AVRO „De Camerons" opende een nieuw troephuis Huldiging deurwaarder G. H. Erbrink Communistische raadsleden stellen vraag Wij berichtten reeds, dat de „straatprijs" van de melk zal worden losgelaten, waar door de min of meer beschermde winst marge voor de slijter in het ongewisse komt te verkeren. Deze toestand gaat vandaag in, namelijk bij het begin van het nieuwe melkjaar. Wij schreven ook reeds, dat de melkprijs voorshands geen verhoging zal ondergaan verlaging is bij de huidige marge al heel onwaarschijnlijk en dat vooral op grond van de uitdrukkelijke verklaring van minister Mansholt, dat hij bij een on gemotiveerd oplopen van de détailprijs van de melk hij niet zou schromen de hem ten dienste staande „instrumenten" te han teren om een dergelijke ontwikkeling af te remmen. Met die „instrumenten" werd uiteraard allereerst het Bedrijfschap voor Zuivel bedoeld, dat dan wel zal adviseren de toelagen op de melkprijzen geheel of gedeeltelijk in te trekken. Intussen hebben wij in het bijzonder in Haarlem de indruk gekregen, dat de slij tersorganisaties de melkprijs op het te genwoordige niveau (22 cent per liter voor losse mellft en 26 cent voor flessen- melk) te laten. Men zal zich echter herinneren, dat het knelpunt voor de Haarlemse melkvoorzie ning niet zozeer gezocht moet worden in de relatie slijters-standaardisatiebedrijven dan wel in de verhouding standaardisatie- bedrijven-boeren. Enkele jaren geleden immers konden de in deze omgeving gevestigde stand- aardisatiebedrijven hun behoeften niet dekken uit de leveranties van de in het Westen gevestigde, overwegend in de Con- sumptie-melkcentrale (C.M.C.) georgani seerde boeren. Daar kwam nog bij, dat de in de zuivel fabrieken te verwerken melk aanzienlijk meer opbracht dan de voor de consumptie bestemde. Het gevolg was, dat de C.M.C. grote hoeveelheden uit het Westen naar de fa brieken dirigeerde, waardoor de hier ge vestigde particuliere standaardisatiebedrij- ven om hun behoeften te dekken melk uit het centrum en het Oosten van het land moesten laten komen, hetgeen uiteraard met grote kosten gepaard ging, kosten die niet door de geringe winstmarge werden gedekt. Een ter elfder ure gemaakte toeslagrege ling door het Bedrijfschap voorkwam, dat in deze streek in 1950 in de melkschaarse maanden de melk gedistribueerd moest worden. Wij wijzen in dit verband nog er op, dat een ingewikkelde toelageregeling gold, waarvan juist de met de C.M.C. verbonden bedrijven het meest profiteerden. Intussen is in dat opzicht de situatie gron dig gewijzigd: de tegenwoordige toelage regelingen zijn aanzienlijk eenvoudiger en doeltreffender geworden. Vervolgens hebben de standaardisatie- bedrijven hun positie bij de boeren belang rijk verstevigd. Het aantal „vrije", dat wil zeggen niet in de C.M.C. georganiseerde boeren, nam toe en sloot contracten af met do particuliere standaardisatiebe- drijven. Daarnaast doet zich vooral de laatste maanden een andere ontwikkeling .voor: de instorting van de zuivelmarkt. Werd in November de zuivelwaardtoeslag van de melk (in casu dus de boter-, kaas- en melk- poederprys) nog op f 7.80 per honderd kilogram melk van 354 pet. vet berekend, deze is thans afgebrokkeld tot f 1.55 en nog is de daling niet tot stilstand ge komen. In de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. drukkerij „De Spaarnestad" en der N.V. Verenigd bezit van aandelen N.V. drukkerij „De Spaarne stad" te Haarlem werd het dividend over 1952 bepaald op 7 procent op de preferente aandelen en 10 procent op de gewone aan delen. (Verkort weergegeven) Dank. Hierbij willen wij nog eens onze hartelijke dank zeggen aan al onze Haar lemse vrienden. De hartelijke en liefdevolle gastvrijheid heeft diepe indruk op ons ge maakt, en wij hopen, dat onze Haarlemse vrienden zich in deze zomer bij ons in Obernkirchen net zo op hun gemak zullen voelen, als wij dat in Haarlem deden. Onze bijzondere dank willen wij de burgemees ter betuigen. Zijn officiële ontvangst met zijn hartelijke woorden zullen ons voor goed in de herinnering blijven en ons met trouw en vriendschap aan Haarlem-Licht stad verbonden houden. „Schaumburger Marchensanger" Kunstkritiek. Ik ben het niet geweest, die de markthandelaar in „schilderijen" met rotte appels bekogelde. En ik wan trouw de kunstzinnige motieven van de daders. Maar als u (Vrijdag 17 April in Zeven dagen Haarlem) schrijft: „Maar een feit is, dat de goede man daar geen kip kwaad staat te doen" dan ben ik het radicaal met u oneens. Integendeel: de man (ik ken hem niet en bedoel het dan ook allerminst persoonlijk) maakt zich schuldig aan iets dat de over heid blijkbaar zonder bezwaar meent te kunnen toelaten: hij vergiftigt door het feit dat hij zijn „Kitsch" aan de man tracht te brengen (merkwaardig dat zo'n kwaliteits product zich alleen in het Duits laat aan spreken); hij vergiftigt daardoor de smaak van het publiek, haalt de Nederlandse cul tuur omlaag en benadeelt, dit in het voor bijgaan, de schilders die die erenaam waard zijn. Hoe vaak is het mij niet overkomen in deze stad van Frans Hals, dat ik me moest bedwingen om niet dwars door zo'n uitge stald wanproduct heen te trappen. Marga rine mag niet als boter worden verkocht, daarvoor zorgt de Warenwet; waarom dan wel dit als kunst? Is boter belangrijker dan kunst? Gaat de maag vóór de kunst en de cultuur? Deze opmerkingen moesten mij van het hart. Maar de sinaasappelen heb ik heus niet gegooid. Albert van Dalen Dit treft nu in de eerste plaats die boe- renorganisaties welke zich in de afgelopen jaren vooral georiënteerd hebben op de zuivelindustrie en zich daar ook financieel bij hebben geïnteresseerd. Er wordt in de kringen van de C.M.C. nog wel eens gesproken over de tijd, dal de veehouders waren „overgeleverd" aan de melkhandel. Wellicht dat men nu hier en daar beseft, dat diezelfde melkhandel (particuliere fabrieken) ook als buffer fungeerde om de zich soms schoksge wijze voordoende prijsverschillen op te vangen, waardoor het risico niet in de eerste plaats door de boer werd gelopen. De onder auspiciën van de Commissie voor de culturele vorming van scholieren te geven voorstelling van het toneelspel „De Ander" van Alexander Casona, welke aanvankelijk zou plaatsvinden op 18 Maart, doch die door omstandigheden moest wor den uitgesteld, heeft nu plaats op Woens dagmiddag 29 April in de Haarlemse Schouwburg. In dit door het gezelschap „Comoedia", onder regie van Joris Diels, op te voeren stuk, vervulde de bekende toneelspeelster Rika Hopper de hoofdrol. Zij heeft er deze winter haar jubileum- tournée mede gemaakt. De verdere mede spelenden zijn Enny Meunier, Guus Her mus, Johan Elsensohn en anderen. Vanmorgen om kwart voor negen wil den de zusters N., die op de Rijksstraat weg fietsten, een wielrijdster passeren. Deze week op het ogenblik van passeren naar links uit, waardoor de sturen van de fietsen van de zusters met elkaar in aan raking kwamen. De vijfentwintig-jarige mejuffrouw C. N. viel en brak haar linker onderbeen. Zij is naar de Mariastichting overgebracht. De wielrijdster, die doorgere den is, wordt verzocht voor het verstrek ken van inlichtingen zich te melden bij de Verkeerspolitie. Onder zeer grote belangstelling is Zater dag op de Algemene Begraafplaats in Heemstede het stoffelijk overschot van de heer C. Oord, die tengevolge van een ern stig auto-ongeluk in Rijswijk het leven verloor, ter aarde besteld. Bij de groeve werden woorden van af scheid gesproken door de heer H. P. Mi chel, zwager van de overledene, namens de familie. Daarna sprak de heer J. Gold- schmeding namens de vele vrienden die de thans overledene heeft gehad, mede in de kring van de Nederlandse Vereniging van Radio Détailhandelaren, waarvan de heer Michel secretaris is. Hij memoreerde het stuwende werk, dat de heer C. Oord als medefirmant had verricht in de radio zaak in de Grote Houtstraat, welke hij samen met zijn vader, de heer G. M. Oord Sr. beheerde. Voorts werd het woord gevoerd door ds. G. J. Waardenburg, Nederlands Hervormd predikant te Haarlem, die woorden van De toneelcriticus David Koning zal dit j door hem vertaalde stuk bij het jeugdige j tmost'tot de familie richtte publiek inleiden. Deze voorstelling is voor leerlingen van de derde en hogere klassen van de scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, de Ulo-scholen en nijverheids scholen toegankelijk. Na de teraardebestelling dankte de heer G. M. Oord jr., een broer van de overlede ne, voor de talrijke bewijzen van deelne ming, die de familie bij dit zware verlies heeft ondervonden. Honderden Haarlemmers van alle leef tijden, standen en seksen hebben Zater dagmiddag het Cinema Palace-theater be legerd om in aanmerking te komen voor een figurantenrolletje in de kleurenfilm „Hollandmadel", die zoals men weet voor een deel in de bollenstreek zal worden op genomen. Men had honderddertig figuran ten gevraagd, maar de animo was zo groot, dat de gegadigden slechts in kleine groep jes tot de foyer van het bioscooptheater toegelaten konden worden, waar assistent productieleider Ben Vermij jr. hen bezag met het vakmanschap van een slager die hun een vragenlijst uitreikte, terwijl hij stilletjes hun uiterlijke kwaliteiten analy seerde met het gezicht van een slager die zijn slachtvee komt keuren. En inderdaad moeten velen van de filmspelers-in-spe zich gevoeld hetjben alsof zij ter slacht bank gingen, want zelfs dë liefste en meest* zelfverzekerde jongedames kregen het da nig met de zenuwen te kwaad wanneer de speurende blikken van de filmman op haar gevestigd werden. De voornaamste eisen, die er aan de figuranten gesteld worden, behelsden volgens de vragenlijst: Bent u al meer in het openbaar opgetreden, kunt u zelf over een Volendammer costuum be schikken en kunt u eventueel op klompen een polka dansen en degenen die aan deze voorwaarden konden voldoen en bo vendien over een niet al te alledaags uiter lijk beschikken, schijnen een beste kans te maken op een rolletje in Holandmadel. Het laatste woord is echter aan de regisseur, die a.s. Donderdag de meest-belovende „extra's" persoonlijk zal testen. De gewone figuratie wordt gehonoreerd met 15 per dag; een paar gelukkigen, die een wat gro ter rolletje krijgen, krijgen een gage van 20 a 25 per dag plus vrije koffie en reiskosten, zo vertelde de heer Vermij ons na afloop van de figuranten-parade, die althans wat het „kinderen-aanbod" be treft, een volledig succes geworden was. De candidaten krijgen Woensdag bericht, of zij al of niet in de termen vallen voor een proefscène onder leiding van de regis seur en zij die dat examen overleven, moe- Zondagavond omstreeks kwart over ne gen maakte een 48-iarige bewoner van de Brabantlaan in Heemstede een tochtje op zijn pas aangeschafte bromfiets. Toen hij van de Herenweg linksaf de Kerklaan wilde oprijden, schonk hij niet voldoende aandacht aan een uit de tegen overgestelde richting komende auto. Een aanrijding was onvermijdelijk, waarbij de bromfietser een ernstige hoofd wonde opliep en naar de Mariastichting moest worden overgebracht. Op aanwijzing van een burger heeft de politie te Haarlem in de nacht van Zater dag op Zondag omstreeks kwart over twaalf op het Haarlemse station de drie entwintig-jarige J. de R. en de tweeën twintig-jarige C. A. E., beiden uit IJmui- den, aangehouden. De bur gei" had gezien, dat De R. in het Begijnhof uit een auto een regenjas had gestolen en dat de ander op de uitkijk had gestaan. Beiden hebben tegenover de recherche bekend. Uit de ad ministratie bleek de politie, dat De R. in 1950 ook betrokken is geweest bij diefstal van goederen uit een auto. HAARLEM, 18 April 1953 ONDERTROUWD: 18 April, H. J. Paarde- kooper en V. A. M. L. Korzelius; W. R. Gras en R. Chr. Smit. GEHUWD: 18 April, C. Boulenois en C. S. Kuipers. BEVALLEN van een zoon: 17 April, M. A. KolijnWullems; A. Verwervan Scher- penzeel; 18 April, G. A. LukenLindeman. BEVALLEN van een dochter: 17 April, M. C. Koot—Kuit; H. Langeveld—van Duijnen; M. HennekeGlazemaker. OVERLEDEN: 16 April, H. Letter, 68 j., Dunklerstraat; J. H. van Zutphen, 73 j., Kerkstraat; J V. J. Bcrtholee, 70 j., Ver- spronckweg; J. W. M. Karg, 76 j.. Stolberg straat; 17 April, J. Paap, 56 j., Gasthuisvest; A. L. F. Gigcngack, 82 j., Hagestraat. ten zich in de opname-dagen van 23 April tot 10 Mei, beschikbaar houden om op ieder gewenst tijdstip hun figuranten plichten te komen vervullen. De intrige van „Hollandmadel" behan delt een oude, „typisch-Hollandse" buren- vete, waarin de zoon van de ene partij (een kaasboerengezin met Hans Mozer als pater familias!) verliefd wordt op de dochter van de wederpartij, die aangevoerd wordt door een nijdasserige bollenkweker. Sonja Sieckman zal hierin de rol ver vullen van de lieftallige bollenboerendoch- ter, de Nederlander Jan Hendrix die van de verliefde kaasboerenzoon. De heer C. Berkemeyer, pastoor van Haarlemmerliede en de bijkerk te Spaarn- dam, heeft wegens het hem verleende emeritaat, afscheid van zijn parochianen genomen. Op de receptie in Spaarndam heeft de voorzitter van de R.K. Kring een geschenk onder enveloppe aangeboden. Zondag hebben dertien sprekers hem op een bijeenkomst in Haarlemmerliede toe gesproken, waarbij hem eveneens een ge schenk onder couvert is overhandigd. Pastoor Berkemeyer zal zijn intrek ne men in huize „Sint Bavo" te Heemstede. 2300 jongens en meisjes zullen door de stad rijden Maandagmoi-gen heeft de Haarlemse verkeerspolitie een begin gemaakt met het afnemen van het practische gedeelte van het verkeersexamen, waaraan ruim drie- entwintighonderd leerlingen van de hoog ste klassen van de lagere scholen in Haar lem meedoen. De beide leden van de po litie, die de leiding van dit examen heb ben, brigadier A. Luiten en brigadier J. van Zijl, kunnen uiteraard al deze kinde ren niet tegelijk examineren en daarom heeft men de scholen over achttien dagen verspreid. Onder de eersten, die dit jaar de rijvaardigheidsproef aflegden behoor den Maandagmorgen de leerlingen van de Marnixschool, die met een ernst en een voorzichtigheid, zoals men maar zelden bij de schooljeugd ziet, hun ritje voltooiden. De route van de tocht is als volgt: men start op het terrein van Openbare Werken in de Jacobstraat en dan gaat het via de Vestestraat en de Zijlvest naar de Zijl straat. Bij de Gedempte Oude Gracht gaan de jongens en meisjes weer naar de Raaks en de Jacobstraat. Men ziet dus dat men zich over de lengte van de rit geen zorgen behoeft te maken, maar daarom moet men niet minder opletten, want er schuilen heel wat voetangels en klemmen in dit „parcours" en de vier controlerende agenten, die zo onopvallend mogelijk staan opgesteld, noteren precies of Jan nu wel zijn hand heeft uitgestoken en of Marie- tje de bocht naar rechts niet al te groot nam. Wij hebben een van de candidaten voor het diploma eens gevolgd en dan moge Frans de Jager uit de zesde klas van de Marnixschool het examen ook afleg gen op een wrak damesfietsje, hij deed het niet minder nauwkeurig dan zijn vriendje op het gloednieuwe Engelse rij wiel en naar onze (bescheiden) mening volbracht hij de route zonder een enkele fout. En zo rijden in de komende weken hon derden en nog eens honderden jongens en meisjes door dit gedeelte van Haarlem en hopelijk doen zij het allemaal met de zelfde ijver als de leerlingen van de Mar nixschool. Ook een aantal kinderen van de scholen met buitengewoon lager onderwijs nemen aan dit verkeersexamen deel en evenals de andere geslaagden zullen zij op 2 en 3 Juni het verkeersdiploma ontvangen. En wanneer alle candidaten, die dit do cument krijgen, zich later op de weg net zo gedragen als tijdens het examen, dan pas kunnen brigadier Luiten en brigadier Van Zijl tevreden zijn, want het is per slot van rekening toch de bedoeling de jeugd bij te brengen, dat alleen met een volkomen veilig verkeer het aantal men sen, dat jaarlijks het slachtoffer wordt van verkeersongelukken, kan dalen. Zaterdagmiddag werd onder grote be langstelling van ouders en opvoeders het nieuwe verenigingslokaal van de speel tuinvereniging „Vondelkwartier" aan het terrein Vergierdeweg officieel geopend. De chef van de afdeling Lichamelijke Opvoeding, de heer S. Heyers, die de plech tigheid verrichtte, begon zijn toespraak met een hartelijke gelukwens. Hij noemde het een verheugend feit dat door samen werking van velen een dergelijk resultaat tot stand werd gebracht. „Vonctelkwartier" heeft in meer opzichten de wind mee, want ook haar grondoppervlakte mag er zijn. Speeltuinwerk, aldus spreker, omvat ech ter niet alleen het bezighouden van kinde ren in de zomermaanden, 's Winters orga niseert men tegenwoordig ook clubs waar in toneel, zang en dans worden beoefend. Een nieuw clubhuis was dan ook een zeer Jringende behoefte voor de vereniging, die zelfs al enthousiaste aspirantleden moest teleurstellen. „Vondelkwartier" heeft als actieve scha kel in het verbond van Haarlemse speel tuinverenigingen een grote verantwoorde lijkheid ten opzichte van haar zusterorga nisaties, zei de heer Heyers, die het belang van een hechte samenwerking tussen de verenigingen onder het oog bracht. Hier door zou meer steun van gemeentelijke zijde mogelijk zijn. Enige in fleurige groene jurkjes gesto ken meisjes boden de heer Heyers de grote sleutel aan, waarmee hij het gebouwtje opende. De voorzitter van de ouderraad, de heer H. Duin, dankte voor de belang stelling van gemeentewege betoond en be pleitte vervolgens meer aandacht voor het opgroeiende kind. Er blijft niet veel ruim te meer over voor de jeugd, zeide hij, en zij is het toch, die straks de wereld moet vormen. Daarom: kinderen van de straat en onder leiding van voor hun taak ge schikte leiders. Namens de NUSO voerde de heer Kla ren het woord. Hij memoreerde het feit, dat zijn vader de oprichter van het speeltuinwerk in ons land werd uitge lachen toen hij 53 jaar geleden met zijn plannen voor de dag kwam. Doch hij be reikte zijn doel en het is aan ons, steeds nieuw idealisme voor dit jeugdwerk op te brengen. Nog immer en misschien wel juist in deze tijd moeten wij waken voor de belangen van het kind. De heer Klaren overhandigde hierna aan het bestuur der vereniging een ingelijst De in de laatste jaren wederom geweldig toegenomen belangstelling voor de dans kunst heeft ook tot gevolg dat de ballet scholen bijna overstroomd worden met leerlingen. Nu kan zo'n training als men daar geniet, mits onder vakkundige leiding, nooit kwaad. Het minste wat men ervan overhoudt, is het vermogen tot sierlijk be wegen. Geheel anders wordt de kwestie «ajtPföard, als een jong meisje inderdaad ernst met het spel gaat maken en zich be gint, te ontplooien in de richting van de ballerina, die haar moeder reeds in ver beelding voor zich zag, toen het kind spon taan haar eerste danspasjes op het vloer kleed in de huiskamer zette. Kleed zo'n pril wezentje in een lichtzijden jurkje met gazen vleugeltjes, laat haar enige rhyth- misch verlopende oefeningen uitvoeren op een feestelijk verlicht toneel bij melodieuze muziek en men ziet, al naar het gedemon streerde vermogen, stof voor nieuwe illu sies fladderen of zweven. Of er werkelijk talent aanwezig is bij al die beginnelingetjes, kan men uit het eerste gezicht van een dergelijke vertoning moei lijk afleiden. Dat vermag slechts de lerares te beoordelen, die de ontwikkeling zorg vuldig gadeslaat. Er moet aan zoveel voor waarden waarvan de physieke zeker niet de minst belangrijke zijn worden vol daan, wil men in deze moeilijke en uiterst veeleisende kunst iets bereiken. De waar dering van de trotse en vertederde ouders in de zaal schommelt echter tussen „lief" en „beeldig". En zo heeft het weinig zin om een critische beschouwing te wijden aan het optreden van de tientallen debutantjes uit de eerste klassen der balletschool van Maud Kool, die gisteravond in de Haar lemse Concertzaal een grappig en fleurig programma lieten zien, met „Papillons" van Schumann als hoogtepunt, opgebouwd vol gens de regels der elementaire techniek. Dat kan ook niet de bedoeling zijn. Na de pauze kwamen de meergevorder den aan de beurt met een reeks van vier nummers, in drie waarvan ook enig uit beeldingsvermogen werd gevergd. De meestbegaafde leerlingen, die opgenomen zijn in de Kennemer Dansgroep, namen daar ook aan deel. Opmerkelijke prestaties heb ik daarbij niet waargenomen, maar vooral in „Huwelijksadvertentie" op amu sementsmuziek van Kalmar-Ruby zag men toch wel aardige dingen, misschien mede veroorzaakt doordat deze jonge mensen het moderne rhythme gemakkelijk aanvoelen en gewend zijn zich daarop te bewegen. In een wals van Gounod daarentegen werd de muzikale lijn nogal eens geweld aange daan. Ook de stijl van de suite op Mozarts Kleine Nachtmusik kon ik niet bewonde ren. Wel werd hieruit duidelijk waaraan de lerares vooral aandacht moet besteden: armvoering, hoofdhouding en het correct uitkomen in de gewenste posities, dit laat ste zeer in het bijzonder. Voorts zou Maud Kool er als choreografe voor moeten zorgen de enige man in haar gezelschap minder vrouwelijke bewegingen voor te schrijven. Hoge technische eisen werden er aan de uitvoerenden niet gesteld, maar wel werkte de kleine oppervlakte van het toneel enigszins remmend op de prestaties. Van het gebruik van mechanisch gereprodu ceerde muzike ben ik geen voorstander, maar ongetwijfeld draagt dit er toe bij de bekoring van het geheel te verhogen. Tot het leveren van détailcritiek voel ik mij op deze plaats niet geroepen, al werd er dik wijls aanleiding toe gegeven. Maar één voorbeeld mag niet ontbreken: dat van een arabesque met de achtergebleven arm langs het dijbeen een ontoepasselijk moder nisme, als het geen onvermogen was. Deze opmerkingen hebben geenszins de bedoeling afbreuk te doen aan het paeda- gogische werk, dat Maud Kool nu al jaren lang in Haarlem verricht, integendeel. Men kan haar slechts dankbaar zijn voor de moeite, die zij zich getroost de dansvreugde van zovele tientallen jonge mensen in goede banen te leiden. En terecht beloon den de aanwezigen haar daarvoor met har telijk applaus na ieder geslaagd tafereel. DAVID KONING portret van de pionier van het speeltuin werk. Toen was het woord aan de jeugd. Jon gens en meisjes vertelden in een aardige voordracht iets van hun plannen met het nieuwe lokaal. Ook zongen zij een paar frisse liedjes die in de voorjaarssfeer van het crême-groen geschilderde clubhuis bij zonder op hun plaats waren. Na de pauze spraken nog de heer B. Steentjes voorzitter van het Wijk-comité, de heer A. Vlas van de Centrale Arbeiders verzekering en verscheidene vertegenwoor digers en oud-vertegenwoordigers van Haarlemse speeltuinverenigingen. De afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Bond van oud-militairen heeft Zaterdag haar vijfenzestigjarig bestaan ge vierd met een receptie en een feestavond. Op de receptie boden gelukwensen aan lui tenant-kolonel J. C. M. J. van Dommelen, garnizoenscommandant luitenant-kolonel b. d. H. W. Lenderink, ere-voorzitter der afde ling, een vertegenwoordiger van het hoofd bestuur, afgevaardigden van verscheidene afdelingen, van de vereniging van oud onderofficieren „Madjoe", van de onder officierenvereniging „Ons Belang" en van de R.K. en Christelijke bond van onder officieren. Des avonds volgde een feestelijke bijeen komst van de afdeling in hotel De Leeuwe rik. Wegens ontstentenis van de afdelings voorzitter heette de heer P. van den Born de gasten welkom, onder wie waren burge meester mr. P. O. F. M. Cremers en de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne. Het gezelschap „Boru" (personeel van Boom Ruygrok) voerde onder regie van P. Warner op „De bokskampioen". De dames en heren oogstten met dit stuk veel succes en de bezoekers hebben hartelijk gelachen. Een bal besloot de feestelijkheden. Op Zondagmorgen is het Postkantoor'een uur geopend voor het opgeven van tele grammen. Een zesenzeventigjarige Haar lemmer, die vaak naar binnen loopt om op een bank uit te rusten, was gistermorgen naar binnen gegaan en had op een bank plaats genomen. Daar is hij in slaap geval len. Om halftwaalf, toen het kantoor weer gesloten was, zag een hulpportier hem zit ten en deze waarschuwde de politie. Het bleek echter, dat men hier te doen had met een man die zich niet om Kwade bedoelin gen had laten insluiten. Zondag 19 April werd met veel plechtig heid het gouden bestaansfeest van de paro chie H. H. Elisabeth en Barbara in Haar lem-Noord gevierd. Om tien uur 's morgens werd in de feestelijk versierde kerk in de Paul Krugerstraat door mgr. J. P. Huibers, de Haarlemse bisschop, een pontificale hoogmis opgedragen. Tijdens deze mis hield mgr. Huibers een predicatie, waarin hij alle parochianen complimenteerden met het gouden jubileum. 's Middags werd een feestelijke receptie gehouden, waarbij ook de bisschop weder om aanwezig was. Namens het feestcomité overhandigde de heer J. A. Smit een be drag van drieduizend gulden, dat door de parochianen bijeengebracht was en be stemd werd voor het fonds „kerkenbouw". De feestrede werd uitgesproken door de heer H. L. Prenen, die vooral wees op de grote betekenis van de parochie in Haar lem-Noord. Pastoor Ltihn, die tezamen met zijn kapelaans in de loop der jaren bijzon der veel tot de bloei van de parochie heeft bijgedragen overhandigde aan alle paro chianen, die reeds vijftig jaar bij deze kerk zijn aangesloten, een foto van het interieur van het kerkgebouw. Monden klauwzeer Bij Koninklijk Besluit is de schadeloos stelling aan de eigenaars van vee, dat aan mond- en klauwzeer lijdt en dat moet wor den afgemaakt verlaagt van 90 procent tot 75 procent van de waarde van het vee in gezonde toestand. De bereiding hier te lande van een vaccin met volledig immuniserend vermogen heeft thans een zodanige omvang, dat voldoende entstof aanwezig is om op korte termijn de gehele Nederlandse rundveestapel immuun te maken. Elke veehouder kan derhalve zijn runderen tegen mond- en klauwzeer doen inenten en er is dan ook geen reden meer, aan veehouders, die van deze moge lijkheid geen gebruik maken dat percen tage van de waarde der dieren te vergoe den, dat voorheen onder geheel andere om standigheden juist werd geacht, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Deze zomer worden de tuien en isolato ren van de zendmasten der beide midden golfzenders in Lopik vervangen. Dit zal naar schatting twee maanden arbeid per zender vorderen. De eerste zendmast, die van de 298 meter-golf, zal omstreeks 1 Juni onderhanden worden genomen. Uiteraard kan tijdens deze werkzaamheden de zender niet in bedrijf blijven. Het programma zal dan worden overgenomen door de reserve zender Lopik III, die echter een aanzienlijk geringer vermogen heeft dan de hoofd zenders. Met de reparatie aan de stuurinrichting van de „Sibajak" is een zodanige spoed be tracht, dat de emigrantenreis naar Nieuw Zeeland en Australië, die aanvankelijk was uitgesteld tot 8 Mei, thans reeds op Zaterdag 2 Mei zal kunnen beginnen. Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft met algemene stemmen besloten aan de algemene vergadering van dez« om roepvereniging, welke op 4 Juli te Gronin gen zal worden gehouden, voor te stellen om tot directeur van het omroepbedrijf van de A.V.R.O. te benoemen de heer D. Repko, thans administrateur van deze omroepver eniging. De heer Repko vervult deze func tie sinds 18 Juni 1952 en was'voordien bij de belastingen te Amsterdam werkzaam. De gemeentesecretaris van Purmerend heeft bij het opruimen van de zolder van het stadhuis een complete verzameling schilde rijen aangetroffen, die het gehele Oranje huis betreffen. Ze stonden in een kast naast vele oude prenten. De Haagse Comedie geeft op 25 April in de Koninklijke Schouwburg de Neder landse première van „Colombe" van Jean Anouilh met Heieen Pimentel in de titelrol. Cees Laseur regisseerde het door Ferd. Sterneberg vertaalde stuk, waarbij Jurriaan Andriessen speciale muziek schreef. De prijs voor Limburgse letterkunde is Zaterdag uitgereikt aan de schrijver-jour nalist Hans Berghuis uit Kerkrade voor zijn roman „Pleidooi voor een zondaar". Aan de Belgisch-Limburgse schrijver Jos. Ghijzen uit Mechelen aan de Maas kende de Matthias Kempstichting voor diens boek „Wij zeiden geen vaarwel" een eervolle ver melding toe. HAARLEM EN OMGEVING Voor de studieclub van schilders te Haarlem zal de heer Otto B. de Kat Woens dagavond in Het gebouw van de HHV aan de Wilhelminastraat 3 een lezing houden over de Franse impressionisten en hun voor gangers. De afdeling Haarlem van de Neder landse Handelsreizigersvereniging houdt Vrijdag 24 April een propagandabijeenkomst in restaurant Brinkmann, Grote Markt. De algemeen voorzitter, de heer P. H. van den Hoek, zal spreken over „Handelsvertegen woordigers, uw hulp is nodig". Een der oudste groepen in het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders, de Overveense groep „de Camerons", in 1938 voortgekomen uit „de grijze driehoek" heeft Zondagmiddag onder grote belangstelling van ouders, medewer kers en belangstellenden het nieuwe van steen opgetrokken troephuis aan de Tette- rodeweg te Overveen geopend. Er werden toespraken gehouden door mr. J. H. Ekering, voorzitter van het stichtings bestuur „de Camerons", door hopman P. Meyboom en vervolgens door de oud districtscommissaris van het district Haar lem van de N.P.V., de heer M. C. de Jong, die de officiële opening verrichtte. Dit ge schiedde met het doorhakken van een hou ten stam, waarna de Nederlandse vlag, die de naam van de groep vermeldde, werd weggetrokken. De eerste die daarna het recht voor zich opeiste het nieuwe troep huis binnen te gaan was Mowgli, de hond van de oud D. C., die men nooit mist op bijeenkomsten van padvinders, waar even eens haar baas aanwezig is. Als persoonlijk geschenk overhandigde de heer De Jong aan hopman Meyboom een Amerikaans Scout boek en mejuffrouw Ketelaar, Guido van de Bloemendaalse Harlugroep, kwam eveneens haar geluk wensen met het nieuwe troephuis met een stoffelijk aandenken aanbieden. Ter gelegenheid van het feit, dat de heer C. H. Erbrink vandaag vijfentwintig jaar deurwaarder is bij het Haarlemse kanton gerecht, is vanmorgen in de werkkamer van een der kantonrechters een bijeen komst gehouden. Onder de aanwezigen wa ren de oud-kantonrechters mr. W. G. Del i' Baere, thans wonende te Baarn, en mr. F. P. H. Bijl de Vroe te Haarlem. Mr. Th. F. Raedt herinnerde er aan, dat de jubilaris vroeger werkzaam is geweest op het kantoor van mr. Bruch. De onder grond is goed geweest en tijdens zijn ver dere loopbaan heeft de heer Erbrink hier van gebruik gemaakt. Spreker zeide, dat vijfentwintig jaar een hele tijd is en dat deurwaarder een belangrijke functie is. Voor het vieren van het jubileum noemde spreker deze feiten van minder belang. In de eerste plaats zijn velen bijeen gekomen, omdat zij waardering hebben voor de per soon, die een man met een onfeilbaar ge heugen is, iemand met een blijde lach en een mens met een warm hart. Mr. Raedt herinnerde er aan wat de heer Erbrink als mens voor rechtzoekenden heeft gedaan en bracht hem daarvoor hulde. Als ge schenk namens allen die bij het kantonge recht werkzaam zijn en ook namens de oud kantonrechters bood mr. Raedt een schilderij van J. Tiele te Noordwijkerhout, voorstellende een bospad in de Haarlem merhout, aan. Mr. C. M. J. de Jongh, griffier bij het kantongerecht, vertelde hoe deurwaarder Erbrink zijn werk verricht en bood een kistje met sigaren gaan. Namens de deurwaarders haalde de heer P. v. d. Steenhoven herinneringen op uit de loopbaan van de jubilaris. In zijn dankwoord richtte de heer Erbrink zich in het bijzonder tot zijn vroegere patroon, mr. A. Bruch, bij wie hij voor zijn benoeming tot deurwaar der op kantoor is geweest en van wie hij veel geleerd heeft. Vanmiddag wordt in restaurant Brink mann een receptie gehouden. Herdenking der bevrijding Twee leden van de communistische frac tie in de Haarlemse raad, mr. M. D. Proper en de heer G. Mol, hebben de Haarlemse raad verzocht het college van Burgemeester en Wethouders de volgende vraag te mogen stellen: Is uw College bereid aan het Gemeente- personeel op 5 Mei ter herdenking van de bevrijding een halve dag extra-verlof te geven, zoals dit ook in andere gemeenten het geval zal zijn? 3-354 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings Vrijdag koersen 97 97 162 181% 186J4 184% 155 156 318 314J4 8954 89% 146 146 129 12854 98% 98% 83 83 158 14 159 157 15754 157 157 15514 155)4 38'4 37 ol 50 48 47 )4 6£% 66J4 23% 23 38u/i# 3854

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3