Nederland in tweede helft door de Rode Duivels verslagen: 2-0 Falen van Lenstra was mede oorzaak van verdiende nederlaag EX Strijdlust en buitenspelval leggen het af tegen techniek A Tweehonderdste wedstrijd Oranje-team werd nederlaag Coppens en Janssens de scherpschutters bij de Belgen Was Abe niet fit of volkomen uit vorm? Drs. W. Reyseger trekt zich als candidaat terug Engeland en Schotland deelden de punten (2-2J Sport in 't kort Zaterdagelftallen van Nederland en België Last van zenuwen? VSV won oefenwedstrijd van Leeuwarden (2-1) MAANDAG 20 APRIL 1953 (Van onze sportredacteur) /'Ander de vijfenzestigduizend toeschouwers in het stampvolle Olympisch Stadion in Amsterdam waren Zondagmiddag achtduizend Belgen. Achtduizend Belgische afgevaardigden uit de „hel" van Deurne die naar Nederland waren gekomen om hun nationale team te zien winnen. Maar we hoorden ze haast niet. Niet bij het spelen van de Brabanconne, niet tijdens de eerste helft toen hun favorieten toch wel kansen kregen bij de Nederlandse defensie na de perioden van een Nederlands offensief en niet in het begin van tweede helft, toen de Oranjehemden weer in de aanval trokken en duidelijk lieten blijken dat zij ten koste van alles een doel punt wilden hebben. Ze hadden een gemakkelijke zege verwacht. Pas toen na achttien minuten het strakke schot van Coppens Landman tc machtig was, roerden ze zich. Maar toen leek hun vreugdebetoon ver vaarlijk veel op dat van mensen die geheel onverwacht en ogen schijnlijk niet verdiend naar de krachtsverhouding in enkele perioden de overwinning kregen aangeboden. Bij het doelpunt dat Janssens zes minuten later tot stand bracht sloeg het gejuich om in een uitbundig ge joel. Twee-nul voor de Rode Duivels. Toen dachten ze plotseling weer aan lange tijd geleden. Aan die negen-drie voor Nederland in hetzelfde stadion. De wedstrijd, waarin tienduizenden om de tien op het scoringsbord had den geschreeuwd. Was dat toen niet smadelijk geweest? En toen begon nen ze, de mennekes uit Luik, Brussel, Gent en Mechelen. Twee-nul vóór! „Tien, tien tien, tienZe waren ontwaakt, de achtduizend Belgen. 't Werd dus toch nog een gemakkelijke overwinning. Tot het einde waren ze daarna vrolijk, ondanks het feit dat het maar bij twee goals bleef. De Oranje-hemden waren down. Dat zagen ze ook wel. De twee harde treffers vlak na het tijdelijk overwicht kwamen ze niet meer te boven. Nederland werd uitgeteld. Een nieuwe nederlaag was aan de serie van de laatste twee jaar toegevoegd. Geen revanche voor de twee-één en de vier-twee van verleden jaar. Geen wedstrijdresultaat voor optimistische verwachtingen voor het volgend jaar. In een wedstrijd, die ondanks alles prettig was om te zien, won de beste ploeg met cijfers die precies uitdrukten hoe de ver houding was geweest. Toch leek dat aanvankelijk niet zo. Want nadat de Belgen met een serie vervaarlijke aanvallen waren gestart, waarbij links buiten Janssens en rechtsbuiten Lembe- rechts ieder een corner hadden mogen nemen, waarbij Coppens alleen voor Land man had gemist en Anoul al vallend een voorzet net had naast geschoten, kwamen de Nederlanders voor het Belgische doel met enkele snelle aanvallen via de rech tervleugel Van EdeVan Beurden. Eén van die aanvallen resulteerde in een kans voor Lenstra, die echter tegen een Belgisch been schoot. Even later kopte de stevige Bleyenberg een hoekschop van Luiten hard in, maar de gemakkelijk springende Seghers had daar niet veel moeite mee. Veel gevaar ontstond er dus niet, maar het belangrijkste in deze periode was dat het Oranje-team zich onder de druk van de Belgen vandaan werkte en zodoende kon voorkomen dat de aanvankelijke meerderheid in doelpunten zou resulteren. Té vlotte combinaties De strijd op het middenveld verliep daar na weer een korte periode in het voordeel van de Belgen, die daar in kleine rechtshalf Huysmans een speler van formaat hadden. Keer op keer schoot dit kleine, maar zeer kordate mannetje van ver af goed ge richte passes naar zijn voorwaartsen, die direct met handige schijnbewegingen aan vallers van zich afschudden en met meest al korte passes en positiespel in het Neder landse strafschopgebied doordrongen. Maar ook daar combineerden de Belgen door. Tot het oneindige haast. Van een schot op het meest geschikte moment was nagenoeg geen sprake. De beslist grotere vaardigheid van de Rode Duivels en de iets fellere sprint hadden resultaat kunnen afwerpen, maar die voordelen werden weer volkomen teniet gedaan door het te ver doorgevoerde combinatiespel. Kwam het schot eindelijk, dan was Landman nog op zijn post om met vervaarlijke duiken of goed en accuraat springen een einde te maken aan de vijandelijke aanvallen. Bij het Nederlands elftal lukte dit minder goed. Biesbrouck en Klaassens werkten wel hard, maar hun plaatsen van de bal was wel bijzonder slecht verzorgd. Boven dien vatte Abe Lenstra zijn taak als ver bindingsspeler veel te licht op, zodat op dit deel van het veld met drie tegen vier ge streden werd. Geen groot verschil Daarbij kwam nog dat Luiten kennelijk de opdracht had teruggetrokken te spelen, waarschijnlijk om het gemis aan activiteit van Lenstra te compenseren. Maar ondanks dat alles was er toch in het algemeen ge nomen geen gecontinueerd krachtsverschil in die eerste helft. De Nederlanders vielen evenveel aan als de Belgen. Alleen waren deze laatsten ongetwijfeld veel gevaaidijker voor het doel. Dat duurde tot het laatste kwartier. Toen kwam Nederland in de aanval en bleef dat nagenoeg tot de rust. Even lukte alles in het middenveld veel beter dan voorheen. Met beurtelings kort en lang aanvalsspcl werden de Belgen volkomen in de verdedi ging gedrongen, waar vooral Carré, maar ook Dries en Van Brandt bergen werk ver zetten. De enige werkelijke scoringskans uit deze periode was voor Lenstra, die ge heel onverwacht en ongehinderd vlak voor Seghers kwam. maar grandioos miste. Aan de andere kant kwam Lemberechts al even onverwacht alleen op Landman af, maar deze wierp zich onverschrokken voor de voeten van de parmantige Torreke, die te verbaasd was om door te trappen. Met Nederland weer in de aanval ging de rust in. Buitenspelval Hadden in de eerste helft vrijwel alle Belgische voorhoedespelers enkele malen buitenspel gestaan door deze uiterst ge vaarlijke tactiek van Terlouw, in de tweede helft liepen de Belgen er als het moest nog meer in. De keren dat zij er echter niet in Luiten liepen, waren direct bijzonder gevaarlijke momenten. Doch telkens kwamen de kan sen voor Coppens en die moest keer op keer in een persoonlijk duel althans in Terlouw zijn meerdere erkennen. Na die eerste zes minuten waren de Ne derlanders weer op toeren en oefenden daarna weer zó'n gedegen druk uit op de Belgische defensie dat het leek of Neder land de leiding zou nemen. De tienduizen den Nederlanders brulden hun aanmoedi gingen over het veld. Iedereen voelde dat het doelpunt en misschien wel de overwinning waarop men al zo lang wacht te een feit kon worden. Lenstra kreeg een kans bij een hoge voorzet alleen voor Seghers, Luiten schoot tot drie maal toe naast, Van Ede be sloot een rush door de Belgische achterhoede met een fel schot, Van Beurden waagde het een paar maal met te zachte schoten van ver af en Bleyen berg kopte enkele malen op het doel. Maar het doelpunt kwam niét. De finishing touch ontbrak. Nul-één Het doelpunt van de Belgen kwam wel. Geheel onverwacht. Anoul schoof bij een Belgische aanval de bal door aan Coppens, die even aan de aandacht van Terlouw was ontsnapt. Met het harde en perfect gerichte schot gaf deze Landman geen kans. Een-nul voor de Belgen. Een dubbele treffer overigens. Want Nederland, dat ondanks de technische minderheid toch niet de mindere was geweest door een enorme dosis strijd lust behalve dan van Lenstra ging down door die treffer van Cop pens. Moreel down. Oranje was plotse ling nergens meer. Zo veelvuldig als de Oranje-hemden in het begin van de tweede helft op de Belgische helft waren geweest, zo veelvuldig waren de Rode Duivels nu op de Nederlandse helft. Vier minuten na het doelpunt van de Belgische aanvalsleider in de tweeën twintigste minuut profiteerde Coppens van de niet perfect opengezette buitenspel- val, liep door op een verre en hoge trap, omspeelde de uitgelopen Landman en had de bal maar voor het intrappen. Maar dat deed de toen zo trage Rik niet. Hij wachtte net zo lang tot twee verdedigers in het doel stonden en schoot toen pas. Maar tegen de paal! De terugspringende bal kwam vervolgens precies in de handen van de teruglopende Landman. Non een treffer Het bleek uitstel van executie. Bij een Belgische aanval in de vierentwintigste minuut over de rechtervleugel maakte Lemberechts zich handig vrij. zwenkte een paar passen met de bal naar binnen om de bal daarna naar Mermans te plaatsen, die zich had vrijgelopen. Mermans kreeg een kans, maar zag ineens dat de naar binnen sprintende linksbuiten Janssens een gun stiger positie had. Een seconde later schoot deze laatste de bal in de uiterste hoek. Twee-nul voor de Belgen. Nog een treffer op het moreel van de Nederlanders. Twee maal down bleek te veel. Zij kwamen er niet meer aan te pas. Binnen tien minuten had het gemakkelijk vier-nul kunnen worden, want in een don derend offensief dat volgde kregen de Rode Duivels enkele opgelegde kansen. Dat die niet in goals werden omgezet dankten de Nederlanders toen echter niet meer aan hun vasthoudende defensieve spel, maar alleen aan de grandioze missers van de Belgische schutters. Met de moed der wanhoop kwamen de Oranje-hemden in de laatste periode weer ÊËÈÊÊiÊÊÊmÊÈm ars is Van Ede te snel af, weer eer kans verkeken voor de Nederlanders. wat los. Met hoge ballen van Klaassens en Biesbrouck vooral deze laatste was in de tweede helft uitstekend kreeg de voor hoede weer werk, maar gebrek aan begrip enerzijds en slecht schieten anderzijds waren oorzaak dat alles op niets uit liep. Machteloos Kort voor tijd kreeg Mermans nog een prachtige kans om de score te verhogen. Met Landman languit op de grond liggend had hij slechts een open doel voor zich, maar de bal verdween naast de paal. Een machteloos Nederlands elftal met een schotloze voorhoede worstelde zich daarna door de laatste minuten. Toen ook de kans bij een indirecte vrije schop door Len stra genomen verloren was gegaan door een schot van Van Beurden in het zijnet, was alles verloren. Een nieuwe nederlaag was een feit. De beste ploeg had gewonnen. Voorzitterschap van KNVB Naar wij vernemen heeft de vereniging van eerste klassers (VEK) zich met een rondschrijven gewend tot de eerste klasse clubs van de KNVB, waarin melding wordt gemaakt van het feit dat drs. W. Reyseger zich als candidaat voor het voorzitterschap heeft teruggetrokken ten behoeve van ir. H. F. Hopster. Het voorzitterschap van de heer K. J. J. Lotsv zou, indien hij niet tus sentijds was afgetreden, in 1954 aflopen. Het zou in de bedoeling liggen, dat ir. H. F. Hopster indien hij in de plaats van de heer Lotsy wordt gekozen, eveneens in 1954 aftreedt en dat drs. W. Reyseger dan can didaat voor het voorzitterschap wordt ge steld. (Van onze sportredacteur) TT1 en nederlaag heeft een oorzaak. Ook die van het Nederlandse elftal -*-J tegen de Rode Duivels gisteren in Amsterdam. En als wij naar die oorzaak gaan speuren, dan komen wij allereerst bij de omstandigheid dat de Belgen eenvoudig gezegd beter voetbal spelen dan de Nederlanders. Het Belgische spel staat op een veel hoger peil dan het Nederlandse en kon dit verschil gedurende het grootste deel van de interlandwedstrijd worden gecompenseerd met een vervaarlijke dosis strijdlust van de Neder landers, op het beslissende moment bleek die geestdrift toch niet genoeg. Dat is de hoofdoorzaak. Een oorzaak die al vele malen de doorslag heeft gegeven in wedstrijden van het nationale elftal. Doch daarnaast is de nederlaag ongetwijfeld ook voor een deel te verklaren door het uitgespro ken slechte spel van Lenstra wat bovendien deprimerend werkte op de ••est van de ploeg en voorts aan de uiterst gevaarlijke en verkeerde buitenspeltactiek van Terlouw en het falen van de debutanten. Waarbij opgemerkt dient te worden dat Bleyenberg zeker minder slecht was dan Van Ede en Van Beurden. Dat het geheel beter in kwaliteit was dan tegen de Zwitsers vooral het spel in de achterhoede was verblijdend, maar dat neemt niet weg dat de nederlaag verdiend was. Alles bijeen genomen dus ook na deze laatste nederlaag weinig plaats voor gerechtvaardigd op timisme. De wedstrijd tussen de vertegenwoordi gende elftallen van Engeland en Schotland, gespeeld in het stadion in Wembley, is in een gelijk spel: twee-twee geëindigd. Dank zij een in de laatste seconde van de wedstrijd gemaakt doelpunt konden de Schotten een gelijk spel behalen tegen Engeland, en daardoor in punten gelijk komen met Engeland in het eindklasse ment van het tournooi om het kampioen schap van Groot-Brittannië, waaraan be halve de beide landen in kwestie ook Ier land en Wales deelnemen. De Engelsen leidden bij rust met één nul, en toen zij een minuut of twintig voor het einde rnet twee-één voor stonden en de Schotse back Sammy Cox wegens een enkelblessure moest uitvallen, leek het als of zij hun eerste overwinning in het Wem- bley-stadion op Schotland zouden behalen sinds 1934. De Schotten dachten er evenwel anders over en zij streden ver-woed voor de gelijk maker. Hun volhouden werd beloond toen hun midvoor Reilly de bal over het hoofd van keeper Merrick heen in het Engelse net schoot. Reilly had ook voor het eerste Schotse doelpunt, negen minuten na rust gezorgd. De twee Engelse goals werden gemaakt door Broadis, de rechtsbinnen van Man chester City, de eerste in de achttiende mi nuut van de eerste helft en de tweede in de vierentwintigste minuut na de hervat ting. Alle twee uit voorzetten van de rechtsbuiten Tom Finney. V. U. c. VERLOOR VAN ANDERLECHT. Op het V.U.C.-terrein in Den Haag verloor de tweede klasser V.U.C. in een lichtwed- strijd met één—zes van de Belgische eerste divisie club Anderlecht. H. V. C. WINT VAN NOORD-ZWEEDS SPOORWEG-ELFTAL. In Amersfoort werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de tweede klasser H.V.C. en een elftal van spoorweglieden uit Noord-Zweden. De uitslag werd drietwee voor H. V. C. LS wij de hierboven genoemde oorza- Landman ever het verschil in spelpeil opmerken dat de Belgen oneindig veel grotere technische kwaliteiten hadden dan de Nederlanders. Alleen Terlouw en Landman zouden zich naast hun Belgische collega's Carré en Seghers (deze was in de tweede helft vrij onzeker) kunnen plaatsen. De anderen waren allen minder. Ook als team. De combinaties mochten dan veel te ver wor den doorgevoerd in de Belgische voorhoede, een feit blijft het dat spelers als Lembe rechts, Coppens, Mei-mans, Anoul en Jans sens elkaar begrijpen, switchen op het juiste moment, ja zelfs met de ogen dicht weten waar zij de bal moeten plaatsen om een collega te bereiken. Waarbij het voorts opmerkelijk is over hoeveel uithoudingsvermogen de binnenspelers Mermans en Anoul be schikken. Vooral eerstgenoemde was herhaaldelijk in de verdediging te vinden bij de druk op het Belgische doel, maar was ook weer op tijd naast Coppens om de voorhoede te verster ken. Voorts kunnen de Nederlanders in het Het moment, waarop de Belgen hun eerste doelpunt maken. Van links naar rechts: Anoul, Klaassens, Odenthal, Terlouio en Landman. algemeen cok wel een voorbeeld nemen aan het perfecta plaatsen van de bal door de Rode Duivels. Stroevere attaques Wij zeiden het ree deze betere kwali teiten kwamen aanvankelijk niet tot uit drukking, omdat vooral de Oranje-defensie onvermoeibaar bleek en steeds weer terug beet. Maar de aanvallen waren veel stroe ver dan van de Belgen en er was ook veel minder begrip onderling, zodat menige pass verloren ging en een Belg met goed en ver plaatsen direct de grondslag kon leggen voor een gevaarlijke tegenaanval. Over Lenstra kun- f nen wij kort zijn. De Fries was niet fit maar dan had hij niet mee moeten doen of hij was volkomen uit vorm. Hoe dan ook, hij speelde de slechtste wedstrijd die wij ooit van hem zagen. Was hij tegen f Wacker middelmatig, gisteren was hij be neden elk peil. Ja, zelfs veel slechter dan de debutanten. Lenstra Zware taak Zijn falen was bovendien oorzaak dat Nederland eigenlijk met tien actieve spe lers voetbalde en legde bovendien Bies brouck een nog zwaardere taak op de schouders, omdat deze de steun van een terugkomende binnenspeler miste. Dat de R.C.H.'er desondanks na zijn uiterst zwakke begin de vleugel Lemberechts Anoul weinig of geen kans gaf door goed opstellen en afnemen en onvermoeid zwoe gen, is een niet geringe verdienste. Bleyenberg is te laat. De Belgische keeper 7* hers heeft de bal al vast, voordat de Nederlandse middenvoor gevaarlijk kan worden. En dan die buitenspelval. Terlouw liet de Belgen er keer op keer handig inlopen. Toegegeven. Maar afgezien van het feit dat een elftal dat deze tactiek speelt wel een noodgreep doet, is een dergelijke speelwijze wel uiterst gevaarlijk, 't is een leven op een vulkaan. Ieder ogenblik kan het nood lottig worden. En was het wel nodig? De Nederlandse achter hoede gaf geen reden tot pessimisme. Odenthal ver diende zijn plaats volko men met zijn goede oprui men en handige manoeu vres en Tebak bleek zijn inzinking geheel te boven. Waarbij Terlouw een zeer solide partij speelde, evenals zijn clubge noot Landman. Deze twee begrepen elkaar vooral bij het terugspelen wel heel goed. De buitenspel val betekende dan ook een onnodig risi co in de Nederlandse defensie. Bij nader inzien bleken de mo menten waarop Cop pens gevaarlijk was, waarbij hij éénmaal raak schoot, ontstaan na ogenblikken waar op Terlouw alle aan dacht op de buiten spelval had geconcentreerd. Tebak De debutanten Tenslotte de debutanten. Het drietal was onder de maat, dat staat wel vast. En als men dan daarbij het falen van Lenstra in aanmerking neemt en het zeer wisselval lige spel van linksbuiten Luiten, dan resu meert dat in een onsamenhangende voor hoede, die alleen af en toe gevaarlijk was zonder dat echter van een gedegen afwer king van een aanval gesproken kon wor den. Hoge ballen en dat waren er nog al wat waren vrijwel steeds uitge zonderd enkele malen bij Bleyenberg die over een goede koptechniëk beschikt voor de Belgische verdedigers. En schut ters waren er helemaal niet te vinden. De perioden van overwicht of gelijkwaai-dig- heid kwamen dan ook alleen op naam van de achterhoede en middenlinie. Prettige interlandwedstrijd Dat het publiek toch een prettige wed strijd zag, ach, dat was eigenlijk alleen te danken aan het feit dat de doelpunten zo lang op zich lieten wachten en omdat Ne derland bij de nulnul stand zo hardnek kig terugvocht. En misschien ook wel om dat het toch weer iets beter ging dan tegen Zwitserland. En al mag dat voor degenen die ten koste van alles overwiningen wil len zien een schrale troost zijn en weinig optimisme geven, een prettige wedstrijd blijft hét. En dat is voor de speler en de toeschouwer toch altijd nog het belang rijkste. De samenstelling van liet Zaterdag-elftal van de KNVB, dat Zaterdag 25 April in Leiden tegen het Belgisch Zaterdag-elftal uitkomt is als volgt: Doel: Woudsma (DES); achter: Wilhelm (SNL) en Jansen (CVSD); midden: Keur (AMVJ), Schaap (Quick Boys), en Verdoes (Quick Boys); voor: Langedijk (Ornas), Van der Weyden (Zwaluwen), Heinen (Spakenburg), Loosman (Zuidvogels) en Dijkstra (Leeuwarder Zwaluwen). Reser ves: Bauw (Quick Boys), Van der Giesen (NSW), Spin (Sparta Enschedé), Mast (HBSS) en Bout (Huizen). Het Belgische Zaterdagelftal is als volgt samengesteld: Doel: Van Offenwert Antwerpen); ach ter: Celis (Antwerpen) en Mosselmans (Brussel); midden' Winnepennickx (Brus sel), Libert (Luik) en Schmitz (Luik); voor: Staelens (Antwerpen), Van Linden (Antwerpen), Van Rompeaye (Limburg), Droeven (Brussel) en Mercier (Luik). Reserves; Olivier (Luik), De Bast (Brus sel), Degenaer (Antwerpen) en Nicolai (Lui'k). ADVERTENTIE Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. VSV speelde Zaterdag In Leeuwarden tegen de club van die naam een nuttige oefenwedstrijd. De roodwitten misten de steun van Van der Kuil, die voor het Ne derlands elftal beschikbaar moest blijven en Bertus Bouwens, twee spelers dus, die de laatste tijd in de VSV-aanval een rol van betekenis vervullen. Daartegenover staat echter, dat Leeuwarden óók twee in vallers telde, onder andere voor Van der Ley. VSV wist deze oefenwedstrijd met twee een te winnen en als men bedenkt, dat Leeuwarden een week tevoren met zulke grote cijfers van Heerenveen heeft ge wonnen, dan bewijst deze zege wederom de goede vorm waarin de solide defensie der roodhemden thans verkeert. Vooral de middenlinie Stijger—Hazeveld—Tielrooy vormde weer een stevige ruggegraat, al zakte laatstgenoemde na de rust door on voldoende steun van Verswijveren wat af. Voorts bevestigde ook doelman Van der Wint weer zijn betrouwbare vorm, al dient natuurlijk erkend, dat hij het bij aanwezig heid van „de" schutter uit de Leeuwarder voorhoede, Van der Ley, wel wat moeilijker zou hebben gehad. De eerste helft was zeker het aankijken waard, maar na de rust zakten beide ploe gen enigszins af. Jaap Bouwens, die zijn broer op de midvoor-plaats verving, voor Van der Kuil speelde Belfroid links binnensmaakte het genoegen reeds vóór de rust zijn club de leiding te geven (01). Na de rust beoordeelde de Leeuwarden- doelman na een door De Bie genomen hoekschop een bal verkeerd en via zijn handen en de paal belandde het leder 'in het net (02). Door een misverstand in de VSV-ver- dediging kon de thuisclub tenslotte tegea» scoren. (1—2),

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5