Spaarnevogels degradeert in de Haarlemse Voetbalbond Nederland B verloor in Brugge; Amsterdam en jeugdelftal wonnen Triniteitslyceum kampioen in afd. A van het schoolvoetbaltournooi Zaterdagmiddagelftal verloor van productief Stormvogels (vijf-een) .Clowntje Rick De moordenaar „Taboe" Engelse schooljongens tegen Haarlem-jeugd(2-2) Huizen kampioen door zege op Kennemerland Veel spanning bij de finales Arsenal favoriet voor Leaguekampioenschap Strafschop 4 Zaterdagvoetbal DWS won adspiranten- tournooi van „Haarlem" Voor de kinderen FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) MAANDAG 20 APRIL 1953 Niet alleen in Amsterdam, ook in andere plaatsen in Nederland benevens in Brugge hebben Nederlandse en Belgische voetbalteams elkaar het afgelopen weekeinde bestreden. Met wisselend succes. Het B-elftal verloor in België eveneens met twee-nul van België B. In Rotterdam speelde voorts het stedelijk elftal gelijk drie-drie tegen Antwerpen en het Amsterdams elftal bleef met een-nul de meerdere van het Brussels elftal. De jeugdploeg tenslotte won in Roosendaal verdiend van de Belgische jeugdploeg met twee-een. De Nederlandse B ploeg heeft Zondag middag in Brugge in het Belgische B elftal haar meerdere moeten erkennen. De Bel gen verdienden de zege, want zy waren als ploeg beter, speelden sneller en toonden zich met enkele uitzonderingen eveneens in technisch opzicht individueel superieur. Met dat al is de score wellicht iets ge flatteerd. Want in de eerste helft, toen de Nederlanders de harde wind mee hadden, speelde de ploeg zeer behoorlijk. En wan neer de rust met een kleine voorsprong was ingegaan zouden de Belgen zich daar waarschijnlijk niet over beklaagd hebben. Na de hervatting liepen de Belgen hard van stapel. Met als gevolg twee doelpun ten in minder dan vijf minuten. Deze klappen kwamen hard aan, maar gelukkig was het aan de Nederlandse kant geen aanleiding om bij de pakken neer te zit ten. Men speelde voor een zo eervol mo gelijk resultaat, waarbij de achterhoede en de middenlinie, evenals trouwens voor de rust, bergen werk verzetten. De Voogd, als spil optredend voor Hen driks, en vooral Bennaars, inderdaad een vondst als linkshalf, vonden telkens gele genheid zich te onderscheiden. Helaas werd het goede voorbereidende werk niet be kroond door de voorhoede, het zwakke punt van de B-ploeg. Clavan was in deze linie nog de beste en Van der Ley had goede momenten, maar als geheel faalde de aanval en vooral de rechtervleugel De Bruyckere-De Jong van Willem II stelde teleur. Rotterdam-Antwerpen De voetbalwedstrijd tussen Rotterdam en Antwerpen, die op het Sparta-terrein in Rotterdam werd gehouden eindigde in een gelijk spel (33). Goed voetbal leidde in de eerste vijfen twintig minuten tot een verdiende twee nul voorsprong van de Rotterdammers. Reeds na vier minuten nam Rotterdam de leiding. Rijshouwer (Xerxes) stelde met een hakballetje Bak (Excelsior) in de ge legenheid de bal met een hard, laag schot langs Leytens te schieten. De Rotterdamse ploeg vormde toen een steeds beter wor dend geheel, waarbij Van der Velde (Feijen- oord) en Rijshouwer in snelheid en raffi nement iets te kort schoten doch Bak en vooral Benningshof (Sparta) prima speel den. Een mooi opgezette aanval werd door Hevster (Hermes-DVS) met een laag schot besloten. Van Beneden (Beerschot) onder schepte de bal, maar plaatste deze precies voor de voeten van Van der Velde, die Leytens voor de tweede maal passeerde. (2—0). Na een half uur loste Dictus (Beerschot) een hard schot, waarbij de bal door het lichaam van de overigens uitstekend spe lende Vermeer (Excelsior) van richting werd veranderd en in de voor doelman Muhring verkeerde hoek van het doel ver dween. Vele van de volgende Antwerpse aanvallen strandden verder op buitenspel, maar het werd toch tweetwee door De Bakker (Antwerp FC). Door pen zuher door Verbruggen (Ant werp F C) genomen strafschop wegens hands van Dorr (Excelsior) nam Antwer pen elf minuten na rust, vrij onverwacht, een voorsprong, maar twee minuten later was de stand opnieuw gelijk. Een fraaie aanval over links werd door Vermeer met een kopbal even fraai afgewerkt. Amsterdam-Brussel In het Ajax-stadion in Amsterdam werd een wedstrijd gespeeld tussen Amsterdam en Brussel. De Be'gen konden geen revan che nemen voor de vorig jaar in Brussel met tweeéén geleden nederlaag. De ploeg, die zo nu en dan aardige staaltjes voetbal liet zien, slaagde er niet in de in de lengte en breedte opgezette aanvallen met goede schoten af te sluiten. De enkele trappen die niet hoog over of ver naast gingen werden door de uitstekend wer kende doelman Hagenaars onschadelijk ge maakt en zelfs toen hij over een hard schot van de linksbuiten Lambert heen dook stond Krist op de juiste plaats om met zijn hoofd de bal uit het doel te houden. Op uitnodiging van de Rotterdamse voet balclub „Feyenoord" brengt een voetbal team van de Ainthorpe High School uit Huil (Engeland) een bezoek van een week aan ons land. Dertien jongens van twaalf tot veertien jaar met hun onderwijzers W. F. Ramsden en R. Belmford maken deze trip. Zaterdagmiddag bond de ploeg de strijd aan tegen een aspirantenelftal van „Haarlem", een ontmoeting die met de ge lijke stand (twee-twee) eindigde. Dit was voor de Engelsen een goed resultaat want de reeds gespeelde wedstrijden tegen jeugdelftallen van Feyenoord en ADO wa ren in hun nadeel met respectievelijk vier- één en zeven-één geëindigd. Maandagmid dag spelen zij andermaal tegen Feyenoord en Dinsdag wordt de terugreis aanvaard. Over het verloop van de in Haarlem ge speelde wedstrijd kan vermeld worden, dat P. Taylor in het Engelse doel hard moest werken om het b;j de twee doelpun ten te houden. N. Ramsey toonde zich een goede aanvallende spil en in de voorhoede forceerde de dertien-jarige T. Robinson meestal de doorbraken. Toch kwamen de beide Engelse doelpunten, nog voor de rust, van de buitenspelers. Rechtsbuiten Dennis Hunter gaf zijn ploeg de leiding en links buiten Walter Hilner maakte het tweede doelpunt. Bij de rust stonden de Haarlem- jongens na een doelpunt var. een der bin- nenspelers dus met twee-een achter en na de hervatting maakte de andere binnen- speler gelijk De leider van cie Engelsen, mr. Rams den, had voor de Haarlemmers een kro- nings-medaille meegebracht en de heer A. Roggerfband overhandigde elk der gasten een Haarlem-speldje. Voor de leerlingen van de Ainthorpe school is het voetbalseizoen waarin zij dit jaar zesendertig wedstrijden hebben ge speeld, nu afgelopen. Van Mei tot Septem ber beoefent men de cricketsport weer. De AFC'er Feldman profiteerde al na zes minuten spelen van een blunder van doelman Ausloos en schoot de bal hard in. (i0). Met deze stand brak de rust aan. Na de hervatting waren het de Belgen, die de toon aangaven, maar evenals in de eerste helft waren de open aanvallen zel den gevaarlijk of werden slecht afgewerkt. Dit deprimeerde de gasten kennelijk en de Amsterdammers namen alras het initiatief over, maar konden niet meer tot scoren komen. Jeugd won Op het R.B.C.-terrein in Roosendaal heeft de Nederlandse jeugd met tweeéén op verdiende wijze van de Belgische jeugd gewonnen na een wedstrijd, die gezien de leeftijd van de spelers en hun weinige in ternationale ervaring, het aankijken zeker waard is geweest. Het windvoordeel van de eerste helft had België één doelpunt opgeleverd, een voorsprong, die de Rode Duiveltjes na de rust, dank zij hun sterke verdediging met doelverdediger Delhasse en stopperspil Bellon aan het hoofd, geruime tijd hebben bewaard. Maar zeven minuten voor het einde scoorde Huibers, de Vitesse-linksbinnen na een goede combinatie tussen Van Woerden en Rijnvis de laatste vonden wjj de beste speler van het veld de gelijkmaker en in de laatste minuut, toen de spanning steeds groter werd, slingerde midvoor Schuman van PEC zich tussen de verde digers van het Belgische elftal door om nog juist een handige pass van rechtsbui ten De Wit (De Valk) te kunnen bereiken. In het Nederlands jeugdelftal was het binnentrio ongetwijfeld het zwakste deel Huizen is Zaterdagmiddag kampioen ge worden in de derde klasse. Dit was de voornaamste gebeurtenis van de compe titiedag, waarop slechts enkele wedstrijden werden gespeeld in verband met de oefen wedstrijd van het K.N.V.B.-Zaterdagmid- dagelftal tegen Stormvogels. Kennemerland was de tegenpartij van de Huizer club en de Haarlemmers hebben hun sportieve plicht in alle opzichten ver vuld, want de uitslag is tot aan het einde totaal onzeker gebleven. Zelfs namen de Haarlemmers kort na het begin de leiding, maar twee minuten voor rust scoorde Mol voor Huizen de gelijkmaker. In de tweede helft weerde Kennemerland zich dapper, maar kon niet voorkomen, dat Mol ten slotte de stand op twee-een voor Huizen bracht en met deze score kwam het einde. Huizen Spakenburg IJsselmeerv. Zuidvog. S. N. L. 18 16 16 17 17 31 25 21 21 17 Geuzen K'land S. S. V. U. IJmuiden K. M. V. Z. Bij de vierde klassers besloot Telefonia het seizoen zeer goed, want het won van O.S.O. met drie-nul. Zandvoortmeeuwen en SVJ verging het in hun laatste wedstrijden minder goed. De Zandvoorters moesten bij TJPTTS met drie-twee het onderspit del ven en SVJ kreeg een stevige nederlaag te incasseren van kampioen PVF. De uitsla gen waren: 3e klasse: HuizenKennemerland 2-1. 4 B: UPTTSZandvoortmeeuwen 3-2, PVF—SVJ 6-1, OSO—Telefonia 0-3. Het aspirantentournooi, dat Zondag door HFC „Haarlem" werd gehouden is een over winning geworden voor het elftal van DWS. De ploeg van Haarlem legde op de tweede plaats beslag en Alcmaria Victrix werd derde. De uitslagen waren: Alcmaria Victrix OVVO 1—0; ASC—DWS 0—4; De Jagers- Laakkwartier 01; De SpartaanHaarlem 12; De SpartaanAlcmaria Victrix 12: HaarlemOVVO 20; Laakkwartier—DWS 0—1: ASC—De Jagers 3—1; Alcmaria Victrix —Haarlem 06; ASCLaakkwartier 03: van de ploeg, al hebben Huiberts en Schu- ]}e Spartaan—OVVO 0—0; DWS—De Jagers man veel goed gemaakt door het scoi-en 8—0; Alcmaria Victrix—Laakkwartier 2—1; van beide doelpunten. I DWSHaarlem 30. Het Zatcrdagmiddagelftal, dat op 11 April in Apeldoorn tegen Robur et Velocitas in zijn eerste oefenwedstrijd zo'n fraaie vijf-twee overwinning wist te behalen, kwam Zaterdag j.l. in het sportpark „Schoonenberg" tot de ontdekking, dat er r.og wel enig verschil is tussen het spel van een Oostelijke tweede- en een Westelijke eersteklasser want ondanks het feit dat Stormvogels zich niet voor de volle honderd percent in zette wat echter geenszins wil zeggen, dat de blauwwitten laks speelden gingen de Zaterdagmiddag-spelers kansloos met vijf-een ten onder. Het Zaterdagmiddagelftal heeft zeker geen slechte indruk achter gelaten. Het telde vele spelers, die zeker in. de eerste klas tussen geroutineerde voetballers geen slecht figuur zouden slaan. Zo heeft bij voorbeeld de Quick-Boys doelman zijn doel knap en met durf verdedigd. Ook toonde rechtsachter Wilhelm zich een spe ler, die zeer trapvast en uiterst moeilijk te passeren is. In de voorhoede deden de buitenspelers Dijkstra en Lagendijk vaak zeer goed werk. Wat voorts bij de Zaterdagmiddagvoet ballers opviel, was de zorg, die zij aan de opbouw van hun aanvallen besteedden. Als bij toverslag verdween echter dit vlotte tempo, wanneer zij het Stormvo- gelsdoel in zicht kregen. Dan vervielen zij in peuterig spel en onzuiver plaatsen. Dit houdt echter geenszins in, dat het Storm vogels-doel ook niet meer dan eens onder vuur genomen zou zijn. Integendeel, Kraak heeft bij venijnige schoten van Dijkstra en Loosman zich volledig moeten inspannen om ze onschadelijk te maken vooral het schot van Loosman stopte hij fraai en voorts ontkwam het Stormvogels-doel een paar keer niet dan met medewerking van vrouwe Fortuna aan een doorboring, onder meer vóór de rust, toen Heinen' te gen de paal schoot en daarna de lat tot doelwit koos. Nieuwe voorhoede De Stormvogels-voorhoede speelde in een nieuwe samenstelling van links naar rechts Drager-Luppens-Angenent-Snoeks Jr.-Rooze en bracht bet tot vjjf doel punten, welk aantal zeker nog groter was geweest, als Angenent wat minder onbe suisd geschoten had. Snoek? Jr. deed ook op de binnenplaats weer ha:idige dingen. Stormvogels nam al vrij spot dig na het begin de leiding door Rooze, d.e via een der achterspelers de bal langs de verraste doelman schoot. Met een mooie kopbal en een linkse „omhaal" beide na voorzetten van Drager zorgde Luppens er voor, dat de rust met drienul inging. Na de rust vielen de Zaterdagmiddag mensen krachtig aan en het prachtige doelpunt, dat Loosman maakte was dan ook verdiend. (31). Daarna maakte de zelfde speler nog een tweede doelpunt, dat echter werd geannuleerd. Een doelpunt' van Jan Snoeks en één van Luppens brachten Stormvogels tenslotte een vijf één overwinning. In afdeling E van het schoolvoetbaltournooi werd het elftal van de Julianaschool kampioen. De voorzitter van de schoolvoctbalcommissie, de heer D. Beets, reikt hier de beker uit aan Eddij Zeepvat, die met gerechtvaardigde bewondering de tong uit de mond naar de kostbare trophee kijkt. Onder een stralend voorjaarszonnetje en met een voor schoolwedstrijden buiten gewoon grote belangstelling vonden Zater dag op het EDO-terrein de eindstrijden voor het Paasschoolvoetbaltournooi plaats. Eerst traden de elftallen van de A. H. Gerhard- school 3 en de Th. M. Ketelaarschool 2 bin nen de lijnen. Alhoewel de rust met gelijke stand inging, kwam het einde toch met een duidelijke overwinning voor de eerstge noemde school (30). De wedstrijd in afdeling A, die op het hoofdveld werd gespeeld, gaf, vooral in de tweede helft, heel wat spanning. Het Trini teitslyceum won tenslotte niet onverdiend met drietwee. In het Noordersportpark was intussen de wedstrijd in de verliezersafdeling tussen de Ambachtsschool 5 en de 1ste Centrale school 2 begonnen. Het Ambachtsschoolelftal won met eennul. In de Winnaarsafdeling van afdeling D was de eindstand na de verstreken tijd gelijk (1—1), zodat hier een verlenging nodig was. In die verlenging wist de Christelijke MULO uit Bloemendaal nog een doelpunt te maken en daardoor beslag te leggen op de eerste prijs in haar afdeling. De wedstrijd van de middag gaf de eind strijd in afdeling B, waarin de KL de Vries- school en de Bronsteeschool moesten uit maken, wie de sterkste was. Ook deze wed strijd eindigde in een gelijk spel (22). Ook de vex-lenging gaf geen resultaat. Tenslotte moesten dus de strafschoppen beslissen en hierbij was de Bronsteeschool de gelukkige. In afdeling E werd de strijd in de ver liezersafdeling ook al in het voordeel van een Heemsteedse school beslist. De Bos- en Hovenschool klopte de St. Willebrordus- school met klein verschil. Derde prijswin naar in de winnaarsronde werd de St. Pe trus Canisiusschool 2, die daarvoor de Dr. Kuyperschool moest uitschakelen (321. Kampioen van de E-afdeling-winnaars werd tenslotte het ploegje van de Julianaschool ADVERTENTIE Het weer werd nu steeds kouder. Het begon ook al aardig tegen de winter te lopen. Oom Tripje stoiid voor het raam; hij keek bedenkelijk naar de lucht, die somber en grijs was. „Ik geloof vast, dat er sneeuw in de lucht zit", zei hij. Bunkie stond erbij. Die keek helemaal niet bedenkelijk. „Fijn, oom Tripje", lachte hij. „Ik hoop, dat er 'n heleboel sneeuw komtdan kun nen we heerlijk sneeuwballen gooien en sleetje rijden". „Ja", zei oom Tripje. „Voor jullie is het natuurlijk een pretje. Er zijn alleen een boel mensen, die er last van zullen hebben; als er veel sneeuw valt, wordt het moeilijk voor de wagens, de bakkers en de melkboeren!" Ja, dat begreep Bunkie. Maar jongens houden van sneeuw. Oom Tripje had het goed gezien. Tegen de avond begon het te sneeuwen; grote vlok ken dwarrelden neer, steeds dichter. Het was droge sneeuw, die liggen bleef. Binnen een uur waren alle daken en straten met een prachtig wit sneeuwkleed bedekt. De volgende morgen konden de jongens hun hart ophalen; ze renden naar buiten en gleden, zodat de poederfijne sneeuw opvloog. „Kom mee, we gaan gauw naar school, jongens!", riep Bunkie. „Daar kunnen we sneeuwballen! En door de witte straten, waar het geluid van de wagens door het dikke sneeuwdek werd gesmoord, holden ze naar school uit Overveen, die in de eindspurt de St. Aloysiusschool achter zich liet en daarmede de nieuwe wisseïprijs voor een jaar mee mocht nemen. Prijsuitreiking Na afloop van de wedstrijden volgde de prijsuitreiking. K»a een inleiding van de voorzitter van de HVB, de heer v. d. Aart, reikte de heer Beets, voorzitter van de Schoolvoetbalcom- missie, met een toepasselijk woord de prij zen aan de aanvoerders uit. Onder de autoriteiten, die van hun belang stelling blijk gaven bij deze wedstrijden, waren de wethouder van Onderwijs, de in specteur van het lager onderwijs, de inspec teur van de lichamelijke opvoeding en de consulent van de Lichamelijke Opvoeding. Uitslagen Afdeling A: Triniteitslyceum 1Da Costa- kweekschool 32. Afdeling B: Klaas de Vriesschool 1Bron steeschool 1 2—2. (Na verlenging en straf schoppen gewonnen door de Bronsteeschool). Afdeling C: A. H. Gerhardschool 3Th. M. Ketelaarschool 2 30. Afdeling D. Winnaarsafdeling: Chr. MULO (Bl'daal)Lorentzlyceum 4 21 (na ver lenging). Verliezersafdeling: 1ste Centr. school 2 Ambachtsschool 5 01. Afdeling E. Winnaarsafdeling: St. Aloysius school (O.)Julianaschool (O.) 13. Om de derde prijs: St. Petrus Canisius school 2Dr. Kuyperschool 32. Verliezersafdeling: St. Willebrordusschool Bos- en Hovenschool 12. Arsenal maakt thans een goede kans op het Icaguekampiocnschap in Engeland. De Gunners versloegen Zaterdag op Highbury Stok*; City met drie-een. waarbij ze van het begin tot liet eind zeer goed speelden. Het grote feit van de wedstrijd was de hattrick van linksbinnen Doug Lisliman. Als de Londenarcn hun huidige vorm we ten te handhaven kan de eerste plaats hun niet meer ontgaan. Zij staan nu gelijk in puntenaantal (51) met Wolverhampton Wanderers, maar de Wolves hebben nog slechts één wedstrijd voor de boeg tegen Arsenal drie. Preston North End, de grootste concur rent van Arsenal, moest, tegen Charlton Athletic spelen zonder Tom Finney, die voor Schotland uitkwam. Deze handicap was te groot en de ploeg leed dan ook een drie-twee nederlaag. Preston heeft thans 48 punten, met nog drie wedstrijden te spe len. De hekkensluiter Derby County versloeg Manchester City met liefst vijf-nul, maar dit herstel dreigt te laat te komen. Derby heeft met een totaal van 30 punten nog drie punten achterstand op Chelsea, Shef field Wednesday en Manchester City. Na de wedstrijden van Zaterdag staat het vast dat Sheffield United, na een af wezigheid van vier seizoenen, terug zal ke ren naar de eerste divisie. De club ver sterkte haar positie aan de top van de ranglijst in de tweede divisie door een drie-één overwinning op West Ham en vergaarde in totaal 58 punten uit veertig wedstrijden. Huddersfield, dat met vier-twee van Fulham won vergrootte zijn kans om Shef field United naar de eerste divisie te ver gezellen. Onderaan de ranglijst in deze divisie werd de achterstand van Southampton weer wat groter door de nederlaag tegen Huil. Uitslagen Eerste divisie: Arsenal-Stoke City 31, Aston Villa-Sheffield Wednesday 4—3, Blackpool-Liverpool 31, Bolton Wan derers-Cardiff City 01, Charlton Athle tic-Preston North End 21, Chelsea-Midd lesbrough 11, Derby County-Manchester City 50, Manchester United-West Brom- wioh Albion 22; Portsmouth-Newcastle United 51, Sunderland-Totlenham Hot spur 11, Wolverhampton Wanderers- Burnley 51. Tweede divisie: Barnsley-Leicester City 03, Blackburn Rovers-Bury 40, Brent ford-Leeds United 33, Doncaster Rovers- Plymouth Argyle 11, Everton-Luton Town 11, Huddersfield Town-Fulham 42, Hull City-Southampton 10, Lincoln City-Notts County 3-0, Notts Forest- Birmirigham City 02, Sheffield United- West Ham United 31, Swansea Town- Rotherham United 00. De stand Tottenham 40 39 De stand is nu: Portsmouth 40 38 Arsenal 39 51 Aston Villa 39 37 Wolves 41 51 Bolton W. 40 37 Preston N.E. 39 48 Newc. U. 40 35 Blackpool 41 47 Middlesbr. 40 35 Charlton A. 39 46 Stoke C. 41 34 W. Bromw. A. 40 46 Liverpool 40 34 Burnley 39 45 Chelsea 40 33 Manch. U. 40 44 Sheffield W. 41 33 Sunderl. 40 41 Manch. C. 39 33 Cardiff C. 38 39 Derby C. 40 30 Het was een klein, maar belangrijk pro gramma dat in de II.V.B. gespeeld werd. Er vielen weer enkele beslissingen. Het voor naamste feit van de dag was de grote over winning van SVIJ op DSB in de standaard tweede klasse. Hierdoor werd Spaarne vogels het kind van de rekening, want deze ciub kan de onderste plaats niet meer ont lopen. Maar niet slechts het resultaat van SVIJ DSB in 2 A was belangrijk, ook het tref fen tussen DSK en Heemslede- in de stan daard eerste klasse trok de grootste aan dacht. Immers, DSK zou zich praktisch in veiligheid kunnen brengen. Daarvoor was een overwinning nodig. Heemstede maakte gebruik van de laatste kans en won met Iwee-nu. Hierdoor wisselden deze clubs van plaats en thans is DSK weer hekke- sluiter met één punt achlerstand op Heem stede. RCH 4 liep iets uit door met acht- een van VI. Vogels te winnen. Winst voor H. F. C. 3 Voor HFC 3 was het in 1 B weer eens een goede dag. Tegen EDO 4 een der mede ge- tadigden voor de onderste plaats was de panjaardslaanclub goed op dreef en boek te een verdienstelijke drie-een overwin ning. Hoewel het gevaar nog niet geweken is ook al omdat ADO 2 een kostbaar punt veroverde ten koste van DEM 2, is de toe stand er aanzienlijk beter op geworden, EDO 5 won van Beverwijk 2 met drie-twee en blijft dus nog meetellen in de strijd om de bovenste plaats. R. C. H. 5 17 Wijk a. Zee 2 19 Stórmvog. 4 18 E. D. O. 5 19 D. E. M. 2 18 Beverw. 2 19 25 25 24 24 22 19 H. B. C. 3 H. F. C. 3 A. D. O. 2 E. D. O. 4 O. G. 2 D. I. O. 2 17 19 18 19 19 18 Spaarnevogels is definitief nummer laatst geworden in 2 A. Nog maar enkele jaren geleden speelde de club in de vierde klas van de K.N.V.B. .De degradatie werd een feit, omdat SVIJ van DSB met acht-een won en thans twaalf punten bezit. Een aan tal dat Spaarnevogels niet meer kan berei ken. Zelf verloor Spaarnevogels van Spaar- nestad met vier-drie. WH klopte Nieuw Vennep met drie-twee. De stand luidt thans: V. V. H. 16 Hoofdd. Boys 16 Geel Wit 15 Spaarnestad 16 Vogelenzang 15 28 Nw. Vennep 1G 22 D. S. B. 16 21 S. V. IJ. 16 14 Sp. vogels 14 13 0003000000000000033cra300c000000000( 13 12 12 5 In de tweede helft van de enige maan den geleden gespeelde wedstrijd voor de tweede klasse van hel district A Alcmaria Victrix tegen De Spartaan, die met twee-een door Alcmaria Victrix werd geivonnen strafte de scheidsrech ter een overtreding van een der Alcma- ria-verdedigers binnen het strafschop gebied met een indirecte vrije trap. De Spartaan protesteerde na afloop van de wedstrijd en was van mening dat de overtreding met een strafschop gestraft behoorde te worden. De scheidsrechter wilde echter geen strafschop laten ne men. De protestcommissie van de K.N. V.B. stelde De Spartaan echter in het gelijk met het gevolg dat Zondag onder grote publieke belangstelling op het Alcmaria-terrein De 'Spartaan speler Van Lier en de Alcmaria doelman Vas- binder in het veld kivamen om alsnog de strafschop te nemen respectievelijk te houden. Van Lier scoorde onberispelijk, zodat de einduitslag twee-twee is. Voor lopig, daar Alcmaria Victrix reeds on middellijk na toekenning van het pro test hoger beroep aantekende. 36) „In Februari 1944 heeft een jonge man uit Chateaudun, Jean de Fourville, haar ten huwelijk gevraagd. We waren een ver lovingstijd van drie maanden overeenge komen, maar wij hebben de Bevrijding af gewacht, waarvan wij voelden, dat die nabij was. Ze zijn twee weken na het ver trek van de Duitsers getrouwd. Nooit is er een vrolijker, zorgelozer plechtigheid geweest! We waren bevrijd van onze kwel geesten, Parijs was in onze handen, even eens tweederde van Frankrijk! Het hele dorp was hier. Iedereen hield van Mar- celle. Als Roode Kruishelpster bezocht zij voortdurend de arme mensen en de vluch telingen. Zij was een erg lief, zacht en tegelijkertijd energiek meisje. Zoals ik al zei: iedereen hield van haar! „Ik zal het kort maken. Tegen het eindé van het feestmaal drongen zeven onbe kenden in twee auto's op de binnenplaats door. Zij riepen: Illegaliteit! Iedereen blijve waar hij is! Zij richtten hun stenguns op de hevig geschrokken gasten! Men wist wat dat be tekende. De echte illegalen en onderdui kers hadden de omgeving verlaten om de terugtrekkende Duitsers te achtervolgen, waarbij zij merendeels waren opgenomen in het leger van generaal Leclerc. Dit wa ren gewone bandieten. De burgemeester en de pastoor en nog anderen probeerden te protesteren. Zonder veel overtuiging, daar ze wisten, dat het rapalje was, en vreem den op de koop toe. Men dacht, dat zij het kasteel kwamen leegroven, waarmee zij zich gewoonlijk bezighielden. Vijf van hen hielden ons onder bedreiging van hun geweren, ons verbiedend van onze stoelen op te staan. Marcelle was erg bleek in haar bruidsjapon. DoodsbleekDaar ik wist, dat ze moedig en zelfs onverschrokken was, en voor niets bang, verbaasde ik me daarover. Ik zag hoe zij zich naar haar echtgenoot boog en hem wat in zijn oor zei. Later hoorde ik, wat ze gezegd had. Dit: „Jean, we zijn verloren. Ik herken de chef. Het is de man, die ik zes maanden geleden, met de vroegere burgemeester, heb gezien, toen zij de bus met geld, die uit het vliegtuig in het bos Autours was neergeworpen meenamen! Hij weet dat ik op de hoogte ben''. „Toen Marcelle dat zei, begreep hij het zo direct niet. De rovers kwamen trou wens met luide triomfkreten het huis weer uii» Collaborateur'. Het is een collabora teur! Vooruit, arresteer haar! „Iedereen was stomverwonderd: zij wezen mijn zus ter, de bruid, aan. Ondanks de angst volg de er zo'n opstandige deining, dat de ro vers twee salvo's in de lucht schoten. Hun chef brulde: Wij hebben het bewijs. Die de Lernon is een „milicienne". Hier zijn de knopen van haar uniform! „Dat was idioot. Maar hij liet in zijn geopende hand vërgulde knopen zien Nu moet u weten, dat men op zeker ogen blik, in het begin van de bezetting, de helpsters en de verpleegsters van het Roo de Kruis een uniform had willen geven. Zij die zelf hun uniform konden maken, had men knopen gegeven. Vergulde kno pen met het embleem van Pétain erop. Marcelle had dat uniform nooit laten ma ken, maar zij had de aardige vergulde knopen in een lade bewaard! „Ondanks een algemene kreet van ver ontwaardiging en ontkenning, grepen twee man Marcelle bij haar armen. Heel kalm wierp zij een ernstige klik op mij ten te ken van afscheid. De burgemeester en de molenaar hielden mij op mijn stoel vast, terwijl ze zachtjes mompelden: Om 's he mels wil, beweeg u niet! Zij zullen haar tegen een losgeld weer vrijlaten! Anders zouden zij haar en iedereen doodschie ten!" „Marcelle omhelsde haar echtgenoot, nam haar zijden sluier op, legde die over haar arm, en werd naar de auto's meege nomen. Maar plotseling, zonder een woord te zeggen, leegden twee man hun wapen op haar. Zij sloeg tegen de grond, haar hart doorboord door vijf kogels, terwijl het bloed over de witte zijde en de sluier stroomde. Ontzettend! mompelde Bachou. We hebben haar in die japon begra ven. De veldwachters waren gewaar schuwd, maar zijn niet gekomen. Het was hun verboden zich met moorden of ro verijen van die aard bezig te houden. De burgemeester is naar de Prefectuur ge sneld. Men heeft hem verzocht zich rustig te houden in afwachting van het onder zoek, dat later zou plaats vinden. „Later? Er heeft nooit een onderzoek plaatsgevonden1). Ik heb een aanklacht ingediend, gesteund door de handtekening van tien getuigen. Op tweehonderd aanwe zigen. Geen enkel antwoord. Drie maanden later diende ik een nieuwe aanklacht in. De getuigen hadden in die tussentijd be dreigingen ontvangen. Nog maar vier van hen durfden mijn derde en vierde aan klacht te ondertekenen. Wilt u de namen weten van die onverschrokkenen, Mon seigneur? Zij verdienen 't. Het zijn Louise, de huishoudster, René Gilbert, vadertje Sauvageot er. Broquette, de molenaar. Te (Slot volgt). beginnen bij de burgemeester hadden de andere honderd zesennegentig ooggetuigen van het drama te veel angst om er zich iets van te herinneren! Te meer daar de U Dit verhaal is absoluut geheel historisch, leider van de bende een Parijzenaar ge- namen van personen en plaatsen van hei; naamd Lefort, zich in Courty zelf was ko- 1 SSiS?" durven fan" men vestigen, pochend over zijn misdaad en iedereen tartend. „Taboe. Onaantastbaar! Eerst beschermd door een aan de rechters gegeven bevel. Toen door een wet. Amnestie voor alle delicten of misdrijven „ter gelegenheid" van het verzet gepleegd. Bewonder die woorden „ter gelegenheid", Monseigneur! Ik weet het, zei Bachou. Maar heeft de echtgenoot van uw arme zuster niet. Jean de Fourville, mijn zwager? Een lafaard! Toen hij hoorde, dat de moorde naar zich in Courty vestigde, heeft hij Chateaudun verlaten om naar Parijs te gaan. Vooral omdat hij begrepen had, denk ik, dat ik niet zou loslaten voordat ik recht verkregen had! Bachou knikte. Isabelle glimlachte en vervolgde: „Iedereen deed zijn best om me te ont moedigen. Zelfs de vier getrouwen. Zij waren niet bang voor zichzelf, maar zij vreesden, dat op de lange duur de Le- f orts Terwijl haar neusvleugels trilden, lach te zij nu even stil voor zichzelf. Zij ging verder:

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6