Moskou zal de eerste Mei met louter vredesleuzen vieren Belangrijke vergadering van de ministers der NAVO-landen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franco Maar China blijft vijandig Aanvaring tussen de „Oranje" en de „Ruys „Wederzijds begrip" in de plaats van „Amerikaans imperialisme" Christie voor de rechter Posttarieven worden op 1 Juli verhoogd DULLES NAAR PARIJS Vietminh ontkent inval in Laos Formosa bereid tot interventie in Birma Het woord is aan... Arabisch commando voor Midden-Oosten Verkiezingssucces Deense socialisten Zonnig weer houdt aan 67e JAARGANG No 240 WOENSDAG 22 APRIL 1953 297e JAARGANG No 87 Visum voor bezoek aan West-Duitsland vervalt Pcirtisaneri in Laos Kracht van het Westen dwingt Moskou naar vrede', meent Foster Dulles Ambtenaar van Rijkspost spaarbank gearresteerd MINISTER ALGERA: Bromfietsen op het rijwielpad Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Pcereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE DICTATOR VAN SPANJE, genera lissimo Francisco Franco y Bahamonde, heeft een verwonderlijk bevel uitgevaar digd. Noch in Spaanse dagbladen, noch in bioscopen,noch in enigerlei vorm van recla me mag notitie genomen worden van de a.s. kroning van Koningin Elisabeth II van Groot-Brittannië. Spanje moet doen alsof er geen Britse kroningsplechtigheid zal zijn. Dit is voorwaar een vreemd geval. Dic tators mogen als regel niet vriendelijk jegens democratisch-geregeerde landen zijn, maar in vredestijd plegen de diplomatieke vormen te worden gehandhaafd. Met diplo matieke hoffelijkheid is het ongetwijfeld lijnrecht in strijd, dat men een order uit vaardigt om de kroning van een bevriend staatshoofd te boycotten in de publiciteit. Ik zeg het maar hard-Amerikaans: te boy cotten. Minder houdt het bevel niet in. Met de vanouds vermaarde Spaanse hoffelijk heid is het niet minder scherp in strijd. En dat terwijl het een bekoorlijke jonge Ko ningin geldt! Het oog der verbeelding ziet de trotse Spaanse grandes uit het roman tisch verleden zich omdraaien in hun gra ven. Het oor der verbeelding hoort de levende Spaanse grandes, van wie onge twijfeld velen overtuigde monarchisten zijn, grommend protest uiten. Zullen straks de Russen, in hun nieuwe stemming jegens het Westen, met min of meer uitvoerige verslagen in hun staatsdagbladen Prawda en Izwestya, misschien zelfs met films en radio-reportages van de Britse kronings plechtigheid verschijnen terwijl Spanje haar negeert? Ook deze schrille tegenstel ling schijnt nu tot de mogelijkheden te behoren. Welke motieven hebben Franco tot dit besluit geleid? Men kan er alleen naar gis sen. Het lijkt mogelijk dat hij geen zin heeft in monarchistische demonstraties, waartoe het Britse kroningsfeest zou kun nen inspireren. En in Engeland wordt ver ondersteld dat hij teleurgesteld is door het gebrek aan Engelse belangstelling voor de gedachte, hem in te schakelen als bondge noot tegen het communisme. Men beant woordt er zijn maatregel overigens met ironische commentaar. De News Chronicle merkt op dat alle dictators af en toe bloot staan aan het gevaar, een dwaze indruk te maken. Het blad noemt dit „dictators kramp". Het besluit zijn commentaar met de opmerking: „Misschien moeten wij ons gelukkig achten dat de huidige Spaanse bedreiging heel wat minder gevaarlijk is dan een vroegere, waarbij de nadering van de Armada betrokken was, in de dagen van de eerste Koningin Elisabeth. Wij schijnen opnieuw tijd genoeg te hebben om ons spel letje bowls te ^eëindigen". (Hiermee wordt herinnerd aan admiraal Sir Francis Drake die in 1588, toen de Spaanse Armada of „onoverwinnelijke vloot" onder Medina Sidonia's bevel Engeland naderde zich ver oorloofde, zijn partijtje bowls uit te spelen eer hij in actie kwam.) Franco, de Spaanse dictator, is nu zestig jaar oud. Weinigen zullen in September 1936, toen hij tot generalissimo en staats hoofd werd uitgeroepen, zijn bewind een zo lange levensduur voorspeld hebben als het verworven heeft. De loop der wereld gebeurtenissen heeft hem in een zeker evenwicht doen blijven. Terugkeer van de monarchie blijft overigens steeds mogelijk heid. Franco zelf heeft er plannen voor ont worpen, maar ze nooit in definitieve vorm gegoten. Intussen heeft hij zelf als staats hoofd een mate van praal toegepast, die soms aan koningschap uit het verleden doet denken. En blijkbaar zijn de zoons van wijlen Koning Alfonso XIII, die tweeën twintig jaar geleden onder de druk van het veldwinnende republicanisme zijn troon prijsgaf en het land verliet, het niet met elkaar eens over de opvolging. De oudste der nog levende zonen, Don Jaime, die twintig jaar geleden afstand van zijn aan spraken heeft gedaan ten bate van zijn broer Juan, wil nu zijn zestienjarige zoon als troonopvolger erkend zien en zegt dat hij zijn afstand ten bate van Juan een jaar geleden heeft ingetrokken. Intussen is prins Juan al sinds 1933 als de troonpretendent der monarchisten beschouwd. Hij is in 1913 geboren, dus nu veertig jaar oud en ge huwd met Maria Mercedes, prinses van Bourbon-Sicilië. Misschien is de in Engeland gemaakte veronderstelling juist, dat Franco ondanks zijn ogenschijnlijke belangstelling voor herstel der monarchie vreest, dat daarmee zijn eigen positie als regeringsleider in ge vaar zou komen en daarom geen monar chistische betogingen aandurft. In elk ge val maakt zijn maatregel tegen publiciteit van de Britse kroningsfeesten een indruk van onzekerheid. Zoiets lijkt behalve on beleefd en lichtelijk komisch, ook zwak. Wel wordt de aandacht der wereld voor zijn régime en positie er zeker weer door versterkt. Het is de vraag of dat zijn bedoeling was. R. P. Dinsdag behandeling door Raad voor de Scheepvaart Dinsdag 28 April zal de Raad voor de Scheepvaart in openbare zitting een onder zoek instellen naar de oorzaak van de aan varing tussen het m.s. „Oranje" en het m.s. „Willem Ruys" in de Rode Zee. Als betrokkenen zullen worden gehoord de kapiteins van de „Oranje" en de „Wil lem Ruys", de heren W. Hemmes en C. C. Goedewaagen. Als getuigen zullen worden opgeroepen de stuurlieden en de uitkijken, die tijdens de aanvaring op de beide schepen wacht liepen. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer C. Moolenburgh, heeft het vooronderzoek geleid. De West-Duitse bondsregering heeft aan de Nederlandse regering medegedeeld, dat met ingang van 1 Juli Nederlanders geen visum meer nodig zullen hebben voor een bezoek van ten hoogste drie maanden aan West-Duitsland. LONDEN, (Reuter) Radio-Moskou heeft Dinsdag de leuzen bekendgemaakt voor de komende één Mei-viering. Ditmaal zijn alle leuzen aanmerkelijk gematigder dan in de vorige jaren. Bovenaan de lijst staat: „Er bestaat geen meningsverschil, dat niet met vreedzame middelen op basis van wederzijds begrip tussen de belangheb bende landen kan worden opgelost". In geen van de spreuken van dit jaar wordt gesproken van „Amerikaans imperialisme" of „imperialistische aggressie", welke termen vorig jaar een belangrijke plaats innamen. op het gebied van de buitenlandse politiek worden alle Chinezen opgeroepen „de Een der Russische 1 Mei-leuzen brengt „broederlijke groeten aan het heldhaftige Koreaanse volk, dat strijdt voor de vrij heid en onafhankelijkheid van zijn land". De woorden „tegen buitenlandse indrin gers", waarmee de leuze van het vorige jaar eindigde, zijn nu weggelaten. Tot de Duitsers wordt ditmaal gezegd: „Groeten aan het Duitse volk, dat strijdt voor een spoedige sluiting van het vredesverdrag, voor de vestiging van één onafhankelijk, vredelievend democratisch Duitsland". De leuze van vorig jaar was gericht tot de „democratische krachten van Duitsland" die streden „tegen de misdadige plannen om West-Duitsland te maken tot een basis voor imperialistische aggressie". Dan is er nog een leuze over de vriendschap tus sen de volken van Engeland, Amerika en de Sovjet-Unie „in hun strijd ter verhin dering van oorlog en ter verzekei'ing van een blijvende vrede in de wereld". Ditmaal is geen speciale leuze gewijd aan de anti-Tito-krachten in Joegoslavië. Verleden jaar werd aan deze krachten bij zondere hulde gebracht voor haar „be- vrijdingsstrijd tegen het fascistische be wind van de Tito-Rankovic-kliek en voor de onafhankelijkheid van haar vaderland, dat zich in handen van de imperialisten bevindt". In een leuze voor het Japanse volk wordt gezegd, dat de Japanners „moedig voor hun nationale wedergeboorte als een onafhan kelijk, democratisch en vredelievend Ja pan strijden". Vorig jaar werd hun hulde gebracht wegens hun strijd „tegen buiten landse bezetters". In geen der Russische leuzen wordt rechtstreeks gesproken over premier Ma- lenkov of enig ander lid van de nieuwe regering. Over de communistische partij wordt nu gezegd: „Lang leve de communistische partij van de Sovjet-Unie, de leidende en besturende kracht van de Sovjet-Unie, de leidende en besturende kracht van het Sovjet-volk in de strijd voor de opbouw van het communisme". Verleden jaar werd aan de partij hulde gebracht als „de grote partij van communisten, de partij van Le nin en Stalin, de door de strijd gestaalde voorhoede van het Sovjet-volk. die onze overwinningen bezielt en organiseert". China houdt koers In tegenstelling tot de Russische leuzen vertonen de slagzinnen van de communis- tisch-Chinese regering te Peking voor de eerste Mei hetzelfde beeld als het vorige jaai\ Een van de Chinese leuzen spreekt over de „bacteriologische oorlogvoering", die door „Amerikaanse imperialisten" op touw is gezet. Een andere slagzin maakt gewag van de „grote vriendschap tussen de Chinese en de Sovjet-volken" als de „krachtigste waarborg tegen de dreiging van een nieuwe oorlog en voor de verde diging van de vrede in het Verre Oosten en de rest van de wereld". Voorts wordt veroordeeld het gebruik van Japan en West-Duitsland als bases voor „oorlog en aggressie", de herbewa pening van Japan en het herleven van een Duits militarisme, de blokkade van China en de invasie van Formosa, welke daden alle woi'den toegeschreven aan het Ame rikaanse imperialisme". Er wordt aange drongen op het sluiten van een „oprecht" vredesverdrag met Japan, de hereniging van Duitsland, de ontwikkeling van een vriendschappelijke samenwerking en eco nomische handelsbetrekkingen tussen de volken van alle landen en het „absolute verbod van bacteriologische en atoomwa pens, alsmede andere wapenen voor mas sale vernietiging". Aan het einde van een reeks slagzinnen weerstand tegen Amerikaanse aggressie te versterken, Korea te helpen, de nationale verdediging te consolideren en de vrede in het Verre Oosten en de rest van de we reld te verdedigen". Slechts in een van de leuzen wordt gesproken over de huidige po gingen om in Korea een bestand te sluiten. Hieraan gaat een oproep vooraf om „zich te verzetten tegen de misdadige plannen der imperialistische aanvallers voor een uitbreiding der bewapening". LONDEN (Reuter/A.F.P.) De van meervoudige moord beschuldigde John Christie is vanochtend voor een Londense rechtbank verschenen. Reeds vroeg in de morgen was er van de zijde van het pu bliek veel belangstelling. Verslaggevers van verschillende nationaliteiten en een legertje persfotografen waren bij het ge bouw van de rechtbank aanwezig. Christie zat met gebogen hoofd toen de openbare aanklager de wijze schilderde, waarop de lijken zijn gevonden. Hij wordt beschuldigd van moord op zijn 54-jarige vrouw en drie meisjes van resp. 19, 24 en 25 jaar. Bij de aankomst bij het gerechtsgebouw verborg Christie zijn gezicht achter een krant. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft naar aanleiding van opmerkingen uit de Eerste Kamer over de P.T.T.-begro- ting medegedeeld dat bij beoordeling van het verlies op de posterijen moet worden bedacht dat de lasten van dit arbeidsinten sieve onderdeel sinds 1949 aanzienlijk en bij herhaling zijn gestegen door de opeen volgende loonronden. Hierdoor bedraagt de totale stijging van de lasten voor dit onderdeel zonder rekening te houden met sociale lasten 8 millioen gulden. Dekking van dit bedrag kan niet uitslui tend worden gevonden door bezuinigings maatregelen. Een bescheiden tariefsverho ging is hier gewettigd, waarvan de invloed zich echter in deze begroting slechts ten dele doet gelden omdat zij pas op 1 Juli zal ingaan. De invoering van een afzonderlijk tarief voor gedurende de avond- en nachturen gevoerde telefoongesprekken is een maat regel, die de minister thans en in de naaste toekomst niet verantwoord acht. Indien het streven er op zou worden ge richt, dat het bedrijfsleven de ochtendpost steeds bij het begin der werkzaamheden in bezit heeft, zou een groot aantal bestel lers in dienst moeten worden genomen, voor wie verder op de dag geen voldoende productief werk aanwezig is, hetgeen uit bedrijfseconomisch oogpunt onverant woord moet worden geacht. De Vietminh bedreigt Laos en is een offensief begonnen, dat de Franse en inheemse troepen heeft gedwongen zich terug te trekken op een linie 30 kilometer van Xien-Honang. Hier ziet men enige inheemse partisanen tijdens een patrouilletocht. WASHINGTON (Reuter). John Fos ter Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is Dinsdag uit Wash ington vertrokken naar Parijs, waar hij de komende vergadering van de N.A.V.O.- ministerraad zal bijwonen. Dulles wordt vergezeld door de minister van Financiën, Humphrey, en de directeur van het bureau voor de wederzijdse veiligheid, Stassen. Dulles herhaaide bij zijn vertrek de ver klaring, dat de huidige veiligheidsplannen van de Westelijke landen niet wegens de recente Russische vredesgebaren zouden kunnen worden gewijzigd. Hij geloofde integendeel, dat er goede redenen bestonden om aan te nemen, dat de groeiende kracht van de vrije wereld de Sovjet-Unie beslissend zou kunnen be ïnvloeden in de richting van vrede. De lan den van de Atlantische gemeenschap moe ten volgens hem standvastig blijven voort gaan op de weg naar grotere kracht en eenheid, intussen steeds het evenwicht be warend tussen de militaire defensie en de fundamentele economische stabiliteit. Dulules geloofde, dat de vergadering in Parijs „zeer belangrijk" zou zijn. In goeclingclichte kringen te Parijs ver wacht men, dat de N.A.V.O.-ministcrs bij hun politieke besprekingen ook de moge lijkheid van een conferentie van ministers der „grote vier", om tenminste enkele van de geschillen tussen het Westen en de Sovjet-Unie weg te nemen, zullen bezien. Men gelooft, dat de kleine landen van de Atlantische gemeenschap zullen eisen, dat zij geraadpleegd zullen worden over de tac tiek der Westelijke „grote drie" Enge land, Frankrijk en Amerika bij even tuele besprekingen met de Russen. De militaire commissie der N.A.V.O. heeft sinds het afgelopen weekeinde ver- 15.000 verduisterd De Amsterdamse politie heeft de 40-jarige ambtenaar D. bij de Rijkspostspaarbank te Amsterdam gearresteerd. Deze wordt er van verdacht niet minder dan 15.000 in een week tijd te hebben verduisterd. Hij zou dit hebben gedaan door te knoeien met spaarbankboekjes, waartoe hij in staat was doordat hij zich had weten te verze keren van een aantal stempels van andere ambtenaren en een aantal blanco beta lingsorders. Het publiek zal van deze onregelmatig heden geen schade ondervinden, zo deelde ons de directie van de R.P.S. mede. gaderd ter opstelling van het rapport, dat door de Dondei-dag bijeenkomende Atlan tische raad zal worden behandeld. „Wij maken in N.A.V.O.-verband gesta dig vorderingen en ofschoon wij nog snel ler zouden willen vorderen dan thans het geval is, ben ik van mening dat de voor uitgang, waarvan door de N.A.V.O.-oppex-- bevelhebbex-s melding is gemaakt, zeer be vredigend is", verklaarde de Deense admi raal Qvuistgaard, voorzitter van de mili taire commissie. In antwoord op een vraag zeide de ad miraal datde vooi'gestelde x-eox-ganisatie van het N.A.V.O.-hoofdkwaxdier in Euro pa, dat onder leiding van de Amex-ikaanse generaal Ridgway staat, nog door de mili taire autoriteiten wordt bestudeerd en dat dit vraagstuk niet in de komende zitting van de Atlantische raad zal worden behan deld. De wettelijke regeling van de status van de bromfiets in het wegvex-keer verkeert thans in het laatste stadium van voorberei ding, zo heeft minister Algera aan de Eer ste Kamer medegedeeld. Een geheel bevredigende oplossing van dit vraagstuk is niet te geven, omdat de bromfiets, een tussenvorm is tussen het motorrijwiel en de gewone fiets en. dus naar de aard noch tot het snelverkeer, noch tot het langzame verkeer behoort. Daar aan de aanleg van afzonderlijke paden voor dit vervoermiddel niet valt te denken, moet een keus worden gedaan tus sen de rijbaan en het rijwielpad. Na ampele overweging meent de minis ter een oplossing in deze zin te moeten bevorderen, dat als algemene regel de be stuurder van de bromfiets als wielrijder wordt beschouwd en dus van het rijwiel pad gebruik zal moeten maken, waarbij hij zijn snelheid zodanig zal moeten regelen, dat het rijwielverkeer niet meer hinder ondervindt dan in verband met de omstan digheden toelaatbaar is. Voorts is in de ontworpen regeling de mogelijkheid opengelaten het berijden van de toeristische rijwielpaden met ingescha kelde hulpmotor te vex'bieden. Indien een rijwielpad door het normale rijwielver keer reeds zeer druk bezet is, zal het ge bruik zowel van de rijbaan als van het rijwielpad door bromfietsen kunnen wor den toegestaan. Dit zal dan door een bord moeten worden aangegeven. PARIJS (A.F.P./Reuter) Het radio station van de Vietminh heeft Maandag avond beweerd, dat er zich „geen enkele Vietminh-soldaat" in Laos bevindt, aldus meldt A.F.P. uit Hanoi. Volgens het genoemde station worden de operaties in Laos geleid door inwoners uit dit gebied, „die zijn opgestaan tegen de Franse imperialisten". Dit was de eerste reactie der opstande lingen op het protest van de regering van Laos tegen de inval van Vietminh-trocpen. De Vietminh-opstandelingen, die in tien dagen tijds ongeveer een dei-de van de staat Laos onder de voet liepen, schijnen 20.000 man samen te trekken in de beboste bergen rond de „vlakte der kruiken", waar op de Fransen zich, zonder strijd met de aanvallers te leveren, hebben teruggetrok ken. Het Franse opperbevel zou van plan zijn op deze vlakte strijd te leveren. Een officier verklaax-de Dinsdag: „Wij zijn er zeker van, dat wij de opstandelingen op de vlakte in de pan kunnen hakken". De mogelijkheid bestaat echter, dat de opstandelingen de vlakte zullen omsinge len. Als zij dit doen, staat hun opmai'S naar de grens van Thailand weinig in de weg. Ook in het verleden hebben de opstan delingen deze tactiek gebruikt, er de voor keur aan gevend veldslagen te vermijden. TAIPEH. (Reuter). De Nationalistisch - Chincse minister van Buitenlandse Zaken, George Yeh, heeft Dinsdag te Taipeh, de hoofdstad van Formosa, verklaard, dat zijn regering bereid is in samenwerking met andere belanghebbende regeringen te trachten terugtrekking van generaal Li Mi's guerillastrijdkrachten uit Birma te bewerkstelligen. Hij zeide dat zijn rege ring dit zou doen voorzover baar invloed reikt en de omstandigheden dit toelaten. Generaal Li Mi's troepen bestaan uit Chi nese nationalisten, die na de nederlaag van Tsjiang Kai Sjek naai- Birma zijn uitge weken en thans strijd voeren met Birmese strijdkrachten. Birma heeft nationalistisch China in de UNO er van beschuldigd een agressor te zijn. De regering van Formosa heeft ontkend, dat zij zeggenschap heeft over de activiteit der guerillastrijders in Birma. Birmese regeringstroepen hebben aan vallen van Chinese nationalisten op de Birmese steden Kawkareik en Kjondo af geslagen en de aanvallers zwai'e verliezen toegebracht, aldus heeft het Birmese mi nisterie van Oorlog Dinsdag te Rangoon bekend gemaakt. De aanvallen gingen gepaard met zwaar mortiervuur, doch de nationalisten wisten slechts tot op 8 kilometer van de buiten wijken der beide steden door te dringen. Ten Westen en Zuiden van Kawkareik zijn de aanvallers verspreid, aldus dit communiqué. Er zijn versterkingen naar beide steden gezonden. Tagore Gods zwijgen doet de gedachten van de mens tot spraak rijpen. CAIRO. (Reuter). In Arabische diplo matieke kringen te Cairo is Dinsdag ver klaard, dat premier Naguib van Egypte deze week met president Camille Sjamoen van Libanon en Prins Feisal, de minister van Buitenlandse Zaken van Saoedi- Arabië, de instelling zal bespreken van een Arabisch commando voor de verdediging van het Midden-Oosten, met het hoofd kwartier in de Suez-kanaalzöne. Volgens genoemde kringen zullen zij ook spreken over de heroriëntatie van de Arabische po litiek op de Westelijke mogendheden, wier militaix-e en financiële hulp voor de ver dediging en economische ontwikkeling van de Arabische landen van het grootste be lang geacht worden. Pi-esident Sjamoen die Dinsdag in Caïro is aangekomen voor een officieel bezoek van zes dagen, heeft onlangs soortgelijke besprekingen gevoerd met Koning ibn Saoed. Naar verluidt zou Prins Feisal, die on langs is teruggekeerd van een bezoek aan de V.S., een boodschap bij zich hebben van president Eisenhower en de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, over de Amerikaanse opvat ting van de verdediging van het Midden- Oosten. Naar te Caïro wordt meegedeeld, zal ge- neraai Naguib de Egyptische delegatie bij de komende besprekingen met Engeland over de kanaalzone, leiden. De delegatie zal verder bestaan uit minister van Bui tenlandse Zaken dr. Fawzi en de voor naamste leden van de Egyptische revolu- tionnaire raad. KOPENHAGEN (Reuter) Volgens de voorlopige einduitslag van de Dinsdag in Denemarken gehouden algemene verkie zingen zal de nieuwe Kamer van Afgevaar digden als volgt zijn samengesteld: Sociaal-democi-aten Conservatieven Agrarische partij Radicalen Eén-belasting-partij Communisten De uitslagen» betx-effende de twee zetels van de Far Oer-eilanden zullen de volgen de maand bekend zijn. Het is vrijwel zeker, dat deze zetels zullen toevallen aan de partijen, die deze thans ook reeds bezetten, een aan de sociaal-democi-aten en de an dere aan de Agrarische partij. Hiex-door zullen de regeringspartijen (Consei-vatieven en Agrariërs) de beschik king krijgen over 60 zetels, tegen de socia listen over 62 zetels. De regering is heden dan ook afgetreden. De verkiezingen vormen een fase in de procedure voor het wijzigen van de grond wet, die veranderingen beogen om troon opvolging in de vrouwelijke linie mogelijk te maken en de twee huizen van het par lement te vervangen door één Kamer. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa wordt reeds enkele dagen beheerst door hoge drukge- bieden welke een grote stabiliteit verto nen. In uitgestrekte gebieden komt zonnig weer voor, waarbij in de middag plaatse lijk een zeer geringe luchtvoclitigheid wordt waargenomen. Hier en daar werd iets minder dan 20 procent gemeten. Het centrum van een gebied met hoge barome terstanden ligt nu boven de Nooi'dzee. Langs de Oostflank ervan stroomde lang zaam iets minder droge, oorspronkelijk van de Atlantische Oceaan afkomstige lucht, over de Noordzee en Denemarken naar het Zuiden. Dit gaf.in Noord-Duitsland Woens dagmorgen vroeg aanleiding tot enige laag hangende bewolking, terwijl plaatselijk ook mistvorming optrad. De wat vochtiger lucht stroomt gelei delijk ook in de richting van ons land. Dit zal echter geen noemenswaai'dige veran dering in het thans heersende weertype veroorzaken. Het weer blijft zonnig en droog bij overwegend matige winden tus sen Noord en Oost. Het enige verschil met het weer van de afgelopen dagen zal zijn, dat in de nanacht en vroege ochtend hier en daar tijdelijk mist, of laaghangende be wolking kan voox-komen, welke na zons opkomst echter snel weer verdwijnt. aantal aantal zetels zetels ln 1950 61 (59) 26 (27) 33 (32) 13 (12) 9 (12) .7 7) AANHOUDEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking maar in de nanacht en vroege ochtend hier en daar mist of laaghangende be wolking. Zwakke tot matige Noord oostelijke tot Oostelijke wind. Iets ho gere temperaturen. 23 April ?,on op 5 27 in- 19 51 uur Maan op 13 54 -> ujr Hoog en laag water in l.lmuiden Woensdag 22 April Hoog water- 10.39 en 23.24 uur. Laag water: 5.38 en 18.34 uur. Donderdag 23 April Hoog water: 12.en uur. Laag water: 7.00 en 19.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1