Weeldebelasting van 30 percent wordt tot 15 percent teruggebracht Ontploffing in smederij te Amsterdam; 45 gewonden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Opbrengst als gevolg hiervan flO millioen lager geschat „Familieruzie" in Tweede Kamer voorlopig geëindigd Schietpartij, waarvan Joden en Arabieren elkaar de schuld geven Stemmen Rampenfonds-voorzitter weerlegt critiek Minister Mansholt won het pleit Eisenhower wenst extra-immigratie Het woord is aan... Verkiezingen in West-Duitsland? Negen mille voor Emmabloem Stakers dringen bij Renault binnen Instructie in de zaak-Christie Alléén vergoeding voor huisraad en textielschade Brandende acetyleencylinder vloog als een raket door twee huizen heen Marinevliegtuig nabij Katwijk in zee gestort Ruim honderd ha. heide bij Elspeet verschroeid Ernstig incident te Jeruzalem UNO tracht te bemiddelen Tweede Amerikaanse onderzeeboot voor Nederland 67e JAARGANG No 241 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 23 APRIL 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGA<NG No 88 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE KIEZERS moeten a.s. Zon dag weer eens ter stembus trekken. Dat overkomt hen veelvuldig. De republiek onderscheidt zich niet alleen door haar talrijke regeringscrises maar ook door het aantal van haar stembustochten. Hun tota len komen, sinds de bevrijding des lands in 1944 zelfs vrijwel overeen. Onvrucht baarheid der politieke gedachtenwisseling in de openbare lichamen heeft daarbij in toenemende mate de animo bij de kiezers verzwakt. Men koestert ook ditmaal, nu het gemeenteraadsverkiezingen geldt, geen hoopvolle verwachtingen omtrent hun op komst. Misschien zou die wat beter zijn als de kiezer op een weekdag kon stemmen en er in de normale gang van zijn arbeids- tempo het bezoek aan het stembureau bij nemen: op de koop toe. Maar op Zondag, in schoon lenteweer, en dan bij de scepti sche gevoelens, waarin de Fransen ten aan zien van de landspolitiek verkeren neen. Het is de vraag of meer dan 60 zal stemmen. De Vierde Republiek is als politieke structuur geen succes gebleken. Voorzover men verwachtte dat zij een verbeterde uit gave van de Derde zou zijn is men teleur gesteld. Wijzigingen in de kieswet, de laat ste maal beogend om de radicale partijen van rechts en links in een zo onvoordelig mogelijke positie ten aanzien van de re gerende en maar zeer betrekkelijk samenwerkende middenpartijen te bren gen, hebben de situatie in de kern der zaak nog meer verzwakt. Want al werd de ge wenste uitwerking ermee bereikt, recht vaardig en zuiver verantwoord waren zij niet. Het is bedenkelijk als men tot zulke oplossingen zijn toevlucht moet nemen om zich te handhaven. Intussen is, zoals be kend, de rechts-radicale groep van gene raal Charles de Gaulle, de R.P.F. (Rassem- blement du Peuple Frangais) door afschei ding van een groep leden en door de af mars van de generaal-zelf geen sterk- actieve factor meer. Misschien heeft de generaal slechts een strategische terugtocht bedoeld en hoopt hij veeleer door de kracht van zijn persoonlijkheid dan door middel van een politieke partij nog eens een greep naar de macht te kunnen doen. De per soonlijkheid spreekt in Latijnse landen in feite sterker aan dan het programma en de historie bewijst, hoe menigmaal een bij zondere figuur met niet meer dan een kleine groep toegewijde vertrouwden naar voren kwam. Maar zij die jarenlang ge meend hebben, dat de zwakheden der Vier de Republiek tenslotte onvermijdelijk tot een dictatuur zouden leiden, hebben tot dusver geen gelijk gekregen. Er is geen drang naar het absolutisme ontstaan. De beweging van de generaal, die drie jaar geleden door gerucht en krachtdadige stijl tijdelijke opschudding wekte en belang stelling trok, heeft tot verlies inplaatfcvan tot winst geleid. De Fransen zijn niet te vreden over de politieke toestand, maar de ervaring van een oude beschaving heeft hun te duidelijk gemaakt dat de tekort komingen van een democratisch régime niet te verbeteren zijn door de veel ern stiger gebreken van een dictatoriaal ré gime: van een politiestaat met al zijn wille keur. Zij leven in politieke zin niet in een geest van verzet, maar veeleer in matte gelatenheid. In deze sfeer mist hun politiek bestel ook de kracht om als pionier op te treden bij een Europese eenheidsvorming, die Frankrijk zelf uit zijn inertie en on vruchtbaar politiek getwist zou kunnen verlossen door het nieuwe mogelijkheden te bieden. Het initiatief van mannen als Robert Schuman en Jean Monnet, die er niettemin dooi: hun drijvende kracht en scherp inzicht in geslaagd zijn, de Europese Kolen- en Staalgemeenschap tot stand te brengen, verdient des te meer bewondering. Maar de toekomst der K.S.G. blijft on zeker zolang geen verdere Europese een heidsvorming zich duidelijk aftekent. Te midden van voortdurende staatkundige en politieke verdeeldheid en krachtsversnip pering in \#est-Europa zou zij zich op den duur zeker moeilijk kunnen handhaven. De gemeenteraadsverkiezingen, die a.s Zondag in Frankrijk worden gehouden, raken uiteraard zulke grote vraagstukken niet. Haar totaal resultaat zal ten opzichte van mogelijke verandering in de politieke verhoudingen niet veel opheldering kun nen brengen. De cijfers zullen al geen klaar beeld kunnen geven, omdat in de enkele honderden grote gemeenten een ander kiesstelsel geldt dan in de tienduizenden kleine. En evenals in andere landen leggen plaatselijke aangelegenheden bij gemeente raadsverkiezingen vaak meer gewicht in de schaal dan de landspolitiek. Dat is in Frankrijk in bijzondere mate het geval omdat men zo sceptisch tegenover de lands politiek staat; locale grieven en tegenstel lingen kunnen geërgerde lieden ter aflei ding dienen. Misschien zal het resultaat enige aan duiding geven omtrent de situatie in de Franse communistische partij, die na de uitbanning van twee harer leiders en de terugkeer van haar hoofdman Maurice Thorez na zijn tweejarig verblijf in Rus land nog steeds onduidelijk is. Thorez heeft op de weinigen, die hem bij zijn thuis komst gezien hebben, niet de indruk ge maakt dat hij van zijn ziekte hersteld zou zijn en opnieuw als krachtige inspirator van zijn partij, die aan interne troebelen schijnt te lijden, optreden. Maar ook ten aanzien van de communisten zal men wel de reserve moeten maken van de plaatse lijke belangetjes, die in zoveel kleine ge meenten overwegen. R. P. In Haarlem en Bloemendaal De gisteren in Haarlem en Bloemendaal gehouden Emmabloemcollecte ten bate van de bestrijding der tuberculose heeft negen duizend gulden opgebracht, hetgeen 1600 gul den meer is dan verleden jaar. PARIJS (Reuter). Ruim 500 stakende arbeiders, onder aanvoering van het com munistische parlementslid Roger Linet, hebben zich vanochtend toegang verschaft tot het staatsbedrijf der Renaultautofabrie- ken en een afdeling daarvan bezet. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, dat opheffing beoogt van de Weeldebelasting van dertig percent. Blijkens de Memorie van Toelichting moet dit ontwerp worden gezien in het kader van het geheel van de in de regeringsnota aangekondigde belastingmaatregelen, die noodzakelijk worden geacht met het oog op de verruiming van de werkgelegenheid. In dien het ontwerp wordt aanvaard zullen de goederen, waarvoor op het ogenblik bij levering door de fabrikant en bij invoer 30 percent omzetbelasting is verschuldigd, weef worden onderworpen aan een heffing van 15 percent. Het ligt in het voornemen om wanneer daartoe voldoende aanleiding bestaat, aan de handelaren in die goederen over de op het tijdstip van inwerking treding van de belastingverlaging bij hen aanwezige voor raden een teruggaaf te verlenen op dezelf de voet als destijds bij wijziging van de Weeldebelasting per 1 Juli 1952 is geschied. De vermindering van belastingopbrengst uit hoofde van deze maatregel wordt ge schat op tien millioen gulden. De verhoging van het oorspronkelijke tarief van de Weeldebelasting van Vijftien percent op dertig percent welke bij aan neming van dit ontwerp van wet komt te vervallen is in de Omzetbclastingwetgeving gebracht bij de wet van 16 Augustus 1951, welke op 1 September van dat jaar in wer king trad. Bij de- parlementaire behandeling van deze wet is tot uitdrukking gebracht, dat met de verhoging van de Weeldebelasting een tweetal doeleinden werd nagestreefd, namelijk consumptiebeperking ter verbete ring van de betalingsbalans en verkrijging van een bijdrage voor de dekking van de bijzondere uitgaven voor de defensie. De regering heeft daarbij onmiddellijk erkend, dat die maatregel minder gewenste repercussies zou kunnen hebben in die sectoren van het bedrijfsleven, die de des betreffende goederen vervaardigen of daar in handelen, en daaraan de toezegging ver bonden, dat zij niet zou aarzelen geheel of ten dele op de maatregel terug te komen, indien die repercussies van ernstige aard zouden zijn. Ernstige weerslag Verschillende ondernemers, die de aan het dcrtig-percentstarief onderworpen goe deren vervaardigen hebben in zeer ernstige LONDEN (A.F.P.). De Londense rechtbank, die de zaak tegen John Christie behandelt, heeft besloten het getuigenver hoor op 29 April voort te zetten. Woensdag zijn 19 getuigen gehoord, volgende week zullen er nog 14 worden ondervraagd. Het betreft hier slechts een voorlopige behandeling. Als de magistraat bevindt dat de zaak daarvoor in aanmerking komt, zal hij Christie door een hogere rechtbank laten berechten. Christie vertoonde geen tekenen van ontroering toen hij de rechtzaal werd bin nengeleid. De openbare aanklager las de verklarin gen voor, die Christie tegenover de politie heeft afgelegd. Christie heeft zijn vrouw op een ochtend in een zware benauwdheid aangetroffen, nadat zij blijkbaar een groot aantal tabletten had ingenomen. De vrouw was volgens Christie de laatste tijd zeer overspannen geweest. Na haar dood had hij haar onder de vloer van de woning be graven. Hij was in een toestand geweest waarin hij niet wist wat hij deed. Christie gaf toe dat de dood van de an dere vrouwen die in de tenlastelegging worden genoemd in zijn huis plaats had, doch somde als oorzaak een reeks „toe vallige ongelukkige complicaties" op. Hij gaf toe met zijn slachtoffers geworsteld te hebben en de lijken te hebben verborgen. „Ik wist niet wat ik deed", zeide hij. mate de weerslag van de heffing ondervon den, zo wordt in de toelichting medege deeld. Aangezien inmiddels een verbetering van de betalingsbalans is ingetreden en voorts het budgetaire aspect thans niet meer het zelfde belang heeft, als bij het tot stand brengen van het dertig-percents-tarief het geval was, is het alles bijeengenomen, ge wenst in het kader van het belastingplan thans zo spoedig mogelijk tot opheffing van dat hoge tarief over te gaan en niet te wachten tot dat tarief komt te vervallen door het verstrijken van de termijn, waar voor die belasting geldt, namelijk tot 1 Sep tember 1955. (Van onze Haagse redacteur) Generaal b.d. P. Alons, directeur van het Nationaal Rampenfonds, heeft naar aanleiding van commentaren en critiek, welke de laatste tijd verschenen zijn over de hulpverlening, een uiteenzetting gege ven over de huidige stand van zaken, om dat naar zijn mening de geleverde critiek onvoldoende recht deed wedervaren aan de wijze, waarop het fonds tot nu toe zijn taak heeft vervuld. Er wordt steeds onvoldoende onder scheid gemaakt tussen de verschillende sectoren van de hulp- en schaderegelingen, zei hij. De sectoren, waarin met de ver goeding van geleden schade een begin is gemaakt zijn: schade aan gebouwd onroe rend goed en schepen, aan beroeps- of be drijf suitrusting, aan beroeps- of bedrijfs voorraden en aan de schade aan huisraad en textiel. Hiervan valt alleen de schade aan huis raad en textiel onder de zorgen van het fonds. De overige drie worden door het rijk verzorgd. In tal van plaatsen fungeren thans de rampschadebureaux, in Zeeland 6, in Zuidholland 5, in Nooi'ö-Brabant 4 en in Noordholland en Friesland ieder 1. Tot en met 20 April j.l. werden 16216 huisraadschade-chèques uitbetaald, het geen neerkomt op f 5.703.085. Het Rode Kruis heeft tot nu toe f 2.000.000 van het fonds gehad, net R.K. huisvestingscomité kreeg f 75.000, het Oranje Kruis kreeg f 200.000 en de opbouworganen in de be trokken gebieden f 250.000. Voor de uitzen ding van Kinderen uit de getroffen ge bieden naar vacantie-kolonies in eigen land is voorlopig f 100.000 uitgetrokken. Dagelijks meer dan t 2000 rente Bovendien zal de schade, die vrijwilligers tijdens hulpverlening in het rampgebied geleden hebben, en die zij niet kunnen verhalen op hun werkgevers of opdracht gevers door het fonds vergoed worden. Het aanvullen van de nood-depóts van het Rode Kruis kostte f 2.774.944,50. Van het totale bedrag dat bij het Ram penfonds binnenkwam, is nu f 83.000.000 belegd in kort schatkistpapier, meer dan f 2000 rente heeft het fonds dagelijks van dit bedrag. De kosten van het fonds zelf, zo werd gezegd, bedragen slechts een fractie van de dagelijkse rente. Klachten, die door enige Kamerleden zijn geuit over de situatie in de omgeving van Zevenbergen en Klundert inzake de hulp verlening werden door generaal Alons volkomen ongegrond geacht. Tenslotte werd medegedeeld, dat 10.000 tot 12.000 textielpakketten werden uitgereikt. Het aantal geregistreerde gevallen van huis- raadschade bedraagt ongeveer 50.000. (Van onze parlementaire redacteur) De eerste stemmingsronde in het parle mentaire gevecht over het wetsontwerp Rechtshandelingen Landbouwgronden heeft minister Mansholt een ruime meerderheid opgeleverd. Met 3651 stemmen onthield de Tweede Kamer haar goedkeuring aan het gewijzigde amendement-Droesen. Al leen de Anti-Rcvolutionnairen kozen in de principiële vraag: grondkamer of overheid bij het bepalen van het prijsbeleid de zijde van de K.V.P. Minister Mansholt bleek Woensdag tot een wat tegemoetkomender houding bereid dan een dag tevoren. Bij Nota van Wijzi ging nam hij in het wetsontwerp in de eer ste plaats een bepaling op, waardoor raad pleging van het georganiseerd bedrijfsleven zal plaats vinden vóór de regering bij alge mene maatregel van bestuur de regels voor het prijzenbeleid bij verkoop van land bouwgronden zal vaststellen. De zeggen schap over de normen blijft echter bij de centrale overheid berusten. Tevens bleek de minister bereid de grondkamers ge legenheid te geven zich met de uitwerking van de algemene maatregel van bestuur bezig te houden. De heer Droes en (KVP) was echter nog niet tevreden. Hij diende een amende ment in, dat beoogde het bedrijfsleven te de zijner tijd de mogelijkheid te geven algemene regelen vast te stellen. Prof. Oud (VVD) begaf zich deze keer ook in de „landbouw-arena". Hij had zich kennelijk een beetje verkneukeld in wat hij de familietwist tussen P. v. d. A. en K.V.P. noemde. Na de opmerking dat prof. Romme Dinsdag zijn (prof. Oud's) rol van oppositieleider had vervuld, ver klaarde hij geheel aan de kant van minister Mansholt te staan. Nadat prof. Romme principieel voor het amendement-Droesen was opgekomen, noemde minister Mansholt het weliswaar niet onaannemelijk, maar ontried de aan neming ervan wel zeer ernstig. Hij won het pleit, want met de KVP stemden alleen de Anti-Revolutionnairen vóór het amende ment, dat met 51 tegen 36 stemmen werd verworpen. De Kamer heeft de rest van de middag doorgebracht met schier eindeloze discus sies over de reeksen amendementen en de, naarmate het uur vorderde, in aantal toe nemende nota's van wijziging. Vandaag hoopt men het wetsontwerp af te handelen. Maar het „venijn zit in de staart", want op het laatste artikel is een amendement-Droesen ingediend, dat be oogt de werkingsduur van de wet tot vijf jaar te beperken. Deze zaak kan weer op losse schroeven komen te staan, wanneer de KVP voet bij stuk houdt en dat ligt wel in de lijn der verwachtingen en zij een groot deel van de Kamer zou mee krijgen. Want juist op dit punt zal minister Mansholt van geen wijken willen weten. AMSTERDAMS KOOR ZINGT TE PARIJS Zaterdag vertrekt uit Amsterdam het gemengde koor Collegium Musicum Am- stelodamense naar Parijs om onder leiding van Toon Vrankcn enige programma's van Nederlandse muziek ten gehore te brengen. De componisten Marius Flothuis en Max Vredenburg zullen het gezelschap op zijn tournée begeleiden. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft het Amerikaanse Con gres verzocht een wetsontwerp goed te keuren, dat er in voorziet, dat de komende twee jaren 120.000 personen per jaar zich boven het vastgestelde immigratie quotum in de Verenigde Staten zullen mogen vestigen. De president wijst er in een begeleidend schrijven op dat er in de laatste tijd steeds meer vluchtelingen in West-Europa zijn gekomen, die uit communistische staten wisten te ontkomen. Woensdagavond om halfnegen werden de bewoners van de Oosterparkbuurt in Amsterdam opge schrikt door een he vige knal, gevolgd door glasgerinkel. In een smederij in de Ruyschstraat bleek een cylinder met ace- tyleengas uit elkaar te zijn gesprongen. De brandweer was tevoren reeds gealar meerd voor 'n brand je in de smederij. Tien brandweerlie den, die vlakbij de smederij stonden en juist een eerste wa terstraal op het vuur hadden gericht, wer den door de gewel dige luchtdruk over de straat geslingerd. Doordat de explosie gepaard ging met een grote steekvlam, lie pen allen aan hoofd en handen brand wonden op. Vier hun ner werden ernstig maar niet levensge vaarlijk gewond. Van een twintigtal huizen en enkele win kels in de Camper straat, die de Ruysch straat kruist, spron gen nagenoeg alle ruiten aan de voorzij de. De straat lag be zaaid met glasscher ven. Sponningen wa ren uit de houten kozijnen gerukt, deu ren ontzet en een aantal plafonds ge scheurd. In sommige woningen, vooral in die welke vlakbij de smederij staan, werd het meubilair in de voorkamers door elkaar geworpen. De straat bood een aanblik alsof er een bom was ontploft. Angstige mannen en vrouwen met kinderen, die door de in de kamers rondspattende glasscherven waren gewond, liepen de straat op en spoedden zich naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis. Daar werden 35 personen verbonden. Spoedig verschenen wagens en personeel .van de stadsreiniging om de straat weer begaanbaar te maken. Brandweerlieden verwijderden de glasscherven uit de spon ningen en de winkeliers spijkerden pro visorisch hun étalages dicht. Ambtenaren van het gemeentelijk bouw- en woningtoe zicht inspecteerden de woningen om te zien of er gevaar voor de bewoners be stond. Twee rechercheurs, die zich op het ogen blik van de ontploffing voor een onder zoek in de Tilanusstraat bevonden, werden over de straat heen geslingerd zonder een schrammetje op te lopen. De smid, die boven de smederij woont, hoorde kort na zes uur een hem verdacht voor-komend gesis. Hij ging naar de sme derij waar drie cylinders stonden, welke hij 's middags van de fabriek had ont vangen. Hij zag vuuverschijnselen aan de onderkant van een der cylinders, holde naar de op de hoek staande brandmelder en sloeg alarm. De cylinders zijn er op be rekend een druk van 3 a 400 atmosfeer te kunnen verdragen. Op nog onverklaarbare wijze moet er volgens de politie een lek in een der cylinders zijn ontstaan, waar door ontbranding van het acetyleengas volgde. De cylinder vloog als een raket door een tussenmuur, een portaal en en kele houten deuren heen naar het er naast gelegen pand en spatte daar uiteen. De smederij werd vrijwel geheel vernield. Een brandweerauto, die voor het huis stond, werd beschadigd. Piloot overleed, nadat hélicoptère hem oppikte Een vliegtuig van de marineluchtvaart, de Fairey „Firefly" nummer 70, is gister middag omstreeks half drie op tien kilo meter uit de kust van Katwijk in zee ge vallen. Onmiddellijk werden pogingen ge daan om de piloot, die op zijn zwemvest drijvende was gezien, te redden. „Sea- otter"-vliegboten, een „Mitchell", een „Fi refly" en de hélicoptère begaven zich naar de plaats van het ongeval. Men slaagde er in de piloot te redden, doch deze over leed spoedig daarna. De „Firefly" is een tweepersoons toe stel. In dit geval bevond zich alleen de be stuurder aan boord. Voorzover men thans kan nagaan wilde de vlieger een nood landing maken, waarschijnlijk omdat zijn toestel motorstoring had. De vlieger van de „Firefly"nummer 70 is kort nadat hij door een Seaotter met medewerking van een hélicoptère uit zee was opgepikt, overleden. Het was de lui tenant ter zee vlieger 3e klasse F. Koops uit Den Haag. André Maurois: Het is niet voldoende, geestig te zijn. Men moet bovendien genoeg geest hebben om te vermijden, al te geestig te zijn. Gezicht op de Ruysstraat te Amsterdam na de ontploffing in de smederij, rechts op de foto. HAMBURG. (Reuter). De West-Duit se minister van Binnenlandse Zaken, dr. Robert Lehr, heeft Woensdag verklaard, dat mogelijk op 30 Augustus in West- Duitsland algemene verkiezingen voor een nieuwe Bonsdag zullen worden gehouden. Lehr, die sprak op het partij congres te Hamburg van kanselier Adenauers Chris ten-democratische Unie sprak onbevestigde berichten tegen, volgens welke de verkie zingen wellicht zouden worden uitgesteld. De commissie voor de verkiezingen van de Bondsdag is nu bezig met het opstellen van een nieuwe kieswet, die op 6 of 7 Mei bij de Bonsdag zal worden ingediend. Als deze datum wordt aangehouden, zullen tenminste nog tien weken nodig zijn om de verkiezingen voor te bereiden, aldus verklaarde Lehr. Brandgevaar door droogte zeer groot Gisteren is op de Elspeterheide tussen Vierhouten en Elspeet een hevige brand ontstaan, vermoedelijk doordat tijdens een militaire oefening een projectiel ontijdig ontplofte. Ruim 100 hectaren heide gingen in de vlammen op. De boslirandweren uit Elspeet, Nunspeet, geassisteerd door tank- j wagens van de brandweren uit Epe en Apel doorn namen aan het bliissingswerk deel. Militairen van de luchtmacht uit Oldebrock boden eveneens hulp met hun tankwagens. Het vuur werd aan de Nunspeterweg in de nabijheid van Elspeet tot staan gebracht. De heidebrand heeft tengevolge van de vrij sterke Noordoostenwind, welke het vuur met enorme snelheid door de kurk droge heide joeg, een oppervlakte van on geveer 120 hectaren heide, grotendeels be groeid met vliegdennen en kleine hout opslag in een zwart geblakerde vlakte veranderd. De aanvankelijke strijdmacht tegen het vuur van ruim 100 man werd meer dan vertienvoudigd, toen het gehele militaire garnizoen uit Nunspeet, 1100 man sterk, de blussers te hulp kwam. Desondanks bleef het vuur nog steeds terrein veroveren. Pas na twee uur van ingespannen arbeid kon worden gezegd, dat men de brand in zijn macht had gekregen. Hoewel de financiële schade vrij gering is, is het verlies aan natuurschoon voor de eerstkomende jaren aanzienlijk. AMMAN (Reuter). Uit Amman wordt gemeld dat de Jordaanse autoriteiten Woensdagavond aldaar hebben bekendge maakt dat „Israëlische sluipschutters op verschillende punten langs de grens tussen de door de Arabieren en de Joden bezette gedeelten van Jeruzalem het vuur hebben geopend waardoor vier Arabische militai ren en burgers zijn gedood, terwijl er veer tien werden gewond." Hieraan wordt toe gevoegd: „de Joden openden te vijf uur 's middags, terwijl de Arabische bevolking zich op vreedzame wijze met haar dage lijkse werkzaamheden bezig hield, het vuur". Voorts wordt gezegd, dat, kort nadat het schieten was opgehouden, via luidsprekers in de Joodse wijken in het grensgebied opdracht werd gegeven verduisterings maatregelen te nemen. Tenslotte wordt van officiële Jordaanse zijde nog verklaard dat Israëlische troepen in het gebied van Latroen ongeveer een half uur voor de aanvang der schietpartij in Jeruzalem een weg beschoten, die naar de twintig kilometer ten Noord-Westen van Jeruzalem gelegen plaats Latroen voert. Latroen is in handen van het Arabi sche legioen. Het schieten begon nadat de „gemengde wapenstilstandscommissie voor Palestina" der UNO Woensdag twee maal bijeen was gekomen ter bespreking van een vorig in cident. Waarnemers der UNO hebben met radio installaties uitgeruste jeeps in het gebied, waar Woensdag geschoten is, opgesteld. Sluipschutters vuurden Woensdagavond, zodra lichten, auto's of mensen wei-den waargenomen. Jordanië heeft bij de Palestijnse bestands commissie der UNO een klacht jegens Is rael ingediend en telegrammen gezonden aan de Amerikaanse, Britse en Franse re geringen, waarin geprotesteerd wordt tegen de schietpartij. De tweede onderzeeboot, die door de Amerikaanse marine aan Nederland in bruikleen is gegeven, is te New London overgedragen aan de Koninklijke Marine. De 1500 ton metende „Hawkbill" werd omgedoopt in „Zeeleeuw". JERUZALEM (Reuter). Van Israëli sche zijde wordt gemeld dat leden van het Jordaanse Arabische legioen in de Israëli sche wijk van Jeruzalem, Moesrara, twee uur lang hebben gevuurd in Joodse straten en op Joodse huizen. Het vuur is door Is raëlische militairen beantwoord. Zes Joden werden gewond. Beambten der UNO zijn er, na onder handelingen, in geslaagd het vuren te doen staken. Waarnemers te Tel Aviv verklaarden dat de jongste schietpartij in Jeruzalem een van de ernstigste grensincidenten is, die na het, in 1948, beëindigen der vijandelijk heden tussen het Israëlische leger en de Arabische strijdkrachten, is voorgevallen. Israel heeft herhaaldelijk een beroep ge daan op de Westerse mogendheden en Tur kije om hun invloed op de regeringen der Arabische landen aan te wenden, teneinde een ontspanning in de betrekkingen tussen Israel en zijn buurstaten teweeg te brengen. In Israëlische politieke kringen meent men dat de spanning aan de grens kunst matig door de Arabieren in het leven wordt geroepen, om bij voorbaat te verhinderen dat eventuele bemiddelingspogingen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, die begin Mei in het Midden-Oosten wordt verwacht, succes zullen opleveren. Te Tel Aviv is vernomen dat zich Don derdagochtend opnieuw vuurgevechten in Jeruzalem hebben voorgedaan. Er werd met onregelmatige tussenpozen gevuurd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. IETS MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond totVrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land enkele overdrij vende wolkenvelden. Koude nacht met op- enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Oost en Noord. 24 April Zon op 5.25 uur, onder 19.52 uur. Maan op 15.04 uur, onder 3.39 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 April Hoog water: 12.en uur. Laag water: 7.00 en 19.59 uur. Vrijdag 24 April Hoog water: 0.24 en 13.12 uur. Laag water: 8.17 en 21.06 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1