Halfwegs raadslid licht zijn bedanken toe ZE VEN DA GEN A. van Geluk legt voorzitterschap van Openluchttheater neer Natuurbeschermingscommissie geeft ir. Roderkerk het gevraagde ontslag Gemeenteraad van Bloemendaal dringt op terugkomen van het besluit aan Locomotief en Rudge Haringvloot vaart 26 Mei uit Van mensen en dingen onder de Damiaatjes „Gezicht op Haarlem" Voorzitter blijft vermoedelijk aan Drie bijeenkomsten op herdenkingsdag „Geen samenwerking met iemand die mij wantrouwt" Nico van Schagen Zonen aan P. v. d. A. aangeboden Viering Koninginnedag en bevrijdingsdag VRIJDAG 24 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In een spoedzitting: van de gemeenteraad van Bloemendaal is Donderdagmiddag besloten de aangeboden rekening 1952 en de begroting 1953 der stichting Openlucht theater Bloemendaal 1953 goed te keuren, het bestuur der stichting te verzoeken het principieel verschil in eigen boezem op te lossen en de heer A. van Geluk met de meeste aandrang te vragen op zijn besluit tot ontslagaanvrage als bestuurder der stichting terug te komen. In de laatste openbare vergadering van de raad werd besloten het agendapunt „Aanbieding van de rekening en verant woording over 1952 en de begroting voor 1953 van de Stichting Openluchttheater Bloemendaal" aan te houden op grond van de overweging dat deze stukken niet vooraf in een vergadering van het bestuur der stichting waren behandeld. Tengevolge van dit raadsbesluit liad de voorzitter van het bestuur der stichting, de heer A. van Geluk, te kennen gegeven dat deze gang van zaken hem aanleiding geeft zich uit het bestuur der stichting terug te trekken, een consequentie die naar de vaste overtuiging van B. en W. de raad allerminst in het belang van de gemeente acht, aldus hadden B. en W. de gemeenteraad meegedeeld. De grote verdiensten van de heer Van Geluk voor het Openluchttheater waar van hij de feitelijke oprichter en de steeds voortvarende kracht is en daarmede tevens voor de gemeente Bloemendaal, zijn immers door de raad steeds met waar dering en dankbaarheid erkend. Het besluit van de raad tot aanhouding van het agendapunt op grond van een overweging die geenszins betrekking had op de inhoud van de stukkerr doch slechts op een kwestie van formele aard, welker beslissing uitsluitend tot de competentie van het bestuur der stichting behoort, is naar het oordeel van B. en W. onjuist; het heeft bovendien consequenties die B. en W. onaanvaardbaar voorkomen en welker aanvaarding ook de raad zeker niet wenst. Derhalve heeft het college van B. en W. zich beraden over de thans te volgen ge dragslijn. Het is van oordeel dat het juist is dat de raad alsnog zonder meer de goedkeuring aan de overgelegde stukken verleent. Hierdoor zal worden bereikt, dat de volgens B. en W. juiste en tot nu toe ook steeds door de raad gevolgde weg ten aanzien van de goedkeuring dei- stukken wordt bewandeld en dat de voor zitter van de Stichting Openluchttheater, aan wie de gemeente grote dank voor zijn belangeloze arbeid ten behoeve van dit theater is verschuldigd, zal terugkomen op het door hem genomen besluit. De vergadering van Donderdagmiddag stond onder leiding van burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, die mededeelde, dat hij Vrijdag (heden) met ziekteverlof gaat. Wethouder mr. Rohling had de burge meester gevraagd de vergadering te lei den, omdat spr. geen deel uitmaakt van 't stichtingsbestuur. Spreker wilde gaarne bijdragen een oplossing te vinden. Jhr. Den Tex deelde mee, dat wethou der Van Geluk hem had meegedeeld, dat hij het beter 'had gevonden de vergade ring niet bij te wonen. Mr. De Jong Schou wenburg is verhinderd wegens een be spreking op het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Verder waren berichten van verhindering binnengeko men van de heren Smidt van Gelder, mr. ADVERTENTIE Naar aanleiding van het besluit van de gemeenteraad van Bloemendaal verna men wij van de heer A. van Geluk, dat de inhoud van het besluit van die aard is, dat hij vermoedelijk op zijn ontslag aanvrage, om af te treden als voorzitter van de Stichting Openluchttheater Bloe mendaal, zal terugkomen. De kans dat de zaak weer in orde zal komen is dus groot. ooooooooooooo Ook aan de uiterste rand van het grootste brilleglas een vol komen zuiver beeld. Op de nationale herdenkingsavond, Maan dag 4 Mei, zal om kwart voor zeven een herdenkingsdienst in de Grote Kerk wor den gehouden, waarop de heer A. J. van Leusen, arts te Velsen, het woord zal voe ren. Medewerking verlenen de organist George Robert en het jongenskoor van de Kathedrale Basiliek Sint Bavo. Na afloop volgt een stille tocht naar het monument op de Dreef. Het verti-ek is bepaald om halfacht van de Oude Groenmarkt. De bewoners van Haarlem-Oost vertrek ken om kwart over zevenen van het Nagt- zaamplein en sluiten zich bij de Kamper straat achter de stoet die uit de Kleine Houtstraat komt. In Haarlem-West worden stille tochten gehouden van het Hasselacrsplein, het Christiaan Huygensplein, het Thecmsplein en het Oranjeplein. Bij het monument aan de Leidsevaart en de Westergracht zullen ds. P. J. Mackaay en pater H. Tijnagel het woord voeren. Medewerking verlenen Haarlems Zanggenot onder leiding van P. J. Potgieser, Harmonie Crescendo, onder leiding van Jacob Bijster en mevrouw Mar griet Couperus. Twee stille tochten worden in Haarlem- Noord gehouden naar het monument aan de Jan Gijzenbrug. Een stoet vertrekt van de Floresstraat en de ander van de Ekster straat. Bij het monument zullen het woord voeren pater W. Loop en dr. H. van der Loos. Medewerking verlenen het Haarlems Christelijk Mannenkoor onder leiding van B. Verboom, de R.K. Harmonie Sint Cae- celia onder leiding van de heer S. A. Noom en de NPV-band. Wildt Meyboom, Van Holten en baron Groeninx van Zoelen. Overwegingen De voorzitter las een voorstel voor met de volgende overwegingen: het besluit van 1G April, strekkende tot aanhouding van de rekening 1952 en de begroting 1953 van het Openluchttheater heeft een draag wijdte gekregen die de raad bij het ne men van zijn besluit niet heeft voorzien; het daaruit gevolgde besluit van de heer A. van Geluk om ontslag te vragen als bestuurslid der stichting komt de raad niet in het belang van de gemeente voor; de raad stelt vooral de ijver en de on baatzuchtigheid van de wethouder als be stuurder der stichting, meermalen getoond, op hoge prijs; de principiële vraag in de vorige raadsvergadering opgeworpen, be hoort allereerst te worden opgelost door het bestuur der stichting; geen enkel be zwaar richt zich tegen de materiële in houd van de rekening 1952 en de begro ting 1953. Mr. Vliegen (Arbeid) zeide, dat het hem speet, dat de heer Van Geluk niet aanwezig is. De raad mag geen verwijt gemaakt worden, dat hij besloten heeft het voorstel aan te houden, nei Desiuur der stichting moet bij het gemeentebestuur de rekening en de begroting indienen. Deze zaken zijn in het bestuur niet besproken en een bestuurslid, dat tevens raadslid is, heeft deze aangelegenheid aan de orde ge steld. In het verleden werden de zaken aan de heer Van Geluk gedelegeerd en doordat het bestuur er geen bezwaar te gen had, kon de raad zich met de gang van zaken verenigen. Het bestuur der stichting is de plaats, waar de zaak uit gezocht moet worden. Het is te hopen, dat de heer Van Geluk op zijn ontslag terug komt. De voorzitter zeide te begrijpen, dat de heer Van Geluk niet aanwezig wil zijn; hij wenst, dat er een debat gevoerd wordt buiten hem om. Er is een nieuw ontwerpbesluit gemaakt, waarmee mr. De Jong Schouwenburg zich heeft kunnen verenigen. Er wordt geen verwijt gemaakt aan geen der betrokkenen; het is onjuist over het gebeuren na te praten. Als het voorstel aangenomen wordt is er geen overwinnaar en er behoeft geen bloed te vloeien. Nadat de heer Fij e n (KVP) had mee gedeeld, dat hij zich met de zienswijze van mr. Vliegen kon verenigen werd het hierboven vermelde besluit met algemene stemmen genomen. Ten Oosten van de Prins Bernhardlaan bij de in voorbereiding zijnde Schipholweg wordt op en aan een aangelegde dijk een beplanting aangelegd weike ter plaatse een voorloper van het Burgemeester Reinaldapark zal zijn. Binnen de bedijking zal een vuilnisstortplaats komen als fundament voor het park. Doch het zal wel een jaar of vijf duren voor aan een park gedacht kan worden. Voor 1 Mei zal de beplanting op de dijk gereed zijn. In de Dinsdag gehouden vergadering van de raad van Haarlemmerliede en Spaarn- woude is het de heer Van Engelen (KVP) niet mogelijk gemaakt een verkla- ring af te leggen waarom hij bedankt had als raadslid. De heer Van Engelen stelde echter ons in de gelegenheid de verklaring te publi ceren die hij had willen afleggen. De heer Van Engelen had dan uit de uit latingen van wethouder Tabak geconclu deerd dat volgens diens mening zijn aan wezigheid in de raad in strijd is met het gemeentebelang. „De heer Tabak heeft namelijk beweerd, dat mijn handelen aan de gemeente geld heeft gekost, daarbij doelende op het feit, dat door een voorstel mijnerzijds enige jaren geleden gelijkheid werd betracht in de financiële vergoedingen aan openbare en bijzondere scholen, waar B. en W. langer dan dit volgens mij en anderen noodzakelijk was een hogere vergoeding per leerling aan de openbare dan aan de bijzondere scholen wilden toekennen. Ik wil nadrukkelijk" vaststellen, dat ik bij deze kwestie niet alleen, heb gestaan, maar dat de heer Bokma (CH) en vier leden van mijn fractie volledig aan mijn zijde hebben gestaan, terwijl bovendien Gedeputeerde Staten mij in het gelijk heb ben gesteld door het beroep van de hoofd- ADVERTENTIE GROOTSTE KEUZE BIJ GIERSTRAAT 40—42 TELEFOON 17768 inspecteur van het onderwijs in deze niet ontvankelijk te verklaren. Wat betreft de bóuw van het gymna stieklokaal bij de R.K. school ben ik ook in het gelijk gesteld en nog wel door de mi nister van Onderwijs, die heeft bepaald dat het bewuste lokaal bij de R.K. school gebouwd diende te worden. Ik wil hierbij nadrukkelijk vaststellen, dat indien ik in strijd met het gemeentebelang gehandeld zou hebben, zeker Gedeputeerde Staten en de minister niet tot eenzelfde conclusie ge komen zouden zijn als ik. De reden van mijn ontslag is, dat ik niet wens samen te werken met een persoon, welke ten opzichte van mij een sterke an tipathie heeft en wantrouwend tegen over mij staat. De heer Tabak heeft mij een drijver en een fijnslijper genoemd". De heer Van Engelen besloot zijn uit eenzetting met een wooi-d van dank jegens al degenen die hun waar'dering voor zijn werk hadden uitgesproken en wenst de nieuwe raad rijke zegen toe. Het bestuur van het Bedrijfschap voor de Visserij heeft in zijn vergadering van Donderdagmiddag besloten, dat de Neder landse haringvloot op 26 Mei zal uitvaren. Zoals bericht is konden de reders van de verschillende vissersplaatsen niet tot over eenstemming komen over de datum. De ene groep wilde 18 Mei, de andere 26 Mei. Het uitvaren zal geschieden door de helft van de schepen, voor iedere rederij naar boven afgerond. Per schip mogen 50 netten worden meegenomen. Op dit besluit van het bestuur moet nog ministeriële goed keuring worden verkregen. Nu de datum van 26 Mei is vastgesteld, kan men er van op aan dat de Pinksterdagen ook de vlag getjesdagen zullen zijn. Dezer dagen is meegedeeld, dat ir. E. C. M. Roderkerk aan het bestuur van de Natuurbeschermingscommissie Zuid- Kennemerland verzocht heeft ontheven te worden van zijn lidmaatschap van de com missie, inclusief van dat van de sub-com missies, waarin hij zitting had. In een ver gadering van het bestuur is besloten de gevraagde ontheffing als lid te verlenen. Uit de besprekingen bleek, dat de brief, waarin ontslag werd gevraagd geen vermoeden, dat er een bedanken aanstaande was. Het bestuur vermoedt, dat het niet de bedoeling van de heer Ro- derkei-k geweest is, dat de brief gepubli ceerd zou worden, doch volgens het be stuur kon de heer Roderkerk een kans op grote publicatie verwachten, aangezien de brief aan alle leden van de commissie, wier aantal op honderd gesteld kan wor den, gezonden is. De natuurbeschermings- gedachte ligt de heer Roderkerk na aan het hart, doch die gedachte heeft hij thans geschaad. Het bestuur betreurt het daar om, dat de heer Roderkerk geen contact heeft gezocht met een of meer bestuurs leden waardoor het niet uitgesloten ware geweest, dat de samenwerking had kunnen voortduren. Het bestuur van de Natuurbescher- mingscommissie heeft gemeend zijn stand punt aan de leden te moeten uiteen zetten en heeft een brief gezonden, waarin het zegt, dat het allerminst de anti-propa gandistische gang van zaken gewenst heeft. Tegenover de leden meent het echter op beknopte wijze de klachten te moeten ont zenuwen. Tegenover de klacht van de heer Roder kerk, dat de commissies zelden advies wordt gevraagd merkt het bestuur op, dat de taak van de commissies geen passieve doch een actieve behoort te zijn. Aan deze activiteit en het ontwikkelen van initia tieven ontbrak wel eens het een en ander. De wijze van bekendmaking van het excursieprogramma is gewijzigd, doch dit geschiedde force majeur. Er is echter over leg gepleegd met de inzender van het schema der excursies. Het geringe succes moet voor een belangrijk deel worden ge zocht in het zeer slechte weer op de voor de excursies bepaalde dagen en wat de Kennemerduinen betreft, aan de eis van de heer Roderkerk, dat de aanmelding ten minste vijf dagen tevoren moest geschie den. Iedereen die excursies organiseert weet, dat het publiek eerst afwacht hoe het weer is en op het laatste ogenblik zijn beslissing neemt. Grote belangstelling" voor filmstrips De speciale commissie voor de film strips heeft haar taak aan het bestuur overgedragen. Het is niet juist, dat de strips onverkoopbaar zijn. Integendeel er zijn er honderd gemaakt en het aantal be stellingen bedroeg honderdtien. Verwacht kan worden, dat het aantal bestellingen nog zal toenemen. De Natuurwacht De heer Roderkerk heeft opgemerkt, dat de Natuurwacht geen leider, dat wil zeggen geen „vaste" leider heeft. Zodra het bedanken van de heer Klay bekend werd heeft het bestuur zich er over be raden, wat er te doen was in een tijd dat de diensten van de Natuurwacht zo hoog nodig zijn. In afwachting van de benoe ming van een nieuwe vaste -leider heeft het bestuur drs. E. C. H. Kolvoort drin gend verzocht voorlopig de leiding op zich te nemen, waartoe hij zich tenslotte bereid verklaarde. Het bestuur is van oordeel dat het eerder een verwijt zou hebben ge troffen wanneer het in deze geen activiteit ontplooid had. Uiteraard zou het bestuur de commissie advies hebben gevraagd zo- Busbrief Ons busnet blijft toch ook maar een geliefd chapiter van onze briefschrijvende lezers. Daarbij vinden wij altijd de pleidooien voor de eigen paro- chie, met andere woorden voor de busverbinding met de eigen wijk, liever nog: de eigen sti-aat, nog liever: het eigen huis het merkwaardigst. Wij niet alleen trouwens, want de redactie van „Trans port", het vooi"ti-effelijke or gaan van de Nederlandse Ver eniging van Transportonder- nemingen, dat wij letterlijk spéllen, heeft in het jongste nummer nog eens gewezen op het euvel van verbindingen die slechts daarom in stand worden gehouden, omdat men anders vreest de goodwill te verspelen van een gemeente bestuur dat toevallig een per soonlijk belang bij zo'n lijntje heeft. Dergelijke vooi-beelden zijn ons ook niet geheel onbekend, al zijn we ze in Haarlem zelf nooit tegengekomen. Nu valt er in Haarlem op dat punt ook maar weinig te experimenteren, want er is geen buurt of zij heeft wel eens het voorrecht van een busverbinding gehad, meestal niet ten profijte van de maat schappij die exploiteei-de. Dat viel ons zo in toen we een brief kregen van iemand, die vindt dat de Leidsebuurt slecht bediend wordt, vooral met het oog op de verbinding met Haarlem-Oost. En hij voegt er aan toe: „De Brockway reed er indertijd wel doorheen." Dat is waar, al is het dan ook dertien jaar geleden. En we hadden nooit de indruk dat die Brockway- buslijn 1 (herinnert u zich nog:, van de Van Oldenbarne- velllaan, later van Zomerlust- straat, nog later van Schouw tjesplein naar de Middenweg) een erg rendabele kwestie was. Bovendien woi-dt de Leidse- buux-t in haar relaties met andere wijken gehandicapt door de spoorbaan en zijn overwegen. Anders konden de lijnen naar Tuindorp Over- veen of naar het Christiaan Huyghensplein via de Gast huislaan en de Hooftmanstraat worden gevoerd. Nu is de beste mogelijkheid van degenen die in de om geving van de Westergracht wonen: gebruik maken van lijn 6, die Van het De Ruijter- plein vertrekt, en dan even tueel voor Haarlem-Oost over stappen op het Houtplein. Toegegeven: ideaal is het niet, al moet het ons van het hai't dat wij in de buitenwijken van andere grote steden dik wijls ook tien minuten moeten lopen voor we een bus of tram bereiken. Een gezond vervoerbedrijf is echter het belang van de ge hele stad en om dat te berei ken moet een middenweg ge kozen worden tussen het eco nomisch mogelijke en de rangorde der vervoersbehoef ten. De ervaring heeft ge leerd, dat die middenweg (voorlopig) nog niet door de Leidsebuurt voert, hoe jam mer dat voor de bewoners ook is. Oyeia, oyela, oyela.... Er zijn etablissementen, waar de gast de gelegenheid wordt gegeven, stil mijmerend naar zijn glas te staren en er zijn er ook, waarin hij geestdriftig gaat zitten wiebelen en zijn hoofd rhythmisch heen en weer beweegt onder de invloed van meeslepende muziek. Zo'n ge legenheid is „La Cubana" in de Lange Veerstraat, een van de drie clubs in ons land (de andere zijn in Amsterdam en Bei-gen), die het koninkrijk van de artiest-zakenman Max Woiski uitmaken. De Haarlem se club, die in September van het vorig jaar een buurtcafé met-biljart verving, is al even onvervalst Latijns-Amerikaans als de andere: wordt verwel komd door de beminnelijke Surinaamse portier Prins Kaja, wiens vooruitpriemende baard je hem inderdaad iets vorste lijks geeft, en u voelt zich prompt daarna opgenomen in een weldadig golfbad van klank en rhythme, dat wordt „opgeworpen" door een hard werkend en enthousiast trio, gevormd door twee Friezen en een Amsterdammei'. Het zijn Boris Bay (piano en clavio- line), Theo Witte (electr. gui taar) en Jack Schram (bas en zang). Dit drietal, dat natuur lijk primo het temperament introduceert, dat onder de Ca- raïbische passaten zo goed gedijt, is ook vertrouwd met de nodige andere genres, van swing en sweet tot Weens toe. Maar ofschoon dergelijke verzoeknummers in Woiski's „tent" met evenveel stralende welwillendheid worden uitge voerd door dit trio (dat door de NIWIN al eens werd geënga geerd voor een tournee bij de overzeese jongens) Latijns- Amerikaans blijft spécialité de la maison. U begrijpt dat het best als u de Surinaamse zanger Johnny Liefeld zijn guitig verhalende „calypso's" ziet afleveren, be geleid door het orkest en ge accentueerd door de klappe rende macara's en de roffels op de timbaai: muziek waar een paar Flora-bezoekers uit Portorico, die hier dezer dagen neerstreken, tranen van in de ogen kregen. Deze Johnny Lie feld, die u vooral moet horen bezingen wat hij allemaal te eten kreeg als genodigde bij de blad gekregen naar aanleiding van de keuring, die hij van politiewege moest ondergaan. Dat stukje is bij zijn baas in goede aarde gevallen. De eige naar heeft namelijk zeer te recht van de gelegenheid ge bruik gemaakt zijn ongenoe gen eens uit te spreken over de onpleizierige manier waar op hij langs de weg gecriti- seerd wordt, in tegenstelling tot de sympathieke en goed keurende knik van de recher cheur bij de keuring, die hem heel wat aangenamer trof.. Dat het zien van een onder een handkar geketende hond bij sommige mensen een onpret tige gewaarwording opwekt, is wel enigszins te begrijpen, daar zij ongetwijfeld herinnerd zul len worden aan de kettinghon den met lijven als golfkarton, waarvan iedereen wel eens een plaatje heeft gezien. En de meeste mensen reageren nu een keer graag op iets dat hen aangenaam of onaan genaam treft. „Royal Wedding" in Engeland, klopte vroeger wachtjes bij de marine. En als u nu weet, dat het een schildwacht in zijn in structies is verboden, op post te neuriën en te zingen, dan zult u beseffen, waarom de marine toch Johnny's element niet kon zijn. „Oyelaoyelaoyela", hij is blij dat Max Wfiiski hem gelegenheid geeft om te ont laden, wat hij niet voor zich kan houden, getuige zijn num mer „Las Trompetos" de portier gaat er vanzelf van dansen. Bij dergelijke hoogtepunten gaat het fluorescerende licht aan en worden onder de'gasten Mexicaanse hoeden en mara- ca's uitgedeeld. En dan komt men ineens op het gepaste woord voor La Cubana: het is exotisch. Trekhond De enige trekhond in Haarlem, een bouvier, heeft een week geleden een plaatsje in ons Daar kan de eigenaar van Haarlems enige trekhond van meepraten. En hij vindt het verdrietig dat niet alleen kin deren, maar ook volwassenen hem zonder meer als dieren beul kwalificeren. Wij kunnen slechts herhalen wat in het stukje over de trek hondenkeuring vermeld is. De trekhondenwet verbiedt het gebruik van een hond als trek dier, tenzij het dier door of van wege de houder onderworpen is aan een uitgeschreven keu ring of herkeuring waarbij hij als trekdier geschikt is ver klaard. Wij kunnen hieraan toevoegen dat de bouvier in kwestie de kracht van minstens twee mensen bezit, zodat men beslist geen medelijden hoeft te voe len. De bouvier-baas zelf schreef: .Als zij hun medemens behan delen zoals ik mijn trouwe oouvier dan zou er al veel ge wonnen zijn." Met die woorden moeten de al te snelle flapuiten zich toch wel even beschaamd voelen. Hondjes kijken Een bewoner van de Vrouwe- hekstraat, die Zondag langs een der singels wandelde, ont dekte in het water een duif, die vruchteloze pogingen deed op de wal te komen. Toen hij het dier gered had, bleek het zo gewond dat het niet meer kon vliegen. De man begaf zich met de duif naar het asyl van de Dierenbescher ming aan de Ridderstraat. Het gebouw bleek echter gesloten; een kaart verwees naar het politiebureau Smedestraat. De redder ging derwaarts, doch de politie kon geen hulp bie den. Wel belde de dienstdoen de wachtcommandant een dierenarts. Aldus toog hij naar een derde adres. Daar werd de duif geholpen. De vinder van de gewonde duif is ietwat verbolgen over het feit, dat hij bij de Dieren bescherming niet verder kwam dan het bord „Zondags ge sloten", en hij vraagt zich af of het niet mogelijk is, dat door een roulering van het personeel de post permanent geopend is. Van de zijde der Dierenbe scherming vernamen wij, dat de personeelsbezetting van deze uiteraard financieel altijd wat beperkte instelling niet toelaat dat er ook op Zondag iemand is. Het stringente „Zondags gesloten" is trou wens meer dan noodzakelijk gebleken, omdat, waar de ene helft van Haarlems gezinnen „hertjes gaat kijken", de an dere er zijn zinnen op zette om „hondjes te gaan kijken", het geen dan in het asyl van de Dierenbescherming moest ge beuren. Maar dat is toch wel een beetje teveel gevergd van de tijd en de energie dergenen die zich toch al veel zorg en moeite geven. Vandaar „Zondags gesloten", naar, zo zei rpen ons, er staat niet alleen op het kaartje, dat men zich tot de politie kan wenden, maar in spoedgevallen ook tot de arts van de Dieren bescherming, 'de heer J. Heek. dra het om de benoeming van een vaste leider of verdere regeling van zaken ging. Thans betreft dit een voorlopige voorzie ning ter bevordering van de goede gang van zaken, waarna de heer Kolvoort, die zich eerst de materie eigen zal moeten ma ken, met de commissie van toezicht zal overleggen hoe verder gehandeld moet worden. Met de waarnemend leider van de Na tuurwacht acht het bestuur een uit breiding tot ongeveer 150 leden nodig om een intensief toezicht over alle te bescher men terreinen mogelijk te maken. Ter gelegenheid van de uitgave van de voor de Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid samengestelde brochure „Gezicht op Haarlem" werd gisteravond een bijeenkomst in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond gehouden, waarop deze officiëel aan deze partij werd aange boden. De federatievoorzitter, de heer W. F. Happé, die het boekwerkje introduceerde, bracht dank aan de velen, die er veel van hun tijd en hun kennis aan hebben gewijd. Er moest hard aan gewerkt worden om het nog zo tijdig te doen verschijnen, dat het een inzet voor de komende verkiezings actie voor de gemeenteraal zou kunnen vormen. Dat na een weg van zeven jaar deze mijlpaal bereikt kon worden is naar de heer Happé zeide vooral te danken aan de saamhorigheid van mensen, die, oor spronkelijk tot verschillende partijen be horende, elkaar zeven jaar geleden hebben gezocht en samen de Federatie Haarlem zijn gaan vormen. Zij allen werden bezield door hetzelfde rechtsbesef, ofschoon zij in levensbeschouwelijk opzicht putten uit verschillende bronnen. Bij de thans naderende raadsverkiezin gen wilde de Partij van de Arbeid nu eens niet volstaan met het gebruikelijke weer geven van haar algemene beginselen maar dieper ingaan op hetgeen zij speciaal voor Haarlem wenselijk acht. Vooral waar de ingewikkeldheid van het stadsbestuur een steeds verder gaande specialisatie met zich meebrengt is het gevaar niet denkbeeldig, dat er een kloof ontstaat tussen de gewone leden en de mensen op de voorposten. Ook met het oog op dat gevaar achtte hij dit boekje, dat niet alleen richtlijnen maar ook een inzicht in de mogelijkheden ver schaft, van grote betekenis. „We hebben hiermee wel iets meer tot stand gebracht dan de andere partijen", aldus de spreker, „en wel een duidelijke motivering van onze denkbeelden en een inzicht in de samenhang van het geheel." Hij besloot met de oproep aan de leden dat er nu ook met dit boekje gewerkt moet worden, waarna de „Socialistenmars" werd aangeheven, begeleid door een strijk je op het podium, dat op deze bijeenkomst voor het muzikale gedeelte zorg droeg. Na deze inleiding gaven achtereenvol gens de heren D. J. A. Geluk en E. F. Al- brecht een uiteenzetting over enige der belangrijkste punten uit de brochure, wel ker inhoud wij reeds hebben gemeld. Van de programma's van enkele afde lingen vari het Haarlems comité voor na tionale feesten van de viering van Konin ginnedag en de nationale feestdag hebben wij reeds bijzonderheden meegedeeld. In Haarlem-Oost wordt 30 April ingezet met een réveille door het tamboercorps „Spaarnebazuin". Om drie uur wordt aan de Diepenbrockstraat een wielerwedstrijd gehouden onder technische leiding van H.S.V. „De Kampioen". Voor de avonduren vermeldt het programma „Beieren en Bur- gerbrug ontmoeten elkaar", waaraan me dewerking verlenen „De Alpenjagers" en „De hooischelf". Men komt bijeen in de Amsterdamstraat. Ook de bevrijdingsdag wordt met een réveille ingezet door De Spaarnebazuin. Des morgens worden de kinderen der leden van de Oranjebond „Prinses Juliana" in de gelegenheid gesteld een filmvoorstelling in het Rembrandttheater bij te wonen. Om twaalf uur wordt van de toren van de kerk aan de Amsterdamstraat carillonmuziek ten gehore gebracht; van drie uur af spe len de leden van „De Spaarnebazuin" op diverse plaatsen, om acht uur spelen „De Alpenjagers" en „De hooischelf" op het Nagtzaamplein en tot besluit geeft „De Spaarnebazuin" om elf uur een taptoe. Kermisvermakelijkheden worden aan de Zomarvaart opgesteld en zijn op 29 en 30 April en op 1, 2, 5 en 6 Mei geopend. In het Kleverpark luidt het programma voor Koninginnedag: 9.30 uur kindervoor stelling in het Kennemerlyceum; 3 uur brandweerdemonstratie bij de Schotersin- gen en 7.30 uur n.m. gymnastiekuitvoering van „Kracht en Vriendschap", eveneens bij de Schotersingel. Kinderen van leden van de Vereniging ter behartiging der belangen van de bewo ners van Haarlem-zuidwest kunnen op 30 April des morgens deelnemen aan spelen (kegelspel, autorace, vlaggetjes inhalen, hindernisloop, sprinkhanenrace, bloempot- tenloop, hinksprongloop, evenwicht- schermduel enz.). Om twee uur zullen kin deren onder leiding van mevrouw Truus MondriaanLigthart de kindercantate „De schoonste feestdag" van Catharina van Rennes uitvoeren. Van halfvier tot halfzes vermeldt het programma: wedloop met serveerblad, hindernisveldloop, poppen kast (door de dames C. Kroon en A. Mol), indianenduel, gecostumeerde volleyball- wedstrijd en touwtrekken. De inwoners van Zuidwest kunnen des avonds om kwart voor negenen deelnemen aan een lampionoptocht. Het bestuur heeft aan de bewoners verzocht voor de ramen een jam potje te plaatsen en daarin een kaasje te laten branden. De feestelijkheden worden gehouden op de speelweide van de Chris tiaan Huygensschool aan de Lorentzkade. Te Spaarndam Het programma van de kinderfeesten te Spaarndam op 30 April luidt: 9 uur: verzamelen der schoolkinderen op het schoolplein; 9.30: rondgang van de kinderen, waarvoor een extra prijs voor het kind met de mooiste versiering be schikbaar is; 10.30: Aubade onder leiding van de heer S. F. v. Dijk, hoofd der school; 11 uur: kinderspelen in verschil lende groepen; na afloop hiervan uitrei king der prijzen en versnaperingen; 2 uur: voorzetting op de speeltuin „Nieuw Le ven": volksdansen en attracties; uitrei king der prijzen en optocht, bij slecht weer feestmiddag in het jeugdhuis; 7.30: rondgang door het fanfare-corps „Cres cendo"; 8 uur: concert door „Crescendo" en Spaarndams gemengd koor. Heden stad

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11