Eerste B.B.-brandspuiten in Haarlem aangekomen Bij het herstel van de dijken gaan geen werkuren verloren Kort en bondig Kwart millioen mensen bezocht de Flora Genezingsdienst van Harry Edwards grieven aan cle redactie Ambonezen willen naar Nieuw Guinea Diamanten echtpaar in Santpoort Bloemendaal Heemstede „De vrömde vogel" Bekroningen Vierde Binnententoonstelling Verslag van watersnoodcommissie uit Tweede Kamer Congres van C.R.A.M.S. in Den Haag Friese Beweging is niet tevreden Nederlandse kustvaarder botste tegen Noors schip Dr. J. Visser vertrekt naar Scheveningen Amsterdammer bestal Amerikaanse toerist MacArthur waagt nog een kansje Moskouse winkels krijgen het druk Ambtenaren in het veld ZATERDAG 25 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vanmorgen werd op de binnenplaats van de Brandweerkazerne aan de Gedemp te Oude Gracht in tegenwoordigheid van de Haarlemse burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers en van enkele leidende figuren van de Bescherming Burgerbevolking, onder wie het hoofd van de B.B. in Haar lem, de heer H. J. de Vries, door de heer J. H. A. Schmier namens de Centrale In stantie Bescherming Bevolking in Den Haag de eerste vier van een serie van twaalf brandspuiten aan de B.B. in Haar lem overgedragen. Deze spuiten, die ver vaardigd zijn door de N.V. Jan Jongerius in Utrecht zijn voorzien van een diesel motor en hebben een capaciteit van 2800 liter per minuut, ofschoon zij in normale gevallen maar 2400 liter behoeven te geven, zodat zij een „over-capaciteit" van vier honderd liter hebben. De heer Schmier, die reeds in vele plaatsen bij elkaar over de honderd spuiten heeft overgedragen, zal gedurende de volgende weken nog vijf honderd spuiten „uitdelen" en wanneer het eenmaal zover is dan zullen alle plaatsen van enige betekenis de beschikking over een voldoende aantal brandspuiten heb ben. Er is echter één bezwaar: de spuiten worden namelijk aangedi-even door die selmotoren en aangezien slechts weinige mensen verstand hebben van dergelijke motoren hebben de leiders van de B.B. het raadzaam geacht enkele leden van het brandweerpersoneeel een cursus te laten volgen om later de leden van de B.B. te instrueren. In Haarlem zijn dit de brandwachten eerste klas, H. J. van der Berg en J. Drenth, die pas een veertiendaagse cursus in Bloemendaal hebben beëindigd. In de loop van de volgende maand zullen zij de leden van de vrijwillige B.B.-brandweer opleiden, zodat ook deze mensen indien nodig met de spuiten kunnen omgaan. De spuiten, die op het ogenblik nog in de mm De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, gaf vanmorgen bij de over dracht van de eerste B.B. brandspuiten op de binnenplaats van de kazerne aan de Gedempte Oude Gracht van zijn belang stelling blijk. brandweerkazerne aan de Gedempte Oude Gracht staan, zullen binnenkort naar de loods aan de Schalkwijkerweg worden overgebracht, van waar zij in tijden van nood naar de diverse gedeelten van de stad kunnen worden gestuurd. De leden van de B.B. en van de brandweer hopen echter, dat dit nooit nodig zal zijn, maar ook zij zijn ervan overtuigd, dat men nu eenmaal altijd met deze mogelijkheid re kening moet houden. Amateurtoneel De provinciale of regionale „streekver enigingen" in Haarlem hebben bijna alle een toneelafdeling, wier leden op gezette lijden voor het voetlicht komen in stukken die vooral beogen het taal- of streekeigene tot uiting te doen komen. Het is vaak zeer moeilijk dergelijke stukken 'te vinden die voor amateurs speelbaar zijn en vaak moet men zich behelpen met vertaalde werken, die ondanks vaak drastische bewerkin gen toch nooit geheel voldoen. Voor de toneelclub van de Drentse ver eniging „De Brink" golden, althans Vrij dagavond, deze moeilijkheden niet bij de opvoering van „De vrömde vogel" van de Drentse schrijver en kunstschilder Hans Heyting, een toneelstuk dat specifiek Drents is, ook wat de probleemstelling be treft. De auteur wil laten zien dat de Drentse dorpsgemeenschappen immuun zijn voor binnendringende vreemde invloeden en vasthouden aan eigen opvattingen. De „vreemde vogel", die in het dorpje neerstrijkt, is een jonge kunstschilder in een volgens de plaatselijke begrippen" zonderlinge kleedij. Hij wordt verliefd op een boerendochter, wordt min of meer betrokken bij een con flict tussen haar vader en haar broer, die' in de gevangenis heeft gezeten en niet in het öuderlijk huis mag terugkeren, om tenslotte te ervaren dat hij een buiten staander blijft. De dames en heren van „De Brink" zijn er in geslaagd van dit in sommige opzich ten niet gemakkelijke stuk een alleszins aanvaardbare opvoering te geven, waarbij vooral het ongekunstelde spel van me vrouw J. Hissink als Tinie en van de heren J. M. den Hartog en K. den Hartog als de kunstschilders Bert en Jan opviel. Ook de andere figuren werden goed getypeerd; speciaal mogen in dit opzicht de oude stugge boer van de heer W. Blokzijl en de Harm van de heer H. Albers ge- zoon noemd worden. S. K. EGYPTE TEGEN OOSTENRIJK. Egypte heeft zich op de eerste dag van de tenniswedstrijd tegen Oostenrijk voor de eerste ronde van het tournooi om de Davis- cup (Europese zóne) van een eennul voorsprong verzekerd. Ondanks het koude weer in de eerste vier weken heeft het aantal betalende be zoekers van de „Flora 1953" reeds het kwart millioen overschreden. Nu, behalve narcissen en hyacinten ook de tulpen in volle bloei staan, stijgt het aantal bezoekers met de dag. De Belgische Floraliën De uitslag van de beoordeling van de vierde binnententoonstelling (Belgische culturen) door de internationale jury luidt als volgt: Bijzondere ereprijzen: zilveren medaille van de Koningin aan fa. G. J. Bier Zn., Melle voor collectie azalea's. Bronzen me daille van de Prins der Nederlanden aan S. A. Sander Fils, Brugge, voor collectie orchideeën. Plaquette van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning aan stadsbestuur van de stad Ant werpen, voor decoratieve inzending pal men. Gouden medaille van het provinciaal bestuur van Zuidholland aan Frans Bracke- De Coene, Lochristi, voor collectie azalea's. Sectie I: Azalea's en andere bloeiende planten: Fa. G. J. Bier Zn. Melle: ere prijs van de gemeente Heemstede; Frans Bracke-De Coene, Lochristi: ereprijs van de gemeente Haarlem; Fa. Paul de Schrij ver, Lochristi: ereprijs van de gemeente Hillegom; Gebrs. Wille (Chas. Jos. Wille Co.), Zomergem: grote gouden medaille; L. J. Draps-Dom, Strombeek-Brussel: grote gouden medaille (hortensia's); H. A. Buyle, Lochristi: gouden medaille; Fa. Gebroeders Bracke, Lochristi: gouden medaille; Max Debersaques, Destelbergen: grote verguld zilveren medaille; Fa. Jules Vercauteren Zoon, Wetteren-tem-Eden: grote verguld zilveren medaille; Horticulture St. Fiacre S.A., Destelbergen-Gand: verguld zilveren medaille; Arthur Piens, Gentbrugge: ver guld zilveren medaille; Fa. August Haerens Zn., St. Amandsberg: verguld zilveren medaille; Fa. J. de Puysseleyr, Lochristi: zilveren medaille; Bloemisterij B. de Clee- ne-De groote PVBA, Lochristi: zilveren medaille; Horticulture „La Drève" N.V., Destelbergen-Station: zilveren medaille. Sectie II (warme kasplanten, groene planten): D. L. Ankersmit, Melle: ereprijs van de gemeente Noordwijk; Etabl. d'Hort. Francois Spae, Melle: grote gouden me daille; Horticulture St. Fiacre S.A., Destel bergen-Gand: gouden medaille; Ernest De Coster, Melle: gouden medaille; Etabl. d'Hort. Alexis Dallière, Ledeberg: grote verguld zilveren medaille; Edmond De Somer, St. Amandsberg-Gent: grote ver guld zilveren medaille; Fa. G. J. Bier Zn., Melle: verguld zilveren medaille; V. Botel- berge, Melle: verguld zilveren medaille; Emile Praet, St. Amandsberg-Gent: zilve ren medaille. Sectie Dl (orchideeën en anthuriums): S. A. Sander Fils, Brugge: ereprijs van de gemeente Zandvoort; Joseph de Cnyff, Eksaerde: grote gouden medaille; S. A. Flandria, Brugge: gouden medaille; Etabl. d'Hort. Alexis Dallière, Ledeberg: grote gouden medaille (anthuriums). Gemengde collectieve inzending: Verbond der Bloemisten van Gent: ereprijs van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Haarlem. In het tweede verslag dat door de Com missie voor de Watersnood uit de Tweede Kamer is uitgebracht wordt vooral aan dacht besteed aan de moeilijkheden die het herstelwerk op Schouwen moet overwin nen door de bijzonder grote stroomgaten, die hier moeten worden gedicht. De commissie heeft aan de* minister van Verkeer en Waterstaat ook nadere inlich tingen gevraagd over het beschikbare per soneel en over de vraag, of er tijdens het weekeinde voldoende personeel aanwezig is om in geval van nood te kunnen insprin gen. Naar aanleiding hiefvan deelde de minister mede, dat voor de rijswerkers andere regelingen gelden dan voor het baggerpersoneel. De rijswerkers gaan elke Zondag naar huis. Zij zijn echter ingedeeld in twee ploegen, -zodat er op Zaterdag en op Maandagochtend telkens een ploeg werkt. De baggerwerkers gaan om de 14 dagen met een lang weekeinde naar huis. Van deze groep is dus ook op Zondag de helft aanwezig en deze helft werkt dan des Zaterdags tot 18 uur en begint des Maan dags om 6 uur. Al deze mensen maken in de week zoveel werkuren, dat er door hun afwezigheid gedurende het weekeinde In het concertgebouw te Haarlem had Vrijdagavond een genezingsdienst plaats, georganiseerd door de geestelijke studie kring „De Tempel", die de in Engeland zeer bekende „geestelijke genezer" Harry Edwards had uitgenodigd een demonstra tie te geven. In tegenwoordigheid van een groot aantal doktoren uit verschillende plaatsen van het land behandelde de heer Edwards, bijgestaan door zijn assistenten het echtpaar Burton, verscheidene zieken. De zaal was tot in de uiterste hoeken met hulpbehoevenden, invaliden en zieken ge vuld, die uit alle streken van het land naar Haarlem waren gekomen om van Harry Edwards verzachting of genezing van hun lijden te verkrijgen. De dienst werd geleid door mevrouw C. Gunckel, die met haar echtgenoot in Bloemendaal het geestelijke genezingscentrum „De Tempel" heeft ge sticht in samenwerking met Edwards. Na gebed en samenzang werden lijders op het podium geroepen, waarbij rheumapatiënten en slachtoffers van verlammingen en rug- gegraatsverkrommingen de grootste cate gorie vormden. De aanwezige doktoren werdeh in de gelegenheid gesteld ,de resul taten der behandeling, die geschiedde door eenvoudige handopleggingen en lichte mas sage, te constateren. Deze dienst was be doeld als demonstratie voor de grotere be kendmaking van „spiritual healing", een geestelijke genezingsprocedure die weten schappelijk in wezen en oorsprong onbe kend is, doch in haar resultaten vooral in Engeland opmerkelijke betekenis schijnt te hebben. Afgezien van de waarde dezer genezings methode en van de resultaten die de heer Edwards behaald heeft in zijn praktijk van jaren en gisteravond in het concert gebouw, moet worden opgemerkt dat de organisatie van deze dienst veel te wensen overliet, waardoor de aanwezige zieken in een minder aangename sfeer moesten ver blijven gedurende de tweeëneenhalf uur die deze dienst in beslag nam. „De Tem pel" had minder aandacht besteed aan het vlotte verloop van de dienst dan aan de aanwezigheid van een klein leger van film mensen en fotografen, die met hun uitge breide apparatuur van schijnwerpers en andere belichtingsinstrumenten de heer Edwards omzwermden en de zieken op het podium op hinderlijke wijze „onder vuur" namen. Het lijkt ons niet gewenst dat dit experiment (het tweede in Haarlem) nog eens in deze vorm herhaald wordt. De stormlopen van invaliden en zieken naar het podium en de teleurstelling die daarop onvermijdelijk volgde, omdat slechts en kelen behandeld konden worden, hadden door een betere organisatie achterwege kunnen blijven. Weliswaar behandelde de heer Edwards na de dienst nog velen, tot twaalf uur toe, doch gedurende de dienst kregen de aanwezigen zulke chaotische si tuaties te verwerken, dat deze gang van zaken voor vele ernstige zieken nadelig moet zijn geweest. (respectievelijk elke week en om de 14 dagen) geen werkuren verloren gaan. De minister achtte het niet mogelijk uitsluitend voor de weekeinden aparte ploegen in het leven te roepen. Wel achtte hij het nuttig, dat een organisatie van op het eiland aan wezige personen in het leven wordt geroe pen, welke kan optreden in gevallen, dat juist in het weekeinde een noodtoestand ontstaat. Zulk een organisatie wordt thans gevormd. Antwoord op critiek „Schouwen is geen vergeten land. Maar indien men bedenkt, dat de waterstaatkun dige problemen daar twee maal zo groot zijn als eertijds die van Walcheren, dan kan men zich indenken, dat het dijkherstel daar niet" in zeer korte tijd klaar kan zijn." Dit zeide ir. A. G. van 'Maris, directeur- generaal van rijkswaterstaat, tijdens een onderhoud met het A.N.P. „Men kan bij een gebeurtenis als deze watersnood altijd verschillende stadia onderscheiden," aldus ir. Maris. „Eei'st komt het enthousiasme van de eerste aan pak, dan komen critiek en klachten en meestal komt tot slot geharrewar over de bestede gelden. Laat ik alleen zeggen, dat wij ons uiterste best doen om de bijzonder moeilijke vraagstukken van Schouwen- Duiveland zo snel en goed mogelijk op te lossen." Na een gedérailleerd overzicht te hebben gegeven van de aanpak van het herstel werk op verschillende plaatsen, zeide ir. Maris: „Neemt men het werk van de afge lopen maanden in ogenschouw, dan ziet men, dat wij met weinig mensen met zeer grote taken begonnen. Door verkenningen en metingen is geleidelijk een beeld van de calamiteiten gevormd. Alle beschikbare aannemers zijn thans op de werken gecon centreerd en na de aanlooptijd kan het werk steeds doelmatiger en sneller door de grote organisaties worden gedaan." (Verkort weergegeven) Tegen dierenmishandeling. Met grote in stemming lazen wij in Brieven aan de Re dactie de beide stukjes: „Eerbied voor al wat leeft" en „Dierenbescherming". Want het is werkelijk 'n mens-onterend schan daal zo als er met die slachtdieren gehan deld wordt! En dat is niet alleen in Haar lem zo, dat is overal in den lande. Waarom moeten die dieren, die daar zo geduldig naar hun dood voortsjokken, zo gebeuld worden? Wat doen die stakkers voor kwaad, dat ze van alle kanten met touwen en stokken gestriemd en gebeukt moeten worden? Het is niet alleen wreed, het is nog uiterst laf ook. Maar niet enkel de drijvers en jongens, die die stok- en zweepslagen persoonlijk toedienen hebben schuld, óók degenen, die het zien en zwijgen. Want wie zwijgt, stemt toe; maar wie werkelijk verontwaardigd is over die dierenbeulerij, die kan niet zwij gen, die treedt op, die geeft luide blijk van zijn afkeuring en verachting van zulk 'n handelwijze, die rukt ze de stokken en de touwen uit de hand. Als het publiek maar flink zijn afkeuring te kennen gaf, dan zou het wel gauw uit zijn met dat gedieren- beul; dan zouden ze niet meer durven. Volwassenen, jongens en meisjes, die medelijden en ridderlijkheid kennen, treedt toch op tegen die dierenmishandelingen, overal waar ge ze ook ziet; pakt ze aan, die dat doen; zegt ze de waarheid; verwijt ze hun wreedheid en lafheid. Ge vindt wel bijval, als één maar de moed heeft om te beginnen! Denkt ge aan het woord van de grote dichter Longfellow: „Onder de edelsten van 't land, al acht hij ook zichzelf het minst, reik ik dié man het liefst de hand, die, zonder zucht naar eer of winst, in 't stadsgewoel de vriend durft zijn van 't hulploos dier in nood en pijn." H. L., arts, en A. S. Leer. M. O. Ned. Taal en Letterk. In de Dierentuin in Den Haag is een congres gehouden door één van de Zuid- Molukse organisaties in Nederland, de C. R. A. M. S. (Committee Rehabilitation Armymen of Maluku Selatan). Het congres heeft na een uitvoerige rede van de vertegenwoordiger van deze organisatie, de heer L. Polhaupessy, een resolutie aangenomen waarin het hoofd bestuur wordt opgedragen alles te doen, dat kan leiden tot eensgezindheid in de woonoorden, de bevordering van de orde en de discipline onder de leden van de C.R.A.M.S. ten bewijze van hun kracht, hun vastbeslotenheid en hun gehoorzaam heid aan de zelfgekozen leiders en de sa menwerking met Nederlanders en Neder landse organisaties onder voorbehoud, dat aan het zelfstandig optreden der Zuid- Molukkers geen enkele belemmering in de weg zal worden gelegd noch getracht zal worden invloed op hen. uit te oefenen door middel van het verlenen of onthou den van financiële steun. In de overweging van de resolutie wordt gezegd, dat door de militaire situatie in het gebied van de republiek de regering niet in staat is daadwerkelijk leiding te geven aan de strijd voor een zelfstandig bestaan van de bevolking en dat als ge volg hiervan de door haar verleende vol machten aan personen, verblijf houdende buiten het gebied der republiek, geen rechtskracht bezitten en als vervallen moeten worden beschouwd. Het congres spreekt als zijn oordeel uit, dat gestreefd moet worden naar de ver plaatsing van de in Nederland verblij vende Zuid-Molukkers naar Nieuw Guinea „in afwachting van de ontwikkelingen, die een geallieerd optreden tegen de com munistische elementen in Oost-Azië met zich zal brengen", met volledige handha ving van hun rechten en aanspraken, on der garantie van de Nederlandse regering. In een uitvoerige rede, waarvan de strekking is neergelegd in de resolutie, heeft de heer Polhaupessy de houding van de vertegenwoordigers van de republiek der Zuid-Molukken gelaakt, die, naar hij zei, meer waren bedacht op het handha ven van hun eigen positie, dan dat zij aandacht schonken aan de nationale strijd. Felle critiek ook leverde hij op het feit, dat zij afhankelijk waren geworden van andere organisaties, die hen geldelijk had den gesteund. Als eerste stap op de weg naar het bereiken van het doel, een vrije republiek der Zuid-Molukken, noemde de -heer Polhaupessy het bewerkstelligen van het vertrek van de Ambonezen in Neder land naar Nieuw Guinea. Hij wekte het congres op niet langer te wachten totdat door erkenning de Zuid-Molukken zullen zijn bevrijd, zoals door de vertegenwoor digers van de republiek is voorgeschre ven, maar zich te realiseren, dat van de Ambonezen in Nederland het lot van Am- bon afhangt. De raad van de Friese Beweging heeft zich in een adres gewend tot minister Cals De raad spreekt als zijn oordeel uit dat hij met alle waardering voorjde bedoeling van de minister het Fries als facultatief leervak in de wet op het Lager "Onderwijs op te nemen, van oordeel is dat slechts verplichte invoering van het Fries tot een werkelijke oplossing zal leiden. Ten aanzien van de principiële erkenning van het recht tot ge bruik van de Friese taal in de rechtszaal verzet de raad zich tegen de in uitzicht ge stelde mogelijkheid dit recht afhankelijk te stellen van een ambtenaar of een op andere wijze bij de rechtspraak betrok kene, die verklaart het Fries niet te ver staan. Het niet verstaan van het Fries is te ondervangen door toevoeging van een tolk. Sleepboot, zette hem bij Dover aan de grond North Foreland radio meldde gister avond om 20.34 uur dat het Nederlandse motorschip Markab-N op een mijl ten Zuiden van Folkestone in aanvaring was geweest met de Noorse tanker Sarita. De Markab-N kreeg een gat en trachtte zo snel mogelijk naar Dover door te varen. Later toen het schip zich nog twee mijl ten Westen van Dover bevond vroeg het dringend assistentie en o'm 22.20 uur sein de North Foreland radio dat de redding boot van Dover langszij de Markab-N lag. Om het schip hing een dichte mist. Weldra voegde zich bij de reddingboot ook een sleepboot, die de Markab-N te Dover aan de grond zette. De kapitein bleek verwondingen aan zijn gezicht te hebben, die echter niet van ernstige aard zijn. De bemanning bleef aan boord omdat er verder geen gevaar bestond. De Markab-N die 499 ton meet, liep in 1951 van stapel en is eigendom van Van Nievelt Goudriaan en Co. te Rotterdam. Het schip was op weg van Algiers naar Londen. De Noorse tanker, waarmee het schip in aanvaring kwam, meet 9.874 ton. Tot directeur van de Christelijke middel bare meisjesschool Juliana van Stolberg aan de Doornstraat te Scheveningen is be noemd met ingang van 1 September a.s. dr. J. Visser, leraar aan het eerste Chris telijk Lyceum te Haarlem. Dr. Visser die het Christelijk gymnasium te Utrecht be zocht en aan de Rijksuniversiteit aldaar studeerde, promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift getiteld: „Willem Leernius Penning, de mens en de dichter". Dr. Visser ving zijn loopbaan aan bij het Chr. lyceum te Har derwijk, waar hij vier jaar werkzaam was, om vervolgens naar Haarlem te vertrek ken, waar hij nu reeds een twintigtal jaren leraar Nederlands en geschiedenis is. Om zijn gedegen onderwijs en grote kwaliteiten als docent is hij in Haarlem zeer gezien en men ziet hem daar dan ook node ver trekken. rDr. Visser volgt in Den Haag dr. P. Keegstra, oud-directeur van de Chr. H.B.S., op die tijdelijk directeur van deze meisjes school was. Tegen de 24-jarige Amsterdammer W. J. S., die toegaf in September van een in het pension van zijn moeder logerende Amerikaan een fototoestel, een projectie- tie-apparaat en een portefeuille met een passagebiljet en een credietbrief van 6.000 dollar te hebben weggenomen, heeft de of ficier van justitie bij de rechtbank te Am sterdam, anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. De verdachte, die reeds acht keer is ver oordeeld en nog zeven maanden gevange nisstraf tegoed heeft, had de foto-appara ten, die een waarde van f 1300 hadden, verkocht voor f 300. Daarna was hij naar Frankrijk uitgeweken. In Marseille was hij door de Franse politie aangehouden en aan Nederland uitgeleverd. Het passagebiljet en de credietbrief had hij nog bij zich. WASHINGTON (Reuter). Generaal Douglas MacArthur verklaart in een schrijven aan het democratische lid van de Senaatscommissie voor de strijdkrach ten Harry Byrd, dat de Sovjet-Unie wel licht bereid zal zijn het Koreaanse con flict „en alle andere hangende wereld- kwesties op rechtvaardige wijze te regelen" indien de Verenigde Staten met een aan val op communistisch China dreigen. De generaal breekt opnieuw een lans voor het omstreden program, dat mede ge leid heeft tot zijn ontslag door president Truman als opperbevelhebber der verbon denen in het Verre Oosten en zegt: „Wij hebben nog steeds de mogelijkheid om de onbeduidende industrie van communistisch China te vernietigen en zijn zwakke be voorradingsverbindingen met de Sovjets te verbreken...." „Tass" meldt, dat de Moskouse winkels het sinds de officiële prijsverlagingen van de laatste tijd zo druk hebben gekregen, dat honderd zaken voornemens zijn afde lingen te openen, waar telefonisch kan worden besteld. Voorts zullen nog dit jaar, om de drukte in de bestaande winkels enigszins te ver minderen, zeventig nieuwe winkels te Moskou worden geopend, waaronder één, die in een gebouw met vijftien verdiepin gen zal worden gevestigd. De vraag naar kleren en stoffen, stof zuigers en ijskasten is sterk toegenomen. Kroonprins Karl-Gustav van Zweden mag tegenwoordig de tuinman helpen, die de zorg heeft voor de tuinen van het Konink lijke kasteel ie Haga. De dagtaak is be ëindigd en met een hark over de schouders gaat de Kroo7iprins naar huis. Achter de bloeiende magnolia op Duin- lustparkweg 43 in Santpoort-Station is het Maandag bruiloft: Frederik Gijsbertus Zuijdwijk en Japke Heegstra vieren de zestigste verjaardag van hun huwelijk en al zijn ze dan 87 en 88 jaren oud, er hoeft geen versterker bij te pas te komeii om de echtelieden te feliciteren: ze zipi nog helemaal niet doof, al gaat het lezen niet meer vlot zonder bril. De baas heeft een werkzaam leven ach ter de nog rechte rug: als geboren Warmon- der kwam hij in 1885 voor het eerst in de gemeente Velsen om later op het Provin ciaal Ziekenhuis te gaan werken, waar hij zuster Japke ontmoette. De data weet de bruigom nog heel nauwkeurig en hij ver geeft het zijn bruid nog steeds niet, dat hij nog altijd een jaar op haar achter ligt, zodat ze hem met het volste recht voor broekeman kan uitschelden. Wat ze wel doet ook, want het is een monter paar, dit diamanten koppel. Tot zijn pensionnering heeft de heer Zuijdwijk in het "ziekenhuis gewerkt in de technische dienst, eerst in het gasfabriekje van de inrichting en daarna in de timmerwerkplaats. Bij de bezuinigingsrage in do crisisjaren werd hij op wachtgeld gezet en nu geniet hij al ruim 27 jaren van zijn rust met moe der-de-vrouw, een Friezin in hart en nie ren, geboren in Driesum. „We waren eerst helemaal niet van plan er iets aan te doen", zegt ze, „maar de kinderenEr zijn er drie en twee kleinkinderen, maar het huisje aan de Duinlustparkweg loopt Maandag niettemin vol genoeg, want de beide oudjes hebben zich door de jaren heen een brede vrien denschaar verworven. De gemeente-ambtenaren zijn hun voet- bal-zomerseizoen weer begonnen en moesten Vrijdagavond op het sportterrein aan de Vrijburglaan in Ovcrveen al dadelijk een nederlaag incasseren, daar het elftal van het Provinciaal Waterleiding Bedrijf deze ont moeting won met vijfnul. In de rust sprak de heer W. J. van de Werff de terreinknecht D. Zijlstra toe, die dezer dagen zijn zilveren ambtsjubileum bij de dienst van Publieke Werken vierde. Na mens het voetbalelftal werd de heer en mevrouw Zijlstra een fruitbak aangeboden. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waarge nomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tele foon 23449. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende BINNENLAND Prinses Wilhelmina heeft met ingang van 1 April benoemd tot haar particulier secretaris met bijzondere opdracht de heer Th. Booy. De heer Booy zal belast worden met werkzaamheden, die vallen buiten de arbeidstaak van de secretarie van de Prinses te Den Haag. Aan de militaire parade op Koninginne dag te Amsterdam zullen 167 straal- en schroefvliegtuigen deelnemen. Deze vlieg tuigen vertrekken op de morgen van Ko ninginnedag van hun bases en verzamelen zich bij Bergen aan Zee. Vandaar zullen zij in formatie naar Amsterdam-Zuid vliegen. De luchtparade zal worden uitgevoerd op een hoogte van 450 meter. Op 28 April zal een oefenvlucht voor deze parade worden gehouden. De minister van Economische Zaken zal een gemengde commissie vormen ter bestu dering van de opzetregeling voor het aan nemersbedrijf. Van deze commissie zullen vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en ambtenaren deel uitmaken. Bij het aanslaan van een motor sloeg gisteren een steekvlam in een bus benzine bij de boerderij van de heer A. Sellis te Mastenbroek. Het vuur tastte de boerderij aan en verspreidde zich zeer snel. De koeien waren onhandelbaar, zodat het hem maar gelukte zeven koeien naar buiten te krijgen. Zestien kwamen in de vlammen om Door enkele spoormensen die in de nabijheid werkten werden de paarden uit de schuur naar buiten gejaagd. Het achterhuis met de stallen werd door het vuur vernield. Het voorhuis bleef dank zij een brandmuur ge spaard. Een pettenfabriek te Tilburg heeft van de Nederlandse legerleiding opdracht gekre gen tot het vervaardigen van een groot aantal baretten tot een gezamenlijk bedrag van ruim een half millioen gulden. Dr. E. van Raalte, privaat-docent aan de Amsterdamse Universiteit, heeft Vrijdag ochtend voor hoogleraren en studenten van de rechtsgeleerde faculteit der Vrije Univer siteit van Brussel, een lezing gehouden over het onderwerp „De Nederlandse grondwets herziening inzake het buitenlandse beleid". Na de lezing bood professor Baugniet dr. Van Raalte namens de faculteit een legpen ning van de universiteit aan. Mej. mr. M. Z. N. Wittevecn, ambassa deraad bij de permanente vertegenwoordi ging van Nederland bij de U.N.O. te New York, zal waarschijnlijk in de loop van de zomer in gelijke hoedanigheid worden over geplaatst naar de Nederlandse ambassade te Moskou. De heer P. E. Teppema, laatstelijk Ne derlands ambassadeur te Tokio, is naar Montevideo vertrokken. De heer Teppema zal op 1 Juli de buitenlandse dienst met pensioen verlaten. Uit een in de Vossiusstraat te Amster dam geparkeerde auto is een microfilm apparaat met leesapparaat ter waarde van f6000 ontvreemd. Het filmapparaat gelijkt op een kofferschrijfmachine, het leesappa raat op een televisieontvanger. De toe stellen, die pas sinds 15 April uit Amerika leverbaar zijn, waren pas van Schiphol afgehaald. De Haagse verkeerspolitie is verontrust over de toeneming van het aantal verkeers ongevallen in de residentie. In de week van 16 tot 22 April werden niet minder dan 220 verkeersongevallen genoteerd, een hoogte record sinds 1951. Bij de ongelukken werden 19 personen ernstig en 24 licht gewond. In 8 gevallen onstond ernstige materiële schade. Het hof te Leeuwarden heeft de 37- jarige Ambonese ex-korporaal ziekenverple ger L. S., die in een vlaag van opwinding een vriend van zijn 17-jarige dochter dood schoot, tot vijf jaar met aftrek veroordeeld. Hij stond terecht in hoger beroep van een vonnis van zes jaar met aftrek. Tegen de uitspraak van het hof tekende hij onmid dellijk cassatie aan. Het Eerste Kamerlid prof. Molenaar (VVD) heeft aan de minister van Oorlog gevraagd, waarom deze een brief aan zijn Belgische collega heeft geschreven over ge meenschappelijke legeroefeningen, die in het Frans was gesteld. Tegen de 54-jarige koopman D. A. Ch. M., vroeger beherend vennoot van de in Juni 1950 geliquideerde stofzuigerfabriek EFA-Produka te Amsterdam, heeft de pro cureur-generaal bij het gerechtshof te Am sterdam wegens bedriegelijke bankbreuk, gepleegd in de periode 19471949, een jaar gevangenisstraf geëist. Van 27 April tot en met 9 Mei wordt de mogelijkheid geboden om ter gelegenheid van Pinksteren aan de opvarenden van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" en aan de Nederlandse Koreavrijwilligers niet-aange- tekende pakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het zeeposttarief a 8 cent per 50 gram (minimum 40 cent). Tijdens het te Groningen gehouden congres van de Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers is een motie aan genomen, welke ter kennis zal worden ge bracht van de ministerraad en de Staten- Generaal. In de motie wordt gezegd dat de toch reeds geringe winstmarge van de bona fide sigaren-détailhandel wordt gedrukt door de gestegen algemene onkosten en het steeds toenemende aantal verkooppunten als café's en cafetaria's. Voorts zal de in uitzicht ge stelde huurverhoging opnieuw tot een ver laging van het levenspeil van de sigaren- détaillisten leiden. Het Rotterdamse bloemencorso zal dit jaar worden gehouden op Zaterdag 22 Augustus en wel voor de 25ste keer. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de uitspraak bekrachtigd die de Rotter damse rechtbank deed in het proces tussen een aantal bewoners van de Tuinlaan te Schiedam en het gemeentebestuur, dat aan de Schiedamse Gemeenschap vergunning had verleend om in de Plantage een open luchttheater te bouwen. De bewoners achten het bouwen van dit theater in de Plantage in strijd met de bouw- en woningverorde ning van Schiedam en zij menen dat cul turele belangen worden aangetast en het natuurschoon geschonden. De rechtbank had beslist dat de bouw van het openluchtthea ter zal worden opgeschort tot de beslissing van de Kroon is afgekomen op het request van de bewoners. Ruim 230 stenen, afkomstig van beken de gebouwen en bouwwerken in de wereld, zoals de Chinese muur, de St. Pieter te Rome en het Kremlin, zijn ingemetseld in een muur van het gebouw van de Amerikaanse courant „The Chicago Tribune". Nederland heeft nu ook zijn steentje bijgedragen in de vorm van een „kloostermop", afkomstig van het huis in Leiden, waarin de leider van de Pilgrim Fathers, pastor John Robinson, van 16091625 heeft gewoond. wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10. Bloemendaal, telefoon 25769, b. g. g. 10920. De Zondags-, avond-» en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 2 Mei verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek (mej. J. M. E. Reyers). Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, telefoon 22181. Ook is geopend Apo theek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Sant poort-dorp, telefoon K. 2560 8284. ZONDAGSDIENSTEN Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224; dr. J. L. Tombrock, Burg. van Lennepweg 1, tel. 38032. Wijkverpleging: Zr. Mantz, Camplaan 17. Apotheek Schotsman, Binnemveg 206. telef. 38320.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11