Tfymim'vaii Predikbeurten Onze puzzle Het meisje uit BoisColombes CHRISTIAN SCIENCE: ZATERDAG 25 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 v We maken een slab voor ons kleine zusje Oplossing hoeden-raadsel FEUILLETON (Commissaris Gilles op onderzoek) Er was eens een bos waar de vogels en de dieren al honderd jaar bezig wa ren een groot feest voor te bereiden. Geen verjaardagsfeest, geen lente-, zo mer- of kroningsfeest, nee, zomaar een feest. Honderd jaar geleden was een oude uil op het idéé gekomen: alles wat er in het bos vloog, liep, kroop, huppelde, fladderde of draafde zou één keer samen feest vieren. Het was een mooi plan. De nachtegaal zou een groot muziek werk schrijven met solo's voor haarzelf en liederen die alle dieren in koor kon den meezingen. De nachtegaal was er dadelijk aan begonnen, maar het nare was, dat zij van woorden niets afwist en dus alleen maar muziek kon schrij ven. Daarom ging het feest het eerste jaar niet door. Het volgend jaar kreeg de specht de opdracht, maar hij wist alleen maar van praten en geen sikkepit van muziek af. Het feest ging weer niet door. Ieder jaar was er iets anders: de mu ziek was er, maar dan waren er geen woorden, of de woorden waren er en dan was er geen muziek. Het was op het laatst zó, dat de dieren nooit meer ergens anders over praatten dan over het feest, dat toch zeker eenmaal zou komen. Het waren natuurlijk niet meer dezelfde dieren als die met het plan be gonnen waren, maar de achter-achter kleinkinderen daarvan. Alleen de oude uil leefde nog, maar die was dan ook stok- en stokoud. Als de dieren na een strenge winter Hansje van der Weide spaart al zijn zakgeld voor een paard, want een fiets heeft iedereen, maar een paard heeft haast geen één. Hansje droomt er daaglijks van, als hij 's nachts niet slapen kan hoor je hoe hij zachtjes praat met het paard, dat huiten staat. Eerst roept Hansje zacht zijn naam, dan steekt Bles z'n hoofd door 't raam, Hansje praat en Hansje lacht, Bles lacht ook en hinnikt zacht. Als Hans dan in 't zadel zit maken ze een dolle rit, straten, weiden, bossen door, Bles en Hans staan nergens voor. Elke rit duurt veel te kort. 's Morgens als Hans wakker wordt, moet de Bles hier ver vandaan tot 't weer nacht wordt blijven staan. Na zo'n nacht spaart Hans nog meer, want hij vindt na iedre keer 't alles in de wereld waard om te sparen voor zo'n paard. MIES BOUHUYS. elkaar gingen bezoeken om te kijken of ze het allemaal overleefd hadden, waren ze altijd opnieuw verwonderd die oude uil daar nog te zien zitten in zijn holle boom. „Wacht je op de lente?" vroegen ze hem. „Ik wacht alleen maar op het feest", kraste de uil en dan ging hij dadelijk weer door met denken. Want hij dacht nog steeds en ieder jaar gaf hij een an der dier opdracht het muziekwerk voor het feest te maken. Deze lente was dat heel moeilijk. Langzaam klapwiekend met zijn stram me, bijna kale vleugels vloog hij geruis loos door het bos en beluisterde hij de stemmen van de dieren. Toen hij even uitrustte in een berkenbosje, hoorde hij boven zich het heerlijkste nachtegalen- lied, dat hij ooit in zijn leven had ge hoord. „Honderdvijf jaar woon ik in dit bos", zei hij tegen zichzelf, „maar zo iets heb ik nooit gehoord." Hij ging dadelijk op onderzoek uit en vond een nog heel jong nachtegalen- meisje, dat heen en weer wiegde in de top van een dennenboom. De uil was schor van ontroering toen hij haar zag, want hij wist dat hij nu had gevonden wat hij al honderd jaar zocht. De kleine nachtegaal werd er verlegen van toen die stokoude wijze uil een buiging voor haar maakte en vroeg of zij het grote feestlied zou willen maken. „Te veel eer, te veel eer, wijze man", stotterde ze. „En bovendien weet ik niets van woorden af." De uil praatte wat hij kon, maar de kleine nachtegaal durfde het niet aan. „Weer geen feest", mompelde hij, toen hij treurig verder vloog. Even verder hoorde hij een schel stemmetje en de uil keek onderzoekend naar beneden. Een moeder-specht zat haar kleine dochtertje achterna, maar ze kon haar niet te pakken krijgen. Het spechte meisje verschool zich in een holletje en riep: ..Schrik maar niet, schrik maar niet, dat je me nu niet meer ziet. want een kleine meisjesspecht komt toch altijd weer terecht". „Maar dat is prachtig," riep de uil uit en hij dook naar het holletje waar het meisje zich had verstopt. Hij maak te een buiging en vroeg haar of ze het feestlied wilde maken. Het spechtje keek hem brutaal aan en riep: „Te veel eer, 'te veel eer, oude wijze uilenheer. Rijmen ja. dat kan ik goed, ook een feestlied als het moet, Maar muziek? Ik ken geen noot, zelfs de kikkers in de sloot zingen met hun rik-kik-kik altijd beter nog dan ik". Net toen de uil bedroefd verder wilde gaan, kreeg hij een reusachtig idéé, zo- één als je maar één keer in je leven hebt. „Ik heb het", juichte hij en hij trok het verbaasde spechtje aan een vleugel met zich mee. Het kleine nachtegaaltje zat nog steeds in de dennenboom, een beetje treurig omdat ze de oude uil niet had kunnen helpen. Opeens daalde hij weer naast haar op de tak, samen met het spechtje. Hij hijgde van het snelle vlie gen, maar hij begon meteen zijn ver haal. „Samen", riep hij; „jullie moeten het samen doen! Het feestlied gemaakt door twee vogels, waarom heb ik dat niet honderd jaar eerder bedacht?" Het spechtje en het nachtegaaltje keken elkaar eens aan, want van huis uit waren ze niet zulke grote vrienden, maar ze wilden de uil graag helpen. Twee minuten later al waren ze be gonnen met het lied. En twee dagen later repeteerde het hele bos: vogels, viervoeters, springers, kruipers, dui- zendpotigen, zoemers en vlinders het lied van de twee kleine vogels. Twee weken later was het feest. Op een open plek in het bos waren alle die ren bijeen. Vooraan stonden drie ver sierde tronen: Eén voor de uil, één voor de nachtegaal en één voor de specht. Het nachtegalenmeisje klom op de leuning van haar troon en zong: „Wie is het wijste dier? Fiet, Fiet. De dieren in koor antwoordden: „Wij weten het, maar zeggen 't niet". De nachtegaal weer: „Maar zeg me toch wie of het is, is het een vlinder of een vis?" De dieren weer: ,,Een vlinder of een vis, o nee, de ivijste is geen van die twee". Het was prachtig. Boven alles uit hoor de je de hoge stemmen van de vogels, het getsjirp van krekels en de zware bassen van de kikkers, sommige erg vals, maar dat hinderde niets, want iedereen luisterde alleen naar zichzelf. De nachtegaal vroeg zingend: „Is het misschien een waterrat, een kraai, een kikker of een kat?" Urenlang ging het zo door. De nachle- gaal vroeg en de dieren antwoordden. Toen de nachtegaal tegen de morgen alle dieren uit het bos had opgenoemd, vroeg ze met een lachtrillertje in haar keel: „O, antivoordt, snavel, bek en muil, is het misschien de oude uil?" Het leek of er een windvlaag door de bomen woei, de takken krakten, de bla ren ritselden en de stammen trilden tot in hun wortels, zo luid zongen de dieren het antwoord: ,,De uil voorwaar, de uil voorwaar", de grijze uil van honderd jaar, hij is, al is hij oud en kaal de wijste van ons allemaal". De oude uil huilde dikke tranen van ontroering. Het was het mooiste ogen blik van- zijn leven, toen de dieren om hem heen gingen dansen en fladderen, terwijl ze steeds maar de laatste regels van het feestlied herhaalden. Het werd een wilde rondedans; op 't laatst zag je niets meer dan veren en poten en poten en veren. Tot ze einde lijk een beetje kalmeerden en opkeken naar de troon: de oude uil was verdwe nen, zonder dat iemand het gemerkt had. Niemand wist waarheen. Niemand heeft hem ooit teruggezien. Het feest was voorbij. Hij hoefde ner gens meer op te wachten. Kleine zus (of misschien wel kleine broer) morst altijd zo en daarom maken wij daar eens een leuke slab voor. Je kunt deze slab maken van linnen of stevig katoen van ongeveer 20 cm breed en 30 cm lang. Knip er een halsje in, zoals op de kleine tekening, en zoom het geheel. Van vilt of andere stevige stof knip je de verschillende onderdelen van het kuiken en de rondjes voor de bloemen. Het leukste is het natuurlijk van een paar kleuren. Alle onderdelen knip je 2 keer, één voor het linkse kuiken en één voor het rechtse. Het oog is 'n apart stukje stof, dat er met een knoopsteek op bevestigd wordt, evenals de bloemen. Naai de onderdelen op de slab, maak een paar grasjes van borduurzijde, een paar lintjes aan de bovenkant en klaar is de slab. Wat zal de kleine het leuk vinden! De deftige heer A krijgt hoed 3, jager B hoed 4, clown C puntmuts 2, het petje 5 behoort op het hoofd van D en boer E staat petje 1 keurig. OOOOOCOOCXXXXXXXXXXXXXXXÏ OOOCOC *XXXXXXDOOOOOOOCOOOO( ZONDAG 26 APRIL 1953. HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Dr. A. J. Rasker. 7: Ds. W. J. van Elden. Afscheid. Nieuwe Kerk, N.we Kerksplein. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Noordcr- kerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. Joh. Bronsgeest. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. B. van Gelder, Bevestiging van Jcugdóuder- ling. Bakcnesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. R. Aschoff. 10.30: Jeugd dienst. Prof. Dr. W. F. Dankbaar, van Oegst- geest. 4.30: Padvindersdienst. Kapel Sarepta Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. T. P. Plantinga, van 's Gravenhage. 10.45: Ds. J. de Klerk, van Heemstede. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Dr. A. J. Rasker. Rust huis. Jansstraat. 10.30: Dhr. F. A. Geursen. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade 10: geen dienst. West, Leidsestraat 10: Dhr. N. A. Groen, met medewerking van Dhr. J. Baard trompetist. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. J. P. Arnoldt. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Eglise Wallonne, 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 2: Contactbijeen komsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking Broederkerk. Park laan 34. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.o3: Ds. v. Sliedregt. Stads Evan gelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Dhr. F. H. v. d. Horst, Leiden met medewerking v. h. Zangkoor. 7.30: II. van Doorn, Heiloo. Woensdag 8: A. Th. Besselaar, Amsterdam. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. 5: Dhr. H. v. d. Brink, Bloemendaal. Evange lisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o. I. v. Dhr. K. Esmeyer. Opwekkingssamen komsten, Zuiderstraat 15. Donderdag geen samenkomst. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.30: Ds. Schutz. 12: Zondagsschool. 8: Wijdingsdienst. Vrije Evang. Gemeente. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. H. J. A. Haan, van Leiden. Ver. Doops- gez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Rem. Gcref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Wilhelmina- kerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. K. Dek ker. Enkhuizen. Zuid-Oosterkcrk 10: Ds. K. Dekker. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Ger. Ge meente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Steenblok, van Gouda. Baptiste Gemeente, geb. C. J. M. V. Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugsamenkomst. Geb. Salem, Bakenessergracht 65. Dinsdag 8: Bidstond. „De Vrije Gemeente", geb. Cullura, Jansstr. 83. 10.30: Ds. J. Knot. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: E. Schuurman, 7: Bijzondere samenkomst Nico v. d. Brugge, Den Haag. Medew. Jeugdclub „Gideon". Donderdag 7.45: Samenkomst. Vrijdag 8: Jeugddienst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbre- ken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, Hst. Maandag 3: Samen komst. Gemeente des Heeren, Lange Molen straat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Christen- Geloofsgemeenschap, geb. „Pro Deo", Bree- straat 19. Voorg. Br. W. de Jong. Woensdag 8: Bidstond. Padangstr. 16. H.-N. Iedere Za terdagavond Jeugdsamenkomst Benkoelen- straat 28, H.-N. De Christengemeenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zondagsdienst v. kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst met preek. Reddingsbrigade „Pniël". Wolstraat 7 (bovenzaal) 8: Zuster Engelhart. Volle Evan gelie Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 19: Dhr. J. Zeegers en Dhr. J. H. Schat. 12-13: Kindersamenkomst o.l.v. zr. Baay en zr. Jonker. Zevende-Dags Adventisten, Jacob straat 6. Iedere Zaterdag 10: Gemecnsch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendédags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21 Iedere Zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 cn 5: Godsdienstoefening. Apostolische Ge meente, Jacobijnestraat 15, 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia", Jansstraat 83. 10 30: Wijdingsmor gen. Dhr. Ir. H. Bouman, Den Haag. Theolo- gisch-Philosofische beschouwingen met re pliek. Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Gemeente van Christus, Spruitenbosstr. 9. 10.15: Eredienst met H. Avondmaal en Preek 19.30: Avondevangelisatiesamenkomst. Dins dag 20: Damesbijbelklas. Donderdag 20: Bij belstudie voor allen. Chr. Geref. Kerk Raaks. 10 en 5: Ds. S. v. d. Molen HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. Immanuël- kerk. 10: Ds. G. Koch. 7: Dezelfde. Bijzon dere dienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Dhr. J. Klok. Stichting tot verbrei ding van het Evangelie „Petra", Noorderka pel (einde Minahassastraat) Woensdag 7.45: Horizontaal: 1. samengebundelde hoeveel heid bedrukt papier; 3. loof der bomen; 5. zoogdier; 7. tentoonstellingsgebouw in Amsterdam; 9. Europeaan; 11. lidwoord; 13. regelmaat; 15. helder; 16. voorzetsel; 17. zoogdier; 19. deel; 21. primitief wapen; 23. gang van een paard; 27. plaats in België; 28. rolvormige doos; 32. verlaagde toon; 33. onbep. vnw.; 35. deel van een berg; 36. voorzetsel; 37. speelgoed; 38. zoogdier; 39. geografische aanduiding; 41. verwijderd; 43. bar; 45. het Romeinse rijk; 47. af; 49. zeedier; 51. wapen; 53. leuning; 54. vorm, coupe; 57. kunstuiting; 60. Chinese maat; 61. schoonmaakartikel; 63. losse naad; 65. waterhoogte; 67. vlaktemaat; 68. knaagdier; 69. boom; 70. kantoorbediende; 71. land in Azië. Verticaal: 1. rustplaats; 2. gebogen; 3. deel van een vinger; 4. zoogdier; 5. vul kaan; 6. jong dier; 8. vogel; 10. beteuterd; 12. stofmaat; 13. voorzetsel; 14. bijwoord; 15. meisjesnaam; 16. deel van de Bijbel; 18. vis; 20. kledingstuk; 22. familielid; 23. pers. vnw.; 24. spil; 25. voorzetsel; 26. peetoom; 28. richting; 29. voorzetsel; 30. voegwoord; 31. zonnegod; 34. gevangenis; 35. gesloten; 39. in orde; 40. laatstleden; 41. familielid; 42. geneesmiddel; 44. bevel; 45. zangnoot; 46. pers. vnw. (Fr.); 48. voorzetsel; 49. omroepvereniging; 50. heilige; 52. kerke lijke straf; 54. zangnoot; 55. rivier in Euro pa; 56. insect; 57. gauw; 58. tegen; 59. naaml. vennootschap (Dts.): 60. strik; 62. NAAM INZENDER: ADRES: deel van een schip; 64. zwaardvis; 66. schrijfbehoefte. De oplossing van de vorige puzzle luidt: ZeegraS YoghurT N a z o m e R L a u s D e O EmbargO V a 1 r e e P EndorsO N a t r i u M D a s h o n D U i t g a v E UraniuM R a p a 1 1 O V ij a n d i N E e r b i e D R a m e n a S K o e b o o M O f f e r t E P a n t s e R E n q u t E N o t u 1 e N De gevraagde zegswijzen zijn dus: „Zijn leven duur verkopen" en „Stroop om de mond smeren". Winnaars van de vorige puzzle zijn: 1. C. Buurman, Vorster- man v. Oyenstraat 25 Haarlem-N. 2. A. H. E. Smeltzer, Pieter de Hoogstraat no. 22, Heemstede. 3. P. Cornet, Garenko- kerskade 53, Haarlem. Zangdienst. 8: Sluiting van het Winterwerk. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 8: Verlossingssamenkomst. 7: Ópenluchtsamenkomst Soendapl. Leiding Kadetten Rarelds en Walma, van Amstel veen. Geref. Kerk. Sionskerk. 9: Ds. A. M. Boeijinga. 3.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord- Schoterkerk. 10.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Chr. Gcref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C, Maris. H. Avondmaal. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Dhr. G. Dorland. Jeugddienst. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Adr. Oskamp. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Faber, Hv., Wasse naar. Kapel Irene op Meer en Bosch 10: Br. S. v. d. Meulen, Breda. Jeugddienst. 7: Ds. J. A. de Klerk. Geref. Kerk. Aula Lyceum 9: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Koe- diefslaan. 10: Ds. J. J. Beukenkamp, A'dam. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. J. J. Beukenkamp. Geref. Kerk. Herenweg 111 10 en 5: Ds. M. Vrieze AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. H. Jansen. Haarlem. BENNEBROEK. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf, H. Doop. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. II. Stelma. 10.30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel, 12-15 j. Maranatha. Donkerelaan 10.15: Jeugdkerk, Maranatha. Dhr. D. C. L. van Dijk. leraar Coornhert Lyceum. 11.45: Zondagsschool. 5—6 j. Kleuterschool Boslaan. 7—12 j. Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. J. F. van ADVERTENTIE OPENBARE LEZING getiteld: The Way of Life Harmonious. (Christian Science, De Weg tot een Harmonisch Leven) door RICHARD KNOX LEE C. S. B. uit London. Lid van de Raad van Sprekers van The Mother Church. The First Church of Christ, Scientist, te Boston, Mass., U-S-A. Op ZONDAG 26 APRIL, te 3 uur n.m. in het Gebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, JACOBSTRAAT 6, HAARLEM (bij de Raaks) Buslijnen 3 en 4, halte Postkantoor Voorlezing Nederlandse Vertaling te 4.30 uur. Deuren open 2.30 uur. TOEGANG VRIJ. Onder auspiciën van CHRISTIAN SCIENCE SOCIETY HAARLEM. Royen, Rem. Amsterdam. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Ds. P. Prins, van Amsterdam. Vrye Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Zangrepetitie. Don derdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10.15: Zondagsschool voor Juliana- kwartier, Kon. Wilh. School, Dompvloeds- laan. 1213: Zondagsschool voor Ramplaan- kwartier, Irene, Elswoutslaan 1. 19.45: Zon dagavondstilte voor Protestants Overveen, voorafgegaan door Zangdienst, aanvangende 19.15 in de kerk aan de Ramplaan. Geref. Kerk. 10.15 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. Chr. Eerhard. Afscheidspredicatie. 5: Ds. S. L. Knottnerus? Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Sluyter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Viscaris J. Frank, van Bram men. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. D. Hoornstra. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. C. Jongeboer, van Lisse. 6.30: Ds. J. A. v. Boven. Abbenes 9.30: Ds. J. A. v. Boven. 6.30: Ds. M. C. Don Bethelkapel 10: Ds. M. C. Don. Gcref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d.Zee VIJFHUIZEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Viscaris J. Frank van Brammen. 7: Ds. H. S. J. Kalf, van Bennebroek. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorpskerk 10.30: Ds. P. M. Mentzel, Dordrecht. „De Toorts". 9: Ds. D. Ter Steege. „De Kapel". 7: Ds. D. Ter Steege. SPAARNDAM. Ncd. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E. Saraber, Zandvoort. West. Sionskerk, Eksterstraat. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. Bev. Kerkeraadsleden. 7: Ds. Dronkers, uit Utrecht. Bijzondere dienst. Jeugdkapel. 9: Dhr. N. A. Groen. Evangelisa tie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. de Waal-Malefijt, uit Amsterdam. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein 10: Ds. C. de Ru. 7: Geen dienst. Ger. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. Voorber. H. Avondmaal en Belijdenis des geloofs. 5: Dezelfde. Ned. Prot. Bond, Brug straat 15. 10.30: Ds. J. Heidinga, van Haar lem. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Ons Huis". Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. P. L. Schoonheim, Leiden. 5: Ds. C. Jongeboer. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. G. v. Duinen, Was senaar. Geref. Kerk art. 31. 10 en 4.30: Lees dienst. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. G. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9,30 en 3: Ds. J. v. Wier, Rijssen. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 4) Als zij elkaar terugzagen, wie zou dan de oudste zijn? Lysou had momenteel een ge heim. Er was een geheim tussen haar oom en haarzelf. En zij had begrepen, wat hij wilde, alleen door zijn ogen. door de ma nier, waarop hij zijn pupil had bewogen. War ging er gebeuren?Wat zou zij doen?! Aglaé was weggegaan. Zij was een mi nuut of twee gebleven, met het hoofd om- hooggeheven tussen twee spijlen van het hek. Lysou had zich niet bewogen. En toen was zii weggegaan. De kleine schaduw was de hoek van de straat omgegaan. Lysou stak het licht aan. Er was maar één lamp om het vertrek te verlichten, hangend aan een draad met contragewicht, dat men naar wens kon laten zakken of hoger doen. In het bed sliep Joséphine se dert die ochtend, met haar wat kapotte neus en de grijze „wonden", daar waar weg. het carton aan haar vingers zichtbaar ge worden was. Ze pakte de pop, hield haar voorover. Josephine opende haar ogen, en zei: Mama Lysou wist niet goed, wat dat wilde zeggen: mama. Maar zii keek haar pop in de ogen om te begrijpen hoe dat nu eigen lijk gemaakt was, zo'n oog. Glazen ogen, die zijn gelijk aan elkaar. Maar spreken die ook, van tijd tot tijd? Had Josephine haar ook een geheim te vertellen? Er was geluid op het portaal. De dokter ging voorbij de kier van de half-open- staande deur. Lysou hoorde: Ik geloof, dat de bloeduitstorting zich vergroot. Beneden werd de deur van de eetkamer geopend, en weer gesloten. In de stilte werd het gereutel opnieuw waarneembaar, de muren hervatten hun klacht. Lysou was het vergeten. Een plotselinge paniek greep haar aan. Zij rende naar de trap. Maria was in de keuken bezig. Zij ging zo gauw mogelijk naar beneden, ter wijl Josephine tegen de leuning stootte. Maria deed wat brommerig. Zo, ben je daar Ze werd plotseling zachter. Heb je honger, mijn schat? Maria, wat heeft de doktei gezegd? Ik weet het nietdingen, waarvan men niets begrijpr. Je inoct het maar aan juffrouw Jeanne vragen.... Hé, hij gaat Ze hield op met aardappelen schillen, liep tot op de drempel van de keuken. Jeanne Lambert begeleidde de dokter. Hij had een grote actentas onder zijn arm. Tot ziens, dokter. En wel bedankt. Tot morgen Zij gaf Maria een teken om in de keuken terug te keren en sloot de deur. En? Jeanne schudde het hoofd. Lysou keek naar haar witte blouse, haar kap met het kleine rode kruisje in het midden. Haar gezicht zag er magerder uit dan anders, maar men zag haar sproeten beter. Hij is niet tevreden. De verlamming wordt erger. Hij vreest, dat de andere kant van de hersenen wordt aangetast. Het hart heeft neiging zich te begeven, ik moet kamferolie maken Oh! ja. Maria begreep er niet veel van, maar wél, dat het slecht ging. Hij heeft me gezegd, dat, als er iemand gewaarschuwd moest worden, dat nu wenselijk zou zijn.... Maria bromde wat. Zij was bij een tafel van blank hout gaan zitten en sneed de aardappelen in vieren. Iemand?Wie dan?.... Weet ik het? Jeanne Lambert ging op de rand van de tafel zitten. Ik heb begrepen, dat mijnheer Fa- vier, buiten Lysou, geen verwanten meer heeft. Weet jij er niets van, Maria? Niets niemendal, juffrouw. Hij was niet erg spraakzaam, hè. Hij heeft me nooit iets verteld. Lysou was daar blijven staan, met Jo séphine in haar linkerarm, als was het een baby. Had hij geen vrienden? Niemand? Neen, neenmensen, die ons kwamen lastig vallenHet is niet het ogen blik. En mijnheer Dorsel? zei Lysou. Oh, jadat is waarmijnheer Dorsel. Wie is dat? Ik weet het niet precies. Maar in ieder geval een oude vriendv Hij kwam hem zo van tijd tot tijd eens opzoeken. Heeft hem nooit gezien, juffrouw? Neen, nooit. Hij woont ergens in Parijs. Maar waar?Weet jij het niet, Lysou? Neen, mompelde Lysou. Maar hij heeft telefoon. Ik herinner me, dat oom hem eens op het postkantoor is gaan op bellen. Jeanne Lambert trok Lysou tegen zich aan, streelde haar zachtjes" over haar haar. Weet je zijn voornaam niet? Anselmeik herinner me goed, dat oom op een dag, toen hij arriveerde, zei: „Ah, daar hebben we An6elme". Goed, zei Jeanne Lambert. Ik zal in het telefoonboek kijken, en als ik hem vind, zal ik hem bij mij thuis opbellen. Maria maakte zich ongerust. Gaat u weg, juffrouw Lambert? Een halfuurtje maar. Ik ga naar de apotheek om een recept af te geven. Daar die apotheek vlak naast mij is, kan ik meteen even naar huis gaan. Natuurlijk.... Het is zo lief van u om zo maar te komen. Maar u eet bij ons, niet? Ik heb kalfsvleesIk ben te ont daan om veel honger te hebben. Maar de kleine moet eten. En u ook, juffrouw Jeanne, als u vannacht moet waken, moet u krachten opdoenDaar ga je niet dood van, als je wat eet. Jeanne maakte zich klaar om weg te gaan, en sloeg een grote blauwe cape om. Ga je met me mee, Lysou? Een beetje frisse lucht is goed voor je. Lysou maakte een sprongetje van ple zier. Uitgaan met Jeanne Lambert in ver pleegstersuniform, met haar naar de apo theker gaan, met haar naar haar huis gaan, dat was fantastisch. Maar je zult het koud krijgen, meisje. Toen je thuiskwam, heb je je sjaal al niet omgedaan, zoals ik je gezegd had. Jeanne Lambert protesteerde. Neen, het is vanavond veel zachter. Ik heb het gevoeld, toen ik de dokter uit liet. De wind is gaan liggenHet uit stapje zal haar wat afleiden. Maria had Lysou vroeg naar bed ge bracht. Wind je maar niet te veel opEn probeer maar te slapenMorgen zien we wel weer verder. En toen de kleine haar hand in de hare liet, vroeg zij: Je bent toch niet bang, wel?.Wil je, dat ik nog wat bij je blijf? Neen, Maria. Ik ga slapen. Maar zij had haar ogen wijd open. Het waren helemaal niet de slaapogen, die de oude dienstbode zo goed kende. Wil je, dat ik een lampje hier neer zet? Neen, MariaIk ben niet bang. Maria boog zich over het bleke en glad de voorhoofd en kuste haar welterusten. Je hebt het toch een beetje warm. Als het niet gaat, hoef je me maar te roe pen. Ik ben zo wakker, weet je. Welterus ten. Zij deed het licht uit en ging op haal tenen de kamer uit, alsof Lysou aï sliep. Dadelijk kwam het geluid weer terug. In het duister scheen het sterker te wor den, naderbij te komen. Men kon niets doen om het niet te. horen; het kwam van overal, omvatte je als een vloeistof. In stinctief probeerde Lysou, om zich gerust te stellen, het te ontleden, in die ondui delijke klacht de fluitende ademhaling en het schrapen van de keel te herkennen, die, van dichtbij, veel minder angstaanja gend werden. Dat ging goed, zolang men er aan dacht, zolang men zijn gedachten uit sluitend daartoe bepaalde. Maar zodra er een andere gedachte in je hoofd kwam, werd men weer aangegrepen door een on aangenaam gevoel omdat men opnieuw dat geluid hoorde als een vage, steeds aanhou dende begeleiding. En na enige tijd kon Lysou niet meer voorkomen, dat zij in dat geluid iets onderscheidde, dat zij niet pre cies begreep, maar dat toch dringend voor haar was. Een paniek greep haar aan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6