Ruim 20.000 schepen in een jaar door het Spaarne Vrouwelijke variaties op de vijfde verdieping Haagse Comedie gaf indrukwekkende opvoering van interessant stuk .Clowntje Rick SLEUTEL WEG? Engelse journalisten bezochten Haarlem „Oosterkwartier" sluit winterseizoen af „Het heilige experiment Kunst van heden in Huis Van Looy 8 SPAARNEslagader van Haarlem „DE SLEUTELSPECIALIST" Busdienst Haarlem-Utrecht WONINGINRICHTING 12Q MODELKAMERS BEVERWUK Inbraak in étalage van een boekhandelaar Handelsreizigers in vergadering bijeen Koninklijk paar op de Keukenhof Auto in de Nieuwe Gracht Nachtdienst apotheken Voor de kinderen Veel aandacht wordt besteed aan plantsoenen Stadsbibliotheek s en leeszaal Mevrouw Ridgway en mevrouw Wilson bezochten bollenstreek Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAG 25 APRIL 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Telkens als we langs het Spaarne wandelen boeit ons de bedrijvigheid op dat woelige water. Schuitjes van alle dag kruisen behoedzaam tussen boten van aanzien. Maar er zijn uren waarin ook zij hun weg moeten zóéken in Haarlems slagader. Beurtvaarders, kantoorschippers, wildevaarders. We kijken ernaar en genieten van de beweeglijkheid: het water, de vele schepen, die het bevaren dwars door de stad. In de lente echter is de drukte op het water niet het grootst. De periode waarin het scheepvaartverkeer zich van de levendigste kant laat zien is het najaar, want in dit jaargetijde worden de meeste producten aan- en afgevoerd. Daarin onder scheiden we de producten die niet bestemd zijn voor Haarlem, maar voor de omstreken en die dus onder „doorvaart' gerangschikt worden, en producten, die direct een afzetgebied vinden in Haarlem. De eerste categorie eist aanmerkelijk meer vaartuigen dan de laatste. Wanneer de bloembollen de winter tegemoet gaan moeten ze afgedekt worden en daarvoor zijn grote hoeveelheden riet nodig die het eenvoudigst via Haarlem kunnen worden verscheept, omdat de kos ten dan vrij laag zijn. Tonnen bieten (in 1952 20.000 ton) uit Noordholland, vooral Wieringen, de Beem- ster en de Schermer, vinden hun weg over Haarlem naar de suikerfabrieken van Halfweg. De stenen, die in Hillegom worden ge bakken, vinden een groot afzetgebied in de Noordelijke provincies. Ook voor deze materialen heeft het Spaarne van Haarlem een onmisbare schakel in het transport gemaakt. Zo zijn tal van producten en stoffen te noemen, die vervaardigd worden in de omgeving van Haarlem of nodig zijn voor de omgeving en het voordeligst hun plaats van bestemming per schip via Haarlem bereiken. En daar ze dikwijls vooral nodig zijn in het najaar veroorzaken ze reeds een drukte op het Spaarne waarvan Haarlem nog maar heel bescheiden profijt trekt. Doch de scheepvaart, die Haarlem direct betreft is weinig minder omvangrijk. Scheepvaart voor Haarlem We onderscheiden hier drie groepen naar de aard der vracht. Een zeer belangrijk aandeel in het waterverkeer heeft de Haarlemse industrie. Hiervoor worden regelmatig kolen aangevoerd, voornamelijk voor het Enei'giebedrijf. In 1952 ruim 106.000 ton. De olieraffinaderij aan het Noorder Buiten Spaarne verwérkte in 1952 ruim 4"1.000 ton ruwe olie, die per schip over het Spaarne werd aangevoerd. De scheepswerven kunnen alleen pro duceren wanneer constant materiaal wordt geleverd. Met de constructiewerf Stork- Hijsch is het evenzo. Deze vier bedrijven, om er maar enkele te noemen, zijn alle zo gelegen dat er nog heel wat verandering en bijzondere voor delen zullen moeten komen in het vervoer over land, eer de vrachtvaart voor deze producten stil komt te liggen. De drukte wordt op het ogenblik nog verhoogd door de aanvoer van materialen en grondstoffen voor de aanleg van de Schipholweg in de Slachthuisbuurt. Dag in dag uit varen lange schuiten met zand (in 1952 43.000 ton) grond, grint, puin en sintels, cement, stenen en de nodige beton producten het Spaame op. Zand moet zelfs in uitzonderlijk grote hoeveelheid worden verschaft daar het laag gelegen bouwter rein opgespoten moet worden. Dit jaar is de bedrijvigheid tevens nog toegenomen tengevolge van de opkomst en uitbreiding van het betonbouwbedrijf Schiphol en de Centrale Zand- en Grinthandel voor Haar lem en omstreken beide aan de Industrie haven. De producten voor deze laatste be drijven rangschikken we onder, de tweede groep. De derde groep wordt dan gevormd door de middelen die dagelijks döor het Spaarne gevaren worden, om een consumptie district (Haarlem, Bloemendaal, Heem stede, Santpoort) van 200.000 bewoners te voeden: grote partijen aardappelen (in 1952 5000 ton)) groenten en fruit, suiker, gra nen en andere. Alweer omdat dit de goed koopste manier is. Producten die buiten deze groepen nog een belangrijke plaats innemen zijn onder andere haring, waarvan in 1952 44.000 ton via Haarlem uit IJmuiden werd verscheept, en stalmest, waarvan in hetzelfde jaar 100.000 ton door het Spaarne ging. Een beeld van de drukte over een heel jaar gevende volgende cijfers: In de bin- nenvrachtvaart bestemd voor de omstreken passeerden in 1952 uit Noordelijke- en Zuidelijke richting 12.625 schepen Haarlem. In de binnenvrachtvaart voor Haarlem ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Een vijfentwintigtal televisie-critici van grote Engelse dag- en weekbladen, dat op uitnodiging van Philips in Eindhoven een kort bezoek aan ons land brengt, is giste ren op het stadhuis door het Haarlemse gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester Cremers zei daarbij het zeer op prijs te stellen, dat zij tijd hadden kunnen vinden op hun overvolle schema voor dit bezoek aan Haarlem. Maar de Engelse gasten speet kwamen uit beide richtingen 5681 schepen in het Spaarne. In de sleepvaart voor door vaarten Haarlem werden 684 schepen ge registreerd. Ruim 1100 motor- en zeiljach ten en passagiersschepen kwamen in 1952 door het Spaarne. Dit staatje bewijst wel, dat het Spaarne de slagader blijft van Haarlem en om geving. Een zich uitbreidende industrie, een gunstige ligging en een stad die een scha kel is tussen Noord en Zuid maken het Spaarne tot een belangrijke waterweg. ADVERTENTIE HILLEGOM CAFÉ-RESTAURANT VOOR UW LUNCH, DINER OF SOUPER NAAR ..TRESLONG" 1 REN WIJ UW TAFEL - RIANT UITZICHT O» OEMONSTRAT1ETUIN BESCHAAFD ORKEST GAARNE RESERVE TEL. K 2520-5347 Maar se en Kroon vraagt concessie langs Rijksweg De N.V. autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer heeft vergunning ge vraagd voor de uitoefening van een bus dienst tussen Yinkeveen en Utrecht via de nieuwe Rijksweg nummer 2. De aanvrage komt op de openbare zit ting van de Commissie Vergunningen Per sonenvervoer op 1 Juni in de Haagse die rentuin aan de orde. Het is te verwachten dat de N.V. Neder landse Spoorwegen en de N.V. Nederlandse Buurtvervoerrnaatschappij tegen deze aan vraag bezwaar zullen maken, omdat zij de mogelijkheid opent van rechtstreeks ver keer Haarlem-Utrecht en een afroming van het vervoer op de busdienst Amsterdam- Utrecht langs de Vecht, waarop de uit Haarlem komende passagiers thans te Loe- nersloot moeten overstappen. „Haarlems slagader": het Spaarne. Een beeld van het Oosten uit genomen, waardoor het Spaarne als scheiding van het oude centrale stadsgedeelte en de Oostelijke industriewijken tot zijn recht komt. Rechts ziet men de „Koepel" een zwarte plek in het stadsbeeld op de voorgrond de Amsterdamse Poort en in de bovenhoek de Bakenesserkerk. Zoals gebruikelijk is aan het einde van het winterseizoen, gisteravond in het club gebouw van de speeltuinvereniging „Het Oos terkwartier", aan de Bernard Zweersstraat in Haarlem, een tentoonstelling geopend van werk van kinderen, gemaakt tussen de maan den October en April. De voorzitter van de speeltuinvereniging de heer H. J. Loppersum, heette de aanwe zigen, waaronder zich onder andere leden Vci.i het Verbond van Speeltuinverenigingen en de gemeenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid bevonden, welkom en schetste ver volgens de moeilijkheden waarmee het speel- tuinbestuur ondanks de mogelijkheden voor vernieuwing en uitbreiding en de resultaten van de vri'etijdsbesteding, te kampen heeft. De geringe subsidie die de vereniging krijgt en het gebrek aan leidende krachten, die vooral tijdens de wintermaanden onmisbaar zijn, vormen een ernstige handicap. Boven dien leeft bij weinig ouders het besef van de noodzaak van een vereniging, die er naar streeft de jeugd van de straat te houden. Dit heeft tot gevolg dat het bestuur nooit zeker is van een vast ledenaantal en de contributie met moeite geïnd wordt. De heer Loppersum betreurde het, dat het speeltuinwerk zo weinig weerklank vindt bij de volwassenen. Dat men vanwege de ver eniging werkelijk alles in het werk stelt om zorg te dragen voor de kinderen in hun vrije tijd, getuigden de resultaten van zes maanden clubwerk. De kinderen leren tal van mate rialen kennen en gebruiken. De tentoonstelling is nog twee avonden ge opend en het is de moeite waard haar te bezoeken. Wij plegen van tijd tot tijd de lunchroom van Vroom en Dreesmann aan de Gro te Houtstraat te tyezoeken om er ons te verlustigen in het onvergelijkelijk schone uitzicht over Haarlem. Maar gistermiddag hadden we daar werkelijk geen oog voor, want tussen de tafeltjes met tea-ende da mes en enkele heren fla neerden Celly en Carlo, Mary en Myra, Frangoise en de dame-voor-de-grote- maten. Het was de laatste thé-éle- gant van dit seizoen en vandaar dat we allereerst overrompeld werden met een waarlijk beeldige ten- niscombinatie. En kijk, nau welijks hadden we ons te goed, gedaan aan een kam- garen mantelpak en een deux-pièces of daar was Celly alweer, nu in een ge ruite short, en allerliefst. Ze was maar krap uit onze gezichtskring verdwenen of het wereldveroverend everglaze kwam erin, com pleet met certificaat en wasvoorschrift. Tussen progressievere mo dellen die de ronde deden trof ons een klassieke blau we japon-met-queue toch werkelijk als ietwat pre tentieus. Veel tijd om er over na te denken hadden we echter niet, want toen zweefde een lila swagger naar ons toe, vervaardigd uit afgalaine, een nieuwe lichte dracht. Frangoise deed die impres sie al spoedig vervagen in een kamgaren mantelpakje in R.A.F.-kleur, werkelijk trés distingué. Mary kwam vervolgens aanzetten met een meer dan acceptabel jurkje: „Ne gentien-vijfenzeventig", zei de commentator verlokkend en iedereen keek nóg eens. Celly zagen we daarop met een tweed-manteltje aan en een angorükapje op en in een popeline regenmantel, leverbaar in vijf kleuren met apart opstaand kraag je. Maar tegelijkertijd leid de een van haar collega's onze aandacht af door een hartveroverende zonnetoi- let met afneembare kraag enzovoorts. Vervolgens weer swaggers, met aparte mouw-inzet of met aangeknipte kraag, als u begrijpt wat we bedoe len. We hadden het graag daar bij gelaten als die dekselse Celly er niet was geweest met haar ruigharige Baja- dère-nouveauté, regelrecht uit New York. Gelukkig maar dat Fran- goise dat niet op zich liet zitten en een copie van een Parijs model geplisseerde rok vertoonde, waarvan men kon watertanden en Carlo demonstreerde met Coctailjapon van organza in zwart en grijs of daar omtrent, die ook al lang niet mis was. W.e vermel den die Dolly (nee heus: niet Doris) Day-creatie in zwart en uiit everglaze zon der meer, om niet in al te opvallende herhalingen te treden. Voordat we aan de tradi tionele bruidsstoet toe wa ren kregen we nog een rhapsodie van avondtoilet ten voorgetoverd, waarvan we het toilet voor-de-grote- maten verreweg het ver dienstelijkst vonden, omdat het helemaal zo'n grote 'maat niet leek. We hebbeii die grote maten in deze impressie niet zo vaak genoemd en dat is toch eigenlijk niet hele maal eerlijk. Want de dam.e die ze presenteerde deed dat voortreffelijk en bo vendien zullen er onder de clientele meer zyn die be lang hebben bij de grote dan bij de kleine maten. Die grote maten leggen de ont werpers juist door hun eigenschappen zekere be perkingen op in het expe rimenteren en creëren. Best mogelijk dat we het helemaal mis hebben. Ten slotte zijn we maar man. J. H. B. 99 De voor de oorlog via Parijs naar Ame rika uitgeweken Duitse toneelkunstenaar Erwin Piscator heeft aan het einde van het <«/orig jaar „Androcles en de leeuw" van Shaw met de Haagse Comedie inge studeerd en is vervolgens nog enige weken gebleven om bij hetzelfde gezelschap „He1 heilige experiment" van Fritz Hochwalder te regisseren. Met een opvoering van dit door Victor van Vriesland vertaalde spel werd gisteravond in de Haarlemse Schouw burg het blijkens een korte toespraak van voorzitter mr. F. Vorstman zowel het be stuur als de leden veel voldoening ver- Niet alleen het gemeentebestuur, maar ook velen stellen het op prijs, dat de. kunst van heden te zien is bij hetgeen Haarlem op 'het ogenblik biedt ter gelegenheid van de Lichtstad," merkte Vrijdagavond mr. H. E. Phaff, gemeentesecretaris, op tijdens de officiële opening van de tentoonstelling van werken in het Huis Van Looy, samenge bracht door de leden van de groep „De Acht". Voor de openingsbijeenkomst bestond grote belangstelling en daarover verheugde zich de voorzitter van de groep, de heer Jules Chapon, bijzonder. Deze deelde mee, dat de Koninklijke goedkeuring was afge komen. Mogelijk is dit voor het college van B. en W. een dubbele aanleiding een atelier in de Stadsdoelen beschikbaar te stellen. De kwestie is voor sommige leden urgent geworden. Collega's zijn slecht behuisd en andere hebben geen atelier. Voorts zeide de voorzitter het op prijs te stellen, als de beeldende kunstenaars in de toekomst meer opdrachten zullen ontvangen en dat er meer werken aangekocht worden dan tot heden. Bij de verwelkoming van mr. Phaff merkte de voorzitter op te weten, dat de gemeentesecretaris de kunst een warm hart toedraagt. In zijn inleiding zeide mr. Phaff zich in een dwangpositie te gevoelen na het aan horen van het verlanglijstje. Dat de groep Koninklijk goedgekeurd is, speelt evenwel geen rol bij het nemen van beslissingen. Het is bekend, dat gebrek aan woon-, dienst- en atelierruimte nijpend is. Bij het beschikbaar stellen dient de gemeente eer lijk te werk te gaan. Mr. Phaff vervolgde, dat het zijn bedoe ling niet is te beoordelen hetgeen geëxpo seerd is. Hij wil trachten de tentoonstelling te plaatsen bij een algemene achtergrond en daarbij herinnerde hij aan de verschei dene gebeurtenissen in het Haarlem van heden. Bij al de uitingen heeft men zich afgevraagd waar blijft de kunst van deze tijd. Thans is een expositie ingericht en mr. Phaff wenste de organisatoren geluk met het nemen van het initiatief om op dit ogenblik deze tentoonstelling van werken van moderne, vooruitstrevende schilders te houden. Stadgenoten en vreemdelingen zullen er ongetwijfeld belangstelling voor hebben. Elders in de stad worden werken van Frans Hals tentoongesteld en spreker zeide, dat de vraag rijst welke overeenkomst en welk verschil er bestaat tussen de tijd van Ftans Hals en de tijd van heden. Op het ogenblik zijn de moeilijkheden groter dan toen. In vroeger tijd was de schoonheids norm anders. Thans moet een kunstenaar zijn weg zelf zoeken en zich normen stellen. dit kennelijk niet, want hun woordvoerder merkte op, dat hoewel hij als journalist zijn weg zeil zoexen en zien normen sieuen. t^Vnrt Vnmt Hit nn Dat is een bovenmenselijke taak. Diverse kunstuitingen ziet men om zich heen en zij komen op de expositie eveneens tot uiting. meestal geen woorden tekort komt, dit op deze dag toch wél het geval was, zo'n diepe indruk hadden de bollenvelden op hem en het gezelschap gemaakt. Zelfs hij, als Brits patriot, moest nu toegeven, dat de Neder landse bollen de beste in de wereld zijn. Zijn enthousiasme werd door alle reis genoten gedeeld, die trouwens wedijverden in haast om hun Londense redacties ver halen door te bellen over Flora en het bloemenschoon, onderwerpen, die aanvan kelijk helemaal niet op hun programma stonden. En zij voorspelden, dat wanneer de kleuren-televisie eenmaal goed op gang zal zijn, de televisiemaatschappijen ware veldslagen zullen gaan leveren om de Ne derlandse bollenvelden op het beeldvlak te brengen. De Britse journalisten, die eergisteren al de Hyacinth bezochten, hebben gister avond nog Haarlem Lichtstad en daarbij speciaal het Frans Hals museum bezich tigd. In het Stadhuis werden zij door bur gemeester Cremers en wethouder Geluk rondgeleid. Zij vertrekken komend week einde weer naar Engeland Een ieder benadert zijn tijd op zijn wijze en vertolkt zijn gevoelens. Ondanks de ver schillen in de groep is er toch een binding te constateren. Of er een Haarlemse geest ademt kan spreker niet beoordelen. Met het uitspreken van de wens, dat de tentoon stelling een groot succes zal worden, ver klaarde mr. Phaff haar voor geopend. De expositie blijft tot en met 25 Mei ge opend. Veertig jaar bij de P.T.T. Vrijdag 1 Mei hoopt de heer A. v. d. Ge- nugten, „besteller 1", wenende Preanger- straat 43, zijn- veertigjarig ambtsjubileum te herdenken bij de 'P. T. T. In 1913 begon hij zijn loopbaan als hulp besteller in Amstelveen, waar in 1914 zijn aanstelling als besteller volgde. In 1930 kwam de jubilaris naar Haarlem, waar hij thans werkzaam is in het expeditiebureau van het postkantoor aan de Baljuwslaan. Door zijn hulpvaardigheid en collegialiteit heeft hij zich vele vrienden verworven. Het zal hem Vrijdag zeker niet aan belangstel ling ontbreken. ADVERTENTIE ALS U BELANG STELT in de nieuwe ontwerpen die onze bin nenhuis-architecten dit voorjaar gebracht hebben, komt U dan gerust eens kijken. Ook Uw oordeel stellen wij op prijs. Er zijn veel nieuwe eet-, zit- en slaapka mers, nieuwe gordijnstoffen en karpetten die Uw oordeel vragen. U bent van harte welkom. 'JA Een wandelaar vond vannacht op de grond voor de winkel van „Boekpers" aan de Grote Houtstraat vulpennen en vulpotloden liggen. Het bleek hem voorts, dat een raam van een der étalages open stond en dat hieruit ver moedelijk voorwerpen zijn gestolen. De po litie werd gewaarschuwd, die een onderzoek instelt. De afdeling Haarlem van de Nederlandse handelsreizigersvereniging hield Vrijdag avond in Brinkmann een bijeenkomst voor de handelsvertegenwoordigers voor Haar lem en omstreken. De voorzitter van de afdeling, de heer H. Cordes, deelde mede, dat de handelsver- tegenwoordigers het tegenwoordig niet ge makkelijk hebben. Een onrechtvaardigheid vond spreker het dat de omzetbelasting van 4 procent voor de handelsagenten nog niet is afgeschaft. De N.H.R.V. is voor afschaf fing van de omzetbelasting voor de han delsagent, aangezien deze eenzelfde, dan niet een moeilijker positie inneemt dan de vertegenwoordiger in loondienst. De heer P. H. v. d. Hoek, algemeen voor zitter van de N.H.R.V., sprak over „Han delsvertegenwoordigers, uw hulp is nodig". Hij besprak de noodzakelijkheid van orga niseren. Er zijn in ons land nog 18.000 on georganiseerde handelsvertegenwoordigers. De N.H.R.V. was de eerste vereniging voor vertegenwoordigers en dateert van 1874. In welk verband men zich organiseert doet er minder toe, wanneer het nut er maar van ingezien wordt. De N.H.R.V. is een neutrale vereniging, waar de belangen van de leden primair zijn. Spreker ging uitvoerig op enkele onderwerpen in, besprak onder meer het concurrentiebeding en de meest voor komende verschillen met werkgever en werknemer, die steeds op de soepelste ma nier tot oplosing worden gebracht. Muzikale medewerking verleende mejuf frouw Lies Cordes. Vrijdagavond is in het restaurant van de Keukenhof te Lisse een maaltijd gehou den van „De Tijd", een club van Neder lands grote industriëlen. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben aan het diner aangezeten. Bü de afsclicidsdienst van ds. W. J. van Elden in de Grote Kerk op Zondagavond zal Schoten's Chr. Gemengd Koor (dir. Geert de Boer) medewerking verlenen. Vannacht om twee uur zag een bewoner van de Nieuwe Gracht bij de Jansweg, die voor zijn raam stond, dat een aan de kant van het water geparkeerde auto langzaam in de Nieuwe Gracht reed. Hij waarschuwde de politie, waarna de brandweer ter plaatse verscheen. Met een kraanwagen is de auto uit het water gehaald. De bestuurder van de auto was in de omgeving op bezoek. Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, telefoon 1037SL Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, telefoon 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. Gouden dasspeld terecht In de zomer van 1951 heeft een onbekende in de omgeving van de Tempeliersstraat een gouden dasspeld, een zogenaamde clips, ver loren. De eigenaar wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de recherche (bureau Smedestraat). schaft hebbende seizoen van de vereniging Geloof en Wetenschap besloten. Met „Het heilige experiment" wordt be doeld, zo lezen wij in het programma, het door de Jezuïeten toegepaste systeem van de zogenaamde reducties: afgesloten In- dianenkolonies, die onder leiding van deze geestelijken landbouw en industrie beoe fenden en een grote zelfstandigheid be zaten. De grot? bloei van deze reducties, die in het midden van de achttiende eeuw reeds honderdvijftigduizend katholieke In dianen omvatten, welkte de afgunst op van de Spaanse kooplieden en slavenjagers, die tenslotte van de zwakke koning Carlos III gedaan wisten te krijgen, dat de Jezuïeten uit het Zuid-Amerikaanse deel van het Spaanse rijk werden verbannen. Het stuk van Hochwalder speelt zich geheel af op 16 Juli 1767, de dag waarop de Koninklijke Visitator het besluit der verbanning in handen van de Pater Provinciaal komt stelten. Werd het begin nog gekenmerkt door de wat onwezenlijke gesprekken in boeken taal teneinde de situatie uiteen te zetten, die men gewoonlijk in dergelijke geschied kundige reconstructies aantreft, al spoedig trad daar een sterke spanning voor in de plaats. In het bijzonder boeiende tweede drijf werden de tegen de Jezuïeten inge brachte beschuldigingen behandeld: het misbruiken van geestelijk overwicht ten einde een wereldlijke macht te verkrijgen, het streven naar een souvereine staat, on gehoorzaamheid aan de Koning en het be nadelen van het moederland door het ge heim houden van zilvermijnen. Dit proces is door de schrijver op geraffineerde wijze in scène gezet en werd een hoogtepunt van de opvoering, mede door de ironische trant waarin Bob de Lange als 'skonings afge vaardigde het onderzoek leidde. Het conflict kwam na de pauze op een hoger niveau, doordat het de Pater Provin ciaal door zijn supérieuren verboden werd tegen het koninklijk besluit in opstand te komen. Hier kreeg Paul Steenbergen de kans zijn machtig talent weer eens indruk wekkend te gebruiken. Met de uiterste so berheid, die zijn spel kenmerkt, wist hij op de toeschouwers de suggestie over te bren gen van een innerlijke strijd tussen het ideaal der duizendvoudige bekeringen en het belang van de Sociëteit van Jezus. Ook in de vele door louter mannen ver vulde bijrollen kreeg men dikwijls uitste kend spel te zien. In de eerste plaats moet Jan Retèl als de veel hilariteit teweeg brengende Hollandse koopman worden ge noemd. Maar ook Frans van der Lingen (als de militaire geestelijke) en Johan Valk, Pim Dikkers en Luc Lutz konden zich onderscheiden in een bezetting, die aan hoge eisen beantwoordde. Piscator be reikte met een minimum aan experimen ten als zodanig zouden alleen de ver lichte kalender en het klokgebeier tussen c „Het schiet al goed op, niet, oom Tripje?", zei Bunkie, die nog steeds uit het dak raam keek. „Ja", antwoordde hij. „Nog een stukje, dan kan het geen kwaad meer. Ik zal blij zijn, als 't klaar is, want die koude wind is niet leuk hier!" Nog enkele meters had oom Tripje te doen, dan was het werkje klaar. Een heel eind van de goot had hij al schoon geschept. Nu was het bijna klaar. Maar toen. Ja, toen gebeurde er iets, dat hij niet had verwacht. Het schuine dak lag ook met een dikke laag sneeuw bedekt; en plotseling kwam er een groot deel van die sneeuwlaag naar beneden schuiven. „Pas op, oom Tripje! Een lawine!", riep Bunkie, die op school wel eens van zoiets in de bergen gehoord had. Oom Tripje sprong nog net op tijd achteruit; het grote bonk sneeuw schoot langs hem heen en plofte over de gootrand heen, de diepte in. En dat kwam nou juist erg ongelukkig terecht.... Want daar beneden liep juist een meneer voorbij. En plofdie was ineens bedekt met een berg sneeuw, zodat hij helemaal bedolven was! de bedrijven kunnen worden aangemerkt een maximum aan bewogenheid. Samen vattend kan dan ook gesproken worden van een uitstekende voorstelling van een inte ressant stuk, die in ruimere kring belang stelling verdient. Al was het alleen maar omdat men zo zelden Paul Steenbergen, naar mijn mening nog altijd onze eerste acteur, te zien krijgt in een rol van vol doende formaat. DAVID KONING. Niet alleen doen gemeentelijke diensten van plantsoenen hun best de gemeenten in Haarlem en omgeving te versieren, doch ook besteden vele particulieren aandacht aan hun tuinen. Het Kenaupark begint weer te kleuren door de bloei van bloemen en in plantsoenen van het Bolwerk zijn vele bloemen tot bloei gekomen. Op weg naar de Flora kan men ook genieten van de schoonheid van de bloembollen. Langs de Fonteinlaan in de Haarlemmerhout staan tussen het gras honderden narcissen die een prachtig gezicht opleveren. De plantsoenen langs de Heemstèedse Dreef zien er goed verzorgd uit en tulpen bloeien daar op het ogenblik. In de Wilhelminastraat is een modeltuin ingericht, die de bewondering van vele wandelaars trekt. Een blauw gazonnetje valt in die tuin bijzonder op. Veronica repens is geplant, die thans tot bloei is ge komen. De blauwe bloempjes bloeien onge veer twee weken en dan worden ze groen. Men vestigde ook onze aandacht op een tuin. gelegen aan de weg HaarlemLeiden bij de grens van Heemstede en Bennebroek. De tuin is beplant met enige honderden soorten tulpen, die thans om een molen in bloei staan. Bestuurders van auto's en tou ringcars stoppen daar vaak, om een kijkje te nemen. In Maart 1953 werden de volgende aantal len boeken uitgeleend door: Prinsenhof bibliotheek 12.203; Filiaal „Huis te Zaanen" 4851; Uitleenpost Spaarndam 348; Muziek bibliotheek 993; Gemeentelijke Jeugdbiblio theek aan de Schouwtjeslaan 3438; Gemeen telijke Jeugdbibliotheek in het filiaal „Huis te Zaanen" 2017; tezamen werden uitgeleend 24.298 boeken (v. j. 25.116). Het aantal bezoekers aan de leeszalen be droeg: Prinsenhofbibliotheek 5763; filiaal „Huis te Zaanen" 650; Gemeentelijke Jeugd bibliotheek aan de Schouwtjeslaan 498; te zamen werden de leeszalen bezocht door 6911 bezoekers en bezoeksters (v. j. 6323). Vrijdag zijn mevrouw Ridgway, echtge note van de opperbevelhebber der NAVO- strijdkrachten en mevrouw Wilson, de echtgenote van de Amerikaanse minister van Defensie, die thans in Parijs vertoeft voor de Atlantische conferentie, naar Ne derland gekomen om een bezoek te bren gen aan de bollenvelden. Het programma voor dit bezoek was hetzelfde als de vo rige week bij het bezoek van de generaal en mevrouw Ridgway. Om elf uur bezochten de dames de Keu kenhof. Na rondleiding door de heer T. van Waveren werd geluncht. Des middags is een bezoek aan Flora gebracht. Van Nederlandse zijde zijn de beide dames ontvangen door mevrouw Staf, de echtge note van de minister van Oorlog en me vrouw Kranenburg, de echtgenote van de staatssecretaris van Oorlog. De bezoek sters zijn des namiddags naar Parijs terug gekeerd. HAARLEM, 24 April 1953 ONDERTROUWD: 24 April, H. Vethaak en M. Soer. BEVALLEN van een zoon: 21 April, M C. de Nieuwe—de Vos; 23 April, C. J. Mulder- Zwaan; H. de Jager—van der Vecht; T. Heres—Brink; 24 April, M. J. Westendorp- Kok; J. A. van RooijenGrimbergen. BEVALLEN van een dochter: 23 April J RSerphos-de Vries; G. F. A. M. Kropman Delibes; 24 April, E. Th. J. SipmanOk- huijsen; M. RoosUilenburg. OVERLEDEN: 22 April, G. van Waard Kox, 41 j„ Paul Krugerstraat; R. van Balen, 74 j., Saenredamstraat; J. Straatman—de Jong, 62 j., Kenaupark; P. A. de Lange— Prang, 66 j„ Schoterweg; M. Kromhout, 73 j., Westerhoutpark: H. D. van Weel, 85 j Hagestraat; 23 April, F. H. van Emmerik, 57 j., Kamperlaan; M. Duijn—Bottelier, 84 j Kinderhuisvest; G. E. M. van Kempen— Wijdeveld, 32 j., Professor van der Waals straat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8