Tussen ochtendappèl en avondbal van Koninginnedag Ondanks het gure weer in Haarlem en toch feeststemming omgeving Tuinfeest op de Grote Markt A. van der Weiten (Lisse) snelste nieuweling in Haarlem-Oost Zeer geslaagde programma's van tal van Oranjeverenigingen Overveense schooljeugd mocht erop los spuiten Kinderfeest Amsterdam op Botermarkt Wielerwedstrijd op Koninginnedag VICHY PILLEN I VRIJDAG 1 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT II Koninginnedag in Kennemerland! Geen feest spreekt zo tot de verbeelding van ons gehele volk en of nu het Oranje zonnetje schijnt of niet, of het nu pijpestelen regent, of de stormwind blaast: gefeest zal er worden. Naar Hollandse maatstaven mocht men over het weer niet eens zo heel erg klagen al werd het toch gedaan natuurlijk want al liet de zon dan voor het grootste deel van de dag verstek gaan, 's avonds v/erd het wat minder guur, zodat de festiviteiten, die toen gehouden werden, zeker geen gebrek aan belangstelling hadden. Iedereen was trouwens al blij dat het niet ging regenen. Intussen heeft men van Spaarndam tot De Glip, van Vogelen zang tot Velsérend in dit rayon zijn best gedaan aantrekke lijke programma's samen te stellen en daarin is men zeker geslaagd. Maar wat het belangrijkste op zo'n dag is: de geest was goed en de stemming ongedwongen en met mensen die in zo'n gemoedstoestand verkeren is het goed feesten, of het nu een eenvoudig wedstrijdje zaklopcn betreft of een groots-opge zette manifestatie van culturele allure. Hieronder laten we een zo volledig mogelijke reportage volgen van alles wat er gisteren in onze streek viel te zien en te beleven. En men zal dan ongetwijfeld tot de conclusie komen dat dat niet gering was. Het was een gelukkig initiatief van het Centrumcomité Koninginnedag om de als organisator van vermakelijkheden bekend staande Frits Rolff uit te nodigen zijn re vue van Amsterdamse straatartisten ook eens in Haarlem te laten uitvoeren. Twin tig muzikanten-met-vergunning hebben gistermorgen van half elf tot half één ge tracht de Botermarkt in een onvervalst stukje Amsterdam te herscheppen en daar in zijn zij wonderwel geslaagd. De meta morfose voltrok zich vrijwel ongemerkt, maar toen aan het slot van de voorstelling het publiek werd opgeroepen een Jordaans liedje mee te zingen, galmde zelfs de meest doorgefourneerde Nurks uit volle horst en was het zonneklaar bewezen dat men het beoogde doel had bereikt. Dit optreden was nu eens een originele afwisseling van de gebruikelijke programma's voor natio nale feestdagen. Na lang beraadslagen kon de jury be staande uit de musici Jac. Stoffer, Jan Ro- sekrans en de journalist G. Vermeulen de uitslag van de wedstrijd bekend maken. De eerste prijs was voor Sam Blaser, de wild met zijn artistieke haardos wappe rende sneltekenaar van de Dam, die dage lijks zijn toeschouwers pleegt te verbazen met de kleurige kunstwerken, die hij in een minimum van tijd uit een aantal ogen schijnlijk willekeurige strepen op het pa pier tovert. Uit dankbaarheid gaf de be kroonde nog een toegift. Hij vertelde het gewonnen geld te zullen gebruiken om er een nieuw shirt van te kopen: „Dan kunnen jullie tenminste zien waar de centen ge bleven zijn!" Overigens moet gezegd wor den, dat Blaser ongewild een grote voor sprong op zijn bevriende concurrenten had, doordat het achterdoek van het podium, waarop levensgroot het Koninklijk Paleis stond afgebeeld, hem wel een vertrouwd gevoel moest geven. De tweede prijs was voor fakir H. Bo- lander, die in Amsterdam gewoon is op het Spui te opereren. Hij liet gisteren met de grootste koelbloedigheid pijltjes met vlijm scherpe punten in zijn rug gooien, alsof het niks was. „Het is 99 lef en 1 durf, meneer", zei hij ter verklaring van zijn succes. Het uit vijf man bestaande Volen- dammer accordeonorkest van G. Beems, vaste klanten van het Rembrandtsplein, zag zijn inspanning met een derde prijs beloond. Dat was misschien in hoofdzaak te danken aan de zanger met zijn malle mimiek van een flokloristisch lied, dat als wij het goed hebben verstaan „Sab- belejosia" heet en in de Jordaan „hele maal populair" is. Het vertelt zo het één en ander over het dagelijks leven in de schaduw van de geliefde, de fijne Wester toren, waar je ..als het gaat om je recht in je overhempie vecht". Grote kleine man De grote kleine man van het Lcidseplein, te weten Jan Volmer met de borstelkuif op zijn vierkante kop, sleepte met zijn ver leidelijke operafragmenten de vierde prijs in de wacht. Lezers van onze rubriek Het Hek van de Dam zullen zich wellicht her inneren, dat de bekendste nummers van zijn répertoire „Het Nonnenkoor van Kas- sienova" en het „Santé Santekoor" zijn. Deze laatste titel is zijn originele vertaling van het chanson „Chante, chante'encore. Met het imiteren van vogeltjes, hetgeen hij voortreffelijk deed, kreeg S. Oosterbaan van het Haarlemmerplein de vijfde prijs. Maar er waren nog talrijke andere deel nemers, zoals de Hollandse Sjarlie Sjaplin, de kleine Henkie Vink met zijn witte kou sen en zwartfluwelen broek, twee acroba ten met gedresseerde hondjes en niet te vergeten goochelaar Krijger van de Regu- liersbreestraat, die bewees dat kranten er niet alleen zijn om te lezen of de kachel mee aan te maken, doch dat men er hele bomen van kan vouwen en leuke kleedjes scheuren. En tenslotte moeten wij vermel den dat ook burgemeester Cremers en wet houder Happé nog even kwamen kijken. Deze autoriteiten toonden zich zo m hun schik met het gebodene, dat enkele \an de Amstei-damse artisten maar al te gaarne gehoor gaven aan het verzoek hun optre den nog even te prolongeren. Een overzicht van het optreden van de Amsterdamse straatartisten op de Boter markt. Dit programma van het centrum- comité „Koninginnedag/" werd een groot succes. Plezier op de Kattenberg De donkere wolken hebben tenslotte toch haar inhoud maar bij zich gehouden gis termiddag om het genoêgen van verschei dene honderden mensen, die zich op de Kattenberg in het Kenaupark verlustigden in een in alle opzichten voortreffelijke cabaretrevue niet te bederven. En ook al stelde de zeer begaafde imitator Frans van Dusschoten in navolging van Lou Bandy zijn toehoorders voor een moeilijke opgave toen hij zong, dat zij de zon moesten op zoeken, de vereiste stemming van het tot ver om hem heen te hoop gestroomde pu bliek hadden hij en de zijnen er wonder baarlijk snel ingebracht. Dit „Oranje-Festival", zoals het Cen trumcomité het noemde, is onvergetelijk geworden, dank zij de zwier en de be kwaamheid van Roland Wagter's uitgelezen artisten. Ze traden allemaal twee keer in het programma op, het accordéonduo „De Wico's", de goochelaar en jongleur Dick Harris, de imitator en parodist Frans van Dusschoten, aan de piano begeleid door zijn broer, en Tobi Rix als clown en als cowboy-minstreel. De Wico's, die onder meer enige fragmenten uit de Tweede Hon gaarse Rhapsodie van Liszt en een mélange van Franse en Amerikaanse liedjes ten beste gaven, leverden uitstekend werk en Dick Harris bracht verscheidene verras sende nieuwe effecten in het geijkte goo chelaars- en jongleurs-thema. Het hoogte punt was ongetwijfeld de treffende repre sentatie van artisten als Charles Trenet, Maurice Chevalier, Johnnie Ray. Walden- Muizelaar, Willy Vervoort, mr. Doodle en Lou Bandy, die één voor één op de plan ken werden getoverd door Frans van Dus schoten, een voor de kleinkunst veelbelo vende jongeman, die tevens als conféren cier optrad. En over imitaties gesproken zij, die zich het mekkerende stemgeluid van de 'kort na de bevrijding zo populaire George Formby nog herinnerden, kregen daarvan een zeer getrouwe copie van Tobi Rix met zijn banjo, die er even voor uit zijn cowboy-répertoire stapte. Deze oogst te natuurlijk veel succes met het befaamd geworden „High Noon"-lied en was ver antwoordelijk voor een grote spanning op de lachspieren döor zijn bizarre verrich tingen als clown. Zo kreeg elk van de talrijke toeschou wers zijn „meug" en werd het een tevreden aftocht toen de artisten zich in hun transportwagen terugtrokken. Behendigheids wedstrijd op de Orionweg Ieder jaar verleent de Motorclub Haar lem in een der wijken der stad haar mede werking aan de viering van de Koningin nedag. Gistermiddag kwamen leden en ge nodigden op de Orionweg bijeen om deel te nemen aan een behendigheidswedstrijd. Deze weg leent zich uitstekend voor een dergelijke wedstrijd. Op twee rijwegen werd gereden, waardoor het publiek een goed overzicht kreeg van de prestaties dei- deelnemers. Men moest "ijden door hoe pels, ringsteken (in de hoop voor het pu bliek, dat de rijder water over zich kreeg), wiprijden enzovoort. Met grote belang stelling volgden de vele toeschouwers de rit van de ongeveer veertig deelnemers. Na afloop volgde een bijeenkomst in „Suisse", waar namens het bestuur van de afdeling Noord van bet Haarlems Comité voor na tionale feesten woorden van dank tot de motorclub „Haarlem" zijn gericht. De uit slag was: 1. J. van Heerden 8 strafpunten; 2. R. Jansen 9 str. p.; 3. F. van Rumpt Jr. 10 str. p.; 4. A. H. Koning 11 str. p.; 5. Sw. Görrasson 13 str. p.; 6. Burger 13 str. p.; 7. Van Schravendijk 14 str. p.; 8. G. Blanke- stein 14 str. p. Voor de kermisvermakelijkheden aan de Zanenlaan bestond des middags grote be langstelling. Des avonds werd een film voorstelling gehouden (vandaag, Zaterdag en Dinsdag volgt een herhaling). Ook was er gelegenheid bij het Julianapark een dansje te maken. Haarlem-Oost Om ongeveer half acht 's morgens open de het tambourcorps van'de „Spaar-ne Ba zuin" de feestelijkheden en om half negen verzamelden de kinderen, die mee zouden doen aan de aubaude op de Grote Markt zich op het Teylerplein en met de St.Jori.s- band voorop ging de vrolijk gekleurde stoet naar de binnenstad. 's Middags vona aan de Diepenbrock- straat-Richard Holkade een grote wieler wedstrijd plaats, waarin talrijke nieuwe lingen meedongen naar de eerste plaats. Het verslag van de wedstrijd, die he laas door vele valpartijen werd ontsierd, kan men elders in dit blad lezen. Om ongeveer half negen ontmoetten in de Vooruitgangstraat, nabij de Amsterdam straat Beieren en Burgerbrug elkaar. Beieren werd vertegenwoordigd door de Tirolerkape! „De Alpenjagers" en Burger- brug door het hoempaorkest van „De hooi schelf". Na, afloop van dit festijn begaven velen zich naar de kermis aan de Zomer- vaart waar het feest tot in de nacht voort duurde. Kleverpark In het Kleverpark werden de kinderen uit deze buurt 's morgens onthaald op een kindervoorstelling in het Kennemerlyceum, waar een orkest en een goochelaar voor de juiste sfeer zorgden. Om ongeveer drie uur 's middags volgde in de bocht van de Schotersingel in plaats van de oorspronkelijk vastgestelde brand- weerdemonsiraties een uitvoering door de meisjes van de gymnastiekvereniging „Kracht door Vriendschap". De vele toe schouwers stelden de oefeningen op grote prijs en uitermate tevreden verliet men het plantsoen aan de Schotersingel. De brandv.eerdemonstraties bleven ook 's avonds achterwege, zodat de vele men sen, die naar het Kleverpaik getogen wa ren onverrichter zake naar huis moesten terugkeren. In Haarlem Zuid-West In Haarlem Zuid-West concentreerde de feestdrukte zich op de speelweide van de Chr. Huygensschool, waar driehonderd kinderen uit deze buurt hun hart hebben kunnen ophalen aan snoep, limonade en de traditionele Koninginnedag-spelletjes. Be stuur en leden van de buurtvereniging Haarlem Zuid-West hebben de hele dag hun handen vol gehad aan de organisatie van deze wedstrijden, waaronder vooral de hindernis-veldloop een succesnummer bleek en waarvoor leuke prijzen, zoals boeken, armbandjes en poppen beschikbaar gesteld waren. Op het terrein waren voorts enkele kermiskraampjes ingericht, waar men ter stijving van de verenigingskas schijfschieten en sjoelbakken kon en waar voor het materiaal, de prijzen en de „be manning" ook geheel door de leden van „HZW" bijeengebracht waren. Des mid dags zong het kinderkoortje var) deze ver eniging, bestaande uit 55 spruiten, onder leiding van mevrouw Mondriaan-Ligthart, een goed-klinkende cantate „De schoonste feestdag" van Cath. van Rennes, maar de grootste attractie voor de jeugd bleek tooh de poppenkast-vertoning te zijn, die in elkaar gezet was door twee onderwijzeres sen van de kleuterschool. Apotheose van het feest was de lampion en fakkeloptocht door de versierde buurt, waaraan bijna vierhonderd kinderen en twee muziekkorpsen deelnamen en die heel Haarlem Zuid-West op de been bracht. Goed begiti in Oud-Schoten Onder een met donkere regenwolken be dekte voorjaarslucht, in een aarzelende bui, werd het feestprogramma van de Ver eniging ter Viering van Nationale Dagen „Oud-Schoten" ingezet met een reveille van het C.N..T.V. Tamboer- en Pijpers corps Langzaam ging de vlag in top, welke plechtigheid door de heer B. Steentjes, voorzitter van het: wijkcomité Oud-Scho ten, werd verricht. Hiermede was de grondslag gelegd voor een nieuwe wijze van Koninginnedeg-vieren in het Haar lemse deel boven de Jan Gijzenvaart. Dit uitgebreide, ver van het centrum verwij derde „Noord-Noord", had dringend be hoefte aan een eigen feesteen trum op hoogtijdagen. Het is dan ook verheugend dat 30 April 1953 gestart werd met een se rie festiviteiten, verzorgd door het. nieuwe comité. Jammer alleen, dat het weer aan vankelijk niet erg meewerkte. Gelukkig bleef het droog tijdens het om negen uur op het plein van de P. J. Coenschool aan gevangen kinderprogramma, zodat de zanghulde van vijfde klas scholieren onder deskundige leiding van de heer Zalm en met medewerking van de Harmonie St. Caecilia toch nog onder grote belangstel ling plaats vond. Na de aubade ontvingen de kinderen een tractatie en ook de ouden van dagen, die de feestelijkheden bijwoonden, werden niet vergeten en kregen een kop koffie. Hierna was de beurt aan goochelaar prof. Lawren ce. Hij toverde zakdoekjes uit dozen en pa pieren guldens welke proeven door de jeugd met belangstelling werden gade ge slagen. Snuggere opmerkingen om ons heen bewezen echter dat het jonge volkje zich toch niet zo maar bij de neus liet nemen! Ook de middaguren stonden in het teken van de jeugd; op het Onze Gezellen-ter terrein aan de Vergierde weg was het, on danks het vrij gure weer, druk van enthousiaste kinderen, die zo snel mogelijk in een zak trachten weg te komen of ach ter tonnetjes aanduwden. De avondviering had eveneens een sportieve inzet, zij het dan versierd met een komische nooit: een gecostumeerde voetbalwedstrijd, waarbij een aantal mannen zich in zonderlinge creaties over het veld bewogen. Het voet balspel werd hierdoor meer een uitgelaten hol- en speelpartij, waarbij nu eens een clown, dan weer een geheel in zwart ge kleed besje de bal danig bewerkte. De feestelijkheden werden besloten met een genoeglijk balchampétre op het speel terrein van de J. P. Coenschool, begunstigd door in de avonduren aangenamer tempe ratuur. Dagen van tevoren hebben de Haarlem- mers op de Grote Markt het décor zien groeien voor het Weense tuinfeest uit Hi-ldebrands tijd: de in groen gehulde mu ziektent, het door het centrumcomité fraai aangelegde parkje en de hoge dansvloer, die echter nog niet hoog genoeg was om de omstanders een voldoende gezicht op het gebodene te ver zekeren. Maar hoe dan ook, deze open bare voorbereidingen door timmerlieden en 'uinarchitecten heb ben niet weinig de belangstelling geprik keld "voor deze royaal opgezette uitvoering in de openlucht, waarmee het Cen trumcomité Konin ginnedag ter gele genheid van zijn 25- jarig bestaan iets ex tra's heeft willen bie den. Bij alle waardering voor cle goede bedoe lingen, moet niette min worden vastge steld dat het resul taat niet geheel aan de verwachting heeft beantwoord. De artis tieke leider, Marinus Adam, had het pro gramma zo samenge steld, dat er een voortdurende afwis seling was van num mers voor strijkor kest, dans, solozang en mannenkwartet, alles in een lichte Weense sfeer. Maar- helaas maakte de hortende geluidsinstal latie het beluisteren van de toch al niet altijd even zuivere muziek van de Stehgeiger van Jac. Stoffer geenszins tot een onverdeeld genoegen. Doordat men in de pauzes steeds de mi crofoon liet openstaan, had het publiek overigens ruimschoots gelegenheid zich te amuseren met de vermoedelijk geenszins voor uitzending bestemde opmerkingen van de bevolking van het podium. Wat men echter kon opvangen van de vocale prestaties van Dora Schrama, die het con cert opfleurde met fris vertolkte operette schlagers en van het dubbelmannenkwar- tet Harmonie onder leiding van Henk Arisz, verdiende alleszins waardering. Zwierig waren de door de leden van het Scapinoballet uitgevoerde walsen van Strauss en een interessant intermezzo de oude gezelschapsdans Quadrille des Lan ders, ingestudeerd op de Haarlemse Dans- academie Martin. Als wij het wel hebben, Aangelokt door het prachtige parkje op de rotonde van de Jrote Markt waren duizenden en duizenden gisteravond naar Haarlems centrum gekomen om het Weense tuinfeest gade te slaan. Om dat goed te zien wilde iedereen op de voorste rijen staan en dat gaf natuurlijk nogal wat gedrang, waarmee de Haarlemse politie soms de grootste moeite had. Maar zij bezweek niet, zoals bovenstaande foto wél duidelijk maakt. vertoonde Harlekinade op „Carnaval" van Schumann door een ongenoemde pianist begeleid. Een sfeer van ongedwongenheid werd gesuggereerd door de amateurtoneelspe lers, die als de gasten op dit feest fun geerden, doch hier wreekte zich een te korte repetitietijd. Als men echter cr in slaagt de technische gebreken te verhel pen en iets van samenhang of bedoeling in de entourage te brengen, dan bestaat de kans dat de herhaling op Bevrijdingsdag beter in de smaak zal vallen. Wel vinden wij het jammer, dat het overigens zo uit stekende werk dat het Centrumcomité „Koninginnedag" tot verheffing van het peil onzer Oranjefeesten doet, door allerlei factoren (goeddeels buiten de schuld van het comité) niet geheel tot zijn recht kwam. Dat was ook een gevolg van het feit, dat enkele andere organisatorische détails (afzetting en ruimte voor de aankomst van de mailcoach) niet vlekkeloos verliepen, waardoor het duizendkoppige publiek was Albert Mol de choreograaf van de enigszins onrustig werd. Ter gelegenheid van Koninginnedag orga niseerden de Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen" Donderdag en de Oranje- bond „Prinses Juliana" een wielerwedstrijd voor nieuwelingen op het parcours Rich. HolkadeDiepenbrockstraat in Haarlem- Oost. Er werden twee serie's van dertig en een finale van vijftig ronden verreden, waar in de Lissenaar v. d. Wetten, zich tenslotte de sterkste toonde. In de eerste serie, was het vooral de win naar van verleden' jaar J. Vennik die de boventoon voerde. Samen met de Lissenaar Kapteyn sleepte hij alle premie's in de wacht. Tien ronden voor het einde wist Vennik een paar honderd meter voorsprong te nemen en deze ondanks pogingen van Bogers, Buis en Hamelink om hem te ach terhalen tot de eindstreep te behouden. Tijd van de winnaar was 28 minuten en 9 seconden. In de' tweede serie wist de renner uit Halfweg Jansen al spoedig na de start een voorsprong te nemen. De buurtfavoriet Tonny Martens voegde zich tot groot ge noegen van zijn aanhang enkele ronden later bij hem. Deze tweemanskopgroepen werd fel achterna gezet door De Clerk en v. Rijn. Met nog tien ronden te rijden kreeg v. Rijn aansluiting bij de twee vluchtelingen en met z'n drieën stormden zij op de eind streep af. In de laatste halve ronde, kwam Jansen ten val en v. Rijn en Martens kon den toen samen uitmaken wie de winnaar zou worden van de tweede serie. De Hage naar v. Rijn, duwde tenslotte zijn voorwiel iets eerder op de streep dan Martens. De moedige Jansen, kon' zich nog als derde plaatsen. Tijdwinnaar 27 minuten en 57 seconden. Een aardig intermezzo, vormde tijdens de pauze, de ronde hardlopen voor de jeugd van 12 tot 14 jaar om repen chocolade en bonnen om een paar uur een huurfiets te berijden. Er werd in deze categorie fel ge streden, zowel op schoenen als op kousen liepen de jeugdige deelnemers, deze wed strijd uit. Finale In de finale over vijftig ronden toog de Amsterdammer Rippens al vroeg op avon tuur uit doch hij moest zijn overmoed in de vijfde ronde met een val bekopen en de strijd staken, evenals zijn stadgenoot Kemp, die Na de kinderfeesten op het terrein aan de Donkerelaan te Bloemendaal werd nog een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een combinatie van leerlingen der beide plaat selijke scholen voor Mulo tegen een elftal van onderwijskrachten. De uitslag werd één één, hetgeen voor de jongens aanlei ding was de tegenpartij tot een beslissings wedstrijd uit te nodigen, die op de Natio nale feestdag, gespeeld zal worden. De Koninginnedagviering in het dorp Bloe mendaal vond een besluit in het des avonds onder gunstige weersomstandigheden ge houden concert door de Christelijke mu ziekvereniging „Sursum" in het Bloemen- daalse Bos. In Vogelenzang, het Zuidelijkste deel van de gemeente, hebben de kinderen des middags verzamelen geblazen. Voor de meisjes en jongens van elk der zes of zeven klassen was een wedstrijdnummer uitge schreven, dat varieerde van zaklopen tot een hindernisrace met kruiwagens. De Ox-an je vereniging Overveen had het Koninginnedagprogramma weer met zorg samengesteld. De kindei'spelen in de mor genuren, op het gemeentelijk sportterrein aan de Vrijburglaan, werden besloten met enige goed geslaagde dcmonsti-aties door cursisten van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders te Ovei'veen, waai-aan ook de heer J. Nauwelaerts de Agé zijn medewei-king vei-leende. Het middagpi-ogx'amma nam een aanvang toen vertegenwoordigers van het politie- en bi-andweercorps in het veld ti'aden voor een voetbalwedstrijd. In deze ontmoeting werden niet minder dan vijftien doelpun ten gemaakt. Voor rust speelde de doelman van het politie-elftal zeer zwak, zodat na afloop van de eei\ste driekwartier'dc bi-and- weer met vier-drie de leiding had. In de tweede helft liepen de leden van Herman- dad de achtei-stand in en eindigde deze ont moeting met acht-zeven in hun voordeel. Inmiddels zorgden aangestoken takken bossen op een aangrenzend terrein aan de Willem de Zwijgerlaan voor grote vlam men en zwarte rook. Deze vuurhaard werd in korte tijd bestreden met een aansluiting op de waterleiding en gebruik makend van het koolzuin-sneeuwappai-aat. Na deze brandweerdemonstratie werd op het spoi-t- tei-rein onder leiding van de heer J. Zeep- vat nog een spuit wedstrijd voor de jeugd gehouden. Drie der Overveense lagere scho len hadden daarvoor een team van drie leerlingen afgevaardigd. De jongens kregen de opdi-acht een voetbal een gedeelte met de waterstraal over het terrein te spuiten, vier limonadeflesjes van een balk te laten vèrdwijnen en op een afstand een aan ge wichten hangende emmer vol te spuiten. De St. Aloysiusschool verrichtte de op dracht in 5 min. 5 sec., het team van de Julianaschool in 3 min. 40 sec. en de win nende ploeg van de Koningin Wilhelmina- school voor Christelijk lager ondeinvijs ten slotte in 2 min, 50 sec. De brandweer schonk voor de winnende school een gi-oepsprijs en de drie spuitgasten-in-spé gingen met een doos chocolade naar huis, een gesfchenk van de echtgenote van wet houder A. van Geluk. Ook de loco-burge- meester, wethouder mr. F. P. Th. Rohling, toonde van zijn belangstelling. Lampionoptocht Het hoogtepunt van de feestviering in Aerdenhout werd gevormd door de in de laatste jaren traditie gewoi-den lampion optocht, waaraan elk jaar meer kinderen mee doen. Naar schatting vijfhonderd kin deren, al dan niet door de ouders verge zeld, lieten des avonds het kaarslicht van de lampions door donker Aerdenhout schij nen in een lange optocht. De stoet van kleurrijke lampions had zich geformeerd op de Tramweg en ging vandaar langs ver schillende lanen ten Noorden van de tram baan naar de Spiegelenbui'ghlaan, waar velen nabij de vijver de lampion in brand staken. Het spiegelbeeld van deze vlammen waren ongetwijfeld voor de jeugd een at tractie en prettig besluit op een tijdstip, dat zij al lang in bed hadden moeten liggen. Voor de ouderen was er daarna nog ge legenheid op de Spiegelenburghlaan enige uurtjes een dansje te maken, waarvoor veel animo was. voor de tweede keer een val maakte deze middag. Steenvoorden en Kapteyn deden nog po gingen om een ronde uit te lopen, doch succes was uitgesloten. Halverwege deze finale, deed zich een val partij voor. waarbij De Vries, Buiting en Hoek betrokken waren. Hoek, moest van verder rijden afzien. De Amsterdammer Wuurman, wist in deze phase van de strijd uit het peloton weg te komen, achternagezeten door Martens en Wiersma die met nog 18 ronden te rijden; aansluiting kregen met de Amsterdammer. Enkele ronden, hield dit kopgroepje stand. Toen streek het peloton met Kapteyn, v. Rijn en Steenvoorden aan het hoofd op de vluchtelingen neer. Ontsnapt Dertien ronden voor het einde, ontsnapte Arie v. d. Wetten uit het peloton en nam een beslissende voorsprong. Wat Jansen en De Clerck en in het peloton Martens, Steen voorden en Kapteyn ook probeerden, v. d. Wetten bleef onbereikbaar. De clubprijs ging naar „De Bollenstreek" met de renners v. d. Wetten, Kapteyn en v. d. Hulst. Tijd winnaar v. d. Wetten was 49 minuten en 10 seconden. Uitslagen De uitslagen waren: Eerste serie: 1. Vennik (Krommenie) 30 ronden in 28 minuten en 9 seconden; 2. W. Bogers (Halfweg); 3. C. Hamelink (Den Haag); 4. J. Kapteyn (Lisse). Tweede serie: 1. G. v. Rijn (Den Haag) 30 ronden in 27 minuten en 57 seconden; 2. A. Martens (Haarlem); 3. C. Jansen (Half weg); 4. A. v. d. Wetten (Lisse). Finale: 1. A. v. d. Wetten (Lisse) 50 ron den in 49 minuten en 10 seconden; 2. N. de Clerk (Amsterdam); 3. A. Martens (Haar lem); 4. J. Kapteyn (Lisse); 5. P. Steen voorden (Heemstede); 6. C. Jansen (Half weg). Clubklassering: 1. „De Bollenstreek" 13 pnt.; 2. „Olympia" 20 pnt.; 3. „De Kampioen" 23 pnt.; 4. „De Bataaf" 25 pnt. ADVERTENTIE Zelfs aan de meest HARDNEK KIGE VERSTOPPING kunt U een eind maken door één ot twee VICHY-PILLEN te nemen vóór U 's avonds slapen gaat. VICHY-PILLEN herstellen de normale darmfunctie zonder kramp te verwekken. Lel vooral op de juiste naam en hel blauwe doosje VERKRIJGBAAR BIJ APOTHEKERS EN DROGISTEN Die kinderen hebben het, natuurlijk al lemaal anders gezien dan wij. Daarvoor waren het tenslotte kinderen. Wij ouderen met al onze critiek en onze gevestigde me ning omtrent niveau vonden het maar een armoedige voorstelling. De wind bolderde het doek achter de rug van de goochelaar tol een rood-wit-blauwe bochel en herhaal delijk vielen er een paar van 's mans attributen van de kleine tafel, gestuwd door een nijdige windvlaag. Dr. Andree droeg een gewoon, donkerblauw colbert dat hem wat nauw omsloot en een par mantig zwart strikje onder de kin. Met een effen gelaat bewoog hij de armen hoog boven een rode bus, waaruit zakdoekjes te voorschijn zouden komeji. Hij had het zijn jong gehoor beloofd. En ja hoor, ze waren er, in diverse maten en kleuren. Ik zou er zo een willen hebben, joh! verzuchtte een klein meisje, zo'n rooie. Haar buurtje knikte. Het is een erg aardige man, zei ze. Hij lijkt op opa. De man in kwestie al icas hij dan een tovenaar wist niet waar twee heuvel tjes van amper acht over fluisterden. An ders zou hij beslist vriendelijker hebben gekeken. Hij had het koud dat kon je zien aan de manier waarop hij nu en dan verlangend het feestterrein aftuurde dat vol in dikke winterjassen verscholen toe schouwers stond. Oplichter! riep toen een klein jog met sproeten op schorrige toon. Die bus heb een dubbel deksel! De anderen keken. Heb die doos echt een dubbel deksel, meneer? waagde een van de voorsten. Zwijgend en als met tegenzin toonde de kunstenaar zijn doos. Toen, zich wellicht herinnerend dat hij op een kinderfeest op trad, lachte hij maar eens. Dat zit heel anders, ventje", zei hij door de microfoon. Wij stonden een beetje gelaten te kij ken. De schrale wind maakte alles tot een trieste vertoning. Er ging geen charme van uit, voor ons. Drie koude waterdruppels uit een tueifelende regenlucht deden ons verlangen naar een warme haard en koffie. Was dit voorjaar? Een onbezorgd kinder feest? Het kleine meisje naast ons dacht er vast anders over. Met een opgetogen ge zichtje ging ze op haar moeder toe die in druk gesprek stond. Over het kille weer. En de kou, die Dr. Andree lijden moest daar in z'n confectiepakjè. Leuk hè?, vroeg het kind. Hij doet het echt moe, hoe gaat dat nou. Ik begrijp het niet, moe. Lekker was die cho cola Twee jongens, stoer en zelfbewust, hele Pieten uit de 5de al, assisteerden de grote man. Met ernstige gezichten hielden zij de attributen vast, bewezen de kleine massa voor zich dat het getal in hun op schrijfboekje precies gelijk was aan dat wat Andree uit een blauwe vaas toverde. Zij zagen niet dat het décor een lange, lusteloze scheur toonde. Maar dat was nou zc leuk van hun feest. Ze ondergingen het zonder critiek op bijzaken een heerlijk gebrek dat wij volwassenen niet meer be zitten. En waardoor wij helaas zo dikwijls zeggen moeten: och, het viel me tegen, eerlijk gezegd.... S.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13