Haarlemse socialisten plantten Meiboom in Noorderhout ■ZEVEN DAGEN HAARLEM ADLODI Kort en bondig Duizendste rondrit van N.Z.H. door verlicht Haarlem en Heemstede Locomotief en Rudge 'grieven aan de redactie Chauffeur Somers draait er zijn hand niet voor om Springvloed Van mensen en dingen onder de Damiaatjes GORDIJN- EN MEUBELSTOFFEN Amsterdamse Beurs 13 Nico van Schagen Zonen Burgerlijke Stand van Haarlem Jubilaris bij de PTT Amateurtoneel Uitreiking einddiploma's avond- Nijverheidsschool Gymnastiek in Oud-Schoten VRIJDAG 1 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een overzicht van de feestelijke ochtendbijeenkomst van de Haarlemse socialisten, die vanmorgen op de speelweide in de Noorderhout ter gelegenheid van de Eerste Mei werd gehouden. De heer D. J. A. Geluk spreekt bij de Meiboom. Vanmorgen verzamelden de talrijke deel nemers aan de ochtendwandeling van de Parti,j van de Arbeid en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen zicli om on geveer half tien op het Prinsen Bolwerk cn via het Spaarne, de Kloppersingel en de President Steijnstraat begaf de stoet, voor afgegaan door het trommelcorps „De rode bandeliers", zich door de straten van Haar lem-Noord naar de speelweide van de Noorderhout aan de Van Nesstraat, waar de aanwezigen zich onder een strak blauwe hemel rond de Meiboom schaarden. Fel staken de kleuren van de meegevoerde vlaggen af tegen het nrille groene gras en het geheel ademde die geest van vriiheid en blijheid, die bij deze. voor de socialisten zo belangrijke, dag past. De voorzitter van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid, de heer W. F. Hanpé, heette alle aanwezigen hartelijk welkom op het ochtend-Meifeest en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat het weer op zo'n wonderbaarlijke wijze mee hielp deze dag tot een geslaagd feest te maken. De heer Happé wees er op, dat juist in deze tijden de leden van de Partij van de Arbeid één moeten zijn in de gedachten, die betrekking hebben op de idealen van de partij. Hij spoorde de leden van de af deling Haarlem aan zich achter de leiders te scharen opdat de partij een krachtig ge heel zou blijven. Hierna maakten de jongens en meisjes van de Arbeiders Jeugd Centrale een ron- dededans. om de Meiboom en toen was het woord aan de heer D. J. A. Geluk, wet houder van .Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en Sportzaken van Haarlem. De heer Geluk meende in zijn toespraak, dat het zin had zich af te vragen wat de tegenwoordige socialisten met het Eén- Meifeest bedoelen. Hij ging daarbij in ge dachten terug naar de tijd toen men nas begon met het vieren van de eerste Mei. Een tijd, die de tegenwoordige generatie zich niet meer kan voorstellen en waarin de arbeiders in volkomen andere omstan digheden leefden. Toen hadden de arbei ders nog geen medezeggenschap in de ver kiezing van de leden van de gemeenteraad, Provinciale Staten en Tweede Kamer. In die periode ziin de arbeiders opge staan om gezamenlijk actie te voeren en te trachten het lot van de arbeidersklasse te verbeteren. De heer Geluk meende, dat men grote bewondering moet hebben voor degenen, die zo iets durfden te doen en hij was ervan overtuigd, dat ondanks de moei lijke tijden de socialisten van toen op een idealer wijze één Mei vierden dan tegen woordig. Op zijn wandeling door Haarlem-Noord was de heer Geluk getroffen door het grote verschil in woningbouw voor de ar beidende klasse in een periode van nog geen zeventig jaar. Daarbij wees de Haarlemse wethouder op het grote nut van de woningbouwver enigingen en speeltuinverenigingen, die er ook toe hebben bijgedragen, dat de arbei der zich in zijn vrije tijd rustig en in een frisse omgeving aan zijn gezin kan wijden. ADVERTENTIE GROOTSTE KEUZE BIJ GIERSTRAAT 40—42 TELEFOON 17768 HAARLEM, 29 April 1953 ONDERTROUWD: 29 April, J. Evers en T. Piso; G. B. Bouwer en H. J. Keur; A. A. Geesing en E. C. Th. van Assema; F. de Lie en A. M. P. Smit; H. J. L. Kleijn Schiphorst en M. C. van Maanen; D. J. van Dijk en P. L. Valk; H. Valk en B. Bekius; R. Prins en M. Hulsebosch; J. J. Aerts en P. J. M. van Hoorik; J. de Vries en L. C. Carstens; L. Hensen en M. Klazemaker; L. W. Zijlstra en A. M. van Leeuwen; J. K. F. Habich en C. F. Stet; G. H. van der Veldt en J. C. Arends; K. Breuker en B. Hart; W. A. de Jong en G. M. van der Horst; M. van Deursen en W. J. Sweijen; C. de Jong en M. J. Griekspoor; B. H. Chr. van Daalen en J. S. M. Jenner; J. R. Meeuwenoord en J. Allard; A. L. Kok en A. C. Hohmdorf. GEHUWD: 29 April: J. E. Winkel en J. M van der Vaart; J. G. Nummerdor en Z. van der Wurf; J. M. Rooseboom de Vries en W. Brouwer; P. Brandt en H. E. M. Woertman; K. Lahaise en J. Otsen; K. Baartse en G. Kuurstra; O. Geus en E. Azier; H. A. Joosten en M. G. A. J. de Ruiter; P. J. van Ophem en L. A. Vlaar; Th. van der Kolk en A. M. Jasperse: B. Bertholee en D. M. Vreenegoor. BEVALLEN van een zoon: 27 April, A. J. RutteKroon; 28 April, S. KraakBos; J. SimpelaarSuurmond; A. C. J. BosRust; S. NijdamJellema; 29 April, A. C. M. van Pettende Jong; M. KunstOudejans; M. H. ZwartsPoulen; J. M. W. Sanberg—Rap. BEVALLEN van een dochter: 28 April. B. A. BoeréeLijnzaat; 29 April, A. G. Jonker —Hooft. OVERLEDEN: 27 April, P. Hulsebosch, 82 j., Kamperlaan; 28 April, J. Been, 84 j., As- sendolverstraat. Tenslotte drong de heer Geluk er bij de socialisten nog op aan om met de komende verkiezingen de Partij van de Arbeid alle mogelijke steun te verlenen. Hierna verzorgden de A.J.C. en de Ne derlandse Culturele Sportbond een vrolijk programma van dans en spel. Kinder-Meifeest Ongeveer duizend kinderen uit alle delen van Haarlem hebben vanmorgen van de 1-Meiviering genoten in de grote zaal van het Concertgebouw. In groepsverband ver trokken ze van de Ramplaan, het Leidse- plein, Nagtzaamplein, de Vergierdeweg, de Pijnboomstraat, het Spaarnhovenplein en het Fran* Halsplein naar het Concert gebouw, waar het marionettentheater van Bert Brugman hen liet meeleven met de avonturen van de zo populaire kabouter Paulus. De opvoering viel bij de kinderen in goede aarde. De verzorging, met name de muzikale illustratie, maakte de opvoe ring tot een succes. Na een tractatie zon gen de duizend kinderstemmen samen en kele liederen. Daarna volgden een paar aardige filmpjes, die het 1-Meifeest voor deze kinderen besloten. Donderdag 7 Mei hoopt de besteller Th. v. d. Landen, wonende Van Keulenstraat 6, Haarlem, zijn 25-jarig jubileum te vieren in dienst van de P.T.T. De jubilaris begon zijn loopbaan in Mei 1927 als buslichter in Haarlem. In 1938 volgde zijn benoeming als bestel ler, waarna hij al spoedig werd belast met de buitenbestelling, o.a. Haarlemmerliede en Zuid Schalkwijk. Na enige jaren werkzaam te zijn geweest op het expeditiebureel Postgebouw Bal juwslaan. verzorgt de heer Th. v. d. Landen de laatste tijd het sorteren van de corres pondentie voor de postboxenhouders aan het hoofdkantoor Zijlstraat en het postge bouw Baljuwslaan. BINNENLAND De raad van Harlingen nam in zijn vergadering van 6 Februari het besluit een bedrag van f25.000 van de algemene reserve beschikbaar te stellen voor het Rampen fonds. Van Gedeputeerde Staten werd dit besluit evenwel terugontvangen met de me dedeling dat, gezien een tekort van f 130.000 op de begroting, tegen het verlenen van deze bijdrage bezwaren proesten worden gemaakt. In de eerstvolgende raadsverga dering komt nu een voorstel van B. en W. aan de orde om het indertijd genomen be sluit in te trekken. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, de heer A. van Geluk, zal morgen, Zaterdag, geen spreekuur houden. De heer J. Aarts te Haarlem is aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen natuur kunde. Donderdagmiddag om vijf voor enen had een vierenveertigjarige bezorger op de gedempte Oude Gracht naar het optreden van een artist gekeken en wilde zijn weg vervolgen. Hij liep met de fiets aan de hand en stak de rijweg over om zijn weg in de richting van het Verwulft te vervolgen. In dezelfde richting reed een bestelauto en de bezorger werd aangereden. Hij klaagde over pijn in de rug en in het hoofd en is per zie kenauto naar zijn woning vervoerd. Aan de stichting Klinisch Hoger On derwijs te Rotterdam is geslaagd voor het semi-artsexamen de heer J. J. van der Andel te Haarlem. (Verkort weergegeven) Nogmaals de bussen. Naar aanleiding van het onderschrift van de redactie bij de ingezonden brief betreffende de „service" van de N.Z.H. i.v.m. de vertraging bij de buslijnen 1 en 2 te Heemstede in de afge lopen weken, wilde ik de aandacht eens vestigen op de bussen in „Noord". De nieuwe routes van lijn 1 en 2 en 5 zijn nu een maand oud, doch bevredigen allerminst. Vooral de bewoners van de Ver gierdeweg en daarvan ten Oosten liggende straten, tussen de Eksterstraat en Muider- slotweg, zijn zeer gedupeerd. Wel rijden nu lijn 1 en 2 door tot de Vondelweg, maar de haltes (vooral richting Noord) zijn zo uit elkaar gelegen, dat de afstanden voor be jaarde mensen en voor hen die slecht ter been zijn, veel te groot zijn. Waarom niet één lijn over de Vergierde- weg laten lopen? Dit mag m.i. geen be zwaar zijn. Op die manier hebben zowel de bewoners in de omgeving van de Jan Luykenstraat als die ten Oosten van de Vergierdeweg een goede verbinding. Mocht dit om technische redenen niet mogelijk zijn, dan zou wellicht verplaatsing van de halte Jan Luykenstraat naar de Gijsbrecht van Aemstelstraat te overwegen zijn. Haar lem-Noord wil graag meeprofiteren van de „N.Z.H.-service"! P. B. (Ter informatie van inzender moge die nen dat de routes zijn vastgesteld in over leg met het wijkcomité, waarvan het advies is gevolgd, met uitzondering van het eind punt van lijn 5, dat het comité op het Jephtaplein wenste té zien. Het principe van de verbindingen is, dat de lijnen 1 en 2 de wijken Westelijk van de Vergierdeweg bedienen en lijn 5 die Oostelijk daarvan zijn gelegen.) „Aan de linkerkant ziet u de feestelijk verlichte Kruisstraat.De grote reiswagen van de N.Z.H., nummer NB 67-31 draaide deze Haarlemse hoofdstraat in en daarmee is de duizendste rondrit een feit geworden. Honderden en nog eens honderden mensen hadden Donderdagavond urenlang onder de enorme overkapping op het Stationsplein staan wachten, alvorens zij in een der vele bussen konden stappen. En de mensen, die achter de rij moesten aansluiten zagen tientallen bussen hun neus voorbijgaan. Voor één keer vonden zij dit echter niet zo'n bezwaar, want ook zij wisten dat Don derdagavond 30 April de duizendste rondritbus zijn tocht zou gaan maken en met elke bus, die startte voor de rit door Haarlem-Lichtstad (De „licht"-bus zeggen de chauffeurs) zagen zij de kans om in de feestbus plaats te mogen nemen stijgen. En eindelijk om ongeveer half negen schoof er een feestelijk versierde, grijze reiswagen in de lange rij van wachtende bussen. Aan alle kanten stond er op, dat dit nu de duizendste bus was en de groep van veertig personen, die juist op het punt stond om in te stappen hieven spontaan een ge juich aan, dat de directieleden en het per soneel van de NZH, die natuurlijk bij deze heugelijke gebeurtenis aanwezig waren, als muziek in de oren geklonken zal hebben. Immers dit bewijst, dat de avondritten bij het publiek bijzonder in de smaak vallen en de lange rij wachtenden, die zelfs tot voorbij de uitgang van het station stonden, waren hiervan het levende bewijs. De directeur van de NZH, de heer J. J. Jurrissen, die tijdens het vreugde-getoeter van de andere bussen op de treeplank van de feestbus had plaatsgenomen, wees er in een kort woord op, dat een groot deel van het succes van de avondritten te danken was aan de vaste staf van medewerkers en chauffeurs. Als attractie had de NZH de veertig passagiers van deze bus een gratis rondrit aan te bieden. De dames werden bovendien nog verrast met een grote bos oranje tulpen. Mevrouw Jurrissen overhandigde de chauffeur van de bus, de heer F. Somers, een doos sigaren en een bos tulpen. En toen vertrok de bus dan; nagewuifd door de vele wachtenden, die het zeer spor tief opnamen, dat zij niet tot de gelukkigen behoorden. De heer Somers. die een kleine vijfen twintig jaar als chauffeur dienst doet, is als het ware gespecialiseerd op deze avond ritten. Van 14 Maart af maakt de NZH namelijk deze rondritten reeds. Overdag zitten de mannen op de reiswagen, maar 's avonds moeten zij weer klaar staan om de vele toeristen en bezoekers van Haarlem-licht stad van dienst te zijn met de duidelijke explicaties bij alle gebouwen. Uiteraard heeft de NZH nog talrijke an dere bussen ingelegd, maar de chauffeurs van de reiswagens waren met z'n achten en zij moesten dan ook loten, wie van hen de duizendste bus zou besturen. Chauffeur F. Somers was de gelukkige en misschien met nog meer enthousiasme dan anders, vertelde hij zijn passagiers over de bezienswaardigheden van zijn stad. Via de Nassaulaan, de Grote Markt was immers afgesloten, ging de bus naar het Houtplein en vervolgens reed de heer F. Somers langs alle straten en gebouwen, die zelfs maar een beetje feestelijk verlicht waren. Met enkele woorden gaf hij via zijn microfoon een korte duidelijke verklaring van de gebouwen, die men in het voorbij gaan rustig bekeek. Langs de Flora, het Spaarne, de Amsterdamse Poort en de Bavo ging de bus weer naar de standplaats aan het Stationsplein en dit was na vijf kwar tier rijden het einde van een uitermate feestelijke rit. En terwijl de passagiers nog eventjes stonden na te praten verdwenen in de verte de achterlichten van de bus NB 67-31 om de hoek van de Kruisstraat als bus num- mero duizend-zoveel. En aan het stuur van deze reiswagen zat opnieuw de onvermoeibare chauffeur F. Somers. „Aan de linkerkant ziet u de feestelijk verlichte Kruisstraat...." De ritten gingen door; er stond immers nog een lange rij mensen te wachten en bij het busvervoer is elke minuut, nee, elke seconde tijd verlies, bijzonder kostbaar. Twee avonden achtereen heeft de R.K. Rederijkerskamer Alberdingh Thijm in de Stadsschouwburg haar publiek bezigge houden met een spel, waaraan de grote Priestly mede debet is, te weten de comedie „Springvloed" van George Billam en J. B. Priestly. Comedie is eigenlijk een epithe- thon zoals ook drama het zou zijn. Het is in feite een praatstuk, een zwaar moralise rend praatstuk met een vage sociale ten- denz, die er steeds inzit, maar er niet uit komt. De heren Billam en Priestly sturen een aantal jongelui naar Londen, doen hen vele teleurstellingen geworden, bezorgen hen echter een goed pension en een drie dubbele bruiloft aan het eind. Een en ander gaat natuurlijk met emoties gepaard, doch helaas met weinig actie. Het spel heeft dan ook bitter weinig om het lijf en helaas moet dat ook gezegd worden van het to neelspel, dat de leden van de Rederijkers kamer lieten zien, al dient men in het oog te houden, dat hun maar weinig spelmo- gelijkheden geboden werden. Eerlijk ge zegd is de keuze van het stuk mij niet dui delijk. Men kon toch voorzien, dat het zo moest lopen. Daarenboven bleef regisseur Van der Linden kennelijk in gebreke om zijn spelers boven de middelmaat van het stuk uit te werken. Zij moesten het dus zelf doen, wat voor de routiniers, die Joop Kruyver en Jan Leeflang zijn, niet zo be zwaarlijk was, ofschoon andere goede be kenden als Mies Nielen-Vlekke en Henk Boeree toch niet tegen hun taak waren op gewassen. Jan Icas van Dijk liet zich maar heel even zien, maar hij deed dat op de plezierigste wijze, die men zich kan den ken. Summa summarum: er valt niet veel loffelijks over de voorstelling te vertellen. De Rederijkerskamer heeft een reputatie te Haarlem/ die haar verplichtingen oplegt. Ze zal, naar'ik verwacht, zich revancheren. Daarom maar niet veel gezegd over dit zwakke zijsprongetje op haar pad. P. W. FRANSE. „Koninginnedag" Wanneer wij het op de Eerste Mei over „Koninginnedag" hebben, moet u daar vooral niets achter zoeken. De tijden liggen ver achter ons, dat een deel van ons volk zich afzijdig hield van een feestviering op een der dagen dat een lid van het Vorsten huis verjaarde, en al evenmin wekt de viering van de inter nationale Dag van de Arbeid tegenwoordig nog wrevel of hoon bij weer andere groepen van de bevolking. Maatschappelijke en politieke geledingen zijn gelukkig! in dat opzicht naar elkaar toe gegroeid en daarom schrijven we vandaag met een gerust hart over „Koninginnedag". Daarmee bedoelen we dan het Centrum comité „Koninginne dag", welk illuster gezelschap morgenavond met een diner bij „Brinkmann" onder de klanken van „Arti et reli- gione", dat op de Grote Markt daartoe een ereconcert geeft, zijn zilveren jubileum viert. Merkwaardig Het Centrum comité „Koning innedag" is wel één van de merkwaardigste instellingen die onze goede stad kent. Geboren in 1928 uit een ini tiatief van de heer P. J. M. van Tetering, die vond dat de straatverenigingen in het cen trum maar eens wat moesten doen om van de Oranjefeesten wat meer te maken dan alleen maar een aubade met een concert op de Grote Markt, heeft het Centrum comité „Koninginnedag" in de loop van een kwart eeuw aan de viering van de verjaardag van de regerende vorstin, later ook aan die van de Bevrij dingsdag een luister weten bij te zetten die zijn weerga moeilijk vindt. Dat hebben de Haarlemmers dan te danken aan een kleine groep stadgenoten, overwe gend winkeliers, die ieder jaar het enthousiasme opbrachten weer wat nieuws uit te denken. De namen van die eerste pio niers op dit onontgonnen ter rein mogen wij u niet ont houden: het waren W. Worst, Jac. van Maris, J. J. A. van der Linden, F. H. Kehlenbrink, J. H. Albers, A. Kurvers, H. Stinis, F. Duyn, P. Mul en W. Oostwald Sr. Vier van het Centrumcomité in één landauer. Van links naar rechts de heren D. J. Ellinckhuyzen (de man van de optoch ten), de altijd rustige Jac. van Maris, de nestor van het comité J. J. A. van der Linden en de secretaris P. B. van Eerdenburg. De foto werd genomen tijdens de joyeuse entrée van de carnavalsgroep uit Kerkrade in 1952. Veteranen Van die eersten zijn nog steeds twee oudgedienden actief: de heren Jac. van Maris en J. J. A. van der Linden, beiden schoenenhandelaars en ieder tien jaar penningmeester ge weest; de heer Van der Linden voor de oorlog, zijn collega thans nog. De heer Van Maris is ook nog op ander gebied een geziene en bekende figuur: namelijk in de kegelsport, waarin hij al meer dan veer tig jaar als voorzitter de be langen van „Haarlemsche Vriendenkring" behartigt. We schreven al dat het comité een merkwaardige instelling is Wie met een bestuurstech- nisch handboek onderzoekt hoe het nu wel zit met de basis van het comité zal ont dekken, dat het veeleer tot de olichargieën moet worden ge rekend dan tot de democra tieën. 't Doet er ook niet toe: 25 programmaboekjes liggen klaar om te bewijzen dat er van „inteelt" geen sprake is. Raadsel En de vergaderingen onder mr. J. A. P. C. ten Bokkel, die sinds 1945 het comité presi deert, worden gekenmerkt en door sprankelende geest tintelende levendigheid. Over de financiën ^preken we niet: ze zijn voor velen een raadsel en dat moet zo maar blijven. We volstaan met de mededeling, dat het comité er geen bureau en geen employés op na houdt, dat men zich er niet voor schaamt zelf met kisten vuurwerk te sjouwen als dat zo uitkomt, en dat des ondanks, neen: juist daardoor heel wat evenementen uit bus zijn gekomen waar- er de zo geïmporteerd uit Kerkrade. En ook de feesten van gisteren hebben weer bewezen, dat men wel iets kan organiseren zonder dat steeds allerlei com missies moeten worden inge schakeld of een beroep op de publieke kas moet worden gedaan. Daarbij komt dat het de trots van het Centrum-comité, al zijn programma's uitzondering gratis aanbiedt aan de gehele be volking. Daad gevraagd ding moet ons van het Het is jammer dat zo schijnen te weten, van het Centrum comité „Koninginnedag" lid kan worden en het daardoor in zijn belangrijke arbeid kan is dat het zonder Eén hart weinigen dat men over men nu nog spreekt. Denkt maar eens aan al die concours-hippiques en drave rijen, aan de allegorische op tochten van 1938 en 1948, aan de volksspelen, aan de variété programma's en toneelvoor stellingen, balletten en con certen, aan in de jongste tijd de zeepkistenrace, de rhapsodie in rood, wit en blauw en triomf van 1952 de grootse carnavalsviering, steunen. Daartoe behoeft men zich maar te wenden tot de secretaris, de heer P. B. van Eerdenburg, Alexanderstraat 14, of de heer Jac. van Maris, Barrevoetestraat 19. Men doet er een goed werk mee en men helpt mee het na de oorlog wat gezakte ledental op te vijzelen. Mogen velen hun erkentelijkheid voor 25 jaar Oranjefeesten van hoog niveau op die wijze tonen! Grutter De wijk Oud-Schoten krijgt ieder jaar meer de allure van een zelfstandige gemeenschap, natuurlijk wel hecht met de „stad" verbonden, maar met een eigen wijkleven. En al is dat natuurlijk vooral een ideële zaak, waarvan de bevordering een van de voornaamste taken van het wijkcomité behoort te zijn, zij heeft ook een materieel aspect, dat onder meer tot uiting komt in de vestiging van nieuwe zaken. De winkelvoorraad van Oud- Schoten is vandaag uitgebreid met het 372ste filiaal van De Gruyter. Men kan over het grootwinkelbedrijf denken hoe men wil, maar het feit, dat deze mammoeth onder de krui deniers het de moeite waard heeft gevonden zich ook in Oud-Schoten te vestigen (Ek sterstraat hoek Vergierdeweg) bewijst dat er leven in die wijk zit en dat is altijd een gunstig teken. Kermis De groene plekken der plant soenen geven de grijze stad openheid en frisse lucht. Het zijn kleine stukjes buiten, waar statige bomen rust in hun kruinen dragen, voort durend, ondanks de rusteloos heid van de maatschappij, die er langs en om woelt. Men kan er 's avonds wande len en wat keuvelen met zich zelf in een bescheiden para dijs, zonder philosofische ge ladenheid. En in die idylle hotsen echter lawaaierige kermiskarren naar het Zaanenplantsoen in Haar lem-Noord.. Ze komen er om wat vreugde te brengen ener zijds, wat vreugde te kapen anderzijds. Een bewoner van dit deel van de stad treurt nu om de verdwenen lentepracht, de lentepracht voor z'n deur. Alle zorg van Hout en Plant soenen wordt door tenten en wagens in eenmaal teniet ge daan. En hij vraagt zich af of dit nu wel nodig is. Hij zal waarschijnlijk niet alleen staan met zijn klachten, maar wie geeft een oplossing voor dit euvel. Het Zaanen plantsoen behoort tot de mooiste van Haarlem, maar het biedt tevens de beste plaats voor het houden van een kermis. En als we bedenken hoeveel kinderen op dit moment lang gewacht hebbennu ja, vooruit dan maar. ADVERTENTIE Artistieke FLORAPLEIN 1 HOEK HAZEPATERSLAAN HAARLEM Woensdagavond werd aan 68 leerlingen van de Gem. Avondschool voor Nijver heidsonderwijs te Haarlem het diploma uitgereikt dat de 4-jarige opleiding in al gemeen vormend-, technisch- en teken onderwijs afsluit. Hierbij waren tegen woordig de ouders van de leerlingen als mede de heren Chr. van Swol als vertegen woordiger van de Inspectie van het Nijver heidsonderwijs en de Stichting Bemetel, D. West van de Afd. Onderwijs, J. Ponk van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en vertegenwoordigers van Haarlemse in dustrieën. In zijn openingswoord sprak de heer Van Swol woorden van waardering aan het adres van de directeur en het lerarencorps. Hij feliciteerde de geslaagden met het be reikte resultaat en wekte hen op verder te gaan met hun vakstudie. De directeur van de school de heer J. G. Rijkeboer feliciteer de de jongelui en hun ouders, waarna hij woorden van dank sprak tot de leraren voor hun medewerking en tot de beide concierges. Hij herinnerde eraan, dat voor de leerlingen nu een periode geëindigd is die zeer moeilijk was. De leerlingen zijn overdag werkzaam in diverse bedrijven en gaan daarna, vier jaar lang, gedurende 8 maanden naar de avondschool, om kennis te vergaren. Hierna somde spreker diverse onderwijs inrichtingen op, waarheen de jongelui gaan konden om zich verder te bekwamen. Daarop werd overgegaan tot het uitrei ken van de diploma's, waarbij de best ge slaagde leerling uit iedere afdeling een ge schenk mocht ontvangen. Deze leerlingen waren de jongens: Ipenburg, Van Galen, Spoor, Spruyt, Bies, Bouw en v. d. Heuvel. Hierna werd door enige leerlingen de dank van de klassen vertolkt voor het ge noten onderwijs. Tenslotte werd de ouders gelegenheid geboden om een kleine expo sitie van het gemaakte tekenwerk te be zichtigen. In het kader van de festiviteiten, georga niseerd door het comité Nationale feesten Oud-Schoten, werd gistermiddag op het terrein van de R.K. voetbalvereniging Onze Gezellen aan de Vergierde weg ook nog een turndemonstratie gehouden, die ver zorgd was door de gymnastiekvereniging VOLO. Ondanks de voor een openlucht-turn- demonstratie wel zeer ongunstige weers omstandigheden, was de publieke belang stelling buitengewoon groot. Deze demonstratie was een onderdeel van een groter programma, zodat uiteraard de aan VOLO toegemeten tijd beperkt was tot vijfen veertig minuten doch toch had den de leiders, de heren H. Bruns en P. Veen, door enige keren twee verschillende groepen tegelijk te laten werken toch een afwisselend geheel weten te bereiken. Zo zagen wij van de jongste meisjes de zoge naamde „zevensprong" goed uitgevoerd en van de oudere meisjes een vrije oefening op de melodie van „Naar de Speeltuin". De dames traden eerst op met een lenig heidsoefening op een pittige mars en daar na demonstreerden acht dames het vendel- zwaaien, dat door de zeer sterke wind een zware opgave was doch dat toch zeer be hoorlijk werd volbracht. De jongste jongens traden op met een hindernisbaan eri de middelste jongens met behendigheidsoefeningen op en aan lange banken. Het springen werd verzorgd door meisjes en jongsgroepen; de eer sten met bok de laatsten met spring- kast. Tenslotte vermelden wij nog het tur nen aan hoogbrug door een aantal heren, waarmede zij een verdiend applaus ver wierven. 3-354 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Republic Steel Slotkoers Openings- Woensdag knersei 9613/i4 96"/,o 162 162J4 186 V» 186J4 15824 15854 310), 309 9024 90 144)4 14454 127 54 12754 9854 98 8424 8454 161 161 15524 15524 160)4 16054 156% 15654 3713/i« 3754 51% 5254 4854 48 64% 6424 22 2254 395* 395*

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 15