Toenemende besparingen - CASTELLA'S DRIETAL VOL! PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws pg RR IS (je^ie ijca Lij! Nieuwe staatslening op komst? De radio geeft Zaterdag Met V E L P O N zie je er geen barst van! Arrestaties wegens spionnage in België Minister Boelganin herhaalt vredeslitanie Nu ook Castella Bloemenzeep Zcch ió het ZO J VRIJDAG 1 MEI 1953 Effecten- en Geldmarkt Jersey-Costuums Favoriet Geen overeenstemming in Panmoendjom Oostenrijkse Schilling gedevalueerd Groter investeringen op zekere voorwaarden Strijd in Birma Stakingen in Frankrijk Schoonheid voor iedere vrouw Bomaanslag in Buenos Aires Bommen op Mau Mau Wijsheden uit de natuur geput Uit het rijk gedocumenteerde verslag van de president van de Nederlandsche Bank, waarvan we deze week een uittreksel heb ben opgenomen, is wel duidelijk gebleken dat de financiële en economische toestand van ons land in 1952 zich gunstig heeft ontwikkeld en voor het monetair evenwicht dat thans bestaat, een vrij stevige basis aanwezig is. Het is niet in de laatste plaats laatstgenoemd feit dat de oorzaak is van een voor onze volkshuishouding uiterst belangrijk verschijnsel, n.l. de toeneming van de besparingen, waaruit tenslotte het kapitaal voor industriële expansie en be strijding van de werkloosheid moet ont staan. De president wijst er ergens op dat het Rijk in de naaste toekomst voor grote uitgaven staat, ook in verband met de rehabilitatie van de door de watersnood getroffen gebieden en dat er grote gevaren besloten liggen in het op de balans van de Nederlandsche Bank voorkomende saldo van de bijzondere rekening, ultimo 1952 1155 millioen en het zeer belangrijke te goed in rekening-courant, dat het Rijk bij de bank heeft. Zouden deze bedragen voor de financiering van reëele bestedingen worden gebruikt, dan zou dat dezelfde be tekenis hebben ais waren deze beste dingen gefinancierd uit geldcreatie. Dat wil dus zeggen dat inflatie zou optreden en de heil zame invloed van de Amerikaanse hulp zou worden ongedaan gemaakt. Het is immers duidelijk dat door het uit geven van deze gelden voor reëele beste dingen de geldsomloop belangrijk zou wor den vergroot zonder dat hier een grotere productie of een toeneming van de devie zenvoorraad tegenover staat. In dit ver band is het daarom van groot belang dat de nationale besparingen gedurende 1952 belangrijk zijn toegenomen en wel mag worden aangenomen dat de in 1951 en 1952 bij onze bevolking teruggekeerde spaarzin ook thans nog onverzwakt bestaat. De ste vige basis, welke de gulden heeft verkre gen en die volgens de president zelfs aan leiding geeft om de convertiviliteit te over wegen, heeft daartoe als bekend in sterke mate meegewerkt. Door de prijsdaling van de goederen is de koopkracht van het geld in het afgelopen jaar zelfs toegenomen en er behoeft niet aan te worden getwijfeld of de regering zal de waarschuwing van de president ter harte nemen en de mone taire positie van ons land niet door nieuwe geldcreatie in de waagschaal stellen. Terwijl in 1951 bij de spaarbanken nog 79 millioen meer werd opgevraagd dan ingelegd, was er in 1952 een overschot van 260 millioen. Voorts hebben de z.g. col lectieve besparingen, n.l. die bij de levens verzekeringsmaatschappijen 360 millioen en bij de pensioen- en sociale fondsen ƒ350 millioen belopen, zodat de particuliere be sparingen op c.a. 1 milliard mogen wor den gesteld. In totaal worden de nationale besparingen op 3.13 milliard geschat, waarvan 1.33 milliard netto is geïnves teerd (namelijk 1.93 milliard voor aan schaffing van kapitaalgoederen minus 600 millioen intering op voorraden), zo dat het netto overschot 1.86 milliard be draagt, overeenkomende met het overschot op de lopende rekening van de betalings balans. Evenals de directie van de Twent- sche Bank verwacht ook de president van de Nederlandsche Bank geen noemens waardige vermeerdering van de bedrijfs voorraden, omdat bij een minder overspan nen conjunctuur, bij meer vrijheid en mo gelijkheid van aankoop en daardoor meer ADVERTENTIE GROTE KEUZE Weense en Franse vele grote maten v.a. 99.50 Barteljorisstraat 27 b. d. Grote Markt Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Metrolope-orkest. 10.40 Pianorecital. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Con cert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespre king 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma 15.15 platen. 15.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.00 Platen. 16.10 Sport. 16.45 Platen of sport. 17.15 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Amusementsmuziek. 18.40 Regerings uitzending: Zoeklicht op de Westerse De fensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Sa men Europa. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Actualiteiten. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 De vertraagde Paashaas, causerie. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zon dag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 3.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Weekjournaal. 14.15 Platen, met toe lichting. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Platen. 15.30 Van de Wieg tot het Graf. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest en soliste. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Koorzang. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 Het Oude Testament in deze Tijd. causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Muziek uit het Zuiden. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Verzoekprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.15 Bazuin met piano. 14.25 Platen. 14.40 Bazuin met piano (vervolg). 14.55 Platen. 15.00 Muzikale Kroniek 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek (vervolg). 16.45 En gelse les (Pl.m. 17.00 Reportage). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Kamermuziek. 18.10 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Platen 20.00 Omroep-orkest en solist. 21.00 Platen. 21.15 Moderne tijden. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz- commentaar. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. Deel 6. (Op 224, 49, 42 en 31 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de Week. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.). continuïteit in de aanvoer, met aanmerke lijk geringere voorraden kan worden vol staan. Ondanks de pogingen van de regering om de nieuwe investeringen bij het bediijfs- leven te stimuleren, is er voorshands geen reden om te verwachten dat deze in 1953 zullen toenemen. Minister Zijlstra verwacht zelfs dat de investeringen 400 millioen beneden de taakstelling zullen blijven. Daar ook op de belastingachterstand in 1952 een flink eind is ingelopen, ziet het er dus naar uit dat de geld- en kapitaal ruimte in ons land vooreerst zal aanhou den en er dus voor het Rijk gelegenheid zal zijn de geldmiddelen, welke het nodig heeft voor de uitvoering van publieke werken en de rehabilitatie van de ramp gebieden op de kapitaalmarkt aan te trek ken. Het gerucht gaat dan ook dat over wogen wordt een lening van millioen uit te geven, waarbij het nog niet zeker schijnt te zijn op welke wijze dit zal ge schieden. Het feit dat de collectieve besparingen in ons land de laatste jaren zo zijn toege nomen en de verzekeringsmaatschappijen en de pensioen- en sociale fondsen tezamen c.a. 700 millioen per jaar tot zich trek- ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VEIPON VRAAG DE JUISTE SOORT ken, heeft er toe geleid dat het Rijk zich herhaaldelijk met deze grote beleggers heeft in verbinding gesteld en ondershands grote bedragen uit hun kassen aan zich kon trekken. Thans schijnen weer bespre kingen gaande te zijn, waarbij genoemde fondsen niet beneden een rente van 3% willen gaan, terwijl het Rijk met 3V2 meent te kunnen volstaan. Tevens schijnt er echter sprake van te zijn dat men ook in de kringen van de grote beleggers lang zamerhand van het systeem der onders- handse plaatsingen terug wil naar de uit gifte van openbare emissies, gelijk we die vroeger hadden als het Rijk geld nodig had. Het voordeel hiervan is dat de fondsen daardoor in het bezit komen van meer cou rante beleggingen, wijl de uit te geven staatsleningen op de beurs worden geno teerd, terwijl ook de particuliere beleggers daarop dan ook kunnen inschrijven en op die wijze een meer gezonde waardering van staatsschuld ontstaat. Het spreekt wel vanzelf dat men op de beurs, die de laatste tijd meestal werd uit geschakeld, dit denkbeeld van harte toe juicht, ook omdat het thans verbroken evenwicht tussen vraag en aanbod van obligaties tot een al te sterke daling van de rentestand leidt. PANMOENDJOM (Reuter). Na de bijeenkomst van vandaag van de bestands- onderhandelaars heeft generaal Harrison aan de pers meegedeeld, dat de Noorde lijken nog geen neutraal land hebben voor gesteld voor het opnemen van de krijgs gevangenen die niet naar huis willen. De geallieerden hebben thans Zweden voor gesteld. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, McDer- mott, heeft het bericht tegengesproken volgens hetwelk het UNO-opperbevel in Korea elk Aziatisch land ongewenst zou achten als neutrale staat onder welks be heer de krijgsgevangenen zouden komen, die niet naar huis willen terugkeren. Generaal Harrison, de voornaamste ge allieerde onderhandelaar, had volgens het bericht verklaard, dat de ligging in de na bijheid van communistische landen de Aziatische staten blootstelt aan communis tische invloed. Volgens sommige berichten zijn de Noor delijken voorstander van het aanwijzen van India als beherende neutrale staat. Men is thans bezig de rijksweg Arnhem-Nijmegen op dubbele breedte te brengen. Het leggen van de betonnen bovenlaag op het nieuwe weggedeelte is reeds begonnen. Op de achtergrond: de bestaande weg. WENEN (Reuter). De nationale bank van Oostenrijk heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Mei het tot dusverre toe gepaste stelsel van dubbele wisselkoersen voor de Schilling zal komen te vervallen, en dat er voortaan voor iedere valuta slechts één wisselkoers zal gelden, die ge baseerd zal zijn op een verhouding van 26 Schilling voor een Amerikaanse dollar. Sedert 5 October 1950 golden in Oosten rijk een zogenaamde premiekoers van 26 Schilling voor een Amerikaanse dollar en een handelskoers van 21,3 Schilling voor een dollar. Wegens de moeilijkheden, die de Oostenrijkse uitvoer ondervond tegen prijzen, die op de handelskoers van 21,3 Schilling waren gebaseerd, is thans be sloten, dat voortaan uitsluitend de koers van 26 Schilling zal worden toegepast, die tot dusverre uitsluitend gold voor kapi taalsovermakingen, het tourisme en derge lijke speciale doeleinden. Volgens bankierskringen te Wenen is de Oostenrijkse regering voornemens een reeks maatregelen te treffen om een plot selinge stijging van de kosten van onont beerlijke importgoederen als resultaat van de wijziging van de wisselkoers te voor komen. DJAKARTA (Aneta). De N.V. Ba taafse Petroleum Maatschappij is van plan, haar in Indonesië geïnvesteerd kapitaal in de tijd van 10 jaar met 4 milliard rupiah te vermeerderen, waarmee naar men hoopt, de huidige olieproductie met 3 millioen ton kan worden opgevoerd, aldus heeft de al gemene vertegenwoordiger van de maat schappij in Indonesië, de heer Bolderdijk aan het dagblad „Merdeka" medegedeeld. De uitvoering van dit plan hangt echter af van verschillende voorwaarden, die de BPM aan de regering heeft gesteld, te we ten zekerheid over het rechtsherstel aan de maatschappij over haar eigendommen en concessies in Noord-Sumatra en Mid- den-Java, handhaving van de orde en vei ligheid in het binnenland en een fiscaal klimaat, waarbij de winstverdeling vast gesteld wordt op een „fifty-fifty"-basis. Indien de regering en de BPM ten aan zien hiervan een overeenkomst kunnen be reiken, zal de maatschappij in de tijd van 10 jaar haar geïnvesteerde kapitaal met 4 milliard vermeerderen. De huidige produc tie, die het vooroorlogse peil heeft bereikt, bedraagt ongeveer 5 millioen ton. De hogere productie zal, indien een overeen komst wordt bereikt voornamelijk worden opgeleverd door de oliebronnen in Noord- Sumatra en Centraal-Borneo. (Van onze correspondent in Brussel) De departementen van Justitie en van Defensie te Brussel zijn uiterst zwijgzaam over een spionnagezaak bij Meisbroek, waarbij drie Belgen zijn aangehouden toen zij op de militaire vliegbasis van Meisbroek bezig waren met het doorseinen naar Ko penhagen van inlichtingen over de aanleg van militaire luchtbases in België. Men vermoedt, dat deze informaties via de Deense hoofdstad achter het IJzeren Gor dijn werden doorgegeven. De drie gearresteerden werden onmid dellijk in handen gegeven van de justitie en hangende het onderzoek zullen geen gegevens over deze zaak worden vrijgege ven. Het is niet eens zeker, of het proces in het openbaar gevoerd zal worden. Wat onmiddellijk opvalt, is het feit dat het om zeer jonge mannen gaat: Bastijn, die 20 jaar oud is, heeft te Antwerpen ge studeerd en specialiseerde zich in de bouw van vliegtuigmodellen en radio. Walter van Peborgh uit Lier staat aldaar bekend als communist. De beroepsmilitair, die in deze zaak betrokken is, Willy de Laet, die even eens in Lier woont, is 22 jaar oud. Door zijn centrale ligging is België een zeer geschikt gebied voor het aanleggen van militaire bases. Zo werd een Engelse militaire basis in de omgeving van Ant werpen gebouwd, een Amerikaans vlieg veld te Florennes en binnenkort zal er een Canadese basis in de Kempen komen, om enkele voorbeelden te noemen. Men zocht in België reeds lang naar de organisatie, die gegevens over deze werken achter het TJzeren Gordijn deed verdwij nen. Chinees-nationalistische guerillastrijders hebben een geheel Birmees bataljon gebon den in tegenaanvallen om hun nederlaag tegen de Birmese regeringsstrijdkrachten in Maart ongedaan te maken. De slag wordt uitgestreden in het gebied van Mongpoe. Volgens berichten van het front beschik ken de Chinezen over stukken geschut van 75 en 81 millimeter. Twee pantserwagens van de regeringsstrijdkrachten zijn vernie tigd. De acties van de Chinezen tarten een besluit van de UNO waarin een beroep wordt gedaan op de buitenlandse troepen in Birma de wapens neer te leggen. In Frankrijk heeft zich Donderdag een aantal stakingen van korte duur voorge daan, die ten doel hadden aan verschillen de eisen der werknemers, waaronder ook om loonsverhoging, kracht bij te zetten. Er is gestaakt door werknemers van spoor weg- en havenbedrijven, scheepvaartmaat schappijen, banken, het beurswezen en de auto-industrie. Een staking van stuurlieden en andere leden der bemanningen die begon in de haven van Le Havre, is overgeslagen naar andere Franse havens. Sleepbootbeman ningen zijn een sympathie-staking begon nen. MOSKOU (Reuter). Maarschalk Boel ganin, de Sovjet-Russische minister van Defensie, heeft vandaag in een rede op het Rode Plein tijdens een een-Meibetoging nogmaals de overtuiging uitgesproken, dat alle internationale geschillen op vreedzame wijze kunnen worden opgelost. Boelganin zeide, dat bij de Westelijke leiders „tot dus ver geen tekenen te bespeuren zijn, dat zij de bewapeningscampagnes willen beper ken". Naar hij verklaarde, „bouwen zij militaire bases in Europa en Azië, in het bijzonder in landen, die aan de Sovjet- Unie grenzen". De Sovjet-Russische rege ring zou derhalve aandacht blijven schen ken aan het verzekeren van de verdediging en beveiliging van het land. Boelganin noemde de strijdmacht van de Sovjet-Unie een machtig bolwerk van het vredelievende werk van het Sovjet- Russische volk. Boelganin verklaarde verder, dat de Sovjet-Unie de vrede wil waarborgen en beveiligen. „Wij strijden tegen de voorbe reiding en het ontketenen van een nieuwe oorlog, voor internationale samenwerking en het bevorderen van zakelijke betrek kingen met alle landen. De Sovjet-Russi sche regering zal iedere stap van de rege ringen van andere staten, die werkelijk gericht is op het verminderen van de span ning van de internationale situatie, toe juichen. De Sovjet-Russische regering zou gaarne zien, dat vredelievende verklarin gen van de leiders van die staten met da den gestaafd worden". ADVERTENTIE Castella brengt iets nieuwsiets fijns: onverpakte Bloemenzeep met de geur van pas ontloken rozen en in vier zachte tinten. De heerlijk frisse zeep blijft geheel in de traditie van het weldadige, rijke schuim. En toch is de prijs maar 20 cent. Nu kan men zonder overdrijving zeggen dat iedere vrouw mooi kan zijn. Iedere vrouw kan zich nu Castella aanschaffen. Als Uw huid is ingesteld op rijk, overvloedig schuim, dan kunt U het beste Castella Spécial kiezen. Andere dames prefereren weer de klassieke Castella Schoonheidszeep. Beide kosten 32 ct. Maar als U slechts een bescheiden bedrag wilt besteden en toch een zeep van naam wilt hebben, neemt U dan Castella Bloemenzeep (20 cent). BUENOS AIRES (Reuter). Heden ochtend vroeg zijn te Buenos Aires drie bommen ontploft, twee op pleinen en één voor de centrale groente- en fruitmarkt. Er is enige materiële schade aangericht. Een van de pleinen waar een bom is ont ploft, is het Plaza de Francia, dat enkele honderden meters van het huis van presi dent Perón verwijderd ligt. De voormalige gouverneur van de Ar gentijnse provincie Buenos Aires Domingo Mercante is Donderdag uit de Peronisti- sche partij gezet. Mercante, die beschuldigd werd van obstructie en ontrouw, was een van de intiemste vrienden en medewerkers van president Perón. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders van N.V. Philip's gloeilampen fabrieken zal worden voorgesteld over het boekjaar 1952 uit te keren een dividend van 12 pet. op de gewone aandelen en van 7,2 pet. op preferente aandelen. Daar per 6 Januari 1953 over het boekjaar 1952 reeds een interimdividend van 6 pet .op de gewone aandelen betaalbaar werd gesteld, bedraagt het slotdividend 6 pet. Op de gewone aan delen en 1.2 pet. op de preferente aandelen. 31. „Ahum", mompelde Joris, ,,het beste is, dat ik mij thans schielijk verwijder, alvorens men hier komt om lastige vragen te stellen". Hij greep de handvis, sprong over de benen van zijn verblufte mede reiziger en rukte het portier open. „Wel aan", mompc''V hij, uit de coupé sprin gend, de kust is nog vrij". Doch hierin vergiste hij zich; Pandadie na de botsing met de trein, samen met Pat op de wagon lag te duizelen, richtte zich op en zag juist Joris naar buiten snellen. „Daar gaat hij!", riep hij. „Wie?", vroeg Pat, nog een wei nig versuft. Joris natuurlijk!", riep Pan da, „vlug, achter hem aan!" Meteen klom hij van de wagon en begon de achtervol ging. Pat volgde met knikkende knieën; het valt ook niet mee om hard te rennen, als men juist met zijn hoofd een deuk in een wagon heeft geslagen. Twee treinbe- ambten, die inmiddels hadden geconsta teerd, wie aansprakelijk voor het trekken aan de noodrem was, namen ook aan de achtervolging deel. „Oef!", mompelde Jo ris, „thans kan slechts een snelle sprint moeilijkheden voorkomen!" NAIROBI (Reuter). Drie R.A.F.- vliegtuigen hebben Donderdag acht bom men geworpen op een vermoedelijke schuilplaats van „Mau-Mau"-leden in de Aberdarebergen in Kenya. Dit is de eerste maal, dat bommen werden gebruikt bij de bestrijding van de geheime inheemse orga nisatie. De schuilplaats «werd tevens door de vliegers beschoten. Een grote Mau-Mau-bende, gewapend met brenguns en geweren, heeft Woens dagavond een dorp in het gebied van Fort Hall aangevallen. Vier inheemse politie mannen en vier burgerwachten werden door de aanvallers gedood. De bende maakte een aantal geweren buit. Op weg. De veertien Fransen, die drié jaar in Noord-Korea geïnterneerd zijn ge weest, zijn Donderdag met een speciaal Frans vliegtuig uit Moskou naar Parijs vertrokken, enige uren nadat zij na een reis van twaalf dagen door Mandsjoe- rije en Siberië m Moskou waren aange komen. Aanval. Het officiële orgaan van de Rus sische regering, Izvestia, heeft Donder dag geschreven, „dat er geen twijfel aan is, dat de kliek van Bonn alles zal doen om haar militaire overeenkomsten met de Westelijke landen van kracht te cloen worden". Hiertegenover stelde het Duitse volk zijn „groeiende vastbeslo tenheid om de vrede tot stand te bren gen en zich te herenigen tot een enkele vredelievende staat". Amnestie. De dertigjarige Brit Bundock, die vijf jaar lang eigenlijk een gevan gene in de Britse ambassade te Mos kou is geweest, zal toestemming krijgen naar Groot-Brittannië terug te keren. De plaatsvervangende Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, ont bood de Britse ambassadeur, Gascoigne, Donderdagavond op het ministerie van Buitenlandse Zaken en deelde hem mede, dat de amnestie, die op 28 Maart is afgekondigd ook voor Bundock geldt. Bundock, een magazijnmeester van de Britse ambassade, werd bij verstek door een hof te Moskou tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van een vergrijp je gens een Russisch meisje. Kracht. De Britse minister van Bevoorra ding, Duncan Sandys, heeft Donderdag in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat bij Sellafield in Cumberland (Noord- Engeland) een experimenteel atomisch krachtstation zal worden gebouwd, dat electriciteit voor industrieel gebruik zal leveren. In Amerika heeft men reeds eerdei' met behulp van bestaande atoomzuilen electriciteit opgewekt, doch dit zal het eerste speciaal voor opwek king van electrische energie gebouwde krachtstation zijn. Aanbod. Over het aanbod van het opper bevel van de UNO tot betaling van 100.000 dollar aan de eerste communis tische piloot die een straaljager van Russische makelij in handen van de verbondenen speelt, heeft de Britse eerste minister. Sir Winston Churchill, Donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat het omkopen van vijanden niet in strijd is met het algemeen aanvaarde oorlogsrecht, mits er vijandelijkheden aan de gang zijn. Trein. West-Duitse spoorwegdeskundigen hebben Donderdag een model van een nieuw type trein aanschouwd, dat zo wel op een monorailbaan als op een autoweg kan rijden. Een door Zweden gefinancierd genootschap voor weten schappelijk onderzoek op het gebied van het vervoer toonde op de proefbaan op de Fülingerheide de nieuwe trein. Hetzelfde genootschap demonstreerde in October van het vorig jaar op de Fühlingerheide een monorailtrein. Des kundigen verklaren dat de nieuwe trein het tijdrovende overladen van goede ren van vrachtauto's in spoorweg wagons en omgekeerd overbodig maakt. De nieuwe trein wordt de „Alweg- automat" genoemd, naar Axel Lennert Wenner-Gren, de 72-jarige Zweedse in dustrieel, die het onderzoek financieel steunt. Plan. Tijdens een verblijf in het Zuiden van Thailand heeft het hoofd van de politie in Malakka een overeenkomst gesloten met de commissaris van de provincie Bonokhla om een plan op te stellen ter bestrijding van verzetsacti viteit van communisten in oerwoudge- bieden, die voor moderne voertuigen ontoegankelijk zijn. Volgens dit plan zullen eenheden van Thailand en Ma lakka een stelselmatige zuivering van communistische bolwerken uitvoeren. Dank. De Nederlandse ambassadeur in West-Duitsland, de heer A. Th. Lam ping, zal op negen Mei naar aanleiding van het tweede Homburger tulpenfeest de officiële dank van het Nederlandse volk voor de West-Duitse steun voor de slachtoffers van de overstromings ramp overbrengen. De KLM zal 20.000 tulpen uit Nederland naar Bad Hom burg brengen. ADVERTENTIE SSTR AAT 20 TEL. 1343Q FALCON REGENJASSEN DOOR het kweken van pelsdieren is in Canada de bontproductie veel minder afhankelijk geworden van verschillende schommelingen in de natuur dan vroeger. Het feit, dat in deze eeuw nog slechts 7 van het aantal vossenvelllen in Canada door de jacht werd verkregen, spreekt in dit opzicht voor zichzelf. In vroeger jaren waren de schommelingen in de aanvoer van bont echter bijzonder sterk, hetgeen tot uitdrukking kwam in de statistieken die de Hudson Bay Cy sedert het midden van de vorige eeuw heeft aangelegd. Uit die nauw keurig bijgehouden cijfers bleek voorts een - achteraf zeer begrijpelijke - samenhang te bestaan tussen de schomme lingen van de ene bontsoort en die van de andere. Wanneer het sneeuwhoen-konijn bijv. een vruchtbaar jaar had, kwam dit het volgend jaar tot uitdrukking in de veel grotere aantallen waarin de lynx werd aangetroffen, welk dier immers voorname lijk van het sneeuwhoen-konijn leeft. En omgekeerd had een schaars konijnenjaar tot gevolg dat een jaar later de lynx zich weinig liet zien. Een soortgelijke samen hang tussen goede en slechte jaren bleek eveneens te bestaan tussen de lemming en de poolvos. Maar goed, zoals gezegd worden deze schommelingen thans grotendeels onder vangen door het kweken van pelsdieren, waardoor in het algemeen gesproken een veel gelijkmatiger pelsmarkt is verkregen. Bij het eekhoorntjesbont, waarvan Siberië de voornaamste leverancier is, kunnen echter nog verrassingen optreden,, omdat dit diertje niet in kwekerijen wordt opge fokt, waardoor zijn wederwaardigheden nog volkomen door de natuur worden ge dicteerd. Toch kunnen de Siberische jagers ons reeds te voren inlichten over de om vang van de te verwachten buit aan eek- hoorntjesvellen. Wat immers is het geval? De Siberische eekhoorn voedt zich voornamelijk met een bepaald soort nootjes van een boom die niet elk jaar vruchten draagt. Er kunnen zich dus grote verschillen in de vruchten- oogst voordoen, welke schommelingen van invloed zijn op de aantallen eekhoorntjes. Nu is het de jager in de Siberische wou den niet mogelijk vast te stel len of de notenoogst al dan niet overvloedig zal zijn, doch hij heeft geleerd zich in dit opzicht te verlaten op een meerkol. Deze vogel zoekt n.l. uit de door eekhoorntjes aangelegde voorraden de nootjes op en wanneer hij daarin onvoldoende aantallen aantreft, emi greert hij, met het oog op de toekomst, naar méér belovende streken. Uit het ver trek en uit de vlucht van deze meerkol weet de jager dus dat het een slecht noten jaar is en dat hij als gevolg daarvan niet op een ruime oogst aan eekhoorntjesvellen behoeft te rekenen. Het eekhoornbont zal in de toekomst dan schaars en duur wor den, zodat u er goed aan doet bij de schoon maak wat extra aandacht te besteden aan het wegbergen van uw bontjas. Over schoonmaak gesproken, weet u dat in een kamer, die zo juist een grote beurt heeft gehad, nog een vol pond stof aan wezig is? Dat is een enorme hoeveelheid! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2