De helft van het West-Duitse volk staat samenwerking voor Uitgaan in Haarlem „Les belles de nuit" vuurwerk van dromen Agenda voor Haarlem Een Eeuw geleden 2 DUITSLAND EN EUROPA J/%uUc ENAMEL Voor driekwart Clair op zijn best Een grabbelton vol mogelijkheden VRIJDAG 1 MEI 1953 STERK - DEGELIJK - APART Koninklijke onderscheidingen Minister Mansholt naar Amerika vertrokken Groningse werven moeten onder de maat bouwen 'n TIP VAN BOOTZ Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 30 April 1853 (Van een bijzondere medewerker) De hereniging; van de beide delen van Duitsland langs vreedzame weg is het hoofddoel van de West-Duitse buitenlandse politiek. Wordt deze hereniging door een op de integratie van Europa gerichte poli tiek bevorderd, dan wel vertraagd, of ver hindert deze politiek de hereniging? Dat is de vraag waarop het aankomt en ten aan zien van dit aspect van de buitenlandse politiek staan de opvattingen van bonds kanselier Adenauer en de West-Duitse parlementaire oppositie lijnrecht tegenover elkaar. Hoe echter beantwoordt de Duitse bevol king deze vraag? Het „Duitse instituut voor demoscopie" een instituut voor opinie onderzoek heeft een enquête onder een representatieve doorsnee van de West- Duitse bevolking gehouden. Het resultaat: de meerderheid (52 procent) staat op het standpunt dat Duitsland zo spoedig moge lijk aan een Europese gemeenschap moet deelnemen, omdat alleen dan met de Rus sen over hereniging kan worden onder handeld en een verenigd Europa Russische aggressie kan weerstaan. Slechts een kwart (24 procent) van de West-Duitse bevolking heeft een tegenovergestelde mening: Duits land moet thans niet aan een Europese ge meenschap deelnemen, omdat daardoor de hereniging zeer zeker wordt verhinderd en het oorlogsgevaar vergroot. De overige 24 procent heeft geen uitgesproken mening over dit vraagstuk. Dit resultaat spreekt v.oor zichzelf: de politiek van bevordering der integratie van Europa wordt door de meerderheid van de West-Duitse bevolking gesteund. Bij de aanhangers van de regeringspartijen wensen bijna drie kwart (73 procent) de onmiddellijke deelneming van Duitsland aan een Europese gemeenschap. Maar ook onder de aanhangers van de sociaal-demo cratische oppositie staat bijna de helft (46 procent) op dit standpunt. Ook in dit kamp zijn de tegenstanders van de Euro pese integratie (38 procent) in de minder heid. Tussen de opvattingen van de uit de Oostelijke gebieden afkomstigen en de in de Bondsrepubliek wonende Duitsers be staat over dit punt overeenstemming. De mogelijkheden van de totstandkoming van de integratie van Europa worden evenwel niet al te optimistisch beoordeeld. Slechts tweevijfde van de West-Duitse be volking gelooft dat zij de aaneensluiting van de West-Europese staten tot de Ver enigde Staten van Europa „nog zal bele ven". Op de vraag hoe lang het zal duren tot de Verenigde Staten van Europa wor den gevormd, verklaarde slechts een vierde van deze representatieve doorsnee van de bevolking, dat op totstandkoming binnen vijf jaar mag worden gerekend. Vijfentwin tig procent denkt, dat dit nog wel tien jaar en langer zal duren en 14 procent gelooft zelfs dat het nimmer tot Europese eenheid zal komen. De Verenigde Staten van Europa zijn dus in de ogen van de Duitse bevolking nog geen tastbare realiteit. Maar de droom van een verenigd Europa is een mooie droom. „Dan zullen de Europese volken één grote familie zijn, dan bestaan er geen grenzen en tolmuren meer", of „dan zal er hopenlijk niet zo gauw meer oorlog kun nen komen. Misschien is er dan ook voor iedereen werk", verklaarden vele onder vraagden vol vertrouwen, toen het insti tuut voor demoscopie verleden zomer de vraag stelde, hoe de toestand na de aan- ADVERTENT1E 3 eigenschappen, welke u steeds in onze KINDERKLEDING terugvindt. KINDER-PULLOVERS met korte mouw vanaf 4.95 DELANA BROEKJES - BLOUSJES - ROKJES VLOTTE JURKJES in katoen vanaf.... 2.95 APARTE JURKEN tot maat 95 in POPLIN MANTELPAKJES - BLAZERS - HOUTJE TOUWTJE HAARLEM ANEGANG 19, TEL. 21413 De eremédaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is verleend aan mej. M. S. Soellaart te Haarlem, gewe zen bibliothecaresse bij de Centrale Boeke rij van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Tot officier in de Orde van Oranje Nas sau is benoemd ir. H. D. M. Burck te Haar lem, voorheen hoofdgeoloog bij de Geolo gische Stichting. (Verbetering). VRIJDAG 1 MEI Nassauplein 8: Theosofische Vereniging, spreker de heer J. Kruisheer over „Wat Theosofen verwachten van de komende tijd", 8 uur. Minerva: „Bagdad", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Deze vrouw is gevaar lijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De kip met de gouden eieren", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les Belles de nuit", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het is mid dernacht dokter Schweitzer", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Het geheim van een mum mie", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Met de blanke sabel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lokaas", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 2 MEI Stadsschouwburg: „Via Lissabon" (Ne derlandse Oomedie), 8 uur. Minerva: „Bag dad", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Deze vrouw is gevaarlijk", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De kip met de gou den eieren", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les Belles de nuit", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uui\ Lido: „Het is midder nacht dokter Schweitzer", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het geheim van de mum mie", 14 jaar, 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaar ne: „Met de blanke sabel", 14 j., 2.30, 7, 9.15 uur. Frans Hals: „Lokaas", 18 jaar, 2.30, 7 «n 9.15 uur. eensluiting van Europa zou worden. Deze hoopvolle stemmen spreken voor de meer derheid der Duitse bevolking (59 procent). Als de positieve factoren van de Verenigde Staten van Europa worden vooral verbete ring van de economische toestand, vereen voudiging van het reizen en vermindering van het oorlogsgevaar, genoemd. Zoals dit. instituut voor opinie-onderzoek steeds weer kon vaststellen, gaan sinds jaren de voornaamste verlangens van de Duitse bevolking uit naar verbetering van de economische toestand, handhaving van de vrede en hereniging van Duitsland. En cle meerderheid verwacht de vervulling van deze wensen juist van de integratie van Europa. De gedachte van de Verenigde Staten van Europa valt in Duitsland in goede aarde. Overleg met regering en landbouworganisaties Voordat hij gisteravond van Schiphol vertrok voor een reis van vier weken naar Amerika en Canada heeft de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, enige commentaar geleverd op het doel van zijn missie. „Ik ga niet alleen besprekingen voeren met de Amerikaanse regering" zei- de hij, „maar mij ook op de hoogte stellen van een aantal aspecten van de markt organisatie en van de landbouwontwikke ling in Amerika. Ik hoop de indrukken te voltooien, door vele Nederlandse technici al in deze materie opgedaan." Voor de export van agrarische produc ten, zo vervolgde de minister, is organisa tie nodig. „De markt voor kaas en melk poeder, die Nederland in de V.S. had opge bouwd, is tengevolge van de verdediging van de Amerikaanse binnenlandse produc tie afgebroken. Ik stel mij nu voor overleg te plegen met vier grote landbouworgani saties in de Noordwestelijke staat Washing ton. Wellicht kan dan ook worden nage gaan hoe in de practijk de mogelijkheden liggen voor export van andere producten." Minister Mansholt achtte het ook van be lang het nieuwe Amerikaanse bewind te leren kennen. „Met minister Foster Dulles en de heer Harold Stassen, de directeur van de M.S.A., hoop ik van gedachten te wisselen over de ontwikkelingsmogelijk heden der Europese landbouw integratie, waarvoor in Amerika veel belangstelling bestaat. Zoals u weet neemt Nederland op het punt van economische samenwerking tussen Amerika en een geïntegreerd Euro pa een zeer principieel standpunt in." In Canada gaat de minister geëmigreer de Nederlandse landbouwers bezoeken en besprekingen voeren met de regerings instanties onder wie de Canadese tarwe- leveranties ressorteren. Deze tweede helft van zijn reis begint in Vancouver en voert hem vandaar terug naar het Oosten. ADVERTENTIE IBIS heeft een Ibis Export Virginia is de nieuwe shag, waarmee Dobbelmann U naast de oude, vertrouwde Ibis laat kennismaken. Ibis Export Virginia heeft een typerend Engels aroma - de smaak is voller, milder - de rook zachter voor de keel. Echte Engelse shag, geurig en rijp Welke smaak U ook prefereert - de pittige Ibis smaak of de zachtere smaak van Ibis Export - aan welke soort U ook de voorkeur geeft... BEIDE ZIJN EVEN PUUR ALS DE NATUUR,! Ibis Pure Virginia de-pittige favoriet van alle shug-kenners Ibis Export Virginia de zachte100 o/0 Engelss shag ADVERTENTIE Voor Uw Tuinmeubelen TJALLEMA'S Droogt ïncl Bestand tegen hitte Fabrikonte: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek TONEEL EN CABARET Zaterdag 2 Mei, Stadsschouwburg. 8 uur: De Nederlandse Comedie met „Via Lissa bon (The River Line) van Charles Morgan onder regie van Han Bentz van den Berg, die zelf een der hoofdrollen vertolkt. Zondag 3 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: „Via Lissabon" van Charles Morgan met Ank van der Moer, Mien Duymaer van Twist, Ellen Vogel, Han Bentz van den Berg, Ton Lutz, Fons Rademakers, Allard vpn der Scheer en anderen. Dinsdag 5 Mei. Kenaupark, 3 uur: Radio show op de Kattcnberg onder leiding van de Vlaamse komiek Willy Vervoort, met medewerking van Tonny Boucher; de muzikale clown Fantasio, de accordeon virtuoos Tonny Bakkenes en vele anderen. Woensdag 6 Mei, Stadsschouwburg, 7.30 uur: Het Amsterdams Toneelgezelschap met „Koning Lear" van Shakespeare onder regie van A. Defresne met Albert van Dalsum in de titelrol. Als de drie doch ters: Caro van Eyck, Jenny van Maerlant en Carla de Raet. Woensdag 6 Mei, Minerva-Theater, 8.15 uur: Ten bate van het geadopteerde Putters- hoek vertoont het gezelschap Johan Kaart het blijspel „De vier Mullers", met Johan Kaart, Johan Boskamp, Matthieu van Eysden en Jan Vreeken in de titelrollen. Donderdag 7 Mei. Stadsschouwburg. 8 uur: Het gezelschap Johan Kaart geeft de eerste opvoering te Haarlem van „De médailles van een oude vrouw" van James Barrie, waarin Enny Molsde Leeuwe de hoofd rol vervult. Dagelijks, Poesjenellenkelder Stadhuis:. Het marionettentheater van Don en Ly Ver- meire vertoont iedere middag om 3. 4 en 5 uur: „De baard van koning Dagobert" naar het gelijknamige gedicht van Annie Schmidt en des avonds om 8, 9 en 10 uur de commedia dell' arte „De schrandere dief of de wonderpit". MUZIEK Vrijdag 1 Mei, Grote Markt, 8 uur: Concert door de gemengde zangvereniging Poly hymnia met medewerking van de Haar lemse Postfanfare onder leiding van de dirigenten Henk Arisz en Adr. Nieman, met een taptoe door het H.P.F.tamboer- corps tot besluit. Zaterdag 2 Mei, Duin en Kruidberg, Sant poort, 8.30 uur: Gecostumeerd concert door Die Haerlemsche Musyckcamer onder lei ding van André Kaart met werken van Purcell, Bach, Telemann en Geminiani. Solist is de clavecinist Hans Philips, die tevens de te spelen werken zal inleiden. Zaterdag 2 Mei, Grote Markt, 8 uur. Eere concert ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Centrumcomité Konin ginnedag door de muziekvereniging „Arti et Religioni" onder leiding van H. N. van Ossenbruggen. Zondag 3 Mei, Teylers Museum, 3 uur: Piet Halsema bespeelt het 31-toorisorgel. Hij brengt werken van Frescobaldi, Scheidt, Pachelbel, Zipoli, Couperin, Buxtehude en Bach ten gehore. Dinsdag 5 Mei, Grote Markt, 8.30 uur: Groot Weens tuinfeest met medewerking van het Scapinoballet van Hans Snoek, de sopraan Dora Schrama, de Stehgeiger onder leiding van Jac. Stoffer en het dubbelmannen- kwartet Harmonie onder leiding van Henk Arisz. Het geheel staat onder artis tieke leiding van Marinus Adam. Donderdag 7 Mei, Sionskerk, 8 uur: Con cert door de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey. Uitgevoerd worden de ouverture „Iphigenia in Aulis" van Gluck, het Fluit concert van Mozart en de Derde Sympho nic van Schubert. Solist is Frans Vester, fluit. Vrijdag 8 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: Voor de Haarlemse Kunstgemeenschap geeft „Camerata" de continentale zaal première van de televisie-opera „Amahl op de nachtelijke bezoekers" van Gian- Carlo Menotti, onder muzikale leiding van Max van Doorn. Vrijdag 8 Mei, Concertgebouw-, 8 uur: Opera concert door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" met medewerking van de sopraan Erna Spoorenberg, de tenor Leo Larsen en de H.O.V. onder leiding van Jac. P. Loorij. Uitgevoerd worden werken van Beethoven, Wagner en Verdi. Vandaag zijn in het Haarlemse Luxor-theater de vertoningen begonnen van René Clairs nieuwste film „Les belles de nuit". Die titel wil zoveel zeggen als ..De schoon heden van de nacht", hetgeen op zijn beurt weer betekentdat er een aantal bekoor lijke jonge vrouwen voor uw ogen verschijnen, die gij des nachts ooit moogt ontmoeten, al zijn zij even aantrekkelijk op de dag. Waarom het dan juist nachtelijke schoon heden moeten zijn wordt u spoedig duidelijk. Gerard Philippe droomt namelijk van haar. Gerard Philippe is een jong en talentvol filmster, die in Fanfan la Tulipe" bepaald furore maakte en zijn reputatie in Clairs film bevestigt. Hij speelt thans een jeugdig muziekleraar, verlegen, onhandig, een man, die de van Freud begaafde massa een minderwaardigheidscomplex zou toemeten, maar het niet in die tot cliché ver worden mate bezit. De muziekleraar is eerder dromerig en een tikje poëtisch dan weltfremd en mensenschuw. De teleurstellingen, die hij ondervindt, grijpen niet dieper in zijn wezen in dan dat hij er door gaat dromen. Drie vrouwen ontmoet hij bijna elke dag. Het is de dochter van een garagehouder zijn buurmeisje een cassiète in een bistro en de rijke jonge vrouw, wier dochtertje hij pianoles geeft. Alle drie maken indruk op hem en 's nachts verwerkt hij die indruk in zijn dromen, waarin zij een zeer belangrijke rol spelen. Dan is hij een beroemd componist, een houwdegen, een volkscommissaris ten tijde van de Franse revolutie, kortom een held. De drie dames werven om zijn gunst. Hoe hij die verleent moet gij zelf maar gaan zien en welke van de drie schoonheden hij metterdaad in de armen sluit ook. Maar dat ge er genoegen bij zult beleven is zeker en eerlijk gezegd het lag ook wel in de lijn der verwachting, want even voortreffelijk als Gerard Philippe speelt, even voortreffelijk speelt René Clair met hem. Oók René Clair heeft een reputatie. Is het eigenlijk nog nodig uit te wijden over de verdiensten van René Clair, de films, die hij in het verleden maakte en de bijval, die hij er voor verwierf. Men kan zijn „Les belles de nuit" als een soort Franse „Het verborgen leven van Walter Mitty" beschouwen. Meteen valt het u op hoeveel echter, hoeveel minder komiek deze film is en tegelijk hoeveel fijngeesti- ger. Als een vuurwerk van dromen. Ze bezit niet de dynamiek, die de film met Danny Kaye bezat. Ik geloof dat dat wel de oorzaak was van het enorme succes van de laatste. Dat gebrek aan dynamiek wreekt zich soms, want het begin van „Les belles de nuit" is nogal traag, de beel denstroom vloeit niet, soms stokt het rhyth- me. Tot Clair ineens de slag te pakken krijgt en dat met zo'n plezier, dat hij de ene vondst na de andere op u afstuurt, het tempo steeds meer opvoert en u het ogen blik doet betreuren, waarop het woord „Einde" op het doek verschijnt. In drie kwart van de film ziet ge René Clair op zijn best: vol trouvailles, warmhartig en ondeugend, zijn sujetten aanvurend tot steeds'gewaagder ondernemingen, die hij - en daarin toont hij zich de meester toch in de hand heeft. Clair schreef zelf scena rio en draaiboek. Hij kon zich eraan hou den naar willekeur en men mag aannemen, dat er wel eens wat geïmproviseei-d is naar de goede zede van de comedia dell'arte. Het resultaat is er niet minder om, eerder heeft de film erbij gewonnen. Wanneer men ervaart dat de dromen van de eenvou dige muziekleraar steeds dieper in het ver leden teruggrijpen, zijn eigen liefdeshisto ries ieder moment dooreenlopen, er nu eens potsierlijke opera-zang weerklinkt, het an dere ogenblik degens kletteren en doodsge vaar dreigt.en plotseling de film weer overgaat tot de orde van de dag - met alle komische verwikkelingen van dien - dan zal men ongeveer aanvoelen, dat er hier een grabbelton vol mogelijkheden voor René Clair voorhanden was, waarin hij niet heeft verzuimd te graaien. Kostelijk wat een vondsten! Kostelijk het bezorgde vriendenstel, dat zich over de dromer on gerust maakt, kostelijk de dromen zelf met de grandiose gemotoriseerde muziekuitvoe ring aan het slot! En hoe eenvoudig gete kend alle personages met steeds dat kleine accentje in hun verschijning, dat u precies doet weten welk vlees ge in de kuip hebt. Noem het een prestatie der acteurs, die hun rollen zó Hl lm I sPelen- Noem het ook een JU lini j prestatie van René Clair. die hen zo liet spelen en hun verschijning opving dans le moment suprème. „Les belles dc nuit" kunt ge beter niet verzuimen. Ik heb met opzet weinig van de inhoud verteld, opdat ge, zo ge daarin zin hebt, de indruk ken, welke ik hier heb saamgevat, kunt toetsen aan de uwe, zodra ge van de film he-bt kennis genomen. Filmpjes van Geesink Om nu over te gaan tot een ander ondei werp: Joop Geesink's filmstudio Dollywoo( heeft weer eens van zich doen spreker. Eerder reeds schreef ik over zijn poppen films. Men kent ze. Regelmatig verschijne zij in het voorprogramma onzer theater: En niet alleen .hier. Geesink heeft dezt dagen een aantal zijner films vertoond, di in Italië en Amerika draaien. De Italiaansi filmpjes zijn ware meesterwerkjes. Zo de geschiedenis van de Graaf van Monte Cristo. Hij ontsnapt uit zijn kerker, gaai. op zoek naar een verborgen schat en vindt haar: een scooter! Het filmpje is niet alleen fraai van camerawerk, het is ook zeer knap gemonteerd. Prachtig van spanning cn ac tie. De televisiefilms al evenzeer. Ze zijn hoogstens twintig meter lang met een speelduur van nog geen minuut. Maar hoe knap in elkaar getoverd. De reclamefilm pjes voor een bepaald soort bier frappeer den mij het meest. Een kukelend haantje leidt ze in. Een pittig wijsje klinkt en ra zend snel rolt er een tafereeltje aan uw oog voorbij, dat bijvoorbeeld een optocht laat zien, waarin een aantal equilibristen een stok in evenwicht houden waarop. een glas schuimend bier. Wie het ziet smakt al met de lippen. Als ge, zoals ondergete kende, een vijftal van deze filmpjes ziet, rent ge de deur uit om bier. Het was best, dank zij het beste werk van Geesink. De clou van mijn bezoek aan Dollywood vormde wel de vertoning van een drie dimensionaal filmpje voor Philips gemaakt ter vertoning aan het eind van een 3 D- programma. Alle effecttrucjes waren ver meden. Het resultaat was heel bevredigend. Er zat diepte in het beeld en die diepte werd gebruikt. Vooral aan het slot, omdat de camera daar achteruitging en men plot seling een toeschouwer werd in een zaal, waar juist een filmprogramma werd ver toond met als hoofdschotel: het filmpje, dat men zelf zag! De diepte bekleedde een functie en de uitwerking was om u enthou siast te stemmen. Ik geloof, dat Geesink aardig op weg is zich met zijn poppenfilm het monopolie op de markt te verwerven. Op de wereldmarkt! Men onderschatte het niet. De vlucht, die zijn bedrijf genomen heeft, getuigt wel van appreciatie van zijn werk. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de artistieke factor niet voor de zake lijke onderdoet. Dat Geesink de filmkunst daarmee een dienst bewijst mag op deze plaats dan ook zeker wel eens gezegd wor den. Ere wie ere toekomt! P. W. FRANSE Scène uit Amahl en de nachtelijke bezoekers" van Menotti, met geheel links de bas David Hollestelle (zie Vrijdag 8 Mei in de rubriek: muziek). Dagelijks, Grote Kerk, 8 uur: De zogenaam de pantoffelconcerten op het vermaarde Muller-orgel. Op 1 Mei speelt Egbert Vos, op 2 Mei Jan Boeke, op 4 Mei Annie Offenberg, op 5 Mei Hendrik Lasschuit, op 6 Mei Jacob Bijster, op 7 Mei Albert de Klerk en op 8 Mei Jan Schouten. Carillonbespclingcn: Stadsbeiaardier A. Peters bespeelt het carillon op Vrijdag 1 en Maartdag 4 Mei van 11.3012.30 en van 20.30—21 uur, benevens op Dinsdag 5 Mei van 1617 uur. Joop Geesink naar een caricatuur uk zijn eigen studio. DIVERSEN Vrijdag 1 Mei, Gebouw Theosofia, 8 uur: J: Kruisheer spreekt over het onderwerp „Wat theosofen verwachten van de ko mende tijd" (Nassauplein 8). Zaterdag 2 Mei, De Leeuwerik, 2.30 uur: Het operettekoor Jong Haerlem met de kinderoperette „Lentebloemen" van Catha- rina van Rennes onder algemene leiding van mej. W. van Eldik. Zondag 3 Mei, Rembrandt-Theater, 11 uur: Wederom een bijzondere voorstelling van de film „Eroica" over leven en werken van Beethoven. Zondag 3 Mei, Lido-Theatcr, 11 uur: Extra voorstelling van de film „Ave Maria" met de vermaarde tenor Benjamino Gigli in de hoofdrol. Dinsdag 5 Mei, Stadsschouwburg, 8 uur: Voorstelling onder auspiciën van het Cen trumcomité Koninginnedag. De letterlie vende vereniging J. J. Cremer vertoont „De familie Kegge" (naar gegevens uit de Camera Obscura) door Henk Bakker onder regie van de schrijver. Woensdag 6 Mei, Chr. Lyceum, 8 uur: In het schoolgebouw aan de Leidsevaart zingt het koor van het Tweede Christelijk Lyceum onder meer de Missa Brevis van Buxte hude. Herhaling op Donderdag 7 Mei. Vrijdag 8 Mei, Muziektent Dreefziclit, 8 uur: Concert ter inleiding van het muziek festival, georganiseerd door het jubileren de Christelijke fanfarecorps Arti et Religioni. TENTOONSTELINGEN Wandelpark Groenendaal: Internationale bloemententoonstelling FLORA. In het Bloemenpaleis tot Maandag: Gentse pro ducten. Van 614 Mei: vijfde en laatste binnententoonstelling, gewijd aan zomer bloemen. Dagelijks geopend van 8.30 23 uur. De Hoofdwacht. Grote Markt: Foto's van oude Haarlemse stadsbeelden uit de ver zameling van de vereniging Haerlem. Geopend op Maandagavond van 810 uur. Woensdag- cn Zaterdagmiddag van 2—5 uur tot 14 Mei. Frans Halsmuseum: Speciale expositie van alle aanwezige werken van Frans Hals in de tentoonstellingszaal. Dos avonds kaars verlichting en bijzondere illuminatie van binnenhof cn gevels. Geopend van 1017 en van 2023 uur. Op Zond- en feestdagen van 13—17 uur. (Beide ingangen). Frans Halsmuseum: Van 19 April tot 18 Mei is er in de Noordelijke kabinetten een expositie van antieke Oosterse tapijten uit Nederlands particulier bezit. Huis Van Looy: Tentoonstelling van wei-ken van leden van de „Groep van Haarlemse schilders en beeldhouwers". Geopend op weekdagen van 1017 uur. des Zondags van 1317 uur. Van 25 April tot 25 Mei. Vishal, Grote Markt: Diepzee-aquarium en Philip's Wondertuin. Tot 15 Mei dagelijks geopend van 1023 uur. Flora en fauna twintigduizend mijlen onder zee! 'cylers Museum Spaarne. Bloemenwe reld, schilderijen en tekeningen van meesters uit vier eeuwen. Op werkdagen, behalve des Maandags, geopend van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. 'Iet Wapen van Heemstede: Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars, da gelijks te bezichtigen van 923 uur. kunsthandel Leffelaar. Grote Markt. Ten toonstelling van voortbrengselen van Ne derlandse Kunstnijverheid. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Maandag morgen gesloten. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Kunst nijverheid en bloemencomposities door Pieter van Gelder en Pieter Groeneveldt, benevens wandtapijten van de Knipscheer. jtadhuis, Grote Markt: Van 2022 uur ge legenheid tot bezichtiging van de door kaarsenluchters verlichte grote hal. Maan dag. Woensdag en Vrijdag. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland. Twee de tentoonstelling van vroeg-Aziatische kunst, dagelijks (ook des avonds) geopend. Tevens te bezichtigen een Gothisch altaarstuk. VERMAKELIJKHEDEN Vleeshal, Taveerne de Hyacinth: Iedere avond muziek door het trio John de Mol, op Donderdagen afgewisseld door dat van Jan Hofmeester. Diverse andere attracties. Tijdens thé-dansant Trio de Koning. „Die Raeckse": Dagelijks Weens cabaret Edelweiss onder leiding van Hans Feith, met medewerking van de chansonnière Len Burdan. Winschoter onjdiep De Groningse scheepsbouw langs het Winschoterdiep, in het bijzonder die in de gemeente Hoogezand-Sappemeer heeft na de oorlog millioenen-orders moeten laten glippen omdat zij niet bij machte was, de gewenste scheepsgrootten te leveren. De vx-aag naar gi-otere schepen (tot onge veer 2000 ton) is vooral na de oorlog ge stegen en de Groninger scheepsbouw is volkomen bij machte, deze grote schepen te bouwen, maar het Winschoterdiep is echter, vooi-al tussen de sluis te Martens- hoek en het nieuwe kanaal te Foxhol, te ondiep voor de grotere coasters en zonder twijfel voor scheepstypen als sleepboten en trawlers. Dit heeft een „welvaartscom missie" uit de industrie in een rapport aan het gemeentebestuur van Hoogezand-Sap pemeer medegedeeld. De commissie acht het dringend noodzakelijk, dat vooral dit gedeelte van het Winschoterdiep tot een diepte van minstens 3 meter wox-dt uitge baggerd en geeft de vrees te kennen, dat de Groningse scheepsbouw anders metter tijd de concurrentie van de grotere en wederom in opkomst zijnde Duitse Noord zeehavens met haar werven niet zal kun nen doorstaan, met alle rampzalige gevol gen van dien. Van de verder aan te brengen verbete ringen worden in het rapport genoemd: het brengen van de drempeldiepte van de sluis te Watei-huizen bij Groningen op 3.50 me ter en het verbreden van de- doorvaart- wijdte van een brug bij Foxhol tot ruim 12 meter. Als deze vei-beteringen aangebracht zijn, kunnen schepen tot ongeveer 2000 ton aan het Winschotex-diep gebouwd worden. ADVERTENTIE Een jong'ling die heel goed kon sparen, Wist voor zijn uitzet veel geld te vergaren, Doch, toen hij vernam Op hoeveel geld hem dat kwam, Kocht hij „Tip" en Bootz' Oude Klare. Inz. Heer J. C. V., Amsterdam ontv. X fl. Tip en l Lfl. Bootz' Oude Genever. LONDEN. Het nieuwe oorlogsschip „Wellington" is thans vrijwel geheel ge reed gekomen. Het kolossale vaartuig, dat voorzien is van eene schroef, welke door een stoomwerktuig in beweging wordt ge bracht. heeft niet minder dan drie dekken. Het wordt ingerigt met 130 stukken ge schut en men verzekert dat bij volledige uitrusting de onderste geschutspoorten nog vijf voeten boven den waterspiegel zullen blijven.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5