Indrukwekkende dodenherdenkingen in Haarlem en omstreken mp 3 Agenda voor Haarlem Kort en bondig Een Eeuw geleden Twee minuten lang hoorden wij de vogels zingen In 1 dag retour Herdenking bij P.T.T. te Haarlem ^Hoe is het ontstaand Cello-recital door Senta Benesch neven aan de redactie 3 Dit woord: ZIER Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 5 Mei 1853 DINSDAG 5 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Spreken de viering van de Bevrijding en de herdenking der gevallenen niet meer lot ons, zoals de laatste tijd beweerd werd? Gisteravond waren wij geneigd die vraag zeker ontkennend te beantwoorden, toen wij de altijd weer indrukwekkende her denking in de Grote Kerk bijwoonden en meeliepen in de zwijgende stoet, die door Haarlems oude straten naar de gewijde plek aan de Dreef trok. De stilte was bijna volkomen: ook degenen die aan kijken de voorkeur gaven boven meelopen namen een eerbiedige houding in acht*jegens dit massale eerbetoon aan de doden. De stoet kwam te klokslag acht uur bij Mari Andriessens monument voor de aan de Dreef gefusilleerden aan, waar zoals altijd de wacht betrokken was door vertegen woordigers van het leger, de vroegere Binnenlandse Strijdkrachten en de oude ille galiteit. De lampen der straatverlichting flitsten aan; een sirene loeide, toen trad gedurende twee minuten een stilte in, die nog meer nadruk kreeg door het zingen van een vogel en het luiden van een kerkklok in de verte, waarvan het uurwerk blijkbaar achter liep. Na de kranslegging door vele deputaties en het défilé langs het gedenkteken her nam het leven spoedig zijn gewone gang en moesten wij bij het oversteken van de Dreef uitkijken voor een touringcar waarop met grote letters stond: Ruhr Reisedienst.' De Grote Kerk waren zeer velen tezamen gekomen om te luisteren naar de organist George Robert, naar de indrukwekkende zang door het koor van de Kathedrale Basiliek van St. Ba.vo hoe schoon en zin rijk klonk daar tussen de hoog oprijzende gothiek van de Oude Baaf het pure motet „In monte Olivetti" van Ingegneri! en naar de heer A. J. van Leusen uit Velsen. Tot degenen die de dienst bijwoonden, behoorden de Commissaris der Koningin in deze provincie, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de Haarlemse wethouders A. J. M. Angenent en W. F. Happé, en de hoofdcommissaris van politie, de heer J. J. Fontijne. De heer Van Leusen zei, dat hij een een voudig woord van hart tot hart wilde spreken. „Wanneer morgen de vlaggen hoog van de masten zullen wapperen, zullen we ons niet mogen verliezen in feestgedruis, maar moeten we beseffen waarom we feest vieren. Dan moeten we onze gedachten richten op hen die ons persoonlijk lief waren of lief geworden zijn om wat zij ge daan hebben voor ons vaderland en volk." Spreker herinnerde eraan hoe in Frank rijk op de Eerste Mei de mensen elkaar be groeten met een bosje lelietjes, dat hun bede voor elkanders geluk vertolkt en zo kan men daar ook op de gedenkplaten voor de gevallenen een bosje lelietjes aantreffen. Laten wij, zo zei de heer Van Leusen, in gedachten ook bloemen plaatsen bij de namen van onze gevallenen, of die nu ge grift staan in onze monumenten of verloren zijn gegaan in het heir dergenen die onbe kend in de strijd ten onder gingen. En laten onze krachten dan de kracht hebben van een bede en bedenken, dat wij de be lofte hernieuwen, die zij aflegden namelijk te strijden voor een zachtere wereld. Vandaag noemen wij geen namen, een ieder draagt ze in zijn hart. Hoe groot is de afstand geworden die hen van ons scheidt, zo groot als de hemel verwijderd is van de aarde, maar tegelijk zo dichtbij, zoals God onze Vader tegelijk oneindig ver weg is en tegelijk zo heel dichtbij. De heer Van Leusen besloot: „Laten we die grote eenheid, broederschap, vriend- ADVERTENTIE DINSDAG 5 MEI Minerva: „Alles wel aan boord', alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Deze vrouw is gevaar lijk", 18 jaar, 7 en 9.13 uur. Palace: „De kip met de gouden eieren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het is middernacht dokter Schweitzer", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „La Ronde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Met de blanke sabel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lokaas", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 6 MEI Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Cul- tura: Nederlandse Vereniging van Spriritis- ten „Harmonia", 8 uur. Minerva: „De vier Mullers" (toneelgezelschap Joh. Kaart), 8.15 uur. Rembrandt: „Deze vrouw is gevaar lijk", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De kip met de gouden eieren", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les Belles de nuit", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het is middernacht dokter Schweitzer", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Le Ronde", 18 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Met de blanke sabel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lokaas", 18 jaar, 2.30, 7 en B.15 uur. schap beseffen, die onze doden eens bezaten en één zijn in de herdenking van alle ge vallenen in de strijd tegén de brute mach ten die Gods vrijheid trachtten aan te randen." De bijeenkomst in de kerk werd besloten met het Wilhelmus, nadat het jongenskoor van de Basiliek nog „O Heer die daer des Hemels tenten spreydt" had gezongen. In Haarlem-West Van vier plaatsen in Haarlem-West, het Christiaan Huygensplein, het Theemsplein, het Oranjeplein en het Hasselaersplein, vooraf gegaan door de St. Jorisband, de tamboers van de „Spaarnebazuin", het trommelcorps „Bato" en het Tamboers- en Pijperscorps van de C.J.M.V., bewogen zich zwijgende mensenstoeten naar de fusillade plaats aan de Westergracht, waarvoor een prachtig bloemmozaïek met de jaartallen 19401945 lag uitgespreid. Oud-illegalen, oud B.S.'ers en militairen hielden de wacht bij het monument en een andere afdeling militairen vormde de afzetting voor de tal rijke belangstellenden, die reeds stonden-te wachten voordat de deelnemers aan de stille tochten deze bestemming bereikten. Toen het acht uur sloeg werden de hoofden ontbloot en de geweren gepi'esenteerd en men hoorde hoe in de verte het lawaai van een trein ophield. Na deze algehele stilte werd een korte toespraak gehouden door de voorzitter van de sectie-West van het Comité Nationale Herdenking, de heer W. F. Vink. Verder sprak ds. P. J. Mackaay, die onder meer zeide: „Het bevrijdingsfeest van de vijfde Mei is ons dit jaar definitief ont nomen, maar dit uur van herdenken zal ons heilig zijn zolang er in ons land nog Neder landers leven, die met hen, die wij herden ken hebben gestreden tegen de vijand." Tevens werd het woord gevoerd door pater H. Tijnagel O.F.M., die wees op de grote betekenis van het offer naar vrije keuze, dat door de gevallenen is gebracht. Mevrouw Couperus declameerde enige verzetspoëzie uit het Geuzenliedboek, „Twaalf doodvonnissen", „Tussen muur en geweerloop" en „Allerzielen". De toespraken en de declamatie werden afgewisseld door zang van de Liedertafel „Haarlems Zanggenot" onder leiding van P. J. Potgieser en door passende muziek van „Harmonie Crescendo" onder leiding van J. J. Bijster. Na de plechtigheid défileerden in het licht van schijnwerpers vele honderden langs het witte monument, voorafgegaan door familieleden en vrienden van de ge vallenen. Er werd tal van bloemstukken aan de voet van het gedenkteken gelegd. Bij de Jan Gij zen burg Dank zij een goede verkeersregeling, waardoor geen auto's of fietsen dicht bij het monument aan de Jan Gijzenvaart kon den komen, ging er Maandagavond van de plechtigheid in Haarlem-Noord meer wij ding uit dan andere jaren. Van twee plaat sen (Eksterstraat en Floresstraat) waren stille tochten over de Rijksstraatweg naar het monument getrokken. Precies acht uur werd enkele minuten stilte betracht, om de doden te herdenken. Dr. H. van der Loos, predikant bij de Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem-Noord, vroeg zich af, hoe het komt, dat een stuk van het volk van Ne derland ieder jaar op deze plaats bijeen komt, om de doden te blijven gedenken. Een ieder weet wat slijtage betekent en ook wordt de bevrijdingsdag aan het proces der slijtage prijsgegeven. Bij de herdenking is gelukkig van slijtage geen sprake. Met grote bewogenheid zijn tallozen bijeen ge komen, omdat zij met diepe dankbaarheid de doden willen gedenken. Kleine kinderen hebben de stille stoet langs de Rijksstraat weg gevolgd. Moge God hen iets geven van de bewogenheid van het Nederlandse volk. Zij moeten voor de toekomst weten, dat een oorlog nameloos leed brengt. Spreker stelde de vraag waarom de doden herdacht woi'den en herinnerde aan de Meidagen 1940 en de daarop volgende vijf jaren van oorlog. Veel hebben de men sen geleden. Spanning moesten zij verwer ken, angst doorstaan en honger lijden. Daaraan is een einde gekomen, maar velen hebben hun leven gegeven. Er is reden om de doden te gedenken. Bovèndien bevor dert een bijeenkomst als deze de saam horigheid en de verbondenheid onder het volk. Kapelaan L. van Teylingen uit Amster dam, gedurende de oorlog kapelaan te Haarlem, zeide, dat een mens zich klein voelt als hij met de dood geconfronteerd wordt. Hij is gehecht aan het leven. Hoe zullen de mensen zich gevoeld hebben, die ruim acht jaar geleden bij de Jan Gijzen- brug de dood voor ogen zagen, toen de lopen der geweren op hun gericht waren. Zij werden geconfronteerd met de dood. Het is goed ieder jaar bijeen te komen om hen te gedenken en ook degenen, die op andere plaatsen een heldendood stierven, om Nederland vrij te maken. Het leven gaat verder en de mensen hebben de erfe- pis aanvaard van de gevallenen. Dat be tekent, dat zij de strijd, waarvoor anderen gevallen zijn, moeten voortzetten. Spreker hoopte, dat men die kracht kan opbrengen, opdat de offers niet tevergeefs gebracht zijn. Bij deze plechtigheid verleenden de R.K. Harmonie „Sint Caecilia" en het Haarlems Christelijk Mannenkoor medewerking. Nadat allen het Wilhelmus hadden ge zongen, volgde een défilé langs het monu ment, waarbij kransen en bloemen werden gelegd. Om halfzeven hebben honderd kinderen van de Speeltuinvereniging „Weltevreden" een stille tocht naar het monument ge maakt. Zij stelden zich bij het Spaarn- hovenplein op en wandelden naar het monument, waar bloemen werden gelegd. Op Erebegraafplaats Een kleine duizend nabestaanden en be langstellenden verzamelden zich tegen zeven uur bij de Brouwerskolkweg en dit grote aantal deelnemers zou later nog met enige honderden „laatkomers" worden aan gevuld, die niet tijdig aanwezig konden zijn en de stoet als derde groep volgden. Voorafgegaan door enkele leden van de districtsband van het Nederlands Pad- vindsters Gilde, trok thans voor de acht ste keer een stoet van zwijgende mensen naar de Erebegraafplaats, die tegen acht uur aankwam op de dodenakker waar de nationale vlag halfstok was gehesen en waar sonoor klokgelui de plechtigheid aan kondigde. De twee minuten stilte werd door hoorngeschal aangegeven en in die korte tijd stond de menigte in de omgeving van het wijde duin terrein in een roerloze stilte, alleen door het gezang der leeuweriken onderbroken. Voor de komst van de stoet op de doden akker hadden padvinders ervoor gezorgd, dat tweeduizend tulpen over alle graven waren verdeeld. Voordat de Stille Tocht een aanvang nam had nog een herdenkingsplechtigheid plaats gehad in de garage op het terrein van Pu blieke Werken aan de Brouwerskolkweg, waar vijfhonderd nabestaanden en inwo ners van de gemeente Bloemendaal bijeen waren gekomen voor een ogenblik van be zinning. Het inleidend woord werd uitgesproken door mr. F. P. Th. Rohling, die zeide deze Stille Tocht niet graag te willen missen en verklaarde, dat de Commissie Nationale Herdenking Bloemendaal deze tocht tot in lengte van dagen hoopte te kunnen houden. Na gemeenschappelijke zang werd ge sproken door de heer S. Rodrigues Pereira, Opperrabijn te Amsterdam. Hij wees op de noodzaak om de jeugd op de hoogte te brengen met het doorgebrach te vaak ongelooflijk lijkende leed. En bovenal legde spreker er de nadruk op, dat de herdenking geen sleur mag worden. Tienduizenden van ons volk zijn afgeslacht en gedeporteerd en ter herinnering hieraan citeerde hij de spreuk: „O God, houdt mijn geheugen levendig." Het dubbelmannenkwartet „Harmonia" onder leiding van de heer H. J. Arisz, zong vervolgens een drietal liederen, waarna pater C. Tijnagel O.F.M. een korte toe spraak hield. Tenslotte willen wij er nog melding van maken, dat een prima organisatie van poli tie en Noord-Zuidhollandse Vervoermaat schappij na afloop van de Stille Tocht voor een vlotte en perfecte afvoer van de deel- nemex-s aan de tocht zorgde. De leden van de Commissie Nationale ADVERTENTIE J-fet is een genot door vele goede zorgen om ringd naar Uw vacantiebestemming te vlie gen. Bij de KLM is alles er op gericht het reizen tot een heerlijke belevenis voor U te maken en U op de hoffelijkste wijze van dienst te zijn. In Uw vacantie mag U zich zéker laten verwen nen - gun Uzelf daarom een reis per KLM. De KLM vliegt thans iedere Zondag naar Barcelona Goede doorverbinding naar Mallorca 23 daags retour Barcelona f 338.40 Voor zon en romantiek naar SPANJE en MALLORCA Spanje is een heerlijk vacan- tieland. Het is er altijd zonnig en de steden en dorpen zijn één en al romantiek, evenals het naburige Mallorca, welhaast het liefelijkste eiland ter wereld. Vlieg er heen per KLM - dan duurt de anders zo lange weg maar luttele uren! Hei-denking der V.O.I.W. Bloemendaal komt eveneens een woord van lof toe. Een deputatie van vijftig leei-lingen van het Centi-aal Instituut voor Opleiding van Sportleiders te Ovei-veen, in hun blauwe trainingspakken, gingen de stoet vooraf en vormde op de begraafplaats een erewacht. In Heemstede Ook in Heemstede heeft Maandagavond de jaarlijkse Dodenherdenking weer een bijzonder plechtig karakter gedragen. De deelnemers aan de Stille Tocht, waarvan velen een eenvoudige bloemenhulde had den meegebracht, verzamelden zich na af loop van de vei-schillende wijdings>diensten op de Heemsteedse Dreef bij de Zandvaart- kade, waarna de stoet zich onder een vól kernen stilzwijgen in beweging zette. De opstelling was ditmaal weer geheel zonder enige voorkeur voor rang of stand ge schied: alleen de rechtstreeks nabestaanden der gevallenen bevonden zich aan het hoofd. Bij de gedenksteen in de Jacob van Campenstraat was een sobere bloemvei'sie- ring aangebracht, terwijl hier de erewacht werd betrokken door twee padvinders, die elk een brandende fakkel hielden opge heven. Onder het luiden der klokken begaf de stoet zich op weg naar het monument op de Vrijneidsdreef, waai-bij langs de aange geven ï'oute overal de straatverlichting was gedoofd. De toegangsweg naar het monu ment, die ditmaal ook over het tentoonstel lingsterrein voerde, werd aan beide zijden geflankeerd door een rij padvindsters en padvindei's, eveneens met een brandende fakkel in de hand, hetgeen bij de inmiddels ingevallen duisternis een indi'ukwekkend schouwspel opleverde. Daarbij was ook de Flora geheel in het donker gehuld, waar door een schril conti-ast verkregen werd met de gezellige sfeer en kleurrijke entou rage van andere dagen. Hier schaarden de deelnemers aan de Stille Tocht zich rond het gedenkteken, waarna de kerkklokken zwegen en er twee minuten volstrekte stilte in acht genomen werd. Nadat door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, een krans aan de voet van het monu ment was neergelegd, declameerde mevrouw Annie de HoogNooy het ont roerende gedicht van Jan Campert „De achttien doden", hetgeen in de avondstilte een waarlijk aangrijpende indruk maakte. De plechtigheid werd daarop besloten met het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. De jaarlijkse herdenking op de Grebbeberg droeg dit jaar een bijzonder karakter door de voorafgaande overdracht van In bijna voltooide legermonument aan de staat der Nederlanden. De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, aanvaardde nament de staat het monument. Foto: Ir. C. Staf begeeft zich naar het Stenen Kruis aan de ingang van het kerkhof, waar hij eer krans zal leggen. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers. f 12.50. 2 pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 Haarlem De ambtenai-en van Haarlems Postkan toor en die van het Telefoon district hebben gisteren op treffende wijze hun in de oor log gevallen collega's herdacht. Het Postaal Mannenkoor zong het Ecce Quomodo Moritur waarna ir. J. M. de Vos, dii-ecteur van het telefoondistrict, in het bijzijn van nabestaanden en familieleden een toespraak hield, die eindigde met een gedicht uit het Geuzenliedboek: Rust, Makkers, zacht! Wij zullen niet ver geten Dat Gij voor 't Vaderland U zelf ten offer bracht! Gij streedt voor ons, voor vrijheid van geweten, Voor Volk en Land! Rust kameraden, zacht! Uw lichtend voorbeeld zij in deze tijden Het baken op den weg, die we allen gaan, Wij zullen sterk als Gij ons leven wijden Tot vreemde tyrannie voor goed zal onder gaan Wij buigen 't hoofd bij uwe versche graven, Wij zweren U, die alles voor ons gaven. Dat lüij Uw werk volenden, sterk en groot Wij blijven trouio! Dat zij, die voor ons vielen Ons met hun moed, ons met hun kracht bezielen! Wij staan rechtop, getrouw tot in den dood. Nadat een krans en bloemen waren ge legd bij de gedenksteen en een minuut stilte in acht was genomen, sloot het zang koor deze herdenking met liet lied „Laatste Groet". In het stationpostgebouw aan de Baljuwslaan had eveneens een herdenking plaats waarbij de chef, de heer P. Lalle- man, de slachtoffers op roerende wijze her dacht, terwijl een ambtenaar van het be stellend personeel orgelspel uitvoerde. Het woord zier kennen wij in slechts één uitdrukking: geen zier, die een ver sterking betekent van: in het geheel niets. Het Middelnederlands is rijk aan dergelijke uitdi-ukkingen. Zo zeide men: ik geef er geen blad om, geen twee peren, geen mispel, geen pluim, geen stro, geen vijg, geen penning enz. In die reeks past geen zier uitstekend. Een zier (Frans ciron) is een wormpje, een mijt, dus: iets dat generlei waai-de of betekenis heeft. Wil men nog dui delijker laten uitkomen dat men er gens geen waarde aan hecht, dan kan men met de Vlamingen zeggen: geen zierken en geen spierken. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de St. Bavo Kerk op Donderdag 7 Mei des namiddags van drie tot vier uur door George Robert luidt: 1. Balletto del gran- duca, J. P. Sweelinck; 2. Adagio en Andante uit het le Concert, G. F. Handel; 3. Pasto rale, J. S. Bach; 4. Suite, Teophil Muffat; 5. Ayi-e, J. Clarke; 6. Canzona. A. Gabrieli. In de aula van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade wordt een muziekavond gegeven door het koor van het Tweede Christelijk Lyceum (dat onder meer de Missa Brevis van Buxtehude ten gehore bi-engt) op Dondei-dag 7 Mei. Er heeft geen uitvoei-ing plaats op Woensdag 6 Mei, zoals wij eerder hebben meegedeeld. In aansluiting op het bericht over een botsing op de hoek van de Leeuwerikenlaan en de Zwaluwenweg te Aerdenhout deelt men ons mee, dat de motorrijder tegen de auto is gebotst, verder is gereden, doch de macht over het stuur kwijt raakte, waardoor hij in aanraking kwam met een geparkeerde auto. Hierdoor brak hij ,,zijn rechter been. De Haarlemse politie heeft de tweeling zuster S. aangehouden, verdacht van dief stal. Zij waren als dienstbode werkzaam bij verschillende werkgeefsters en hebben ver scheidene voorwerpen uit het huishouden meegenomen. De goederen hadden een waar de van ongeveer f 125. Het wijkcomité „Oud-Schoten" houdt Vrijdagavond 8 Mei weer spreekuur in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde B. Mejuffrouw A. D. Top te Aei'denhout en aan de Universiteit te Am sterdam voor het doctoraal examen econo mie de heer J. A. Graven te Haarlem. Zaterdagavond woonden wii ten huize van het echtpaar Hesmerg-Bouter te Heemstede een recital bii van de Weense celliste Senta Benesch, die aan de vleugel door Hans Bijvank werd begeleid. Een zeldzaam mooie toon hield al direct onze aandacht geboeid bii interpretaties van werken van Van Boccherini en Schubert een bijzondere mildheid, bereikt, door een stokvoei-ing, die het juiste evenwicht weet te vinden tussen het muzikale hart en de geluid-voortbrengende materie. Tem perament kan men deze virtuoze niet ont zeggen, maar geen ongebreidelde impulsi viteit brengt onrust in haar spel. Met vol komen beheersing van haar gaven en haar vaardigheid weet Senta Benesch dan ook haar toon, niet alleen in elke nuance, maar ook in ieder denkbaar tempo, edel en gelijkmatig te behouden. En speciaal wat betreft de techniek van haar linkerhand beschikt zij over een absolute trefzeker heid. Schuberts Arpeggione-Sonate kon voor dit alles als toetssteen gelden. Uit de vertolking sprak bovendien een charmante muzikaliteit. Met belangstellin hebben wij ook kun nen luisteren naar een Sonate voor cello en piano van Hans Bijvank, een voor beide instrumenten uitstekend aangepaste com positie van gematigd modern karakter. De componist toont zich in zijn lyrische pas sages een r.aneef van Schubert, doch hij weet zijn melodische vondsten af te wisse- selen met motorische momenten, die niet zonder geestige inslag zijn. Ook aan dra matische bewogenheid ontbreekt het niet in zijn werk. Met dat al is het een goed klinkend en onderhoudend stuk. De uit voering kon het anders met de compo nist aan de vleugel? was brillant. Ten slotte kregen we een reeks „klein goed" voorgespeeld, waarmee de celliste haar technische kwaliteiten nog eens ex tra demonstreerde. Het speet ons dat we Senta Benesch niet te horen kregen in een stoere Bach-partita. Hans Bijvank toonde zich als begeleider een voortreffelijk pia nist. JOS. DE KLERK (Verkort weergegeven Vogelenzang. Zondagmiddag j.l. hebben bezoekers in de Amsterdamse Waterleiding duinen een nest met 3 roomkleurige beige grijs gevlekte eieren uitgehaald. Het nest lag pl.m. ter hoogte van het landgoed ,,'t Huis te Vogelenzang." Degene, die deze eieren heeft geraapt, kan zich beroemen op het feit dat hij het vi-ij zeldzame nest van een Houtsnip heeft vernield. E. van der Meulen, Jachtopziener - onbez. rijksveldwachter, ,,'t Huis te Vogelenzang", Vogelenzang. AMSTERDAM. Het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs heeft, met instem ming van de regering der stad Amster dam, eene prijsvraag uitgeschreven ter bekoming van een ontwerp voor een kanaal van het IJ te Amsterdam naar de Noordzee, lopende door het Holland op zijn smalst. In dit ontwerp dienen de be zwaren te worden vermeden welke tegen de bestaande plannen bestaan, te weten de aanzienlijke kosten van 18 millioen guldens en de lange tijd van uitvoering, namelijk vijftien jaren. Aan den vervaar diger van het best gekeurde ontwerp, zoo dat uitvoerbaar is, zal eene belooning van 2000.uitgereikt worden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5