HORLOGES VAN NSEL Zangfestijn in Haarlems Grote Kerk ten bate van Oude Tonge Veel vertier in Haarlems centrum op morgen van Bevrijdingsdag Het meisje uit BoisColombes .Clowntje Rick Hotel Bouwes voor Pinksteren in gebruik Flora begroette haar 500.000ste bezoeker Lisse Pulitzer-prijs voor Ernest Hemingway Zandvoort Hillegom Bloemenclaol Heemstede Tulpenbonbons en persfoto's Raadsverkiezingen in Groot Brittannië Jeugdige vandalen Dodenherdenking Zeepkistenrace trok weer honderden kinderen G. Horsman jubileert Wedvlucht „Rleines" Gouden armband terecht Herdenking gevallenen Stille tocht Voor de kinderen Reddingsbrigade hield onderlinge wedstrijden Honderd jaar Kromstaf in de Bibliotheek Scheepvaart FEUILLETON DINSDAG 5 MEI 195 3 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 De ambtenaren die als enquêteurs door de gemeente Haarlem gedurende twee we ken aan Oude Tonge zijn afgestaan om behulpzaam te zijn bij het vaststellen van de huisraadschade voor het Rampenfonds, hebben uitstekend werk gedaan. Er zijn in totaal 630 gevallen van huisraadschade, maar wegens de evacuatie kon nog slechts van ongeveer een derde gedeelte het scha degeval worden afgewerkt. Ieder die dat wenst kan een voorschot krijgen op de uitkering. In 246 gevallen werd daarvan reeds gebruik gemaakt, tot een totaal be drag van c.a. 150.000. In de „Flakkeese Nieuwsbode" zien wij telkenmale grote advertenties staan van een grote „Flakkee se Beurs" in de Veilinghallen te Middel- harnis, waar men dit voorschot kan om zetten in huisraad. In de Flakkeese Nieuwsbode lezen wij ook een artikel gewijd aan het hartelijk afscheid, dat Oude Tonge iedere 10 dagen neemt van de vrouwelijke hulpcolonnes uit Haarlem. Men blijft daar vol lof over de wijze, waarop de meisjes zicti van haar taak kwijten en aan deze groepen is het dan ook te danken, dat het slik-ruimen on geveer half Mei een einde genomen zal hebben. Alle huizen en ook de grote ge bouwen (scholen) zijn dan schoon en er is alleen nog maar vrouwelijke hulp nodig in Centrale Keuken en Cantine. Maar die is dan ook onontbeerlijk. Welke meisjes bie den zich vanaf 14 Mei hiervoor aan? Leer lingen van Middelbare scholen en van Kweekscholen misschien na hun eind examen? Onze hulp zal de hele zomer nog nodig zijn. Wie offert hiervoor 10 dagen van haar vacantie op? Het is prettig wer ken in de nieuwe cantinebarak en in de model Centrale Keuken, die er bij is aan gebouwd. Het Haarlems Adoptie-comité heeft met grote erkentelijkheid mogen vaststellen dat er tal van prettige reacties zijn gevolgd op het verzoek om als „Welkom thuis" aan de gezinnen, die naar Oude Tonge terug keren, een pakket uit te reiken, waarin een naaidoos, tafelkleedje, speelgoed, een das, een asbakje zit. Een vriendschappelijk gebaar van de Haarlemse vrouwen en kin deren aan die van Oude Tonge. Ongetwij feld zijn er nog velen bezig dit gebaar tot. werkelijkheid te maken. Mag het comité vóór 15 Mei uw goede gaven ontvangen met het oog op de tegen die datum terug kerende gezinnen? Het weet nu reeds dat deze „vriend schapspakketten" op hoge prijs worden ge steld. Het postgironummer van het comité No. 9433 zij bij deze nog eens in herinne ring gebracht. Verder kondigt het Haarlems Adoptie- „Hotel Bouwes" op het Bad'huisplein te Zandvoort zal enkele dagen voor Pinkste ren officieel im gebruik worden genomen. Op Donderdag 21 Mei wordt een bijeen komst gehouden voor autoriteiten. Uitge nodigd worden de minister van Economi sche Zaken, de staatssecretaris van Econo mische Zaken en Commissarissen der Ko ningin. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, zal een rede uitspre ken. Enkele feestelijkheden staan op het programma. Voor Vrijdag 22 Mei heeft de heer N. W. Bouwes collega's en belangstellenden uit de Horeca-bedriiven uitgenodigd een bezoek aan zijn hotel te brengen. Des avonds kan er gedanst worden en een ca baretprogramma worden afgewerkt. Achter het hotel wordt op het strand een vuur werk afgestoken. Het ligt niet in het voornemen van de heer Bouwes het achter het hotel liggend strand te verpachten, zoals vroeger ge schied is, toen er ook hotels op de boule vard waren. Het solarium zal de gasten een mooi uitzicht op de zee bieden. Het is nog niet zeker of het hötel in de wintermaanden voor een gedeelte geopend zal blijven. De heer Bouwes acht de bouw van een zaal voor concerten en voorstel lingen in Zandvoort noodzakelijk. Nu er in Scheveningen vorderingen gemaakt wor den met het exploiteren van een speelgele- genheid wordt de bouw van een casino overwogen. Om de veertien dagen zal een nieuw pro gramma gebracht worden en er zal gele genheid tot dansen bestaan. Voor het komende seizoen zijn reeds vele aanvragen voor logies binnengekomen. ADVERTENTIE ZENITH - ETERNA - BUREN Originele Zwitserse fabrieksmerken GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM comité met zeer grote dankbaarheid aan het concert dat ten bate van Oude Tonge zal worden ten gehore gebracht door de Haarlemse Federatie van Zang- en Orato riumverenigingen op Donderdag 21 Mei a.s. des avonds om 8 uur in de Grote Kerk. Annie Woud en George Robert hebben beloofd hun medewerking te verlenen aan dit grootse zangfestijn waarbij elf zang koren met in totaal 700 uitvoerenden zul len optreden. Het gemeentebestuur van Oude Tonge is uitgenodigd deze uitvoering bij te wonen. De toegangsprijs is zeer laag gehouden en de kaarten zijn nu reeds bij het concertbureau Alphenaar te verkrijgen. Moge dit concert een groot succes wor denzowel voor Haarlem als voor Oude Tonge! Op deze stralend-heldere voorjaarsoch- tend heeft de Flora 1953 haar 500.000ste bezoeker begroet. Het was de 21-jarige blonde Zwolse Jannie Grolleman, die, ver gezeld van haar boezemvriend, om tien over halfelf de controle bij het molentje in Groenendaal passeerde en daar haar weg versperd vond door jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter, en de heer H. C. Vermeulen, directeur van de Flora, die haar verwelkomden met een prachtige bouquet veelkleurige parkiet tulpen en een grote doos bonbons. Geen wonder, dat Jannie, die op het ogenblik als kinderverpleegster in een Amsterdams kinderziekenhuis werkt, aangenaam ver rast was en nog een beetje beduusd alle goede gaven en hartelijke woorden in ont vangst nam. Nadat de persfotografen haar tussen de tulpen vereeuwigd hadden, maakte de half millioenste bezoekster, begeleid door haar gastheren, een rondgang over de Flora. De Britse gemeenteraadsverkiezingen van 1953, die een week zullen duren, zijn Maandag begonnen. De verkiezingen betreffen 7.310 zetels en er zijn 14.371 personen candidaat gesteld. De socialisten hebben 6.241 candidaten, de conservatieven 5.668, de onafhankelijken 1.749, de liberalen 1.749, de communisten 551 en verder zijn er nog 30 candidaten. De verkiezingen voor de meeste plaatse lijke raden worden om de drie jaar gehou den, zodat jaarlijks een derde van het aan tal raden wordt gekozen. In het totaal beheersen de anti-socialis ten, die door de socialisten onder de naam „conservatieven" worden samengevat, 1.370 van de 1700 raden. In 1950, toen voor dezelfde raden werd gestemd als thans, wonnen de socialisten 1.970 zetels. Twee knaapjes van 8 en 10 jaar hadden zich Zaterdagmiddag toegang verschaft tot de werkkeet en directie-kantoor van de Bemex-woningen aan de Grevelingstraat. De boel werd flink overhoop gehaald. Een inktfles werd leeg gegooid over een teken bord. De politie had de jongens echter spoedig te pakken, waarna dezen als straf op het politiebureau tot 's avonds laat zich met een lange reeks strafregels onledig hadden te maken. Onder grote belangstelling is Maandag avond de dodenherdenking gehouden aan de Oranjelaan. Burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf heeft namens het gemeentebe stuur een krans aan de voet van het beeld gelegd. Ook de buurtvereniging Wilhel- mina bracht een bloemenhulde. In de Christelijke Gereformeerde Kerk heeft ds. H. W. Eerland een herdenkingsdienst ge houden, waarin hij sprak over Ps. 106, met het volgende thema: „En Hij verloste ze uit de hand der haters". Ondanks het feit, dat er enige verdeeld heid bestaat omtrent de opvatting of er wel of niet vrijgegeven dient te worden op de Bevrijdingsdag heeft het Centrum comité Koninginnedag een bijzonder uit gebreid programma uitgestippeld, waarin jong en oud, groot of klein iets van zijn of haar gading zal kunnen vinden. En hoewel de meeste ouderen een hele of halve dag moeten werken, er zijn 's avonds in ieder geval in de verschillende delen van de stad bioscoopvoorstellingen, tuinfeesten en straatbals, zodat ook zij nog kunnen meedelen in de feestvreugde. Voor de jeugd staan er natuurlijk aller lei soorten spelen, aubades, wedstrijden en muziekuitvoeringen op het programma en de ouders behoeven heus niet bezorgd te zijn, dat hun kinderen zich op 5 Mei in Haarlem zullen vervelen. Vanmorgen vroeg, om half acht, zette de Districtsband N.P.V. en de St. Jorisband de dag in met een grote réveille op de Grote Markt. Hierna maakte de Haarlemse politiekapel een muzikale wandeling door de stad en om ongeveer tien uur begonnen de vijfde en zesde klassen van de Haarlmse lagere scholen vol goede moed aan een*kin- der-zangconcours op de Kattenberg in het Kenaupark. De Pulitzer-prijs 1953 voor de beste Ame rikaanse roman is toegekend aan Ernest Hemingway voor zijn laatstverschenen boek „The old man and the sea". Hiervan is dezer dagen bij de uitgeverij A. J. G. Strengholt te Amsterdam een Nederlandse vertaling onder de titel „De oude man en de zee" verschenen, met een inleiding door J. W. F. Werumeus Buning, die dit ver haal een meesterwerk van vertelkunst noemt en de schrijver op één lijn met Melville plaatst. Hemingway werd vooral bekend met zijn uit 1929 daterende oorlogs roman ,,A Farewell to Arms" en zijn in 1940 gepubliceerde geschiedenis uit de Spaanse burgeroorlog „Voor wie de klok luidt". De Pulitzer-prijs geldt in Amerika als een der hoogste onderscheidingen op het gebied van letterkunde. De prijs voor poëzie werd toegekend aan dr. Archibald MacLeish voor zijn verza melde gedichten, die voor dramatische kunst aan William Inge voor diens toneel stuk „Picnic". De Pulitzer-prijr voor ge schiedenis is gewonnen door George Dan- gerfields met zijn studie over de regerin gen van de Amerikaanse presidenten James Monroe en John Quincy Adams onder de titel „The era of good feelings". Om ongeveer half tien verzamelden de kinderen uit Haarlem-Noord zich op het Soendaplein en begaven zich toen op weg naar het Frans Halstheater waar zij een bioscoopvoorstelling zullen bijwonen. In Haarlem-Oost zette de harmonie „De Spaarnebazuin" de dag in met een réveille. Om negen uur verzamelden de kinderen van de Oranjebond „Prinses Juliana" zich op het Teylerplein, waarna zij zich in een lange stoet naar het Rembrandt-theater begaven waar zij een grote feestochtend aangeboden kregen. De uitslagen van de zeepkistenrace op de Grote Markt zijn: Groep I. (10—11 jaar). Finale: 1. Janny v. d. Kers en Hans van der Mey; 2. Lex van Oosten en Adrie Noort; 3. Louis W. Laad- stra en Rudi van Rijswijk; 4. Ad Zonder land en Jacques Lazones; 5. Co Hamans en Hans v. d. Vlugt; 6. J. P. van Sinderen en H. A. C. Hoogland. Groep II, Halve finale: Pim Bonsel en Jan Bernhard Binan; Gebr. Rab; C. Rees en H. Corstens; Cor Leising en Jelle Kraan; John Muijlaart en John van der Broek; Loek Gilles en Jan Alders. Op 6 Mei hoopt de heer C. Horsman zijn zilveren jubileum te vieren als bestuurslid van de woningbouwvereniging Volksbe lang. De Zandvoortse postduivenvereniging Plei- nes hield Zondag haar eerste wedstrijdvlucht in het nieuwe seizoen. De duiven werden om 8.15 uur gelost in Roosendaal, met een af stand van 93 km. voor de boeg. De eerste vogel werd getoond om 9 uur 54 min. 38 sec. De uitslagen waren als volgt: J. M. Huijer 1 en 20; P. Koper 2, 4. 10, 28, 29 en 49: W. O. Koning 3, 12, 22. 34, 41; C. K. Draijer 5. 8, 30, 32 en 37; P. Peters 6, 7 en 16; H. Lansdorp 9, 11, 17, 23, 42 en 48; A. J. Spolders 13 en 24; A. Paap 14 en 47; IJ. van 't Hert 15; V. C. de Muinck 19; A. Dorsman 18, 27 en 35; J. Schranders 21; B. Lukkassen 26; C. Keur 25 en 33: G. Driehuizen 31, 36, 39 en 45; C- Ko- ner 32: J. Koning 38 en 43; A. Molenaar 39; C. Visser 40 en 45; H. Bartens 44 en 46. Een dame, die tijdens de Paasdagen in een Zandvoorts hotel had gelogeerd, be richtte na vertrek de hotelhouder, dat zij een gouden schakelarmband, waaraan een gouden plaquette was gehecht, in haar ka mer had laten liggen. Zij verzocht de arm band te willen terugzenden. De hotelhou der vond echter in de kamer niets en deed van de vermissing aangifte bij de politie. Als verdacht van diefstal werd aangehou den de 25-jarige Amsterdammer J. C. K., die in het hotel werkzaam was. Deze heeft bekend, de armband in de kamer te heb ben gevonden en zich te hebben toege- eigend, waarna hij deze aan een meisje cadeau heeft gedaan. Het meisje, dat niets van de herkomst van het cadeau afwist, stelde dit aan de politiemannen ter be schikking. De herdenking van de gevallenen werd Maandagavond in Zandvoort ingezet met een korte dienst in de Nederlands Her vormde kerk, voorbereid door de afdeling Zandvoort van de Nederlandse Protestan tenbond en de Nederlands Hervormde ge meente, in welke dienst ds. C. de Ru voor ging en naar aanleiding van de Zaligspre kingen doel en betekenis van de jaarlijkse herdenkingsdag uiteenzette. Enkele honderden personen namen hier na deel aan de „stille tocht", welke aanving op het Raadhuisplein en voerde naar het monument voor de gevallenen in het Vij verpark, alwaar, na het loeien der sirene om acht uur, twee minuten stilte in acht werd genomen. Vele bloemen werden aan de voet van het monument gelegd. Hillegom herdacht Maandagavond de ge vallenen met een stille tocht naar het mo nument in het Wilhelminapark. Om kwart voor acht hadden enige leden van de Na tionale Reserve en de Reserve Rijkspolitie de wacht bij het monument betrokken. Op hetzelfde ogenbhk zette de stoet, met aan het hoofd het college van B. en W., zich van het raadhuis in beweging. De stoet arriveerde te laat bij het monument, zodat er nog gelopen werd gedurende de eerste minuut waarin de stilte in acht moest wor den genomen. Nadat verschillende bloemstukken bij het monument waren neergelegd, togen de belangstellenden naar de diverse kerken, waar herdenkingsdiensten werden gehou den. Maar de vorst zette door. Elke dag werd het iets kouder. En op een dag, toen oom Tripje de krant zat te lezen, riep hij de jongens. „Nou, ik lees hierdat de ijsbanen opengaan", zei hij. ,,Nou is het ijs dan toch wel veilig". „Hoeraaa!", juichten de jongens. „Nou mogen we op 't ijs, hè, oom Tripje?" „Ja, nu kan het geen kwaad meer", zei oom Tripje. Jullie moest de schaatsen maar voor de dag halen!" Dat lieten ze zich geen tweemaal zeggen; ze hadden er nu al zo lang naar verlangd. Oepoetie was al de kamer uit. „Ik zal ze direct van de zolder halen!", riep hij. En in enkele stappen was hij de zoldertrap al op; even later kwam hij beneden met de schaatsen van allen onder de arm. Die moesten eerst nog even goed schoon gemaakt worden, want ze werden altijd dik in het vet weggeborgen. Maar dat vonden ze wel 'n prettig werkje; want nu konden ze fijn gaan rijden. Nou, het duurde geen half uurtje, of ze waren al met dat werk klaar en de deur uit. De Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft Zondagmiddag op het laatste oefenuur van het winterseizoen in Stoop's bad te Over- vccn onderlinge wedstrijden voor de loden gehouden. Er werd gezwommen voor de vol gende onderdelen: a. zwemmen, popduiken en vervoeren; b. bordjes opduiken; c. afval race schoolslag; d. onder water zwemmen op tijd. Voor de einduitslag gold het algemeen klassement, dat luidde: 1. G. J. Neder Hel man, a. 34.8, b. 10, c. nr. 1, d.2. H. Tol lenaar a. 43.1, b. 10, c. d. 53.1; 3. H. Smulders a. 43.3, b. 8, c. nr. 3, d- 28-7. De prijzen voor de dames-onderdelen b, en c van het herenprogramma, werden gewon nen door: 1. mei. M. Donkelaar; 2. mevr. F. Jansen; 3. mej. M. Lex. De prijzen werden in „Stoop" uitgereikt door de heer G. J. de Vries, voorzitter van de Bloemendaalse Reddingsbrigade. Aanstaande Zondag reeds zal de Bloemen daalse Reddingsbrigade de strancldienst op het Bloemendaalse strand ten noorden van de kon Zeeweg weer beginnen. In de eerste helft van deze week komt de dienst van Pu blieke Werken van Bloemendaal in touw om de hulppost in elkaar te zetten. In verband met de herdenking van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie, zal van Zaterdag 9 tot en met Donderdag 21 Mei in de R.K. afdeling van de Gem. Open bare Leeszaal en Bibliotheek te Heemstede een kleine verzameling boeken worden neergelegd. Tevens werden voor deze ge legenheid de volgende boeken aangeschaft: L. J. Rogier en N. de Rooy „In vrijheid herbqren", Katholiek Nederland 1853-1953, drie afleveringen; A. C. J. Commissaris, „Van schuilkerk tót kathedraal", geschied kundig overzicht bij het eeuwgetij van het nerstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in Nederland. A. Mulder, B. H. D. Hermesdorf en G. Brom, Joachim George Le Sage ten Broek". J. van Wely, „Schaepman", levensverhaal. W. J. M. A. Asselbergs, „Vijftig jaar na Schaepman's dood", rede. J. Jacobs en A. Gerats, „Gedachten, woor den en daden van Mgr. dr. H. A. Poels". De leeszaal is vrij toegankelijk en iedere werkdag geopend van 1012.30, 25, en 79.30 uur, behalve 's Zaterdagsavonds. Alnati, 3 dwars Kp. San Thome. Altair, pass. 2 ten W. Kaap Verd. eil. Amerskerk, 3 Australië te Rotterdam. Amsteldiep, pass. 2 Sabatig. Andijk, 4 v. Hamburg te Rotterdam. Aalsum, 4 van Bombay n. Colombo. Alcyone, 4 te Santos. Alphaeca, 2 v. New York n. Buenos Aires. Abbekerk, 4 v. Yokohama n. Takao Formosa. Alchiba, 2 te Rio Grande do Sul. Adinda, 2 v. Bangkok bij loods Palembang. Agamemnon, 2 v. Maracaibo n. Ciudad Trujillo Alamak, 3 80 m. NW. Jabal Attair. Alhena, 4 v. Rotterdam te Bremen. Alioth, 4 140 m. O. Madeira. Alwaki, 3 70 m. ZO. Bermuda. Amor, pass. 3 Royal Sovereign n. Lissabon. Amstelkroon, 2 nog te Sorong. AmsteMand, 3 110 m. W. Natal. Amsteltoren, 2 35 m. W. Scilly's. Annenkerk, 3 100 m. W ZW. Colombo. Appimgedijk, 2 180 m. O Bermuda. Akkrumdijk, 4 v. Colombo n. Frernantle. Albireo, pass. 4 Fernando Norcnha n. Antw. Amsteldij'k, 4 van Bremen. Arendsdijk, 4 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Arendskerk, pass. 4 Ouessant n. Genua. Arkeldijk, 5 v. Newpor News te New York. Aludra, 5 v. Damman n. Koewait. Amstelpark 4 in Golf v. St. Laurens. Argos 4 v. Tunis n. Messina. Aalsdijk, 4 te Antwerpen. Alphard, pass. 5 Vlissingen n. Rotterdam. Bantam, 2 v, Antwerpen te Rotterdam. Blommersdijk, 2 v. Rotterdam n. Bremen. Bonaire, 3 260 m. ZW. Lands End. Breda, pass. 3 Vlissingen. Barendreeht, pass. 4 Kp. Vincent. Billiton, 3 v. Port of Spain n. Kaapstad. Boskoop, 3 Barbados gepass. n. Southampton Borneo, 2 v. Amsterdam n. Indonesië. Batoela, 3 v. Tj. Pandang n. Pangkalpinang BengkaMs, 4 v. Padang 8 Belawan verw. Bintang, 4 te Damman. Bloemfontein, 4 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Bonaire, 4 v. Plymouth. Cumulus, 3 v. Atl. Oceaan te Rotterdam. Coryda. 3 v. Curasao n. Yokohama. Caltex The Hague, pass. 3 Bougaroni. Camphuys, 3 v. Buleleng te Makassar. Caltex Delft, 4 v. Rotterdam n. Sidon. Chama, 5 v. Calcutta te Mena al Ahmadi. Cottica 4 v. Barbados n. Trinidad. Caltex Pernis, 4 v. Rotterdam n. Sidon. Duivendrecht, pass. 4 Lands End. Delfshaven pass. 4 Fernando Noronha. Dalerdijk, 3 v. Balboa n. Los Angeles. Edam, 3 650 m. N. Azoren. Eendracht, 3 70 m. Z. Finisterre. Esso Den Haag. 3 450 m. W. Flores. Enggano, 5 te Genua. Eemdijk 4 v. Havana n. Vera Cruz. Esso Amsterdam, pass. 4 Key West. Esso Rotterdam, 5 v. Aruba te Rotterdam verw. Friesland KRL), pass. 3 Algiers. Friesland (SSM), 4 v. Sunderland n. Aalborg. Gouwe, 3 v. Dakar. Garoet, 4 te Genua. Gadiila, 3 v. Plad.iu op rede Soerabaja. Graveland, 2 v. Hamburg n. Amsterdam. Groote Kerk, 4 v. Suez n. Port Soedan. Ganymedes, nacht 4-5 v. Port of Spain te La Guaira. Groote Beer, 4 700 m. O.NO. Kp. Race. Haulerwijk, 3 100 m. N.NW. Natal. Helena, 4 v. Port of Spain te Paramaribo. Helicon, 2 te Port au Prince. Hecuba, pass. 5 Vlissingen n. Amsterdam. Ittersum, pas. 4 Singapore. Japara fKPM), v. Ti- Priok n. Makassar. Jagersfontein, 4 55 m. N. Kp. Verde. Joh. v. Oldenbamevelt, 5 v. Amsterdam te Tj. Priok. Kalimantan, 3 v. Singapore n. Soerabaja. Kaloekoe, 2 te Sorong. Karaton, 4 v. Cheribon te Tj. Priok. Karsik. 2 v. Kota Bsru n. Makassar. Kedoe, 6 Aden verwacht. Kota Inten, 4 v. Belawan n. Colombo. Kertosono, 5 te Houston. Leopoldskerk, 3 v. Rotterdam te Amsterdam. Loosdrecht, 4 v. Kozhikoe n. Bombay. Luna, 2 v. Messina n. Philippeville. Leersum, 3 v. Amsterdam te Bremen. Lissekerk, 3 nog te Damman. Lucitia, 3 v. Purfleet n. Thameshaven. Laurenskerk, 5 v. Rotterdam te Calcutta. Lombok, pass. 4 Anderhalfgraadskan. Lutterkerk, pass. 5 Vlissingen. Maas, pass. 3 Gibraltar n. Antwerpen. Manoeran, pass. 3 Guardafui n. Port Soedar Marisa, pass. 3 Sabang. Merwede, 4 v. Houston te Brownsville. Mirza, 3 v. Pta Cardon te Portsmouth. Markelo, pass. 4 Holtenau. Meliskerk, 4 te Manilla. Mentor, 3 v. Hamburg te Amsterdam. Molenkerk, 2 v. Amsterdam n. Noordzee. Malea, 3 300 m. W. Freetown. Minjak, 2 v. Menado 5 Tarakan verwacht. Muiderkerk, pas. 3 Lissabon n. Antwerpen. Musi, 3 v. Pladju n. Sibolga. Maasland, pass. 4 St. PaulsRock n. Las Pal,mas. Madoera, nacht 4-5 v. Amsterdam te TJ. Priok Malvloa, 5 v. Miri te Singapore. Mariekerk, 4 v. East Londen n. Port Elizabeth. Maasdam, 4 880 m. O-NO. Kp. Race. Maashaven, 5 v. Liverpool n. Montreal. Nestor, 3 v. Amsterdam n. West Indië. Nieuw Amsterdam, 4 v. Malaga n. Algiers. Noordam, 4 360 m. W. Lands End. Oranjestad. 2 380 m. ZW. Lands End. Oberon, 4 v. Maracaibo te Baltimore verw. Orion, 2 v. Piraeus n. Alexandrië. Poelau Laut, 4 v. Balikpapan n. Soerabaja. Prins Philips Willem, pas. nacht 4-5 Scilly's n, Montreal. Poseidon, 6 v. New York te Curacao verw. Prins Willem III, 4 v. Hamilton n. Toledo. Prins Willem IV, pass. 4 Kp. Ray. Prins Fred. Willem, pass. 4 Vlissingen n. Antw. Roepat, 3 nog te Damman. Roebiah, 5 v. Manilla te Ilo Ilo. Ruys, 5 v. Nagoya te Yokohama. Rijndam, 5 v. New York te Rotterdam. Stad Arnhem, 4 v. Rotterdam te Montreal. Stad Maassluis, 4 v. Narvik te Immingham. Stad Breda, 3 v Halifax te Rotterdam. Sibajak, pass. 3 Ouessant. Sliedrecht, pass 4 Gibraltar. Sloterdijk, pass. 3 3Bahamas n. Antwerpen. Stentor, 3 v. Paramaribo n. Amsterdam. Sirrah, 2 v. Amsterdam n- Napels. Sabang, pass. 2 ten Z. Pulularoet. Saidja, 1 rede Pladju. Sambas, 3 v. Singapore te Bangkok. Siberoet, 3 v. Ambon n. Ternate. Stad Schiedam, 3 40 m. ZW. Kp. Stadt. Stanvac Benekat, 2 v. Sungeigerong r. Saigon. Stanvac Djirak, 3 v. Tj. Uban n. Sungeigerong Swartenihondt 3 v. Makassar n Balikpapan. Salawati, pass. 4 Kanarische eil n. Dakar. Saparoea, 5 v Luanda te Port Amboin. Salland, 4 v. Ilheos n. Bahla. Sarangan, 5 v. Nasipit te Nakan. Slamat, 4 v. Djibouti n. Massawah. Sommelsdijk, 5 te Tj. Priok. Straat Makassar, 4 v. Kaapstad n. Montevideo Sarpedon, 5 v. La Guajra te Pto Cabello. Schiedijk, pass. 4 Socotra n. Penang. Samarinda, 6 Manilla verwacht. Stad Amsterdam, 6 v. Narvik te Newport Mon verwacht. Stad Vlaardingen, verm. 6 v. Narvik n. Vlaar- dingen. Tjikampek, 2 v. Tj. Priok. n. Lorenzo Marqez. Tero, 2 te Mombasa Titus, 3 v. Kymassl n. Patras. Tankhaven II, 2 v. Sungeigerong n. TJ. Uban. Tara, pas. 3 Brest n. Rio de Janeiro. Tasman, 3 v. Hongkong n. Tj. Priok. Teucer, pass. 3 Start Point n. Port Said. Tjiluwah, 3 v. Makassar n. Tj. Priok. Tongkol, 3 v. Singapore n. Odragiri. Trajanus, 3 v. nAtwerpen n. Bremen. Tabian, 5 v. Amsterdam te Tj. Priok. Telamon, pass. 4 ten Zuiden Scilly's n. Curacao. Ternate, 4 v. Tj. Priok n. Singapore. Thalatta, pas. 4 Str. Ormoez. Tjitjalengka, 4 v. Singapore n. Hongkong. Tomini, 4 v. Plymouth n. Port Said. Trompenberg, 4 te Le Havre. Talisse, 2 te Belawan. Tarakan, 30 te Belawan. Tiba, 5 v. Rotterdam n. Bremen. Van Spilbergen, 4 v. Hamburg te Asterdam Van Outhoorn, 2 v. Birma n. Tj. Priok. Veend-am, 4 v. Rotterdam n. New York. Waterman, 3 v. Halifax te Rotterdam. Waingapoe, 2 v. Soerabaja n. Makassar. Waiwerarg, 3 v. Soembawa n. Bali. Winterswijk, 3 Westhinder. Waterland, 4 ca. 18.30 u. van Hamburg voor IJmuiden verwacht. Warwickcastle, 1 te Mombasa. Westerdam, 4 390 m. Z.ZW. Kp. Race. IJsel, 4 v. Lissabon. Zaan, 4 v. Skutskaer te Amsterdam. Zeeland (SSM), 2 v. Newcastle te Amsterdam. Zontiewijk. 2 v. Lorenzo Marquez n. Baltimore Zeeland (KRL), pass. 4 Westpunt Kreta. Zuiderkruis, 4 v. Kaapstad n. Rotterdam. KLEINE VAART Beekbergen, 3 v. Londen n. Malta. Birmingham. 3 v. Goole te Harlingen. Brem. 4 v. Rotterdam te Oporto verwacht. Bab-T, 1 te Hamina. Catharina, 3 v. Gyon te Rquejada. Claes Compaen, verm. 4 Vlarochelle n. Bayonne Cornelis b, 2 v. Sete n. Stanlow. Corrie b, 2 v. Lyndiane n. Marseille. Emergo, 2 v. Bordeaux n. Cardiff. Evertsen, 3 v. Londen te Port St. Louis du Rhone. Frans, 4 v. Goole te Drammen. Frejo, 2 v. Calais n. Londen. Gaasterland, 2 v. Harlingen n. Leith. Hagno, pass. 4 Lizard Head. Harold, 4 v. IJsland te Hull. Haskerland, 3 v. Harlingen te Goole. Hondsrug. 2 v. Maassluis te Boston. Ida Pieter, 4 v. Porsgrunn n. Mantyluot. Ilias, 2 te Triëst n. Bari. Joost, 1 v. Fowey n. Hornefors. Java, 3 v. Liverpool te Cork. Kemphaan, pass. 4 Ouesant. Keyser, 2 v. Bordeux n. Londen. Lydia, 3 v. Stettin te Grimsby. Larix, 30 v. Sundsvall n. Londen. Maartje, 3 v. Leith te Cuxhaven. Markab, 3 v. Harlingen te Gothenburg. Midas, 4 te Hamburg n. Kopenhagen. Myfem. verm. 4 v. Rouaan. Mypuck, verm. 4 v. Amsterdam n. Brussel. Myson, verm. 4 v. Brussel n. Grangemouth. Noorderlicht, 1 v. Londen te Ronskaer. Nero, 2 v. Lissabon n. Gibraltar. Olivier v. Noort, 4 v. Nantes te Bayonne. Peter, 3 v. Lubeck te Kristianstad. Pavo, 23 te Skutskaer. Ponto, 1 v. Stomoway n. Middlesbrough. Ponza, 1 te Londen. Robert. 4 v. Bordeaux n. Cardiff. Spes, 3 v. Rouaan te Dakar. Tromp, 2 v. Sunderland te Schmazenhuette. Tyro, pass. 4 Lizard Head. Tilly, 30 te 'Sundsvoll v. Blyth. Vindicat Atque Po'.it, 4 v. Cardiff n. Bristol. Westkust, 2 v. Antwerpen n. Swansea. Wilpo, 1 te Oxelosund. Willem Barendsz, 2 v. Newhaven n. Goole. E'bro, met bok 3 v. Gibraltar. Humber, 3 290 m. ZW. Ceylon. Loire, 3 130 m. W. Runsal Jetoel. Oceaan, 3 60 m. O. Aden. Oostzee, 2 v. Aden. Rode Zee. pass. 2 Perim. Thames, 2 t.h.v. Djeddah. Zwarte Zee, 2 t.h.v. Djeddah. SLEEP VA A UT (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 12) Ik ga daar slapen, had zij tegen Maria gezegd, ik maak het me wel mak kelijk en het is toch voorzichtiger. Maar het is heel goed mogelijk, dat ik geen enkele maal gewekt zai worden. En daar Maria niet wist wat te zeg gen om haar te bedanken voor al die zorgen, voor al die moeite, die zij zich gaf zonder er iets voor te verwachten, had Jeanne er aan toegevoegd: Het is uitstekend voor mij. Al bijna twee weken heb ik geen nachtwaak meer gehad. Dit verhindert me slechte ge woonten aan te nemen. En bovendien be gon ik te dik te worden Haar wat ronde gezicht, wat bleek ten gevolge van de sproeten, werd bijna aar dig door de zachtheid wanneer zij glim lachte. Tegen half tien ging zij op de twee fauteuils liggen, na Favier enige slokjes te hebben laten drinken, en sliep in. Het „geluid" installeerde zich daarop als heer en meester in het huis; al hoor den de twee vrouwen en het kleine meisje het niet meer. Het kon opnieuw doordrin gen tot de benedenverdieping, opstijgen tot de tweede étage, doen alsof het uit de muren kwam. Zijn zacnte en rauwe ge fluit scheen in de nachtelijke stilte de stem van het kleine huis in Bois-Colom- bes zelf. Om half twaalf klonken er enige stem men op straat, en voetstappen, verder de lach van een meisje dat geplaagd werd. Jeanne Lambert opende de ogen, keek op haar horloge. Een bioscoop was waar schijnlijk juist uitgegaan. Favier had zich niet verroerd. De pols was regelmatig, tamelijk sterk. Jeanne sliep weer in. Zij hoorde nauwelijks de auto's, die tussen kwart over twaalven en één uur voorbij kwamen, terugkerend uit Parijs met de bezoekers van de theaters. En toen was er niets meer. Tot twee uur. Om twee uur ontwaakte Lysou. Plotseling kwam zij als het ware uit een groot donker gat en zij vond zich te rug, steunend op haar beide polsen, in haar bed, met haar ogen wijd open, klaar wakker. Was er iets in huis gebeurd? Of in haar kamer? Was oom?, Zij luisterde. Neen. Er was geen geluid. Er was geen enkele bedrijvigheid in de kamer van oom. De straatlantaren aan de overkant gaf een bleker licht dan gewoonlijk door de kieren van de luiken ten gevolge van de mist. Zij zag niets om zich heen, maar dat zwakke schijnsel was voldoende om haar niet bang te maken. Toch had zij zin om het licht aan te doen om zich te overtuigen, om te zien. Neen, de brief was onder in de lade ver borgen. Morgenochtend zou zij wel een middel vinden om hem aan mijnheer Dor- sel te geven zonder dat Maria het zou merken. Lysou zag er van af om op te staan, naar het knopje van het licht te gaan. Ze was weer onder haar dekens gekropen en had haar ogen gesloten. Een lichte verdoving overviel haar. Zij ging weer inslapen.... Plotseling ging een lichtflits langs haar oogleden nauwelijks merkbaar, maar toch zodanig, dat zij haar ogen weer deed openen. Was het dat? Was zij wakker geworden door een plotselinge lichtflits? Ditmaal hield ze haar ogen wijd open. speurend naar ze-wist-zelf-niet-wat. En bijna onmiddellijk herhaalde het zich. Een felle smalle lichtbundel drong door de luiken, scheen op het plafond en ver dween weer. Dadelijk dacht zij aan de lamp van een auto. Maar wat deed die auto, midden in de nacht, terwijl men de motor niet hoorde, vlak bij het huis? Lysou had de zekerheid, dat er iets on gewoons gebeurde. Dat drong zich aan haar op zonder dat er plaats was voor twijfel, zoals de wil van oom zich aan haar opgedrongen had om de brief uit de secre taire te halen. Maai wat kon zij doen? Naar de kamer van de zieke gaan. Jeanne Lambert roe pen? Zij bleef waar ze was, zonder een vin te verroeren, met grote ogen vol aandacht, luisterend naar het minste geluid. Ineens vernam zij een bijna onmerkbaar geknars, zoals dat van een weerhaan, maar veel zachter. Het hek! Ging men het hek open maken? Lysou bleef een ogenblik doodstil liggen, nog steeds luisterend. Maar er kwam niets meer. Toen stond ze op, ging op haar tenen naar het venster. Tussen twee reten van het luik zag zij niets dan een grijze scha duw, de mist, die het licht van de lantaarn in bedwang hield. Zij wilde het hek zien, maar de afstand tussen de twee latjes van het luik was te klein. Hoe zij zich ook bukte of uitrekte, zij kon niets onderscheiden. Maar hoe het raam open te maken, de iuiken open te doen? Jeanne zou het vast horen. En Lysou was te klein om het haak je los te maken. De kou van het parket bevroor haar voeten, klom tot haar kuit omhoog. Zij rende naar haar bed, vond daar haar pantoffels en wierp een sjaal over haar schouders. Het moest „de man" zijn. Zij was er ze ker van dat het „de man" was, die zij ge zien bad toen ze thuis kwam van de wan deling, met zijn grote overjas, en met zijn vilthoed diep in zijn ogen. Het kon nie mand anders zijn. Maar ze moest hem zien. Zodat zij het zeker wist. En de volgende dag zou zij het tegen oom zeggen, en oom zou opnieuw met zijn ogen met haar spre ken. Nog eens probeerde zii de mist te door boren door de luiken heen. Niets. Zij zag niets. Zij dacht aan het raam op het portaal. De luiken van dat raam werden nooit ge sloten. Daardoorheen zou zij hem kunnen zien. Lysou had al zulke moeilijke dingen ge daan, dat het verlaten van haar kamer en het oversteken van het portaal, zonder iemand te wekken, haar gemakkelijk voor kwam. Het belangrijkste was zich niet te stoten, niet te vallen en vlug te lopen. Zij kende de plaats van de meubelen zo goed, dat zij bijna naar de deur kon rennen. Daar draaide zij de knop zover om, dat hij zonder geluid te maken open ging. Sliep Jeanne Lambert? Het lich'streepje onder de deur van oom's kamer werd niet doorsneden door schaduwen. Lysou bleef een ogenblik staan. Geen ander geluid dan dat van de ademhaling van de zieke: het geluid van het huis zelf. Aan haar rechterkant een grote grijze rechthoek, uitspringend uit het duister. Het raam. Zij liep zachtjes verder. Zou men haar van buiten kunnen zien, als zij vlak voor het raam zou staan? En als men haar zou zien? Zij aarzelde een seconde. Het was in dat korte ogenblik, dat alles gebeurde. Zó vlug, dat zij er zich geen rekenschap van gaf. Er was een doffe, hevige slag in de vestibule, een verstikte kreet; daarna een heldere klap van een voorwerp tegen por- celein. Lysou sprong naar het raam. Het hek was open. En bijna tegelijkertijd zag zij twee man nen het huis uitgaan, waarbij de een de ander, die zich met een stok in zijn hand scheen te verweren, voortsleepte. Een on derdeel van een seconde duurde het slechts. Ze gingen naar links de straat in, losten als figuren uit een nachtmerrie in de mist op. Die twee gele puntjes, wat ver derop, waren dat de lichten van een auto? Jeanne Lambert stond al op de drempel van de kamer, stak het licht aan. Wat is dat?..,. Wat doe je daar, Lysou? Zij zag slecht, met haar ogen nog vol slaap. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6