Mobilofoons bewijzen bij drukte uitstekende diensten Victor Consael niet enthousiast over verkoop tijdens de Floradrukte Agenda voor Haarlem „RITSA" Fantastisch goed en lekker Toepassing in Huis van de Toekomst pvioq Silvikrin Lotion me. Vitoil KARPETTEN ETALAGES STOFZUIGERS Nieuwe arrestaties in Argentinië Heemsteedse politie in de weer Merkwaardige expositie op de Flora Verhuizingen F. DAMIAANS ZN Voedselpakketten boven ons land geparachuteerd WOENSDAG 6 MEI 1953 10 Stadsschouwburgbezoekers werden vaste klanten Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Zestienjarig meisje vermoord? STOFZUIGERHUIS „Gewillige" getuigen kregen een beloning Zweden eet vis en DE KLEUR ALS WETENSCHAP Vitoil geelt dor haar nieuw leven! eist ylTOll"' Flacons 11.50 en (2.75 i Verzending van zeepost Beiaardbespeling Gaat U verhuizen of gaat U overzee? en VERPAKKINGEN Herinnering aan droppings vóór de bevrijding „Ik moet het op het ogenblik hebben van een vaste klantenkring en dat was toch aanvankelijk de bedoeling niet". Tegenover ons zit de heer Victor Consael en dit waren zijn woorden, toen wij hem naar zijn mening over de Flora vroegen. Toen de Flora moest beginnen kwam de heer Consael in Haarlem een kijkje nemen en bij deze gelegenheid zocht hij een mooi plaatsje uit voor zijn welbekende poffer tjeskraam. Met de gemeente Haarlem werd een regeling getroffen en zo verrees op veertien Maart de tent op het Houtplein in Haarlem. En nu, bijna twee maanden later, blijkt dat deze plaats op geen stukken na aan de gestelde verwachtingen heeft voldaan. Victor Consael schrijft dit voornamelijk toe aan de ontwikkeling van het snelverkeer en hij kan begrijpen, dat de mensen, die per auto of motor de Flora be zoeken, niet bij hem nog eens afstappen om zich te goed te doen aan de overigens voortreffelijke poffertjes en wafels. Immers, het tentoonstellingsterrein van de Flora ligt nog geen vier kilometer van Haarlem af en wanneer de bezoekers van deze expositie, die in Groenendaal al volop gelegenheid hebben gehad zich tegoed te doen aan allerlei etenswaren, eindelijk naar huis terugkeren, dan komt het vrijwel nooit voor dat ze bij het Houtplein weer uitstappen en de kraam van de heer Consael bezoeken. Neen, wat deze kant van de exploitatie betreft heeft de Consael, zoals hij zelf zegt, misgegokt. Hij heeft echter een ander pu bliek gekregen. Op de avonden, dat er goede stukken in de Stadsschouwburg wor den opgevoerd zit zijn kraam altijd vol met vaste bezoekers. Het is namelijk een bekend feit, dat de meeste theaterbezoe kers na een „uitje" dikwijls nog een, zij het kleiner, „uitje" niet willen missen en voor dezulken is de poffertjestent van Victor Consael een uitstekende plaats om na te praten. Op de vraag of de heer Consael een reden kon aanwijzen waarom de andere inwoners uit Haarlem zijn poffertjeskraam niet regelmatig bezoeken, somt de heer Consael een hele reeks op, die eventueel bezwaren zouden kunnen opleveren voor de Haarlemse bevolking. Immers, wij zeiden het zoëven reeds, de standplaats van de kraam is uit verkeers- oogpunt verre van gunstig. Daarbij komt nog als een der voornaamste factoren, dat de Flora en Haarlem-Lichtstad nu al haast twee maanden duren en voor de inwoners uit de Spaarnestad is de „lol" er zo lang zamerhand wel af, meent hij. „En dan zijn er nog de beunhazen in ons vak", zegt Victor Consael en zijn gezicht betrekt wanneer hij ons vertelt over de poffertjes tenten waarvan de eigenaars het niet zo nauw nemen met de samenstelling van hun gebak. Margarine in plaats van echte room boter, een beetje water in de melk en een paar schepjes minder suiker over het eind productOp deze manier kunnen de eigenaars, volgens de heer Consael hun poffertjes en wafels wel goedkoper leveren, maar de klanten proeven zeer zeker wel de slechte kwaliteit en de heer Consael kan hen niet kwalijk nemen dat zij dan enigs zins huiverig worden om weer eens in een poffertjeskraam te gaan zitten. „Maar" zegt de heer Consael en zijn gezicht klaart op, „toch zal ik bijzonder prettige herinneringen aan Haarlem-Licht stad houden". En hij vertelt ons hoe de oudere mensen ADVERTENTIE Hofleverancier COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM bieden wij aan tegen SPECIALE PRIJZEN en tonen deze in onze WOENSDAG 6 MEI Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Cul- tura: Nederlandse Vereniging van Spiritis ten „Harmonia", 8 uur. Minerva: „De vier Mullers" t toneelgezelschap Joh. Kaart), 8.15 uur. Rembrandt: „Deze vrouw is gevaar lijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De kip met de gouden eieren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het is middernacht dokter Schweitzer", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „La Ronde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Met de blanke sabel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Iïals: „Lokaas", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 7 MEI Sionskerk, Eksterstraat, Concert Haar lemse Orkest Vereniging, solist Frans Vester, 8 uur. Rembrandt: „Deze vrouw is gevaar lijk", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De kip met de gouden eieren", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les Belles de nuit", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het is middernacht dokter Schweitzer", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „La Ronde", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Met de blanke sabel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lokaas", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE Haarlem met hun kinderen de tent kwamen be zoeken en dan verrukt waren over het intérieur, waarin gedurende de laatste veertig jaren vrijwel geen verandering is aangebracht. Natuurlijk zijn de gaslampjes vervangen door electrisch licht en enkele andere kleinigheden zijn niet precies meer als vroeger, maar de koperen pannen en ketels zijn er nog en de vaardige koks dra gen nog steeds de hoge witgesteven koks mutsen van een veertig jaar terug. Het moge dan wat de exploitatie betreft niet helemaal zo gegaan zijn als de heer Consael zich had voorgesteld, toch neemt hij zonder rancune afscheid van Haarlem- Lichtstad en hij hoopt er binnen niet al te lange tijd terug te keren. Voorlopig wacht hem echter weer ander werk. De tijd van de kermissen is weer aangebroken en eerst gaat de heer Consael met zijn wa gens en personeel naar Groningen, waar hij op de Grote Markt komt te staan en dan volgen de andere plaatsen in een bonte volgorde: Utrecht, Arnhem, Maastricht, Dordrecht, Rotterdam Na verloop van tijd zal de heer Consael echter weer in Haarlem terugkomen, wel licht op een ander plein, maar altijd zal hij met plezier in de Spaarnestad werken, om dat, hoewel de kwantiteit van het publiek misschien niet zo groot is, de „kwaliteit" hem toch uitstekend bevalt. Wat dit laatste betreft hebben de pof fertjes dus in zekere zin iets gemeen met de bezoekers van een gebakkraam. J. G. Wipprecht uit Haarlem kreeg een welverdiende onderscheiding in de vorm van een troostprijs met zijn „Nimbus". In de gracht bij het fort Rhijnauwen te Bunnik is het stoffelijk overschot aange troffen van het zestienjarig meisje A. B. uit De Bilt. Het meisje werd sinds Zondag middag vermist. Volgens de politie zijn er aanwijzingen dat het meisje een geweld dadige dood gestorven is. ADVERTENTIE vanaf 2.25 p. w., zonder vooruitbetaling. Gr. Houtstr. 132, Haarlem Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen De politie van Buenos Aires heeft Dins dag het hoofdkwartier der radicale oppo sitiepartij doorzocht. De meeste leiders de^ zer partij bevinden zich in arrest. In verschillende delen van Argentinië zijn gisteren 79 nieuwe arrestaties ver richt. Ook de socialistenleider Alfredo Pa- lacios is ingesloten. De in Buenos Aires verschijnende dagbladen meldden Dinsdag dat de politie een tweede „organisatie voor het bedrijven van terreur" op het spoor is gekomen. Een van de arrestanten, Ricardo Rojo, is uit een politiebureau te Buenos Aires ont snapt. Hij neeft zijn toevlucht in de am bassade van Guatemala gezocht. Het hoofd van de Argentijnse federale politie heeft opdracht gegeven, het gehele personeel van het onderhavige bureau aan te houden met het oog op een in te stellen onder zoek. In Mar del Plata, 400 kilometer ten Zui den van de hoofdstad, kreeg een politie man een sc'not in de arm, toen hij trachtte een verdachte te arresteren. In Cordoba zijn 14 employé's van de stadstram ontslagen en gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd, tegen de rege ring gerichte slagzinnen in de wagens ge schreven te hebben. Zes functionarissen van de politie heb ben ieder „van staatswege" een beloning van 100.000 pesos ontvangen. Drie „gewil lige" getuigen ontvingen ieder 50.000 pesos pn een medaille. De Zweedse regering heeft, daartoe ge dwongen door de staking bij de levens- middelenbedrijven, alle beperkende bepa lingen voor de import van die levensmid delen opgeheven die op korte termijn kun nen worden ingevoerd. De Zweeds huisvrouwen hebben gehoor gegeven aan het Maandagavond door de regering gedane beroep, om geen „paniek inkopen" te verrichten. De vraag naar levensmiddelen, die door de staking schaars zouden kunnen worden, was Dins dag afgenomen. Vele Zweedse gezinnen eten thans vis inplaats van vlees. De officiële prijsbeheer- singsraad heeft gewaarschuwd te zullen ingrijpen, indien hem gevallen van prijs opdrijving ter ore zouden komen. ADVERTENTIE Extra toegevoegdeiwit, kalk, phoslor, vitaminen A, B. en C. PRODUCT VAN DE NOORD-HOLLANDSE MARGARINEFABRIEKEN ZAANDIJK Door do zilverpapier verpakking heelt het licht geen nade lige invloed op de Inhoud en blijven de vitamines behouden. Van vele zijden is reeds dikwijls een soms ongezouten critiek uitgeoefend op de verkeersmaatregelen, welke door de Heem- steedse politie-autoriteiten werden getrof fen in verband met de grote drukte tijdens de Flora. Vooral het parkeerverbod in de omgeving van het tentoonstellingsterrein is een veelbesproken onderwerp geweest; niet het minst bij de hier gevestigde café restauranthouders, die zich door deze rege ling ernstig in hun branche benadeeld achtten. Vandaar dat wij ons licht eens hebben opgestoken bij de heer G J. A. Dobbe, inspecteur van politie te Heemstede, die gaarne bereid bleek onze permanente nieuwsgierigheid in alle opzichten te be vredigen. Aan de hand van het speciaal voor de Verkeersregeling „Flora 1953" ge tekende kaartje, verklaarde inspecteur Dobbe dat de praktijk in de achter ons lig gende weken reeds heeft uitgewezen, dat het vrijwel onmogelijk mag worden ge acht een betere regeling voor het verkeer te projecteren. Men moest nu eenmaal rekening houden met het nadeel, dat in de onmiddellijke omgeving van de Flora geen terreinen beschikbaar zijn, die een enigs zins voldoende capaciteit tot parkeren bo den. Gedurende het afgelopen week-einde moesten bij voorbeeld niet minder dan 6000 personen-auto's, 600 touringcars, 800 motorrijwielen en 6000 fietsen worden ver werkt, hetgeen een belangrijk hoger aantal is dan in de topdagen van 1935. Nu is het grote voordeel van de huidige regeling, dat de aan- en afvoerwegen van de ver uit elkaar gelegen parkeer-terreinen aan de Herenweg en Glipperweg elkaar nergens kruisen, waardoor opstoppingen van passerende auto's voorkomen werden. Aan de Herenweg worden de personen auto's uit het Noorden en Westen opgevan gen, terwijl aan de Glipperweg het veel intensiever verkeer uit het Oosten en Zui den wordt ondergebracht, waarbij alle touring-cars zich naar de Sportparklaan dienen te begeven. Vandaar dat de laatste terreinen over de meeste capaciteit be schikken. Aan deze regeling was evenwel voor de passagiers van de autobussen het bezwaar verbonden, dat de tamelijk grote afstand van het parkeerterrein naar de Flora, te voet moest worden afgelegd. Dit uiteraard niet al te grote ongerief wist de politie later nog gedeeltelijk te ondervangen, door de chauffeurs toestem ming te verlenen hun passagiers in de on middellijke omgeving van de Flora te laten uitstappen. Eerst daarna moeten zij dan naar het parkeerterrein doorrijden. Voor de regeling van het verkeer kan de Heemsteedse politie gedurende de Flora beschikken over een détachement van 30 man rijks-politie, welk aantal voor de top dagen met 50 man extra mag worden uit gebreid. Gevoegd bij het eigen politiecorps, kan er dus 115 man voor de verkeersrege ling op de been worden gebracht. Boven dien beschikt de rijkspolitie over acht solo motoren en drie mobilofoons, waarvan de laatsten, met de eigen dienstauto met mo- bilifoon-installatie, vanuit de centraalpost op het Valkenburgerplein naar elk gewenst punt gedirigeerd kunnen worden. eigen mobilofoon voor Heemstede nu wel dringend noodzakelijk is geweest, werd door inspecteur Dobbe positief bevestigend beantwoord.Immers vooral tijdens de over stelpende drukte van dfe laatste dagen, dreigden op verschillende punten kritieke opstoppingen te ontstaan. Dank zij deze mobilofoon konden reeds na enige minuten de nodige maatregelen worden getroffen, welke onmiddellijk de gewenste opluch ting brachten en er aldus een chaos voor komen werd. Vanuit de centraalpost wor den de mobilofoonwagens zo nodig elk kwartier opgeroepen, terwijl omgekeerd ook de mobilofoons geregeld met de cen traalpost in verbinding kunnen blijven. Daarnaast staan de solo-motoren voort durend ter beschikking van de diverse vak commandanten en kunnen dan naar be hoefte worden ingedeeld. Het parkeerverbod Wat het gelaakte parkeerverbod betreft, merkte inspecteur Dobbe op, dat tot elke prijs voorkomen moest worden, dat de stra ten rond de Flora met stilstaande auto's werden volgepropt. Iets dat onherroepelijk gebeurd zou zijn, wanneer dit niet bij voorbaat door de politie verboden was. Mede in verband met de permanente rond ritten langs de Flora, tnoeten de omlig gende straten geregeld voor het verkeer worden open gehouden. Overigens heeft de politie bewezen open te staan voor ge fundeerde bezwaren van de zijde der café restauranthouders. Zo kunnen de automo bilisten aan de Herenweg hun wagen tij delijk onderbrengen op het terrein naast een bollenschuur, op het Wilhelminaplein werd voor hetzelfde doel in het midden een behoorlijke ruimte vrijgegeven, ter wijl de politie verder nog zorg droeg, dat een aantal auto's voor de Valkenburger laan gratis in een nabij gelegen garage ge parkeerd mag worden. Resumerende mag dus worden vastge steld, dat de ontworpen verkeers-regeling aan alle verwachtingen voldoet en dus vrijwel niet meer voor verbetering vat baar is. ADVERTENTIE ADVERTENTIE faUX/b Droog fipar is dof en breekbaar. Pas op, want nu volgt roos en haaruitval. Hier helpt Silvikrin Lotion met Vitoil, het nieuwe product van het Silvikrin Laboratorium. Het verjongt en vitali- seert Uw haar. Roos verdwijnt reeds na een paar dagen. Het maakt Uw haar gezond en glanzend en houdt het de hele dag keurig in orde. Wie het elke dag gebruikt, kent zijn haar niet terug: zo prachtigI Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië en Nieuw-Guinea: m.s. „Oranje" (27 Mei); naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Oranjestad" (11 Mei); naar Suriname: m.s. „Bonaire" (13 Mei); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" (9 Mei); naar Ca nada: m.s. „Prins Frederik Willem" (9 Mei); naar Zuid-Amerika: m.s. „Alhena" (13 Mei) en naar Australië en Nieuw-Zee- Onze vraag, of het aanschaffen van een land: via Engeland (9 Mei). Het programma der beiaardbespeling op Vrijdag van halftwaalf tot halfeen door Arie Peters, stadsbeiaardier, luidt: 1. Die Mei Pleizant; 2. Dans, E. Grieg; 3. Ons lied van de zee, Hamers; Volkslied, K. Kuiler; Te land, J. J. Viotta; 4. La Volligeuse, T. Mar- purg; Menuet, Chr. Wagenseil; Gigue, J. Kuhnau; 5. Kinderliedjes van Cath. v. Ren- nes: Zomeravond Oude bedelaar Mei regen; 6. Ecassaisen, L. van Beethoven; Passe pied, W. Pijper; Rondeau, M. v. d. Gheyn; Ochsen-menuet, J. Haydn; 7. Het waren twee koningskinderen; Wij boeren; Een karretje, J. J. Viotta. Uiteraard eist de Flora in de eerste plaats de volledige aandacht der bezoekers op voor de schat van bloemen, waarvan de expositie in een waarlijk overrompelende kleurenweelde mede door „des kwekers kunst" mogelijk geworden is. Waar de na tuur haar betoogtrant in een dergelijke overdaad aan fleurige en indrukwekkende argumenten voert, zou de samensteller van kunstmatige kleuren eigenlijk slechts een eerbiedig stilzwijgen passen; ware het niet, dat ook deze experts het „Natura Artis Magistra" wel degelijk voor ogen houden. De natuur, welke dus de moeder van alle kunsten is, heeft de mens. in de toepassing der kleuren menige wijze les aan de hand gedaan; al leerde men pas de laatste tijd hiervan een doeltreffend gebruik te maken. In dit opzicht vormt de ontwikkeling der camouflage-kunst in oorlogstijd een duide lijke aanwijzing, toen de wenk van plant er, dier dankbaar ter harte genomen werd en de belangrijkste militaire doelen zich in een beschermende kleur met de omgeving zagen aangepast. De kleurenkeuze, welke tot nu toe in hoofdzaak een kwestie van smaak is geweest, wordt thans volgens ge heel andere normen bepaald, waarbij dan in de eerste plaats de doeltreffendheid als voorwaarde geldt. Dit zogenaamde gebruik van kleuren wordt reeds op bescheiden schaal toegepast bij verkeerslichten, recla meborden en diverse theaters; een klein begin, waarbij een verdere ontwikkeling zeker niet tot de onmogelijkheden behoort. Drieduizend boeken Het is waarschijnlijk minder bekend, dat alleen over de kleuren-theorie reeds een bibliotheek van ongeveer 3000 delen kan worden gevormd; vandaar dat wij ons in dit artikel een noodzakelijke beperking moeten opleggen en ons slechts tot de kern kunnen bepalen. Bij het functionele kleu- ren-gebruik worden dan drie punten van doorslaggevend belang geacht, teweten de physische functie; dat wil zeggen de helderheid van de kleur, waarvan dus het meer of minder absorberen van het licht afhankelijk is; de signal er ende func tie, waarvoor het rood (brandblusappara- ten), oranje, geel, groen, blauw en wit wor den gebezigd en de aesthetische functie, waarbij de harmonie der kleuren volgens de leer van Wilhelm Ostwald en Munsell aan bepaalde wetten gebonden is. Verder dient dan rekening te worden ge houden met de psychologische invloed, die de kleuren op de mens uitoefenen. Men heeft vastgesteld dat geel, oranje en rood als actieve kleuren stimuleren, terwijl de passieve kleuren groen en blauw een kal merende en gerustgevende invloed uitoefe nen. Bij de decoratie van een fabrieksinte- rieur is deze kennis uiteraard van het grootste belang, omdat door een functioneel ldeurengebruik de productiviteit kan wor den opgevoerd. De helderheidscontrasten van de gebruikte tinten mogen immers niet te groot zijn, omdat bij een witte wand en een zwarte machine de ogen der arbeiders sneller vermoeid raken dan bij een meer bewuste kleurencombinatie. Het is dan ook niet te verwonderen dat de moderne binnenhuisarchitect eveneens van deze kennis gebruik maakt, om haar bij het ontwerpen van een interieur in toepas sing te brengen. Een van hen, de heer A. A. Patijn, heeft het initiatief genomen enige industriëlen en binnenhuisarchitecten tot elkaar te brengen, ten einde het publiek gezamenlijk enig inzicht te verschaffen op de huidige stand van zaken in de vorm geving en heroriëntering van het moderne interieur. De toenemende samenwerking op dit gebied heeft immers de mogelijkheid van 'n betere en aesthetisch verantwoorde woonvorm opengesteld, waarbij tevens de herleving van het ambacht in een geheel nieuwe vorm mogelijk wordt gemaakt. Zij hebben daarvoor in de grote tentoon stellingshal op de Flora onder de naam „Fleur en kleur in het interieur" een bij zonder interessante expositie ingericht, waar de bezoeker ongetwijfeld met grote belangstelling van deze ontwikkeling zal kennis nemen. Voor de verschillende toe gepaste kleuren hebben de standhouders een dankbaar gebruik gemaakt van de ad viezen van de heer L. v. d. Plas, die als kleurexpert van Sikkens Lakfabrieken te Sassenheim onlangs een studiereis naar Amerika heeft gemaakt, van waar hij met talrijke nieuwe ideeën is teruggekeerd. De heer Van der Plas draagt ook de ver en exterieur van „Het Huis van Heden" (waaraan in ons Flora-nummer reeds een aparte beschouwing is gewijd) en „Het Huis der Toekomst," dat in de nabijheid daarvan op het tentoonstellingsterrein is opgetrokken. Bij „Het Huis der Toekomst", dat vol gens een bijzonder gedurfd systeem is ge bouwd en ingericht, ontving de ontwerper de opdracht bij een totaal inhoud van slechts 195 kubieke meter, woonruimte te scheppen voor een gezin bestaande uit een echtpaar en vier kinderen. Door letterlijk iedere centimeter te gebruiken slaagde hij er in plaats te vinden voor een grote woon kamer, keuken, badkamer en enige slaap kamers, waajrbij eveneens door een doel matig kleurengebruik een veel grotere ruimte werd gesuggereerd. Bijzonder origi neel is de wijze waarop de indruk wordt gewekt, dat huis en tuin een geheel vor men; hetgeen geschiedt door een klein perkje binnenshuis, waarin zelfs een hees ter gedijt. De verwarming geschiedt 's win ters door middel van hete lucht, en een practische lucht-circulatie verhindert in de zomer een onaangename warmte. Het in terieur, dat geheel aan de moderne begrip pen is aangepast, werd verzorgd door De Kerkuil te Haarlem, waarbij de ontwerper zich uitstekend voor deze taak berekend toonde. Dit neemt niet weg, dat een groot gedeelte der toekomstige bezoekers van dit „Huis der Toekomst," tegenover deze mo derne woningbouw nog een enigszins on wennig standpunt zal innemen. ADVERTENTIE Damiaans die heeft 'n reputatie Als hij verhuist, breekt er geen giasie! Z ij I v e s t 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279 Drie vliegtuigen van de Rijksluchtvaart school uit Gilze Rijen hebben gisteravond boven ons land gecirkeld en ter herinne ring aan de droppings, die aan de bevrij ding voorafgingen, voedselpakketten en vrijheidswimpels afgeworpen. In iedere provincie zouden boven een bepaalde plaats twee parachutes worden gedropt. Van deze droppings werd een radio-reportage ge geven, zodat de luisteraars wisten waar de dropping geschiedde. Tevens werd mede gedeeld, waar de parachutes moesten wor den ingeleverd. Degenen, die zich in elke plaats het eerst met parachutes aanmeld den, werden beloond met twee rondvluch ten van de K.L.M. en een start met een zweefvliegtuig van Teriet. De tweede prijs winnaars ontvingen één K.L.M.-rondvlucht en een boekwerk met luchtfoto's van Ne derland. Door slecht zicht had vooral de Beech- craft PH-UBY, die in de provincies Noord en Zuidholland, Utrecht en Gelderland zijn parachutes moest uitwerpen, een moeilijke taak. De voor Alkmaar bestemde parachu tes vielen bij Bergen; die voor Leiden bij Wassenaar en alleen die voor Utrecht kwa men op de bestemde plaats neer, doorcjat de piloot bijtijds een „gaatje" in het dichte wolkendek vond. De PH-UBR, die de drie Zuidelijke provincies zou voorzien, moest veiligheidshalve Noord-Brabant en Zee- - - - - land overslaan en landde met het oog op antwoording voor de kleuren van het in- het slechte weer voortijdig op Gilze Rijen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10