Zeepkistenrace op „circuit" Grote Markt enorm succes Zwitsaletten Het meisje uit Bois Colombes BANDEN .Clowntje Rick Locomotief en Rudge PERIODIEKE PIJNEN? Voor zendingen A. B.C. IV! ARM ITE 13 Duizenden toeschouwers zagen équipe Bonsel-Binan winnen Nico van Schagen Zonen Zeeweg Zaterdag een uur afgesloten ...'n ZW/TSAL preparaat/ Burgerlijke Stand van Haarlem BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 FEUILLETON Cabaretdancing „Moulin Rouge" wordt afgebroken Eerste vlucht van „Haarlem-Noord" Enkele kers niet giftig LICHT Je LOPEND Zes EVankly's dansen in de Hyacinth GERMANS' FOTOHANDEL Veertig jaar Frans Halsmuseum Voor de kinderen Scheepvaart Onmisbaar in de huishouding Mackintosh Co - Amsterdam WOENSDAG 6 MEI 19 53 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Duizenden en nog eens duizenden Haarlemse jongens en meisjes en ouderen hebben zich Dinsdagmorgen om half elf naar de Grote Markt begeven om getuige te zijn van de zeepkistenrace met levende gangmaking, die onder auspiciën van het Centrum Comité Koninginnedag gehouden werden door garage Brinkmann in Haarlem en de Morris dealer Molenaar uit Amersfoort. Uitgerust als ware motorduivels zaten de jongens in hun zelfgemaakte wagens, die varieerden van gesloopte kinderwagens tot imitatie-Ferrari's met echt-glimmende bumpers en schorre claxons. Reeds om negen uur waren enkele jongens met hun „zeepkist" op de Grote Markt aanwezig om nog even voor het begin van de wed strijden enkele trainingsrondjes te rijden en de wagens voor het laatst nog eens grondig te controleren. Hier werd nog een wieltje vastgedraaid, daar moest een stuur versteld worden en weer ergens anders werd het gymnastiekschoentje van een der „duwers" van een nieuwe veter voorzien. Deze „duwers" vormen met hup part ners de „bestuurders" een onafscheidelijk paar. Immers zij moeten volkomen op el kaar ingesteld zijn. De „duwer" moet zo hard lopen als hij kan en de „bestuurder" moet er voor zorgen, dat zijn ploeggenoot niet enkele meters te veel draaft en tracht dus door middel van allerlei kunstgrepen een zo kort mogelijke route te maken. En kele felle protesten waren na het verrijden van de eerste series hiervan dan ook het gevolg. In de eerste bocht wilden alle deel nemers namelijk de binnenbocht hebben en het werd uiteraard een drukte van belang. Hierbij nam een enkele deel nemer het niet zo nauw met de regels en verontwaardigde koppels meldden zich ADVERTENTIE GROOTSTE KEUZE BIJ 89ui Nooxaiax - ztxvvaxsaaio Wegens de op Zaterdag 9 Mei te houden herdenkingstocht naar de Erebegraafplaats te Overveen, zal de Zeeweg tussen de Brouwerskolkweg en de toegang tot de Erebegraafplaats op die dag van 14 tot on geveer 15 uur voor alle verkeer in beide richtingen zijn afgesloten. ADVERTENTIE Moderne vrouwen bestrijden ze met: HAARLEM, 4 Mei 1953 BEVALLEN van een zoon: 1 Mei, M. M. van der Veldevan Raaphorst; 3 Mei, J. PrinsHalff; L. W. Vermeij—van Seggelen; N. H. Hüsslagevan der Hoeff; J. A. Hene- weer—Bühl; M. F. van der Zwan—Gloerich; 4 Mei, M. G. de Ruijtervan Espelo; E. J. van' Holstvan Zijdeveld. BEVALLEN van een dochter: 2 Mei, A. van de Vrande—van Hooidonk; 3 Mei, M. L. LueskenTimmers; H. J. M. SnoeksBee kelaar; J. M. M. DeenLebbing; G. J. SchaapBloem. OVERLEDEN: 1 Mei. W. Petersen. 77 j„ van Kinsbergenstraat; Chr. L. de Vries, 62 j„ Middenlaan; C. Wielsma, 38 j., Generaal de Wetstraat; J. Houweling, 69 j., de Wit- straat; 2 Mei, K. Kreule, 73 j., Junoplant- soen; L. J. Muller, 78 j., Florastraat; E. Cu perus, 32 j., Hazeoaterslaan; 3 Mei, C. L. Overbeeke, 43 j„ Cornelis van Noordestraat; J. M. Th. L. Verschoor van NisseEckstein, 67 j., Westerhoutpark. ADVERTENTIE groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 - HAARLEM Tel. 18428 na 6 uur 14810 - 14155 HAARLEM, 5 Mei 1953 ONDERTROUWD: 5 Mei, H. C. Verhaaf en F. J. A. Hageman: W. den Braber en C. M. Wijkhuise; G. J. Kaatman en E. J. van der Heijden; D. A. van Rumpt en W. de Mooii; J. van der Pluijm en H. M. Kruijff; G. Plooij en J. Eigeman; A. Kooij en J. M. Lavooi. GEHUWD: 5 Mei, F. Elfrink en J. M. van Wees. BEVALLEN van een dochter: 4 Mei. W. C. van HooidonkLodder; A. M. van Wan- rooijNiklas; K. MedemblikVeenendaal; 5 Mei, J. de Deugdvan Til. OVERLEDEN: 1 Mei, A. Luxen—Hijma, 71 j., van der Vinnestraat; 2 Mei, J. C. van LieropLommerse. 62 j., Kamperlaan; P. Chr. van DoornVerbeek, 30 j.. Jan van Walréstraat: P. J. Blesgraaf, 51 j„ Hooi- markt; J. H. de Vries, 84 j., Gasthuisvest; 3 Mei, M. P. KloosterPrins, 83 j„ Thor- beckestraat: A. A. Oosterwijk, 73 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. A. Humme, 93 j., Jansweg; Th. Venings, 55 j., Waalstraat; G. Pool, 84 j„ Vrouwehekstraat: J. Kaat, 61 j., Hazepaterslaan; C. E. M. Balm, 31 j„ Sant poorterstraat; 4 Mei, H. W. J. Hoeke Schüsler, 74 j., Gasthuisvest. ADVERTENTIE (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 13) Elders hoorde men Maria, die zuchtend op de hogere verdieping opstond. Lysou, geschrokken door het licht, met haar kleine sjaal gekruist over haar nacht hemd, trilde nu over haar hele lichaam. Twee mannen, Jeanne. twee man nen ik heb ze gezienzij vochten met elkaar Waar dan?Wat heeft dat te be tekenen? Ik weet het niet Waarom ben je daar, Lysou? Maria, in een jak van pluizige katoen stof, stak een hoofd met verwarde haren over de leuning van de tweede verdieping. Wat gebeurt er, wat gebeurt er?" Ik begrijp het niet, zei Jeanne Lam bert. Ik sliep, werd gewekt door lawaai Gadegeslagen door een duizendkoppig jeugdig publiek werden gistermorgen op de Grote Markt de jaarlijkse zeepkistenraces van het „Centrumcomité Koninginnedag" verreden. Foto: Nummer twaalf vliegt uit de bocht en ziet zijn kans verkeken. dan ook bij de jury met de klacht „dat er gesnejen" was. Hierna waarschuwde de omroeper de wagenbestuurders op het gevaar van dis kwalificatie en vrijwel iedere deelnemer hield zich verder prompt dan de bepalin gen. Tweeëntachtig wagens. Toen de eerste series van groep A (jon gens van tien en elf jaar) werden wegge- vlagd lagen er tweeëntachtig wagens in de strijd. Verleden jaar namen er drieënzestig „koppels" aan de races deel en men merkt dus dat de „lol" er voor de jongens nog lang niet af is. Integendeel, elk jaar wordt het aantal inschrijvingen hoger en steeds zijn er weer duizenden toeschouwers, die zich in dikke rijen rond het parcours scha ren. Er hadden nog meer „kisten" mee kun nen doen, maar de jury had vóór de races enkele wagens afgekeurd. In de meeste van die gevallen hadden de vaders of gro tere broers het merendeel van de bouw van de automobielen voor hun rekening genomen en aangezien het reglement be paalt, dat de wagens door de deelnemers zelf gemaakt dienden te worden, hééft de jury, terecht, de wagens waar té veel aan gedokterd was („gesleuteld" zeggen de in siders! voor deelname uitgesloten. Onder luid gejuich werden de eerste series verreden en al spoedig bleek het, dat het duo Lex van Oosten en Adri Noort de winnaars van verleden jaar, opnieuw een grote kans op de eindoverwinning maakten. Zij bereden een automobiel, die sterk op het merk „kinderwagen" leek en alleen de kap en bak ontbraken. Snel ging het ding in ieder geval wel en dit was bovenal te danken aan de athletische capaciteiten van Adri Koort als „duwer" en het lichte ge wicht van de „bestuurder" Lex van Oos ten. Op hun gemak bereikten de beide favo rieten de finale, maar hier werd de eerste prijs hen net voor de neus weggekaapt door Janny v. d. Kers en Hans v. d. Mey, die hiermee ieder een horloge wonnen. De tweede prijs, twee voetballen en een kleine beker, was voor de équipe Noort-Van Oosten. iv ug sneller Bij de B-groep, de jongens van twaalf, dertien en veertien jaar, ging alles nog iets sneller en nog iets woester. Bij de bochten werd er gedrongen en ook de valhelmen en stofbrillen ontbraken niet. Via gemak kelijke overwinningen in de series en een overtuigende zege in de finale kwamen de dertienjarige Pim Bonsel en de veertien jarige Jan Bernhard Binan tenslotte op de eerste plaats te staan. En zonder iets aan de capaciteiten van de voortreffelijk sturende Pim Bonsel af te willen doen kan men toch zeggen, dat de overwinning voor een zeer groot deel te danken was aan Jan Bernhard Binan. Deze jongen die al enige bekendheid heeft ge kregen, omdat hij met de Prins Bernhard- kapel uit Indonesië is meegekomen, ont wikkelde met zijn korte benen zo'n ver bazingwekkende snelheid, dat men zich afvraagt wat hij eigenlijk met zijn prijs, een spiksplinternieuwe fiets, moet doen. Enfin, hij zal dat zelf het beste weten; tevreden was hij er in elk geval wél mee. De tweede prijs ging naar het duo John Muijlaert en John v. d. Broek. Zij ontvin gen uit handen van de voorzitter van het Centrumcomité Koninginnedag, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, die de prijzen met een toepasselijk woord uitreikte in restaurant Brinkmann, ieder een voetbal. De wisselbeker kwam uiteraard in han den van Pim Bonsel en Jan Bernhard Bi nan en volgend jaar zal er zo mogelijk met nog meer enthousiasme gestreden worden om de prijzen en vooral om de eer. Want zelfs de grootste luilak heeft er wel een paar minuten hardlopen voor over om zich „de beste zeepkistenracer van de stad" te mogen noemen Nog enkele dagen zullen de bewoners van de huizen aan het Florapark tegen de resten van de „Moulin Rouge" moeten aan kijken en dan krijgt het park zijn oude aanzien terug. Men is namelijk met het af breken van de tent begonnen. Vanmorgen stond alleen het dak nog op de dunne tent- stokken. De inventaris is reeds weggehaald en over enkele dagen zal alleen het plat getrapte gras nog aan de (gedempte) feest vreugde, die daar gedurende enkele weken geheerst heeft, herinneren. De postduivenvereniging „Haarlem-Noord" hield haar eerste vlucht, die ging vanaf Roosendaal. De uitslag was als volgt: 1. A. Dooren bosch aankomst 9 uur 57 min.; 2. K. van Welt; 3. M. v. d. Kerkhof; 4. L. Walgien; 5. B. Wolvers; 6. L. Walgien; 7. A. Bot. ADVERTENTIE In ons onderschrift bij de foto van de bloeiende kers voor het Heemsteedse raad huis in ons blad van gisteren schreven wij dat de bessen van de enkele kers giftig waren. Van deskundige zijde werd ons evenwel opgemerkt, dat dit niet het geval is. Dat de Heemsteedse plantsoenendienst de enkele kers minder vaak voor de beplanting ge bruikt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de jeugd de bessen zo graag afplukt en dat de bomen er schade door lijden. ADVERTENTIE RIJWIEL MOTOR Bij wijze van afwisseling in de klein- kunstprogramma's, die iedere Donderdag avond in de Vleeshaltaveerne Hyacinth plaats hebben, wordt er morgen een zoge naamde „floor-show" gegeven door de 6 Frankly's met pianobegeleiding. Zij zullen vier keer optreden met spectaculaire revue- dansen. Verder werkt de imitator Jim Brair met een parodie van de Italiaanse opera en van de Belgische radioverslag- geverij mede. Op Hemelvaartsdag is de beurt weer aan de bekende humorist Cees de Lange met een conférence en eigen liedjes. ADVERTENTIE ZEISS KODAK Binnenweg 151 Heemstede - Tel. 39143 Alles op Foto-gebied AGFA LEIC A Costuumshow Cruys Voorbergh Onlangs hebben wij in een uitvoerig ar tikel reeds aandacht geschonken aan het veertigjarig bestaan van het Frans Hals museum in zijn tegenwoordige vorm. Thans vernemen wij dat dit feit op Vrijdag 29 Mei feestelijk herdacht zal worden met een nieuwe costuumshow van Cruys Voorbergh in de Renaissance-zaal. ADVERTENTIE 1 oio UITZONDERLIJKE MILDHEID VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. V? Ja, het ijs ivas best! De jongens hadden een grote sloot opgezocht buiten de stad; en daar hadden ze de schaatsen onder gebonden. En daar begon de pret! Eerst was 't nog wel even wat ongewoon en ze hadden 'n raar gevoel in hun enkels, toen ze op de schaatsen stonden. Maar dat is altijd zo, als je voor 't eerst weer de schaatsen onder hebt; dat went gauw genoeg weer. Toen de jongens dan ook een poosje heen en weer gekrabbeld hadden, was het al over. Ze zwierden weer lekker over het ijs, alsof ze niet anders gedaan hadden. „Het ijs is prachtig, vind je niet?", zei Bunkie. „Nou, en of! Als 'n spiegel zo glad!", riep Rick terug. Of ze weer genoten! Ze reden de hele sloot af en weer terug, en ze hadden er de de ruimte. Er waren nog veel meer liefhebbers, maar ze reden elkaar niet in de weg. Die sloot was zo breed en lang, dat er voor iedereen plaats was, zonder dat men elkaar hinderde. Van de kou voelden ze niets. Hij rijden maakte hen heerlijk warm en het zonnetje scheen lekker over het land. Er kwam een schaatsenrijder aan, met 'n grote vaart. Hij had een trui en een donkere broek aan en 'n ijskapje op het hoofd. De jongens gingen wat opzij, om hem door te laten. Ze keken hem na, hoe hij met lange uithalen, diep voorover gebogen, met ge weldige snelheid voortreed. Die kon rijden! Aludra, 6 v. Damman te Koewait. Alioth, pass. 5 Finisterre n. Antwerpen. Amstelpark, pass. 5 Kp. Ray. Arendskerk, pass 5 Finisterre n. Genua. Akkrumdijk, 4 v. Colombo n. Fremantle. Arkeldijk, 5 v. Newpor News te New Vork. Alioth 4 150 m. W. Kp. St. Vincent. Almdijk, 4 540 m. W.ZW. Lands End. Amstelland, 4 84 m. Z. Recife n. Santos. Annenkerk, 4 70 m. W. Minicoy. Aalsdijk, 6 v. New York te Rotterdam. Ampenan, 6 v. Calcutta n. Djibouti. Amsteidiijk, 5 v. New Orleans te Rotterdam. Anddj'k, 5 v. Rotterdam n. Tampico. Appingedijk, 6 te Havana. Arnedijk, 6 v. Boston te Philadelphia. Albireo, 5 St. Pauls Rook n. Antwerpen. Alchiba, 6 v. Rotterdam te Porto Alegre verw- Aldaibi, 6 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alnati, 5 te Ilheos. Aïphard, 6 v. Pto Alegre te Rotterdam. Altair, pass. 5 St. Pauls Rock n. Recife. Alwaki, 6 v. Buenos Aires te New York. Alamak, 7 Suez verwacht. Almkerk, 5 te Genua. Bengkalis, 4 v. Padang 8 Belawan verw. Bintang, 4 te Damman. Bloemfontein, 4 v. Kaapstad n. Port Elizabeth Blommersdijk, 5 v. Rotterdam te Bremerhaven. Bloemfontein, 6 v. Kaapstad te Port Elizabeth Batoela, 4 v. Tj. Pandang te Pangkalptnang. Boskoop, 5 510 m. NO. Barbados. Bonaire, 6 v. Georgetown te Amsterdam. Caltex Delft, 4 v. Rotterdam n. Sidon. Chama, 5 v. Calcutta te Mena al Ahmadt. Cottica 4 v. Barbados n. Trinidad. Caltex Pernis. 4 v. Rotterdam n. Sidon. Cistula, G te Port Pirle. Ceroxina, 4 rede Pladju. Celebes, pass. 5 St. Maria n. Alexandrië. Coryda, 5 te Balboa. Dalerdijk, 3 v. Balboa n. Los Angeles. Delfland, 3 v. Rio de Janeiro te Santos. Delfshaven, pass. 5 St. Pauls Rock. Duivendijk, pass. 6 Vlissingen. Dongedijk, 6 ca. 18 u. Antwerpen vrewacht. Esso Amsterdam, pass. 4 Key West. Enggano, 5 v. Genua n. Barcelona. Edam, 4 G50 m. O. Kp. Race. Eendracht, pass. 5 19 u. Ouessant. Erinna, pass. 5 Atïen. Esso Rotterdam, 6 v. Aruba te Rotterdam. Elonina, 6 v. Freetown te Monrovia verw. Friesland (SSM), 4 v. Sunderland n. Aalborg. Ganymedes, nacht 4-5 v. Port of Spain te La Guaira. Gadila, 5 v. Soerabaja n. Balikpapan. Garoet, 5 v. Genua n. Port Said. Groote Beer. 5 390 m. O. Kp. Race. Groote Kerk, 6 te Port Soedan. Gouwe, pass. 5 Kp. Blanco. Helicon, 2 te Port au Prince. Haarlem, 4 880 m. NO. La Guaira. Helena, 6 v. Paramaribo te Georgetown. Hera, pass. 5 Vlissimgen. Hathor, 5 te Izmir. Hecuba, 6 v. Antwerpen te Amsterdam. Helder, S v. Antwerpen te Amsterdam. Hera, 6 v. Amsterdam te Antwerpen. Ittersum, pas. 4 Singapore. Indrapoera, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Joh. v. Oldenbarnevelt, 5 v. Amsterdam te Tj. Prlok. Java, 4 v. Hamburg naar Bremen. Jagersfontein, 5 165 m. NW. Kp. Blanco. Kedoe, 6 Aden verwacht. Kota Inten, 4 v. Belawan n. Colombo. Laurenskerk, 5 v. Rotterdam te Calcutta. Lombok, pass. 4 Anderhalfgraadskan. Leersum, 5 v. Bremen naar Hamburg. Lemsterkerk, 5 v. Port Soedan n. Suez. Lekhaven, 7 v. Fremantle te Adelaide verw. Limburg, pas. 4 Hawaiian eil. n. Honolulu. Laagkerk, 6 v. Suez n. Aden. Leopoldskerk, 5 v. Amsterdam n. Perz. Golf. Loenerkerk, 7 Karachi verwacht. Maasland, pass. 4 St. PaulsRock n. Las Palmas. Madoera, nacht 4-5 v. Amsterdam te TJ. Priok Malvina, 5 v. Miri te Singapore. Maashaven, 5 v. Liverpool n. Montreal. Manoeran, pass. 5 Perim n. Port Soedan. Mitra, 6 v. Stockholm te Gefle. Myonia, pass. 5 Madeira. Maasdam. 5 530 m. O.t.N. Kp. Race. Marken, 5 v. New York n. Halifax. Merwede, 5 v. Brownsville 7 New Orleans verw. Meerkerk, 6 v. Antwerpen te Rotterdam. Molenkerk, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Nieuw Amsterdam, 5 te Algiers. Noordam, 5 740 m. W.t.Z. Lands End. Noordwijk, 6 v. Baltimore te Havana. Ootmarsum, 5 v. Norfolk n. Houston. Oranjefontein, 5 v. Antw. n. Amsterdam. Oberon, 6 v. Baltimore te New York. Oranjestad, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Orion, 5 te Alexandrië. Prins Philips Willem, pas. nacht 4-5 Scilly's n. Montreal. Poseidon, 6 v. New York te Curagao verw. Prins Willem III, 4 v. Hamilton n. Toledo. Prins Willem IV, pass. 4 Kp. Ray. Prins Fred. Willem, pass. 4 Vlissingen n. Antw Poelau Laut, 6 v. Balikpapan te Soerabaja. Prins Alexander, pass. 5 Vlissingen n. Antw. Prins Joh. W. Friso, 6 v. Le Havre te Antw. Ridderkerk. 5 v. Khorramshar n. Bahrein. Ruys, 5 v. Nagoya te Yokohama. Roebiah, 6 te Cebu. Rotti, 6 te Halifax. beneden, als van een gevecht, met ver stikte stemmen. Lysou zegt, dat ze twee mannen heeft gezien, die met elkaar voch ten Maria kwam moeizaam naar beneden. Oh, ik geloof, dat het met mijn been weer wordt zoals twee jaar geleden.... Lysou begon in haar gedachten enigs zins te reconstrueren wat zij gezien had en poogde het te begrijpen. Zij waren in de vestibule, zei zij. Maria riep uit: In de vestibule!Je hebt gedroomd, meisje. Hoe zouden zij binnengekomen zijn? Heus, Maria. Ik ben er zeker van. Ik heb ze zien weggaan. Maar er zit een bel aan het hek, net als aan een winkeldeur. Die zou ik ge hoord hebben Jeanne Lambert had een verpleeg- stersslaap, waaruit zij door het minste vreemde geluid gewekt werd. Het was waar. Hoe kwam het dat Lysou, die toch wakker was geweest, de bel aan het hek niet gehoord had? Een beeld ging door haar heen, dat van de man 's mid dags, die zich plotseling had losgemaakt uit de schaduw en die weggegaan was zon der om te kijken, als iemand, die heeft, wat hij hebben wil. Misschien is het de man, mompelde zij. De man?welke man? Maar Lysou wilde niet al haar geheimen prijsgeven Ik weet het niet,, antwoordde zij. Maria mopperde. Je hebt een nachtmerrie gehad, ga maar weer gauw naar je bed. Plotseling keek zij de kleine beter aan. Maar hoe komt het dat je je sjaal om hebten je pantoffels aan?Wat deed je op dit uur? Hoe laat is het eigen lijk? Jeanne Lambert stond bii het raam. Zij keek op haar armbandhorloge Tien over tweeën. Hoe is het in vredesnaam mogelijk? En mijn been.... Ik kan morgen vast niet opstaan. De verpleegster zag ook het open hek. Lysou had niet gedroomd. Blijf hier. Ik zal naar beneden gaan om qens te kijken. Maria was nu bang. Zij had Lysou tegen zich aangetrokken. Het is niet erg voorzichtig, juffrouw Jeanne. Als er nog iemand zou zijn Zij sprak fluisterend, terwijl ze met één oog de trap in de gaten hield, alsof ze ver wachtte plotseling het hoofd van de een of andere boef te zien opduiken. Maar wat willen ze van ons? Het is toch niet om ons geld te doen, zei Jeanne. Jullie zouden beter in de kamer van mijnheer Favier kunnen gaan; het is daar warmer.... De kleine zal het zo koud krijgen.... Ik ga een ogenblikje naar be neden. Jeanr.e begreep er niets van. Wat had dat te betekenen? Een ruzie van dronk aards? Neen, vast en zeker niet. Als zij bij toeval of bij vergissing de tuin binnen gekomen waren, zou die ruzie op straat begonnen moeten zijn. Er zouden kreten geweest zijn, stemmen, die zij zou hebben gehoord. Inbrekers? Maar wat kon men stelen in een armoedig huis, met zijn kleinburgerlijk meubilair, een oude man, die zeker van een of ander pensioen zou leven, een oude dienstbode, een meisje van acht jaar? Toch was er iets gebeurd. En iets tame lijk ernstigs. Voordat zii het licht had aan gedraaid, voelde Jeanne Lambert een koude luchtstroom in haar gezicht, het geen haar waarschuwde, dat de deur van de vestibule open stond. Inderdaad de deur was open, evenals het hek, dat men ternauwernood in de mist kon onderscheiden. Mensen waren doelbewust het huis bin nen gedrongen. De afwezigheid van lawaai wees op misdadige bedoelingen. Waarom? En wat was er daarna gebeurd? In het roodachtige licht in de vestibule kon men, hoe zwak ook, een helder recht hoek onderscheiden, die naar de straat toe groter werd. Jeanne ging naar buiten, na dat ze eerst uit voorzichtigheid naar links en rechts gekeken had om te zien of niemand zich tegen de muur verborg, klaar om haar te overvallen, of het huis binnen te dringen als zij zich had omge draaid. Neen. Er was niemand. Zij liep tot het hek, sloot het. Zij voelde niet de lichte klik, die er anders altijd was, als het hek gesloten werd. Zij keek omhoog, maar ze zag niet veel. Toch kwam het haar voor, dat het kleine stukje me taal, dat als belcontact diende, niet meer op zijn plaats was. Zij draaide wat aan de knop, die zonder geluid draaide, gemakkelijker dan gewoon lijk. Haar vinger, die ze over het slot liet gaan, gleed over een vette stof. Zonder enige twijfel had men het slot geolied, zodat het niet zou piepen. Bijna onbewust duwde zij met haar voet tegen een grote kei, die, vooral des zo mers, diende om het hek open te houden. Dat was toch in ieder geval veiliger; als men eens zou proberen terug te komen, zou dat een klein obstakel vormen; men zou de kei moeilijk kunnen verplaatsen zonder dat men het grind liet knarsen. Terwijl zij weer naar binnen ging, on derzocht zii het slot van de deur. Ze kon wel niet erg goed zien, maar er was geen enkel spoor van braak op het geverfde hout, geen enkele beschadiging Hoe had den die mannen tot in de vestibule kun nen komen? Met een loper? Of waren het werkelijk inbrekers, die in staat waren alle sloten te forceren? Binnen zag zij niets abnormaals. Ten einde zich gerust te stellen keek ze in ieder vertrek op de benedenverdieping, onder zocht nauwkeurig de eetkamer, de keuken, het rommelkamertje. Het scheen, dat er niets aangeraakt was. Er was in ieder ge val niemand. En dat was het voornaamste. Salawatl, pass. 4 Kanarische eil n. Dakar. Saparoea, 5 v Luanda te P.ort Amboin. Salland, 4 v. Ilheos n. Bahia. Sarangan, 5 v. Nasipit te Nakan. Slamat, 4 v. Djibouti n. Massawah. Sommelsdijk, 5 te Tj. Priok. Straat Makassar, 4 v Kaapstad n. Montevideo Schiedijk, pass. 4 Socotra n. Penang. Stad Amsterdam, 6 v. Narvik te Newport Mon verwacht Stad Vlaardlngen, verm. 6 v. Narvik n. Vlaar- dingen. Schie, 8 Antwerpen verwacht. Sirrah, pass. 5 Finisterre. Sumatra, pass 5 Finistepre. Silindoeng, pas. 4 Singapore. Stad Alkmaar, 4 270 m. W. Fastnet. Stanvac Djirak, 4 v. Sungeigerong n. Soerabaja. Swartenhondt, 4 v. Balikpapan n. Donggala. Samarinda, 5 te Manilla. Sarpedon, 6 v. Pto Cabello te Curagao. Seherpendreoht, pas. 5 Kp. Oranje. Slbajak, 5 460 m. NO. Fayal. Stad Leiden, 5 v. Cienfuegos n. Cristobal. Stad Breda, 6 v. Rotterdam n. St. Laurens. Tabian. 5 v. Amsterdam te Tj. Priok. Telamon, pass. 4 ten Zuiden Scilly's n. Curagao. Ternate, 4 v. Tj. Priok n. Singapore. Tjitjalengka. 4 v. Singapore n. Hongkong. Talisse, 2 te Belawan. Tarakan, 30 te Belawan. Tiba, 5 v. Rotterdam n. Bremen. Thalatta, 6 v. Singapore te Mena al Ahmadi. Tibia. 5 v. Port Kembla n. Melbourne. Tankhaven II 5 v. Sungeigerong te Tj. Uban. Tankhaven III, 5 v. Tj. Uban te Sungeigerong Tjipannas, 4 v. Tj. Priok n. Semarang. Trajanus. 4 v, Antwerpen te Bremen. Tamo, 5 te Paianagua. Tawall, 6 v. New Orleans te Mobile. Tjibodas, 3 v. Japan te Kaapstad. Tomini, 5 Ouessant gepas. n. Port Said. Titus, 5 v. Zante n. Gatacoio. Trompenberg, 5 v. Le Havre n. Antwerpen. Veendam. 5 v. Southampton. Van Riebeeck, 4 v. Sorong n. Haitlal. Van Riemsdijk, 5 v. Semarang te TJ. Priok. Waterland, 4 ca. 18.30 u. van Hamburg voor IJ muiden verwacht. Warwickcastle, 1 te Mombasa. Willemstad, 5 v. Curaqao n. Aruba. Westerdam, 5 380 m. ZO. Kp. Race. Willem Ruys, 5 90 m. ZW. Kreta. Westland, 5 v. Amsterdam n. Hamiburg. Usel, 9 v. Piraeus te Amsterdam verwacht. Zeeland (SSM), 5 v. Amsterdam n. Methil, Zeeland (KRL), 6 te Beyrouth. Zonnewijk. pass. 5 Port Elizabeth. Zuiderkruis, 5 dwars Luderitzbay. KLEINE VAART Arnoudspolder, 5 v, Antw. te Lissabon verw. Algarve, verm. 6 v. Sunderland n. Rotterdam. Att, verm. 5 v. Dublin n. Swansea. Bernisse, verm. 6 v. Rotterdam n. Livorno. Betty Anne, 5 v. Spezia te Algiers verw. Bill, 5 v. Rotterdam te Antwerpen. Citadel, 3 v. Rotterdam te Londen. Cornelis Houtman, pass. 4 Gibraltar. Da Capo, 4 v. Portsmouth n. Duinkerken. Denl, 4 v. Swansea n. Amsterdam. Depa, 4 v. Vlissingen. Diligentia, 3 v. Reyka te Alexandrië. Ferocia, verm. 5 v. Holtenau n. Garston. Fiducia, 5 v. Boston te Maassluis. Goote, 4 v. Rotterdam te Rouaan. Gerry, 5 v. Sharpness te Bristol. Harold, 4 v. Hull n. Rotterdam. Hast I. verm. 4 v. Goole n. Itzehoe. Hast III, 4 v. Gefle te Rouaan. Hast IV, pass. 3 Rouaan. Hast V, verm. 4 v. Londen n. Guernsey. Henrica, verm. 5 v. Leixoes n. Manchester. Ilias, 4 v. Triëst n. Ban. Julia, verm. 5 v. Zwijndrecht n. Dublin. Midas, 4 v. Hamburg n. Kopenhagen. May Star, 4 v. Fowey n. Genua. Marcella, pass. 4 Small's. Monica, 5 v. Irvine n. Belfast. Maasym, verm. 5 v. Gravelines n. Wisbech. Marietje Bohmer, 10 v. Dakar te Duinkerken verwacht. Menikar, 4 v. Bordeaux naar Lissabon. Merak. 5 v. Tel Aviv te Famagusta. Meres. 3 v. Bordeaux te Fedalah. Mirfak, 4 140 m. ZW. Ouessant. Njord, 4 v. Antwerpen te Ellesmereport. Noord, 5 v. Isle of Grain te Tnameshaven. Neeltje b, vertr. 5 v. Rotterdam n. Amsterdam Prior, 4 v. Bourgas n. Belfast. Rijnhaven, 5 v. Casablanca te Valencië. Timor, 5 v. Gal way te Rotterdam verw. Ton, 4 v. Londen n. Rotterdam. Vrouwepolder, verm. 6 v. Antwerpen n. R'dam Westerschelde, 4 v. Nantes n. Bayonne. Westlaan, 4 v. Rotterdam te Hamburg, Westerdok, l v. Immingham te Goole. ADVERTENTIE Het bekende gistproduct (sterk geconcentreerd) Verbetert de smaak van soepen, sausen en andere gerechten. Het aangewezen product voor de bereiding van smakelijke sandwiches, (zie recepten). Aanbevolen bij ai!e toestanden samenhangend met een tekort aan Vitaminen van de B-Groep Verkrijgbaar bij alle bekende comestibleszaken Zij ging weer naar boven. Lysou had geweigerd weer naar bed te gaan. Ze zat, heel kalm nu, bij het bed van oom, die zelfs al die drukte niet eens had bemerkt. Maria, enigszins verstomd door dit nach telijk ontwaken, ongerust, maar meer be zig met haar jicht dan met de inbrekers, zat wat te mopperen in de fauteuil, terwijl zij haar handen zachtjes over haar been streek, van haar heup tot haar knie. Er is niets meer, zei Jeanne binnen komend, maar de beide deuren waren open Het is niet te geloven, niet te gelo ven, mompelde MariaMaar gelukkig was u er, juffrouw JeanneDenk eens even in. wat ik met die twee inbrekers had moeten stellen!Ik helemaal alleen, met mijn zere been, en de kleine meid? Wij moeten de politie waarschuwen, hè? De commissaris Tussen twee haakjes.... Jeanne Lambert was nieuwsgieriger, on geruster dan zij wilde laten merken. De hele geschiedenis was haar niet erg duide lijk; en in het bijzonder de houding, de blik van Lysou niet Tussen twee haakjes, Lysou, je hebt ons nog niet verteld, waarom je half aan gekleed was, toen ik je op het portaal vond. Maai- Jeanne. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 15