Eisenhower vraagt 5,8 milliard voor militaire hulp aan het buitenland Iloken. mos m RANG pan ctemsk to/up. Haarlemmer smokkelde koffie naar Duitsland HORLOGES VAN NIEL CC-ocU ió het zo r~ De 5000e gaat komen PANDA EN DE HAND-VIS Loosjes Wereldnieuws Defensie-inspanning mag niet verslappen totdat Ruslands vredeswil gebleken is De radio geeft Donderdag Speculaties over Edens mogelijke aftreden Él Geheime bergplaats in geleende auto Radio-reparatie J Vietminh-legers willen Indochina in tweeën snijden Mossadeq wil meer Amerikaanse hulp Enige bijzonderheden over RANG zou men het nieuwe woord voor versnapering kunnen noemen. Consultant will be here Mr. dr. P. G. van Tienhoven overleden Kerkelijk Nieuws ROMANCIRCULATIE Verdere vrijmaking van de Nederlandse handel H. J. MAERTENS N.V. Een cadeau WOENSDAG 6 MEI 1953 President Eisenhower heeft Dinsdag een boodschap tot het Amerikaanse Congres gericht over de hulp van de Verenigde Staten aan het buitenland. Hij beval een program voor militaire en economische hulp aan het buitenland ten bedrage van 5800 millioen dollar aan. Dit is 1800 millioen dollar minder dan het des tijds door president Truman voorgestane hulpprogram voor 1953'54. In zijn boodschap zegt Eisenhower dat de Verenigde Staten zich niet kunnen per mitteren de inspanning voor de verdediging te verslappen totdat duidelijk gebleken is dat de Sovjet-Unie oprecht vrede wenst. Indien de V. S. het program voor hulp aan het buitenland niet uitvoeren, kan de ADVERTENTIE ADVERTENTIE vrije wereld uiteenvallen op een ogenblik van groot gevaar, aldus de president. In de boodschap legt Eisenhower er spe ciaal de nadruk op dat er meer in het Verre Oosten moet worden gedaan. De verdeling der hulp De aanbevelingen van Eisenhower wer den door de administrateur van het agent schap voor wederzijdse beveiliging, Stas- sen, toegelicht op een gemeenschappelijke vergadering van de senaatscommissie -voor buitenlandse betrekkingen en de commis sie voor buitenlandse zaken van het huis van afgevaardigden. Stassen zei dat iets meer dan 4000 mil lioen dollar werd gevraagd voor militaire hulp en opleiding ten bate van het buiten land, waarvan ongeveer 2530 millioen voor Europa, 1000 millioen voor het Verre Oos ten, iets minder dan 475 millioen voor het Nabije Oosten en 20 millioen voor Latijns Amerika. Voorts zullen er 995 millioen dollar no dig zijn om zekere landen in Europa en in het Verre Oosten te helpen bij de uitvoe ring van belangrijke plannen voor de ver- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.25 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Salonorkest. 18.30 Een goed woord voor een goede zaak, causerie. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van aller lei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Interviews. 22.15 Zang en piano. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liede ren. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Lichte muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 14.00 .Désirée, hoorspel. 14.55 Platen. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire causerie. 11.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending: De Europese denfensiegemeen- schap. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Amuse mentsmuziek. 19.00 Gesproken brief uit Lon den. 19.05 Jazzmuziek. 19.45 Orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Wilhelm Teil, opera. (21.15 21.30 voordracht). 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Klarinet en piano. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 15.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 P^ten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.30 Ver zoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Jonee componisten. 22.5523.00 Nieuws. BBC 220022.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 en 49 m.). (Van onze correspondent in Londen) Edens ziekte hij heeft, zoals men weet twee operaties ondergaan heeft aanlei ding gegeven tot de speculatie dat hij zal moeten aftreden als minister van Buiten landse Zaken. Met Edens herstel zouden zeker enige maanden gemoeid zijn. De verwachting was dat hij tot „Speaker" van het Lager huis zou worden benoemd ter vervanging van Harry Crookshank, wiens schoo'mees- terachtig optreden een groot deel van het Lagerhuis irriteert, ook de conservatieven zelf. Eden zou voorts plaatsvervangend pre mier blijven. Churchill zal echter pas in de zomer veranderingen in het kabinet aanbrengen o.m. door enkele departemen ten samen te smelten. Tegen die tijd zal Eden waarschijnlijk hersteld zijn. Van zijn gezondheidstoe stand zal dan de omvang van zijn taak af hangen en zijn eventueel aftreden als chef van het Foreign Office. Amerikaans senator bepleit gebruik van „atoombommetjes" Het Franse opperbevel in Indochina acht de militaire toestand ten Noord-Oosten van Vientiane, de administratieve hoofd stad van Laos ernstig, omdat de nieuwe flankbeweging der Vietminh-strijdkrachten aldaar zou kunnen resulteren in een com munistische doorbraak die geheel Indo china in tweeën zou delen. De luchtmacht van de Franse strijd krachten heeft Dinsdag, doordat het weer beter werd, meer activiteit aan de dag kunnen leggen. Jachtvliegtuigen en bom menwerpers steunden het garnizoen van de post Moeong Khoea, 140 km. ten Noord oosten van Loeang Prabang, dat sinds be gin April weerstand biedt aan aanvallen van de Vietminh. Amerikaans voorstel De voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor Buitenlandse Zaken, Alexander Wiley, heeft Dinsdag verklaard, dat de strijdkrachten van de Franse unie in Indochina uitgerust zouden moeten wor den met „de wapens die zij nodig hebben om de overwinning te behalen, met inbe grip van kleine atoombommen", op grond van het program voor wederzijdse bevei liging. Prinselijke communist? Het State Department te Washington heeft bekend gemaakt, dat de regering van Laos de regering der V.S. heeft medege deeld, dat zij prins Soephanoebong, die door de Vietminh als de toekomstige pre sident van Laos is voorgesteld, als commu nist en „vazal" van de Vietminh beschouwt. De P<T7i'sche nrenver Mns^-:r,Di b»°f+ verzocht meer Amerikaanse hulp te mo gen ontvangen op grond van Truman's program voor de hulpverlening aan econo misch minder ontwikkelde landen. Hij dankte Amerika voor de reeds ontvangen hulp, maar zeide, dat aan Perzië meer aandacht diende te worden geschonken. Tot Juni 1953 is aan Perzië een bedrag van 44 millioen dollar van de hulpverlening volgens genoemd program toegewezen. dediging. Deze hulp zal zodanig zijn dat de begrotingen van de betrokken landen in evenwicht kunnen komen. Voor Indochina Van dit bedrag zullen, aldus Stassen, 400 millioen dollar aan uitrusting, materialen en diensten voor Franse en gezagsgetrouwe inheemse strijdkrachten in de verbonden staten van Indochina worden bestemd. Voor de wapenfabricage in Frankrijk voor de Franse NAVO-troepen zullen hon derd millioen dollar worden uitgetrokken. Een even groot bedrag is bestemd voor Groot-Brittannië, dat vliegtuigen voor de verdediging van het Noordatlantische ge bied zal bouwen. Ook is in het plan ongeveer honderd mil lioen dollar uitgetrokken voor het bekosti gen van de Amerikaanse uitvoer van tarwe, katoen, en spek naar Groot-Brittannië. De directe financiële steun aan Groot- Brittannië voor de verdediging zou van 1953 op 1954 worden gehalveerd. Men is van plan deze hulp binnenkort geheel af te schaffen. Steun voor Tsjang Kai Sjek De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft op een gecom bineerde vergadering van de commissies voor buitenlandse zaken van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden verklaard dat de internationale toestand kritiek is. Geheel Zuid-Oost-Azië bevindt zich op het ogenblik in ernstig gevaar en indien Indochina verloren zou gaan, zo betoogde de minister, zou er een kettingreactie ont staan door geheel het Verre Oosten en Zuid-Azië. Dulles zei dat er geen bewijs is, waaruit blijkt dat het Sovjet-gevaar voor de vrije wereld minder is geworden of in de naaste toekomst zal verminderen. Over de Chinese troepen op Formosa zeiae Dulles dat deze troepen materiële hulp moeten ontvangen. „Indien Formosa militair krachtig en economisch gezond kan worden gemaakt kan het misschien een .sterke aantrekkings kracht oefenen op de in slavernij gebrach te volken van Azië", aldus Dulles. ADVERTENTIE U kunt kiezen uit een grote sortering. In de eerste plaats Cristalfruits. in diverse smaken: frambozen, ananas, sinaasappel, citroen, enz., alles van de fijnst denkbare smaak. RANG is hygiënisch verpakt. Op het beschermend omhulsel staat duidelijk de naam RANG nTrx"7T'fi\7'r'Tr- DATES 7—13 MEI Ask her everything you want to know about skin care and make-up. fier expert advice is entirely complimentary WAGENWEG 29 HAARLEM TEL 20518 Douane-ambtenaren hielden bij de grens nabij Venlo een auto aan, die voorzien was van een geheime bergplaats. Daarin troffen de ambtenaren ruim 200 halfponds pakken gebrande koffiebonen aan. De douane recherche koesterde reeds enige tijd ver denking tegen de bestuurder van de auto, de 30-iarige chauffeur-monteur J. F. H. uit Haarlem, die herhaaldelijk reizen tus sen Duitsland en Nederland maakte. Bij het nader onderzoek bleek, dat deze Haarlemmer vaak grote partijen koffie van een leverancier betrok, zodat aangenomen wordt, dat hij met de wagen herhaaldelijk koffie over de grens naar Duitsland smok kelde. De auto was niet zijn eigendom. Hij had deze geleend, maar beweerde, dat hij de ADVERTENTIE geheime bergplaats buiten medeweten van de eigenaar had laten aanbrengen. De auto is in beslag genomen. Te zijnen huize te Amsterdam is op 77- jarige leeftijd overleden mr. dr. P. G. van Tienhoven, een der grondleggers van de Vereniging tot behoud van Natuurmonu menten. Gedurende 25 jaar is hij voorzitter van deze vereniging geweest. Verder was mr. Van Tienhoven voorzitter van de vereni ging „De Hollandsche Molen", van de Ne derlandse Commissie voor Internationale Natuurbescherming en ondervoorzitter van de Nederlandse Vereniging tot bescher ming van Vogels. Ook had hij grote ver diensten op het gebied van heemschut. Hij was eredoctor van de universiteit van Am sterdam, ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Ned. Herv. kerk Beroepen te Haaften en te Poortvliet B. Haverkamp te Veen. Bedankt voor Amsterdam-West (toez.), H. J. F. Wesseldijk te Eindhoven; te Nij- verdal (3e pred.pl.), A. M. v. d. Vlugt te Steenwijk; voor Rotterdam-Delfshaven (vac, A. Adriani) (toez.), G. Snijders, pred. voor buitengewone werkzaamheden te Har derwijk. Bedankt voor Ermelo (vac. Th. G. Volle- bregt), N. den Oudsten te Alkmaar; voor Rouveen (toez.), B. Haverkamp te Veen. Geref. kerken Beroepen te Oosterend (Fr.), H. Dijk stra, cand te Eng wierum; te .Poortugaal J. H. v, Halsema te Tholen. Geref. gemeenten H. v. Gilst te El- ADVERTENTIE Eens per week een goed boek bij U thuis gebracht en gehaald. 7.— tot 1 Oct. voor de nieuwste boeken. 5.— tot 1 Oct voor iets oudere boeken PROBEERT U HET EENS GROTE HOUTSTRAAT 100 RIJKSSTRAATWEG 125 TEL. 17472 TEL. 23991 Bedankt voor Leiden speet. ADVERTENTIE Uw bril nie. in orda? Het licht van uw ogen h het kostbaarste, wat u hebtl Ga dus uitsluitend naar de vakman, de specialist Aan een maaltijd van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen heeft de Nederlandse ambassadeur, mr. D. U. Stik ker, medegedeeld, dat spoedig een verdere vrijmaking van de Nederlandse handel met het buitenland te verwachten is. Op het ogenblik is het liberalisatie-percentage 82. De ambassadeur schreef het snelle herstel van de Nederlandse buitenlandse handel sedert 1945 toe aan de uitstekende samen werking tussen werkgevers en arbeiders en aan een stabiele regering. K.S.G.-feestdag. Het hoge gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap, heeft besloten 9 Mei, de datum waarop Robert Schuman het oprichten van de K.S.G. voorstelde tot „feestdag van de gemeenschap" te verklaren. Zaterdag zal deze dag voor de eerste maal wor den gevierd. Elfbruggenvlucht. Een 55-jarige Britse jachtvlieger uit de eerste wereldoorlog is gisteren met een sportvliegtuig onder elf van de bruggen doorgevlogen die de Theems in het hartje van Londen over spannen. Kleurlingen. In Miami (Florida, V.S.) heeft een hötel de reserveringen opge zegd van 164 gekleurde geestelijke ge delegeerden naar een nationale conven tie van de „Church of God in Christ", omdat telefonisch gedreigd was, dat het hötel opgeblazen zou worden, als zulks niet zou geschieden. De hóteldirectie heeft echter medegedeeld, dat de negers opgenomen zouden worden, als zij geen andere plaatsen konden vinden. Men wenste slechts geweldpleging te voor komen. Kesselring. De gewezen Duitse veldmaar schalk Kesselring, die in October door de Britse bezettingsautoriteiten uit ge vangenschap wegens oorlogsmisdaden is ontslagen, zal binnenkort zijn werk zaamheden als voorzitter van de „Stahlhelm", de West-Duitse organisa tie van oud-strijders, beginnen. Exodus. Dinsdag zijn 1800 Oost-Duitsers naar West-Berlijn uitgeweken. Audiëntie. Koningin Elizabeth van En geland heeft Dinsdag in Buckingham Palace Kroonprins Akihito van Japan in audiëntie ontvangen. De 19-jarige Kroonprins zal de kroning van de Ko ningin, op 2 Juni a.s., bijwonen. Bormann. Martin Bormann, zoon van Hitiers plaatsvervanger Martin Bor mann, heeft in Salzburg verklaard, dat hij de berichten, volgens welke zijn vader nog in leven zou zijn „hoogst on waarschijnlijk" achtte. Sommige be richten zeggen, dat Bormann in Zuid- Amerika gezien is. Geen hiervan is tot nu toe juist gebleken. Verschoningsrecht. Louis Heller, een democratisch afgevaardigde van de staat New York, heeft een wetsontwerp ingediend op grond waarvan journalis ten voor rechtbank en Congrescommis sies kunnen weigeren, de bron van hun inlichtingen te noemen tenzij deze in lichtingen de nationale veiligheid raken of een misdaad moeten verheimelijken. Bezuinigen. Teneinde de gewone begroting voor 1953 sluitend te krijgen er be staat een deficit van ongeveer frs. 3 milliard heeft de Belgische regering besloten een aantal drastische bezuini- gingen in de ministeries door te voeren. Men verwacht hierdoor een bedrag van frs. 2.184 millioen te kunnen besparen. Stap naar zelfbestuur. William Busta- mente, de „sterke man" van de arbei derspartij op Jamaica, is Dinsdag tot „eerste-minister" benoemd volgens een nieuwe grondwet, die de 1.500.000 Afri kanen, Indiërs en blanken in deze kolo nie een stap dichter bij zelfbestuur brengt, aldus Reuter. Bom. In Bombay is gisteren verklaard dat de bom ongevaarlijk vuurwerk be vatte en bedoeld was om sensatie te verwekken. Men vermoedt, dat de twee mannen, die de bom tussen de spoor staven plaatsten, afkomstig waren uit een kamp voor Pakistaanse vluchtelin gen bij Kaljan. Staking. Scheepsofficieren der Franse koopvaardijvloot zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag in staking gegaan, om kracht bij te zetten aan hun eis tot invoering van een veertigurige werk week, inplaats van de 48-urige, die thans van kracht is. Bijna alle in Fran se havens liggende Franse koopvaarders zijn door deze staking getroffen. ADVERTENTIE ZENITH ETERNA - BUREN Originele Zwitserse fabrieksmerken GROTE HOUTSTRAAT 86. HAARLEM ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 35. In het café snelde Joris een zijdeur binnen en gooide de deur haastig achter zicht dicht. Hij had gemeend in een zij gang terecht te komen, waardoor hij het café weer ongemerkt zou kunnen verla ten, doch hierin kwam hij bedrogen uit. Inplaats van in een gang, bevond hij zich in eep kleine opslagruimte, waar een kin derwagen in de hoek stond en enkele man tels aan de muur hingen. Terug kon hij niet meer, daarvoor zaten zijn achtervol gers hem te dicht op de hielen. ,,Foci", mompelde hij, „ik ben in een val gelopen, hoewelh'mPeinzend keek hij even naar de kinderwagen en een dames mantel. Op dat ogenblik stormden Pat en Panda het café binnen en keken haastig rond. „Zoekt u iemand?", vroeg de waard slaperig. „Ja", riep Panda, „er is zoeven iemand hier binnen gegaan, die een grote vis bij zich had. Waar is hij gebleven?" „Hij is dat deurtje daar binnen gegaan", antwoordde de waard met een geeuw, „wensen de heren iets te gebruiken?" Zon der te antwoorden liepen Pat en Panda op de aangewezen deur toe, gooiden deze open enstonden voor een slanke dame met een kinderwagen. „Dank u", prevelde de dame, met haar wagen naar buiten tre dend, „zeer attent van u, om de deur voor mij te openen". En met sierlijkedoch snelle i>as schreed zij heen. ONS werd het droevige verhaal verteld van drie vriendinnen die gezamenlijk een cadeau kochten. Voor wie dit bestemd was, vermeldt de historie niet, doch wijl het hier een klok betrof, zo mogen we toch veronderstellen dat het een jubileum gold of op z'n minst Vaderdag. Maar goed, die klok kostte f 30. zodat ieder der meisjes een tientje kwijt was, een be drag dat toch zeker wel ééns per jaar voor papa kan wor den neergeteld! Het is nog géén 3 cent de man per dag! Het bezwaar tegen de prijs ging in dit uitzonderlijke geval dan ook niet uit van de drie vriendinnen, doch van de win- N keiier, die zijn bediende er van betichtte f 5 te veel te hebben berekend, wel bedrag hij aan de meisjes diende terug te betalen. De winkelbediende voldeed aan deze op dracht slechts ten dele, en over. de motie ven welke hem daarbij door het hoofd heb ben gespeeld, behoren we te zwijgen. Het vorige jaar nog hebben we een advocaat voor de rechtbank horen verklaren, dat iemand die de samenleving opzettelijk voor een ton had benadeeld, belemmerd zou worden in hel vinden van een werkkring, alléén al omdat de pers zoveel ruchtbaar heid aan die diefstal had gegeven. Nu, aan ons zal het niet meer liggen! En om onze goede wil te tonen zullen we dus beginnen met de naam van de win kelbediende te verzwijgen en bovendien zullen we van de veronderstelling uitgaan dat deze jongeman, overwegende dat ƒ.5 nu eenmaal niet door drie gedeeld kan wor den, gemakshalve f 2 in eigen zak stopte en de meisjes ieder f 1 terug betaalde. Ieder meisje had dus f9 voor het cadeau neergeteld, dus was er f27 in totaal be taald. Bovendien had de arge loze winkelbediende die we veel succes in zijn volgende werkkring toewensen f 2 in zijn broekzak, tezamen dus f 29. Maar, zo luidt de vraag, waar is nu die ene ontbrekende gulden gebleven? Voor vanavond wordt het te laat om die gulden te zoeken, zodat we dit tot morgen zouden willen uitstellen. Indien u althans er niet zelf reeds in geslaagd is dit voor werp te vinden. Eén raad zou ik u echter bij het zoeken nog willen geven: hoedt u voor de hond die u vanaf het tuinhek welwillend tot de voordeur begeleidt, want hij bijt u nijdig in de enkel zodra u één voet op de drempel durft zetten! Dat zal morgen blijken. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6