KLAAS^^H ZECWiANWERD Predikbeurten BRANDSTOFFEN Zon JhaaCen voordelig stoken Het meisje uit Bois Colombes ANTHRACIET We maken een zeilboot Voorjaarsprijzen SLEUTEL WEG? 2ATERDAG 9 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dr. F. Schmidt Degener posthuum geëerd „DE SLEUTELSPECIALIST" FEUILLETON (Commissaris Gilles op onderzoek) HERENKAPPER Marnixstraat 119 - Tel. 23138 Nachtdienst apotheken Mor- tif-t*. W Dat Klaas van huis wegliep vind ik niet zo erg. Hoeveel kinderen zijn er niet, die op een goeie dag tegen hun ouders zeggen: ik ga er vandoor en ik kom nooit meer terug. Natuurlijk ko men ze wel terug, altijd. Maar Klaas meende het echt en zijn vader wist ook dat hij het meende. Klaas had genoeg van naar school gaan, vreemde talen leren en afschuwelijk moeilijke sommen maken. Klaas wou er van door! Gelukkig maar dat iedereen dat op tijd merkte, want anders had hij nog wel eens raar terecht kunnen komen. Nu werd er tenminste nog net op tijd een plan gemaakt door zijn vader en schipper Pot. Klaas had het hele weekeinde weer niets aan zijn huiswerk gedaan; hij had zijn plan uit lopen broeden, want Klaas had ook een plan en op die Maandag morgen, dat hij met een tas vol onge maakt huiswerk de deur uitging, bracht hij het ten uitvoer. In die tas zat niet alleen huiswerk, maar ook een krant, waarin K,laas de kadetjes had gestopt die hij in het weekeinde had opge spaard. Hij fietste een eindje in de rich ting van zijn school, toen sloeg hij op eens een zijlaan in en reed zo hard hij kon in de richting van IJmuiden. Boe ken en schriften smeet hij ergens langs de kant van de weg in het water. Alleen de kadetjes en een paar stukjes chocola bewaarde hij. Klaas kwam aan de haven. Het was er druk, al wekenlang was de vissers vloot zich aan 't gereed maken om uit te zeilen. Klaas dacht dat door de druk te niemand hem zag, maar hij had het mis, want al klinkt dat vreemd, de vis sers hadden al wekenlang naar hem uitgekeken. Hij werd gewoon verwacht. Toen hij dacht, dat er helemaal nie mand op hem lette, sloop hij achter een paar tonnensjouwers aan boord van de IJmuiden 103, het scheepje van schip per Pot. Hij zag niet hoe ééh van de vissers een oogje dichtkneep en een wenk gaf aan de schipper. Hij hoorde niet hoe een jonge matroos even tussen zijn tanden floot en toen naar het café- tje aan de haven stapte. Nee, hij had zich allang een plekje gekozen in het vooronder, tussen ka trollen en touwen die naar teer en vis roken. Hij probeerde het zich makkelijk te maken, maar dat was niet eenvoudig in de buik van dat kleine scheepje. Binnen een dag waren zijn kadetjes en de chocola opgegeten. Hij voelde zich benauwd van al die luchtjes in het schemerdonkere vooronder. Het werd nacht en Klaas sliep on rustig. Telkens werd hij wakker en dacht er aan hoe ze hem nu zouden zoe ken, thuis, op school en bij zijn vriend jes. Hij had nog niet genoeg honger om aan teruggaan te denken en nü terug gaan zou nog veel meer strafwerk bete kenen, nog meer taallessen en nog meer sommen. Hij woelde maar wat heen en weer op zijn matras van touw en net ten en pas toen het morgen werd, viel hij vast in slaap. Maar dat duurde ook niet lang. Het gestommel boven zijn hoofd werd nog luider dan de vorige dag, er werd ge schreeuwd en geroepen, toen werd het weer stiller en opeens hoorde Klaas, nog half in slaap, de motor aanslaan. Geluk kig, dacht hij, we varen. De schipper zal zeker ergens een haven aandoen, in Engeland of Denemarken en dan ben ik verdwenen. Hij legde zijn hoofd weer neer. En dwars door het geronk van de motor heen sliep hij in. Maar dat duur de niet langer dan vijf minuten. Iemand stommelde het trapje naar het vooronder af en liep op Klaas toe, alsof hij al die tijd geweten had dat die daar lag te slapen. „Hé maat", wordt eens wakker", schreeuwde hij en trok Klaas aan zijn arm. Met een schok kwam die overeind. „Wat wilt u van me?" vroeg hij angstig. De man lachte hard. „Jij bent immers het nieuwe scheepsmaatje? Wat vraag je me dan. Vooruit aan 't werk." Klaas keek met open mond de visser aan. „Dat ben ik niet", bromde hij ver legen, „ik ben een verstekeling." Nu bulderde die grote man helemaal van het lachen. „Nee maar, die is goed, een verstekeling. Heet je Klaas Wier- sen of niet?" „Ja, die ben ik", knikte Klaas. „Nou, waar wacht je dan nog op? Als de drommel aan het werk." Hij dreef Klaas voor zich uit naar boven. Niemand keek verwonderd toen ze Klaas zagen aankomen, want ieder een wist al wat Klaas nog niet wist dat hij het nieuwe scheepsmaatje was! Ze hadden er allen erg veel plezier in om Klaas te laten werken tot hij er bijna bij neerviel. Hij kreeg niet eens de kans om te vertellen, dat het allemaal een vergissing moest zijn. Hij kreeg een schrobber in zijn hand gedrukt, moest met emmers en teilen sjouwen en daar na aardappels schillen en alles doen wat een scheepsmaatje op zijn eerste reis te doen krijgt. Vergeet daarbij niet, dat hij nog zeeziek was ook en zo in de war over alles wat er plotseling met hem ge beurde, dat hij af en toe dacht dat het alleen maar een akelige droom was, waaruit hij dadelijk wakker zou worden. Maar er ging een week voorbij en Klaas werd niet wakker; alleen begon hij te wennen en het allemaal leuker te vinden dan het de eerste dag leek. Toen die week om was voeren ze de haven van IJmuiden weer binnen. De eerste, die Klaas op de kade zag staan, was zijn vader. Dat moment was ook het eerste, dat Klaas tijd kreeg om te vertellen, dat hij geen scheepsmaatje was, maar alleen een jongen die van huis was weggelopen. Hij stond naast de schipper toen hij dat vertelde. Die lachte nu niet meer om dat verhaal; hij knikte alleen en wees op de vader van Klaas in de verte. „Als je niet zo'n verstandige vader had gehad," zei hij, „had het er raar voor je uit gezien. Maar hij heeft het zien aan komen en we waren gewaarschuwd dat jij op een goeie dag wel eens een kijkje kon nemen. Ons plan zat goed in elkaar zoals je ziet. We waren je te slim af mannetje!" Klaas kon niet antwoorden; hij be greep opeens zijn domheid en wachtte verslagen tot de boot gemeerd lag aan de kade, de loopplank uitging en zijn vader op hem afstapte. Weet je wat het gevolg was van de zeereis van Klaas? Dat hij weer naar zee ging, zeg je natuurlijk direct. Dat is ook zo, maar niet meteen. Want de zee dat was wel iets, vond hij, maar niet als scheepsmaatje. Hij ging terug naar school en al was het huiswerk nog even vervelend en moeilijk, hij wist waarom hij leerde. Stuurman wou hij worden op een echt schip. Hij is het ook geworden en als je ooit het plan mocht hebben om net als hij verstekeling te spelen omdat je je huiswerk niet ge maakt hebt, praat dan eerst eens met stuurman Klaas. Als hij aan wal is ten minste. Ik maak een bootje van papier en mannetjes van klei, daar ga ik mee naar de rivier, die stroomt ons huis voorbij. Eerst gaan de mannetjes aan boord, één is de kapitein, één staat voorop, zoals dat hoort en één moet stuurman zijn. Daar gaat. het dan de wereld in, ik staar het heel lang na, het gaat wat scheef in het begin, maar 't richt zich op weldra. Wie weet spelen hier ver vandaan wel negertjes op 't strand. Eén roept: ..Daar komt een bootje aan, een boot uit Nederland". Een visser vangt het in zijn net en brengt het naar de wal, daar wordt het dan te kijk gezet met mannetjes en al. Eens vaar ik zelf de wereld om ik ben dan sterk en groot en als ik bij die visser kom, zeg ik: „Dat is mijn boot". Nu neemt de stroom mijn bootje mee, mijn bootje van papier. Ik blijf staan dromen van de zee, als 't zinkt in de rivier. MIES BOUHUYS. Het wordt weer echt tijd om te zeilen en daarom gaan we een fijne zeilboot maken. Je zaagt van twee gewone plankjes eerst tekening A na en daarna tekening B. De maten staan er in vermeld. Spijker plankje A op B en boor op de plaats, waar de mast moet komen een gat in plank A. De mast en de twee andere stokjes zijn rond. De mast is ongeveer 20 cm lang, de andere stokjes 10 en 15 cm. De mast bevestig je in het gat, het kleinste stokje ongeveer 5 cm van boven af met een stukje dun ijzerdraad en het andere 3 cm van onderen. Met een paar dunne touwtjes maak je de tuigage. Van katoen knip je de 2 zeilen en bind ze met draad aan het hout (zie de tekening). Nu nog een roer (C), dat je met een grote, kromme spijker bevestigt. Als kiel kun je het beste een stuk blik gebruiken, dat je onder de boot vast spijkert. Als verzwaring zou je een zwaar voorwerp (een oude vijl bijv.) er onder kunnen binden En dan maar zeilen! ZONDAG 10 MEI 1953. HAARLEM. Ned. Ilcrv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. B. van Gelder. 7: Be vestiging van Ds. J. Heidinga door Ds. B. van Gelder, Tevens intrede van Ds. J. Hei dinga. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kcrksplein. 10: Ds. G. J. Waardenburg, H. Avondmaal. Noor- derkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bid stond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Dr. A. J. Rasker, H. Doop. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bevestiging van Ambtsdragers. Bakenesserkerk, Vrouwestr. 9.30: Kindcrkerk. Dhr. W. Th. Verbeet. 10.30: Jeugddienst. Dhr. J. W. Jongbloed, Theol. Cand. te Overveen. Kapel Sarepta, Hazepa- terslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. D. Selling. 10.45: Ds. J. Bronsgeest. Bevestiging van Ambtsdrager, Wijkgcm. 2. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. Bronsgeest. Rusthuis. Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geur- sen. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstr. 10.30: Dhr. D. Boer. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. P. van Eijsden, West, Leidsestr. 10: geen dienst. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. A. Zonne- vijlle. Ver. van Vrijzinnig Hervormden, Ja- cobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf, van Arn hem. Alle-Dag-Kerk. Maand. 7.30 en Woens dag 2: Contactbijeenkomst met Gerepatrieer. den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafel'bespreking Broederkerk. Parklaan 34. Eglise Wallonne, Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz Church of England: Kinderhuissingel 8.30 a. m. Holy Communion, Rev. Mossman.. Tues day, May 12. 8 p. m. General Meeting. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Cirkel. Stads-Evangelisatic, Lange He renstraat 6. 10: G. Nieuwenhuijsen, Den Haag. 7.30: Ds. J. v. d. Schors, Amsterdam. Woens dag 8: J. F. Snoeks, Haarlem. Donderdag geen samenkomst. Zuiderkapel. Zuiderstr. 15. 10: Dhr. Th. Dikkes, Evangelist te Lei den. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Th. Dikkes. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 13. Don derdag geen samenkomst wegens bijeenkom sten in Rotterdam en Doorn. Broederge meente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgi sche Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz 12: Zondagsschool. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel. Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. Hemelvaartsdag geen dienst. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes, van Zaan dam. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Prof. Dr. G. J. Heering, van Oegstgeest. Geref. Kerk. Kloppersingclkcrk. 10: Ds. C. W. Thijs IJmuiden, 5: Ds. R. D. Beukema, IJmuiden. Wilhelminakerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Gereform. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstr. 29. 10 en 5: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk, Raaks 10 en 5: Prof. J. J. van der Schuit. Pinkstergemeen te, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7: Openbare samenkomsten. Donderdag 7.45: Samen komst. Vrijdag 8: Jeugddienst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, Jac. v. Ruysdaellaan 7. Hst. Maandag: 3: Samenkomst. Reddingsbrigade „Pniël", Wolstraat 7 (bovenzaal) 8: Zuster Engelhart. Volle Evangelie Gemeente, Ged. O. Gracht 47. 10 en 19: Dhr. J. Zeegers 12-13: Kinder samenkomst o.l.v. zr. Baay en zr. Jonker. Woensdag 19.30: Openluchldienst op het Leidse Plein. Christen-Geloofsgemeenschap geb. ..Pro Deo", Breestraat 19. 10: Zr. Künne, van Zandvoort. 8: Jeugdsamenkomst. Woens dag 3: Jeugdbond. Iedere Zaterdag 8: Jeugd samenkomst Benkoelenstr. 28. H.N. Zevende Dags Adventist'en, Jacobstraat 6. Iedere Za terdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevcndedags-Baptisten Ge meente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zending kerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Apostolische Gemeente, Ja cob ijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jans- sta-aat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. C. Menting, Amsterdam. Theologisch-Philoso- fische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, Den Haag. Baptiste Gemeente, geb. C. J. M. V., Lange Margarethastraat 13. 10: Ds. J. W. Weenink. 5: Geen dienst. 8: Rev. W. Könermann. Ge meentekoor. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M. van der Voet. 19: Dhr. B. van der Lelie, vicaris. Immanuëlkerk. 10: Ds. M. G. Blauw. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingssamen komst. 8: Verlossingssamenkomst. 7: Open luchtsamenkomst Soendaplein. Leiders: Ka piteins v.d. Woude. Alg. Chr. Jeugd Gemeen schap „Gideon", Kastanjestr. (ing. onder de poort) 9 Mei 4: Kindersamenkomst o.l.v. dhr. I. E. Ketellapper, uit Haarlem. Winter werksluiting. Geref. Kerk. Sionskerk 8.45: Ds. L. Hoorweg Jr. 3.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Schoterlcerk. 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk, Flo- resstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. R. H. Oldeman. Kapel Nieuw-Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Adr. Oskamp. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort. Voorg. van de Afd. Kapel Irene, Meer en Bos. 10: Br. C. J. Oos tenrijk. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Cand. D. W. Dondorp. Camplaan 10: Cand. D. W. Dondorp. 5.30: Dr A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost, H. Doop. 19: Ds. C. de Ru, uit Zandvoort. Jeugddienst. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. C. P. Hoekema, Dg., Haarlem. BENNEBROEK. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. J. A. v. Boven, N. Ven nep. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Hoornstra. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast, H. Doop. 10.30: Prof. Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel. 9: Jeugd- ADVERTENTIE Alleen geldig voor de maanden MEI en JUNI franco bergplaats per H.L. afm. 20/30 afm. 30/50 SUPER KWALITEIT 9.20 8 30 le KWALITEIT 8.80 7.90 2e KWALITEIT ƒ8.— 7.10 ESSNOTEN ƒ7.— 6-40 MAGERNOOTJES IV, le kwaliteit 6.55 MAGERNOOTJES IV, 2e kwaliteit 645 EIERKOLEN f 5.30 GASPARELCOKES f 3-70 MIJNCOKES I, II en III per 100 Kg7.85 De aflevering geschiedt tegen D A G P R IJ S, uitsluitend a CONTANT. PER 1 JULI A.S. zullen reeds enkele soorten in prijs worden verhoogd. De meest gevraagde soorten worden nog steeds in beperkte mate aangevoerd. Federatie voor de Brandstoffenhandel in Haarlem en Omstreken WAT IS IN DEZE DURE TIJD GAS, OLIE, ELECTRICITEIT of KOLEN? Een bekend expert gaf een belangrijk overzicht, hetgeen wij gaarne onder uw aandacht brengen en waarvan wij enkele voornaamste punten willen noemen. Het betreft het verwarmen van een flink vertrek, hetwelk 8100 kcal/h. nodig heeft. Het aantal stookdagen is op 200 gehouden met een stooktijd van 8 uur v.m. tot 11 uur n.m. Een vergelijking is getroffen tussen anthraciet, petroleum, gasolie en stadsgas. Het totaalverbruik is als volgt: ANTHRACIET 1716 kg PETROLEUM 1430 liter GASOLIE 1605 liter STADSGAS 2970 m3 Indien nachtstoken De brandstofkosten zullen nu gaan bedragen: in verhou- steeds werd 1716 dingen toegepast ANTHRACIET x 8.70 is 213.— 100 100 70 PETROLEUM 1430 x 0.23 is 329.— 150 173 GASOLIE 1605 x 0.16 is 257.— 121 136 STADSGAS 2970 x 0.13 is 386.— 181,5 204 Uit het voorgaande blijkt, dat het comfort wel heel duur betaald moet worden. De verhoudingen kunnen in de praktijk ongunstiger en iets gunstiger liggen. Ongunstiger, indien gerekend wordt met goedkopere brandstoffen dan anthra ciet 2e groep afm. III en gunstiger, indien het betreffende vaste brandstof toestel lager nuttig effect heeft dan 75 °/o. w.g. H. G. SCHOONEWOLF Overgenomen uit „De Schouw" van Januari 1953. kapel. 12-15 j. Maranatha, Donkerelaan. 10.15: Jeugdkerk, Ds. H. Visser, Maranatha, Don kerelaan. 11.45: Zondagsschool 5 en 6 jaar. Kleuterschool Boslaan. 7—12 jaar Marana tha en Jeugdhuis. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem. Den Haag. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10.15: Zondagsschool voor Juliana- kwartier in de Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. 12-13: Zondagsschool voor Ramplaankwartier in Irene, Elswoutslaan 1 Overveen. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door Zang- dienst, aanvangend 19.15 u. in de kerk a. d. Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Joffi- geboer, uit Lisse. 17: Ds. Knottnerus. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Vicaris G. Jimmink, van IJm. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk 9.30: Dr. J. Schoneveld, van Wassenaar. 7: Ds. M. M. de Jong, Jeugddienst. Abbenes. 9.30: Ds. M. M. de Jong van Hengelo. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel 10: Ds. J. A. van Boven. Geref. Kerk. 9 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege, H. Doop. „De Toorts". 9: Ds. D. Ter Steege. De Kapel 19: Dr. M. van der Voet, Haarlem-Nrd. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Sions kerk, Eksterstraat. 10.30: Ds. Voors, van Haarlem.. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. Evange lisatie „Bethel", Oost Kolk 17, Spaarndam. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: geen dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. C. J. Bleeker, van Amsterdam. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, gebouw „Ons Huis". Dins dag 8: Dhr. J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. H. J. Achterberg, Leiden. 5: Ds. C. Jonge- boer. Ned. Prot. Bond, 10.15: Ds. E. L. Nauta Wassenaar. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. J. Over- duin, Amsterdam. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. ADVERTENTIE In het Rijksmuseum te Amsterdam is Woensdagmiddag een in brons uitgevoerde kop van de in 1941 overleden oud-hoofd directeur dr. F. SchmidtDegener namens een comité, dat hiervoor de gelden bijeen had gebracht, aan het ministerie van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen overgedra gen. Dr. H. E. van Gelder, voorzitter van dit comité, schetste in zijn toespraak de bete kenis van de arbeid, die dr. Schmidt-Dege- ner voor het museumwezen in ons land in het algemeen en voor het Rijksmuseum waarvan hij twintig jaar hoofddirecteur is geweest in het bijzonder, heeft verricht. „Zonder zijn bezielende voorbereiding was de verwezenlijking van de vorm van het museum, zoals het thans is geworden, niet mogelijk geweest", aldus spreker, die er aan herinnerde, dat dr. SchmidtDegener ons land ook heeft verrijkt met een litteraire nalatenschap. Hierna bood hij de door de beeldhouwer L. H. Sondaar vervaardigde kop ter plaatsing in het museum aan. Mr. F. P. Th. Rohling, chef van de afde ling oudheidkunde en natuurbescherming van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die ook woorden van waardering en hulde wijdde aan het be langrijke en blijvende werk van dr. Schmidt Degener, zeide met bijzondere erkentelijk heid voor deze geste van het comité het ge schenk te aanvaarden. Dr. H. Schmidt— Degener, een broer van de oud-hoofddirec teur, sprak namens de familie woorden van dank. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 16) Juffrouw Jeanne.... Juffrouw.... Kom gauw.... Jeanne Lambert opende de deur naar de vestibule. Ik kom. Marianeemt u mij niet kwalijk, mijnheer Gaat uw gang, juffrouw. War gebeurde er? Ongetwijfeld een cri sis van de grijsaard. De man ging rustig zitten, en rookte zijn sigaret verder op, terwijl hij met een elleboog op de tafel steunde. XVI Die dag eing op school voor Lysou heel vlug voorbij. Mevrouw Lancelin had haar vriendelijk gevraagd hoe het met haar oom ging, en juffrouw Blanche had haar omhelsd en ge zegd: Mijn arm kleintje. Haar kameraadjes werden verteerd door nieuwsgierigheid en verlegenheid. Zij durfden in het vrije kwartiertje eerst bijna niet met haar te praten, maar daar na kwam er een stortvloed van vragen, waarop Lysou bijna geen antwoord gaf. Aglaé, die haar niet alleen liet, sprak voor haar, duwde de kleine lastposten weg. Om twaalf uur kon zii zich enkele ogen blikken met Lysou afzonderen. En? vroeg zij haar. Toen vertelde Lysou haar, nogal ver ward, alles wat er die nacht gebeurd was, als wilde zij er zich van bevrijden. En toen over de dood van mijnheer Dorsel. Aglaé trilde af en toe van opwinding en pakte haar steviger bij de pols alsof zij haar achteraf nog moed wilde ingeven. En oom? vroeg zij, toen Lysou uit verteld was. Oom? Ja. Heeft hii nog met je gesproken door middel van zijn ogen? Lysou antwoordde niet dadelijk. Neen, zei zij tenslotte. En de secretaire? Ikik heb geen tijd gehad. Lysou sprak heel zacht. Zij keek recht voor zich uit, enigszins starend. Waarom jokte zij tegen Aglaé? Waarom haar niet de waarheid vertellen? Lysou wist het niet. Het was sterker dan zijzelf. Iets, wat zij niet begreep, verhinderde haar te praten. Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Bartel- jorisstraat 11, tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. Sedert zij zich had gerealiseerd dat mijn heer Dorsel nooit meer zou komen, dat zij hem nooit de brief van oom, die voor hem was, zou kunnen geven, kwam het haar voor, dat dit geheim alleen voor haar was. De hele ochtend had zij zich afgevraagd: „Wat moet ik nu doen?" En één gedachte had zich uitgewerkt boven alles wat zij hoorde tijdens de taalles van juffrouw Blanche, de geschiedenisles van mevrouw Lancelin, en de vragen van haar vriendin netjes: „Vanavond zal ik het tegen oom zeggen: ik zal hem vragen wat ik moet doen, en hij zal me met zijn oog ant woorden". Zij had zich ingespannen de lessen te volgen, te luisteren naar de uiteenzettingen van ae onderwijzeres, maar zij was er niet erg in geslaagd. Iedereen merkte wel op, dat ze er niet helemaal bij was. Maar men vond dat heel natuurlijk voor een kind, dat getroffen was door een ongeluk en dat verwachtte dat de dood de enige bloedverwant, die haar restte, kwam halen. Men sprak voorzichtig, bijna onopvallend tegen haar, als tegen een herstellende, die nog te zwak is dan dat men van hem alles kan eisen, maar ook met een warm mede leven, om hem te bewijzen, dat men in zijn spanning mededeelt. Men stelde haar geen vragen over haar les, en zij bedacht een ogenblik, dat dat jammer was, want zij begreep, dat ze nu een goed cijfer zou hebben gekregen, zelfs met een middelma tig antwoord. Om vier uur ging ze met Aglaé spelen. Die sleepte haar mee in een luidruchtig krijgertje spelen en was tevreden, toen zij zag dat Lysou zich een ogenblik ont spande en lachte, want instinctief voelde Aglaé dat men het kind moest afleiden. Maar Aglaé kon niet verhinderen, dat ze zelf zenuwachtig was. Nooit hadden haar haren meer in de war gezeten, nooit had den haar ogen meer geschitterd in het smalle gezichtje dan nu. Het kwam haar onmogelijk voor, dat de kleine Lysou in een zo ernstig avontuur, dat een tragische keer dreigde te nemen, werd gemengd. En wat zou er daarna van haar worden? Zou zii in Bois-Colombes blijven? Het was niet rechtvaardig, dat de kleine Lysou, zo teer, dat het blauw van haar aderen bij haar slapen, als stukjes van de hemel waren, dat die Lysou, waar van het leek alsof de hemel in haar woon de, plotseling geplaatst werd tussen die verscnrikkelijke stervende wiens ene oog zich nicl meer sloot en wiens gereutel een heel huis deed kermen een andere (vermoorde) man en die mysterieuse in brekers, die bij de tuin rondzwierven. Nee, het was niet rechtvaardig tegenover een klein meisje, terwijl er toch zoveel speelgoed in de winkel was. zoveel mooie, in rood gebonden, boeken van Jules Verne, zoveel vrouwen, die zo graag een klein meisje in slaap zouden zingen en zachtjes over haar haren zouden strelen. Zijzelf, Aglaé, hemeltje zij was gewend aan drama's, aan avondlijke scènes, die ze on danks zichzelf door de deur had gehoord, hoewel ze haar kussen tegen haar hoofd had aangedrukt om maar niet te horen. Een ongeluk meer of minder was voor haar onbelangrijk' Maar voor Lysou: neen. En zodra de school uit was en de zwerm kleine kinderen zich verspreid had, kon zij zich niet meer inhouden. Ga je het vanavond proberen, Lysou? vroeg zij. Lysou liep vlug. Zij had haast om weer thuis te zijn, om Maria terug te zien, om te speuren naar het ogenblik, dat ze alleen kon zijn met oom om met hem te praten. Ze hoorde ternauwernood de wat doffe stem van Aglaé. Proberen?.... Wat? Noude secretaire te openen. Oh, jaik weet het niet, Aglaé misschien. Ze had het de hele dag volgehouden om niet te praten. Zij had zich ingesloten in haar geheim, dat als een bromvlieg in haar gonsde, zich overal stotend tegen haar hoofd op zoek naar een uitweg. Op dit ogenblik zou zij niet toegeven. Het was ai bijna helemaal donker. Hele maal aan de horizon en aan de onderrand van de wolken was er een lichte rand, die door het laatste zonlicht werd veroor zaakt. Tal van mensen passeerden hen, die door de treinen uit Parijs als opeenvolgen de golven van de zee werden aangevoerd. Ik heb geen zin om te praten. De toon, waarop Lysou dit zei, deed Aglaé verdriet. Zij zweeg. Ze was plotse ling erg moe, op het punt van huilen als zij dacht aan de komende avond, met haar ontroostbare moeder, die nog eens het pakje oude brieven uit haar kast zou ha len en zich zou verbergen om haar tranen weg te vegen, zoals ze iedere avond deed, sedert haar vader hen had verlaten. Lysou had spijt, keek haar vriendin van opzij eens aan. Daarom pakte zij haar hand en drukte die uit alle kracht. Je bent mijn moedertje, hè Aglaé? Toen kreeg Aglaé een groot verlangen naar liefkozen, zij nam Lysou in haar ar men, omhelsde haar met een wilde bewe ging, haar ogen vol tranen. Meer dan ooit, lieverd, fluisterde zij haar in het oor. En toen begonnen ze bijna hard te lo pen. Laten we ons maar haasten, want anders is het al helemaal donker. Ze lachten en kwamen bij het hek aan, Lysou zag door het bovenlicht, dat de lamp in de vestibule brandde. Maria stond daar op haar te wachten. Voordat de oude dienstmaagd iets ge zegd had, begreep zij het al. Zij begreep vanwege de stilte. Er was geen geluid meer in het huis. De muren, de deuren, de plafonds kermden niet meer. Daarvoor in de plaats was er een verschrikkelijke stilte, een stilte, die men kon horen. Lysou werd helemaal bleek en koud. Is hij dood? stamelde zij. Maria omhelsde haar huilend. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6