Egypte's premier dreigt met heilige oorlog" tegen Engeland Binnen twee jaar einde van economische huip aan Europa Een lang en mat debat over de politieke gemeenschap Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Garry Davis Flora tot 18 Mei geopend Wij zullen onze vrijheid desnoods met geweld van wapenen bevechten" Mr. B. W. Stomps naar Genève Het Noordelijke voorstel wordt bediscussieerd STRAATSBURG Prins Bernhard krijgt een officieel verzoek Het woord is aan Mau Mau moordt verder Pauselijke brief aan katholiek Nederland Weer een complot tegen Perón verijdeld? India en Pakistan willen geschillen gaan hespreken Botsing tussen drie Belgische Meteors Drew Pearson: Churchill zou spoedig aftreden Rapport aan sectie van Soc. Ec. Raad van UNO Militaire steun blijft Europees vluchtelingencommissaris Briggs gaat Syngman Rhee „bewerken" 67e JAARGANG No 256 Hoofdkantoor Gxo^s Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 tzes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor th Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 11 MEI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 103 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDENSE BOBBIES, die grote, onbe wapende en gehelmde politiemannen die veeleer door vriendelijkheid en hulpvaar digheid dan door gestrengheid en bekeu ringen de openbare orde weten te hand haven, hebben „Wereldburger nr. 1" moe ten oppakken. Ongetwijfeld tot hun leed wezen. Hij had niets ineel ergs gedaan. Hij was alleen maar door het openstaande hek van Buckingham Palace het voorplein op gerend met het doel, Koningin Elisabeth te spreken te krijgen. De vorige dag had hij haar een brief gezonden, waarin hij haar hulp vroeg in een campagne voor het recht van de mens „om, waar ook, te werken." Zijn werkvergunning in Engeland was af gelopen, hij moest zijn huur betalen en had nog maar twee pond op zak. De politie bracht hem naar een ziekenhuis en dat nam hem in observatie. Sinds iy2 jaar reeds is zijn onvermoeid streven, door de gehele wereld in observatie te worden ge nomen en daar is hij niet onaardig in ge slaagd. Dat ziekenhuis, zal hij ongetwijfeld zeggen, mag slechts een incident op zijn levensweg heten. Ook zitten er verdere mogelijkheden voor actie in. Want de Lon- dense kranten zullen zich zeker voor hem blijven interesseren en berichten wat hem verder overkomt, wat de observatie in St. Pancras Hospital nog zou kunnen leren dat niet reeds algemeen bekend is, en hoe Garry zijn campagne zal vervolgen. Hij is nu 31 jaar oud. Hij is ex-Ameri kaan in 1948 heeft hij zijn nationaliteit prijsgegeven om wereldburger te worden en ex-oorlogspiloot. Toen hij in Sep tember 1948 een tent opsloeg in de tuinen van het Palais Chaillot te Parijs, waar de UNO haar Assemblée hield, was hij pas zesentwintig. Hij kampeerde daar niet al leen; hij veroorzaakte ook een incident in de Hoge Vergadering. Want na er uren lang rustig, tussen journalisten gezeten, te hebben geluisterd, sprong hij plotseling op en begon een rede te houden. Die bleef in de aanvangswoorden steken, want toen had de politie in dat geval dus: de Parijse hem al uit de zaal gewerkt. Maar het dag blad „Combat" kwam hem de volgende dag te hulp door de volledige tekst van zijn toespraak te publiceren, die dit in hield: „In naam van de volken der wereld, die hier niet vertegenwoordigd zijn, inter rumpeer ik. Mijn woorden zullen onge twijfeld voor u onbeduidend zijn. En toch kan onze gemeenschappelijke behoefte aan wereldorde niet lang meer veronachtzaamd worden. Wij, het volk, willen de vrede die alleen wereldregering kan geven. De sou- vereine staten, die gij hier vertegenwoor digt, verdelen ons en leiden ons naar de afgrond van de oorlog. Ik doe een beroep op u om ons niet langer met de illusie van uw politieke autoriteit bezig te houden. Ik doe een beroep op u om onmiddellijk een constituerende wereld vergadering bijeen te doen komen, die de vlag zal voeren waar onder alle mensen zich kunnen verzame len: de vlag der souvereiniteit van één regering voor één wereld. Als gij faalt in deze taak, gaat dan heen. Een Vergadering der Volken zal opstaan uit de massa's der wereld om deze regering op te bouwen. Want minder dan dat kan ons niet helpen." Garry Davis werd in die dagen gesteund door een „Raad van Solidariteit", waarin de vermaarde Franse romanschrijver Al- bert Camus zat. Hij verwierf de blijken van instemming van andere beroemde mannen: prof. Albert Einstein, Lord Boyd-Orr (des tijds president van de Wereldvoedselraad), André Gide (kortgeleden gestorven) en anderen. Hij belegde meetings, waarop dui zenden zijn woorden toejuichten. Die grote belangstelling hield geen stand. Het is moeilijk een man te blijven volgen, die tegen de bierkaai vecht. Maar „Wereldbur ger nr. 1" zelf gaf het niet op en bleef in de eerstvolgende jaren vrij regelmatig, door opvallend optreden, in het wereldnieuws verschijnen. Wij hadden nu in geruime tijd niet van hem gehoord. Zijn voorkeur voor paleistuinen als markante punten om de aandacht te trekken blijkt niet te zijn ge luwd. En het moet die Londense bobbies gespeten hebben dat hij geen werkvergun ning meer had en dat zij hem niet konden toestaan, in de tuin van Buckingham Pa lace te kamperen tot hij de Koningin kon spreken. Want het is inderdaad zonderling dat iemand niet mag werken als hij dat wil waar dan ook. Misschien zijn som migen dat niet met mij eens. Jammer .Wan toestanden lijken mij altijd zonderling, al doen zij zich nóg zo veelvuldig voor en al brengt de op zijn rust en zijn eigenbelang toegespitste mens de strijdlust niet op, om ze uit te roeien. In '48, schrijvende over Garry Davis, heb ik herinnerd aan de vier vrijheden die pre sident Roosevelt tijdens de oorlog de zwaar-geteisterde mensheid in uitzicht stelde: vrijheid van arbeid, vrijheid van godsdienst, bevrijding van materiële nood, bevrijding van vrees. Wat is er, \\'2 jaar nadat Davis te Parijs zijn actie begon en acht jaar na de tweede wereldoorlog, van verwezenlijkt behalve, op sommige pun ten, in een klein aantal landen? Wat heeft de UNO bereikt? Het is niet zonder beteke nis v/at zo'n jonge man, zich opofferend in een eerlijk streven, doet. Wereldregering! Gij kunt erom lachen. Maar wat werkt gij daarmee uit? Welk belang dient gij ermee? Als het met die ex-oorlogspiloot rampzalig afloopt en de kans daarop is zeker niet gering zullen velen zeggen: ziejenouwel. Maar tenslotte zag hij het wel en zien zij het niet. R. P. Twee hoge functionarissen van het Pa kistaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, zijn Maandag in Nieuw Delhi, India's hoofdstad, aangekomen. Zij zullen bespre kingen voeren ter voorbereiding van een bijeenkomst der Indische en Pakistaanse premiers. Naar verluidt zal de kwestie Kasjmir niet op de agenda voor de eerste bespre kingen worden opgenomen. B. en W. van Rotterdam hebben de raad thans een crediet van f449.000 ge waagd, nodig voor het landingsterrein voor helicoptères aan de Hofdijk te Rotterdam. Met de aanleg is reeds een begin gemaakt. 9? Naar het partijloze Egyptische blad „Al Ahram" meldt, heeft de Egyptische rege ring gelden uitgetrokken voor een „mogelijke onafhankelijkheidsoorlog", voor het geval dat Groot-Brittannië weigert de Suez-Kanaalzóne te ontruimen. „In de af gelopen dagen zijn op verscheidene bijeenkomsten plannen voor de strijd opge steld. Alle mogelijkheden zijn overwogen en er zijn regelingen getroffen om aan alle eventualiteiten het hoofd te bieden", aldus het blad. In vrijwel alle Egypti sche plaatsen worden vrijwilligers opgeleid in kampen, die door het leger zijn ingericht. De komende dagen zullen zekere, nauwkeurig voorbereide maatrege len aan het licht brengen, die in practijk zullen worden gebracht, zodra de strijd begint, aldus „Al Ahram". Generaal Naguib heeft Zondag te Cairo verklaard: „Wij naderen een grote strijd en iedere Egyptenaar moet bereid zijn, het hoogste offer te brengen. Wij hebben onze handen van de Brits-Egyptische onderhan delingen over het Suezkanaa! afgetrokken. De Britten gaven ons in 1922 en 1936 een onafhankelijkheid op papier. Wij wensen geen derde vrijheid van deze soort. De wer kelijke prijs voor de vrijheid is warm vloeiend bloed". De premier sprak ter gelegenheid van de overbrenging van de stoffelijke resten van Egypte's „onbekende soldaat", ge sneuveld in de Palestijnse oorlog in 1948, naar de hoofdstad. In zijn rede noemde Naguib Engeland „de vijand". De premier, die in de Pales tijnse oorlog driemaal werd gewond, zeide dat Egypte deze strijd onvoorbereid was begonnen. „Thans is het Egyptische volk echter gereed, zijn heilige rechten te ver dedigen". Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten ons geduld en onze moed niet verliezen, omdat de overwinning is vertraagd. Wij moeten ons voorbereiden op de grote strijd, die voor ons ligt". Londens commentaar In Londen merkt men naar aanleiding Piloten omgekomen Drie „meteor"-straaljagers van de Bel gische luchtmacht zijn Zaterdag boven het vliegveld van Chièvres (Henegouwen) met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De di'ie piloten kwamen om het leven. Een van de toestellen kwam terecht op ongeveer 500 meter van de kazerne, de wrakstukken liggen verspreid over een af stand van verscheidene honderden meters Een ander toestel is tegen een café aan gevlogen, waar brand uitbrak. van Naguibs rede op, dat hieruit voor het eerst blijkt, dat Egypte de onderhandelin gen met Engeland als vastgelopen be schouwt. Waarnemers zijn van mening, dat de rede gedeeltelijk bedoeld is om de wel willende tussenkomst van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, te verkrijgen, die dezer dagen een bezoek aan Cairo brengt. Het feit, dat Naguib te kennen gaf dat Egypte wellicht zijn toevlucht tot geweld zal nemen, wordt te Londen zeer betreurd. Ds politieke commissie der Arabische liga, die thans in Cairo bijeen is, heeft Za terdagavond besloten, Egypte te steunen in zijn eis dat Groot-Brittannië zijn troe pen in de Suez-kanaalzóne onvoorwaarde lijk moet terugtrekken. Caffery bij Naguib Premier Naguib en zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. Fawzi, hebben Zaterdag een onderhoud van drie kwartier gehad met de Amerikaanse ambassadeur Jefferson Caffery. Caffery zeide, dat het onderhoud ver band hield met de rondreis van Foster Dulles in het midden-Oosten. Ook zou ge sproken zijn over de impasse inzake de Suez-kanaalzóne. Dulles in Cairo De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, is vandaag vergezeld door de directeur van de M.S.A. Harold Stassen, per vliegtuig in Cairo aan gekomen. Antwoord van Churchill? LONDEN (Reuter) - Men neemt te Londen dat premier Churchill heden bij de opening van het buitenlands debat in het Lagerhuis, zal antwoorden op de door Naguib gehou den toespraak. Men neemt aan dat Churchill zal mede delen dat Groot-Brittannië voornemens is zijn rechten, overeenkomstig het in 1936 gesloten Brits-Egyptisch verdrag, te hand haven, totdat een bevredigend alternatief voor deze overeenkomst is gevonden. Volgens de Amerikaanse journalist Drew Pearson doen berichten de ronde, volgens welke Winston Churchill spoedig als pre mier zou aftreden. Pearson haalt in zijn artikel „rapporten van de Amerikaanse ambassade te Londen" aan. Churchill zou niet opgevolgd worden door Eden, doch door de minister van Financiën, Richard A. Butler. De Haarlemse advocaat mr. B. W. Stomps zal in Genève besprekingen bij wonen die van 29 Juni tot 2 Juli gevoerd worden op een conferentie van niet-over- heidsorganisaties onder auspiciën van de Sociaal Economische Raad van de UNO. Het is de „Conférence Internationale des Organisations Consultatives Non-Gouver- nementales" waarvan één sectie de bestrij ding van dwangarbeid zal bespreken. In deze sectie zal verslag worden uitge bracht door een delegatie van de Inter nationale commissie tegen het systeem van Concentratiekampen over de bevindingen van deze commissie bij haar onderzoek in verschillende landen. Mr. Stomps maakt deel uit van deze delegatie, die verder wordt gevormd door de Parijse advocaat mr. Théo Bernard en de Belgische hoog leraar Dehousse. Generaal Nam II, leider der Noordelijke delegatie in Korea, heeft Zondag een uur lang vragen van de geallieerde onderhan delaars over het communistische plan van acht punten beantwoord. Na afloop der bijeenkomst bleek er echter nog een aan tal geschilpunten te bestaan. Generaal Harrison verklaarde van me ning te zijn, dat het „meer dan twijfelach tig" is dat alle Noord-Koreaanse gevan genen naar huis zullen willen terugkeren, zelfs nadat zij van hun landgenoten de door generaal Nam II genoemde „ophel deringen" zullen hebben gekregen. Hij vroeg de Noordelijke generaal, hoeveel personen deze „ophelderingen'' zullen ge ven en op welke wijze zij te werk zullen gaan. Ook wilde generaal Harrison weten, of de betrokken gevangenen gedwongen zouden worden, naar deze „ophelderingen" te luisteren. Hij zeide opnieuw, dat de UNO" er tegen gekant is. dat over het lot van de gevangenen, die niet wensen te re patriëren, cp een politieke conferentie zal worden beslist. ï.\t 1 mmm 'K, Een vestjeszakduikboot van vijf en een halve meter de „Malakoff II", dook dezer dagen in de Seine op. Het geschiedde bij gelegenheid van het Concours Lépiné, waarin men verscheidene modellen van nieuwe schepen kon bewonderen. De directeur van de MSA, Harold Stas sen, heeft in een radiotoespraak gezegd dat Amerika voornemens is de economische hulp aan Europa binnen twee jaar te be ëindigen, maar dat de militaire hulpver lening zal worden voortgezet zolang „de ernstige bedreiging van de zijde van Rus land blijft bestaan." Amerika hoopte dat, afgezien van bui tengewone omstandigheden, de Europese landen over twee jaar geen economische steun meer nodig zouden hebben. „Teleurstellende begroting" Zaterdag had Robert Taft, leider der Amerikaanse republikeinse senaatsfractie, reeds in Washington verklaard dat de eer ste begroting der regering-Eisenhower een tekort zou aanwijzen van negen duizend tot elf duizend millioen dollar, „tenzij drastische wijzigingen worden aange bracht". Senator Taft verklaarde tegenover een verslaggever „zeer teleurgesteld" te zijn over het bedrag der uitgaven, dat de Ame rikaanse regering zich voorstelt in het 1 Juli a.s. beginnende belastingjaar te be steden. Zij zeide dat, in hoofdzaak als gevolg van uitgaven voor de Amerikaanse lands verdediging en de hulpverlening aan het buitenland, het tekort mogelijk groter zal zijn dan de 9900 millioen dollar, welke in Januari j.l. door ex-president Truman als vermoedelijk bedrag van het begrotings tekort werden voorspeld. Het tekort over het lopende begrotings jaar wordt geschat op 6500 tot 8500 mil lioen dollar. STRAATSBURG, 10 Mei. Het is een lang debat geworden, dat gesprek in de Raadgevende Vergadering (Assemblée) van de Raad van Europa over het ontwerp verdrag voor een Europese Politieke Ge meenschap. Deze Politieke Gemeenschap ligt in het plan van de zes landen van het plan-Schuman (Frankrijk, Italië, West- Duitsland en de drie van de Benelux). Maar de Assemblée wilde er toch ook het hare van zeggen; de Gemeenschap van Zes zal immers haar bestaan binnen het kader van de Raad van Europa krijgen (de Raad van Europa, die vijftien landen omvat) door middel van speciale verbindingen. Al dus zal aan het bezwaar dat de werkelijke Europese integratie maar zes landen om vat enigszins tegemoet worden gekomen. Opwekkend is het debat bêpaald niet ge worden. De stemming in het Huis van Europa is een beetje mat. Het is dan net of men geen verwachtingen meer heeft van een Europese eenheid. Men kijkt daarbij met een zekere ongerustheid naar Frank rijk, waar binnenland-politiek weinig sta biel is en daardoor het samengaan van de Zes bedreigt. Deze week zal daar mogelijk nog wel iets van blijken. In het Franse parlement moeten immers belangrijke be slissingen worden genomen. Verder begint Dinsdag in Parijs een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken van de zes landen over het ontwerp-verdrag voor de Politieke Gemeenschap. Wat nu het debat in Straatsburg betreft: daar hebben 22 parlementariërs uit de vijftien landen aan deelgenomen. Niet min der dan zeven Engelsen waren daarbij en onder die Engelsen bevonden er zich twee, die afwijzend tegenover het ontwerp-ver drag stonden. Het waren de conservatieven Amery en Boothby. Maar de overige En gelsen, onder wie Lord John Hope, die stellig niet zonder overleg met zijn rege ring sprak, namen een minder ongunstige houding aan. De Engelsen behoren niet tot de Zes. De overige woordvoerders van bui ten de Zes waren een Ier en een Griek, die net als de Engelsman Denis Healey meel de nadruk legden op het verband, dat er tussen het Klein en het Groot Europa, dus tussen de Zes en de Vijftien, moet zijn. Naar aanleiding van verzoeken van vele zijden en gezien het aanhoudend koele weer heeft de directie van de internationale bloemententoonstelling Flora 1953 te Heem stede Zaterdag besloten de expositie te ver lengen tot en met Zondag 17 Mei. Dit geldt ook voor de laatste binnenten- toonstelling, die door de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde werd verzorgd en een keur van sierteeltgewassen van en voor amateurs en tuinders laat zien. Zoals men weet zou de Flora oorspron kelijk op de avond van Hemelvaartsdag worden gesloten. De bloemen staan er ech ter nog zo fris bij, dat een verlenging der tentoonstelling met enkele dagen mogelijk is gebleken. Intussen was het betrekkelijk gure weer er tijdens het weekeinde de oorzaak van, dat de kijkers niet in zulke drommen kwamen opzetten als werd verwacht. Er werden „slechts" dertigduizend toegangs bewijzen verkocht, hetgeen niet voldoende was om reeds Zondag de zeshonderddui- zendste bezoeker te kunnen verwelkomen. Onder de belangstellenden bevond zich gistermorgen de-First Sealord van de Brit se admiraliteit, de heer MacGrigor, die ver gezeld van zijn echtgenote een uur op de Flora doorbracht. „Veel te kort," zei hij zelf, maar door afspraken elders kon het niet langer worden. De First Sealord werd ontvangen dooi de voorzitter van de Flora, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pahnerden, en de secre taris, de heer H. A. G. de la Mar. De economische integratie, die, zo heeft de Nederlandse regering betoogd, samen moet gaan met de politieke is ter sprake gebracht door het socialistische Eerste Kamerlid Kapteyn, die ook het plan-Beyen in zijn betoog betrok. Deze kant van de zaak bleek intussen over het algemeen in de Assemblée niet veel aandacht te hebben gehad. Wel veel aandacht had rpen voor een andere kwestie, een uiterst interessante zaak, waar men tot nu toe in de Europese parlementaire kring niet over had gespro ken. De vraag was deze: Als Oost- en West-Duitsland worden herenigd, zal dan het Groot-Duitsland automatisch in de Gemeenschap van de Zes komen? De Belg Rolin "Turd de zaak aan het rollen gebracht. Het ontwerp-verdrag bevat een algemene bepaling, waarvan de consequentie zou zijn, bijv. dat bij een Duitse hereniging het Groot-Duitsland automatisch in de Poli tieke Gemeenschap zou vallen. De heer Rolin nu bestreed deze bepaling met juri dische en politieke argumenten. De Duit sers Von Brentano en Von Merkatz waren hierover zeer ontsteld en spanden alle krachten in om de bepaling in het ontwerp te verdedigen; daarbij voegde zich de Ne derlandse socialist Van der Goes van Naters. Juridisch lijkt het standpunt van Rolin het sterkst. Het worat van Duitse zijde door de socialisten gesteund. Weliswaar zwegen de Duitse socialisten in het Duitse debat, maar zij hebben hun handtekening gegeven aan een voorstel, dat de strekking heeft de regeringen aan te bevelen de des betreffende bepaling uit het ontwerp te schrappen. De beslissing hierover en over andere voorstellen, naar aanleiding van de Politieke Gemeenschap gedaan, zullen Maandag vallen. Men wil namelijk het debat over de Politieke Gemeenschap Maandag hier afsluiten. Dan kan het resul taat ter kennis worden gebracht aan de ministers die Dinsdag in Parijs gaan ver gaderen. Op de afloop van het debat zullen wij morgen dus kunnen terugkomen. STRAATSBURG (Reuter). Aan Prins Bernhard zal Woensdag door de Raad van Europa worden gevraagd, de post van hoge commissaris voor de vluchtelingen te aan vaarden, zo vernam Reuter Zondagavond uit gezaghebbende bron in Straatsburg. Zoals bekend, besloot het comité van ministers van Buitenlandse Zaken de af gelopen week een „bekende persoonlijk heid" aan te wijzen om de hulp aan Duitse vluchtelingen uit de Russische zóne, de Turkse vluchtelingen uit Bulgarije en de naoorlogse „displaced persons" in Triëst te coördineren. De zegsman van Reuter verklaarde, dat Prins Bernhard informeel zijn bereidheid te kennen had gegeven, de post te aanvaarden, mits het speciale fonds tot hulp aan de vluchtelingen, dat het vorig_ jaar door de Raadgevende Ver gadering' van de Raad was aanbevolen, wérd gesticht. De ministers hebben des tijds een beslissing over dit fonds uitge steld tot hun gedétailleerde plannen zou den worden voorgelegd. Bij informatie te bevoegder plaatse in Den Haag verneemt het A.N.P., dat er van enige officiële vraag die aan de Prins zou zijn gericht, nog geen sprake is geweest. Het spreekt vanzelf, aldus de zegsman van het A.N.P., dat de Prins, indien een zodanig verzoek hem zou bereiken, pas een beslissing zou nemen na overleg met de regering en bespreking van bepaalde te stellen voorwaarden. (Vorige week werden voor deze post de namen genoemd van Prins Bernhard, Prins Jan van Luxemburg en dr. Albert Schweit zer. Volgens A.F.P. zou dr. Albert Schweit zer de meeste kans maken, voor deze func tie in aanmerking te komen, vooropgesteld dat hij bereid is zijn werk in Lambarene neer te leggen). Nietzsche: Ik wil u leren wat zo weinigen verstaan: de medevreugde. Leden van de Mau Mau hebben Zater dagavond een overval gedaan op een kam pement van de Kikoejoe-politie te Iriani in het Nyeri-reservaat. Vijf. Kikoejoes werden gedood en drie gewond. Het stamhoofd Elioed, die deze afdeling van de burgerwacht heeft opgericht, wist met vijf leden van de inheemse politie te ont komen. De aanvallers staken woningen, winkels en de auto van het stamhoofd in brand en bevrijdden verscheidene gevangenen. Oerwoudpati-ouilles zijn op zoek naar de daders van deze actie. In Nakoeroe, een plaats in.de Rift-vallei, werd de boerderij van een blanke over vallen. Een Somali-hoofdman werd ernstig gewond. Een lid van de Maragoli-stam, die op de boerderij werkte, werd met zijn vrouw en kind gedood. Zondag is in de Rooms-Katholieke ker ken in Nederland een brief voorgelezen, die de Paus aan de kardinaal en de bis schoppen van Nederland heeft gericht ter gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie. De Paus schrijft onder meer: „Bij uw volk gaan in schoon en hecht verband te zamen kloeke ondernemingslust, doorzet tingsvermogen, bezonnenheid en zin voor beschaving. Gij houdt niet van grote woor den, maar laat uw daden spreken. En van deze invloed van de godsdienst ondervindt de burgerlijke samenleving een steun en een bescherming, waarvan juist de besten de hoge waarde weten te beseffen". De Paus spreekt er vervolgens zijn blijdschap over uit, dat in Nederland op voorbeeldige wijze de werken van naasten liefde worden beoefend en dat hierdoor niet alleen binnen de grenzen van ons land. maar ook in verafgelegen streken de nood van de mensen wordt verlicht en hulp wordt geboden aan wie hulp nodig heeft. In dit opzicht herinnert de Paus aan de nationale ramp van Februari toen Neder landers en buitenlanders met elkaar wed ijverden om hulp te verschaffen. Aan het slot van zijn brief spreekt de Paus de hoop uit, dat ondanks de moei lijke tijdsomstandigheden Nederland door de viering van het komende feest nieuwe ijver en geestkracht mag verwerven om zich nog meer verdienstelijk te maken voor de christelijke beschaving. „Gij zult er met de aan uw zorgen toevertrouwde geestelijkheid voor moeten waken", aldus de Paus „dat de waarheden en de gebo den van de katholieke godsdienst tegen de goddelozen verdedigd en dat bij het bevor deren van het maatschappelijk welzijn de katholieke krachten en groeperingen on verbrekelijk verbonden blijven". Volgens twee Argentijnse Perónistische biaden heeft de politie opnieuw een com-' piot tegen het leven van president Perón verijdeld. De aanslag zou gepleegd worden bij het bezoek dat de president aan Mar del Plata zal brengen. Twintig personen zouden gearresteerd zijn. De politie had bij het speuren naar personen, die verantwoorde lijk zijn voor de bomontploffingen van de laatste tijd, een reusachtige geheime berg plaats aangetroffen voor geweren en munitie die in de buurt van Mar del Plata werd ingericht. In Buenos Aires zijn vol gens genoemde bladen wapens in beslag genomen. Nieuwsdienst moet stoppen Het Amerikaanse persbureau „United Press" heeft bekendgemaakt dat zijn bureau te Buenos Aires van de Argentijnse regering de medededeling heeft ontvangen, dat de dienst van het bureau aan bladen in het binnenland van Argentinië op 16 Mei zal worden gestaakt (Het nieuws van Uni ted Press wordt door middel van radio faciliteiten van de regering aan 16 bladen" verstrekt). Naar Reuter te Tokio verneemt, is de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Korea, Ellis Briggs, op weg naar Korea met een plan ter verbetering van de „stormachtige" loetrekkingen tussen de UNO en de Zuid- Koreaanse president Syngman Rhee. Men neemt aan, dat aan Rhee verzocht zal worden zijn felle oppositie tegen het voortzetten van de wapenstilstandsonder handelingen te beëindigen in ruil voor vol doende Amerikaanse militaire en economi sche hulp ter handhaving van zijn gezag. NOORDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met wisselende bewolking en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. 12 Mei Zon op 4.51 uur, onder 20.22 uur. Maan op 3.52 uur. onder 20.08 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 11 Mei Hoog water: 1.49 en 14.15 uur. Laag water: 9.46 en 22.18 uur. Dinsdag 12 Mei Hoog water: 2.38 en 15.04 uur. Laag water: 10.35 en 23.04 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1