Kort en bondig Oeek mmmmmmmmmm Lloydschip „Garoet" in veelvoud Bloemendaal Heemstede ZATERDAG 16 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD— OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Propaganda-bijeenkomst Kennemer VVD-vrouwen Radio zette de jeugd aan het modelbouwen Adr. Cassee opende speel weide in Bloemendaalsebos Gebouwen voor het onderwijs Ook Haarlem at soep voor Puttershoek Kindervoorstellingen voor Puttershoek Scheepvaart Karei Strassburger is ter aarde besteld Vliegtuigongeluk „Sursum" behaalde prijzen op een muziekconcours „Het zwarte kasteel" (Li d o) In deze film zijn alle ingrediënten voor een span nend griezelverhaal bijeengebracht: een donker kasteel, een halfblinde graaf, hongerige krokodillen, een woedende panter en een heel arsenaal folterwerk- tuigen. En wanneer men weet dat de gra felijke tyran omringd wordt door een krankzinnige knecht en een sinistere arts (Boris Karloff in eigen persoon) dan ver onderstelt men, dat de bezoekers geen cgenblik meer rustig op de stoelen kunnen blijven zitten. Het loopt echter geheel anders uit, want de Engelse edelman die op het slot van de graaf in het zwarte woud verzeild raakt, ontpopt zich als zo'n naïve jongen, die zich zonder blikken of blozen in de grootst mogelijke moeilijkheden werkt, dat zelfs zij, die weinig films van dit genre gezien hebben ervan overtuigd zijn, dat alles goed zal aflopen. En dat gebeurt dan ook in derdaad. Het op het moment, dat er een einde gemaakt zal worden aan het leven van de flinke Engelsman worden de sa distische graaf en zijn helper geveld en niets belet de held dan om het meisje, dat trouw aan zijn zijde alle moeilijkheden heeft doorstaan in zijn armen te sluiten. Hij doet dit dan ook prompt. H. d. G. „Asphaltliefde" is de titel van een wat sombere film, die de komende week in City draait. Niet alleen de Amerikaanse, Engelse of Franse scenarioschrijvers heb ben hun licht laten vallen op de nasleep van de oorlog en de invloed ervan op de samenleving, maar ook de Duitsers zijn hierin niet achtergebleven. Zij hebben ge tracht een verhaal te spinnen om de ruïnes van Berlijn, doortrokken van armoede en honger en voornamelijk om dat deel der vrouwen, dat gedreven door eenzaamheid het geluk in de verkeerde hoek zoekt. (Het geluk van de huiswaartskerende ex- krijgsgevangene wordt abrupt teniet ge daan, wanneer blijkt dat zijn echtgenote In restaurant „Dreefzicht" hield de groep Kennemerland van de vrouwen in de V. V. D. Vrijdagmiddag een propaganda- bijeenkomst, waarop het woord gevoerd werd door twee vrouwelijke gemeente raadsleden en door een candidate. Aller eerst sprak mevrouw A. Poulus-Baum, candidate voor de gemeenteraad van Bloe- mendaal, over het onderwerp: „Waarom moet de vrouw meewerken aan de poli tiek?" Mevrouw Poulus meende, dat het eigen lijk zo moest zijn, dat een dergelijke vraag niet meer gesteld behoefde te worden, maar uit diverse reacties van vrouwen was toch gebleken, dat men iets dieper op deze vraag moest ingaan. Immers, volgens spreekster ontmoet de huisvrouw in iedere facet van het dagelijks leven overheidsbe moeienis en dit is in feite toch politiek. De vrouw ondervindt direct de gevolgen van de belastingdruk, het onderwijs en zelfs van internationale besluiten zoals het Europees verdedigingsverdrag en de Ko len en Staal Unie, want zodra bijvoorbeeld de kolen duurder worden, merkt de huis vrouw dit aan haar budget. Mevrouw Poulus ging voorts in op de kwestie van de huisvesting van de alleen staande vrouw en zij merkte daarbij op dat deze nog lang niet ideaal genoemd kan worden. Tenslotte wees spreekster op het grote belang van het organiseren van politieke bijeenkomsten voor de vrouwen. Zij zag hierin een mogelijkheid voor de vrouwen om in de eigen omgeving de politieke acti viteit te stimuleren. „Creatieve" speeltuinen Als tweede spreekster voerde mevrouw J. van Nispen-Van Wely, lid van de ge meenteraad van Heemstede het woord over het onderwerp: „De gemeentepolitiek en de huisvrouw". Zij ging hierbij diep in op de kwestie van de woningbouw, die volgens mevrouw Van Nispen nog verre van volmaakt ge noemd kan worden. Voorts toonde zij zich een voorstandster van het openbare onder wijs, waarbij, zij het facultatief, gods dienstlessen gegeven kunnen worden. Ook meende zij, dat de V.V.D. grote aandacht moest besteden aan de volksgezondheid en in verband hiermee wees zij op het grote nut dat „creatieve" speeltuinen kunnen vervullen. In deze speeltuinen worden de traditionele schommels, molens en wip planken voor een groot deel vervangen door bijvoorbeeld oude automobielen en dode bomen, zodat de kinderen in staat gesteld worden zelf iets te scheppen. Ook legde mevrouw Van Nispen nog eens de nadruk op de belangrijke plaats, die de doorlichting in het gemeenteleven inneemt. Ook de sociale zaken en de burgerzin hadden de aandacht van de spreekster en zij meende dat vooral dit laatste juist door de vrouwen bij de kinderen zo voortreffe lijk aangekweekt kan worden. Premiebouw De laatste spreekster, mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, gemeenteraads lid van Haarlem, besprak, na een vergelij king tussen de regionale belangen van de diverse gemeenten gemaakt te hebben, de kwestie van de woningbouw. Mevrouw Scheltema was van mening dat de woningbouw nog kunstmatig in stand gehouden wordt en dat de situatie pas goed is wanneer de opbrengsten de kosten dekken en dit is vrijwel nooit het geval omdat, in tegenstelling tot de rege lingen in andere landen, in Nederland de huren vrijwel niet verhoogd zijn. Nog steeds moet de overheid bij de wo ningen geld toegeven en spreekster meen de, dat een van de weinige oplossingen van dit vraagstuk ligt in het toepassen van de premiebouw, waarbij de slorter van een bepaald geldbedrag eigenaar wordt van een woning en deze dan zelf verder onder houdt. Tenslotte verklaarde mevrouw Schelte ma, dat de melksanering in Haarlem ge zien moet worden als een, zij het begrijpe lijk, symptoom van de moeilijke positie van de middenstand. Men bindt namelijk bij de sanering de klanten en tevens gaat dit ten koste van de service. En daar dit het enige wapen van de middenstand is, hebben de melk handelaren er volgens mevrouw Schelte ma goed aan gedaan deze sanering niet door te zetten. Tenslotte wees spreekster nog op enkele belangrijke punten uit het partijprogram het wachten te lang duurde). Tal van der gelijke feiten worden de bioscoopbezoeker onder het oog gebracht. De venerische ziekten hebben vrij spel. En het hele ver loop van dit proces wordt met behulp van menselijk materiaal hard naar voren ge bracht en verduidelijkt. Helaas treden de personen maar half op de voorgrond. De camera toetst maar typeert niet altijd. Het geheel is te schetsmatig, zodat de i'ilm een wat hortend karakter heeft gekregen. J. V. „Ontsnapt aan de guillotine" (P a 1 a c e) Een goed geregisseerde en gespeelde film over een misdadiger die op het nip pertje aan de dood onder de guillotine ont snapt, hetgeen hij te danken heeft aan Engelse bommen (het verhaal speelt zich in 1943 in en om Parijs af) die op de ge vangenis neerregenen. Zijn vrijheid duurt niet lang: een scherpzinnige politie-inspec- teur krijgt hem spoedig weer te pakken en zal hem naar Parijs terugbrengen, waar hem opnieuw de guillotine wacht Dan besluit de misdadiger het leven van honderd gijzelaars te redden die door de Duitsers zullen worden doodgeschoten als zich niet binnen drie dagen de sabo teur aanmeldt die een spoorbrug heeft op geblazen. Het zijn vooral de gebeurte nissen gedurende deze drie dagen, waarbij ook een verliefd dorpsmeisje een bijna be slissende rol speelt, die tot een zeer span nende climax leiden. Flynn als de voor talrijke gewetensvragen gestelde misdadiger en van Paul Lukas als de zeer menselijke politie-inspecteur. S. K. „Viva Zapata" (Rembrandt) is een verfilming van Steinbecks novelle over de opstand der Indiaanse boeren in Mexico tegen president Porfirio Diaz, die de peo- nen tientallen jaren uitbuitte en onder drukte ten gunste van de groot-grondbe zitters. Pancho Villa (de bioscoopbezoeker welbekend door Wallace Beery's vertolking in „Viva Villa"), Carranza en Emiliano Zapata waren de vrijheidsstrijders, die in 1911 na een bloedige opstand de dictator verdreven. Steinbeck nu verheft Zapata, zelf een eenvoudige peon, die lezen noch schrijven kon, tot middelpunt en held van deze opstand, die tenslotte toch zinloos blijkt, omdat er na Diaz weer andere dic tatoren en uitbuiters aan de macht komen. Zapata's strijd is niet geheel vergeefs ge weest, want wanneer hij in hinderlaag ge lokt en gedood is door de regeringstroepen, zweert het verdrukte peonenvolk dat het de strijd om recht en vrijheid in zijn geest zal voortzetten. Marlon Brando, bekend door zijn magistrale Kowalski in de film versie van „Tramlijn Begeerte", geeft een sterke, boeiende creatie van de verzets strijder Zapata, de film is vol van adembe nemende spanning, maar de kracht van Steinbecks verhaal is wel ietwat verdund door het inlassen van vele hevig-spectacu- laire moorden en schietpartijen in Wild West-stijl. Met dat al toch een rolprent, die met hoofd en schouders boven het gemid delde Hollywood-product uitsteekt. H. C. „Eine Nacht i m S e p a r e". (Frans Hals). Deze film begint met een nogal panische raadszitting waarin de vroede vaderen besluiten wat nauwer toe te zien op de moraal en de publieke eer baarheid in hun gemeente, mede naar wens van een aanzienlijke gravin, wier in cognito levende zoon daar echter niets dan nadeel v?jn ondervindt. En evenzo vergaat het enige raadsleden, die op smadelijke wijze bemerken hoe uitermate breekbaar een onberispelijke reputatie kan worden bij achterbaks boemelen. Tenslotte wer pen zij eenstemmig alle genomen maat regelen als hinderlijke uiterlijke schijn van zich af en de gravin moet zich wel schik ken omdat haar zoon en haar gemaal op het critieke moment de raad bijvallen. Een film vol merkwaardige verwikkelingen, gelukkige toevalligheden en revue-shows, waarin Paul Hörbiger, Sonja Ziemann en Olga Tsjecnowa de gangmakers zijn. H.B. De mijnen van Koning Salomo (Mine r- v a) In Heemstede draait weer eens dit MGM-technicolor product, waarbij men zich kan verdiepen in een onbenullig lief desverhaaltje van een jager en een meisje. Daarnaast zijn de makers van deze rolprent BINNENLAND De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in overleg met de Stichting voor de Landbouw besloten, de richtprijs voor de baconvarkens met ingang van 13 Mei op f2,34 per kg. geslacht ge wicht te brengen. De overnameprijs van naar Engeland te exporteren bacon wordt met ingang van dezelfde datum van f2,28 op f 2,24 per kg. geslacht gewicht gesteld. Met het m.s. „Bonaire" is de eerste helft van de tweede aflossingscompagnie voor Suriname naar Paramaribo vertrokken. Deze groep van 63 militairen, onder commando van kapitein A. D. Bos, maakt deel uit van dr compagnie, die de mariniers in Suriname gaat vervangen. De militairen zijn allen vrij willigers en afkomstig uit het regiment „Oranje-Gelderland". De vrijwilligers heb ben een speciale opleiding ontvangen in Ossendrecht bij het corps commandotroepen. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot burgemeester van de gemeente Heinkenszand de heer H. J. J. Derckx, reserve-kapitein vlieger-waarnemer en commandant van de elementaire vliegopleiding te Woensdrecht. In de vergadering van de raad van be stuur van Unilever Limited te Londen zijn de heren A. D. Bonham Carter te Londen en dr. J. F. van Moorsel te 's Gravenhage tot leden van die raad benoemd. Aan de op 10 Juni te houden jaarvergadering van Uni lever N.V. te Rotterdam zal worden voor gesteld beide heren eveneens tot lid van de raad van bestuur van Unilever N.V. te benoemen. De heer T. J. Twijnstra te Bilt- hoven is benoemd tot adviserend lid van de raad van bestuur van Unilever N.V. Veertien Duitse studenten uit Keulen en omgeving zullen onder leiding van dr. Heimud Muller in Den Haag van gedachten wisselen met een groep Nederlandse studen ten uit Rotterdam en Delft. Het onderwerp voor de gedachtenwisseling in de herziening van het onderwijssysteem in de zes Schu- manlanden, vooral met betrekking tot het onderwijs in geschiedenis, aangezien naar de mening van deze studentengroepen het geschiedenisonderwijs moet worden aan gepast aan de opvoeding tot het Europees burgerschap. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer J. L. Krijgsman te Bloe- mendaal. De aan de Orde van Oranje Nassau verbonden ere-médaille in brons is toege kend aan de heer J. Timmermans te Haar lem, expeditieknecht bij de wasserij Peeper- korn te Heemstede. Het Tweede Kamerlid de heer G. Ruy- gers zal op Dinsdag 19 Mei in de zaal van het cafetaria-restaurant aan de Binnenweg in Heemstede voor de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid spreken over de komende verkiezingen. Op Woensdag 20 Mei zal in het gym nastieklokaal van de Linschotensehool in de Linschotenstraat een ouderavond gehouden worden waarbij de heer P. C. Faber hoofd van het gemeentelijk bureau van jeugdzorg in Amsterdam een lezing zal houden over zijn „Verkenningen in jeugdland". Verder zal er gelegenheid bestaan om de lokalen te bezichtigen en het hoofd van de school, de heer D. G. Hoekstra, zal iets vertellen over de schoolreisjes. er echter in geslaagd zulke prachtige (echte!) opnamen van vluchtende dieren en dansende inboorlingen op het celluloid vast te leggen, dat alleen dit reeds een gang naar deze bioscoop waard maken. Wolven huilen in Alaska en De verborgen Zilvermijn ('t Spaarne) De bioscoop in de Kleine Houtstraat vertoont deze week twee hoofdfilms in het programma. In beide films komen vechtende, flinke mannen voor, lieftallige meisjes en grote revolvers. En beide films eindigen, hoe kan het ook anders, met een happy end. In Alaska trekken enkele soldaten met hondensleeën over grote ijsvlakten. Steve Brodie en Myrna Dell vervullen de hoofd rollen. In de Zilvermijn-film lopen de cowboys weer met breedgerande hoeden rond- De revolvers vliegen in en uit de holsters en bij de gitaar worden door de mannen met donkere stemmen droevige liederen gezon gen over kampvuren, prairies, koeien en paarden. De voornaamste medespelers in deze film zijn Buddy Ebsen en Rex Allen. H. d. G. „Les belles de nuit" in L u x o r is gepro longeerd. Om de maritieme belangstelling, die een zeevarend volk als het Nederlandse eigen behoort te zijn, te versterken, hebben de N.C.R.V. met haar schoolprogramma's en de Koninklijke Rotterdamse Lloyd een modelbouwwedstrijd voor de jeugd geor ganiseerd. Deze wedstrijd, een beproefd middel om de aandacht van de jongeren te boeien, werd ingeleid met een serie vraag gesprekken in de schoolradio, waarin ver scheidene vragen voorkwamen, die de jonge luisteraars kregen te beantwoorden. De 500 beste inzenders, verdeeld over 58 plaatsen in ons land, kregen de opdracht een 50 cm lang model van het Lloydschip „Garoet" of een routekaart van de lijn Zeven modellen van het Lloydschip Garoet, in IJmuiden van stapel gelopen, wachten op hel Haarlemse agentschap van de Rotterdamse Lloyd op de keurende blik van de jury. NederlandIndonesië te vervaardigen. Bij een van de twintig agentschappen van de Lloyd, ook op het bureau te Haarlem, kun nen de modellen en de kaarten worden in geleverd. Een jury gaat de resultaten over al beoordelen en de beste bouwers en teke naars zal hun prijs niet ontgaan. De eerste prijs is een kort zeereisje met een van de Lloydschepen. Er wordt nu op tal van huiskamer-werven hard gewerkt en op het agentschap in Haarlem is reeds een convooi van acht „Garoets" binnengeko men, alle uit IJmuiden, waar de jeugd nu eenmaal door zijn voortdurende confron tatie met de scheepvaart een beetje voor lijk is. Maar ook in verscheidene andere plaatsen staan schepen op stapel en de op levering ervan kan spoedig worden tege moet gezien. In het Bloemendaalse Bos nabij de mu ziektent is een fraaie speelweide met een oppervlakte van twaalf honderd vierkante meter tussen het struikgewas verrezen. De heer Adr. Cassee, ambtenaar van de sport, verrichtte Vrijdagmiddag namens het ge meentebestuur van Bloemendaal de offi ciële opening o.a. in tegenwoordigheid van de heer C. Schulz, raadslid en de heren IJ. E. Dijkstra, directeur, P. J. van der Maas en J. Bos, ambtenaren van de dienst van Publieke Werken. De kinderen van de Christelijke kleuter school van de Borski-Sillemstichting te Bloemendaal onder leiding van het hoofd der school, mejuffrouw O. Bok, wilden de speelweide meteen maar officieel inwijden door een dankbaar gebruik te maken van de grote zandbak, waarin de gemeente twaalf kubieke meter zand heeft laten storten. De heer Cassee sprak de oudere aanwe zigen toe en vertrouwde nu een eerste speelweide is aangelegd, die zeker in een behoefte voorziet dat deze speelgelegen- heid niet ook de laatste in de gemeente zou zijn, doch dat ook in andere delen van de gemeente op geschikte plaatsen speelwei den zouden worden aangelegd. Het voor deel van de nu geopende speelweide achtte de heer Cassee het gelegen zijn tussen bos- sages vèr van de grote weg. De kleuters zongen vervolgens enkele liedjes, waarvoor zij een tractatie kregen en daarna veroverden zij de „speelplaats, alleen voor kinderen onder de acht jaar", zoals op de borden bij de beide ingangen staat aangegeven. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waar genomen door de arts S. B. Drijber, Bloe- mendaalseweg 84, Bloemendaal, telef. 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin. Platanenlaan 10, Bloemendaal, telef. 25769 b. g. g. 10920. De Zondags-, avond en nachtdienst van de aptotheken voor Overveen, Bloemen daal en Santpoort-station wordt van heden avond zes uur tot Zaterdag 23 Mei, e. k. ver zorgd door de Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-station, telefoon 3249 (K 2560). BURGERLIJKE STAND GEBOREN: E. J. WesselinkWijsman, d.; J. M. LetteTelders, d. ONDERTROUWD: A. P. A. Boudens en M. J. Th. Michon; R. J. Brakema en Ch. Prin sen Geerlings; J. Scholten en A. C. Boisse- vain; R. E. Darlington en C. M. L. Roozen; H. Potjer en M. L. Tameling. GEHUWD: S. P. Moolenaar en B. de Bruijn; F. W. Koopman en M. Kleijn; M. Ph. Pfeiffer en G. H. Blankenberg; S. W. van Mourik en C. M. Vijzelaar; J. J. Slingerland en A. Th. de Bruin; R. E. Laan en M. C. Dapples; B. C. Weiss en M. A. E. Thomas. OVERLEDEN: A. M. Joustra, 70 j.; J. S. G. van der Tuin, 52 j. B. en W. van Bloemendaal stellen de ge meenteraad voor gunstig te beschikken op de aanvrage van de kerkeraad der Neder lands Hervormde gemeente te Bloemen daal,. om volgens artikel 72 der Lager On derwijswet 1920 gelden uit de gemeente kas beschikbaar te stellen ten behoeve van de school voor uitgebreid lager onderwijs een nieuw gebouw te stichten. Bij inwilli ging van het verzoek zal de Christelijke PLO-school de beschikking krijgen over een gebouw met grotere lokalen, waaraan behoefte bestaat; de Christelijke lagere school zal terugkeren in het voor haar be stemde gebouw, nadat dit inwendig ver bouwd is; de Hartenlustschool (openbare ULO) zal wederom de beschikking krijgen over haar eigen gebouw, dat voldoende ruimte bevat om de school zich te doen ont plooien. De berichten over grensoverschrijding door militairen, welke, ons in verband met de Bonensoep-actie van het Adoptie-Comité Heemstede-Puttershoek bereikten, zijn geluk kig niet van verontrustende aard geweest en zullen dan ook geen verbreking der diploma tieke betrekkingen tussen Heemstede en Haarlem tengevolge hebben. Het mag .mis schien wel als een verheugende omstandig heid worden gerekend, dat de militairen die de „soep-auto's" bedienden, niet over de ver eiste geografische kennis beschikten om pre cies te weten waar Heemstede ophoudt en Haarlem begint. Vandaar dat de wagens ook in enige straten van Haarlem-Zuid en Aer- denhout werden gesignaleerd; zodat ook de niet in Heemstede wonende huisvrouw zich van de uitstekende kwaliteiten van deze bruine-bonensoep kon overtuigen. In de na middag geschiedde dit zelfs in ruime mate, doordat er enige honderden liters soep waren overgebleven, welke dus met bederf werden bedreigd. Vandaar dat het comité besloot deze tegen een sterk gereduceerde prijs in een der arbeiderswijken van Haarlem uit te venten; op deze wijze behoefde het voedsel niet verloren te gaan, terwijl het bovendien geen verliespost zou opleveren. Met het ge volg dat de soep ook hier gretig aftrek vond en dus Haarlem in zekere zin van de activi teit van het comité kon profiteren. Hoewel deze stad niet eens door Heemstede is ge adopteerd. Woensdagmiddag zullen in het Minerva- theater te Heemstede twee kindervoorstellin gen worden gegeven waarvan de opbrengst ten goede komt aan de hulpverlening aan het door Heemstede geadopteerde Putters hoek. ZONDAGSDIENSTEN Dr. K. L. Kout, Herenweg 197. tel. 26224; dr. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445. Wijkverpleging: Zr. Mantz, Camplaan 17. Aerdenhout-Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772; Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: S. Th. Verhulst en Z. M. G., ter Hart; Th. J. Schouten en R. R. Verboog; J. O. H. N. v. d. Valk en H. A. E. Verzijlbergen; J. L. Klip en A. G. M. Schol- te; J. W. van Oudheusden en M. A. van den Akker; J. W. van der Putten en A. J. Dui venvoorden; D. Koren en C. Dijk. GETROUWD: J. M. Meijsen en H. F. O ver dijk; P. W. Lubbers en M. C. Grijssels; M. F. Jansen en A. M. Th. Blaauwhof; B. Strijbos en E. Ploeg; J. H. A. Aupers en J. M. Korte- kaas. GEBOREN: Maria Anna Elisabeth, d. van A. Prins en Th. E. Janmaat; Maria Johanna Theodora, d. van Th. A. M. Rekelhof en H. M. van der Helm. OVERLEDEN: A. van den Berg, 68 jaar. Alnati, pass. 14 St. Vincent n. Las Palmas. Alpherat, 14 te Montevideo. Alwaki, 13 v. Philadelphia te Baltimore. Appingedijk, 13 te Vera Cruz. Argos, 12 te Istanboul. Agamemnon, 14 v. New York n. Curacao. Alcyone, 14 ten anker rede Paranagua. Aldabi, 14 v. Montevideo. Arcnskerk, pas. 15 Daedalus n. Aden. Arnedijk, 14 70 m. O.ZO. Nantucket. Aalsdiik, 14 v. Bremen te Hamburg. Almdijk, 14 v. Londen n. Bremen. Annenkerk, 14 280 m. W.NW. Port Said. Aardijk, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Akkrumdijk, 15 v. Fremantle n. Adelaide. Almkerk, 15 v. Aden n. Cochin. Alnati, 15 240 m. O.NO. St. Vincent n. Palmas Alphaeca, pas. 15 Recife. Ampenan, 15 v. Port Said n. Halifax. Amsteldijk, 15 v. Antwerpen n. New Orleans. Amstelpark, 16 v. Sorel te Amsterdam verw. Altair, 15 te Rio de Janeiro. Amor. 16 te Alexandrië verwacht. Ai-keldijk, 15 te Antwerpen. Aagtedijk, 15 v. Montevideo n. Paranagua. Alhena, 15 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Boschfontein, 13 v. Southampton n. Marseille. Batoela, 14 v. Kalianget n. Buleleng. Bacchus, 14 360 m. O.t.Z. Bermuda. Bali, 15 v. Belawan n. Singapore. Bantam, pass. 15 Bizerta n. Port Said. Bengkalis, 15 v. Colombo n. Port Soecjan. Blitar, 15 v. Marseille n. Antwerpen. Boskoop, 15 245 m. W.ZW. Lands End. Biijdendijk, pass. 16 Vlissingen. Caltex Pernix, 15 v. Sidon n. Rotterdam. Chama, 14 Perim gepass. Carnphuys, 14 v. T.i. Priok n. Semarang. Castor, 14 v. New Orleans te Maracaibo. Cleodora, 14 1150 m. ZW. Galapagos eil. Coryda, 14 820 m. W.ZW. Acapulo. Caltex Nederland, pas. 15 Kp. de Gata. Danae, 14 v. IJmuiden te Amsterdam. Duivendijk, 14 v. Rotterdam te Londen. Delfshaven, 14 200 m. Z.ZW. Madeira. Delft, 14 v. Amsterdam te Bremen. Dongedijk. 14 v. Hamburg naar Bremen. Duivendrecht, 15 425 m. W. Finisterre. F.emdijk, 13 te Corpus Christi. Ena, pas. 15 Azoren. Eniggano, 16 v. Perz. Golf te Rotterdam. Eos, 15 te Genua. Friesland (KRL), 14 v. Rotterdam te Hamburg. Friesland (SSM), 15 v. Newcastle te R'dam. Gordias, 13 v. Rotterdam n. Bremen. Gadilla, 14 v. Singapore n. Pladju. Ganymedes. 13 v. BarranquiLla n. Santiago Gaasterkerk, 16 te Hongkong. Gooiland, 15 te Ilheus. Gaasterland, 15 v. Itajai n. Rio grande. Hathor, pass. 15 Gibraltar. Hector, 15 v. Middell. Zee te Amsterdam Hera, 13 v. Amsterdam n. West Indië. Hersilia, pass. 14 Lands End. Haulerwijk, 14 320 m W.ZW. Bermuda. Heelsum, 14 600 m. W. Flores. Helena, 15 v. Port of Spain n. Tampa. Helicon, 19 Le Havre verwacht. Indrapoera, 14 v. Londen te Rotterdam. Jagersfontein, 15 v. O. Afrika te Amsterdam Jupiter, 14 v. Beyrouth n. Partras. Japara ,'KRL). 15 v. Tripoli n. Beyrouth. Joh. v. Oldenbarnevelt, 13 v. Priok n. Soerabaja 14 190 m. W.NW. Madoera. Japara (KPM). 14 te Bitung. Kieldrecht. pas. 15 Vlissinsen. Karaton, 14 v. Belawan te Tj. Priok. Karsik, 14 te Paleleh. Kota Ba roe, 14 v. Semarang n. Soerabaja. Kertosono, pass. 15 Key West. Kedoe, pass. 15 6 u. Ceylon. Laagkerk, 16 Karachi verw. Leersum, 14 425 m. N. Azoren. Lissekerk, 14 nog te Bahrein. Lombok, 14 dwars La Buan n. Zamboanga. Loppersum, 14 600 m. O. Kp. Race. Lucita, 14 v. Jarrow n. Grangemouth. Lindekerk. 13 v. Dubai n. Bahrein. Loosdrecht, 15 230 m. ZW. Karachi n. Aden. Larenberg, 14 te Mariel. Laertes, 15 v. Liverpool n. Port Said. Lawak. 16 v. Colombo n. Belawan. Lekkerkerk, pas. 16 Vlissingen. Merwede, 15 v. New Orleans te Jacksonville. Marpessa. 15 150 m. NO. Balikpapan. Maas, 15 v. Amsterdam te Hamburg. Maasland. 14 225 m. NO. Madeira. Maetsuycker, pass. 14 Str. Banka. Marisa, 14 v. Pladju te Singapore. Minjak, 13 v. Samarinda n. Makassar. Muiderkerk. 14 v. Rotterdam te Hamburg. Meliskerk. 15 v. Kobe n. Nagoya. Mentor, 15 v. Oran n. Tunis. Maasdam, 20 Southampton verwacht. Mar.oeran, pass. 16 Kp. Bon n. Bilbao. Modjokerto, 16 7 u. v. Singapore n. Belawan. Molenkerk, pass. 16 Vlissingen. Notos, 14 Kp. Bon gepass. Nestor, 16 v. Amsterdam te Barbados verw. Nieuw Amsterdam, v. Palma n. Lissabon. Orion, 13 v. Lattakia n. Izmir. Oberon, 14 v. Aruba n. La Guaira. Orestes, pass. 15 Scilly's n. Rotterdam. Oranjestad, pass. 15 Ouessant n. Madeira. Overijsel, 10 7 u. te Singapore. Prins Philips Willem, pas. 14 Kp. Ray. Poseidon, 16 Jacmel verwacht. Pygmalion, pass. 14 Kp. San Antonio n. Mobile. Polydorus, 14 v. Hamburg te Bremen. Pramanan, 14 v. Makasar n. Samarinda. Perna, 15 v. Fremantle n. Albany. Prins M au rits, pas. 16 Scilly's n. Le Havre. Prins Fred. Willem, 15 v. Rotterdam n. Chicago Radja. 14 v. Amsterdam te Antwerpen. Riouw, 14 te Damman. Rodas, 13 v. Barbados n. St. Vincent. Roebiah, 15 v. rede Singapore n. Madras. Rijndam, 15 320 m. O.t.Z. Kp. Race. Rijnkerk, 15 v. Bei ra n. Dar es Salaam. Stad Amsterdam, 14 430 m. W. t.Z. Laneita. Stad Leiden, 14 750 m. W.NW. Galapagos eil. Saidja. 13 te Pladju. Siberoet, 14 v. Sanana te Makassar. Sin a-bang, 14 v. Makassar te Gorontalo. Sirrah. 14 70 m. W. Kreta. Stad Dordrecht, pass. 14 Wight. St.anvac Benekat. 14 v. Sungeigerong te Penang Stan vac Djirak, 14 v. Sungeigerong te Tj. Uban Stentor, 14 400 m. ZW. Ouessant. Sumatra, 14 v. Hamburg n. Bremen. Swartenhondt, 13 te Gorontalo. Saparoea, 15 v. Port Amboin n. Freetown. Si-ba jak, 15 te Cristobal. Slamat. 15 te Genua. Sloterdijk, apss. nacht 15-16 Vlissingen n. Antw. Stad Arnhem. 22 v. Montreal te Londen verw. Schie, 16 v. Amsterdam n. Middel!. Zee. Stad Breda, 17 v. Rotterdam te Threerivers verwacht. Stad Maassluis, verm. 19 v. Narvik n. Newport Mon. Stad Schiedam, verm. 17 v. Emden n. Kirkenaes Sunetta, 15 v. Suez n. Singapore. Salatiga, 13 v. Calcutta te Los Angeles. Tarakan, pas. 15 Guardafui n. Aden. Tomori, 15 v. Belawan te Singapore verw. Ternate. 12 22 u. v. Belawan n. Colombo. Tara, pass. 13 FernandoNoronha n. Rio de Janeiro. Tankhaven IH, 14 v. Bangkok te Sungeigerong. Tiberius, 14 v. Port of Spain te Georgetown. Trompenberg, 14 v. Amsterdam te Bremen. Talisse, 15 220 m. O.ZO. Socotra. Tasman, 15 v. Priok te Belawan. Triton. 14 190 m. Crooked eil. Thalatta, 16 v. Mena al Ahmadi te Suez. Teucer, 16 te Aden. Themiisto. 15 Kp. Ray gep. Tjikam-pek, 15 v. Lorenzo Marquez n. Durban. Tamo, 15 v. Buenos Aires n. San Nicolas. Tiba, verm. 16 v. Hamburg n. Buenos Aires. Veendam, 13 v. Halifax n. New York. Van Outhroon, 14 v. Tj. Priok n. Oosthaven. Van Riebeeck, 14 v. Buleleng te Soerabaja. Van Riemsdijk, 14 v. Belawan n. Singapore. Van Lichschoten. 15 v. Rotterdam op Proeftocht Wieldrecht, 15 Kp. Leeuwin gepass. Willemstad. 15 v. La Guaira n. Trinidad. Wonosari, 16 Singapore verwacht. Woensdrecht, 13 v. Curacao n. Spezla. Waikelo, 14 v. Tj. Priok te Belawan. Waterman, 16 Halifax verwacht. Willem Ruys. 14 v. Colombo n. rede Belawan. Zeeland (SSM). 14 v. Kopenhagen n. d. Tvne. Zonnewijk. 14 210 m. W.ZW. St. Helena. Zuiderkruis, 16 v. Las Palmas n. Southampton. Zaan, 15 14 u. v. Amsterdam te Stockvik. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerentlen Aldabi. 15 Buenos Aires verwacht. Alhena, 14 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alnati, 22 Antwerpen 25 Rotterdam verw. Bloemfontein, 10 te Durban. Bonaire verm. 15 v. Amsterdam n. Georgetown. Boschfontein. 19 Marseille verwacht. Boskoop, 17 Southampton 19 Amsterdam verw. Cottica, 14 te Paramaribo. Groote Beer, 22 v. New York te R'dam verw. Indrapoera, vertr. 23 v. Rotterdam n. Indonesië Jagersfontein. 15 v. O. Afrika te Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 v. Priok te Soera baja vertr. 17 v. Soerabaja n. Semarang. Maasdam, 20 Southampton en Le Havre 21 Rot terdam verwacht. Nieuw Amsterdam, 17 v. Palma te Lissabon verwacht. Noordam, vertr. 16 ca. 12 u. v. New York n. Rotterdam. Oranje, repareren te Amsterdam. Oranjefontein, 25 Kaapstad verwacht. Oranjestad, 19 Madeira verw. Rijndam, 18 v. Rotterdam te New York verw. Sibajak. 15 te Cristobal. Veendam, 15 v. Rotterdam te New York. Waterman, 16 Halifax 18 New York verwacht. Westerdam, 16 ca. 14 u. v. Rotterdam n. New York. Willem Ruys, 17 rede Belawan 20 Priok verw. Willemstad, 13 Trinidad verwacht. Zuiderkruis, 16 v. Las Palmas 20 Southampton 21 Rotterdam verwacht. KLEINE VAART Actinia, 15 v. Vlissingen n. Huil. Onder bijzonder grote belangstelling ls gisteren te Hilversum het stoffelijk over schot van circusdirecteur Karei Strassbur ger ter aarde besteld. Onder de vele aan wezigen bevonden zich zijn Nederlandse collega Frans Mikkenie, directeur Alex Wunnink van het Amsterdamse theater Carré, vele impresario's en artisten, bene vens de gepensionneerde spreekstalmeester Cor Schurink. Drie grote volgauto's waren volgeladen met ongeveer zeventig bloemstukken, laat ste groeten van vele grote circusonderne mingen, zowel uit Europa als uit Amerika. De tournée van Circus Strassburger door Zweden gaat door onder leiding van Elly Strassburger. In de Amerikaanse staat Nebraska zijn Donderdag negen personen omgekomen bij een vliegtuigongeluk. Acht km. van de plaats Sargent stortte een Amerikaanse bommenwerper van het type B-29 neer. Met nog elf andere korpsen uit het land heeft de Bloemendaalse Christelijke muziek vereniging „Sursum" op Hemelvaartsdag deelgenomen aan het door de muziekver eniging „Nieuw Leven" te Oud-Loosdrecht gehouden muziekconcours. Sursum behaalde het hoogste aantal punten in de afdeling Fanfare (333 pnt.), waarmede het korps in die afdeling een eerste prijs kreeg. Het voerde in deze concertwedstrijd uit de Rococo-suite als verplicht en Hephaistos (beide van G. H. Boedijn) als vrij nummer, 's Avonds trad de muziek ereniging aan in de erewedstrijd. Hiervoor werden 150 punten gegeven, het geen de verrijking van de prijzenkast met een lauwertak betekende. Anna b, 14 v. Mombasa naar Aden. Annie, 13 v. Galway te Sligo. Annie N. 13 te Amble. Algarve, 14 te Avonmouth. Arnhem, 14 te Huil. Atlas, 13 v. Amsterdam n. Gibraltar. Aegir, pass. 13 Vlissingen. Albert, 13 v. Swansea n. Rotterdam. Amasusfluvius, 13 v. Goole n. Kopenhagen. Antilope, 13 te Southampton. Arnoudspolder, 14 te Antwerpen. Atlantis, verm. 14 v. Londen n. Rotterdam. Barendsz, 14 v. Vlissingen n. Malmö. Barracuda, 14 v. Gent te Antwerpen. Betty, 13 v. Manilla te Genua. Bomrif, 13 v. Hamburg n. Kilrush. Breezand, 14 v. Setubal n. Casablanca. Bill, 15 te Grangemouth. Bab-T, 13 van Zaandam naar Methil. Binnenhaven, pass. 15 Ouessant. Birmingham, 14 v. Harlingen te Goole. Brem, 15 v. Lissabon te Antwerpen. Banka, 13 te Dundee. Bellatrix, 13 v. Londen n. d. Tees. Borneo, pass. 13 Flambrohead. Canada, pass. 13 Lizard n. Liverpool. Castor, pass. 13 Vlissingen. Catharina, 13 te Londen. Corsica, pass. 14 Vlissingen. Carpo, 14 v. Belfast n. Dublin. Cornells b, 15 20 m. Z. Scilly's. Casablanca, 14 150 m. NO. Kp. Vilano. Corrie b, 16 v. Dakar te Marseille verw. Coolhaven 15 v. Casablanca te Philippevilla Deo Duce, pas. 14 Brunsbüttel. De Ruyter, 14 v. Boness n. Middlesbro. Diligentia, 14 v. Algiers n. Dakar. Douro, 14 v. Limassnl n Famagusta. Daje Bohmer, 13 te Casablanca. Depa, 14 v. Liverpool n. Cork. Deni. pass. Vlissingen. Diana, verm. 14 v. Londen, n. Hartlepool. Dina, 13 v. Boston n. Blyth. Duurswold, 13 te Goole. E. en A. Scheer, pass. 14 Vlissingen. Ebenhaezer, pass. 15 Vlissingen. Erebus, 13 te Londen. Eljo, 13 v. Bastia n. Ajaccio. Elsenburgh, 13 v. Port Lyautey n. Casablanca. Express, 13 v. Parijs n. Rotterdam. Fedala, 14 v. Ceuta n. Livorno. Frans, 15 te Rochester. Fen, pass. 14 Vlissingen. Friso, 13 v. Londen naar Dublin. Friblo, 13 to Gothenburg. Ferocia, 14 v. Cardiff n. Setubal. Fiducia, 15 v. Maassluis te Boston. Gaasterland, 14 v. Rotterdam te Harlingen. Haskerland, 13 v. Goole te Harlingen. Hast IV, 13 v. Hull n. Parijs. Hada, 13 v. Genua n. Algiers. Henrica, 14 v. Hverpool te Manchester. Hebe Nobel, 14 v. Dundee te Londen. Heemskerk, 15 v. Antwerpen n. Kings Lynn. Hondsrug, 14 v. Fowey n. Plymouth. Havik, 13 te Dublin. Henry Denny, pass. 13 Dover. Hoc Vinces, pass. 14 Vlissingen. Hoflaan, 14 v. Rotterdam te Ronskaer. Import, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Ilias, 13 v. Oran n. Lissabon. Import. 14 te Antwerpen. Jakob Oorburg, 14 v. Barry n. Bordeaux. Joost, 13 van Gefle te Kotka. Jo, 14 v. Middiesbro te Delfzijl. Jozef Swenden, pass. 14 Vlissingen. Jokurma, 14 te Middlefahrt. Jorina, 14 te Stockholm. Josien, 14 te Rouaan. Keyser. 14 te Herrang. Krel, pass. 14 Vlissingen. Koningshaven. 14 v. Rouaan te Casablanca. Lacra, 14 v. Malmö te Gothenburg. Leny, 13 v. Hull n. St. Nazaire. Leendert b, 14 te Port Jerome. Lies, 15 v. Warnemuende n. Gefle. Lydia, 14 te Nantes. Midsland, 14 v. Leith te Grangemouth. Mypuck, verm. 15 v. Rotterdam n. Brussel. Marathon, 13 te Liverpool. Megrez, 13 te Londen. Myson, pass. 14 Vlissingen. Matthew, 13 v. Grangemouth n. Newcastle. May Star, 15 v. Fowey te Genua. Mirfak, 13 25 m. Z. Finisterre. Miriam, 13 te Casablanca. Muphrid. 14 10 m. Z. Burling n. Oslofjord. Myson, 14 te Brussel. Neeltje b, vertr. 14 v. Dublin n. Shoreham. Nero. 14 v. Tarragona n. Valencia. Nettie, 13 v. Golle n. Fremington. Nassauhaven, 15 v. Rotterdam n. Gothenburg. Noord, 15 v. Shellhaven n. Billingham. Niagara, pass. 13 Vlissingen. Noordland, 13 te Goole. Oleum, 13 v. Eling n. Billingham. Piron, 14 v. Ceuta. President Roosevelt, 14 te Liverpool. Pavio, 12 te West Hartlepool v, Skutskaer. Quo Vad-is, 13 te Shotehan. Rijnhaven, 15 te Dublin. Rini, pass. 14 Vlissingen. Saba, 14 v. Gdynia te Sodertelje. Servus, 15 v. Greenwich te Dordrecht verw. Sian, 14 v. Rotterdam te Bremen. Sirius, 14 v. Londen n. Duinkerken. Strijpe, 13 v. Dublin te Fowey. Spurt, 15 v. Portsmouth te Londen verw. Santa Margherita, 13 v. IJstad te Swansea. Skagerak, 13 v. Londen te Delfzijl. Sprota, pas. 13 Vlissingen. Start verm. 14 v. Londen n. Oostende. Sumatra, pass. 14 Vlissingen. Surte, pass. 14 Vlissingen. Teun, 13 te Methil. Trio, 13 te Newburgh. Toos, 13 v. Caen n. Dronthelm. Ton, 14 t.h.v Norderney. Tyro, verm. 15 v. Fowey n. Amsterdam. Tilly, 12 v. Rundvik n. Zaandam. Van Gelder. 13 v. Amsterdam te Antw. Victory, 13 te Swansea. Vitesse, pas. 13 Prawlepolnt. Volharding, 13 v. Casablanca te Port Lyautey Vecht, 15 v. Londen te Middlesbro. Vrede. 14 te Methil. Vrouwepolder. 14 te Oporto. Vlier, 16 v. Rotterdam te Lissabon verw. Vrijburgh. pass. 14 Ouessant. Westkust, 14 v. Newcastle n. Herrang. Wickenburg, pass. 15 Noordhinder. Westerschelde, verm. 15 v. Manchester n. Fre- mington. Westlaan, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Westpolder, 16 Opörto verwacht. Willem Barendsz, 14 te Skellftea. Wea, 13 v. Londen n. d. Humber. Wiema, 13 te Delfzijl. IJsel, pass. 13 Hartland Point. Zwerver, 14 v. Moss te Horsens. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft vier maanden gevangenis straf gevorderd tegen een ex-hulpbewaker van de bijzondere strafgevangenis te Sche- veningen. die een gift van f20 had aange nomen voor het uit de gevangenis smok kelen van een brief van een gedetineerde.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11