Premier van Wuerttemberg-Baden weerstond socialistische meerderheid „Op 10 Juli zal in Den Haag de klap vallen" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Zes Parlementaire behandeling van Bonnse verdragen afgesloten Adenauer voorspelt: „EVG in de herfst Franse aanbeveling tot vierlanden-conferentie Harold Adonis vrijgelaten Oatis wordt vrijgelaten Minister Beijen over Europa's eenheid: Europese defensiegemeenschap is niet noodzakelijk voor een politieke eenheid Prinses Ragnhild van Noorwegen gehuwd Het woord is aan.. Politie achtervolgde wegpiraten in Emmen Onbestendig weer Tegen politieke radio-propaganda Van Dalsum uitgenodigd naar Curacao te komen Minister wees verzoek tot uitlevering af Bestandsonderhandelingen verdaagd tot Woensdag Indonesische poging tot infiltratie op N. Guinea Radicalenleider in Argentinië aangehouden Gift van Einstein aan Leids natuurwetenschappelijk museum Amerikaanse schrijfster steunt Rampenfonds Slingerende auto oorzaak van twee ongelukken Brand door militaire oefeningen 67e JAARGANG No 260 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur-: Robert Peereboom ZATERDAG 16 MEI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 10/ Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MINISTER BEYEN heeft op een pers conferentie voorspeld, dat op 10 Juli in Den Haag „de klap zal vallen". Op die datum zullen daar de ministers van Buitenlandse Zaken der zes Europese landen, die zich beraden over vorming van een federale Unie, bijeenkomen om een inmiddels sa mengesteld rapport te bezien. De Zes zijn, zoals gij weet: Frankrijk, Italië, West- Duitsland, Nederland, België en Luxem burg. De ministers hebben zich pas te Parijs beraden. Zij zullen zich binnenkort (op 12 Juni) weer te Rome beraden. Daar zullen hun plaatsvervangers en de deskun digen dan in enkele weken dat rapport moeten opstellen, dat op 10 Juli door hen in Den Haag zal worden bezien, met de door minister Beyen als resultaat beloofde klap. Hij heeft dit verschijnsel niet verder gepreciseerd, maar zelfs als het een diplo maat geldt mag men uit het gebruik van zulk een term wel afleiden, dat hij er een beslissing, een besluit, mee bedoelt. Dat is, in de loop der dingen waaraan wij op dit gebied gewend zijn geraakt, zeker een ver rassende mededeling. Ministers kondigen zelden data aan waarop beslissingen, van welke aard die dan ook in dit geval mogen zijn, zullen vallen. Dat is begrijpelijk; te leurstellende ervaring weerhoudt hen er van. Minister Beyen moet ditmaal in de kring der Zes een stoere vastberadenheid ontmoet hebben, om op 10 Juli tot een be sluit te komen. Een besluit, althans, van de zes ministers. De zes parlementen zul len dan nog aan bod moeten komen. Onze minister van Buitenlandse Zaken heeft natuurlijk opnieuw het Nederlandse standpunt inzake toepassing van economi sche integratie der betrokken landen tege lijk met de politieke Unie betoogd. Neder land heeft altijd gesteld, dat een politieke gemeenschap alleen aanvaardbaar zou zijn als er van de aanvang af welomlijnde laken zouden ;zijn voor het tot stand bren gen van een economische samenwerking. Dit zijn de woorden waarin minister Beyen het ditmaal heeft omschreven; men behoeft geen diplomaat te zijn om in te zien, dat er verschillende vormen zijn waarin men „welomlijnde taken" kan gieten en het is dus duidelijk dat er te Rome, eer die plaatsvervangers en deskundigen aan het rapporteren gaan, over dit onderwerp nog wel geredekaveld zal worden. In de pas gehouden bijeenkomst van de Raad van Europa te Straatsburg heeft „het plan- Beyen", zoals men het pleegt aan te duiden, niet veel aandacht genoten. De mogelijkheid bestaat dat het in de kring der ministers van meer overwegende be tekenis zal zijn dan in die der te Straats burg beraadslagende parlementsleden; in ieder geval heeft minister Beyen gisteren opnieuw duidelijk gemaakt dat Nederland ten deze voorwaarden stelt. Hij heeft eraan toegevoegd dat men niet te snel moet in tegreren en „nu al komen tot een wijziging van de topbevoegdheden" ten aanzien van de te vormen instellingen en in de practijk „moet een grote geleidelijkheid in acht worden genomen." Deze huldiging van het aloude begrip zachtjes-aan-dan- breekt-het-lijntje-niet doet verwachtingen omtrent de luidheid van de klap, die op 10 Juli te Den Haag zal moeten vallen, matigen. De minister heeft zich voor het overige progressief getoond in de verklaring dat men nu de gedachte om alles sectors- gewijze te doen de zogenaamde functio nele methode, die tot dusver alleen in de schepping van de Kolen- en Staalgemeen schap tot resultaat heeft geleid heeft losgelaten. En in zijn verwerping van de oude methode der tractaten, die bij som mige ministers en parlementariërs nog leeft, maar die het „ook bij de regeringen" heeft afgelegd. Schepping' van een Euro pese Defensie Gemeenschap noemde hij niet noodzakelijk voor de vorming van een politieke gemeenschap. Als de Zes het daarover allen eens zijn zal met Frankrijk zeker meer bereikbaar blijken. Hij toon de zich dan ook voldaan over hetgeen te Parijs werd bereikt. Dus schijnt er toch wel iets te dagen in de duisternis. Op nieuw blijkt de ontwikkeling van zaken ten aanzien van federaal Europa, met al haar horten en stoten, een verdere phase te naderen. Het bericht dat wij gisteren gaven, dat inhield dat de ministers Beyen en Van de Kieft op 16 en 17 Juni dus enige weken voor de dag van „de klap te Londen met Britse ministers bespre kingen zullen voeren om tot omwisselbaar- heid der valuta te komen is met betrek king tot dit alles interessant, omdat die om wisselbaarheid voor verdere onderhan delingen over economische samenvoeging der belangen „zeer bevorderlijk zou kun nen zijn" zoals minister Beyen heeft ver klaard. Er is weer beweging in het wordings proces gekomen. R- P* Namens het dagelijks bestuur van de Katholieke Nationale Partij is aan de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen verzocht, maatregelen te nemen tegen politieke propaganda in uitzendin gen van de K.R.O. en de V.A.R.A., of an ders ook aan andere politieke partijen dan de K.V.P. en de Partij van de Arbeid ge legenheid te geven tot het voeren van radio-propaganda. Het bestuur heeft aan de K.R.O. mededeling gedaan van zijn klacht. Ten aanzien van deze omroepver eniging geldt de klacht van de K.N.P. met name de politieke propaganda die tussen populaire muzieknummers in wordt uitgezonden. Blijkens berichten in de Antilliaanse pers zou de Nederlandse acteur Albert van Dalsum door zijn vriend en collega Faul Storm, die thans in opdracht van de Sticusa op Curagao verblijft, uitgenodigd zijn om voor enige tijd naar de Antillen te komen, om daar als voordrachtkunste naar en toneelspeler op te treden. Bij in formatie deelde Van Dalsum mede nog geen plannen in die richting te hebben. Maar het A.N.P. vernam in Willemstad evenwel, dat het Cultureel Centrum Cura gao aan Van Dalsum een gedétailleerd plan voor een reis naar de West heeft voorgelegd. 99 BONN (van de correspondent van het A.N.P.)Vijf van de negen landelijke regeringen der Duitse bondsrepubliek heb ben het tot dusver door hen geëiste veto recht over de Europese verdragen opge geven en het daardoor mogelijk gemaakt, dat de verdragen de Bondsraad gepasseerd zijn. De Bondsraad besloot Vrijdag na een korte zitting zijn toestemming te geven aan twee financiële en belasting-technische on derdelen der verdragen, die ook naar de mening der regering onder het veto van de raad vallen. Hij verklaarde voorts geen bezwaren te hebben tegen de hoofdverdra gen. Door deze oplossing is de parlemen taire behandeling der verdragen afgeslo ten. Vóór stemden de landen Noordrijn-West- falen, Rijnland-Pfaltz, Beieren, sieeswijk- Holstein en Wuerttemberg-Baden. De vier eerstgenoemde landen hebben een chris telijke meerderheid, het vijfde heeft een regering van liberalen en socialisten. Te gen stemden de landen Hessen, Hamburg, Bremen en Nedersaksen, waar de socialis ten domineren. Het besluit is mogelijk ge worden doordat de minister-president van Wuerttemberg-Baden tegen de wil van de socialistische meerderheid van zijn regering voor deze door dr. Adenauer gewenste op lossing stemde. De socialistische ministers in Stuttgart hebben dan ook aangekondigd, dat zij de regering zullen verlaten. De afgevaardigden van de socialistische regeringen hebben tijdens de korte zitting een laatste krachtig protest tegen deze gang van zaken laten horen en er de na druk op gelegd, dat de Bondsraad hierme de het standpunt heeft verloochend, dat, hij tot nog toe eenstemmig heeft ingenomen, namelijk dat de verdragen niet zonder de uitdrukkelijke toestemming der landen van kracht zouden kunnen worden. Merk waardig genoeg werd het voorstel om de verdragen als aangenomen te beschouwen namens de buitenlandse commissie van de raad ingediend door de christelijke Beierse minister-president Ehard, die tot dusverre de meest hardnekkige voorstander is ge weest van het absolute vetorecht van de Bondsraad over de verdragen. Ehard heeft zijn houding in de zitting van de raad even wel niet toegelicht. Dr. Adenauer heeft in een interview voor de West-Duitse radio verklaard, dat hij zeer bevredigd is over het resultaat van zijn besprekingen met Churchill. De kan selier zei, dat hij in Churchill „een be trouwbare partner" had gevonden. De beide staatslieden waren het volgens hem over de hoofdlijnen der Europese poli tiek volledig eens geweest en de kanselier zei getroffen te zijn door „de toenemende belangstelling van Engeland voor de ver eniging van Europa". Dr. Adenauer heeft de overtuiging uit gesproken, dat nog in de herfst van dit jaar het E.D.G.-verdrag in alle zes lan den die het hebben ondertekend, zal wor den geratificeerd. De kanselier deed deze optimistische voorspelling nadat hem tij dens zijn gesprek met Churchill het be sluit van de Duitse Bondsraad werd mede gedeeld, waardoor de parlementaire be handeling van de verdragen in de Bonds republiek als afgesloten wordt beschouwd. Het besluit van de Bondsraad heeft tot in zekere mate tot opluchting in de kringen der West-Duitse regeringscoalitie geleid, omdat hierdoor de Gordiaanse knoop is doorgehakt, waarin het verzet van de socialistisch geregeerde landen de verdra gen had gewikkeld. Intussen blijft de wijze, waarop de regering de hindernis van de Bondsraad heeft genomen, nu het onder werp van levendige disputen. De beslissing ten gunste van de verdra gen is slechts mogelijk geworden doordat de Stuttgartse minister-president tegen het besluit van zijn kabinet heeft gestemd, het geen naar alle waarschijnlijkheid de val van zijn regering tengevolge zal hebben. De verdragen, die door de Bondsdag (Tweede Kamer) op 19 Maart zijn goed gekeurd, behoeven thans nog slechts de ondertekening van president Heuss om kracht van wet te krijgen. President Heuss heeft echter verklaard, de verdragen niet te zullen tekenen voordat het constitutio nele hof uitspraak heeft gedaan over hun rechtsgeldigheid. De commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van de Franse Nationale Vergadering heeft Woensdag een motie aanvaard, welke het houden van een bij eenkomst der „grote vier" (de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk) aanbeveelt en de Franse re gering verzoekt „een voorstel te doen, om voorbereidingen voor een dergelijke con ferentie te treffen". Een commissielid verklaarde na de ver gadering tegenover een vertegenwoordiger van „Reuter" dat de commissie van me ning is dat een bijeenkomst der „grote vier" „zeer zorgvuldig zou moeten worden voorbereid", vooral wat betreft de door de drie Westelijke mogendheden te volgen gedragslijn. De minister van Justitie heeft het ver zoek van de Amerikaanse regering, de 42- jarige Harold J. Adonis uit te leveren, af gewezen. Gistermiddag verliet de heer Adonis het Huis van Bewaring aan de We teringschans te Amsterdam. De heer Adonis wordt door de Justitie te New Jersey ervan beschuldigd 228.000 dollar te hebben aangenomen als steekpen ningen, om een onderzoek naar book- makers-practijken in deze staat tegen te gaan. Zijn plan is over drie a vier weken naar zijn vaderland terug te keren. Hij gewaag de van zijn grote erkentelijkheid jegens de Amsterdamse rechtbank. „Het advies van de rechtbank is het antwoord op de tegen mij ingebrachte beschuldigingen", zei hij. De raadsman van de heer Adonis, mr. J. Roggeveen uit Haarlem, deelde ons mede, dat de minister van Justitie twee keer ad vies van de rechtbank heeft ingewonnen. Bij het eerste advies ging het er om of het delict waarvan de heer Adonis wordt be schuldigd: omkoping, volgens het tractaat tussen de V.S. en Nederland als delict geldt waarvoor uitlevering kan worden verleend. Volgens de rechtbank viel het delict niet onder het tractaat. Nadat aanvullend be wijsmateriaal* was ontvangen, verzocht de minister van Justitie om een aanvullend advies. In dit aanvullend advies werd aan het nieuwe materiaal door de rechtbank geen voldoende bewijskracht toegekend. Tass meldt uit Praag, dat William Oatis, de in Tsjechoslowakije gevangen gezette Amerikaanse journalist, onder een onlangs afgekondigde amnestie komt te vallen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken noemde indertijd het proces tegen Oatis een communistische poging „om de Verenigde Staten in het algemeen en de Amerikaanse pers in het bijzonder te besmeuren". Oatis was in feite veroordeeld wegens normale journalistieke arbeid, aldus deze verklaring. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later meege deeld, dat het uit Praag bericht van de gratie voor Oatis heeft ontvangen. Radio-Praag heeft medegedeeld, dat pre sident Zapotocky gebruik gemaakt heeft van zijn recht om gratie te verlenen en de straf van William Oatis, de Amerikaanse journalist, die tot gevangenisstraf was ver oordeeld, heeft kwijtgescholden. Het bericht zei, dat Zapotocky gehan deld heeft op het gratieverzoek van de echtgenote van Oatis, dat zij afgelopen No vember heeft gedaan. Oatis is in 1951 tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld op beschuldiging van spionuage. WASHINGTON, (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Vrijdagavond een verklaring van de Amerikaanse houding met betrekking tot de bestandsonderhandelingen in Korea uitgegeven, waarin werd verklaard, dat alle mogelijkheden voor een eervol be stand zouden worden onderzocht. Van een overeenkomst die sommige gevangenen in „gevangenschap voor onbepaalde duur" zou laten, zou echter geen sprake kunnen zijn, aldus deze verklaring, die volgens Reuter klaarblijkelijk is uitgegeven met het oog op de gunstige reacties in het buitenland op het recente communistische vredesplan van acht punten. Wysjinski de permanente Sovjet-afge vaardigde bij de UNO, verklaarde Vrijdag in een gesprek met de Indiase afgevaar digde Dajal. dat elke keer' als de Chinezen en Noord-Koreanen een stap ter tege moetkoming van de geallieerden onder nemen, deze laatsten een stap achteruit doen. Hij meende, evenals Vrijdagochtend premier Nehroe verklaarde dat de com munistische voorstellen te Panmoendjom meer dan de geallieerde tegenvoorstellen overeenkomst vertonen met de Indische resolutie over Korea, die de UNO in De cember aanvaardde. De bestandsonderhandelaars zijn Za terdag 67 minuten bijeen geweest. De be sprekingen zijn op geallieerd verzoek ver daagd tot Woensdag. CANADEES VLIEGTUIG NEERGESTORT Een vliegtuig van de Canadese lucht macht is ongeveer 24 kilometer ten Westen van Montreal neergestort. Acht personen zijn om het leven gekomen. BRITSE STRAALJAGER VERMIST Een Britse straaljager van het type „Meteor" wordt vermist ten Oosten van Harwich. De schepen in die omgeving werd verzocht uit te kijken. ,'s GRAVENHAGE (A.N.P.) In de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken van Klein Europa, die zich te Parijs hebben beraad over de vorming van een federaal Europa, werd besloten op 10 Juli in Den Haag een nieuwe ministersconfe rentie te houden. Dan zal, zoals minister Beyen het uitdrukt, „de klap vallen". Zij zullen het rapport bezien, dat de plaatsver vangers der ministers en de deskundigen op 12 Juni en de daarop volgende weken in Rome zullen opstellen. Daaraan gaat op 12 Juni te Rome een conferentie der minis ters vooraf, ter bestudering van het voor stel voor een Europese politieke gemeen schap. In een persconferentie op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft minister Beyen een toelichting gegeven op het te Parijs besprokene en op het derde memo randum der Nederlandse regering, betref fende de economische taken van een Euro pese gemeenschap tussen de zes landen. Nederland heeft altijd gesteld, dat een politieke gemeenschap alleen aanvaard baar zou zijn, als er van de aanvang af wel omlijnde taken zouden zijn voor het tot stand brengen van een economische samen werking. Nederland acht het niet alleen niet aan vaardbaar, maar is er ook niet van over tuigd, dat men de bestaande gemeenschap te snel moet integreren en nu al moet komen tot een wijziging van de topbe voegdheden. Er moet natuurlijk een band worden ontwikkeld. Maar institutioneel en practisch gezien, moet er een grote mate van geleidelijkheid in acht worden ge nomen. Minister Beyen deelde mee, dat men geheel is afgegaan van de oorspronkelijke gedachte alles sectorsgewijze te doen. Men moet niet tot een herhaling komen als bij •de kolen en staalgemeenschap. Dus ook Adonis (rechts) als vrij man aan de buitenkant van het Hnis van Bewaring, waar hij van eind November 1952 verbleef. Naast hem zijn raadsman, de Haarlemse advocaat mr. J. Roggeveen. In de kerk van het Noorse plaatsje As- ker is Vrijdag in tegenwoordigheid van twee koningen, een koningin, prinsen en prinsessen het huwelijk gesloten van Prin ses Ragrihild van Noorwegen met de Noor se rederszoon Erving Sven Lor entzen. De koninklijke gasten waren: Koning Haakon van Noorwegen, Koning Frederik en Ko ningin Ingrid van Denemarken, Prinses Margaret van Groot-Brittannic, Prins Ber- til van Zweden, Prinses Ingeborg van Zwe den, Prins Axel, Prinses Margaretha, Prins en Prinses Viggo en Prins en Prin ses Georg, allen van Denemarken. Verder nog Prinses Margaretha van Bourbon- Parma en Prins Carl Bernadotte van Zwe den. Van officiële zijde is uit Hollandia be richt ontvangen, dat op 11 Mei in het Zui den van de „Vogelkop" een infiltratie is gedaan door een kleine groep goed gewa pende Indonesiërs. Op dezelfde dag nog hebben de Nederlandse militairen een krachtige actie ingezet en de groep geheel onschadelijk gemaakt. Onder de door de Nederlandse troepen gemaakte buit bevinden zich een prauw, een mortier, brenguns, geweren, hand- en mortiergranaten. Ook in Januari 1952 werd een infiltratiepoging gedaan op het eilandje Gag en andere kleine eilanden van de Radja-Ampat groep, welke poging even eens door snelle en doeltreffende actie van de land- en zeestrijdkrachten in Nieuw Guinea onschadelijk werd gemaakt. niet tot het vormen van meerdere „hoge autoriteiten". Bij sommige ministers en parlementa riërs leeft de oude conceptie nog, het met tractaten toevoegen van andere groepen. Die opvatting, aldus minister Beyen, heeft het afgelegd, ook bij de regeringen, die oorspronkelijk naar de oude opvatting neigden. In de komende weken zal het onderwerp een punt van studie zijn tussen de landen onderling. Niet wachten op E.D.G. De minister noemde de Europese Defen sie-Gemeenschap niet noodzakelijk voor de vorming van een politieke gemeenschap. Zou men daarop moeten wachten dan zou er bijvoorbeeld het bezwaar zijn, dat de Scadinaviërs niet kunnen toetreden. Zijn plan heeft nu meer kans gekregen. Men moet niet wachten op de E.D.G. Hij heeft al eerder opgemerkt, dat men de E.D.G. anders teveel verzwaart. Men moest doorgaan, ook als de E.D.G. er nog niet is. „Wij varen voorshands in convooi," zo drukte minister Beyen zich uit. „Mocht de rest niet volgen, dan varen wij door." De tegenstand tegen de economische in tegratie noemde de minister begrijpelijk. Een ieder, die gewend is aan protectie, schreeuwt nu eenmaal als hij die protectie kwijt raakt. Minister Beyen zei voldaan te zijn over hetgeen te Parijs werd bereikt. Een ge meenschap der zes landen noemde hij wel het minimum voor het bereiken van een politieke gemeenschap. „Het is nauwelijks groot genoeg." De leider van de Argentijnse radicale partij, Arturo Frondizi, is Donderdagavond gearresteerd, aldus meldt AFP uit Buenos Aires. De federale politie verrichtte voorts in Buenos Aires nieuwe huiszoekingen waar bij patronen, springstoffen, granaten, brandbommen en revolvers in beslag wer den genomen. Een voorwerp dat aan boord van het kustvaartuig „Resero" was gevonden, ont plofte toen men het uitpakte. Het Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurwetenschappen te Leiden heeft van professor Albert Einstein te Princeton (New Yersey, V.S.) een dertigtal brieven en telegrammen verkregen, die deze in de jaren 19111926 ontvangen heeft van de vermaarde Leidse hoogleraren in de na tuurkunde H. A. Lorentz en H. Kamerlingh Onnes. Deze schenking werd gedaan ter gelegenheid van de dit jaar gedurende de zomer in het museum te houden herden kingstentoonstelling. De belangrijkste van deze brieven, welke getuigen van een in tensief vriendschappelijk en wetenschap pelijk verkeer, zijn die, welke de relativi teitstheorie en haar experimentele beves tiging behandelen. De Amerikaanse schrijfster Marguerite Steen heeft besloten dat alle haar toeko mende vergoedingen wegens auteursrech ten over 1952 van de Nederlandse" uitgave van haar in vier delen uitgegeven roman „De zon is mijn noodlot" in het Rampen fonds te storten. Het gaat hier om een bedrag van meer dan f 5500. Lessing: De grootste fout, die men bij de opvoeding der jeugd kan maken is, dat men de jeugd niet aan eigen nadenken gewent. Emmen is gistermiddag het toneel ge weest van een dolle wildwest-achtervolging van een grijze personenauto door een poli- tie-auto. Verschillende keren werd op de wagen gevuurd. Bij de achtervolging reed de personenauto een vader van zeven kin deren aan, die zwaar gewond in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Omstreeks één uur gistermiddag zagen wegwerkers te Nieuw-Dordrecht een grijze auto met linnen kap met roekeloze vaart over de weg slingeren en de wielrijder Van Os aanrijden. De wielrijder kwam er goed af, doch zijn fiets werd vernield. De auto reed in de richting Klazinaveen. Direct waarschuwden de wegwerkers de politie van Nieuw-Dordrecht. Toen de wagen om streeks half vijf uit de richting Klazina veen terugkeerde sommeerde de politie de bestuurder te stoppen. Hieraan werd geen gevolg gegeven en twee agenten met een politie-auto zetten de achtervolging in. In dolle vaart stoven de wagens door Emmen. Op de hoek Angelsloerdijk-Oosterstraat reed de grijze auto de magazijn-beheerder bij de AKU, de heer G. T.. aan. De man werd tegen de grond geslingerd en kreeg een schedelbasisfractuur. Hij is naar het Diaconessenhuis vervoerd. Inmiddels sto ven de beide auto's in de richting Wes- tenesch. Kogels doorboorden de grijze wa gen. Bij de schietbaan, in de buurt van de Westenescherbrug bleef de Ford in het zand steken en konden de politieagenten de mannen overmeesteren. Het bleken te zijn zekere J. O. uit Emmen en M. E., waarschijnlijk uit Groningen. Zij vervoer den tapijten. Beide inzittenden waren in beschonken toestand. Zij zijn op het poli tiebureau te Emmen opgesloten. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (C.P.N.) over bos- en heide branden, ontstaan ten gevolge van mili taire oefeningen, heeft de minister van Oorlog onder meer geantwoord, dat het noodzakelijk is, om de geoefendheid van het Nederlandse leger te onderhouden en te verhogen, militaire oefeningen te houden, waarbij schietoefeningen niet kunnen wor den gemist. De schietoefeningen met oefen munitie, ook als daaraan brandgevaar is verbonden, zullen derhalve doorgang die nen te vinden, doch bijzondere maatrege len ter voorkoming van brand zullen daar bij terdege in acht worden genomen. Twee Amerikaanse transportvliegtuigen neergestort Twee transportvliegtuigen van het type „Flying Boxcar" van de Amerikaanse luchtmacht zijn Vrijdagmiddag in de lucht in botsing gekomen en bij Viernheim in de omgeving van Mannheim neergestort. Twee inzittenden zijn met valschermen uit de toestellen gesprongen. Het aantal doden bedraagt zes. Het K.N.M.I. deelt mede: De ontwikke ling van een diepe depressie op enkele honderden kilometers ten Westen van Ier land heeft voor het weer in Nederland be langrijke gevolgen gehad. Zuidelijke tot Zuidwestelijke winden namen de plaats in van Noordenwinden, die dagenlang koude lucht naar onze omgeving hadden getrans porteerd. Warme, vochtige luchtmassa's afkomstig uit het zeegebied tussen Portu gal en de Azoren bereikten ons land, waar door de temperatuur in het Oosten tot bo ven 20 graden steeg. Over Engeland stroomt, eveneens met Zuidwesten winden, lucht, die minder warm is. Het grensgebied tussen beide luchtsoorten bevindt zich dus dicht bij Ne derland en dit heeft tot gevolg, dat het weer een onbestendig karakter heeft. De overgangszone komt heel langzaam naderbij en maakt een goede kans ons bin nen 24 uur te bereiken. In verband hier mede is de kans groot, dat morgen in de loop van de dag van het Westen uit koe lere lucht binnendringt, terwijl tevens met de mogelijkheid van buien rekening moet worden gehouden. WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Perioden van zonneschijn maar ook plaatselijk enkele regen- of onweers buien. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Warm weer, maar in het Westen van het land tijde lijk binnenstromen van koelere lucht. 17 Mei Zon op 4.44 uur, onder 20.30 uur. Maan op 8.00 uur, onder 0.24 uur. 18 Mei Zon op 4.42 uur, onder 20.31 uur. Maan op 9.14 uur, onder 0.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 16 Mei Hoog water: 5.37 en 18.06 uur. Laag water: 1.17 en 13.40 uur. Zondag 17 Mei Hoog water: 6.23 en 18.50 uur. Laag water: 1.55 en 14.19 uur. Maandag 18 Mei Hoog water: 7.07 en 19.32 uur. Laag water: 2.38 en 15.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1