Leerlingen van Maria Petrelli-Ruiz demonstreerden Spaanse dansen Kort en bondig Anna Lucasta Hollandse Maatschappij der Wetenschappen Bloemendaal Heemstede Amsterdamse Beurs 8 Amateurtoneel Duitse jongen voor Haarlemse rechtbank Drukkerij R.B.K. bestaat Dinsdag vijftig jaar Lochem-expresse blijft ook tot en met Pinkster-drie Meer licht en leven onder ouden van dagen Spaanse treiler vergaan Amerikaanse parlemen tariërs klagen over Europa's defensie Wij willen de fouten van de heer Vogt niet openbaar maken De Akense Kareis-prijs voor Jean Monnet Kardinaal Van Roey ten paleize Soestdijk Gemeentelijke exploitatie ziekenvervoer in Haarlem Indonesische rubber naar Rusland? Verkeersexamen begonnen A. van Geluk blijft voorzitter van Openlucht- theater HPG vierde haar zwemsuccessen Auto botste tegen een bus voor rondritten Zomer -schaaktournooi MAANDAG 18 MEI 195 3 Leerlingen van de Spaanse dansschool voor Maria Petrelli Puiz haar naam is in Haarlem en omgeving vooral bekend door haar medewerking aan enkele voor stellingen van Comedia en aan het Ken- nemer Toneclfestival in de jaren 1951 en 1952 hebben Zaterdagmiddag in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam een uitvoering gegeven, die waarlijk als een complete verrassing beschouwd kan worden. Niet in de eerste plaats doordat er plotseling overrompelende bewijzen van talent geleverd zouden zijn, al was er me nigmaal aanleiding tot enthousiaste be wondering voor enkele yx technisch op zicht vergevorderde verrichtingen. Maar veeleer omdat men zich als toeschouwer meer dan eens zodanig opgenomen voelde in de dansvreugde, dat men het rhythme in de handen wilde meeklappen, welke vorm van participatie de Spanjaarden ,.jaleo" noemen een term, die helaas (en kenschetsend genoeg) alleen met „lol" of „lawaai" kan worden vertaald. Slechts c'.oor blijken van amateurisme en Hol landse geaardheid werd men er telkens aan herinnerd niet met een echte, voor stelling te doen te hebben. Het tussen de coulissen ten gehore gebrachte guitaarspel tussen sommige nummers droeg er overi gens wel toe bij de stemming in de zaal tot de gewenste spanning op te winden. Zouden Nederlandse jongens en meisjes, mannen en vrouwen, dan werkelijk ..Spaans" kunnen dansen? Och, de Spaanse dans is geenszins een privilege van de be woners van het Iberisch schiereiland. De nog steeds veld winnende populariteit van dit genre daarbuiten werd ongeveer een eeuw geleden gevestigd door Fanny Eissler, die een Oostenrijkse was, maar met haar Cachucha en Fandango de bal- lctomanen in Europa en Amerika in vlam zette en in twintig jaar het geweldige fortuin van enkele millioen dollars letter lijk uit de grond stampte. En heden ten dage zijn er voorbeelden genoeg te vinden van niet-Spanjaarden onder de dansers, die zelfs in Spanje niet als buitenlanders worden herkend. Maar het verschil van temperament dan? Ja natuurlijk, daar ont brak bij deze leerlingen heel wat aan. Trouwens, om maar meteen bij de het meest in het oog lopende tekortkomingen te blijven, ook houding van armen en hoofd (dat te dikwijls de lijn van het lichaam volgde, tot schade van de allure) liet over het algemeen veel te wensen. Niettemin mag het thans gebodene gezien v. orden, zoals dat heet. Ik geloof zelfs, dat met een keuze van het beste uit dit réper toire, gecombineerd met mondelinge toe lichtingen, een bijzonder instructief pro gramma voor kunstkringen en dergelijke instellingen samengesteld zou kunnen worden. Overigens moet men wel bedenken, dat thans Maria Petrelli Ruiz slechts een gedeelte zij het dan ook het belang rijkste en veelzijdigste van de Spaanse folklore bestrijkt. Kennelijk gaat haar voorkeur naar de Anclalusische dansen uit en dat is geen wonder als men weet, dat haar familie uit Ronda, een plaatsje aan de Guadalquivir in Malaga, stamt. Voor de leerlingen is dat alleen maar een voor deel, want de Andalusische vragen rappe, driftige voeten en allé lichaamswendingen cm de andere dansen betrekkelijk snel te kunnen 'beheersen. En voor het publiek? In de bloemrijke tuinen ten Zuiden van 99 99 De „Verenigde Spelers" hebben de af gelopen week hun toneelseizoen uitgeluid met Philip Jordan's „Anna Lucasta". Men zou het spel een moraliteit kunnen noe men, omdat het in feite een zedenschilde ring is. Waarlijk in feite, want getheoreti seerd wordt er praktisch niet: de daden spreken voor zichzelf. Een jonge vrouw, door haar vader de deur gewezen, wordt weer het ouderlijk huis binnengehaald, omdat de zoon des huizes en zijn zwager haar een goede partij achten voor een boe renzoon, die met achthonderd dollar op zak bij de familie komt logeren. Het is de heren om het geld te doen, maar de boe renzoon blijkt niet de leperd, die zij in hem vermoedden. De teruggehaalde dochter, Anna Lucasta, schenkt de jongeman haar oprechte liefde, hij haar de zijne. Zij vin den elkaar ondanks de boosaardige stre ken van de gedegenereerde zwager, zijn vrouw en de zoon. En dan zijn daar ook nog bij betrokken een alleen maar het goede ziende en daarom zeer domme moe der, een vader die tegen het onbeschofte geweld niet op kan en de echtgenote van de lieve zoon des huizes, van wie men zich afvraagt hoe ze ooit met zo'n sujet heeft kunnen trouwen. Ik heb het niet erg op stukken als deze. Zij schilderen een milieu, dat allesbehalve hartverheffend is. De helden bestaan bij de gratie van dat milieu. Om hen te kunnen bewonderen moet men door de modder waden waardoorheen zij moeten. Dat kan dan allemaal wel heel reëel zijn, maar het toneel heeft een hogere roeping. Het to neel heeft gesublimeerde realiteit nodig, de schoonheid, de droom, die u ontslaat van de aarde en de modder. Daarom kan ik een stuk als dit niet toejuichen. Ik drink liever de wijn dan de wijn èn de droesem. De liefde van Anna Lucasta en de adel der gevoelens in het gelijknamige stuk ten toon gespreid, glanzen minder naarmate men zijn aandacht van hen moet laten af glijden naar hun volstrekte tegenpool, het morele kwaad, waarmee men tenslotte toch begaan is. Dan blijft ge daarmee be zig, al het andere wijkt ervoor terug. Maar wat is de winst? Het goede triumfeert bui ten u om. Ge komt niet blij. om de over winning uit de ruïne te voorschijn. De voorstelling, die de „Verenigde Spe lers" van „Anna Lucasta" gaven stond na een zwak en weifelend begin eigenlijk pas in het derde tafereel op poten, toen de idylle tussen de hoofdfiguur (Jo Cats van Hamburg) en de boerenzoon (Frits Tewes) begon. Daar zaten vele tedere en poëtische accenten in. Zeer goed waren ook de ma trozen in de bar, prijzenswaardig de afge takelde vader en de louche schoonzoon. Wat mij tegenviel was de entourage. Een snelle décorwisseling noodzaakte tot be perking, maar de aankleding der scènes was vrij armoedig, Noah's bar wel erg ge ïmproviseerd. Misschien ligt hier de oor zaak van het gebrek aan sfeer, dat ik in de aanvang van het stuk moest constate ren. Bij alle concentratie op het innerlijk der dingen mag men de uiterlijke verschij ningsvormen niet verwaarlozen. Regisseur Van Otterloo zal zich op dat punt moeten revancheren. P. W. FRANSE 1 Madrid, zo heeft Cervantes geschreven, hebben de „tot dansen geboren" meisjes „honing in de heupen". Gelukkig voor ons werkt het goede voorbeeld aanstekelijker dan men wellicht denken zou. „Na Anda- lusië is er alleen nog maar het Paradijs", aldus Paul Reboux in een souvenir programma van Teresina „maar in dat Paradijs moet een klein gaatje zijn, waar door men naar Andalusië kan gluren!" De Spaanse dansen zijn te verdelen in vier vormen: de traditionele, de regionale, de neo-klassieke en die van de zigeuners. In Andalusië, dat sinds de oudheid zoveel vreemde overheersing heeft gekend, zijn de verschillen hiertussen het geringst en de Moorse invloeden het sterkst. Vandaar dat eigenaardige mensel van Oosterse en Westerse elementen, dat er zo'n aparte be koring aan geeft met zijn snelle wisselin gen van uitbundige sprongen en speelse erotiek naar droefgeestige ernst en myste rieuze beheersing van gevoel, schalks en trots, vurig en kalm. Misschien komt het daardoor dat een Indonesische leerling van Maria Petrelli Ruiz zich zo gemakke lijk te onderscheiden wist. Er zijn trou wens yele overeenkomsten aan te wijzen tussen de Hindoedansen en die van de zi geuners flamencos of gitanös, al naar zij in Sevilla of Granada hun kelders heb ben welke meer dan de helft van het prramma vulden. Critische kanttekeningen bij een derge lijk demonstratief programma hebben wei nig zin. Gewezen moet worden op de bru tale Garrotin, een soort Spaanse apachen- dans, op de vurige Jota Dolores en op de voortreffelijk uitgevoerde Bolero Classique, die er duidelijk aan herinnerde dat het woord „bolero" is afgeleid van „volar" dat vliegen betekent. Uiteraard was de ereplaats gereserveerd voor de vrolijke Sevillanas, waaruit zovele andere dansen zijn afgeleid. Maria Petrelli Ruiz trad zelf met hartelijk applaus begroet twee keer voor het voetlicht: in de Rituele Vuurdans van Manuel de Falla en met Del Sacre Monte van R. de Azagra. De kleurige costuums droegen veel bij tot de charme van het geheel. Slechts één opmerking nog: het spel der castagnetten zou beperkt moeten worden tot de optre denden of afleen bij wijze van extra-bege leiding, want nu stoorde de ongelijkheid, ook van toon. DAVID KONING Hij wilde via Nederland als verstekeling naar Amerika De twintigjarige wever M. S. uit Essen in Duitsland stond Maandagmorgen voor de Haarlemse rechtbank terecht, omdat hij in verschillende plaatsen, waaronder Zaan dam en Lisse, ingebroken zou hebben. Aan het einde van het vorige jaar was de jongen naar Nederland gekomen om, zoals hij zei, in een der havenplaatsen een schip te zoeken, waarmee hij naar Amerika kon vertrekken. In Amsterdam vond hij geen schip en vervolgens begaf hij zich naar Den Haag. Hier ontdekte hij tot zijn stomme verba zing, dat er geen haven was en ten einde raad ging hij maar weer naar AmsterdanY terug. Omdat hij toch op de een of andere wijze aan de kost moest komen begon hij in ver schillende plaatsen in het land in te bre ken. In een winkel te Zaandam brak hij op 26 December een ruitje, klom naar binnen en nam, zoals hij zei, geld, sigaretten en chocolade mee. Een week daarvoor was hij op dezelfde wijze een café in Lisse binnen gekomen. Hier bedroeg de buit vijfendertig gulden. Toen hij aangehouden werd bleek hij een speelgoed-revolvertje bij zich te hebben en op de vraag van de president mr. J. P. Pe tersen, wat hij met dit apparaat van plan was, vertelde de jongen, dat hij lid was van een clubje jongens, die allemaal een derge lijk namaakwapentje in de zak droegen. De officier van Justitie, mr. B. van dei- Burg, was van mening, dat de verdachte van de ene dag in de andere wilde leven en dat er in Duitsland duizenden jongens zijn, die er precies hetzelfde over denken. Mr. van der Burg wilde rekening houden met het feit, dat de verdachte zodra hij in Nederland uit de gevangenis zou komen over de grens gezet zou worden en dat de jongen in Duitsland nog een straf van ruim drie maanden tegoed had. Hij eiste dan ook een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden met aftrek van vijf maanden voorarrest. De verdediger, mr. J. G. Bettink, deelde nog mee, dat de jongen zonder familie uit Oost-Duitsland was gekomen en hij drong aan op een straf, die gelijk zou zijn aan de tijd, die de verdachte reeds in voorarrest had doorgebracht. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 28 Mei. Morgen. Dinsdag 19 Mei. is het vijftig jaar geleden, dat de heer J- H. Henkes de Rotter damse Boek- en Kunstdrukkerij oprichtte. Het bedrijf was vroeger gevestigd in Rotter dam en sedert 1941 in de panden van de vroe gere drukkerij van Doosjes aan de Gedempte Oudegracht te Haarlem. Bij het bombarde ment in Mei 1940 werd het bedrijf, dat in een gebouw aan de Nieuwe Haven was onderge bracht. verwoest. In Rotterdam was uitslui tend een boekdrukkerij en het personeel be stond uit vijftig personen. Toen zich in 1941 een gelegenheid voordeed naar Haarlem te verhuizen werd de R.B.K. ondergebracht in perceel Gedempte Oudegracht 88. Daar heeft de drukkerij zich in de loop der jaren ontwik keld. In 1946 werd de Zaanlandse Drukkerij, gevestigd aan de Schagchelstraat, aangekocht en in 1948 werd een offsetdrukkerij opgericht. Op het ogenblik bestaat het personeel uit honderd leden. De oprichter van de drukkerij, de heer J. H. Henkes. is in 1938 overleden. Daarna was de heer H. Kappers directeur, die met ingang van 1 Januari j.l. het bedrijf heeft verlaten. Op het ogenblik is de heer G. Henkes, zoon van de oprichter, directeur van de drukkerij, waaraan hij sedert 1943 is verbonden en zijn broer, de heer H. M. Henkes, is adjunct directeur. Het jubileum zal in stilte gevierd worden. De Lochem-expresse. een van de minia tuurtrammetjes die bijdragen tot de attracties van Haarlem-Lichtstad, blijft tot en met het einde, dus tot Dinsdag 26 Mei, zijn diensten aanbieden, dus niet tot en met morgen, zoals aanvankelijk was bericht. In de laatst gehouden bestuursvergadering van de Adoptie Commissie Bejaarden, deelde de secretaris de heer H. Cordes mede. dat zo wel van de kant van de geadopteerden als van hen die adoptie verlenen vele dankbetui gingen zijn binnengekomen van menslievend heid voor de eenzame bejaarden. De A.C.B. is in slechts enkele maanden uitgegroeid tot. een belangrijke commissie, die haar succes heeft te danken aan de stille medewerkers, die in de overtuiging van hun doel: meer licht en leven te brengen onder de eenzamen - ouden van dagen, zich volko men geslaagd mag heten. De A.C.B. heeft een circulaire samengesteld waarin wordt medegedeeld: „Wat is de A.C.B. en wat willen zij", „Wat bedoelen wij met adopteren" en „Wat vragen wij U". Deze circulaire wordt ondertekend door vertegenwoordigers van sociale en charita tieve instellingen, raadsleden en hoofden van gemeentebedrijven of diensten. Een ieder, die een beetje meer afwisseling wil brengen in het vrij monotome leven van de eenzame bejaarden kan zich wenden tot de secretaris de heer H. Cordes, Terheiden- straat 5, Haarlem. Zaterdagmiddag is onder leiding van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk in het gebouw Spaarne 17 te Haarlem de twee- honderdeerste algemene vergadering ge houden van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen. Bij de opening herdacht de voorzitter de overleden directeuren jhr. J. P. W. van Doorn, mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, dr. A. Loudon en mr. dr. P. G. van Tienhoven, benevens het lid prof. dr. G. Krediet. Vervolgens bracht de voorzitter hulde aan de secretaris dr. J. A. Bierens de Haan, die onlangs de zeventigjarige leeftijd be reikte. Hij herinnerde aan de huldiging hem op 26 Maart j.l. ten deel gevallen en memoreerde zijn verdiensten voor de Maatschappij, daarbij in het bijzonder her innerend aan het doorwrochte gedenkboek van zijn hand, dat het vorig jaar bij het tweehonderdjarig bestaan der Maatschap pij in druk was verschenen. Dr. J. A. Bierens de Haan begon zijn jaarverslag met een woord van dank aan het bestuur der Maatschappij en haar di recteuren en leden, die hem de eer hadden aangedaan zijn portret door de schilder J. S. Sjollema te laten schilderen. Hij bood van zijn kant dit portret aan voor de di rectiekamer van de Maatschappij, hetgeen door de vergadering gewaardeerd werd. In zijn verslag memoreerde de secretaris allereerst de feestelijkheden van het vorig jaar, toen de Maatschappij haar tweehon derdjarig bestaan \'ierde. Doordat het lid jhr. F. Teding van Berkhout door zijn ver trek naar buiten Haarlem het bestuur moest verlaten, kwam er verandering in het dagelijks bestuur. Zijn plaats werd in genomen door de directeur jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk te Aerdenhout. Behalve de gewone contributies en toelagen kende de Maatschappij een subsidie van f 1000 toe voor de uitgave van het eerste deel van het Thorbecke-archief en besloot drie jaar achtereen een post van f 2.500 op de be groting te plaatsen voor de uitgave van deel III (Sterrenkunde en Zeevaartkunde) van de voornaamste werken van Simon Stevin door 'dé Koninklijke Nederlandse Akamedie van Wetenschappen. Bij ver scheidene feesttij ke gebeurtenissen werd de Maatschappij door leden van het dage lijks bestuur vertegenwoordigd; enkele malen werden fotocopieën van archivaria en oude boekwerken aan belangstellenden afgestaan. De herstelde bergtuin te Tjibo- das werd begiftigd met oude botanische uitgaven van de Maatschappij. De door de Maatschappij met andere uitgegeven tijdschriften verschenen op normale wijzen. Een van de afleveringen van het tijdschrift „Physica" was gevuld met een verslag van het Internationale Congres voor Bèta- en Gamma-radioacti viteit. In de uitgave van de Acta physiolo- gica en pharmacologica neerlandica kwam in zover verandering, dat dit tijdschrift nu niet meer als tot nog toe geheel alleen door de Maatschappij zal worden uitgegeven, maar door de Noordhollandse Uitgevers maatschappij te Amsterdam, met finan ciële steun van de Maatschappij en enkele belanghebbende industrieën. Het lid der Maatschappij, jhr. dr. P. J. van Winter te Groningen, hield een voor dracht onder de titel „De zeven provin ciën". Blijkens het verslag van het Pieter Langerhuizen Lambertuszoonfonds werd de bate van dit fonds toegekend aan prof. dr. H. J. Lam en prof. dr. C. G. G. J. van Steenis te Leiden ten behoeve van de or ganisatie van een expeditie tot de boLu sche exploratie van Nieuw Guinea. De vergadering benoemde tot nieuwe leden prof. dr. C. J. Gorter te Leiden, prof. dr. W. Kouwenaar te Amsterdam, prof. dr. G. J. van Oordt te Utrecht en prof. dr. J. D. Verlinde te Leiden. Elf zeelieden zijn Zaterdag om het leven gekomen toen de Spaanse treiler Rio La- gares nabij de kleine havenplaats Cedeira aan de Noord-Westkust van Spanje is ver gaan. De lijken van negen opvarenden zijn geborgen. Van de veertien opvarenden wisten drie zich zwemmend te redden. WASHINGTON, (Reuter). Een com missie van onderzoek van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft Zaterdag te Washington meegedeeld dat de geallieerde strijdkrachten in Europa te weinig brandstof en munitie hebben om strijd te leveren. Een hoge officier zou gezegd hebben dat er niets gedaan wordt om deze toestand te verbeteren. Volgens het verslag van de commissie, een bijzondere sub-commissie voor Bui tenlandse Zaken, zou de verdediging van de N.A.V.O. onder de maat blijven totdat de Europese landen bereid zijn tot het or ganiseren en financieren van een passende bevoorrading. De Europese landen zorgden niet voor voldoende geld voor de bevoorrading van de strijdkrachten. De belangrijkste reden hiervoor is, volgens het verslag van de commissie, dat geen van de landen aan voelt, dat een aanval van de Sovjet-Unie hun boven het hoofd hangt. De commissie beval aan alle programs voor hulp aan het buitenland opnieuw te bestuderen om vast te stellen of zij daad- werkelijk bijdragen tot de verdediging van de Verenigde Staten. Generaal Ridgway, de bevelhebber van de strijdkrachten van de N.A.V.O.-landen in Eux-opa, en de bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, genex-aal Norstad, hebben volgens het rapport gezegd, dat het di'ingendste probleem is het aanleggen van vooi-raden petroleum, olie en smeex-- olie en munitie. Generaal Ridgway zou in het bijzonder ongeduldig zijn wegens een vertraging van twee jaar in de aanleg van een buis leiding voor brandstof voor straalvlieg tuigen van een Franse zeehaven naar het gebied rondom Parijs. In een Amerikaanse opslagplaats in Chateauroux woont Amerikaans personeel in tenten met modder overal, aldus het verslag. Het moreel van het Amerikaanse personeel was slecht, wegens gebrek aan afleiding. Officiei-en deelden mee dat leden van de Amerikaanse luchtmacht een hekel aan de Fransen hebben. De uit vijf leden bestaande commissie maakte een reis van twee weken door Frankrijk en Italië. A VRO-hoofdbestnurslid: Op de gewestelijke bijeenkomst van de AVRO, welke Zaterdagmiddag te. Gronin gen. werd gehouden, is uitvoerig van ge dachten gewisseld over het aan de heer Vogt verleende ontslag. Het hoofdbestuui-slid prof. J. H. Tuntler verklaarde dat de voox-zitter van de AVRO, de heer G. de Clercq, ten om-echte de heer Vogt nog steeds spaart. De heer Vogt heeft zeer grove fouten gemaakt, zei prof. Tuntler. Het zou volgens hem juist zijn ge weest als aan de heer Vogt oneeiwol ont slag zou zijn verleend. Dat het bestuur hem eervol ontslag heeft gegeven, is het enige dat men dit bestuur kan verwijten. Prof. Tuntler zei verder, dat er steeds wrijvingen waren en dat men de heer Vogt de gelegenheid heeft gegeven om naar Amexika te gaan in de hoop dat daarna de vrede wel weer hex-steld zou zijn. Maar dat was niet het geval. „Ik vermoed," zo zei prof. Tuntler, „dat de heer Vogt de benoeming van technisch commissaris der Nedexdandse Radio Unie heeft aanvaard om zijn figuur te i-edden en in de vexnvachting dat de AVRO-leden zich wel aan zijn kant zouden scharen om be stuur en voorzitter opzij te stellen." Men heeft de feilen van de heer Vogt met de mantel der liefde bedekt in het AVRO-bestuur. Men is kort voor het ver trek van de heer Vogt zelfs tot een verge lijk gekomen. Het bestuur kende de fouten van de heer Vogt, maar heeft hier nimmer ruchtbaaxTieid aan gegeven wegens afspra ken met de heer Vogt. Toen de heer Vogt evenwel ontslag vroeg, eiste men plotseling van de zijde der leden opheldex-ing in deze kwestie, hetgeen het bestuur in een onaan gename positie bracht. „We kunnen deze dingen niet openbaar maken, maar wan neer u opheldei-ing wenst, dan kunt u dat van de bestuux-sleden onder vier ogen krijgen," zei prof. Tuntler. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat op 4 Juli te Groningen de jaarvergadering van de AVRO zal worden gehouden. In de historische kroningszaal van het stadhuis te Aken is Zondagmorgen voor de vierde maal de ter stimulering van de Eux-opese eenheid bedoelde Karelsprijs der stad Aken uitgereikt en wel aan Jean Mon net, px-esident van het Hoge Gezagsorgaan van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. (In 1952 werd de prijs uitge reikt aan minister-president Alcide de Gasperi van Italië, in 1951 aan onze land genoot prof. H. H. Brugmans, x-ector-mag- nificus van het Europa-college te Brugge, en in 1950 aan de Oostenrijks-Hongaax-se graaf Coudenhove-Kalergi, de vader van de pan-Europese gedachte). De uitreiking aan Jean Monnet wex'd bijgewoond door tal van autoriteiten, onder wie vertegen woordigers van Frankrijk, België, Italië, Luxemburg, Engeland en Nederland. Soldateske belangstelling voor de ronde van Italië. Toegejuicht door de soldaten van het garnizoen passeert het eerste gedeelte van het peloton, waarin ook onze landgenoot Wim van Est (in vijfde positie) een stadje in een der étappes van de Ronde van Italië. Kardinaal Van Roey die de Paus heeft vertegenwoordigd bij de viering van het eeuwfeest van het herstel der bisschoppe lijke hiërarchie, is heden moi'gen ten pa leize Soestdijk door de Koningin ontvan gen. Naar wij vernemen zullen B. en W. van Haarlem voorstellen over te gaan tot ge- meeixtelijke exploitatie vaxx het zieken vervoer. Op 8 October van het vorige jaar nam de raad, naar aanleiding van een voor stel van B. en W., om de firma Mathot een subsidie te verlenen in de exploitatie van het ziekentransport, een motie aan waarbij B. en W. werden uitgenodigd prae- advies uit te brengen over de regeling van het ziekenvervoer in de toekomst. Dit px-ae-advies is nu aanstaande. B. en W. hebben, na afweging van velerlei be langen en na ondex-zoek van alle mogelijk heden tot de conclusie gekomen dat ge meentelijke exploitatie, zoals trouwens reeds in alle gemeenten het geval is, ook voor Haarlem de aangewezen oplossing biedt. Over bepaalde financiële kanten van het vraagstuk wordt nog ovex-leg gepleegd met de ziekenfondsen. Het ligt in de be doeling, dat er bij de expolitatie ook nauw contact met die instellingen zal worden onderhouden. DJAKARTA, (Reuter)i Indonesische en Russische autoriteiten hebben in Lon den informele besprekingen gehouden over de mogelijkheid van ruilhandel tussen beide landen, aldus wordt in Djakarta van welingelichte zijde vernomen. Volgens deze bron zouden partijen, die bijeen zijn gekomen op de Indonesische ambassade iix Londen, het eens zijn geworden over de grondslag voor zulk een handel. De be sprekingen zouden het gevolg zijn van de schex-pe val van de rubberprijs. Indonesië zou naar Rusland rubber, tin en andere grondstoffen willen exporteren, in ruil voor machinerieën uit Rusland. Met het „buitenwerk" voor het jaarlijkse verkeersexamen voor de leerlingen van de zesde klassen der lagere scholen in Bloemen daal is vanmorgen een aanvang gemaakt. Het afnemen van dit deel van het verkeersexa men neemt vier dagen in beslag; er nemen dan ook veertien van de vijftien scholen in de gemeente aan deel. met totaal 470 kinderen. De leiding is evenals vorige jaren weer in handen van de brigadier van politie J. Ter voort. Het parcours dat gereden moet worden ligt in Overveen; het gaat van de Ernst Casimir- laan naar de Zuid-Amerikaansebuurt en kruist dus de Julianalaan, waar de hoofd agent Th. Rentenaar voor een veilig overste ken der kinderen garant staat. Voor de voor-het verkeersexamen geslaagde meisjes en jongens zal weer een feestelijke bijeenkomst worden gehouden in gebouw „Domi" te Overveen, die gehouden zal wor den op Dinsdag 23 Juni. In een extra-zitting van de Bloemendaalse gemeenteraad is enige weken geleden aan de orde gekomen het goedkeuren van de jaar rekening 1952 en de begroting 1953 van het Openluchttheater. Daarbij is ook gesproken over de mededeling van de heer A. van Geluk om als voorzitter van de Stichting het Open luchttheater te bedanken. De heer Van Geluk heeft zich met een brief tot de gemeenteraad van Bloemendaal ge richt. waarin hij mededeelt, dat het besluit van de vergadering hem veel goed heeft ge daan en dat hij besloten heeft zijn voornemen om als voorzitter te bedanken te herroepen. De Heemsteedse Zwem- en Polo Club behaalde onlangs niet alleen het Neder landse clubkampioenschap, maar mag zich bovendien in het bezit van vier prominente zwemmers verheugen, die het record over 4 x 100 meter op hun naam wisten te brengen. Het bestuur zag in deze successen terecht een aan leiding een feestavond te organiseren, aan welk voornemen Zaterdagavond in de cafétaria gevolg gegeven werd. Uiteraai'd was de openingsspeech van de voorzitter, de heer C. A. Schipper, geheel in optimistische trant. Hij noemde het be haalde kampioenschap een bijzondere px-esta- tie, die zek<?r niet zou nalaten een stimule rende invloed op de jongere leden uit te oefenen. Niet minder enthousiast waren zijn woorden tot de vier nieuwe recordhouders Bouwman, Geurtsen, Prins en Tjebbes, die hij eveneens van harte met hun succes complimenteerde. Voor hen had de voorzit ter nog een speciale verrassing, in de vorm van vier zilveren draagmédailles, die door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, waren toegezonden. Hierna kon een begin worden gemaakt met het eigenlijke feestprogramma, dat ge heel door HPC-leden verzorgd werd. Het bestond uit vooi-drachten, schetsjes en mu zikale intermezzo's, waai-van het ene num mer beter slaagde dan het andere, maar waarbij het geheel zich toch in een dankbaar- onthaal verheugen mocht. Zondagavond om negen uur is op de hoek van de Jan Steenlaan en de Meindex-t Hobbemastx-aat een aanrijding ontstaan tussen een autobus van de NZIiVM (die voor het laatst rondritten door Heemstede maakte en deze week alleen door Haar lem) en een auto. De bestuurder van de auto, komende uit de Meindert Hobbema- straat, nam de bocht vex-keerd op het ogenblik, dat de bus van rechts naderde. Hij wilde het trottoir oprijden, maar omdat daar drie meisjes wandelden, x-eed hij door en de auto botste tegen de bus. De voer tuigen werden beschadigd. Toen de politie verscheen bleek, dat de bestuurder van de auto, die zeventien jaar was en de pas sagier van negentien jaar, een shock had den. Zij waren niet in lie: bezit van een rijbewijs. BINNENLAND Te Arnhem is de acte gepasseerd, waarbij de kasteelruïne Batenburg met naaste omgeving door de staat is overgedra gen aan de stichting „Vrienden der Gelder- sche Kasteelen". Deze overdracht is, evenals die van de Cannenburch in 1951, geschied voor de symbolische koopsom van één gul den, omdat de ruïne aan haar nieuwe eigenares meer kosten dan baten zal opleve ren. Overigens is deze zeer fraaie en schil derachtige kasteelruïne voor de stichting een belangi-ijke aanwinst. Zij maakte voox-- heen deel uit van verbeurd verklaard Duits vex-mogen. In Schoonhoven en omgeving zijn de laatste tijd enkele gevallen van besmette lijke maag-darm catarrh voorgekomen. Een 40-tal personen is ziek. Slechts in één geval bleek opneming in het ziekenhuis nood zakelijk. Bij het Holland-Festival van 15 Juni tot 15 Juli zal te Amsterdam een deel van de grachtengordel worden verlicht, en wel de Heren- en Keizersgracht tussen Leidse- en Utx-echtsestraat. Ook de Regulicrsgracht. zal in de vex-lichting worden betrokken. In die: zelfde periode zal het rijksmuseum in feest verlichting prijken. Een 33-jarige vrouw is in haar woning in de Houtrijkstraat te Amsterdam door gasverstikking om het leven gekomen. Tijdens werkzaamheden in de keuken viel zij en trok daarbij de gasslang van 't komfoor- waardoor het gas de keuken instroomde met het noodlottige gevolg. Vier leden van Apeldoornse wandel- sportverenigmgen hebben Zaterdag met suc ces 30 km. op sokken gewandeld. Dat succes was niet zozeer gelegen in de wandelpresta tie dertig kilometer is 'n peuleschilletje voor mensen die aan de Vierdaagse plegen mee te doen het succes zat in het feit, dat de acht sokken, waarop zij liepen, deze wandeling glansrijk doorstonden. Het was een initiatief van een textielgroothandel te Apeldoorn die daarmede wilde bewijzen, dat de door haar hier te lande geïmporteerde breigarens bijzonder sterk zijn. Ililversums oudste inwoonster, die in Februari de leeftijd van 101 jaar bereikte, is overleden. Het is mej. Aaltje Verschoor, die tot voor enkele jaren in haar winkel aan de Veerstraat zelf de klanten nog bediende. HAARLEM EN OMGEVING Van 18 tot 23 Mei zal in Haarlem door drankbestrijders van alle gezindten de na tionale Blauwe Weckcollecte wox-den gehou den. De opbrengst komt ten goede aan de Cousultatiebureaux voor Alcoholisme, die zich bezig houden met het x-eddingswerk onder slachtoffers van het alcoholisme, vooral ten bate van hun gezinnen. De heer J. F. II. Noordhoff uit Haar lem, is bevorderd tot reserve-kapitein en voor een maand belast met het commando over de Ondersteuningscompagnie van zijn Regiment te Mill (N. B.). Donderdagavond 21 Mei zal evangelist H. J. Heilbron uit Suriname in de Zuider kapel spreken over: „Verloren in de leugen behouden in de waax-heid". De heer Heil- bx-on, die momenteel in ons land vex-toeft, is o.a. hoofd van de Chr. school te Paramaribo. De heer A. J. van Asdonk, uit Bloe mendaal, thans agent der factoiJij van de Nederlandse Handelmaatschappij te Chitta- gong in Oost-Pakistan is benoemd tot Con- sxrl der Nederlanden in bovengenoemde plaats. Dinsdag 19 Mei hoopt de heer P. Drup steen, wonende Waarderweg 86 te Haarlem, de dag te viex-en, dat hij 40 jaar in dienst is van N.V. Stork Hijsch, te Hengelo, thans sedert 1932 Wex-f Conx-ad en Stork Hijsch N.V., Haarlem. De Heemsteedse Schaakclub „Het Oude Slof' heeft ook dit jaar weer haar traditio nele zomertournooi uitgeschreven, dat op 1, 8. 15. 22 en 29 Juni in het clubhuis Achtei-weg 22 zal worden verspeeld. Dit tournooi bestaat uit zes kampen, onderverdeeld in: A. Hoofd groepen, B. Ie, 2e en 3e klasse en C. Huis schakers (dit zijn spelers, die niet in een be paalde club zijn georganiseerd). Op de Woens dagen bestaat dan verder nog gelegenheid, de eventueel afgebroken of uitgestelde partijen uit te spelen. Voor iedere winnaar van een zeskamp is een fraaie prijs beschikbaar ge steld. welke Maandag 27 Juli zullen worden uitgereikt. Lentefeest R.K. middenstanders In plaats van het traditionele vastenavond feest, dat in Februari wegens de stormramp moest worden afgelast, heeft de afdeling Heemstede van de Katholieke Middenstands vereniging thans een lentefeest georgani seerd. dat Dinsdag 19 Mei in het Verversings huis in Groenendaal wordt gehouden. Het programma vermeldt het optreden van de „Alkmaarse Kring van kleinkunstenaars", welke bestaat uit Mister Tims, humorist en musical-excentriek; Peter Pikos, radio-imita tor; Rita Dekker, cabarettière; Jaap Tol, originele Amsterdammer met speciale liedjes en schetsjes; Jan Bos, slagwerk- en rhythme- fenomeen; John Davis, accordeonist en Cakie, conferencier en „geheimzinnige griezelige man" Met een bal op muziek van „The Moonlight Serenaders" wordt dit lentefeest dan weer besloten. Discussie-avond KVP Met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen heeft de afdeling Heem stede van de K.V.P. opnieuw een openbare vergadering uitgeschreven, welke Vrijdag 22 Mei in het parochie-huis „Anno Santo" aan de Achterweg wordt gehouden. Door dat deze avond meer als een gelegenheid tot onderlinge gedachtenwisseling wordt beschouwd, zal het K.V.P.-x-aadslid de heer Th. Verhoeven slechts een korte rede uit spreken, waarin hij het onderwerp behan delt „Eenheid onder de Katholieken bij de gemeenteraadsverkiezingen". De rest van de avond kan dan worden besteed aan een ondex-linge discussie, waaraan ook door niet K.V.P.-leden mag worden deelgeno men. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 96% 96% A.K.U 162% 164 Unilever 186% 189 Philips Gloeil. 158 159% Kon. Petroleum 308 311 A'dam Rubber 94 94% Holl. Amer. Lijn 138% 138 N. Scheepv. 'Unie 131 132 H.V.A 98% 101% Deli Mij 90 92% Amsterd. Bank 168% 168% Ned. Handel Mij. 158% 158% Rotterd. Bank 165% 165% Twentsche Bank 160% 160% Anaconda Copper 37% 37% Bethlehem Steel 52 3/I8 52% Republic Steel 49 49 Shell Union 66% 67 23% 23% U. S Steel 393/,n 39%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10