Manifestaties van Nederlandse katholieken in het Utrechtse stadion PANDA EN DE HAND-VIS Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Vlekken CETREX! Foetsie Viering van 100 jaar Kromstaf Markante rede van prof. Rogier i tooiéiH Auis/ De radio geeft Dinsdag „Reisspaarkas in ons land mislukt" Jubileum van Haagse Journalistenvereniging Toch ié het zo r v Joppe 2 Afvaardiging ministerraad begroette Kardinaal-Legaat LIKDOORNS Denen brachten Urker vissersboot op Uitwisseling van televisieprogramma's Minister Suurhoff: Productie van Stork blijft stijgen Kerkelijk Nieuws Tito tegen conferentieplan van Churchill Plaquette voor lasman in Lutjegast onthuld Heringa Wuthrich MAANDAG 18 MEI 1953 Van een verslaggever) Met een aantal indrukwekkende manifestaties hebben de Nederlandse katholieken Zaterdag en Zondag te Utrecht het feit herdacht, dat honderd jaar geleden de Rooms- Katholieke bisschoppelijke hiërarchie werd hersteld als uitvloeisel van de grond wetsherziening, die alle kerkgenootschappen autonoom maakten ten aanzien van hun eigen organisaties. Dit herstel der bisschoppelijke hiërarchie in de zinrijke betiteling „Honderd jaar Kromstaf" saamgevat, werd gevierd met velerlei plechtigheden, waarvan die in het Utrechtse stadion wel het hoogtepunt vormden. Vond daar Za terdagavond een grote manifestatie van het Nederlanderschap plaats, bijzonder van allure door de markante feestrede, die prof. dr. L. J. Rogier erbfj uitsprak, des Zon dags na de Pontificale Hoogmis, opgedragen door de Pauselijke legaat Z. Em. Jozef Ernest kardinaal van Roey, aartsbischop van Mechelen, werd er in een groots schouwspel een beeld gegeven van de ontwikkeling der R.K. kerk in Nederland ge durende de afgelopen honderd jaar, met als imposant intermezzo de aanbieding van een huldblijk bestemd voor de uitbreiding der R.K. universiteit te Nijmegen. Beide dagen luisterden de hoogste kerkelijke en wereldlijke autoriteiten de feestelijkheden op. Al Zaterdagmorgen vroeg nam de vie ring van dit eeuwfeest een aanvang toen aan de Nederlands-Belgische grens bij Goirle 's Pausen afgevaardigde naar de herdenking, de Mechelse Kardinaal Van Roey, officiëel werd ontvangen. Dr. F. J. M. A. H. Houben. Commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg en voor zitter van het presidium der Stichting 1853-1953, dat zich met de organisatie der feestelijkheden had belast, sprak de kar dinaal toe. Een kinderkoor zong en de bur gemeester van Goirle bracht de welkomst groet van zijn gemeentenaren in hartelijke bewoordingen over. Tot ver buiten Goirle zag men de schooljeugd met vlaggetjes in de hand gereed om de legaat een fleurig entree te bereiden. Zo was het ook in Utrecht, waar kardinaal Van Roey te twaalf uur aan de grens der gemeente ar riveerde. Hier verwelkomde burgemeester de Ranitz de hoge kerkelijke autoriteit, die vervolgens door een haag kinderen naar de Maliebaan reed, waar Utrechts aarts bisschop mr. dr. B. J. Alfrink hem en zijn gevolg ontving. In de tuin van het bis schoppelijk paleis poseerde men voor de fotografen, waarna een receptie dit ge deelte van de ontvangst op ongedwongen en genoegelijke wijze afsloot. Des middags bracht kardinaal van Roey ADVERTENTIE v wanneer U hoofdpijn hebt of verkouden bent. Aspirin (alieen echt met het Bayerkruis) helpt U snel. Aspirin HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Kinderkoren. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gevarieerde muziek. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en solist. (12.3012.33 Land- en tuinbouw - mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsmuziek. 14.00 Residentie-orkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Export gewassen in groot en klein bedrijf in Suri name. 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Platen. 18.52 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Omroep orkest en soliste. 21.25 Reportage. 21.55 Alt viool en piano. 22.20 Koorconcert. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.30 —24.00 Cembalogezelschap en tenor. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bas-bariton en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Zeg eens, Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Harmonie orkest. 19.20 Causerie over Bescherming Burgerbevolking. 19.30 Instrumentaal kwin tet. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Koninklijke Bezoek aan Denemarken. 21.50 Medede lingen. 21.55 Tiroler muziek. 22.30 Buiten lands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1521.45 Actualiteiten: Weerpraatje; Koningin Elisabeth II, film; Gevarieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Symphonie-orkest en soliste. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 13.00 Voor de Jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20:00 Omroep-orkest en solist. 21.00 Wat is dat? 21.30 Platen. 22.00 V)euws. 22.15 Platen. 22.45 Platen. 22.55 r*3.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, en Vraaggesprek. Boekbespreking. (Op 224 en 49 m,). een bezoek aan Johannes kardinaal de Jong te Amersfoort om des avonds aan de Maliebaan te worden voorgesteld aan ver tegenwoordigers van de ministerraad, die later de manifestatie in het Stadion zouden bijwonen. Minister-president dr. Drees was er om zijn gelukwensen namens het Nederlandse volk uit te spreken. Wij za gen ook de ministers Beel, Algera, de Bruyn, van Thiel, Cals, Witte, Donker en Van de Kieft. Voorts de voorzitter der Eer ste Kamer van de Staten-Generaal mr. Jonkman en die der Tweede Kamer dr. Kortenhorst, de minister van Staat Van Schaik, de leden van de Raad van State mr. Deckers en H. baron van Voorst tot Vooi'st, de Commissarissen der Koningin in de provincie Utrecht mr. M. A. Reinalda en in Noord-Brabant prof. de Quay. Zij waren ook tegenwoordig bij de liturgische ontvangst .van de kardinaal-legaat in de kathedrale kerk van St. Catharina, welke plechtigheid voor een deel in het Stadion werd uitgezonden. De manifestatie Daar was inmiddels te kwart voor acht de manifestatie van het Nederlanderschap begonnen, ontworpen door mr. Jan Derks en Albert Welling. Het was een in de aan vang zeer dynamische opkomst van de ver tegenwoordigers der elf provincies, die met vertoon van veel vlaggen en vendels en onder de fanfares van vier muziekcorp sen het stadion binnentrokken, waar hoog rijzend boven het ere-podium een crucifix zich verhief dat Marius van Beek uit gips had gebeeldhouwd, een zeer expressief en onconventioneel werkstuk. Hier traden la ter de vertegenwoordigers van alle katho lieke organisaties binnen, de representan ten van de ministerraad en de kerkelijke autoriteiten onder wie kardinaal Griffin van Engeland, kardinaal Frings van Keu len, ruim veertig bisschoppen en abten en andere hoogwaardigheidsbekleders. Bege leid door het U.S.O. zong een koor het „Domine salvum fac regem nostrum" van Marinus Monnikendam, de klokken gingen luiden, ee fleurige stoet trok het podium op. Vele toespraken volgéen, waarvan die van prof. dr. L. J. Rogier wel de opmerke lijkste was door zijn irenische toon. Na in grote trekken een historisch overzicht te hebben gegeven van de bloei en de strijd van de R.K. kerk in Nederland, waarbij hij het verval niet zonder de hand in eigen boezem te steken schetste, kwam hij tot een beschrijving van de periode, waarin de katholieken hun geloof moesten belij den in de schuilkerken. Hij waarschuwde ervoor het onrecht, daarin gelegen,, niet te overdrijven: „Iedereen, ook elke protes tant, wist de schuilkerken aan te wijzen, waarbinnen het roomse geloof in strijd met 's lands wetten ongestoord uitgeoefend kon werden. Deze toestand getuigt van een verdraagzaamheid boven de plakkaten. Deze verdraagzaamheid memoreerde prof. Rogier ook, toen hij sprak over de Aprilbeweging, die het herstel der hiërar chie wou beletten. De smaad, die de katho lieken ten deel viel, wekte ook een protest van de Algemene Synode der Hervormde kerk. En Koning Willem de Derde ver klaarde in die dagen met nadruk, dat hij de beschermer wilde zijn niet van een deel van het volk, maar van de gehele natie. „Wat in 1853 gewoonlijk bittere polemiek moest zijn is nu meestal een broederlijk godsdienstig gesprek, aldus prof. Rogier. Het kan niet met de wil van de Meester stroken, dat wij niet één zijn maar twee. Met dit besef in ons hart brengen wij op dit uur aan alle protestanten, ook aan alle nonconformisten, aan de peripheric van de christelijke gemeenschap, de vredegroet tot het weerzien in ons aller ontmoetings punt: Christus". Prof. Rogier besloot met de getuigenis van de trouw der katholieken aan het va derland, een trouw, die in de oorlogsjaren nog is bewezen. Als uitdrukking daarvan werd een telegram van aanhankelijkheid gezonden aan Koningin Juliana. Staande zongen de aanwezigen het Wilhelmus. En later, na de getuigenis van verbondenheid met het leergezag van de Paus, viel duis ternis over het Stadion en vormde de jeugd met fakkels een kruis, kleine dansende lichtjes in de wijde ruimte. Toen het offi ciële programma ten einde was en de auto riteiten vertrokken, begon diezelfde jeugd spontaan een vreugdedans met door hun slingers wervelende vendels en marche rende muziekkorpsen als één grote feeste lijke slothymne van ongeorganiseerd ple zier. Des Zondags Onder een stralende hemel droeg des Zondags de Pauselijke legaat in het Sta dion een door de televisie uitgezonden plechtige Hoogmis op, die werd bijge woond door de heer E. Graeffe, ambassa deur van België, de ambassadeurs van Spanje, Japan, Brazilië, de gezante van Ierland alsmede de katholieke ministers. Een stoet van 2600 kinderen beeldde des middags „100 jaar kromstaf" uit in fraaie kleurige tafereeltjes naar een ontwerp van mr. Jan Derks en Albert Welling onder regie van Anton Sweers. Een levende sta tistiek van de groei van het aantal pa rochies leidde de aanbieding in" van het huldeblijk van één millioen gulden dooi de zwaar getroffen parochie van de H. Joh. de Doper uit Klundert (Noord-Brabant). Een Pontificaal Lof besloot de kerkelijke viering, tijdens welke de kardinaal Le gaat een door Paus Pius de Twaalfde eigenhandig in het Nederlands geschreven brief voorlas, waarin hij de Nederlandse katholieken gelukwenste met het feest, opriep tot onverflauwde godsdienstzin en gebed om hen tenslotte zijn zegen te ver lenen. In Tivoli was dan nog des avonds een gala-concert, het „Te Deum" als impo sant sluitstuk van de viering van „Hon derd jaar kromstaf" opvoerend. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezul- verdewonderolie, Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. Burgemeester wil proberen het schip vrij te krijgen De burgemeester van Urk, de heer G. Keijzer, is per vliegtuig naar Denemar ken vertrokken om te trachten de motor- kotter Urk 186 van de autoriteiten vrij te krijgen. Deze Urker vissersboot is dezer dagen op gebracht en in een Deense haven aan de ketting gelegd. Het schip viste binnen de driemijlszöne. De bemanning heeft een hoge boete gekregen. De mogelijkheid be staat dat het vistuig in beslag zal worden genomen. Burgemeester Keijzer is er van overtuigd, dat de nog jonge schipper on verantwoordelijk heeft gehandeld. Ter- wille van de vader van deze jongeman, de heer K. J. Koggeman, die zelf niet mee kon uitvaren, wil de burgemeester pro beren een minnelijke regeling te treffen. Hij zal in Kopenhagen overleg plegen met de Nederlandse gezant. Tijdens een bijeenkomst van de Euro pese Radio Unie in Florence is bijzondere aandacht gewijd aan de uitwisseling van televisieprogramma's. De landen, die reeds televisieprogramma's uitzenden verklaar den zich bereid aan deze uitwisseling medewerking te verlenen. Men zal onder zoeken of de voor de uitzending van de kroningsfeesten uit Engeland tijdelijk ge- construeex-de verbindingen geheel of ge deeltelijk in stand gehouden kunnen wor den. Verder zullen de televisie-oi'ganisa- ties trachten te bereiken, dat deze ver bindingen op den duur worden uitgebreid tot een West-Europees net van televisie zenders. Tijdens een in Rotterdam gehouden alge mene vergadering van de Nedei-landse Reisvereniging heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff, gesproken over „De sociale be tekenis van het toerisme". Hij gaf een over zicht van de ontwikkeling van de vacantie tot een algemeen goed, wat zij vroeger zeker niet was. Op 1 Januari 1920 stonden in 605 C.A.O.'s bepalingen aangaande vacantie, die 122.600 werknemers betroffen. Op 1 Juni 1930 had den volgens de C.A.O.'s 337.000 werk nemers vacantie. Naar schatting is thans voor 2millioen Werknemers vacantie door een C.A.O. of door bepalingen van het College van Rijks bemiddelaars gerégeld. Dertig procent hiervan heeft twee weken aaneengesloten vacantie, 60 procent een week aaneengesloten, waax'bij voor beide groepen nog snipperdagen komen en 10 procent heeft minder dan één week aan eengesloten vacantie. De minister ging een aantal factoren na, die ontbreken of remmend werken om de vacantie op de meest zinvolle en recrea tieve wijze door te brengen. Hij wees op de 2 procent vacantietoeslag, welk gebruik echter nog niet algemeen is. Ook meende hij, dat de bereidheid om te sparen voor vacantie dikwijls ontbreekt. In dit verband zeide hij, dat de reisspaaikas in Nederland als mislukt moet worden beschouwd. Minister Suurhoff wees verder op het ontbreken van voldoende ruimte om in ons land op de meest ideale wijze de vacantie te besteden. Hij zag als taak het „ontsluiten" van plaatsen, die nu nog onbekend zijn. Wat de vacantiespreiding betreft is er wel iets ge beurd, meende hij, doch het maximale achtte hij nog niet bereikt. In de te Almelo gehouden jaarvergade ring van het Centraal Genootschap voor Kindei-herstellingsoordcn en Gezondheids kolonies is afscheid genomen van de heer A. Schuckink Kool, die 36 jaar de voorzit tershamer heeft gehanteerd. Hij werd tot ere-voorzitter benoemd. ADV F UT KMI IE m VLEKKENWATER W VAN CETA-BEVER In hotel „De Witte Brug" in Den Haag herdacht Zaterdagmiddag de Haagse Jour nalistenvereniging haar zestigjarig bestaan in "een feestelijke bijeenkomst, die werd bijgewoond door de minister-president, dr. W. Drees, en door de minister van O., K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals. De bijeen komst werd geopend met een rede van de voorzitter, de heer D. J. Lambooy, alge meen-hoofdredacteur van het A.N.P. Hij herdacht leden van de vereniging, die in de Duitse overheersing zijn geval len: dr. Menno ter Braak, Hei-man Salo- monson, Jan Campert, mr. Jan Belinfante, Emmy Belinfante, Nitzewitsch, Eduai-d Folak en Ricardo. Over de verhouding justitie en pers zeide de heer Lambooy: „Men kan er het oog niet voor sluiten, dat de eis van open baarheid der rechtspleging een koste lijk, democratisch goed tot zijn recht komt door de aanwezigheid van de pers. Er wordt gepoogd waarborgen te scheppen voor een duurzame) goede verstandhouding en samenwerking tussen justitie en pers. Er moge tussen justitie en pers een zó goede vei-standhouding groeien, als er vol komen natuurlijk, is gegroeid tussen de volksvertegenwoordiging en onze leden, de Kamerjoui-nalisten. die mede vorm ge ven aan de grondwettelijke eis van pu blieke behandeling der publieke zaak". Vervolgens sprak mr. Cals namens de regering. Hij zeide onder meer dat hij de verantwoordelijkheid van de pei-s op po litiek terrein zeer groot achtte. Hij meen de, dat het juist was, dat de voorstellen van de regering eerst in de handen van de leden van de Staten-Generaal kwamen en dan pas in de pers. Volgens de mi nister is een publicatie van de overwe gingen van de regering belangrijker dan een publicatie van de feiten. De pers moet stimulerend werken bij de meningsvor ming. Op het gebied van de publiciteit zullen nieuwe vormen gezocht moeten worden, en de overheid zal daar ook van doordrongen moeten zijn. Onderscheidingen De minister eindigde zijn toespraak met de mededeling dat het de Koningin had behaagd om de secretaris van de H.J.V., de heer J. E. van der Wielen, te benoe men tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau. Op de Zaterdagmiddag gehouden recep tie van de H.J.V. heeft de directeur van het Rode Kruis, de heer A. van Embden, de voorzitter van de H.J.V., de heer D. J. Lambooy, medegedeeld, dat het Neder landse Rode Ki-uis hem ondex-scheiden had met de hoogste onderscheiding van deze organisatie: het Kruis van Verdienste. Het verslag over 1952 van de Konink lijke Machinefabi-iek Gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo meldt, dat de bezetting van alle fabrieken zeer goed is geweest. De pei-soneeelsbezetting in Hengelo bleef on veranderd, maar de productie in de ver schillende afdelingen is nog gestegen. Het exploitatiesaldo bedraagt 7.997.956 6.877.136). Na afschrijvingen van 4.285.422 4.022.256) en reservering van 2.250.000 1.698.523) resteert een winst van 1.462.534 1.156.357). Er wordt een dividend vooi-gesteld van 8V2 percent op het prefei-ente en 9 percent op het gewone kapitaal, ditmaal voor het eerst over het vergrote kapitaal. (In het begin van 1952 zijn 2.734 gewone aandelen van 1000 uit gegeven tegen 100 percent met voorkeur voor oude aandéelhouders. Het nieuwe ka pitaal is in hoofdzaak aangewend voor de overneming van de machinefabriek Jaffa te Uti-echt). Ned. Herv. kerk Bei-oepen te Amsterdam-West (toez.), A. J. Joi-g te Almelo; te Apeldoorn (vac. J. J. C. Kai-res), W. E. den Hertog te Loosdui nen; te Nijverdal (3e pred.pl.), E. H. Grolle te Griel. Aangenomen naar Hoi-nhuizen-Klooster- bui-en (toez.) W. Hylkema, cand. te Den Dolder. Bedankt voor Bandoeng (Prot. Kerk in Indonesië), G. Denee, res. leger- pred. te Lonneker. Geref. kerken Beroepen te Amsterdam-Zuid (als pred. voor de studenten van de V.U.), J. H. Mul der te Voorburg; te Boven-Smilde J. Knol te Surhuisterveen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Grootegast-Gerkesklooster- Stroobos, B. de Vos, cand. te Utrecht. Geref. gemeenten Aangenomen naar Dirksland H. v. Gilst te Elspeet. Naar aanleiding van Churchills voorstel len voor besprekingen tussen de grote mo gendheden, verklaarde Tito gisteren op de tiende verjaai'dag van de vorming der par- tisamen-groepen in Belgrado, dat Joegosla vië er tegen is, dat achter gesloten deuren regelingen worden getroffen, zonder dat hierin de kleine mogendheden worden ge kend. Wel aanvaardbaar zou zijn een in formatief contact tussen de grote mogend heden.. 44. Voorzichtig gluurden de drie dieven- jagers om de ingang van het park, waarin Joris, als dame vermomd, was onderge doken. „Hij zal niet altijd' in dat park kunnen blijven", merkte Pat scherpzinnig op, „en als hij naar buiten komt, grijpen wij hem". „Tenzij hij door de andere uit gang gaat", zei de agent. „Is er dan nog een andere?!", riep Panda verschrikt, „maar dan moet die ook bewaakt worden!" „Ja, hm, dat is misschien beter", gaf de agent toe, „dan zal ik bij die andere uit gang post vatten". En zo snel, als waardig heid dit gedoogde, sok/reed hij heen. Hij had nauwelijks zijn post betrokken, of een heer met een kinderwagen verliet het park. „Wel, wel", zei de agent gemoede lijk, heeft u de taak van moeder de vrouw overgenomen?" „Ach ja", antwoordde de heer minzaam, „tegenwoordig komt het hoe langer hoe meer voor, dat de huis vrouw naar kantoor gaat en de heer des huizes huisheer wordt. O tempora, 0 mo res; zoals wij latinisten zeggen. Maar thans moet ik mij huiswaarts spoeden, de aard appels zullen reeds kruimig zijn. Requies- cat in paceAnderhalf uur later voegden Pat en Panda zich bij de agent. „Het park is nu verlaten", zei Pat, „maar dat dief was niet onder degenen, die naar buiten kwa men". „Hier is niemand doorgekomen, be halve een heer met een kinderwagen", zei de agent. „Wat?!", riep Panda, ,,had hij soms een hoge hoed en een sigarettenpijp je?!" „Ja", antwoordde de agent, „kennen jullie hem?" „Dat was Joris!", riep Pan da, dat was de dief! U hebt hem laten ontsnappen!" „Ja hoor eens", zei de agent, „wij keken uit naar een dief, als dame ver momd en niet naar een heer, als heer ver momd!" De eerste minister van Tasmanië, de heer R. Cosgrove heeft Zaterdagmiddag te Lutjegast een plaquette onthuld ter nage dachtenis aan de zeevaarder Abel Tasmain, die in 1605 ie Lutjegast werd geboren en in November 1642 Tasmanië heeft ontdekt. De gedenkplaat is aangeboden door de re gering van Tasmanië. Zij is aangebracht in de voormuur van de Ned. Herv. Kerk te Lutjegast. Na een korte toespraak van de heer Gosgrove werd het woord gevoerd door de plaatsvervangend emigratiecom missaris voor Australië, de heer Greetman, die onder meer de hoop uitsprak, dat elke emigrant voor dit werelddeel dezelfde spirit zou kunnen opbrengen als de grote Tasman. MAANDAG 18 MEI Stadsschouwburg: „Het hemelbed" (Rot terdams Toneel), 8.15 uur. Cafétaria-restau- rant, Binnenweg 79, Heemstede: Openbai-e vergadering VVD, 8 uur. Waalse Kerk: Hei-- man Zaiss-comité, 8 uur. Palace: „Ontsnapt aan de guillotine", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zwarte kasteel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Asphaltliefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Wolven huilen in Alaska", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Eine Nacht im Séparée, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Viva Zapata", 14 jaax-, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 19 MEI Concertgebouw: Ox-gelbespeling door George Robert met medewerking van Geor gette Hagedoorn, 8 uur. Palace: „Ontsnapt aan de guillotine", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zwarte kasteel", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: .As phaltliefde". 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: .Wolven huilen in Alaska", 14 jaar 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Eine Nacht in Séparée", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „New Orleans" ((Haarlemse Jazzclub), 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Viva, Zapata" 14 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Brandmerk. Een door de Engelse regering ingestelde commissie, die tot taak heeft na te gaan, of er in de Engelse industrie monopolies bestaan, die in het nadeel van het algemeen belang zijn, heeft de Engelse luciferindustrie gebrandmerkt als een geïntegreex-d monopolie en de regering voorgesteld, toezicht op de prijzen en beperkende handelspractijken van deze industrie uit te oefenen. Kikkerconcours In Angels Camp, Califor- nië, wordt een dezer dagen een spriny- wedstrijd van dx-ie dagen gehouden, waaraan kikkers van vier continenten zullen deelnemen. De wedstrijd vindt zijn oorsprong in het verhaal van Mark Twain „de springende kikker van Cala veras County". De kwade figuur in dit verhaal won een hoge weddenschap. Hij beweerde, dat een kikker niet van de grond kon komen als men hem hagel gevoerd had. Er komen kikkers uit En geland, Australië en Zuid-Amerika aan de „start". De wedstrijd wordt gehou den ter gelegenheid van de jaarbeurs van Calaveras County. Erfenis. Een 31-jarige kapitein van het Joegoslavische leger heeft vijf millioen dollar geërfd van een tante, die jaren geleden naar de Verenigde Staten is vertrokken en daar in het huwelijk trad met een rijke Amerikaan. De kapitein zal het grootste gedeelte van zijn erfe nis aan de Joegoslavische staat schen- kexx. Graf. De Franse archaeoloog Joffroy heeft in de omgeving van de Bourgondische plaats Vix een Gallisch graf gevonden van een in een strijdwagen begraven vrouw. Joffroy deelde Vrijdag mede dat het voor de eerste maal in de geschie denis is, dat er een graf is gevonden van een vrouw die op deze wijze is be- graven. Dit gold bij de Galliërs als de grootste militaire eer. De schedel van de vrouw was getooid met een gouden diadeem van Griekse of Etruskische oorsprong. Volgens Joffroy is het graf 2500 jaar oud. Men neemt aan dat dit het graf van een Gallische koningin is. Ook een manier. De politie in Mexico neemt thans aan dat de bom die onlangs kort nadat hij uit een lijn vliegtuig was geladen, ontplofte en de dood van drie personen veroorzaakte, meegenomen was door een passagier die op een zeer in het oog lopende wijze zelfmoord wil de plegen. De passagier, een voormalige kolonel van het Mexicaanse leger, werd later na een mislukte poging tot zelf moord, gearresteerd. Triëst. Maarschalk Tito heeft Italië voor gesteld de kwestie-Triëst te regelen, hetzij op basis van het vredesverdrag, hetzij op basis van vroegere Joegoslavi sche voorstellen voor een gemeenschap pelijk beheer van het gebied door de twee landen. De maai-schalk verklaarde Zondag in een rede te Slawonski Brod, dat onder een gemeenschappelijk Ita liaans-Joegoslavisch bewind de bevol king van Triëst een grote mate van zelf standigheid zou moeten genieten. Complot. De politie heeft opnieuw een samenzwering ontdekt tegen het leven van de Ax-gentijnse px-esident Juan Perón, aldus deelde Zatex-dagavond rechter Vignola te Buenos Aires mee. De samenzwering was eveneens tegen de ministers van Perón gericht. De op standelingen waren aldus Vignola, van plan in drie auto's naar het regerings gebouw te rijden. Een deel van hen zou met ontplofbax-e stoffen en handgrana ten het gebouw betreden, terwijl de anderen met machinegeweren de aftocht zouden dekken. De opstandelingen zou den vervolgens per vliegtuig naar Uru guay uitwijken. Excuses. Twaalf Amerikaanse predikan ten hebben Zondag te Boston een ge zamenlijke verklaring uitgegeven, waar in zij „verontschuldigingen aan Ko ningin Elizabeth en het Britse volk aanbieden voor de taal en de betuiging van kwade wil, door de x-epublikeinse Senator McCarthy in zijn op 14 dezer in de Amerikaanse Senaat gehouden toespraak geuit." „McCarthy heeft bij die gelegenheid critiek geoefend op de jongste Lagerhuisrede van de Labour- leider Attlee en op de Engelse politiek in het algemeen, waarbij hij onder meer zeide: ....„en als de Engelsen dit niet willen, laten ze zich dan terugtrekken en vervloekt zijn". De predikanten ver klaren „te bidden voor het voortduren en sterker worden der vriendschappe lijke Amerikaans-Britse betrekkingen." ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES DE nieuwe joodse stad Tel Aviv is u allen bekend, althans bij name. Deze moderne stad vormt momenteel één geheel met de oude havenstad Jaffa, die vroeger Joppe heette en als zodanig ook genoemd wordt als de tijdelijke woonplaats van de apostel Petrus (Hand. 10 5). In die dagen was Joppe pas ruim anderhalve eeuw in Joods bezit, want eerst in 144 v. Chr. werd zij, ivier naam in het Hebreeuws Jafo d.i. de schone luidde, onder de Makkabeeërs veroverd. Vóór dien was deze schone een Phoenicische stad, die herhaal delijk tegen aanrandingen van buiten moest worden be schermd. In de tijd toen Egypte op het toppunt van zijn macht stond, sloeg Amenhotep IU. de schitterend ste der pharao's, begerige blikken op Joppe dat hij gaarne in Egyptisch bezit zag. In de Harris Papyrus wordt het van Egypti sche zijde weliswaar voorgesteld dat de vorst van Joppe tegen het rechtmatige Egyptische gezag in opstand kwam en de hele Egyptische bezetting over de kling joeg. voor welke wandaad een strafexpedi tie tegen de rebellerende stad noodzake lijk was, doch door de toenmalige Egyp tische regeringsvoorlichtingsdienst zuilen we ons niet van streek laten brengen en we houden vol dat Egypte geen enkel recht op Joppe kon doen gelden. Maar goed, we zullen ons verder aan dit papyrus moeten houden, omdat het ons verhaalt van de list die de Egyptenaren gebruikten om zich zonder verliezen van het versterkte Joppe meester te maken, en welke list precies dezelfde is als dui zenden jaren later in het beroemde verhaal van Ali Baba en de veertig rovers ter spra ke kwam. De aanvoerder van de Egyptische troepen was Thoutii, een jong officier, die met een troep voetvolk en veel bagage op Joppe af trok. Onder een gemeen en laf voorwendsel nodigde hij de vorst van Joppe bij zich in het kamp en doodde hem, waarna hij uit naam van de vorst een be richt naar Joppe zond, vermeldende dat de vorst Thoutii gedood had en dat de poor ten wijd opengegooid moesten worden om de door de vorst buitgemaakte bagage door te laten. Welnu, de poorten werden door de goedgelovige Joppenaren ge opend en de bagage, be staande uit 400 kisten werden binnen de stadswallen ge- y sleept. Toen was de taak spoe dig volbracht, want 200 kisten bevatten evenzovele Egyptische soldaten en de rest van de emballage was gevuld met touw en houten boeien, zodat Thoutii triom fantelijk aan de pharao kon schrijven: „Ik heb de vorst van Joppe gedood en alle bewo nersvan Joppe zijn krijgsgevangen gemaakt" Het graf van Thoutii, de voorloper van AliBaba dus, moet zich onder het puin en de rotsblokken van de westelijke woestijn- rand bij Thebe bevinden. Want hier zijn honderden graven uitgehouwen die de laat ste rustplaats vormen van de hoogwaardig heidsbekleders uit de tijd van Amenhotep III. Een uit het graf van Thoutii afkom stige gouden schijf is reeds gevonden en bevindt zich thans in het Louvre. En nu stappen we over op een heel ander onderwerp, n.l. de tabakdie zich volgens de schoolboekjes na de ontdekking van Amerika over heel de wereld heeft ver spreid. Toch is dit aan twijfel onderhevigt Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2