Bezwaren van Leidse senaat tegen het wetsontwerp r Het meisje uit Bois Colombes jINKSTEREN .Clowntje Rick 'MORRIS' Reorganisatie hoger onderwijs Adres aan de Staten-Generaal P. J. de Kanter overleden Haarlemse ploegleider uit volgjeep gevallen Tafeltennissers staat goed onthaal te wachten Courses te Duindigt Schoenmaker behield de weltertitel 4 Een nieuwe fiets J. DE GRAAF J Bestandsbespreking uitgesteld Duitse socialisten over de Saarkwestie Zwemmen Spanje wordt uitgenodigd voor tournooi om Trofeo Tennis Druk seizoen voor spelers van I.G. Nederland Pinkster-tennïstournooi Voor de kinderen Wielrennen De Route de France Van 't Hof nu elfde Van Est zevende in tijdrit en in alg. klassement Piet van der Heijden vrij ernstig gewond Hockey Strawberries en Hermes tweede klassers Biljarten Lamers, kam pioen van eerste klasse 38/2 MOTORKLEDING Boksen Snoek won in Londen Voetbal Promotiecompetitïe Bleyenberg naar Frankrijk? „Van Tsjechisch standpunt enigszins te rechtvaar digen" Franse scheepsofficieren weer aan het werk Friese Beweging houdt demonstratief congres FEUILLETON DINSDAG 19 MKI 1953 Naar aanleiding van het wetsontwerp tot reorganisatie van het hoger onderwijs, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, heeft de senaat der rijksuniversiteit te Leiden een brief gericht tot de beide Kamers der Staten-Generaal, waarin hy er op wijst, dat zijn advies omtrent dit ontwerp niet is gevraagd en dat zijn vroeger uitvoerig ad vies omtrent het voor-ontwerp voor een nieuwe wet op het hoger onderwijs van de commissie-Van der Pot op uitdrukkelijk verlangen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen niet gepubli ceerd mocht worden. Dientengevolge acht de Senaat een brief aan de Staten-Generaal de enige mogelijkheid om zijn mening be kend te maken. De senaat is van oordeel, dat in het ont werp niet voldoende tot uitdrukking wordt gebracht, dat de beoefening der wetenschap de eerste taak is der universiteit en dat al haar onderwijs daarop gebaseerd moet zijn. Hij acht het onjuist, dat dezelfde wet rege lingen treft betreffende de universiteiten en hogescholen enerzijds en verschillende instellingen van min of meer „hoger" on derwijs, wier voornaamste taak ligt in het opleiden van haar leerlingen, anderzijds. Verder maakt de Leidse senaat er be zwaar tegen, dat in de hoge academische raad aan vertegenwoordigers der bijzon dere universiteiten en hogescholen mede zeggenschap wordt toegekend inzake de in wendige aangelegenheden der rijksuniver siteiten, welke medezeggenschap niet we derkerig bestaat. De numerieke samen stelling van dit college acht hij eveneens onjuist: de voorgestelde regeling maakt het mogelijk, dat grote universiteiten als Leiden of Amsterdam niet sterker ver tegenwoordigd ,?ijn dan Rotterdam of Til burg. Het voornaamste bezwaar van de senaat tegen het ontwerp geldt het ontbreken in de voorgestelde regeling van elke vorm van autonomie der universiteiten. Deze auto nomie wordt sedert lang begeerd en in het voorontwerp van de commissie-Van der Pot vond zij ook een wettelijke basis. In het regeringsontwerp echter berust het be stuur der universiteit geheel bij het college van curatoren, waarin noch de hoogleraren, noch de wetenschappelijke staf, noch de afgestudeerden volwaardig zijn vertegen woordigd Te Scheveningen is overleden de heer P. J. de Kanter, oud-directeur van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-voorzitter van het Algemeen Verbond. De heer De Kanter, die de leeftijd van 85 jaar bereikte, was commandeur in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw De teraardbestelling is bepaald op Woensdag om halfnegen op Oud Eik en Duinen te Den Haag. De heer De Kan ter werd op 17 Maart 1868 te Gouda geboren. In 1887 slaagde hij voor het eerste deel van het notarieel examen. Vervolgens was hij werkzaam op een notariskantoor in de hoofdstad. Twee jaar later aanvaardde hij een functie bij de brandverzekeringsmaat schappij „Holland" in Dordrecht. In 1891 werd hij directeur. In 1897 werd de heer De Kanter tot lid van de Dordtse raad gekozen, die hem tien jaar later tot wethouder van Onderwijs en Financiën benoemde, welke functie hij met een onderbreking in de jaren 19101912 bleef bekleden tot 1921. In 1909 deed de heer De Kanter zijn in trede in de Tweede Kamer. Bij zijn ver kiezing was zijn tegencandidaat de Anti- Revolutionnair dr. Abraham Kuyper. De heer De Kanter heeft tot 1922 de liberale beginselen in de Kamer verdedigd. Hij is voorzitter geweest van het Alge meen Nederlands Verbond en van Neder land in den vreemde. In 1921 werd hij directeur van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. In 1924 werd hij lid van de Provinciale Staten van Zuidholland. ADVERTENTIE Dan moet U beslist onze uitgebreide collectie GAZELLE RIJWIELEN komen zien, met de nieuwste creatie: GAZELLE SPORT SPECIAAL" RIJWIELEN (CLEVERPARKWEG 2* - HAARLEM Vrij entrée zonder enige verplichting Het bezwaar dat de curatoren mannen zijn met een drukke werkkring buiten de universiteit, voor wie het ambt van cura tor een nevenbetrekking is en die zich dus niet ten volle aan de universiteit kunnen geven, blijft bestaan, al opent het wets ontwerp de mogelijkheid, dat de president curator wordt bezoldigd. Hoewel de senaat de onontbeerlijkheid van iemand met be- stuurservaring als lid van het bestuur der universiteit volledig erkent, meent hij dat in de samenstelling daarvan tot uitdruk king dient te komen, dat de universiteit in de eerste plaats een instelling is waar gees telijke belangen worden gediend en dat de senaat van de aldus gevormde geestelijke gemeenschap het meest verantwoordelijke orgaan is. Bijgevolg dient aan de senaat in dat bestuur een leidende functie te worden toegekend. De senaat stelt voor een bestuur samen te stellen uit de volgende zeven personen: de rector magnificus, niet lan ger gekozen naar anciënniteit, doch naar geschiktheid, bij voorkeur voor meer dan één jaar, als voorzitter; een bezoldigd vice- president, door de Kroon te benoemen op voordracht van het universiteitsbestuur. Hierbij wordt gedacht aan een man van rijpe bestuurservaring, bij wie veel van de dagelijkse leiding zal berusten; een hoog leraar uit de A-faculteiten; een hoogleraar uit de B-faculteiten; een oud-alumnus, die in de maatschappij een positie van aanzien bekleedt, als thesaurier; 'een lid van de wetenschappelijke staf, en een zonder voor dracht of aanbeveling door de Kroon be noemd lid. De Leidse senaat meent, dat in een op deze wijze samengesteld bestuur de belan gen van wetenschap en onderwijs, van ad ministratie en financieel beheer, alsmede die van contact met de regering en de maatschappij op harmonische wijze zijn vertegenwoordigd. Tenslotte acht de senaat het in het ont werp voorgeschreven overleg in kwesties van benoemingen met de zusterfaculteiten overbodig en schadelijk. Reeds thans vindt overleg met de meest deskundigen in an dere universiteiten of daarbuiten als regel plaats. Het gewraakte dwingende voor schrift zoii slechts oponthoud en wrijving veroorzaken. Het adres is getekend door prof. dr. J. J. L. Duyvendak, rector magnificus, en prof. mr. J. M. van Bemmelen, secretaris van de senaat. De hervatting van de bestandsbesprekin gen te Panmoendjom is tot 25 Mei uitge steld, zo deelt het opperbevel der UNO te Tokio mede. Dit geschiedt op verzoek van de verbondenen. De West-Duitse sociaal-democratische partij heeft Maandag verklaard, dat de nieuwe Frans-Saarlandse conventies aan tonen, dat Frankrijk niet in ernst samen- werking met Duitsland wenst op grondslag van gelijkgerechtigdheid. De partij doet een beroep op de regering-Adenauer om de hoop op te geven, dat een aanvaardbare overeenkomst met Frankrijk over „Euro- peïsering" van het Saargebied kan worden bereikt. ADVERTENTIE 'DE TRACTATIE VOOR IN LUXE DOZEN VAN SO STUKS Van Rusland nog geen bericht Naar wij van de zijde van de Koninklijke Nederlandse Zwembond vernemen, heeft Rusland nog niets van zich laten horen over de uitnodiging om een waterpoloploeg af te vc.ardigen naar de wedstrijden om de Trofeo d'Italia, die van 22 tot 27 Augustus in Nij megen zullen worden gehouden. Het ligt thans in de bedoeling van het bestuur van de KNZB een uitnodiging te zenden aan Spanje. Naar men weet staat de deelneming van de volgende landen reeds vast: Hon garije, Joegoslavië, Italië, Nederland en België. De Internationale Club van Nederland staat een druk seizoen te wachten. Het be stuur van deze club van tennisspelers, die op internationale ervaring kunnen bogen, heeft het plan op Zaterdag 6 en Zondag 7 Juni in Noordwijk een wedstrijd te spelen tegen een Amerikaans team, bestaande uit spelers die aan de grote Europese tour- nooien deelnemen. Getracht zal worden tijdens de interna tionale kampioenschappen van Frankrijk een tegenpartij voor de I.C. van Nederland te formeren. Op Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Juni zal een I.C.-team in Cambridge tegen een stu denten ploeg van de Engelse universiteit uitkomen. Het is niet uitgesloten, dat enkele dagen daarvoor in Oxford tegen Oxford University wordt gespeeld. Tenslotte zal op 4 en 5 September in Eastbourne een wedstrijd worden gespeeld tussen de Internationale Clubs van Enge land en Nederland. Van 2925 Mei wordt door het wedstrijd comité „Eindenhout" een A en B Pinksler- tennistournooi georganiseerd, waaraan en kele ranglijst-spelers zullen deelnemen. c „Maar nou zal ik jullie eerst iets warms geven", zei Pilon. „Wacht eens.... ik heb iets, dat je best zult lusten!" Hij stond op en ging naar de keuken; toen kwam hij terug met een pan, die hij op de kachel zette. Even geduld, jongens, het is zó warm", zei hij. En toen de inhoud van de pan begon te pruttelen, lichtte Pilon het deksel op en roerde met 'n grote lepel. Een heerlijke lucht drong in hun neuzen. „Erwtensoep!", riepen ze. Pilon lachte en gaf een knipoogje. „Ik dacht wel, dat het jullie zou bevallen. Een kop erwtensoep na zo'n ijstocht is niet kwaad, hè?" „Mmmm! Nou!", zei Bunkie, en hij likkebaardde. Wat rook die soep lekker! Toen die warm genoeg was geworden, haalde Pilon vier grote kommen uit de kast. Hij schepte ze 'allemaal vol. „Hier, pak aan, jongens", zei hij. Toen zaten ze alle vier met een kop vol heerlijke snert voor zich. Dat zag er fijn uit! Er dreven 'n heleboel schijfjes worst in en vlees; dat was een soepje, dat smaakte. In de zesde étappe van de Route de France is Van 't Hof (Ned.) 23e geworden in de tijd van 5 uur 36 min. 32 sec. Plantaz (Ned.) werd 54e in 5.52.18. Het alg. klassement luidt thans: 1. Depaepe (België) 29.16.38; 2. Lowie (België) 29.17.46; 3. Bretolotti (Fr.) 29.19.34; 4. Huyghe (Fr.) 29.19.45; 5. Desmet (België) 29.22.33; 6. De Groot (Ned.) 29.25.09; 7. Van den Brekel (Ned.) 29.25.30; 8. Benoski (Fr.) 29.26.18; 10. Van Genechten (België) 29.27.01; 11. Van 't Hof (Ned.) 29.27.25. Ronde van Italië Het klassement van de halve étappe in de Ronde van Italië van Grosseto naar Follo- nica, een tijdrit over 46 kilometer, luidt: 1. Koblet (Zwits.) 1.12.01; 2. Fornara (Italië) 1.12.47; 3. Fausto Coppi (It.) 1.13.22; 4. De Santi (It.) 1. 14. 28; 5. Magni (It.) 1.14.50; 6. Louis Bobet (Fr.) 1.15.27; 7. Wim van Est (Ned.) 1.15.32; 8. Bartali (It.) 1.15.44; 9. Schaer (Zwits.) 1.16.15; 10. Elio Brasola (It.) 1.16.27; 11. Piazza (It.) 1.16.37; 12. Coletto (It.) 1.16.55. Het klassement van de Nederlanders was als volgt: 7. Wim van Est 1.15.32; 67. Wagt- mans 1.22.10: 80. Peters 1.23.56; 88. Roks 1.25.26; 90. Dekkers 1.25.52; 96. Van Breenen 1.27.05; 103. Suykerbuyck 1.29.11. Het algemeen klassement is nu: 1. Koblet (Zwits.) 43.51; 2. De Santi (It.) 43.51.26; 3. Fornara (It.) 43.51.36; 4. Coppi (It.) 43.52.21; 5. Corrièri (It.) 43.53.43; 6. Louis Bobet (Fr.) 43.54.26; 7. Van Est (Ned.) 43.54.37; 53. Roks (Ned.) 44.09.52; 65. Dekkers (Ned.) 44.13.55; 75. Peters (Ned.) 44.19.36; 89. Wagtmans (Ned.) 44.27.21; 92. Suykerbuyck (Ned.) 44.29.51; 98. Van Breenen (Ned.) 44.36.19. De Haarlemse ploegleider Piet van der Heydcn is tijdens de derde étappe van de Route de France uit een volgjeep gevallen en met vrij ernstige verwondingen aan zijn rug in het ziekenhuis te Geeraardsbergen in België opgenomen. Vooral als ploegleider bij de amateurs geniet v. d. Heyden grote bekendheid. Tij dens de derde étappe in de Route de France van Oostende naar Charleville is hij uit een volgjeep gevallen, waarbij hij zijn rug wervel kneusde en een bloeduitstorting op liep. Zodra dit laatste letsel genezen is gaat v. d. Heyden in het gips en hoopt men hem naar Haarlem te vervoeren. Nu de Saar-trip van tafeltennissers over enkele dagen begint, komen aller lei bijzonderheden over ontvangsten e.d. In Bingen, waar van Vrijdag op Zaterdag overnacht wordt, staat des avonds een ontmoeting op het pro gramma met een driétal spelers van de West-Duitse Tafeltennisbond. Voor Duitsland komen uit: Seiffert, nummer twee op de ranglijst, Sauer en Vorherr. Nederland zal worden vertegenwoor digd door een zeer sterk team, be staande uit Cor du Buyf Wim Stoop en Bert v. d. Spek. In Bing.en ^<ordt. de karavaan verwelkomd door de burge meester en de voorzitter van de West- Duitse bond, dr. Eckart. Ook in Saarbrücken zal de ontvangst goed zijn. Zij zal o.a. geschieden door de voorzitter van de Saarlandse Tafeltennis Bond, de heer E. Voltmer. Na deze ont vangst vertrekken de tien bussen naar de diverse plaatsen van bestemming, waar zij alle op min of meer officiële wijze ontvan gen zullen worden. Voor de groep Johez verschijnt het college van burgemeester en wethouders met de gemeenteraadsleden. Een mijnkapel zorgt voor de muziek. Ook in Oberbaxbach, waar de Heemste denaren naar toe gaan en in Hütichsweiler waar Noordholland ontvangen wordt, is een ontvangst door de burgemeester reeds definitief. Voorts staan er voor alle groe pen tournooien, trips e.d. op het program ma. Al met al ziet het er dus wel naar uit dat de vierhonderd tafeltennissers een zeer prettige zesdaagse trip tegemoet gaan. Wolters-tournooi Het Wolters-tournooi", dat in het tafel- tennis-instituut in Haarlem werd verspeeld heeft voor de Overgangs-eerste klasse een zeer verrassend resultaat opgeleverd H. Bruna (Heemstede), die in dit gezelschap toch min of meer als outsider beschouwd mag worden, was in buitengewone vorm en slaagde er in de eerste plaats te ver overen, waarbij hij in totaal slechts één nederlaag leed. Tweede werd G. Oudt (Heemstede), met twee verliespunten. In de derde klasse leverde N. Janssen (TYBB) een fraaie prestatie door ongeslagen kam pioen te worden, gevolgd door H. Derogee (GTTC). Derogee kwam nogmaals bij de prijswinnaars door de vierde klasse op zijn naam te brengen met als tweede zijn club genoot E. Metselaar. De dames vierde klas se werd een zege voor mej. L. Kelderman (Togido) vóór mej. F. v.d. Dorsselaar(Win- fried). Het dubbelspel tenslotte werd een zege voor het Heemstede-koppel G. OudtG. Wolters, die in de finale H. BrunaR. van Eyk (Heemstede-GTTC) in twee games ruim klopten. De tweede halve competitie tussen Strawberries. Hudito, Hermes en BMHC VI voor de promotie-degradatie voor de twee de klasse, die gespeeld moest worden om dat na de eerste halve competitie alle elf tallen gelijk geëindigd waren, heeft het resultaat gehad, dat Strawberries tweede- en BMHC VI derdeklasser blijft. Hermes promoveert naar de tweede klasse ten koste van Hudito, dat naar de derde klasse is gedegradeerd. Zondag speelde Strawberries II op eigen terrein gelijk (twee-twee) tegen Hudito. Door J. Schols en J. Allan hadden de Vel- sense hockeyers met rust weliswaar reeds een voorsprong van twee-één, die nog lange tijd werd behouden, maar Hudito maakte gelijk door een korte hoekslag in ig i el de te schieten. Hermes kreeg in Den Helder bezoek van BMHC, dat het met drie-nul klop gaf. Daardoor werd de volgende stand bereikt: 3 2 1 0 5 7—3 Strawberries 3 0 3 0 3 5—5 B. M. H. C. 3 1 1 1 3 4—6 Hudito 3 0 1 2 1 5—7 Voor de beslissing tussen het gelijk ge- eindigde Strawberries II en BMHC VI heeft men het doelgemiddelde van deze gehele competitie'genomen; voor de Velsense spe lers was dit 78 en voor de hockeyers uit Bloemendaal 810. Dit gaf de doorslag, dat Strawberries niet degradeert en BMHC evenmin promoveert. Door in zijn laatste partij tegen Steffers op fraaie wijze 350 caramboles bijeen te stoten in 7 beurten, is Lamers er in geslaagd het kampioenschap le klasse cadre 38/2 van het district „Haarlem" te behalen. ,De laatste uitslagen waren: car. brt. h. s. gem. 350 19 91 18.42 19 76 13.— 350 15 68 23.33 129 15 25 8.60 330 32 43 10.31 350 32 48 10.93 80 7 31 11.42 350 7 129 50.— De eindstand was daarna: car. brt. h.s. a.gem pnt. 2100 98 129 21.42 12 J. Steffers 1679 101 117 16.62 8 A. Ch. Agema 1660 150 76 11.06 4 J. J. v. Rongen 1520 151 52 10.06 0 Het tournooigemiddelde was: 13.93. ADVERTENTIE Het programma, dat Woensdagmiddag op Duindigt wordt afgewerkt, bevat voor de volbloeds een gesplitste handicap. Zoals ge bruikelijk starten in het eerste deel de paar den, welke hun sporen reeds hebben ver diend en in het tweede deel de minder snelle. In beide rennen zijn de vertegenwoor digers van de Belgische trainer Brabant te volgen, resp. met Rendez Vous en Karioka. Rendez Vous, die j.l. Zondag op zo'n on gelukkige wijze de eerste prijs ontging, moet .echter op zijn tellen passen voor Solozara en Proposal, beide paarden in stijgende vorm. Voor Karioka is de taak op papier moeilijker, daar de merrie Filou en Brioso op haar pad treft. Windora is een mogelijk outsider. Bij de dravers ziet het er weer naar uit, dat de buit eerlijk zal worden verdeeld. In het openingsnummer kan Quick P. worden aanbevolen. De vos kan dit winnen met ruime voorsprong, doch zijn storende fouten maken iedere voorspelling onzeker. Voor de plaatsen kan men vertrouwen op Rentinus en Quant a Moi. Een keuzo uit het 10-tal 3-jarigen is heel wat moeilijker. Daar Royal Brooklyn aan vorm wint en Ronald bij zijn seizoen-debuut, bitter tegenviel wordt eerstgenoemde ge prefereerd. Voorts is veel verdediging te verwachten van Rhea Hollandia en Rudolf G. De leerlingen kunnen hun enthousiasme botvieren in de Peseta's-prijs. Hoewel Peter Spencer 40 m. aan zijn naaste concurrenten moet geven wordt aan deze mooie hengst niettemin de grootste kans geschonken, vóór Ovieda A en Oosting's Oogappel. Van Peter Arion, die in Bergen op Zoom na 4 heats'won, wordt in de Drachme-prijs een zege. verwacht, waarbij het in de eind strijd echter hard tegen hard zal gaan met Orkaan O en Quick Boy. Het slotnummer brengt een klein, maar select gezelschap in de baan, waarin Geersen met Postduifje G, Oriënt Express G èn de Franse hengst Brin d' Amour heel wat in de melk te brokken heeft. Afgaande op de laatste beste prestatie van Oriënt Express zal hij hier weer kun nen winnen. Nelson (de Vlieger) en Nanco M (ten Hagen) zullen dit paard gelijk af niet kunnen houden, evenmin als Narcisco van Zora in zijn huidige vorm 20 m. voorgift kan geven. Resumerende wordt in dit interessante sluitstuk Oriënt Express getipt, vóór Nelson en Nanco M. In het Kurliaus in Scheveningen werd een bokswedstrijd om de nationale weltertitel gehouden tussen de kampioen Nico Schoen maker uit Den Haag en de Rotterdammer Frits van Kempen (uitdager). I)e partij, die over 12 ronden van 3 min. ging, werd op punten door Schoenmaker gewonnen. Deze behield dus de titel. In de bijpartijen won Piet van Klaveren (Ned.) in 6 ronden van 3 min. op punten van de weltergewicht Robert Stevens (België) en in het zwaargewicht won De Voogd (Ned.) in 8 ronden van 3 min. op punten van de Belg George Rogiers. Wim Snoek wint In een partij over 10 ronden heeft onze landgenoot Wim Snoek Maandagavond in. Carls Court in Londen op punten gewonnen van de Engelse halfzwaargewicht Albert Finch. De overwinning van Snoek was zeer over tuigend en werd in prachtige stijl bevochten. Zeven ronden lang gaf hij een schitterende demonstratie van snel en gaaf boksen, waar bij hij zich vooral van zijn harde en accu rate linkse bediende. Daarna hield hij stand tegen het eindoffensief van Finch, die, we tend dat hij ver op punten achter stond, alles op alles zette in een vergeefse poging om een k.o. te forceren. Het programma voor de eerste, helft van de promotiecompetitie van de tweede klasse naar de eerste klasse van de KNVB ziet er als volgt uit: 31 Mei: Volendam—DFC. 7 Juni: DFC—EBOH. 14 Juni: EBOHVolendam. Bleyenberg, de midvoor van Rigtersbleek, die enkele malen in het Nederlands elftal heeft gespeeld, heeft een uitnodiging ont vangen naar Frankrijk te komen om de bekerfinale bij te wonen, welke over veer tien dagen zal worden gespeeld. Dit tevens met de bedoeling om hem te polsen of hij er iets voor voelt zich aan een Franse club te verbinden. Oatis over zijn arrestatiê De Amerikaanse journalist Williaim Oatis, die Zaterdag na opsluiting te Praag werd vrijgelaten, heeft Maandag te New York verklaard, dat, van het Tsjechische standpunt bezien, zijn arrestatie „enigs zins te rechtvaardigen was". Een vergelij king trekkend tussen Tsjechoslowakije en de Verenigde Staten zeide Oatis: „In Tsje choslowakije kunnen zekere maatstaven van journalistiek neerkomen op spion- nage". Als voorbeeld vertelde hij dat hij eens had gehoord, dat de Russen een Tsjechi sche mijn te Jackymov leidden. Toen hij op het Tsjechische ministerie van Voorlich ting een bevestiging van dit beïicht vroeg, had een functionaris gezegd: „Als ik een dergelijke vraag te Washington zou stel len, zou ik de volgende dag in de gevange nis zitten". Op de vraag, of hij de bekentenis, welke hij, volgens de Tsjechoslowaakse autoritei ten, destijds heeft afgelegd, zou bestrij den, antwoordde Oatis dat hij eerst het stenografisch verslag van de rechtzitting en hetgeen hiervan in de V.S. bekend is geworden wilde zien. De Franse scheepsofficieren, die in Le Havre in staking waren, hebben besloten het werk te hervatten. Hierdoor is een einde gekomen aan de stakingen, die gedu rende drie weken de Franse scheepvaart hebben stilgelegd. De officieren te Marseille en Rouaan be sloten Zondag weer aan het werk te gaan. De toestand in beide havens is weer nor maal. De besluiten werden genomen, nadat premier Mayer aangeboden had te bemid delen in het geschil. De officieren wensen kortere werktijd en meer verlof. De Raad van de Friese Beweging is van mening, dat in het rapport-Kingma Boltjes en het door facultatief stellen van het on derwijs in de Friese taal aan de Friese eisen ter zake van het gebruik van dt Friese taal in het rechtsverkeer en aan het onderwijsvraagstuk te kort wordt gedaan. De Friese Beweging wil deze kwesties op een demonstratief congres behandelen. Dit congres is vastgesteld op Zaterdag 6 Juni te Leeuwarden. De leiding berust bij de heer Fedde Schurer, voorzitter van de Raad van de Friese Beweging. (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 23) Maria bad, sliep voor enkele seconden in, om dan weer plotseling wakker te worden. Lysou sliep zonder te dromen, met Jo sephine aan het voeteneind, in de stilte van het kleine huis in Bois-Colombes. XXII Commissaris Gilles was de volgende och tend niet in een erg goed humeur. In de eerste plaats was het koud, zo'n echte koude dag aan het einde van de herfst, met z'n kille vochtigheid die tot op je huid en in je gewrichten doordrong, rheumatiek weer opwekte, die je tijdens het warme seizoen niet voelde. En de com missaris had een afkeer vam koude. Daarbij was die zaak-Dorsel hem niet erg duidelijk. Al zijn mooie redeneringen van de vorige avond brachten hem niet ver. Hij begreep de relaties tussen Dorsel en Favier; een vroegere inspecteur, die een beetje vlug de dienst verlaten had om zich voor eigen rekening te vestigen, en een van zijn vroegere tip-gevers. Er was een of andere kwade geschiedenis, waarin zij beiden gemengd zijn geweest; de ver klikker chanteerde de inspecteur en zij kwamen een maandelijks losgeld overeen. Goed. Dat was allemaal wel mogelijk en klopte wel. Maar dan? Was er een derde persoon op de hoogte van het geheim? Dat was haast niet waar schijnlijk. Omdat dan de derde persoon ook een van beiden, of allebei, zou chan teren. Het is wat, dat verhaal van mij, iedereen chanteert. Gilles, alleen in zijn kleine bureau aan de Quai des Orfèvres, spotte met zichzelf, terwijl hij door het raam keek naar het kleine stukje van de Seine, dat hij kon onderscheiden en dat door een lichte nevel wazig werd gemaakt als een schilderij van de impressionisten. Toch moest er wel een derde persoon zijn. Waarschijnlijk een van die beide nachtelijke bezoekers van Bois-Colombes; vast en zeker de moordenaar van Dorsel. En iemand, die niet bang was en die zoiets niet voor de eerste keer deed. Dorsel was volgens de regels der kunst gewurgd. On getwijfeld met een zijden koord. Geen enkel compromitterend spoor, geen enkele afdruk. Het slachtoffer had zelfs niet te- gengesparteld. Gilles nam de telefoon van de haak. Hallo! Is inspecteur Moreau al gear riveerd? Neen, mijnheer, ik geloof het niet Maar ik wilde u juist bellen. De hoofd commissaris vraagt naar u. Goed, ik ga naar hem toe. Hij zuchtte, sloot de la van zijn bureau weer, en ziin slechte stemming was nog verergerd, omdat hij bemerkt had, dat de doos sigaretten die hij in reserve hield, leeg was. Het ging beslist die ochtend niet zoals het moest. En als die dwaas van een Frangoise nu maar niet was uitgegaan in die vochtige koude! Ze had niet zulke sterke longen. En Gilles durfde niet al te vroeg op te bel len, omdat mevrouw Herlin naar beneden moest komen om bij de concierge de tele foon aan te nemen. Hij liep de lange gangen van het oude gebouw door, al neuriënd op de -wijs van „Parlez-moi d'amour". Dat was geen goed teken. De chef van de Centrale Recherche wachtte ongeduldig op hem. Goeden morgen, zei hij tegen hem, u moet meteen een taxi nemen en naar de Rue Pillet-Will gaan. Heltzer vraagt naar u. Heltzer?De man van de rub ber? Ja. Hjj heeft me zo juist opgebeld. Kent u hem? Zoals iedereen. Juist. U weet, dat de regering zich voor hem interesseert, heel in het bijzon der op het ogenblik. Er loopt een grote lening en Ik weet het. Prachtig. Maak vooral geen fouten. Ik ben heel tevreden, dat u zich met hem moet bezig houden. Met u bent ik gerust. Gilles was wantrouwend, iedere keer, dat de chef te vriendelijk was. Het was altijd de aankondiging van een corvée of een moeilijke opdracht. Mag ik u vragen waarom.... Ik weet het geheel niet, waarover het gaat. Hij heeft me gevraagd de persoon te zenden, die zich bezighoudt met de zaak Dorsel. „Ik heb hem daarover iets te zeg gen", heeft hij eraan toegevoegd. Dat is alles. Gilles floot eens zachtjes voor zich heen, maar sprak geen'woord. De chef keek een ogenblik naar hem. Ja.Ik beri het met u eens.Het is ernstig. Als Heltzer zich de moeite geeft zich in de zaak te mengen Hij stond op, klopte Gilles op zijn schouder Je krijgt me een mooi karweitje op te knappen, vriend. Ga er maar gauw van doorWees heel vriendelijk en heel voorzichtig. Geef hem de indruk dat de hele Centrale Recherche tot zijn beschik king staat, en kom me eerst weer opzoe ken voor je verdere stappen onderneemt. Gilles had ontzag voor weelderige bu reaux, een leger van personeel, een arro gante man in een grote leunstoel. Heltzer was één of twee milliard waard, afhanke lijk van de dag en van de fluctuaties der koersen; ongetwijfeld zou men dat aan zijn omgeving kunnen opmerken. Hij was verbaasd onmiddellijk in een bijna leeg vertrek gelaten te worden, waarvan de muren in een zacht amandel- groen geverfd waren en dat gemeubeld was met een enkele grote mahoniehouten tafel, een lage boekenkast en twee leren fauteuils van een donkerder groen. Heltzer liep heen en weer met een snelle pas. Hij was klein, mager en uitgedroogd. Zijn schildpadbril met ronde glazen was bevestigd aan zijn wiid uitstaande oren. Men zag zijn jgen slecht onder de dikke glazen. U bent commissaris Gilles? Gaat u zitten, alstublieftDaar Gilles aarzelde om in een van de twee fauteuils plaats te nemen, omdat Heltzer bleef staan: ik zelf, ik ga nooit zitten, voegde hij er aan toe. Hij bleef echter een ogenblkje voor Gil les staan, keek hem aan. U mag rokenDetectives roken al tijd, is het niet?Ik zelf rook nooit Dank u, mijnheer, dadelijk. Gilles had op een beleefde, maar ietwat droge toon gesproken. Er was in de toon van Heltzer een zekere ironie, die hij niet erg op prijs stelde. Zoals u wilt.... ik heb u om twee redenen laten komen. Een, die mij van nut kan zijn. een andere, welke u van nut kan zijnHoever bent u met de zaak- Dorsel? Hebt u een of andere aanwijzing over de moordenaar? Neen, mijnheer, nog niet. Geen enkele? Geen enkele voor het ogenblik. Heltzer bleef opnieuw voor Gilles staan. Ik veronderstel, dat men u instructies heeft gegeven en dat u toestemming hebt mij de waarheid te. zeggen? Gilles keek hem aan. Ik heb geen instructies nodig, mijn heer, om te weten wie u bent. Heltzer haalde zijn schouders op en be gon weer van het ene eind van het vertrek naar het andere te lopen. Goed. Tweede punt: dat, wat u in teresseert. Ik heb Dorsel verscheidene ma len voor particuliere zaken gebruikt. Gilles zweeg. Begrijpt u het? Uitstekend, mijnheer. U gaat vast een huiszoeking bij hem instellen. Ik denk niet dat u een of an der papier zult vinden, dat op mij betrek king heeft. Maar hij kan een afspraak met mij in een boekje genoteerd hebben, of een brief bewaard hebben van een van mijn kantoren, waarin hij wordt uitgeno digd. Ik wens, dat mijn naam niet wordt genoemd. Goed, mijnheer. Ik denk, dat het een voudig zal zijn. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6