Filiaal Stadsbibliotheek in Haarlem-Oost VISTAS^ gïoüienbeek] Vijf Heemsteedse raadsleden der VVD spraken tot kiezers „DE GELE BALLON" Kort en bondig Binnenkort belangrijke voorstellen Aankoop van drie houten hulpscholen Bijna vijf ton voor sport PlUCE HOTEL Naaidozen gevraagd voor Oude Tonge Trouwauto's GEOPEND! Jongetje verdronken in de Brouwersvaart Amsterdamse Beurs „Soepeler bestuur" in Sovjet-Unie op til Wethouder Van Houten over financiële verhouding rijk en gemeenten W. Geuzebroek 50 jaar werkzaam als tandtechnicus het verbeterde brilleglas! Burgerlijke Stand van Haarlem Koninklijke onderscheiding voor A. van Amerongen Propagandavergadering KNP in Pleemstede LUXOR P. Drupsteen gehuldigd I DINSDAG 19 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aan de Haarlemse raad zullen, zo vernamen wij, binnenkort enkele belangrijke voorstellen worden gedaan. In de eerste plaats is er een plan om in de nieuwe win kelstraat van Haarlem-Oost, de Van Zeggelenstraat, een filiaal van de Stadsbiblio theek te stichten. Vervolgens zullen B. en W. de raad een crediet vragen voor de aankoop van drie houten hulpscholen en tenslotte zijn er de projecten tezamen 450.000 gulden belopend voor verbetering en uitbreiding van de sportaccommo datie in Haarlem. Al deze voorstellen betreffen de porte feuille van Onderwijs, Kunstzaken en Lichamelijke Oefeningen, zodat we ons voor n~dere gegevens tot wethouder D. J. A. Geluk hebben gewend. Deze begon met het voor het ogenblik belangrijke punt: de aankoop van de hou ten hulpscholen, gebouwen van twee tot vier lokalen, die gemakkelijk kunnen ge plaatst worden bij bestaande scholen, die met ruimtetekort hebben te kampen. Het onderwijs in Haarlem kent deze nood-oplossing reeds op twee plaatsen: in Haarlem-Oost bij de Van Zeggelenschool, en in Haarlem-Noord bij de J. P. Coen- school. De drie hulpscholen, die nu zullen wor den aangekocht, komen in Haarlem-Oost (bij het reeds bestaande hulpgebouw), in Haarlem-Noord aan de Dinkelstraat, en in Haarlem-Zuid-West. In de laatste wijk komen vier lokalen, in de eerstgenoemde buurten twee. Waarom dergelijke noodoplossingen en geen nieuwe schoolgebouwen? zal men vragen, zoals wij dat ook hebben gedaan. Wethouder Geluk zette in antwoord daarop uiteen, dat dit niet alleen een kwes tie van geld is, maar vooral van efficiency. Men moet zich namelijk niet blind staren op de moeilijkheden, die op het ogenblik ontstaan door de grote stroom kinderen, die voor de lagere school worden aange meld. Dat is een consequentie van de hogere geboortecijfers in de eerste jaren na de be vrijding. Het laat zich echter aanzien, dat over tien, twaalf jaar de situatie weer in zekere zin „normaal" zal zijn. Wij moeten dus oppassen ook weer niet teveel schoolruimte te scheppen, al houden wij in het oog, dat er wel wat ruimer kan worden gebouwd, omdat we in de toekomst toch moeten gaan naar een verlaging van het aantal leerlingen per klas. Een van de moeilijkheden van het ogen blik is vooral, dat bij de aanmelding voor de eerste klassen der lagere scholen kleine overschotten ontstaan, bijvoorbeeld 57 leerlingen op de Beatrixschool, 56 op de Lorentzschool, de overige scholen geven ADVERTENTIE Orchestre Carlo Monti met de bekende radiozanger Eddy Canzoni spelen elke dag in de Miratnar Bar en Restaurant van het NOORDWIJK AAN ZEB Iedere Zondagmiddag Thé - Dansant vanaf 4 uur Telefoon K 1719-2345 Dezer dagen was het vijftig jaar geleden, dat de heer W. Geuzebroek Sr. als tand technicus in dienst trad bij een Amster damse tandarts. Sedert vele jaren staat hij aan het hoofd van Geuzebroeks Tandtech- nisoh laboratorium, thans gevestigd aan de Wilhelminastraat. Het jubileum zal Zater dag 30 Mei gevierd worden tijdens een bij eenkomst van de Vereniging van Labora- toriumhoudende tandtechnici in Neder land. De heer Geuzebroek werd op 15 Mei 1903 tandtechnicus bij de tandartsen Gre- vers, De Boer en Hamer te Amsterdam. In die tijd hadden de tandartsen technici in dienst. Latei- vestigden tandtechnici zich zelfstandig en tandartsen wendden zich meer en meer tot hen, waardoor 'zij geen technicus in dienst behoefden te houden. Na bij enkele tandai'tsen. zowel in Amster dam als in Haarlem, werkzaam te zijn ge weest opende de heer Geuzebroek vijfen dertig jaar geleden een tandtechnisch la boratorium aan de Harmenjansweg; in 1936 verhuisde hij naar de Wilhelmina straat 18 en in April 1946 vestigde hij zijn laboratorium in de Wilhelminastraat 65. Dit laboratorium werkt uitsluitend in op dracht van tandartsen en levert niet aan particulieren. In het verenigingsleven van tandtechnici heeft de heer Geuzebroek een belangrijke plaats ingenomen. Hij heeft geijverd voor een wettelijke regeling en zijn arbeid is be loond, want op het ogenblik kan een tech nicus zich alleen vestigen, als hij aan eisen kan voldoen. Hij moet een examen afleggen en lean zich alleen vestigen, als hij voldoet aan de bepalingen van de Vesti gingswet. Tot 1 Januari j.l. is de jubilaris voorzitter geweest van de Vereniging van Laboratoriumhoudende tandtechnici in Ne derland, die op 30 Mei in Haarlem een ver gadering houdt en daarna een huldigings bijeenkomst in restaurant Brinkmann. Toen het laboratorium in Haarlem ge vestigd werd was het het eerste in de stad. De heer Geuzebroek werkte aanvankelijk alleen en thans zijn drieëntwintig dames en heren aan het bedrijf verbonden De heer Geuzebroek is voorts vele jaren ouderling van de Gereformeerde Kerk te Haarlem en vroeger was hij celbezoeker in de Haarlemse strafgevangenis. hetzelfde beeld te zien. Die „overschotten" boven de 48 leerlingen worden nu gecon centreerd en daarvoor zal bijvoorbeeld het noodgebouw in Zuid-West worden ge bruikt. Zijn de gebouwen niet meer nodig op de plaatsen, waar zij nu staan, dan kunnen ze bijvoorbeeld gebruikt worden in de nieuwe Delftwijk tussen Rijksstraatweg en Delft laan, ten Noorden van de Jan Gijzenkade Ook daar zal zich het probleem voordoen, dat aanvankelijk de wijk bevolkt zal wor den door volledige gezinnen, waarvan het aantal kinderen in de eerste jaren nog zal toenemen en daarna weer afnemen. Zoals reeds bekend is, vervolgde de heer Geluk, zijn er reeds concrete plannen voor een Hervormde en openbare lagere school ten Westen van de Rijksstraatweg. Het is mijng edachte daar een „scholenwijk" te stichten, waar openbare en bijzondere scholen bij elkaar staan. Het voordeel daarvan is, dat niet de toe vallige omstandigheid dat men in de buurt van de ene of de andere school woont be sluit over de schoolkeuze, zoals toch vaak het geval is, maar inderdaad de principiële voorkeur voor confessioneel of openbaar o.n der wijs. In dat verband deelde wethouder Geluk nog mee, dat de afdeling Onderwijs een kaart van de stad maakt, waaruit men kan aflezen waar de leerlingen van de ver schillende scholen precies wonen. Daarmee zijn we afgestapt van het schoolruimteprobleem (een onderwerp dat uiteraard nog lang niet uitgeput is) en komen we tot het filiaal van de Stads bibliotheek in Haarlem-Oost. Men zal zich herinneren, dat de gemeen teraad in het najaar een crediet verleende voor de verbouwing van een perceel aan de Hagestraat tot wisselbibliotheek van de Stadsbibliotheek. Van daaruit zullen de filialen in de ver schillende buitenwijken kunnen worden voordien van nieuwe boeken. Daarmee bleef echter het ideaal van de directeur van de Stadsbibliotheek, een filiaal in Oost, onvervuld. Gelukkig toeval moeten wijken", meent Haarlems wethou der van Onderwijs. Geld voor sport Wat de sport betreft: B. en W. hebben besloten dit jaar viereneenhalve ton uit te trekken voor de sportaccommodatie. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar te beginnen met zeven velden in het sport complex „Noord-Akendam" aan te leggen. Verder zal 45 mille van dat bedrag wor den gebruikt voor verbetering van de ac commodatie van de gymnastiekzalen. Tenslotte zal de Sportraad, die een krachtig woord zal meespreken in de be steding van de gelden, beginnen een plan uit te werken voor een nieuw zwembad aan de Planetenlaan. Het is niet de bedoeling dat het nieuwe zwembad het bestaande aan de Delftlaan zal vervangen. Er zwemmen immers 11.500 kinderen op schoolkaarten, die ge durende drie dagen per week geldig zijn. Dat wil zeggen dat toch altijd nog per zwembad 2750 kinderen per dag komen zwemmen. Dit cijfer, dat in de toekomst nog wel zal stijgen rechtvaardigt het be staan van een derde zomerzwembad in Haarlem ten volle. De huizen, scholen en andere gebouwen van Oude Tonge zijn schoon, in hoofdzaak dank zij de hulp van 130 Haarlemse vou wen en meisjes, die met grote opgewekt heid dit buitengewoon vuile werk ver richtten. Nogmaals vraagt het Haarlems adoptie comité aandacht voor de naaidozen-met- inhoud, die Haarlem aan de huisvrouwen van Oude Tonge wil uitreiken, voorzover zij tot de getroffenen behoren. Reeds ont ving het comité aardige, keurig gevulde dozen, al of niet voorzien van een vrien delijk briefje. Maar er zijn er méér, veel meer nodig, n.l. 500 stuks. Ook lege dozen of los materiaal is welkom en dan vooral ook geld. Want het adoptiecomité wil geen enkele huisvrouw teleurstellen en het zal het ontbrekende „in het groot", dus voor delig, inkopen. Het postgironummer van het Haarlems adoptiecomité Oude Tonge luidt: 9432 en de bankrekening van de penningmeester bij de Rotterdamsche Bank. Het adres van het secretariaat is: Stadhuis, telefoon 20405. Er is ook grote vraag naar huisorgels (harmoniums), zowel voor het kerkelijke verenigingswerk, als voor particulieren. De zo spoedige totstandkoming van het i De orgels zijn bijna alle zo zwaar bescha- filiaal is in zeker opzicht een gelukkig toeval te noemen. Een pas in Haarlem be noemd onderwijzer kon op grond van de grootte van zijn gezin nog niet in aanmer king komen voor een woning. Toen hij in Haarlem eens ging rondkijken om te zien of er toch niet een oplossing te vinden zou zijn viel zijn oog op de in aanbouw zijnde winkels met bovenhuizen aan de Van Zeg gelenstraat. En zo rijpte in hem het plan om voor te stellen dat hij een bovenwoning zou krij gen (waartegen geen bezwaar bestond) en dat hij dan tevens als „concierge" zou op treden voor een in de winkel te vestigen filiaal van de Stadsbibliotheek. B. en W. hadden wel oren naar dat plan, want dat een dépendance van de Stads bibliotheek in dat nieuwe stadsdeel er in ieder geval zal moeten komen stond wel vast. Intussen zijn daarmee nog lang niet alle wensen ten aanzien van de Stadsbiblio theek vervuld. Daarbij dacht de heer Ge luk niet in de allereerste plaats aan de behoefte aan een nieuw hoofdgebouw, maar vooral ook aan de wenselijkheid het eenmaal begonnen werk aan de jeugdbi bliotheken voort te zetten, die op het ogen blik geen nieuwe lezers meer kunnen aan nemen wegens te weinig boeken en te weinig personeel. Onderwijs, kunst en sport zijn uit fi nancieel oogpunt nu eenmaal moeilijke zaken, omdat ze niet in de gewone zin van het woord „rendabel" zijn te maken. „He is maar beter om je niet teveel blind te staren op de bedragen die het uit lenen van een boek of het opvoeden van een kind of een noot muziek aan de ge meenschap kost. Mijn stelregel is „De mens gaat voor" en voor de zorg voor de mens zullen materiële voorzieningen wel eens ADVERTENTIE HAARLEM, 18 Mei 1953 ONDERTROUWD: 18 Mei, H. J. Broekhof en M. J. van- Dansik. BEVALLEN van een zoon: 16 Mei, P. J. G. van HeemsRosbach; L. C. de Mooij Zuurendonk; G. Luitenvan der Veen; G. C. E. Borgersvan der Zwet; M. P. Bur er Boon; A. P. HazelzetHazelzet; J. M. ZwanenburgBakker; 17 Mei, P. Strijbis de Voogd; M. E. Straathofde Iiaas; S. van den BosKooijman; J. BaasWestra; A. RenkemaOverdam. BEVALLEN van een dochter; 15 Mei, M. Th. JanzenGraus; 16 Mei, M. J. Otten— Hoekstra; C. M. de GrootNunnink; A. C. Prentvan Biezen; A. A. G. van Delft- Bruins; J. GeschiereHaaijer; 17 Mei, C. BlonkBreure; P. E. VadersHooglander; R. Lagerweijvan Riessen; M. E. Hoedema- kerTrotts; M. H. Kuijtde Jong; M. W. BosBuitenhuis; S. van Roozendaalvan den Heuvel; 18 Mei. M. H. Spaargaren Danko; C. Doesde Kwant. OVERLEDEN: 16 Mei, G. Lourens—Hof- ma, 61 j., Lange Herenvest; R. J. M. Wilson, 3 j., Kamperlaan; P. Kramer, 69 j.. Kamper laan; 17 Mei, P. J. M. Londeman, 18 d., Kem perlaan; J. H. Volmary, 96 j., Maerten van Heemskerkstraat; 18 Mei, A. Klootwijk van Es, 57 j.. Westerhoutpark; M. H. Jur- riëns—van Veldhuijzen, 84 j„ Ripperdapark. ADVERTENTIE Amsterdamsche Rijtuig Mij., Haarlem digd, dat herstel onmogelijk is. Vergoeding hiervoor wordt door het Rampenfonds niet gegeven. Voor menigeen betekende het or geltje een zeer belangrijke factor ;n het gezinsleven. Wie kan het comité, eventueel tegen een billijke vergoeding, hieraan hel pen? Tenslotte zij het reeds eerder aange kondigde concert in de Grote kerk, op Don derdag 21 Mei, nog eens onder de aan dacht gebracht. Tien zangkoren, met in totaal 700 zangers, zullen daar veel moois ten gehore brengen. Annie Woud en Geor ge Robert verlenen als solisten medewer king. De baten van dit concert komen ten goede aan Oude Tonge. Voor de filiaalhouder A. van Amerongen van de Coöperatie „Haarlem" was het van daag een feestelijke dag. Zijn veertig-jarige werkzaamheid bij deze verbruiksvereniging werd niet alleen gevierd met hartelijke woor den van de in zijn huis aan de Kleine Hout straat verzamelde leden van het bestuur, de directeur en enkele collega's, maar om half tien stapte ook de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, binnen, die meedeelde dat het Hare Majesteit de Ko ningin had behaagd de jubilaris te onder scheiden met de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. Mr. Cremers memoreerde in zijn speechje, dat de jonge Van Amerongen, die reeds op zijn veertiende jaar als leerling bij de Coöperatie in dienst trad, veel heeft moeten missen wat de tegenwoordige jeugd wel kan genieten, maar daar staat tegenover dat hij al vroeg liefde voor ëen vak en verantwoor delijkheidsbesef kon gevoelen. De voorzitter de heer P. van Gessel, zei dat het nu nog maar een voorlopige hulde is, de grote viering komt in October, tezamen met de andere jubilarissen en de aanstaande ge- pensionneerden van het bedrijf. Namens de collega's dankte de heer Thijs- sen van het filiaal Ramplaan de heer Van Amerongen voor de altijd prettige samen werking en voor de goede opleiding die de jubilaris altijd heeft gegeven aan jongere krachten. De heer Van Amerongen dankte inzonder heid burgemeester en bestuur voor dé mede werking verleend bij de voordracht voor een koninklijke onderscheiding. ADVERTENTIE ^NVWTVAN MAASIAG 18 tmN VRUDAG ME. DES AVONDS VAN 8.00 TOT 10.00 UUR PLEIN 10 HAARLEM Maandagmiddag is de zesjarige Robbie J. van Beelen in het water van de Brou wersvaart te Haarlem gevallen en verdron ken. Tussen drie en vier uur speelden drie jongens van vijf en zes jaar bij het water langs het Houtmanpad. Robbie van Bee len viel er in en zijn vriendjes holden naar huis. De ouders waarschuwden de moeder van Robbie die in de Dé Clercq- straat woont, waarna zij zich met de poli tie in verbinding stelde. De Radio Auto- dienst rukte uit en ging in het water bij het Houtmanpad dreggen. Na een half uur passeerde een schip per met zijn boot die van het on geval op de hoogte werd gebracht. Hij zag het lichaam van de jongen, waarna de po litie het uit het water heeft gehaald. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl,'47 96ls/t8 96% A.K.U 16314 163/ Unilever 189 189/ Philips Gloeil. 159% 160 Kon. Petroleum 309:/ 307 A'dam Rubber 94/ 94/ Holl. Arner. Lijn 136/ 134/ N. Scheepv. Unie 131/ 129/ H.V.A 100/ 101 92 91/ Amsterd. Bank 166/ 166/ Ned. Handel Mij. 158/ 158/ Rotterd. Bank 165 165 Twentsche Bank 162 162 Anaconda Copper 37»/, 37% Bethlehem Steel 52% 52/ Republic Steel 49 49 Shell Union 67% 66/ 23/ 23/ U. S. Steel 39/ 39/ De „Prawda", het officiële orgaan van de Sovjet-Russische communistische par tij, heeft in een hoofdartikel meegedeeld, dat het staatsbestuur soepeler zal gaan werken als gevolg van „recente organisa torische maatregelen", aldus meldt radio- Moskou. De maatregelen zouden de leidinggeven de organen verbeteren, onnodige instanties in het staatsapparaat verwijderen en de rechten en verantwoordelijkheden van ministers uitbreiden, aldus het artikel. Het lag geheel in de lijn der verwach tingen dat drs. M. Wijers, die Maandag avond op een vergadering van K.N.P. in het parochiehuis „Anno Santo", als lijstaan voerder voor Heemstede de eerste spreek beurt vervulde, nog even zou terugkomen op de van K.V.P.-zijde gelanceerde opmer kingen, betreffende zijn eventueel lidmaat schap van de Gemeenteraad. Volgens spre ker was deze mening gebaseerd op een wetsbepaling uit het jaar 1851, die een aan het onderwijs verbonden staatsburger wel veroorloofde in hogere colleges zitting te nemen, doch niet in de gemeenteraad. Drs. Wijers noemde deze bepaling een verouder de dwaasheid, waarvan het daaruit voort komende besluit al eens door Gedeputeerde Staten nietig was verklaard; met het ge volg, dat verschillende personen die in dezelfde positie als spreker verkeren zit ting hebben in de gemeenteraden van Hil versum, Roosendaal, Maastricht en Bloe- mendaal. Spreker achtte er geen enkel gemeente belang mee gediend, wanneer de raad zou trachten opnieuw een dergelijk besluit uit te lokken, vooral omdat in Heemstede voor de K.V.P geen wethouderszetel op het spel staat. Wanneer dit wel het geval zou zijn zal de K.N.P. haar eventuele zetel onmid dellijk aan de K.V.P. afstaan, omdat zij onder geen voorwaarde de Katholieke zaak als geheel afbreuk v/il doen. Bovendien worden op deze manier de stemmen der Katholieken behouden, die toch reeds voor de K.V.P. verloren zijn, want vele geloofs genoten gaan niet meer accoord met de samenwerking tussen K.V.P. en Partij van de Arbeid. En oppositie wordt in de K.V.P niet geduld; dit heeft spreker enige jaren geleden zelf ondervonden, toen hij om deze reden als lid werd geroyeerd. Wat de gemeente-politiek betreft merkte drs. Wijers op, dat er door de verschillende partijen wel wordt gewezen op hgtgeen tot stand werd gebracht, doch dat men angst vallig zwijgt over alles wat men verzuimde, Spreker dacht hierbij in de eerste plaats aan de geestelijke en materiële nood der jongelui, die ongetwijfeld vele van de fraaie, maar kostbare plantsoenen in Heemstede «ouden willen ruilen voor een woning. De tweede spreker was dr. J. M. A. Zon- nenberg uit Den Haag, die de komende verkiezingen van bijzonder groot belang achtte, omdat de gemeenteraden zo lang zamerhand een verlengstuk van de regering geworden zijn. Daar de K.N.P. voorlopig nog wel met: kleine fracties genoegen zal moeten nemen,-wees hij er op, dat zelfs een of twee mannen reeds in staat kunnen zijn in Kamer of gemeenteraad een geheel nieuw geluid te doen horen. Spreker oefende scherpe critiek uit op overbodige ambtelijke bemoeiingen, waar door volgens hem de woningbouw belem merd wordt. Vandaar dat de K.N.P. geen eenheid in wanbeleid begeert en er de voorkeur aan geeft, een aantal frisse cor recties op K.V.P. toe te passen. Hoewel de troepen der Vietminh plotseling de aanvallen in Laos hebben gestaakt blijven de Fransen waakzaam. Soldaten zijn bezig met het versterken van de post Muong-Sai. De afdeling Heemstede van de Volkspar tij voor Vrijheid en democratie hield gis teravond onder voorzitterschap van dr. W. G. J. ten Pas een vergadering in de nieuwe zaal van het Cafetaria-Restaurant aan de Binnenweg, waarin alle vijf Heemsteedse raadsleden van de V.V.D. het woord voer den. Deze rij werd geopend door de Heem steedse wethouder van Financiën, de heer A. J. van Houten. Hij lichtte de positie van de wethouder in het college toe als een met beperkte bevoegdheden, waarin men nochtans zijn invloed kan uitoefenen, wanneer men zich het vertrouwen van de raad waardig toont. Hij wijdde voorts aandacht aan de gemeentefinanciën „niet bezien door een rode bril; we moeten er voor waken dat dit in Heemstede ook nooit zal gebeuren" en aan de beknot ting van de gemeentelijke autonomie, voor al doordat het eigen belastinggebied tot het verleden behoort. Dit is. namelijk aan de staat gekomen, mede als gevolg van de onbevredigende financiële verhoudingen, die het tussen de verschillende gemeenten schiep. De re gering heeft nu de belangrijkste belastin gen aan zich getrokken en een deel van de opbrengst wordt volgens een vaste maatstaf (het inwonertal) over de gemeen ten verdeeld. De practijk leert echter dat de verhoudingen daarmee nog allerminst rechtgetrokken zijn. De commissie-Oud werd ingesteld om over de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten te advi seren en een weg in deze ingewikkelde materie te vinden. Een van deze adviezen was bijvoorbeeld de uitkering uit de op brengst van de ondernemersbelasting aan de gemeenten op te heffen en de gemeente in de plaats daarvan de hoofdsommen van de personele belasting en de grondbelasting terug te geven. Inmiddels stelt de regering zich echter voor als compensatie voor de huurverhoging de personele belasting aan zienlijk te verlagen, zodat daardoor ook deze oplossing weinig baat meer heeft en de zaak nog ingewikkelder gemaakt is. Sommige gemeenten menen een begro tingstekort tekort te kunnen oplossen door eenvoudig hogere rijksuitkeringen te ra men, maar Heemstede behoort daar, naar de heer Van Houten zeide, niet toe. Juist door de groter geworaen afhankelijkheid van de regering raakt de keuze van de koers voor het gemeentebeleid op zeer vele punten die van het regeringsbeleid. Vervolgens sprak de heer O. A. Brink over de middenstand en de V.V.D. Deze zette uiteen dat ook de middenstand zeer nauw bij het gemeentebeleid is betrokken en hij juichte het toe dat in het program van de V.V.D. de vrije ontwikkeling van een krachtige en zelfstandige middenstand wordt bepleit. Mevrouw J. van Nispen van Wely toonde aan dat het gemeentebeleid ook voor het huisvrouwelijk beroep van grote betekenis is en zij noemde verschei dene punten, die de huisvrouw direct aan gaan zoals de woningbouw, de inwoning als gevolg van de woningnood, het onder wijs, de volksgezondheid en de jeugdbewe ging. Na een korte pauze kwam de heer M. D. Scheer aan het woord, die de positie van de ambtenaren belichtte. De V.V.D. is voor het beperkt houden van het ambtenaren corps, maar staat naar hij zeide een zo goed mogelijke salariëring ervan voor „in tegenstelling met wat de P. v. d. A. ons in onze schoenen probeert te sdhuiven." Deze partij probeert volgens hem alles om ambtenaren, die niet tot de door haar com pleet geachte „drie zuilen" (rooms, pi-otes- tant, en modern naar socialistische opvat tingen) behoren uit de Commissie van Georganiseerd Overleg te weren. Zij ver waarloost daardoor, naar de heer Scheer zeide, een belangrijke groep. Tenslotte sprak de V.V.D.-factievoorzit ter in de raad, mr. J. H. G. Zeelenberg, over de drie belangrijkste beginselen: vrijheid, verantwoordelijkheid en verdraag zaamheid. Het zijn naar hij zeide drie be ginselen waar ieder oprecht liberaal geloof in moet hebben en die hij moet willen ver- i dedigen. I BINNENLAND Het Rotterdams Toneel geeft Zaterdag in de Rotterdamse Schouwburg de première van „Schoppenvrouw" door Rodney Ack- land onder regie van Cruys Voorbergh, met in de hoofdrollen: Charlotte Kohier, Magda Janssens en Coba Kelling. De Limburgse schilder, beeldhouwer en glazenier Charles Eyck is na een verblijf van ettelijke maanden op Curaqao via Italië op de terugreis naar Maastricht. Hij maakte in Willemstad onder meer een groepsportret van de oprichters van het Curasao's Museum. De combinatie van musici, die in ons land optreedt onder de naam „Jazz a' the Kurhaus", gaat een serie gramofooriplaten maken, die binnenkort in de handel komen. Twee moderne Amerikaanse torpedo jagers, de „Gyatt" en de „Zellars", brengen een bezoek aan Vlissingen. De twee schepen, elk metende 2200 ton, vertrekken Donderdag naar Bremerhaven. Kapitein-ter-zee Charles W. Parker, Amerikaans marine-attaché in Nederland, is benoemd tot commandant van de zware kruiser „St. Paul" in de Koreaanse wateren. Zijn opvolger is kapitein-ter-zee Charles M. Mertholf, die evenals kapitein-ter-zee Par ker tevens als marine-attaché verbonden zal zijn aan de Amerikaanse ambassade in Brussel. De minister van Verkeer en Waterstaat is bereid de voor grootverbruikers bestaan de korting op het invorderingsrecht voor postkwitanties te verhogen. Tevens zullen met handhaving van het bestaande mini mumaantal de aantallen kwitanties, waar voor de verschillende kortingen tot nu toe worden toegestaan, worden verlaagd. Bij het herstel van de dijken bij Heij- ningen is men op de resten van een uit eikenhout gebouwd schip gestoten. Het be treft hier vermoedelijk een vissersvaartuig dat omstreeks het midden der achttiende eeuw ter plaatse is gezonken. Post voor de naar Nederland terug kerende Korea-vrijwilligers, die op 17 Mei uit Korea zijn vertrokken, moet vóór 21 Mei, 26 Mei, 7 Juni en 10 Juni in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet vermelden: rang, naam, voorletters, leger- nummer, N.D.V.N., op thuisreis naar Neder land. Amsterdam. Schiphol, Militair. De Nieuw Zeelandse minister van Im migratie, de heer W. Sullivan is in ons land aangekomen. Hij zal een week in ons land vertoeven en besprekingen voeren over immigratie-aangelegenheden met minister Suurhoff. Het Dierenrampenfonds beschikt thans over f65.000. Er komen nog steeds giften binnen, echter niet zo snel, dat men op korte termijn zal kunnen overgaan tot de aan schaffing van auto's voor dierentransport colonnes. In Frascati te Amsterdam is een begin gemaakt met het veilen van de buitenplaats „Amstelrust" aan de Amsteldijk te Amster dam. Het hoogste bod was f112.000. Op 1 Juni wordt de afslag gehouden. Het congres der International Fiscal Association zal in September te Parijs wor den gehouden. Van Nederlandse zijde zullen spreken dr. H. A. Zeven over de waardering van materiële en immateriële goederen, prof. M. B. Schendstok over internationale kapi taalbewegingen, mr. K. van Antal over de waardering van het incourante aandeel voor de vermogensbelasting en mr. J. C. C. W. Hijszeler over de omzetbelasting in Neder land. De rechtbank te Amsterdam heeft de 48-jarige Hilversumse chauffeur G. Th. K. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De chauffeur had op 14 Februari de 61- jarige eigenaar van een aantal slagerijen voor diens woning- in Amsterdam-Zuid ge poogd te beroven van een actetas met 12.000 gulden'. Drie weken hechtenis en een jaar in trekking van het rijbewijs is geëist tegen een 37-jarige automobiliste uit Goes. Haar was ten laste gelegd dat zij in Hameien een brom fiets had aangereden ten gevolge waarvan een fi-jarig jongetje dat bij zijn vader achter op de bromfiets zat, was overleden. Met ingang van 16 Mei is benoemd tot voorzitter van de Algemene Rekenkamer de heer M. de Bloeme, tot dusverre lid van dit college. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse recherche heeft een twee- entwin tig jarige stoffeerder aangehouden, verdacht van oplichting. Hij stelde zich in de maand April in verbinding met winke liers en kocht op rekening van een Haar lemse firma sehilderbenodigdheden tot een bedrag van f300. Als verdacht van diefstal van een roei boot zijn twee jongemannen van achttien en twintig jaar aangehouden. Zij hadden de boot drijvende in de Oostsingelgracht ge vonden en aan een drieëntwintig-jarige monteur verkocht. Laatstgenoemde wist niet op welke wijze de jongemannen aan de boot waren gekomen. De collecte voor de sanatoria „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" heeft te Bloemen- daal f784,94 opgebracht. Op Donderdag 21 Mei zal de stemming plaats hebben voor de verkiezing van een vertegenwoordiger namens het personeel bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. De candidaten van de Unie van overheidspersoneel zijn de heren Th. Hoogestijn, R. C. A. van Stiphout en C. W. M. van Alphen. Het bouwen van vier arbeiderswonin gen voor de woningbouwvereniging Bloe- mendaal-Noord aan de Donkerelaan onder architectuur van de heer J. A. van Asdonk aldaar, is na gehouden aanbesteding opge dragen aan de heer Th. Spijker te Heems kerk. De afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen geeft op 26 en 28 Mei haar laatste ontspanningsavonden in dit seizoen. De toneelvereniging „In Vriend schap Opgericht" (I.V.O.) zal opvoeren het blijspel „De Slier van Californië". Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk on Donderdag van drie tot vier uur door George Robert luidt: Preludium en Fuga G gr. t„ J. S. Bach; Choral: „Werde munter mein Ge- müthe" (uit Cantate 147), BachDuruflé; Fuga C gr. t.. D. Buxtehude: Partita sopra: Jesu, meine Freude, J. G. Walther; Canti lena anglica fortunae, S. Scheidt; Concert d kl. t„ G. F. Handel. ADVERTENTIE PREMIèRE NEDERLAND van VRIJDAG a.s. af in Vandaag viert de heer P. Drupsteen de dag, dat hij veertig jaar in dienst is van de N V. Stork Hijsch te Hengelo, thans sedert 1932 Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haar lem. In het kantoor van de directie is de ju- gilaris toegesproken door ir. F. Rauwenhoff, die een geschenk in enveloppe aanbood. In de cantine heeft de heer Van Leeuwen, als voorzitter van het jubileumfonds de heer Drupsteen toegesproken en een geschenk overhandigd. Ook boden collega's van de af deling van de jubilaris gelukwensen aan.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9