Risicobouw aan Lorentzkade stuitte op moeilijkheden Aantrekkelijke sluitingsavond van Haarlem-Lichtstad Communisten wilden samenwerken met Partij van de Arbeid Vogelstand in „Thijsse's Hof" wordt bedreigd door toenemend verkeer Kort en bondig Vordering leegstaande huizen is overwogen maar bleek zonder zin Vanavond Judo op Grote Markt <j5rieven aan de redactie DONDERDAG 21 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 E. F. ALBRECHT ONTHULT: Mr. G. H. J. de Leeuzv: Wij leefden op het randje van de banvloek Burgerlijke Stand van Haarlem Uitspraken rechtbank Jaarverslag Haarlemse dierenbescherming Het carillon speelt HERINNERING EN SFEER Ouderavond Linschoten- school Ongeval op spoorwegover gang van Westergracht Ongeval op de Zeeweg met een motortandem De Haarlemse afdeling van de Commu nistische Partij Nederland heeft voor de aanstaande verkiezingen samenwerking ge zocht met de Partij van de Arbeid in Haarlem. Dit was een uitvloeisel van een door het communistische partijbestuur aan alle afdelingsbesturen gegeven consigne, waar bij zelfs aanwijzingen voor de tekst van het verzoek waren gevoegd. Dit onthulde de voorzitter van de Haar lemse raadsfractie van de Partij van de Arbeid, de heer E. F. A 1 b r e c h t, op een gisteravond door de Partij van de Arbeid in de grote zaal van het Concertgebouw belegde vergadering. De heer Albrecht herinnerde er aan, dat nog onlangs de Socialisten in de raad door de vertegenwoordigers van de C.P.N. voor „kapitalisten knechten" waren uitgemaakt, zodat hij uit de vriendelijke toon van het communistische verzoek opmaakte, dat de heer Proper en de zijnen de filosofie uit een van het liedje van Louis Davids „Als ik je zon niet mag wezen, laat me dan je schaduw zijn" tot de hunne hadden ge maakt. Overigens heeft de Partij van de Arbeid de missive van de C.P.N. onbeantwoord gelaten. De heer Albrecht was de laatste van vijf sprekers op deze bijeenkomst en behandel de in het bijzonder de geestelijke achter grond van het socialistische plan „Gezicht op Haarlem". Ook voor dat plan geldt het woord van Rathenau: „Ik spreek u over materiële dingen terwille van de geest." De grote gedachte van „Gezicht op Haar lem" is de gemeente en het gemeentebe stuur zo op te bouwen, dat de zelfwerk zaamheid der bevolking wordt bevorderd en door decentralisatie de taak van het ge meentebestuur over dichter bij de bevol king staande organen wordt verdeeld. Tevens worden de lijnen er in aange geven hoe blijvend te geraken tot werk voor wie werken wil en kan, en zorg voor degenen die het moeilijk hebben. Ook het besturen van een gemeente, al dus de heer Albrecht, behoeft een weten schappelijke basis. Daarom heeft de fractie van de Partij van de Arbeid aangedrongen op het opmaken van een investeringsplan, dat nu tot stand zal komen (men zie ons blad van Maandag j.l. Red.). Ook overigens had de heer Albrecht grote waardering voor wethouder Bakker, die zich een vooruitstrevend man had ge toond. Daarentegen had hij veel critiek op de „gebrekkige manier waarop de woning bouw werd behartigd: wanneer daarin thans spoed werd betracht was dat het ge volg van de zweep die door het raadslid Goedee wordt gehanteerd, zo zei de heer Albrecht. Verantwoording Voor deze spreker had wethouder Geluk een verantwoording gegeven van wat wethouder en fractie in de afgelopen vier jaar hadden gedaan. Op het conto van wethouder a p p e komen onder meer de activering van de Burgerzinlening, de Gemeentelijk sociale werkvoorziening (waarbij Haarlem aan de top staat), de oprichting van de stichting voor de industriebevordering, de hand having (tegen druk van Den Haag in) van de electriciteitstarieven en een nieuwe regeling om te komen tot een nog billijker woonruimteverdeling. In de sector van onderwijs, kunstzaken en lichamelijke opvoeding valt melding te maken van vier nieuwe openbare kleuter scholen, een nieuwe dubbele school in Haarlem-Noord en een in Zuid-West; voorts de volledige subsidiëring van zeven bijzondere kleuterscholen en de oprichting van een streekschool voor kleuterleidsters. Verder maakte de heer Geluk onder meer' gewag van de invoering van handenarbeid, gratis zwemonderwijs, kosteloze school- en werktuinen. Haarlem is voorts de eerste gemeente met een schoolpsychologisch bureau. Het U.L.O. krijgt een uitbreiding in het Noor den, bij het middelbaar onderwijs springt de bouw van het Coornhertlyceum in het oog. De studiebeurzenregeling werd uitge breid; ook in het Nijverheidsonderwijs is een nieuwe ontwikkeling gaande. In de culturele sector valt de subsidie voor muziekonderwijs en zang- en muziek verenigingen te vermelden. Voor de lichamelijke opvoeding werd een HAARLEM, 20 Mei 1953 ONDERTROUWD: 20 Mei, C. B. Lagerweij en M. S. Bloemen; W. Koster en G. A. van Steen; J. de Regt en J. M. de Wolf; J. L. Smit en J. E. H. Hofman; J. Zwemmer en G. Glazemaker; P. H. Donk en A. Haaze- broek; H. Piepenbrink en H. de Regt; B. J. Loog en G. J. Does; F. Bala en M. te Paske; P. J. Oosterveer en M. de Muijnck; H. Cramer en C. C. van de Linde; Chr. A. Jongbloed en C. F. Nieuwveen; Chr. Hak kenberg en H. S. van Zanden; A. J. van der Horst en W. A. Koopman; W. Café en C. M. S. Lode; P. H. B. de Vos en H. Zijlstra; L. G. Uijlenburg en H. S. van der Wal; G. Schous en M. A. van den Hoek: W. Karpow en M. Rood; G. Smolders en E. J. J. van Meulenaarsgraf; G. van der Kleij en J. A. West; J. Katers en N. de Vries; W. Chr. Bee- remans en A. van der Laan; L. van Velzen en E. J. A. Mooijekind; T. S. Oeij en E. de GEHUWD: 20 Mei, A. N. van der Veldt en M. J. F. Koene; M. Hermans en J. M. de Brouwer; M. Verhaegh en J. G. Moerkerk; J. J. C. Schemmekes en Z. Rietman; P. J. van der Ploeg en G. M. Bottelier; F. A. Aué en E. C. van Slooten: W. den Braber en C. M. Wijkhuise; N. M. Gieliam en G. van Zonne veld; J. K. F. Habich en C. F. Stet; J. H. Frensen en W. A. M. van Warmerdam; J. Fabriek en T. Timmer; F. J. Oerlemans en C H Zuidhoek: H. Vcthaak en M. Soer; C. Kip en H. M. Massa; J. de Bondt en M. A. BEVALLEN van een zoon: 19 Mei, A. Th. Bos—Nijssen; O. van der Valk—Kamsma; M. M. A. Gerritse—Kuijpers; M. M. Hüs- slage—de Cocq; 20 Mei, G. C. Bijster—Visser. BEVALLEN van een dochter: 17 Mei, C. B. van der HeijdeReijnst; 19 Mei, M. P. C. HeeremansHuiberts; G. J. G. Schipper Lam; 20 Mei, E. Langerak—Hirs; G. Zuider duinBoon; E. LambooSmits; J. M. Por- tegiesBroekman. OVERLEDEN: 18 Mei, W. Zaal, 21 d., Hazepaterslaan; R. J. van Beelen, 6 j., de Clercqstraat. afzonderlijke dienst opgericht, waardoor de zorg voor de sportvelden intensiever kon worden. Hieruit moge blijken, zo besloot de heer Geluk, dat de sociale en culturele zorg ons na aan het hart ligt en dat die verwerke lijkt worden tegen alle financiële moeilijk heden en beperkingen in. Vrouw spreekt Het vrouwelijk element werd vertegen woordigd door het raadslid mevrouw T. Kerkhof fP e t, die een bezielde en geestige speech over enkele specifiek vrou welijke arbeidsterreinen in de raad, zoals volksgezondheid, jeugdzorg, en zorg voor bejaarden, voor wie zij inzonderheid betere huisvesting bepleitte. Onze vrouwen hebben geleerd niet alleen te stemmen, maar ook te kiezen en te be sturen. Nederland telt thans 250 vrouwe lijke raadsleden, waarvan 170 van de Partij van de Arbeid. En er zijn twaalf vrouwelijke wethoud- sters, alle iid van de Partij van de Arbeid. Voor de pauze werd het woord gevoerd door vertegenwoordigers van de twee con fessionele werkgemeenschappen in de Partij van de Arbeid. Mr. G. H. J. de Leeuw verklaarde onder meer: „Als Katholieken in de Partij van de Arbeid leefden wij tot de stembus overwinning van 25 Juni 1952 op het rand je van de banvloek en nog wordt er jegens ons door de conservatief-Katholieken menig aardig nummertje broodroof weg gegeven." Mr. De Leeuw laakte op scherpe wijze enige in de „Nieuwe Haarlemse Courant" verschenen artikelen over „Gezicht op Haarlem" en tartte deze politieke tegen standers aan te tonen, dat in de Partij van de Arbeid enige vijandigheid jegens welke religie dan ook te vinden zou zijn. Het raadslid H. W. van der Giessen was de eerste spreker geweest met een korte toespraak, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat het thans de Protestan ten mogelijk was geworden samen te wer ken in één partij van politiek-gelijkgezin- den, die niet het verdienen aan, maar het dienen van de gemeenschap in de overtui ging dat ieder zijns broeders hoeder is, als hun ideaal zagen. De avond werd opgeluisterd door „De Stem des Volks" en het ensemble „De Gong." Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen de chef vervoer van de N.Z.H., die twee we ken geleden terecht stond, omdat zijn chauffeurs de rijtijdenboekjes niet goed in gevuld zouden hebben. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, achtte toen het tenlaste gelegde niet bewezen en eiste vrijspraak. De rechtbank ontsloeg de chef, Th. H., van rechtsvervol ging. Tevens deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen de 31-jarige werkeloze Haar lemmer E. R., die in het taveerne „de Hya cint" uit een der kleedkamers een gulden uit een tasje gestolen had. De rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf voor de tijd van vier maanden met aftrek van het voorarrest. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van één jaar ge- eist. De Haarlemse taxichauffeur P. C. G., die veertien dagen geleden terecht stond om dat hij op een troep soldaten, die in de Lange Veerstraat marcheerde, ingereden zou zijn, werd veroordeeld tot een geld boete van vijftig gulden. Tevens werd zijn rijbewijs voor de tijd van één maand in getrokken. De officier had een hechtenis- straf van drie weken geëist en de intrek king van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. Uit het jaarverslag van de dierenbescher ming'in Haarlem ontlenen wij het volgende. Het jaar 1952 is een moeilijk, maar een zeer bevredigend jaar voor de vereniging ge weest. Er vonden grote uitbreidingen en verbeteringen in het dierentehuis in de Ridderstraat plaats, zodat thans de kennels Ridderstraat 11 en 7 tezamen plaats bieden aan ruim honderd kleine huisdieren. In het afgelopen jaar was de strijd van de dieren bescherming weer in hoofdzaak gericht tégen het schromelijk gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef van diereneigenaren jegens hun dieren. Het Dierentehuis bezorgde 1153 dieren een goed tehuis. De polikliniek-speekuren voor minvermogenden hadden 1426 bezoekers. De inspectie zag nauwkeurig toe op vee transporten, tuigen van paarden, ketting honden, dierenmarkten, hertenkampen, woonwagenkampen, circussen, kermissen, enz. Vele in nood verkerende dieren werden geholpen. Honderden klachten over slechte of vermeende slechte behandeling van die ren werden door de inspectie onderzocht. De collectes in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede brachten f 7500 op. De vereniging maakte gedurende het af gelopen jaar veel propaganda om het publiek en speciaal ook de jeugd liefde voor het dier bij te brengen. Helaas staat de ver eniging nog machteloos tegenover vele wan toestanden, waarin een dierenwet verande ring zou kunnen brengen. In September hoopt de vereniging haar tachtigjarig bestaan te herdenken. Het bestuur bestaat thans uit de volgende leden: B. W. Lasschuit, voorzitter; me vrouw M. C. FahrenheitMeuffels, vice- voorzitter; mejuffrouw B. Hendrikse, secre taresse; G. Ramkema, penningmeester; me vrouw J. RechsteinerMondriaan, tweede penningmeesteresse; mevrouw S. Hillinga Boersma, commissaris; dr. E. Elzinga, commissaris. De Haarlemse stadsbeiaardier A. Peters zal op Vrijdagmorgen 22 Mei van half twaalf tot half een het carillon van de Grote Kerk bespelen. Zijn programma luidt: 1. a. Heer Jezus heeft een hofken b. Fonteijne Jesu c. Ik weet een rein kasteel d. Jubilate Bortniansky 2. Sonatine VI J. Haydn 3. Gavotte, Bourrée en Menuet, J. S. Bach 4. Priestermarsch C. W. Gliick 5. Fantasie V en VI Teleman 6. a. Mijn oogskens wenen b. Verlangen c. De zoete tijd d. Te Kieldrecht 7. a. Lieder ohne Worte 4 en 9, F. Mendelsohn b. Mazurka 14 F. Chopin 8. a. Liedeke van minne S. Abramsz b. Mooi Holland Beijerle c. 't Beijerlands boerken T. Bosman Als slot van de acties, die door de winkeliersvereniging Spaarnewoudersiraat ter gelegenheid van Haarlem-Lichtstad gevoerd zijn, hebben gistermiddag op de Hout markt zeven tot achthonderd kinderen een ballonnetje losgelaten. Dat de belang stelling voor deze wedstrijd niet gering was is niet verwonderlijk als men bedenkt dat een jongens- oj meisjesjiets voor de winnaar gereed staat. Tegen het einde van 1951 kwamen aan de Lorentzkade in Haarlem ten Zuiden van het complex bij de Slangenkruidlaan vijf blokken van samen 20 woningen ge reed, die daar gezet waren door de Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Verzicht" te Leidschendam. Het betrof hier risicobouw, dat is bouw in de vrije sector zonder overheidspremie, voor de verkoop, waartoe dit bedrijf in andere plaatsen wel gegadigden vond, maar voor dit project bleek dat uitermate moeilijk. Velen hebben sinds de voltooiing ervan met pijnlijke verbazing geconsta- Op de Grote Markt zullen vandaag en op de avond van de Luilakmarkt verscheidene attracties plaats vinden. Vanavond van half negen tot tien uur zullen leerlingen van de Sportcademie Nauwelaerts de Agé te Bloemendaal jeugdjudo tonen. Leerlingen van de Sportschool Cios en van de academie zullen verder laten zien, wat jiu-jitsu (zelfverdediging) inhoudt. Er zullen ook demonstraties en wedstrijden worden gegeven met medewerking van de judoclub Haarlem en diverse „zwarte-band-hou- ders". Het gehele optreden staat onder leiding van de heer Nauwelaerts de Agé. Morgenavond*zal de Tirolerkapel „De Alpenjagers" op het podium van de Grote Markt vrolijke wijsjes spelen en daarna zal de boerenkapel „De Hooischelf" voor de nodige vrolijkheid bij de Luilakviering zorgen. De kapellen musiceren van negen uur tot half twaalf. Zaterdagavond zullen de keurturners en -turnsters van de gym nastiekvereniging B.A.T.O. enkele demonstraties geven. Het programma wordt af gewisseld met het optreden van de accordéonclub Klavarskribo. Ook deze attracties vinden plaats tussen negen uur en half twaalf. Op de sluitingsavond van Haarlem- Lichtstad, Dinsdag 26 Mei, zal dé Haarlemse Postfanfare om tien uur een taptoe blazen. Padvinders, verkenners, padvindsters en gidsen zullen in grote getale fakkellichten dragen. Op verscheidene punten van de Grote Markt zullen potten met Bengaals vuur worden opgesteld. Om tien uur zal de burgemeester of de loco burgemeester een kort woord spreken en daarna zullen de lichten op een zeer origi nele wijze worden gedoofd. Deze plechtigheid belooft even attractief te worden als die in de avond van 13 Maart, toen de lichten ontstoken werden. „Laat ons nooit vergeten dat Natuur- en Landschapsbescherming geen stokpaardje is van een klein aantal hedonisten of we tenschappelijke ij ver aars, maar een stre ven naar levensvervulling voor iedereen en in het bijzonder de redding voor allen die geboren zijn in sombere buurten van de grote steden." Dit zijn de slotzinnen van een boekje ge titeld „Natuurbescherming en Landschaps verzorging in Nederland" geschreven door Jac. P. Thijsse. Ze sluiten tevens een reeks hoofdstukken af waarin de schrijver zich een vurig natuurminnaar en -beschermer toont. Het is niet te gewaagd van Jac. P. Thijsse te zeggen, dat hij een van de eer sten was, die het schoon van Nederland ontdekten en er geestelijk en lichamelijk in „onderdook". Hij heeft zijn bevindin gen niet voor zich gehouden en schreef samen met zijn vriend. E. Heimans, een even groot en hartstochtelijk natuurken ner, een aantal boekjes, door hem zelf ge ïllustreerd, over de duinstreken, het riet land, de bossen enzovoort. Het is daarom niet verwonderlijk dat de erkentelijkheid van zijn collega's zich uitte in de vorm van een natuurlijk geschenk. Toen Thijsse de leeftijd van zestig jaar had bereikt stond de gemeente Bloemen daal twee en een halve hectare bosgrond voor hem af en zegde bovendien nog een subsidie toe voor het onderhoud. Het werd een juweel van een tuin met een vijvër, moeras- en duinplanten en vele soorten struiken en bloemen. Tot zijn dood op 9 Januari 1945 heeft Dr. Thijsse in zijn dierbaar bezit rondgewandeld tussen bloeiende bloemen en kwinkelerende vo gels. Zijn dood heeft aan de belangstelling voor de hof echter niets afgedaan. De bioloog in spe kan men er regelmatig over de orchideeën en harlekijnen gebogen zien, of in aandacht voor de bewegingen en geluiden van vogels naar de lucht zien turen. Het is dan ook zijn ideale studieterrein, waarin hij de zeldzaamste bloemsoorten aantreft, waarvan de schoonheid hem in vele gevallen slechts zal sterken in de over tuiging dat hij geen beter vak had kunnen kiezen. Zijn pad mag in „Thijsse's Hof" dan over rozen gaan, het pad van het bestuur van de hof doet dat niet in ieder opzicht. Dat blijkt uit het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1952. Over de vogels bijvoorbeeld, zo meldt het jaarverslag, maakt het bestuur zich wel eens ongerust. Jonge nachtegalen zijn er sporadisch en de kans dat zij er vol wassen worden is gering. Er zwerven veel katten. Het toenemend verkeer in de om geving verhoogt de onrust en komt de vo gelstand ook niet ten goede. Nog bevolken tal van vogelsoorten de hof, maar hun aantal neemt af. De heer L. van 't Saint, die in alle naburige gemeenten in de broedtijd in parken en bossen de vo- gelbevol'king inventariseert, heeft zijn zor gen ook tot de hof uitgestrekt. Belangeloos inspecteert hij de zes nestkastjes en reinigt ze in het najaar opdat er optimale resulta ten bereikt kunnen worden. De nestkastjes hebben vier koolmezen en twee pimpel mezen geherbergd. Van het eerste kastje zijn drie eieren niet uitgekomen, in het vierde kastje zijn acht koolmeesjes groot gebracht. Wat de planten betreft mag men tevreden zijn. De orchideeën, de harle kijnen, het breedbladige hardekenskruid en de keverorchis bloeiden rijkelijk. Van het soldaatje en het hondskruid is het af gelopen iaar niet bijzonder veel terecht ge komen. De pirola rotundifolia heeft zich echter, dank zij de speciale toewijding van de tuinman van haar beste kant laten zien. Paardenstaarten en klimop gedragen zich nog steeds als ergerlijke woekeraars. Men zoekt nog voortdurend naar een afdoend bestrijdingsmiddel. Remstoffen durft men niet gebruiken uit angst daarmee andere planten aan te tasten. Moeilijkheden zijn er, maar het bestuur op het ogenblik nog alleen bestaande uit de heer J. W. Wiohers blijft hopen dat het „Thijsse's Hof" in stand zal kunnen worden gehou den, zodat daarmee een plekje met volko men eigen sfeer, de herinnering aan een groot natuurliefhebber, niet in vergetel heid zal raken. Een van de rustieke plekjes in „Thijsse's Hof", de plaats waar iedere bioloog zich op zijn gemak voelt. teerd dat de huizen leeg bleven staan, het geen zij uiteraard moeilijk konden rijmen met de woningnood. Het kon moeilijk uitblijven, dat ook het gemeentebestuur zich zorgen ging maken over deze onbenutte woonruimte, die ove rigens niet zoals de premiebouw van het bouwvolume was afgegaan, zodat men dit project moeilijk iets in de weg had kunnen leggen. De verkoopprijs was 27 tot 28,5 mille (aanvankelijk nog hoger en er heb ben zich in totaal vijf kopers gemeld. Meer kwamen er echter niet en het gemeente bestuur besloot dan ook enige tijd geleden om zich te oriënteren over de vraag of vor dering in dit geval wenselijk was. Hierbij zou echter een vergoeding op basis van de prijs nodig zijn en men berekende dat de gemeente deze huizen niet zou kunnen ver huren voor een prijs die lager dan 125 tot 150 gulden zou liggen. En aangezien er onder de woningzoekenden in Haarlem nie mand was, die dit bedrag zou kunnen ver wonen. zodat de gemeente in dezelfde po sitie als de genoemde maatschappij zou komen te verkeren, bleek een vordering zonder zin. Mensen, die een dergelijke huur kunnen betalen vinden altijd nog wel een oplossing zonder bij het huisvestingsbureau aan te moeten kloppen. Deze mogelijkheid voor meervermogenden tegenover de andere woningzoekenden komt wel in conflict met de billijkheid maar de overheid heeft er geen controle over. Er zijn huurders, die te veel betalen, maar die omdat ze er eens in de tijd van nood genoegen mee namen, achteraf niet bij de huur-adviescommissie, de enige die daar wat aan kan veranderen, gaan klagen. En onder deze huurders zijn er ook die in financiële moeilijkheden ko men en zich op de wachtlijst laten plaat sen om een goedkopere woonruimte te vinden. In het verleden is hier in hoofdzaak voor de aspirant bewoners vastgehouden aan de eis van economische gebondenheid aan Haarlem maar wat dat betreft is men de laatste tijd soepeler geworden, vooral met het oog op de noodzaak van een gro ter migratie-overschot. Voor deze zonder premie gebouwde woningen geldt deze eis niet, zodat de afzet ervan ook in dat op zicht geen belemmering kon ondervinden. Nu verhuren De uitermate trage gang van zaken bij de verkoop van de woningen bleef voor de gemeente een uitermate ongewenste toe stand, doch zij moest van ingrijpen afzien, omdat de zaak er niets mee op zou schieten. „Verzicht" is inmiddels tot verhuren van de woningen overgegaan voor prijzen van 150 tot 175 gulden per maand. Hier heb ben zich inderdaad ook gegadigden voor gemeld. Een woordvoerder van de maat schappij deelde ons mede dat er reeds acht huurders waren en van de zijde van het Huisvestingsbureau vernamen wij dat ook daar en bij de Incassodienst reeds aanvra gen met het oog op bewoning van deze huizen aan de Lortnzkade zijn binnenge komen. In ieder geval kan men thans gegronde hoop hebben dat deze huizen zeker de lang ste tijd hebben leeggestaan, de verhuur zal wellicht gemakkelijker worden na een ver hoging van de huurprijzen, al blijft de kloof tussen die verhoogde huren en die van deze woningen niet gering. „Gestichtsopvoeding, hoe goed ook, haalt niet bij gezinsopvoeding", aldus de heer P. C. Faber, hoofd van het gem. bureau voor Jeugdzorg te Amsterdam, die gister avond sprak voor de ouders van de leer lingen der Linschotenschool. „In het ge zin vindt het kind de onontbeerlijke liefde, die anderen dan de eigen ouders nooit kunnen uitstralen. Dubbel gelukkig het kind, dat ouders heeft die begrijpen dat opvoeding is het geven van leiding bij zijn wording tot mens". Hierbij haalde spreker aan de uitspraak van Plutarchus, dat op voeden niet is een emmer vullen, maar een haard ontsteken. Men moet het kind niet willen vormen, maar de gunstigste voor waarden scheppen voor de ontplooiing van de eigen persoonlijkheid. „Wij voeden onze kinderen op tot onze eigen rechters. Mogen zij later over ons een gunstig oor deel hebben. En laten onze meisjes en jongens vrouwen en mannen worden, die willen bouwen aan een betere samenle ving, zoals zij zich die denken en op de wijze, die zii daarvoor kiezen", zo besloot de heer Faber zijn aandachtig gevolgde en met humor gekruide toespraak. In het tweede gedeelte van de ouder avond werden enige prachtige gekleurde filmstroken vertoond van Haarlem, de Flora en de Keukenhof. Het hoofd der school vertelde iets over de Linschoten school en de gang van zaken daar en de heer J. A. van Leeuwen werd in de ouder commissie gekozen.. Tot secretaris van de Algemene Reken kamer is benoemd mr. Ch. J. M. Hens, onder toekenning van eervol ontslag als hoofd inspecteur 1ste klasse der Algemene Rekenkamer. Het woningbouwprogramma van 65.000 huizen per jaar, waar thans naar wordt ge streefd, vormt voor de Nederlandse hout industrie geen enkel probleem. Zij is boven dien in staat het hout, nodig voor het her stel van de door de watersnood veroorzaakte schade te leveren, zo heeft de secretaris van het Centraal Verbond Houtindustrie, mr. W. A. J. Timmermans, medegedeeld. De Bond van Gereformeerde Vrouwen verenigingen in Nederland heeft gisteren in Den Haag in een viertal gebouwen zijn zestiende bondsdag gehouden. Ongeveer vierduizend dames woonden de bondsdag bij. In een voorafgaande huishoudelijke zit ting werd het plan van mevr. Aschoff uit Haarlem ter ontwikkeling van een postzegel actie tot delging van de schuld op het nieuw aangekochte Bondshuis te Baarn. Ln Maart verloren tengevolge van brand vijf personen het leven en werden 26 personen door brand gewond, waarvan 16 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolgd van brand wordt geraamd op f2.423.145 'Februari f2.029.970). In Wassenaar is overleden de Röntgeno loog dr. C. Orbaan, directeur van het Cen traal Bureau voor Keuringen op Medisch- hygiënisch Gebied te 's Gravenhage. Dr. Orbaan was 63 jaar. Hij was mede-oprichter der Unitatis Studiosorum Amstelodamen- sium Senatus. Na de te Deventer gehouden aanbeste ding van de bouw van een schouwburg hebben zich moeilijkheden voorgedaan, daar de justitie vermoedde dat enige inschrijvers zich zouden hebben schuldig gemaakt aan ongeoorloofde opzet op de inschrijvings sommen. Het werk is nu gegund aan de op drie na laagste inschrijfster, de N.V. Inter nationale Bouw-compagnie te Best voor f690.000. De N.V. had ingeschreven voor f 762.000.'Het politie-onderzoek gaat inmid dels door. Verscheidene groepen uit de pharma- ceutische handel hebben reden gevonden om stelling te nemen tegen de op stapel staande wet op de pharmaceutische geneesmiddelen. Dit heeft geleid tot een nieuwe groepering in de pharmaceutische handel. Een aantal fabrikanten van pharmaceutische merk artikelen heeft een vereniging opgericht. Voorts is gesticht de Bond van Importeurs van Pharmaceutische Artikelen. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Openbare Werken van Bloemendaal, de heer A. van Geluk, is Zaterdag 23 Mei verhinderd spreekuur te houden. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het besluit van de gemeenteraad van Amsterdam, om f 500.000 beschikbaar te stellen voor de voorbereiding en het klaar maken van de aanbesteding voor het plan voor de autotunnel onder het IJ goed gekeurd. Het wijkcomité „Oud Schoten" houdt Vrijdag 22 Mei van 20 tot 21 uur weer spreek uur in de kleuterschool aan de Tesselschade- straat. Op 26 Mei zullen de kinderen van de Excursie en Sint Nicolaasvereniging „Haar lem" in een groot aantal tourinigcars een Pinkstertocht houden naar het Gooi. Er wordt een bezoek gebracht aan de Uitspan ning „Anna's Hoeve", waar de kinderen zich naar hartelust kunnen vermaken. Woensdagmorgen om tien minuten voor halfelf moesten de zesenveertig-jarige me vrouw A. Ch. E.-H. en een bestuurder van een vrachtauto bij de Westergracht (zijde Overveen) wachten omdat de bomen van de spoorwegovergang gesloten waren. Na dat de bomen omhoog waren gehaald ver trok eerst mevrouw E. per fiets en daarna de bestuurder. Midden op de overgang werd zij door de vrachtauto aangereden waardoor zij haar rechter onderbeen brak. Per ziekenauto is zij naar het Marine Hos pitaal overgebracht. De bestuurder van de vrachtauto is doorgereden. De politie ver zoekt deze bestuurder en getuigen van het ongeval zich met haar in verbinding te stellen voor het verstrekken van nadere inlichtingen. Woensdagmiddag was het echtpaar J. van G. uit Haarlem naar het Bloemen- daalse strand geweest met de motortan dem en het maakte de terugtocht over de Zeeweg. Ter hoogte van kop 90 (een kilo meter ten Westen van de watertoren) had de heer Van G. een zodanige snelheid be reikt, dat hij de macht over het stuur verloor. Het echtpaar viel en liep wonden op. Een passerende automobilist heeft de heer en mevrouw Van G. naar de Deo ver voerd. Mevrouw Van G. had een zware hersenschudding en is naar de Maria- stichting overgebracht. Vanmorgen was haar toestand gunstig te noemen. Er is geen levensgevaar. De heer Van G. had snijwonden opgelopen. Hij kon na ver bonden te zijn naar huis keren. (Verkort weergegeven) Brandgevaar. Een „wanhopige fiet- ster" doet een beroep op de mannelijke wielrijders om hun rooklust te bedwingen als ze op de weg rijden, aangezien zij reeds enkele malen vonkjes van sigaret en pijp in haar oog kreeg, toen zij achter een ro kende fietser reed. (J. B.) Luilak. Zaterdag smaken wij weer het genoegen om deze traditionele dag mee te maken. Dat deze dag door vele winke liers en bezitters van voortuinen met schrik tegemoet wordt gezien is waar schijnlijk wel bekend. De winkeliers omdat zij zelf of hun personeel enige tijd moeten besteden om hun etalageramen schoon te maken, de anderen om hun tuin weer in orde te krijgen. Zo zullen er wel meer mensen zijn die op één of andere manier last van de jeugd ondervinden die er 's nachts op uittrekt, niet om de luilakmarkt te bezoeken, maar uitsluitend om een ander schade en over last te berokkenen. Mijn vraag is nu de volgende: Is het voor die nacht niet mogelijk de jeugd te verbieden zich voor vijf uur op straat te begeven? Volgens mij zou de taak van de politie er door worden verlicht. Het is een voorstel, dat is ingegeven door de wens aan het vandalisme paal en perk te stellen. J. C. M.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13