Eerste Kamer verenigde zich met de Grondwetsherziening Fantastisch goed en lekker PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws j „Meeste ongelukken gebeuren thuis' Nieuwe golf van arbeids onrust in Frankrijk De radio geeft Vrijdag Verplichte vaccinatie tegen pokken in dienst Franse voorpost in Laos verloren gegaan Gemenebest-conferentie TocU ió het zo J DONDERDAG 21 MEI 1953 2 ABR. MEYER ZOMER- EN STRANDJURKEN Conclusie van Engelse ongevallen-enquête tanden Wit j adem 'n TIP VAN BOOTZ Drijvende hotels tijdens Britse Kroningsfeesten Arts wil deze door leverinjectie doen voorafgaan Ontdekkingen in Argentinië Namen der verongelukte „Seafury"-piloten en Proces op Sicilië Herziene conventies Frankrijk-Saarland getekend Koningin Elizabeth repeteert Woordenboek Barkas gekapseisd, 75 mensen verdronken De aarde om haar as (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren de voor gestelde Grondwetswijziging inzake de buitenlandse betrekkingen met 37 tegen 4 stemmen aangenomen, Bij de beantwoording der sprekers zei minister Beel onder meer, dat het hier ging om inlossing van de reeds in de Troon rede van 1949 gedane belofte tot uit breiding van de bevoegdheden van het parlement tot medewerking op het gebied van de buitenlandse betrekkingen en aan passing aan de zich wijzigende internatio nale rechtsorde. Met mr. Pollema vroeg minister Beel zich af of ons volk zich wel ten volle bewust is van de kentering dei- tijden, al meende hij dat er toch een toe nemende belangsteliing voor de interna tionale gang van zaken valt waar te nemen. De regering was gaarne bereid toe te zeg gen bij een komende algemene Grondwets herziening de bepalingen inzake de buiten landse betrekkingen te toetsen aan de heer sende rechtsopvattingen en de in de prac- tijk met de nieuwe voorschriften opgedane ervaringen nogmaals door deskundigen te doen onderzoeken, waarbij ook rekening zal worden gehouden met de in tweede aanleg in de Kamers gemaakte opmerkin gen. Ten aanzien van het geval, dat de Eerste Kamer, anders dan regering en Tweede Kamer, meent dat een goed te keuren ver drag afwijkt van de Grondwet en dus een twee-derde meerderheid behoeft, zei mi nister Beel, dat in dat geval de Eerste Ka mer zich eerst over dat punt zou kunnen uitspreken, zonder het goedkeurings-wets- ontwerp zelf te behandelen. Dit zou staats rechtelijk toelaatbaar zijn. Het nieuwe artikel 59 over het in staat van oorlog verklaren geeft niet minder rechten aan de Staten-Generaal dan de oude bepaling Tezijnertijd zal bij de alge mene Grondwetsherziening onder het hoofdstuk Defensie de kwestie van het be schikbaarstellen van troepen voor inter nationale militaire acties onder ogen moe ten worden gezien. De vraag of inderdaad in een bepaald geval de ontwikkeling van de internationale rechtsorde afwijking van de Grondwet in een overeenkomst vordert, ADVERTENTIE Ik schonk laatst een Tip voor twee buren, Ze bleven maar plakken, ja Uren! Vaak nog kwamen die twee En brachten kennissen mee, Nu moet ik er al stoelen bij huren! zullen regering en parlement niet in de eerste plaats aan nationale overwegingen hebben te' toetsen, maar aan hetgeen het belang van de ontwikkeling der internatio nale rechtsorde verlangt. De minister verklaarde nogmaals dat hij geen reden had destijds het „onaanvaard baar" tegenover het amendement tot invoe ring van het toetsingsrecht de bevoegd heid van de rechter om met overeenkom sten strijdige wetten niet geldend te ver klaren uit te spreken. Naar aanleiding van het door mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) aangeroerde probleem over toetsing in bezettingstijd door de nationale rechter van bezettings verordeningen aan het volkenrecht, bleek minister Beel tenslotte bereid nadrukkelijk te verklaren, dat de motivering van het veel aangevochten arrest van de Hoge Raad van 1842 onvoldoende was en deze kwestie hiermee dus geenszins afgedaan was. In zijn repliek zei mr. De Vos van Steen- wijk dat door deze Grondwetswijziging de toestand dusdanig veranderd is, dat inge val van een bezetting de Hoge Raad in beginsel verplicht zou zijn wat tot nu toe niet in de Grondwet stondbezettings maatregelen aan het volkenrecht te toetsen. Voorts meende hij dat nog geen voldoende waarborg bestaat, dat een ander bewind niet gebruik zou maken van de te ruime formulering van het artikel, dat de deur opent voor overeenkomsten die afwijken van de Grondwet. ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM iqooooooooooooooqoooooooogoooococ Er komen meer Britten door ongevallen in hun woning, dan door ongelukken op de weg om het leven. Het aantal kinderen onder de vijftien jaar, dat het slachtoffer wordt van onge vallen thuis, is groter dan dat ten prooi valt aan welke besmettelijke ziekte ook. Dit wordt medegedeeld in het jaarrap port van een permanente regeringscom missie, die werd ingesteld om zich speciaal met dit onderwerp bezig te houden. Uit het rapport blijkt dat van 1940 tot 1949 ruim zestigduizend Britten door on gevallen in hun woning om het leven zijn gekomen. In dezelfde periode verloren on geveer 48.000 personen het leven tengevol ge van verkeersongelukken. Het zijn vooral de kinderen van nog geen vijftien jaar en de ouderen van boven de vijfenzestig, die door ongevallen thuis om het leven komen. 58 procent dezer on gevallencategorie wordt thuis veroorzaakt door vallen. ADVERTENTIE Te Ostende heeft Prins Albert van Luik, de broer van Koning Boudewijn, de eed afgelegd als officier van de Belgische Marine. Foto: Prins Albert, marcherend aan het hoofd van zijn eenheid, na de eedsaflegging. Aan de gemeente-universiteit van sterdam is geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heer A. C. W. Derks te Heemstede. Inz. Heer W. V., Alkmaar, ont-v. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Cherry Brandy Een achttal, passagiersschepen, die met meer dan 2500 toeristen uit Europa en Noord-Amerika zijn gekomen, worden tijdens de kroningsfeesten gebruikt als drijvende hotels in de Londense haven. Er zijn speciale regelingen getroffen om het de passagiers van deze schepen mogelijk te maken, zonder moeilijkheden met doua ne of immigratie-beambten' van en aan boord te gaan. Twee dezer drijvende hotels zijn Neder landse schepen, namelijk de Veendam en de Rijndam, drie zijn Zweedse, twee Spaanse en een Panamees. De ruim 15.000 ton metende Veendam van de H.A.L. arriveert op 1 Juni uit Ne derland en gaat 3 Juni weer terug. Van de zeshonderd passagiers aan boord zal minstens de helft Amerikaanse militairen uit Duitsland zijn. De 15.000 ton metende „Rijndam" van de H.A.L. komt voor de Veendam aan en wel op terugreis uit Amerika, eveneens met zeshonderd passagiers. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.0*0 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Maastrichts Stedelijk Or kest. 10.30 Nederlandse liedjes en dansen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.45 Koninklijk bezoek aan Denemarken. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Piano. 13.45' Voor de vrouw. 14.00 Politie-kapel. 14.40 Platen. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Amusementsmuziek. 18.00 Mili tair vraaggesprek. 18.10 Zigeunermuziek. 18.25 Platen. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Wij vra gen uw aandacht voor.klankbeeld. 20.55 Promenade-orkest en solist. 21.35 Forum. 22.05 Kamerkoor. 22.20 Platen. 22.25 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgelspel. 11.15 Radiofeuilleton. 11.35 Alt en piano. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 13.30 Orgel en zang. 14.00 Kookkunst. 14.20 Strijkkwartet. 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 Clavecimbel- reeital. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Dansmuziek. 17.20 Muziekcauserie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 Achter de horizon. 19.00 Kinder koor. 19.15 Praatje over consumentenbelan gen. 19.30 De middeleeuwen in Frankrijk, causerie. 19.50 Koorzang. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Europa één. causerie. 20.40 Aanpassing, cau serie. 21.00 Cabaret. 21.30 Politiekapel, 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansmuziek 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen (tot 24.00). TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.1521.45 Journaal; Kamerplanten; Weeroverzicht: De klucht van de koe. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omróep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en Hammondorgel. 14.00 School radio. 15.40 Koorzang. 16.00 Litterair Muzi kaal programma. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.50 Lichte muziek. 18.10 Godsdienst, causerie. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en pers overzicht. 19.40 Platèn. 20.15 Symphonie- nrkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Padio-universiteit. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22 0022.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. Geschiedenis en tradities van de kroning. (Op 224 en 49 mj. Naar aanleiding van het wetsontwerp, houdende de bevoegdheid van de overheid cm militairen te verplichten zich aan de vaccinatie voor de eerste maal tegen pok ken te onderwerpen, heeft dr. A. C. Dro- gendijk, arts te Dordrecht, een adres tot de Tweede Kamer gericht. In dit adres wordt een pleidooi gehouden om ter ver mindering van de kans om de bekende, zeer ernstige complicatie „encephalitis postvaccinalis" (hersenontsteking na koe pokinenting), waarvan de kans weliswaar niet groot is en wel: één op drie a vier duizend inentingen, de verplichte vacci natie met koepokstof te koppelen aan de vrijwillige inspuiting met een of ander leverpraeparaat. Uit proeven was namelijk reeds gebleken, dat inspuitingen met een leverpraeparaat de genezing van encepha litis zeer gunstig beïnvloedden. Hieraan is de gedachte ontleend, dat het aanbeveling verdient dit middel ook als voorbehoed middel te beproeven. Met klem wordt' in het adres daarom in overweging gegeven de militairen, die daartoe de wens te kennen geven, in de gelegenheid te stellen deze voorbehoedende kunstbewerking te gelijk met de inenting in casu her-inen ting te ondergaan. Het adres besluit met de opmerking, dat dit te meer aanbeve ling verdient, aangezien het vraagstuk der vaccinatie geen zuiver militair-medisch vraagstuk is, maar een probleem, dat de algemene volksgezondheid raakt. „Want hoe hoge vlucht de hygiëne ook moge ge nomen hebben in onze tijd, in de strijd tegen de pokken, aldus dr. Drogendijk, komt zij op het tweede plan en is en blijft de vaccinatie het eerste en machtig ste wapen, dat wij bezitten. Daarom dient alles, wat tot de oplossing van het ence- pbalitis-vraagstuk kan bijdragen, met bei de handen te worden aangegrepen", al dus besluit dokter Drogendijk in zijn adres. BUENOS AIRES (Reuter). De Argen tijnse politie heeft tegenover de pers ver klaard, dat verbindingen zijn ontdekt tus sen Argentijnse bannelingen in Uruguay en Argentijnse „terroristen". Men had het plan gehad tegen de regering gerichte pamfletten te verspreiden met vliegtuigen, die in Uruguay zouden opstijgen. Ook hadden plannen bestaan, om alarmerende berichten via stations in Montevideo uit te zenden, een en ander met het doel om on rust te veroorzaken. Ook waren er plannen om een bomaanval op de Amerikaanse am bassade uit te voeren. De Marine-Voorlichtingsdienst heeft tnans de namen van de slachtoffers bekend gemaakt die bij de botsing tussen twee toe stellen van de M.L.D. bij Rhydwen in Noord-Wales om het leven zijn gekomen. Het zijn de 26-jarige gehuwde luitenant ter zee tweede klasse H. Statius Mulder uit Rotterdam en de 25-jarige ongehuwde luitenant ter zee derde klasse J. I'. van der Oort uit Wieringerwaard. ADVERTENTIE Extra toegevoegdeiwit, halk, phosfor, vitaminen A, B. en C. PRODUCT VAN DE NOORD-HOLLANDSE MARGARINEFABRIEKEN ZAANDIJK Door de zilverpapier verpakking heelt het licht geen nade lige invloed op de inhoud en blijven de vitamines behouden. HANOI (A.F.P.) De Franse voorpost in Laos, Moeong Hoea, 140 km ten noorden van de hoofdstad Loeang Prabang, is dooi de Vietminh bezet. Sedert haar terugtocht van Loeang Prabang naar het Noorden had de Vietminh bijna zes bataljons bij Moeong Hoea samengetrokken. Van het garnizoen van de post is nog niets bekend. Men acht het echter waarschijnlijk, dat het zich in de richting van Loëang Prabang terug trekt. Franse infanterie, gesteund door de luchtmacht, heeft Woensdag, na een strijd, die de gehele voorafgaande nacht heeft ge woed, aanvallen van de Vietminh op de post Duk He, ongeveer 50 km ten Zuiden van Hanoi, afgeslagen. Verder naar het Noorden zouden keurtroepen van de Viet minh gepoogd hebben de Franse defensie linie van de Tonkin-delta binnen te drin gen. Generaal Henri Navarre, de nieuwe Franse opperbevelhebber in Indochina, is Woensdag naar Hanoi gevlogen om het be vel op zich te nemen over het 450.000 man tellende leger van de Franse unie. Hij zal tot October, wanneer de natte moesson, die militaire operaties bijna onmogelijk maakt, ten einde is, tijd hebben om zijn plannen op te stellen. Militaire waarnemers zijn van gevoelen, dat geïsoleerde Franse bol werken zullen moeten worden opgegeven. Het was de politiek van generaal Salan, de voorganger van generaal Navarre, ver sterkte' posities te vormen, die duizenden manschappen „vastspijkerden", en een louter defensieve functie hadden. Waar nemers geloven, dat de nieuwe opperbe velhebber er goed aan zou doen deze bol werken op te geven en de vrijgekomen troepen te gebruiken voor offensieven op grote schaal. Om het vertrouwen van het Indochinese volk te winnen, aldus v?- - nemers, zou generaal Navarre de nat: strijdmachten een grotere rol moeten bedelen. De 34 laatste medewerKers van de Sicili- aanse bandietenkoning Salvatore Guiliano zijn Woensdag in Palermo in een massa proces veroordeeld tot in totaal 627 jaar gevangenisstraf. Twee bandieten kregen levenslang. Zij worden verantwoordelijk gehouden voor het doden van ruim 100 politiemannen en honderden andere mis daden. In de rechtszaal stonden moeders, vrou wen en zusters van de verdachten achter een haag van politiemannen. Zij barstten uit in luid weeklagen bij het vernemen van de uitspraak. Drie Juni begint te Londen een bijeen komst van ministers-presidenten der Britse-Gemenebeststaten, die een week zal duren. De besprekingen, die door Chur chill zullen worden geleid, zullen een be sloten karakter dragen. Er zal worden gesproken over de jongste ontwikkeling van de Sovjet-Russische Bui tenlandse politiek, West-Europa, het Mid den- en Verre Oosten en Zuid-Oost-Azië. De Britse minister van Financiën Butler zal ter conferentie verslag uitbrengen van de besluiten, genomen op de in December gehouden economische gemenebest confe rentie. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, en de premier van Saar land, Hoffmann, hebben Woensdag zes herziene conventies getekend, die Saarland grotere zelfstandigheid op het gebied van de politiek, de economie en de rechtspraak geven. Minister Bidault verklaarde dat in de conventies rekening is gehouden met een toekomstige Europese status voor Saarland. Over de voorgestelde Europeanisering zal de bevolking van Saarland zich recht streeks moeten uitspreken, aldus de Franse minister, die zeide te hopen, dat de Frans- West-Duitse besprekingen over Saarland weldra met meer succes zullen worden voortgezet. Premier Hoffmann verklaarde dat zijn regering alle reden heeft om ingenomen te zijn met de nieuwe conventies. Koningin Elizabeth is in Buckingham Palace thans dagelijks haar „rol" bij de aanstaande kroningsplechtigheid aan het instuderen. Veel tekst behoeft zij niet uit het hoofd te leren, want zij zal in totaal slechts 34 woorden hebben te zeggen ge durende de plechtigheid van tweeëneenhalf uur, namelijk de antwoorden op de door de aartsbisschop van Canterbury voor te lezen eedsformules. Wel moet zij echter vele handelingen en bewegingen instu deren, die zonder aarzeling en in het juiste tempo moeten worden uitgevoerd, wil de gang der plechtigheid niet verstoord wor den. Een extra moeilijkheid wordt de Koningin bij haar bewegingen opgeleverd door de zwaarte van haar kledij en door de lange sleep, waarmee bij het voorschrijden gemanoeuvreerd moet worden. PARIJS, (Reuter) Een nieuwe golf 'van arbeidsonrust is in Frankrijk merk baar. Vakbondsleiders verklaren, dat de regering niet voldoende aandacht aan de omstandigheden van de arbeiders schenkt, daar er in het program van premier Mayer voor financiële hervormingen in het geheel niet gerept wordt van loonaan- passingen. De jongste „waarschuwingsstaking" van 24 uur is die van Woensdag. 110.000 ar beiders in de gas- en electriciteitsbedrij- ven legden het werk neer. De regering maakte gebruik van haar bevoegdheid om het belangrijkste personeel te gelasten aan het werk te blijven teneinde de minimum voorziening te waarborgen. Aan het bevel, dat voor ongeveer 5000 man gold, is over het algemeen gehoor gegeven. De stakers eisen hoger basisloon en een vaste aanstelling voor personeel in tijde lijke dienst. In Parijs en vele plaatsen in de pro vincie zat men met lage druk op het gas. In sommige plaatsen was men plotseling van licht verstoken. Meer dan een jaar lang hebben zich in Frankrijk geen grote stakingen voorge daan. De jongste arbeidsonrust wordt voor namelijk geweten aan ontevredenheid over de groeiende werkloosheid en een stijging van de kosten van levensonderhoud. Woensdag heeft de minister van Arbeid bekend gemaakt, dat de werkloosheids uitkering binnenkort verhoogd zal wor den. Volgens de officiële opgave bedraagt het aantal werklozen op het ogenblik 75.000. Een groot aantal personen, vooral in de textielindustrie, werkt korter dan normaal. Op het congres van de Internationale Kamer van Koophandel te Wenen is be kendgemaakt, dat in Augustus een nieuwe uitgave zal verschijnen van het door de Kamer uitgegeven achttalige woorden boek met 2500 vaktermen op het gebied van distributie en reclame. Voor het eerst is hierin het Nederlands opgenomen. De andere talen zijn: Frans, Duits, Engels, Spaans, Portugees, Italiaans, Zweeds. NIEUWE JAPANSE REGERING De Japanse premier Josjida heeft Don derdagochtend zijn vijfde kabinet ge vormd. De nieuwe regering telt zes nieuwe ministers. De andere hadden a.llen reeds zitting in het vierde kabinet Josjida. En kele ministers uit de vorige regering- Josjida hebben evenwel nieuwe porte feuilles toegewezen gekregen. Okasaki blijft minister van Buitenlandse Zaken. A.F.P. meldt uit Dacca (Bengalen) dat 75 personen verdronken zijn, toen een bar kas, waarmede honderd passagiers werden vervoerd, op de rivier de Sitalakha, onge veer dertig kilometer ten Zuiden van Dacca, omsloeg. De 25 andere passagiers konden worden gered. Het omslaan der boot werd veroorzaakt door een hevige storm. 47. Niet wetend, dat Joris hen beluister de, zetten onze speurders hun gesprek met professor Bottebleker voort. „Wij zullen dat handvis wel voor u terugvinden", zei Pat bemoedigend, „daarvoor moeten wij alleen maar weten, waar is de handvis?" Ja, zei de geleerde, „waar is de handvis?" „Daar waar dat dief hem gebracht heeft", antwoordde Pat scherpzinnig. „Wel", zei Panda, „Joris zal de vis natuurlijk naar iemand brengen, die er veel geld voor over heeft, dus naar een geleerde, zoals u, pro fessor". Achter de struiken knikte Joris prijzend. „Goed gededuceerd, manneke", mompelde hij. Toen spitste hij opnieuw de oren, want professor Bottebleker maakte een opmerking, die ook voor hein van be lang was. „Professor Mekker, Bokslraat 8, is iemand, die er veel voor over zou heb ben, om een handvis te bezitten", zei de geleerde. „Bedankt voor de tip", mompelde Joris, het adres opschrijvend. „Mooi", zei Panda, „dan denk ik, dat„Niet den ken...., HANDELEN!", viel Pat hem in de rede. „Ik deduceer, dat Joris dat vis aan de meestbiedende wil verkopen. Pro fessor Mekker wil er veel voor geven; con clusie: Joris is naar professor Mekker ge gaan". Onder het spreken trok hij Panda in snelle vaart met zich mee. „Jij 'trekt al tijd MIJN co&elusies!", riep Panda bitter. Tekst. In het vervolg zal de woordelijke tekst van belangrijke redevoeringera over buitenlandse aangelegenheden, ge houden door de Britse premier of de leider der oppositie, terstond na het uitspreken naar de Britse ambassade te Washington worden geseind. Dit heeft Churchill in het Lagerhuis op gestelde vragen medegedeeld. Kroningsgeschenk. De Britse expeditie die een poging is gaan ondernemen om de Mount Everest te „veroveren", hoopt- het nieuws van haar slagen als „kro ningsgeschenk" aan Koningin Elizabeth te zullen kunnen aanbieden. Men wil trachten het zo in te richten, dat, wan neer het gestelde doel bereikt wordt, Koningin Elizabeth daarvan het eerste bericht zal ontvangen. Handdrukken. Mamie Eisenhower, de echtgenote van de Amerikaanse presi dent, zal voortaan bij de middag-ont vangsten van vrouwelijke bezoekers in het Witte Huis geen handen meer schudden maar van een verhoging naar de voorbij trekkende bezoeksters wui ven en nu en dan een enkel woord met haar wisselen. Tot nog toe nam het handdrukken bij de ontvangst yan soms duizenden vrouwen uren in beslag, waardoor buiten het Witte Huis soms ernstige verkeersmoeilijkheden ontston- den. Verzet. Niet minder dan 155.000 Belgen zijn indertijd erkend als gewapende verzetslieden. De regering vindt dit getal wel wat hoog en heeft thans een wetsontwerp ingediend tot herziening van het „statuut van de gewapende weerstand", waarbij strengere normen zijn aangelegd. Ook zou de regering de hoge raad van het verzet willen ont- binden,welke als overkoepelend lichaam optreedt. De raad wordt veelal verwe ten, niet geheel onpartijdig te zijn en in hoofdzaak linkse organisaties als verzetsbeweging te erkennen. Stem van Amerika. Raymond Swing, de bekende radiocommentator, die de af gelopen twee jaar in dienst van het „State Department" voor „De stem van Amerika" heeft gesproken, is afgetre den. In zijn ontslagbrief beschuldigt Swing het ministerie ervan, dat het „ruggegraatloos in gebreke is gebleven om zijn eigen staf bij te staan" geduren de het onderzoek dat de commissie-Me Carthy bij „de stem van Amerika" heeft ingesteld. Volgens Swing is de organi satie „tengevolge van lasterlijke aan vallen op haar integriteit zodanig ver lamd, dat zij misschien niet meer zal herstellen". Maanraket. Dr. Meyer-Cords, lid van de Duitse vereniging voor onderzoek van het heelal, heeft op een congres van ge leerden op het gebied van raketten, te Diisseldorf verklaard dat voor het zen den van onbemande raketten naar de maan geen moeilijke technische vraag-- stukken meer behoeven te worden op gelost. „Het is nog slechts een kwestie van geld", verklaarde hij. Belegering. Een kléine Australische poli-, tiepatrouille, die op weg was gegaan om een geschil tussen twee stammen in Papoea (Australisch-Nieuw-Guinea) bij te leggen, is door honderden inboorlin gen aangevallen. De politiemannen' groeven zich in en wisten zich staande te houden. Een der belegerden wist uit' te breken en stelde de autoriteiten in kennis van het gebeurde. Er worden maatregelen genomen om de patrouille te ontzetten. Staking. Tengevolge van een staking bij haar fabriek te Canton in de Ameri kaanse staat Ohio, heeft de „Ford Motor Company" in de V.S. 85.000 werknemers tijdelijk moeten ontslaan. Sterren. Bestuurders van taxi's in Moskou, die 200.000 kilometer hebben afgelegd zonder dat er noemenswaardige herstel lingen aan hun auto's moesten worden verricht, zullen voortaan het recht heb ben een-rode ster op hun mutsen te dra gen, aldus meldt Radio-Moskou. Straaljager. Bij Rastatt in de Franse zone van West-Duitsland is Woensdag een Franse straaljager verongelukt. De pi loot, een Franse luitenant, kwam om het leven. McCarthy. Senator Joseph McCarthy heeft Donderdag plotseling het horen van personen over de handel tussen Oost en West doen opschorten, daar hij zich voor een algeheel onderzoek zijner gezond heid in het marinehospitaal te Washing ton zal laten opnemen. Van de zijde zijner medewerkers is verklaard dat er „niets ernstigs" met de senator aan de hand is. ADVERTENTIE WANNEER deze rubriek was toegerust met een illustratie, die de tekst in voorkomende gevallen kon verduidelijken, zou u dit een stuk in verveling schelen en ons veel moeizaam geprevel. Want weinig dingen laten zich zo moeilijk onder woor den brengen als de samengestelde bewe gingen der planeten. En daar gaat het vandaag over. Maar komaan, niet langer getreurd, vooral niet nu wij u het werk wilden laten doen. We willen daarbij aantonen dat de aarde, die éénmaal per dag om haar as draait, dit in 365 1/4 dag 366 1/4 maal doet. Vóór we met de verklaring starten, mogen we de wellicht wat zonderlinge vraag stellen, of bij u de lamp boven de eettafel hangt? Dan is het goed. We moeten ons dan voorstellen dat de lamp de zon is, dat u de aarde verte genwoordigt en dat de omtrek van de tafel de baan is die u de aarde om de zon gaat beschrijven. Wilt u een béétje op de aarde gelijken, dan dient u de wandeling om de tafel af te leggen terwijl u 365 1/4 keer om uw as draait. Deze duizelingwekkende toer wil den we u besparen, maar misschien bent u wel bereid het 5 maal te doen, althans in gedachten? Welnu, we nemen aan dat u aan de lan ge kant van de tafel staat, met uw gezicht naar de lamp. Draai nu éénmaal om uw as en loop naar de korte kant van de tafel, terwijl u zich zó opstelt dat de lamp weer(Naflruk verboden) in uw gezicht schijnt. Hoeveel keer heeft u dan om uw as gedraaid? Precies 11/4 maal, want u heeft éénmaal zelf gedraaid én u bent de hoek van de tafel omgegaan, dat is nogmaals een kwart cirkel. Begeeft u zich op dezelfde manier naar de volgen de lange kant van de tafel en stelt u zich weer zodanig op dat het lamplicht vol in uw gezicht valt, dan heeft u in het geheel 2Vz slag gedraaid, namelijk tweemaal om uw as plus de halve tafel. Naar de volgende korte kant gaande heeft u aldus 3 3/4 slag gedraaid en wanneer u eindelijk op uw uitgangspunt bent gekomen, blijkt dat u viermaal zelf om uw as bent gekeerd en dat één draaiing werd veroorzaakt door de wandeling om de tafel, waarbij u er voor zorgde dat het lamplicht steeds in uw gezicht viel. Welnu, datzelfde vindt plaats tijdens de wandeling van de aarde om de zon. Niet minder dan 3651/4 maal draait de aarde om haar as en één wenteling wordt veroor zaakt doordat de aarde een cirkelvormige baan om de zon beschrijft, zodat er in een jaar tijds 3661/4 aswentelingen worden volbracht. Nu moeten we ook nog vertellen van een dier dat alle mogelijke moeite doet om door een ander te worden opgegeten. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2