„Haat en vrees bedreigen de vrijheid in de Verenigde Staten" Geen spoor van bewijs voor McCarthy's beschuldigingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grote Drie Melk morgen duurder Ontsnapte gevangene aangehouden Nieuwe ramp in V.S.: 5000 gezinnen dakloos Koninklijk Paar uit Denemarken terug George F. Kennan doet ernstige waarschuwing horen Britse tegenspraak: Scheepsramp in Pakistan; minstens 30 doden Het woord is aan... Pinay wil wèl Belgisch Benelux- pleidooi voor de UNO Duitse animo voor Europese leger Warm weer ZATERDAG 23 MEI 1953 Prijsstijging van een cent Bezoek maakte grote indruk „Eenvormigheid, anti-intellectualisme en McCarthy-isme" zijn de boze krachten die verdraagzaamheid verstikken Niets gebleken van troepen vervoer voor Peking-China Bonn waarschuwt Naguibs Duitse adviseurs Ambassadeur Bohlen ook naar de Bermuda's? De Franse kabinetscrisis Mits hij nog grotere volmachten krijgt dan Mayer verlangde Vier ex-ministers in F inland vervolgd 67e JAARGANG No 266 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Haarlems Dagblad 267e JAARGANG No 113 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN HET GESCHIL tussen Britten en Amerikanen is een gelukkige wending ge komen doordat president Eisenhower de Britse en Franse minister-presidenten heeft uitgenodigd tot een conferentie op de Ber muda-eilanden. Niet alleen in UNO-krin- gen maar ook in de Europese hoofdsteden hoopt men, dat deze bespreking tot een conferentie met de Sovjetregering zal lei den. Dat een woordvoerder van de Ameri kaanse regering heeft verklaard, dat zij zich niet bij voorbaat daartoe verplicht, duidt eigenlijk alleen aan dat men het over dc wijze van beleidvoering eens moet wor den. Ongetwijfeld zou voor de Westelijke deel nemers een dergelijke vier mogendheden- conferentie reeds zeer belangrijk zijn ter peiling van de werkelijke inzichten en voornemens van de nieuwe Russische rege ring. Onderwerpen, die daarin aan de orde zouden komen, zouden zeker Korea en het conflict in Indo-China zijn. Misschien is het denkbaar dat ten aanzien van Korea de Russen verdere toeschietelijkheid zouden tonen eer omstreeks half Juni de conferentie van het drietal op de Bermu da's zou beginnen. Dat is alleen een gissing, evenals de mogelijkheid dat zij nu al tege moetkomend zouden worden inzake het vredesverdrag met Oostenrijk. Natuurlijk hoopt men in Bonn op goed resultaat in zake hereniging der gescheiden delen van Duitsland. Maar dergelijke veronderstellingen lopen alle op de ontwikkelingen van zaken voor uit. Voorlopig wordt alleen nog maar een conferentie der drie Westelijken aangekon digd, die hun onderlinge verstandhouding zal moeten ten goede komen en hopelijk een „voorronde", om die sportterm maar eens te bezigen, zal blijken te zijn. Zelfs van de tijdsaanduiding half Juni is men overigens nog niet zeker, want de Franse Nationale Vergadering heeft juist dit ogenblik gekozen om maar weer eens de regering ten val te brengen en het is nog de vraag of er half Juni al een nieuwe zal zijn. Mocht zij er wezen en mocht men daar op de Bermuda's inderdaad besluiten tot pratcn-met-Rusland, dan mag men de da tum daarvoor wel op korte termijn stellen, anders is die volgende Franse regering mis schien ook alweer gevallen. Het spijt ande ren en mij, met onze warme sympathie voor Frankrijk en het Franse volk, maar men kan de politieke vertoningen in Parijs niet meer au sérieux nemen. Misschien lukt het vormen van een nieuwe Franse rege ring nu evenwel vrij vlug, omdat de z.g. Gaullisten (die eigenlijk geen Gaullisten meer zijn, want hun leider heeft hen in de steek gelaten) tegen René Mayer gestemd hebben op het kennelijke motief, dat zij nu zelf wel eens in een regering willen zitten. Het is geen indrukwekkende groep; zij maakt de indruk van zevenentachtig toneelfiguren op zoek naar een auteur. Maar haar streven naar het bewind, dat haar vroegere chef verbood, biedt andere partijen een nieuwe kans op het in elkaar knutselen, van een nieuwe combinatie, hoe onevenwichtig die dan ook allicht weer zal zijn. Dat René Mayer eventueel als démissio- nair minister-president naar de Bermuda's zou gaan is misschien niet onmogelijk,maar het zou het gezag van Frankrijks vertegen woordiging zeker schaden en hem trouwens verplichten om voortdurend naar zijn op volger te verwijzen. Zeker zal de conferentie van Juni er vooral toe moeten dienen om nieuwe een heid van beleid tussen Britten en Ameri kanen te vinden. Dat president Eisenhower het initiatief ertoe genomen heeft bewijst in elk geval reeds dat hij onder de indruk is gekomen van de in Europa heersende overtuiging, dat men iedere kans op vrede te baat moet nemen. Want dat is niet al leen het standpunt van Churchill en de zijnen, met de grootste instemming ge steund door de oppositie in het Lagerhuis, maar het is de opvatting van Amerika's Europese bondgenoten.(Wij rekenen Groot- Brittannië tot Europa al is het een eiland; het ligt er vlakbij en is geen werelddeel op zichzelf.) Winston Churchill heeft duidelijk ge maakt dat hij, om geen enkele kans op het bereiken van resultaat met de Russen uit te sluiten, eerst het terrein zou willen ver kennen en zich in eerste instantie desnoods met zeer beperkt resultaat tevreden stel len. Men zou, na een aldus beleidvol en voorzichtig toegepaste aanvangsphase, in een volgende conferentie op goede grond slag verder kunnen gaan. Hij houdt aldus rekening met het feit dat wederzijds wan trouwen bestaat: niet alleen van het Westen jegens de Russen, maar ook van de Russen jegens het Westen. Men kan dat laatste ongehoord of belachelijk of alleen maar onbegrijpelijk vinden, maar dat verandert niets aan het feit. Het Russische wantrou wen jegens het Westen is trouwens veel ouder dan het Sovjet-régime: het dateert van eeuwen her en is in de moderne ge schiedenis evenzeer opnieuw beïnvloed door Napoleon's /rocht naar Rusland in 1812 en de inval der Duitsers in 1914 als door de aanvalspogingen op Rusland na de eerste wereldoorlog en de invasie van Hit ler's leger in 1941. Het is de vraag in hoeverre de Ameri kaanse regering bereid zal blijken met de door de Engelsen voorgestelde tactiek van beleidvol onderhandelen, zich aanvankelijk tevreden stellend met punten van overeen stemming, al zijn die nog van schijnbaar ondergeschikt beiang, accoord te gaan. Het standpunt van president Eisenhower's raadgevers zal hierbij van groot belang wezen, want onder hen zijn er die de er varing van diplomatieke onderhandeling bezitten, die de president die een mili tair en geen staatkundig verleden heeft mist. Het zou een zeer geruststellende uit werking in Europa hebben als ter confe rentie der Grote Drie, of wellicht al eerda r, duidelijk bleek dat hier niet een figuur als senator MacCarthy invloed kan doen gel den. Het zou, zoals wel gebleken is, ook voor talloze Amerikanen een geruststelling zijn. R. P. Ter gelegenheid van de kroning van Koningin Elisabeth van Engeland houdt de Church of England in Haarlem een speciale dienst op Zondagmiddag 31 Mei in de Oud- Katholieke kerk aan de Kinderhuissingel. LUILAKMARKT. Kijkje van vest op singeléén keten -van bloemen en licht, weerspiegeld door het roerloze water van de gracht, van de Van Eedenstraat tot aan de Lange Brug toe. De drukte was bijzonder groot maar de koopkracht allerminst evenredig, zeiden de kooplui vanmorgen bij het scheiden van de markt. Met ingang van morgen, Zondag 24 Mei, zal de melkprijs in de gemeenten Haar lem, Beverwijk, Bloemcndaal, Haarlem- merliede, Haarlemmermeer, Heemstede, Heemskerk, Velsen en Zandvoort met een cent per liter worden verhoogd. Het besluit daartoe is genomen door de onlangs herrezen Algemene Vereniging voor Melkvoorziening (A.V.M.), waarin de georganiseerde veehouders, zuivelfabrieken en slijters samenwerken. De prijsverhoging moet niet zozeer worden gezien als een gevolg van het vrij laten van de melkprijs, maar als een in de zomer normale stijging. De losse melk wordt nu 23 cent per liter, de karnemelk zestien. De prijs van flessen- melk en melkproducten ondergaat even eens een verhoging met een cent. De Bul gaarse yoghurt komt van zestien op acht tien cent. De prijzen van room, kindermelk, choco lademelk en vanille- en chocovla onder gaan geen wijziging. De 26-jarige Van Oost, die Woensdag avond uit de Bijzondere Strafgevangenis te Schevemngen wist te ontvluchten, is Vrijdagmiddag in Hoogeveen aangehouden. Hij is naar de gevangenis in Scheveningen teruggebracht. Langs de grens tussen Louisiana en Texas zijn gisteren door overstromingen meer dan 5.000 gezinnen dakloos gemaakt. Naar schatting is voor 100 millioen dollar schade aangericht. De overstroming gaat met zware stormen gepaard. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Vrijdagmiddag om half twee na een prachtige vliegtocht en rustig zomerweer uit Denemarken op Soesterberg aangeko men. Het Koninklijk Paar is direct na de landing naar het paleis Soestdijk vertrok ken, vanwaar zij het volgende telegram aan de Koning en Koningin van Denemar ken zonden: De vriendelijke en warme verwelkoming door u en het Deense volk zal altijd on vergetelijk voor ons blijven. Wij danken u uit het diepst van ons hart vopr al uw gast vrijheid en voor alles, dat u deed om de vriendschap tussen onze volken te verster ken. Wij waren verheugd zoveel van uw mooie land te zien en van het prachtige werk, dat daar verricht wordt. (w.g.) JULIANA en BERNHARD In een nabeschouwing uit Kopenhagen schrijft een speciale A.N.P.-verslaggever: Men mag zonder overdrijving zeggen, dat het Koninklijk bezoek aan Denemarken een groot succes is geweest en dat ons Vorstenpaar hier in drie dagen een zeer grote populariteit heeft verworven. Niet het minst heeft daartoe bijgedragen de rede, die de Koningin Donderdag in de universiteit te Kopenhagen heeft gehouden. Het grote blad „Politiken" wijdde er een hoofdartikel aan onder de titel „Een Koningin en een paragraaf". Het blad doel de daarbij op de voorstellen tot wijziging van de Deense grondwet, die het mogelijk zullen maken, het land wat meer armslag te geven bij het aangaan' van internatio nale betrekkingen. Merkwaardig is dat dit blad dat over het algemeen tot dus verre een wat stroeve houding had aange nomen ten aanzien van de Europese een heid na de rede van de Koningin ken nelijk zijn standpunt wat gewijzigd had. Treffend is ook, dat de Nederlandse le gatie na de universiteitsrede enige keren door Deense kranten is opgebeld met de vraag, of zij er voor kon zorgen, 'dat Ne derland ingelicht werd over de diepe in druk die het bezoek van Koningin en Prins aan dit land gemaakt heeft. (Van onze correspond"vt te Washington) George F. Kennan, een Amerikaans diplomaat van wiens grote eruditie de huidige regering niet langer gebruik wenst te maken, heeft een waarschuwende stem doen horen. Tien jaar lang heeft Kennan in totalitaire landen gewoond en het laatst was lij.) ambassadeur te Moskou. Hij heeft gezien waartoe de half-godsdienstige cultus van politieke emotie de massa brengen kan. Hij heeft waargenomen waartoe de mens komen kan, wanneer haat en vrees voor al het onbekende worden aangekweekt en wanneer anti-intellectualisme en eenvormigheid als deugden worden aangeprezen. Kennan heeft gewaarschuwd, omdat hij zij het nog vaag en los-georganiseerd krachten in Amerika aan het werk ziet, die funest kunnen worden voor de vrijheid en verdraagzaamheid, krachten, die kunnen leiden tot geestelijk provincialisme en culturele isolatie. Walter Lippman, de bekende Ameri kaanse commentator, heeft eens van Ken nan gezegd: „Hij is onze regeringsambte naar met de grootste kennis en hij is onze geleerde met de grootste ervaring". De rede, die Kennan dezer dagen heeft uit gesproken op een universitaire bijeen komst in Amerika, leek mij een goed stra mien om op door te borduren, nu ik in dit artikel een poging wil doen, om een gevaar aan te wijzen, dat alleen kan wor den afgewend, indien Amerika tot mobili satie overgaat: Tot mobilisatie van zijn krachten ten goede. De strijd tegen gebor neerde geestendrillerij is zeker niet hope loos: Het beste deel van de Amerikaanse pers en verscheidene religieuze en univer sitaire milieu's leveren stoottroepen, die verbeten zullen vechten. Maar het is een strijd op leven en dood en men zou gees telijk blind zijn, indien men de machten onderschatten zou, die van binnenuit dit land van de vrijheid bedreigen. Van welingelichte zijde te Londen is Vrijdag verklaard, dat een diepgaand onderzoek vanwege de Engelse regering naar de juistheid van de beschuldiging, dat Britse schepen vorig jaar Chinese commu nistische troepen hebben vervoerd, „geen spbor van bewijs" heeft opgeleverd. Het onderzoek werd gelast, na verklaringen, af gelegd voor de subcommissie van onderzoek van de Amerikaanse senaat waarvan senator MacCarthy voorzitter is. MacCarthy zeide, dat twee Britse schepen van een firma in Hongkong in 1952 Chinese communistische troepen langs de kust hadden vervoerd. Geen formeel antwoord Een woordvoerder van het Foreign Offici heeft verklaard, dat Engeland niet zal ant woorden op MacCarthy's beschuldiging. Naar men meent, is hierop Donderdag door de beschuligde firma zelf een afdoend ant woord gegeven. In officiële kringen te Londen hebben de beschuldigingen, dat de handel van Enge land met China is toegenomen, verbazing gewekt. De totale Britse uitvoer en invoer naar en uit China in het afgelopen jaar wordt geschat op 7,5 millioen pond sterling of op 0,1 procent van Engelands buiten landse handel. De Britse voorlichtingsdienst bestrijdt ook de cijfers welke een lid van MacCar- ty's subcommissie, Robert Kennedy, heeft gegeven. Deze had gezegd, dat in de eerste 3 'A maand van dit jaar honderd verschil lende Britse schepen handel hadden ge dreven met communistisch China. Kennedy heeft, zo wordt in de Britse ver klaring gezegd, het aantal schepen verward met het aantal keren, dat Britse schepen communistisch-Chinese havens hebben aangedaan. De grote meerderheid van deze schepen, welke uit Hongkong afkomstig waren, was bovendien in ballast aange komen en had voedselvoorraden en genees middelen voor de uitgebreide Chinese be volking van Hongkong mee teruggebracht, aldus wordt hieraan toegevoegd. Heeft MacCarthy bewijzen? Aan Francis Flanagan, de voornaamste raadgever van MacCarthys subcommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de handel tussen Oost en West, is Vrijdag de vraag gesteld of de subcommissie haar be schuldigingen met bewijzen kan staven. Hij antwoordde: „Dit is inderdaad zo." Omtrent de Britse klachten over de vaag heid der voor de beschuldiging aangevoerde bewijzen zeide Flanagan: „Wij kunnen niet meer zeggen dan wij hebben gedaan. Over wegingen van staatsbelang maken, dat wij hier niets aan kunnen toevoegen." Een jongeman die studeert aan een'van Amerika's bekendste universiteiten, ver telde mij dezer dagen, dat hij een studie had moeten schrijven over die figuur uit de negentiende eeuw, die op het verdere verloop der geschiedenis de grootste in vloed had uitgeoefend. De keus van deze figuur werd aan hemzelf overgelaten. De jongen is geen Marxist, maar niettemin had hij sterk de neiging gehad om Karl Marx als hoofdpersoon van zijn studie te nemen. Dat was inderdaad nog zulk een domme keus niet geweest. Maar, hij had het toch maar niet gedaan. „Men kan nooit weten zo zei hij of ze later zo'n studie nog eens tegen je uit spelen en ik had. geen lust om hierdoor mijn kansen in het leven in gevaar te brengen". Zoiets lijkt me een duidelijk symptoom van gevaar: Velen in Amerika beginnen huiverig te worden. Huiverig om tegen McCarthy te opponeren in de Senaat, hui verig om op college te spreken over zo genaamde hachelijke onderwerpen, hui verig zelfs om veel bewondering te doen blijken voor buitenlandse kunstuitingen, die in Amerika weinig worden gewaar deerd. Het gevaar is nog vaag. Maar men zou de toestand kunnen vergelijken met die van een vloeistof, waarin zich plotse ling de kristallisatie kan voltrekken. En indien dat zou gebeuren, indien wat thans nog slechts mogelijkheid is, harde werkelijkheid zou worden, dan zou Ame rika eerlijkheidshalve zijn volkslied wel mogen veranderen. Want. dan zou het niet langer „het land van de vrijen" zijn. En wat nog erger is: dan zou het niet langer verdienen en niet langer vermogen, de leiding te hebben in de strijd tegen de to talitaire machten in de wereld. Laat Ken nan de sfeer beschrijven, die hier door McCarthy en zijn „fellow-travellers" (onbewuste trawanten) wordt geschapen: ..Zij verdraaien en overdrijven de afme tingen van het probleem waarmede zij zeggen zich bezig te houden. Zij verwar ren interne en externe aspecten van de communistische dreiging, zij staan erop, dingen als hedendaagse realiteit voor te stellen, die jaren geleden aan de orde waren. En daar zij aldus het probleem op onjuiste wijze hebben gesteld, is het geen wonder dat deze mensen voortdurend de verkeerde oplossing geven. Zij gebieden ons, om onze ogen af te wenden van de constructieve en positieve doeleinden en om op fanatieke wijze negatief en wraak gierig te zijn. Zij zaaien huiverigheid waar durf nodig ware en vrees waar kalme bezinning behoorde te zijn. Zij prediken verdenking inplaats van vertrouwen en ruimhartigheid". De pest der eenvormingheid Kennan's waarschuwing klonk vooral daarom zo ernstig, omdat hij in dit universitaire milieu onderstreepte hoe de huidige massa-civilisatie de weg baan de, waarlangs de totalitaire machten met maximum snelheid hun doel konden be reiken. Ondanks een grote algemene ont wikkeling, is in Amerika een zeker anti- intellectualisme onmiskenbaar. Wie po pulair wil zijn en wie wil dat hier niet? moet doodgewoon doen, moet, als man, er ietwat ruig uitzien en plezier tonen in geldverdienen en sport. Franse poëzie en Saksisch porcelein verberge men als hei melijke zonden! Ik overdrijf natuurlijk. Maar uniformi teit in doen en laten is beslist een gevaar in Amerika, vooral in deze periode van televisie, waarin de passieve mens het gore geestelijke volksvoedsel avond aan avond met emmers tegelijk krijgt inge goten. Nauwelijks is er meer tijd voor eigen overdenking en eigen scheppend werk. De confectie-smaak wordt eigen smaak, het gevoel voor nuance gaat verloren en wanneer wat God en de muzen mogen verhoeden McCarthy en zijn hand langers de radio en de televisie zouden gaan beheersen, dan zou dat bij toverslag de kristallisatie van de totalitaire menta liteit kunnen betekenen. Die kristallisatie is altijd een dreiging, maar nooit zo groot als in deze periode van stompzinnig doorgelummelde vrije tijd voor het tele visietoestel. Op de rivier de Dhalesjwari in Oost- Pakistan is Dinsdag een bark met talrijke opvarenden vergaan, waardoor tenminste 30 personen om het leven ziin gekomen. Het schip brak in tweeën, nadat, volgens onbevestigde berichten, de bemanning het in een hevige storm had verlaten. Talrijke passagiers, sommige berichten spreken van 142 hoewel het schip slechts accomodatie had voor 80, hadden bene- dendeks voor de storm beschutting ge zocht. Voor zover bekend konden in totaal 34 opvarenden worden gered. Een gedeelte van het wrak is naar de kant voor de rivier gesleept en onder poli tiebewaking geplaatst. Het schip was eigendom van een Pa kistaanse organisatie voor hulp aan vluch telingen. „Geen inmenging in Suez-kwestie" De West-Duitse regering heeft de onge veer 40 Duitse militaire adviseurs, die voor de Egyptische regering werken de raad ge geven, om direct noch indirect deel te nemen aan de strijd als deze in de zone van het Suezkanaal mocht ontbranden. Ook wordt hen geraden, niet deel te nemen aan de uit werking van operatieplannen van de Egyp tische stafschef. Zoals gemeld is een aan zienlijk aantal gewezen Duitse officieren van Hitiers Wehrmacht en luchtmacht na de oorlog naar Egypte geëmigreerd. In diplomatieke kringen in Moskou is men van mening, dat Charles Bohlen, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, aan de conferentie van Bermuda zal deelnemen. Bohlen zelf heeft Vrijdagavond echter met klem ontkend dat hij zou zijn uitge nodigd op de komende conferentie. Hij verklaarde, dat deze berichten ge heel uit de lucht waren gegrepen en dat zij nergens op berustten. Shakespeare: De duivel kan de Schrift tot zijn oogmerk citeren. (Uit: De koopman van Venetië) De Franse ex-premier Pinay, gematigd conservatief, verklaarde gisteren na een bespreking met president Auriol tegenover verslaggevers, dat een nieuwe premier „grote bevoegdheden voor bezuinigingen en hervormingen" nodig zou hebben. Hij gaf te kennen, dat deze groter moesten zijn dan de door Mayer gevraagde. Op een vraag of hij eventueel bereid zou zijn het premierschap te aanvaarden, antwoordde Pinay: „Ik weiger niets, op voorwaarde dat ik de werktuigen krijg". „Van de Beneluxmoeilijkheden heeft slechts een vierde van de Belgische in dustrieën te lijden en daarom dienen wij- specifieke en geenszins algemene middelen te zoeken, om deze Beneluxmoeilijkheden te verhelpen", zo heeft Charles Roger, de Belgische gedelegeerde in de sociale UNO- commissie, tijdens een voordracht voor UNO-afgevaardigden te New York, ver klaard. „Wij denken er niet aan de Benelux- gedachte op te geven", aldus Roger. „Wij, Belgen, willen nog verder gaan, zelfs als wij einde Juni een speciale quota-belas ting moeten heffen ter bescherming van onze bedreigde industrietakken". Roger sprak met klem de geruchten tegen als zou België tot een devaluatie overgaan, ten einde zich aan het Neder landse peil aan te passen. „Er mag name lijk niet uit het oog' worden verloren, dat drievierde van onze industrieën in staat is het hoofd te bieden aan de Nederlandse concurrentie", zo zei hij. BONN, (DPA) Ongeveer zeventig duizend Duitse beroepsmilitairen hebben zich reeds aangemeld voor dienstneming in het „Europese leger", dat zal worden opgericht op grond van de E.V.G. wanneer deze haar beslag heeft gekregen. Voor het kader van het Duitse contingent van dit leger heeft men ongeveer honderdduizend beroepsmilitairen nodig. De laatste tijd komen wekelijks drieduizend aanmel dingen van beroepsmilitairen en anderen bij het bureau van de West-Duitse com missaris voor de veiligheid, Theodor Blank, te Bonn binnen. Ongeveer twintig procent van de gegadigden bestaat uit jongelieden, die nog niet gediend hebben. Het Finse parlement heeft Vrijdag be sloten een voormalige socialistische mi nister en drie voormalige socialistische onderministers in staat van beschuldiging te stellen. Zij zouden van hun positie misbruik ge maakt hebben om zichzelf „economisch te bevoordelen". Het besluit werd genomen na een bespreking van schriftelijke ver klaringen van de betrokkenen. Een aantal socialistische afgevaardigden was bij de behandeling van deze zaak niet aanwezig. Het K.N.M.I. deelt mede: De warmte heeft thans de overhand in Europa. In Frankrijk stijgt het kwik in de middag tot 28 graden en in Noord-Duits- land plaatselijk tot 30 graden. Een storing afkomstig van de Oceaan, die gisteren En geland bereikte en vanmorgen boven Schotland was gelegen, veroorzaakte ook in ons land vrij veel bewolking. Deze be wolking neemt geleidelijk weer af. Beide Pinksterdagen zal het vrij warme tot warme weer aanhouden, maar dicht bij de kust kan af en toe een koelere wind uit zee waaien. De kans op neerslag is voor morgen overdag gering maar daarna neemt de kans op onweer geleidelijk toe. ZONNIG EN WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.MJ. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog, zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. 24 Mei Zon op 4.34 uur, onder 20.40 uur. Maan op 16.19 uur. onder 2.19 uur. 25 Mei Zon op 4.33 uur, onder 20.41 uur. Maan op 17.32 uur, onder 2.33 uur. 26 Mei Zon op 4.32 uur, onder 20.43 uur. Maan op 18.48 uur. onder 2.49 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 23 Mei Hoog water: 12.02 en uur. Laag water: 7.10 en 19.57 uur. Zondag 24 Mei Hoog water: 0.30 en 12.56 uur. Laag water: 8.13 en 20.52 uur. Maandag 25 Mei Hoog water: 1.19 en 13.43 uur. Laag water: 9.02 en 21.37 uur. Dinsdag 26 Mei Hoog water: 2.01 en 14.24 uur. Laag water: 9.48 en 22.20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1