Ost 6 1 Wethouder Geluk heropende Haarlems oudste en grootste speeltuin C.H.U. Haarlem Mr A. WENSINC Bouw in drie woonlagen op terrein bij Oude Slot in Heemstede Kort en bondig 'grieven aan de redactie stem t A n ti-R ev. Haarlemmermeer Zandvoort 8 W. F. Beeremans overleden Burgerlijke Stand van Haarlem Geen Indonesische namen voor nieuwe Heemsteedse straten Huldiging B. v. d. Eykhoff Chr. Metaalbewerkersbond bestaat vijftig jaar CHR. SOCIALE POLITIEK W. C. BAKKER Haarlemmer neemt deel aan Europees gesprek in Saarbriicken EHS hield receptie Haarlemse verkiezings machine draait op volle toeren „Heemstede-West" speelde klucht van Henk Bakker „Hof yar^Kcten" opengesteld Auto gevonden Haarlemmermeer elftal won van De Spartaan de fijne geur de milde smaak en de goud-gele kleur! Stro achter schuur in brand Ds. E. Saraber hield af scheidspredikatie Auto's zonder chauffeur Duivensport DINSDAG 2 6 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het was Zaterdagmiddag feest aan de Zomervaart. Een feest met vrolijk wappe rende vlaggen, een stralende zomerzon en honderden blijde kindergezichten, die met verrukte blikken hun nieuwe domein in ogenschouw namen. Het was- de grote speeltuin van „Het Oosterkwartier", welke de laatste tijd een belangrijke uitbreiding en verbetering- heeft ondergaan. In de eer ste plaats met behulp van het. Haarlemse gemeentebestuur, dat cle dienst Hout en Plantsoenen opdracht-gaf een nieuw gazon in orde te brengen, hetgeen inhield dat tien arbeiders gedurende. drie maanden 150.000 graszoden moesten leggen. Maar ook dank zij de oudere leden, die weken lang hun vrije avonden en Zaterdagmid dagen.-.-hébben opgeofferd, ten einde het tegelplateau en de speel wex-k tuigen te vernieuwen.. Hierdoor mag de vereniging zich thans in het bezit'verheugen van een terrein-complex, - dat de oppervlakte van een hectare beslaat eiv als de grootste speeltuin van Haarlem' kan worden be schouwd. Vandaar dat de opening Zaterdagmiddag een enigszins officieel, karakter gegeven werd, waardoor de voorzitter van „Het Oosterkwartier", cl.e lteer H. J. Loppersum, in zijn'/opémngswöord verscheidene autori teiten Kon. begroeten. Het waren de wet houders'©. J. A. G e 1 u k en W. F. H a p p de inspecteur'van politie de heer J. Dijk stra, dié de hoofd-commissaris vertegen woordigde, de heer J. A. Dorresteijn,-direc teur van Hout en Plantsoenen, en vérder enige raadsleden en afgevaardigden van verscheidene speeltuinverenigingen en or ganisaties. De heer Loppersum toonde zich tegen over het gemeentebestuur bijzonder erken telijk voor het begrip en de verstrekkende medewerking, 'die het nuttige speeltuin werk van deze zijde mocht ondervinden en hij drukte d-e jeugd dan ook op het hart, toch vooral zuinig met hun mooie speel tuin om. tesgaan. Niet alleen ten opzichte van de diverse werktuigen, maar ook ver zocht hij de bomen en heesters te willen ontzien, waarbij de oudere kinderen op hun plicht gewezen werd, de kleinen zo nodig enige discipline bij te brengen. Wethouder D. J. A. Geluk herinnerde er vervolgens-aan, dat op dit moment alle Haarlemse speeltuinen, weer voor het zomerseizoen geopend zouden worden; het geen hij verblijdend noemde voor een stad, die indertijd was gebouwd zonder met ont spanningsmogelijkheden voor de jeugd rekening -te houden. Hij betreurde het dan ook bprecht, dat de verschillende plannen van het gemeentebestuur in die richting wegens financiële bezwaren nog niet ten volle voor verwezenlijking vatbaar zijn. Intussen kon toch rèeds veel worden be reikt en spreker bracht gaarne een ere saluut aan de bewoners van deze wijk, die vijfentwintig 'jaar .geleden van een voor uitziende blik hebben blijk gegeven. „Het ADVERTENTIE .siUva. In de leeftijd van 75 jaar is Zaterdag avond overleden de heer W. F. Beeremans, oud-redacteur van Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant, die na zijn pensionnering tot aaii het einde van het vorig jaar nog dagelijks in de journalistiek werkzaam is geweest. De heer Beeremans. is reeds op jeugdige leeftijd in de journalistiek gekomen. Nadat hij këhhis had gemaakt met de Oranjebond van Orde schreef hij in 1893 enige bijdra gen in het orgaan van die bond, het week blad „Sta Pal". In de loop der jaren was hij werkzaam bij Haarlems Dagblad, Nieuwe Haarlemse Courant en Oprechte Haarlemsche Courant en was correspondent van een groot aantal bladen. Ondanks de gevorderde leeftijd bleef de heer Beere mans een nauwgezet beoefenaar van het beroepj 'dat"hij zich bijna zestig jaar gele den had gekozen, ónder meer door het schrijven van artikelen voor streekbladen. Aan het einde van het vorig jaar moest hij hiermee wegens ziekte staken, doch zijn hart bleef tijdens zijn- ernstige ziekte bij de journalistiek. Aan véle verenigingen heeft de heer Beeremans zijn krachten gegeven. Hij was een groot aantal jaren secretaris-penning meester van de afdeling Haarlem van de Protestants Christelijke sociale organisatie „Patrimonium", secretaris van de Kamer centrale der Anti-Rèvolutionnaire partij, bestuurslid van de Statencentrale van deze partij, bestuurslid van de plaatselijke kies vereniging ensecretaris van de woning stichting Patrimonium Haarlem. Hij be hoorde-teh'-'-de oprichters4 van de afdeling Haarlem van de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging en van het gewest Noordholland van het Nederlands Werk liedenverbond Patrimonium. In de kring der journalisten was de heer Beeremans een geziene figuur. Hij was de nestor der Haarlemse journalisten en had grote belangstelling voor de organisatie. Op vele vergaderingen van' de Nederlandse Journalistenkring vertegenwoordigde hij de Haarlemse kring. De teraardebestelling is bepaald op Woensdagmiddag 'om 'halftwee op de alge mene begraafplaats 'aan de Kleverlaan. HAARLEM, 23 Mei 1953 GEHUWD: 23 Mei, J. Groenewoud en G. H. Bersée;P. A. Dreijer en M. Venneer; J. A. Dijkstra en H. D. Ratsrna. BEVALLEN vaneen zoon: 21 Mei, S. Kooij^-Arendsen; .22 Mei, J. Y. Zegwaard— Kienjet; J. M. VerdamVooges; G. M. Lem- lijnZoomers; 23 Mei, I. L. HomBoot; M. G. Th. StaalHuurman. BEVALLEN van een dochter: 19 Mei, C. van Heesvan der Linden: 20 Mei. H. Kort- huisBrink; 23 Mei, M. H. van der Meij van Houten* H- M. de VriesFreijsen. OVERLEDEN: 22 Mei, J. W. de Nijs, 34 j„ Zuidpoldorstraat. Oosterkwartier" is daardoor de oudste speeltuinvereniging van Haarlem en dank zij de ouders, die voor dit werk al hun tijd en energie hebben gegeven, is zij tevens de grootste. Wethouder Geluk richtte zich hierna rechtstreeks tot de jeugd, die hij een nuttig gebruik en veel genoegen met dit fraaie object toewenste, zonder evenwel te ver zuimen de kinderen er op te wijzen, dat hun een kostbaar bezit is toevertrouwd, hetwelk, met liefde en ontzag dient te wor den aangewend. Vervolgens verrichtte wethouder Geluk de officiële opening door het hijsen van de driekleur, terwijl de Postduivenvereniging „De Snelpost" tegelijkertijd tweehonderd duiven losliet. Met de vrolijke klanken van de Jeugd-fanfare „Het Oosterkwartier" was dit het sein voor de honderden kin deren zich onder een luid gejuicht van de nieuwe speeltuin meester te maken. Thans Nederlandse waterbouw kundigen gekozen Enige tijd geleden kwamen B. en W. van Heemstede met een voorstel drie straten in het uitbreidingsplan „Oude Slot" tussen Javalaan en oude Meerweg te vernoemen naar Indonesische plaatsen. Dit geschiedde uit de overweging, dat op die manier voor de vreemdeling een gemak kelijke oriëntatie op de reeds bestaande In dische buurt mogelijk zou zijn. Uil de raad kwam echter de suggestie het voorstel terug te nemen en een nieuw te doen. Dit is thans geschied. B. en W. stellen nu voor de nieuwe straten de namen te geven van Leeghwaterlaan (1575—1650). Van Lynden- laan (1761—1845) en Ir. Lelylaan (1854—1923). Op deze wijze krijgt de nieuwe buurt, gele gen bij Ringvaart en Cruquius, zinrijke be namingen. Vandaag viert de heer B. v. d. Eykhoff de dag, dat hij veertig jaar werkzaam is bij het Gemeentelijk Energiebedrijf. Nadat hij op het Stadhuis door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers was toegesproken, volgde een huldiging op het bedrijf. De heer J. H. Steinkamp overhandigde na mens de gemeente een geschenk in enveloppe. Ook hebben het woord gevoerd de heren Ph. E. Thueré, technisch hoofdambtenaar, namens het personeel der centrale, H. Kuvener na mens de medewerkenden, J. Lagerwaard na mens het magazijn, F. J. van der Winden namens de afdeling gasfabricage. W. Schcr- nag:el, namens de personeelsvereniging en Wildschut namens de vakorganisatie. Van verscheidene zijden ontving de jubilaris ge schenken. Op Woensdag 27 Mei viert de afdeling Haar lem van'de Christelijke Metaalbewerkersbond haar gouden jubileum met een feestelijke vergadering in het gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat in Haarlem. Tijdens deze bijeen komst zullen de MUzanto's met een uitge breid programma optreden. Hoewel er uit de eerste jaren van het be staan van de bond sléchts wéinig bekënd'Is/ weet men toch. dat de eerste bondsvoorzitter .do heer Maurits de, Braai, ,gedurende lange tijd een bijzonder populaire figuur in Haar lem is geweest. Ook de heer J. H. van Dijk, die als redacteur en administrateur verbon den was aan het blad „De Metaalbewerker", heeft een grote bijdrage geleverd tot de bloei van de bond. Tot degenen die ook reeds het vijf-en- twintig-jarige -bestaan meevierden behoren de heer P. van der Vaart, de heer P. de Bruyn én de heer J. B. Kion. De enige me taalbewerker, die reeds bij de oprichting van de bond lid werd is de heer J. H, Niemöller, die thans verpleegd wordt in het Luthers tehuis voor ouden van dagen. De feestelijkheden zijn reeds begonnen met een goed geslaagd kinderfeest en Woensdag is dus de beurt aan de ouderen en onge twijfeld zullen dan heel wat herinneringen door de leden worden opgehaald. (Verkort weergegeven) iMededogen. Nauwelijks is de broeitijd begonnen of overal liggen alweer overreden vogels op de wegen. Automobilisten, mo torrijders en fietsers, wilt toch a.u.bl. een beetje aandacht hebben voor de in "deze maanden van het jaar voor hun jongen voedsel zoekende vogels! Schaamt u voor de onsportieve mentaliteit van: „Waar ik niet voor bekeurd word, daar ga ik ijs koud overheen." Dat is onbeschaafd! Een beetje inhouden en even signaal, dat spaart heel wat beesten het leven. Toont óók tegenover de dieren: wegfatsoen! En overig publiek: strooi of gooi nooit etenswaren op rijwegen en evenmin dicht bij de rijwegen. En laat uw kinderen het ook niet doen. Voor u is het eert kleine moeite, en voor de vogels en andere dieren: minder overrijdingskans! Zandvoort. H. L. ARTS, M. S. leraar M.O. Ned. T.L. Haarlem-Lichtstad exit. Als vanavond Haarlem-Lichtstad haar einde gekregen zal hebben, zullen we met enige weemoed be seffen, hóe. we aan deze tovering van licht in straten en pleinen en op gebouwen al gewend waren als aan iets schoons, dat we konden gaan genieten, na afloop van de dagtaak, als iets goeds en zuivers, welks verdwijning een leegte achterlaat. Bij alles, dat geslaagd mocht heten, zullen bii velen hoogtepunten van gelukte dingen vooral in de herinnering blijven: de majes teitelijke intrede op de Dreef met het prachtvolle, indrukwekkende lichtmonu- ment op het Houtplein als sluitstuk, daarna de lichtbercaux van de Grote Houtstraat, wedijverend met de slingers, gaande van zuil tot zuil in de Zijlstraat. En dan En dan als wellicht schitterendst geslaagd resultaat van lichttechniek: het Gouverne mentsgebouw, bekoorlijk lichtjuweel, „ge vat in het donker fluweel van de nacht." En nog eenmaal hadden we het voorrecht te zien, in de stemming van stille zomer avond, de nieuwe St. Bavo met haar weer spiegeling in het rimpelloze water van de Westergracht, een beeld van" mystieke, exotische pracht! Hulde en dank aan allen, die de verwer kelijking van al deze schoonheid mogelijk maakten! Fr. Althuizen (Ten overvloede zij er nog eens op ge wezen, dat anonieme brieven niet voor plaatsing in aanmerking komen, terwijl de redactie evenmin aandacht aan de daarin behandelde onderwerpen schenkt). ADVERTENTIE mede door een GEZOND FINANCIEEL BELEID. Haarlemmers LIJST Onder auspiciën van de Vereniging van gediplomeerde leraren in de Handelswe tenschappen in Saarland wordt in Saarbrücken van 26 tot 31 Mei een internationaal congres gehouden met als thema „Europees gesprek over economie, beroep en opvoeding' De filoso fische, sociologische en economische ach tergronden van onze tegenwoordige maat schappij zullen door vooraanstaande per sonen uit West-Europa worden belicht. De inleiding wordt gehouden door prof. José Ortega y Casset. Verder zullen ver tegen',voordigers uit verscheidene landen een overzicht geven van het handels-eco nomisch onderwijs in deze landen. Voor Nederland zal dit worden gedaan door drs. H. H. Ensing, leraar aan het Lorentz Ly ceum te Haarlem en lid van de Internatio nale Vereniging voor Economisch Onder wijs. De Haarlemse voetbalvereniging EHS, die gisteren na een eennul overwinning in de beslissingswedstrijd tegen Nautilus kampioen is geworden van de vierde klasse van de KNVB district I. hield 's avonds een druk bezochte receptie in het café aan het Pre- toriaplein. Talrijke besturen van Haarlemse verenigingen waren aanwezig en ook de voorzitter van de HVB gaf van zijn belang stelling blijk. Namens de KNVB wenste de secretaris- penningmeester, de heer L. Brunt, het kam pioenselftal van harte geluk en hij hoopte, dat EHS het volgende seizoen in de derde klasse zou kunnen uitkomen. De verkiezingsmachine op het Haarlemse stadhuis loopt nu, in het aangezicht van de 27ste Mei, onder hoogspanning op volle toeren. Met de voorbereiding van de gemeente raadsverkiezingen is ongeveer drie maan den gemoeid geweest. Naarmate de dag van de stembus nadert neemt niet alleen de spanning, maar ook hel werk toe. De laatste hand wordt gelegd* aan het versturen der oproepingen voor de 98.531 kiesgerechtigden en aan het in orde maken der machtigingen, waartoe de afdeling Be volking enige avonden heeft overgewerkt. Het aantal gemachtigden bedraagt 1424, ongeveer net zoveel als verleden jaar. Hun aantal is lager dan men op de secretarie had verwacht, hetgeen wellicht een gevolg is van het feit, dat de Kamerverkiezing ver leden jaar wel in de vacanties viel en de ge meenteraadsverkiezing thans niet. Verder heeft de afdeling de zorg gehad •voor benoeming en instructie van vijf keer 109 leden der stembureaux en voor het ter beschikking stellen van de stemlokalen. Openbare Werken zorgt op zijn beurt voor de bij de stemming benodigde ingrediën ten zoals bussen, hokjes, tafels, stoelen en zovoorts. Lijst la en lb De verkiezingsafdeling 'ten Stadhuize krijgt uiteraard ook heel wat vragen te be antwoorden. Een veelvuldig gestelde vraag betreft de splitsing van de lijsten la en lb (Partij van de Arbeid). De kwestie is weer eenvoudig: in de tel ling worden beide lijsten verbonden. Stem men uitgebracht op lijst lb worden dus opgeteld bij die van lijst la. De Partij van de Arbeidheeft van de mogelijkheid om met twee lijsten uit te komen (die dus als een doorlopende lijst beschouwd kunnen worden) omdat er maar twintig namen op een lijst geplaatst kunnen worden. Daar de Par.tij van de Arbeid on geveer veertien, vijftien zetels kan behalen is de mogelijkheid groot, dat tijdens een zittingsduur van vijf jaar, zoals met de vol gende raad het geval zal zijn, door verhui zing, bedanken, overlijden of welke andere reden ook de lijst van twintig namen uit geput zal raken. Op lijst lb is dan een vol doende reserve aanwezig. Op Donderdag 28 Mei zal de Heem- steedse raad het reeds bij de begroting aangekondigde plan tot het toepassen van étagebouw op het terrein bij het „Oude Slot" behandelen. Door de Haarlemse architect B. J. J. M. Stevens is hiervoor een aantrekkelijk plan ontworpen. Het terrein voor deze bouw ligt in de hoek van de Sportparklaan en de Meer weg. Het plan omvat 35 étagewoningen, te bouwen in drie woonlagen met een onder huis en 12 eengezinswoningen. De bouw is ontworpen rond een aan te leggen plant soen, terwijl voor alle woningen paalfun- dering nodig: is., Van de étagewpningen hebben 33 een mètto-inhoud van 205 kubieke meter en, drie van 220 kubieke meter.-Door de kap- ruimte en het onderhuis evenredig te ver delen, vallen deze getallen nog te verhogen met 51 kubieke meter loze kapruimte en 59 kubieke meter onderhuis. Het onderhuis bevat voor elke woning een bergruimte. Bovendien is ruimte gereserveerd voor ge zamenlijke fietsenstalling. De woningen bevatten woonkamer, keuken, drie slaap kamers met zes slaapplaatsen, w.c., badcel en twee balcons. Zes woningen hebben nog een ruime zonnige loggia. Het complex ligt zeer gunstig georiënteerd, terwijl men' op de étages een ruim uitzicht zal hebben. De vormgeving zowel als de indeling verlenen aan het ontwerp een voornaam karakter. Om dit karakter ook bij de bouw te verwerkelijken is uitvoering als premie- bouw hier aangewezen. Het is daarom onze bedoeling om voor deze bouw een bijdrage aan het Rijk te vragen volgens de Premie- en Bijdrageregeling Woningbouw 1953. De stichtingskosten worden geraamd op 38.800,aan grondkosten en 461.060, aan bouwkosten. De geraamde rijksbij drage bedraagt 143.460,zodat blijft aan stichtingskosten 317.600. De exploitatie-opzet geeft aan, dat de huur gemiddeld 49.per maand en per woning zal moeten bedragen. Er van uitgaande, dat deze huur uit maakt 145"/o van de vóór de algemene, huurverhoging tot stand gekomen wonin gen, komt de gemiddelde huur neer op een oude huur van 33,80 per maand. De voor gestelde huur komt B. en W. daarom zeer zeker aanvaardbaar voor. Van de twaalf eengezinswoningen heb ben er tien een inhoud van 230 kubieke meter met zes bedden; de twee overige meten resp. 274 en 326 kubieke meter met plaats voor resp. 7 en 9 bedden. De berg ruimte is aangebouwd. De toneelvereniging „Heemstede-West" heeft Zaterdagavond in hotel „De Leeuwe rik" enigszins revanche genomen voor de onlangs geboekte'mislukking. Er werd de gehele avond vrolijk gelachen en toen de voorzitter, na aan het slot de dames de traditionele bloemenhulde te hebben over handigd, zich tot het publiek wendde met de vraag of alles naar genoegen was ge weest, ontving hij een enthousiast en bijna eenstemmig bevestigend antwoord. De oor zaak van het gewekte plezier was de be kende klucht „Haar laatste wil" van Henk Bakker, die in een zonderlinge laatste wils beschikking een dankbare aanleiding tot nonsensicale verwikkelingen vond. De hu mor is overigens niet bepaald van het hoog ste gehalte en de permanente ruzies op het toneel worden uiteindelijk enigszins mono toon. Als men de laatste opvoeringen van „Heemstede-West" met elkaar vergelijkt, komt men tot de conclusie dat deze spelers zich in een blijspel het best op hun gemak voelen. Bovendien weet Willem van der Veer met zijn regie de diverse types altijd nog wel een extra vermakelijke allure te geven. Vooral C. Kroese had van zijn aan wijzingen een intelligent gebruik gemaakt, hetgeen hem in staat stelde een verbazend aardige sukkelaar op de planken te zetten. Aan het bal, waarmee deze vereniging haar toneelavonden gewoonlijk besluit, was ditkeer een speciale attractie toegevoegd: drie paren van de dansschool H. van der Moolen voerden enige moderne dansen uit. De nokhoogte bedraagt 6 meter, zodat de „bezonning" van de étagewoningen niet wordt gehinderd en het plantsoen, te mid den van de blokken gelegen, goed tot zijn recht komt. De stichtingskosten worden geraamd op 17.558,aan grondkosten en op 128.780 aan bouwkosten. Voor deze woningen is de gemiddelde huur gebaseerd op toepassing van woning wetfinanciering, berekend op 36,70 per maand. De kosten van de beplantingen worden geraamd op negenduizend gulden. De derde speeltuin in Oud-Schoten, de ..Hof van Eden" aan de Geuzevesperstraat, is Zaterdag j.l. officieel bezit van haar jeug dige leden, geworden. Na het hijsen van de driekleur werd het hek van de tuin ontsloten en amuseerde het jonge volkje zich danig met de werktuigen. Dagelijks van 1418 uur zal het terrein toegankelijk zijn; tijdens de vacantie tevens van 912 uur. In de nacht van Zondag op Maandag heeft de rijkspolitie een auto gevonden, doch in zittenden waren er niet in de auto en ook zag zij niemand in de omgeving. De auto was op de Aalsmeerderdijk van de weg ge raakt door een heg gereden en is in een weiland omgeslagen. De auto is naar het bureau van politie te Hoofddorp overgebracht. Een onderzoek wordt ingesteld wie de be stuurder van de auto is geweest. Op tweede Pinksterdag speelde een com binatie van spelers uit de vierde klasse van de KNVB op het Lijnden-terrein te Bad hoevedorp een wedstrijd tegen de 2e klasser „De Spartaan" uit Amsterdam. Zoals reeds vele malen eerder werd deze wedstrijd dooi de Amsterdammers, die met drie invallers verschenen, veel te licht opgevat en zij moch ten zich nog gelukkig prijzen dat de Haar lemmermeer spelers nog enigszins last had den van de vreemde omgeving, daar anders de score het spel op het veld in aanmer king genomen veel hoger zou zijn geweest. Nu werd het tweenul. Het was niettegen staande de hitte een spannende strijd. De eerste wedstrijd van het nieuwe Haarlemmer meer-elftal, dat Zaterdag in Aalsmeer tegen HVC uit Amersfoort zal moeten uitkomen, opent goede perspectieven. ADVERTENTIE Vt c 119 Zaterdagmiddag klonk de brandweer- siréne over Santpoort; achter de bollen schuur van de heer J. Nijssen aan de Kerk- weg stonden een aantal pakken stro in brand. De brandweer, die niet lang op zich wachten liet, heeft na het vuur te hebben geblust de pakken uit een gehaald. Verdere schade werd niet aangericht. De oorzaak is vermoedelijk onvoorzichtig kinderspel ge- In de Nederlands Hervormde kerk van Zandvoort hield ds E. Saraber Jr. Zondag avond zijn afscheidspredikatie, wegens ver trek naar Voorschoten, waar hij Zondag zijn intrede zal doen. Ds. Saraber verwelkomde burgemeester mr. H. M. v. Fenema, ds. A. de Ruiter van de Gereformeerde kerk, bestuur en leden van de Nederlandse Protestantenbond, afdeling Zand voort. collega's uit classis en ring en ds. Meijering, leden van de kerkeraad en leden van dé kerk van Voorschoten. De tekst van de prediking was Matth. 6 33, „Maar zoekt eerst Zijn Koninkrijk en Zijn ge rechtigheid en dit alles zal u bovendien ge schonken worden". Ds. Saraber zette uiteen, dat in deze tekst uit de bergrede vaderschap en koningschap worden verenigd en de mens wordt toegeroe pen. niet bezorgd te zijn. Op 15 Juni 1947 werd de intree-prediking eveneens over dezelfde tekst gehouden, niet uit gemakzucht, even min als een gril, maar omdat dit bijbelwoord spreker bijzonder lief is geworden, daar het met hem is meegegaan in de dagelijkse vreug den en noden van zes jaar pastoraal leven in Zandvoort. Het is meegegaan op elk terrein, als men meende alleen te staan, in het aange zicht van dood en leven, het ging met spreker mee als opdracht en vertroosting en maakte in moedeloze momenten vrolijk en onbezorgd. Uit dit schriftwoord blijkt, dat Gods Ko ninkrijk voorop gaat, het Koninkrijk, dat ner gens ligt, in het Oosten niet, doch in het Wes ten zeker niet. men vindt het op alle plaatsen, waar God Koning is en waar Hemelse ideeën worden uitgedragen. „Oprecht", aldus besloot ds. Saraber, „heb ik getracht in deze zes jaar het ook in deze richting te leiden, al was daarin veel onvol komens. Doch behalve schuldgevoel is er dankbaarheid, want ondanks alles heeft God Zijn belofte waar gemaakt. Er was een brokje „gemeenschap der gelovigen".' waarin de mensen elkaar mochten kennen als kinderen van één Vader, waardoor men elkaar mocht liefhebben en helpen. Hierin zag de Her vormde kerk Gods goedheid en daarom mo gen predikant en gemeente met een lied van lof en dank afscheid van elkaar nemen". Ds. C, de Ru sprak namens de centrale ker keraad ds. Saraber toe en memoreerde, dat deze in de achter hem liggende zes jaren voor velen in Zandvoort iets heeft mogen zijn, waarvoor de kerkeraad oprecht dankbaar is. Met de wens voor een gezegende werkkring in Voorschoten, verzocht ds. De Ru de ge meente de scheidende leraar toe te zingen: „De Heer zal U steeds gadeslaan". In de nieuwe consistorie was daarna ge legenheid van ds. en mevrouw Saraber af scheid te nemen, waarvan een druk gebruik wera gemaakt. BINNENLAND De vermaarde organiste Jeanne Demes- sieux speelt Vrijdagavond in de Ronde Lutherse kerk aan het Singel te Amsterdam werken van Bacil, Handel, Messiaen, bene vens eigen composities en improvisaties. Medewerking verleent het Hoorns Kamer koor onder leiding van Wim Talsma. In cle gemeente Bloltker (N.H.) op de provinciale weg tussen Hoorn en Enkhuizen is Zaterdagavond de 33-jarige motorrijder J. de Groot uit Medemblik tegen een drie- wielige bakfiets gereden, die zich in dezelfde richting als hij bewoog. De G. viel en kreeg een schedelbasisfractuur. De volgende mor gen is hij in het St. Jansgasthuis te Hoorn overleden. Er waren geen getuigen bij het ongeluk, maar uit bloedproeven is het waar schijnlijk geworden dat De G„ die ongehuwd was, zich onder invloed van sterke drank bevond. De wielrijder is ongedeerd ge bleven. De violist Yehudi Menuhin zal Woens dagavond met de Groninger Orkestvereni ging geheel belangeloos een concert geven. De opbrengst wordt verdeeld tussen het Nationaal Rampenfonds en het Joods, Natio naal Fonds. Door veen- en turfbranclen in de Zuid oosthoek van Drente zijn gedurende'cle béi de Pinksterdagen 1.150 .000 turven verbrand. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw A. Harwijne, adjunct commies bij de belastingdienst te Amster dam, is overgeplaatst naar Haarlem (inspec tie, eerste afdeling). De heer C. J. Petersen, controleur A van Rijksbelastingen te Beverwijk is be noemd tot hoofdcontroleur aldaar. De acljunct-comniies-titulair van Rijks belastingen, de heer C. van den Bogaard te Haarlem (inspectie registratie en suc cessie) is eervol ontslag verleend. Benoemd tot lioofdeontroleur A is de heer A. Duba te Haarlem (inspectie belas tingen eerste afdeling). De adjunct-commies van Rijskbelastin- gen, de heer P. M. Scholten te Wormer- veer (kantoor directe belastingen en accijn- sen) is verplaatst naar de Haarlemmermeer (inspectie). De beide wethouders der gemeente Heemstede zullen morgen geen spreekuur houden. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden op 21 en 22 Mei voor het Diploma Ziekenverpleging A de dames: C. P. Adriaan- se, C. P. Alberts, T. Y. Dantuma, J. van Brouwershaven, H. Hellcnberg. H. Smelik, C. W. van Stein Callcnfels, T. N. Tan en J. Westhuis. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben enkele personen een bezoek gebracht aan het gebouw van de Lawn Tennis Club aan de Spanjaardslaan. Zij hebben zich toe gang tót het huisje verschaft door een ruitje van een der kleedkamers in te slaan. Er wordt slechts een klein bedrag aan geld (f 1,25) en een kleine hoeveelheid snoep goed vermist. Ook hebben de dieven zich te goed gedaan aan limonade en sprits. In de nacht van Zaterdag op Zondag sloegen twee dronken mannen een vitrine van een drogisterij in cle Tempeliersstraat in. Zij namen enkele tubes tandpasta mee. Een voorbijganger volgde de beide mannen, maar raakte hen na verloop van tijd weer kwijt. Vanmorgen om ongeveer kwart voor negen is de bliksem in het politiebureau aan de Smedestraat ingeslagen. Het electrische licht in de kamer afdeling bijzondere wet ten raakte onklaar en tevens vielen enkele leidingen in de telefonist.enkamer uit. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen" rechten/ mej. A. Steenhuis te Haarlem. ADVERTENTIE De Tegeltjesmarid van IJ midden op Vlaggetjesdag het ontvangst centrum, bij uitstek voor de optocht, die zich dan door de stad slingert. Ditkeer onder een hete zomerzon, zodat dit eindpunt voor de vele deelnemers een verademing geweest moet zijn. Voor veilig rijden een vertrouwd adres Amsterdamsche Rijtuig Mij. Plein 21 De Zandvoortse postduivenvereniging „Plei- nes" hield Eerste Pinksterdag een wedvlucht van Pont St. Maxence (Fr.) al', over een af stand van ruim 360 km. Om 7 uur werden de vogels gelost. De eerste werd getoond om 13 uur 19 min. 4.1 seconden. De uitslagen wa ren als volgt: H. Lansdorp 1. 8. 10. 17, 25 en 28; B. Lukassen 2, 4 en 24; C. Visser 3; A. Mo lenaar 5 en 23; G. Driehuizen 6; H. Bartens 7_en 12; A. Paap 9; P. Peters 11, 13, 29, 33 en 35; C. Koper 14; V. C. de Muinck 15; P. Koper 16 en 32; C. K. Draijer 18. 34 en 36; J. Koning 19. 21 en 26; IJ. van 't Hert 20 en 31; W. Ko ning 22. 27 en 30. LEERLINGEN-UITVOERING De jaarlijkse uitvoeringen van de piano leerlingen van de muziekschool Aad Plas zal Zaterdagmiddag in hotel Keur worden gehou den. Het piano-concert van Dittersdorff zal gespeeld worden met begeleiding van strijk orkest.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10