Coaster „Toos" kapseisde voor Noorse kust, vijf doden AKKERTJE PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws Plotseling hoofdpijn v 2 Oe radio geeft Woensdag In 1 dag retour!! Congres der I.K.v.K. gesloten Verklaringen van KNP en KVP Busreisje eindigde in apothekerswinkel Zeelt ió Uet zo J DINSDAG 26 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Toegesnelde loodsboot redde 4 overige bemanningsleden Amsterdam geeft opdracht aan acht componisten H. DE GRAAFF Kerkelijk Nieuws Eenheid onder Katholieken Remmen van touringcar weigerden op berghelling Drie baders verdronken Verzorg Iw huid! Voor vacantie van jeugd uit rampgebied is gezorgd Geen uitbreiding van bloembollenteelt Vader bezweek door mes steken van zijn zoon Negus krijgt militaire - hulp van Amerika Dieren zijn hun eigen medicus KRISTIANSUND (N.T.B.) In de nacht van Zaterdag: op Zondag: is om drie uur Nederlandse tijd het Nederlandse 500 ton metende kustvaartuig: Toos gekapseisd. Vijf van de negen leden der bemanning verdronken. Het schip verliet Zaterdag met een lading cellulose de haven van Trond- heim. Vier zeemijlen buiten de vuurtoren van het eiland Grip aan de Noorse West kust ging de loods van boord. Enige minu ten nadien zag de bemanning van de loods boot het schip draaien en kapseizen. Zes van de negen leden van de bemanning konden door de ijlings te hulp snellende loodsboot worden opgepikt. Twee hunner waren echter reeds dood, zodat slechts vier overlevenden in het zie kenhuis te Kristiansund konden worden opgenomen. Zij zijn buiten gevaar. Naar voorlopige mening van Noorse deskundi gen is de lading van de Toos gaan werken. Het schip bevond zich in een gebied met tamelijk sterke windkracht. Maandag is de „Toos" door het bergings vaartuig „Draugen" met de kiel naar boven de haven van Christiansund binnenge bracht. Woensdag of Donderdag zal een ber gingsvaartuig proberen het vaartuig te keren. De namen van de slachtoffers zijn thans bekend gemaakt. Bij de ramp kwa men om het leven Hermanus Bol uit Kat wijk aan Zee, eerste machinist, oud 43 jaar, gehuwd en drie kinderen; Bernard Houwen, kapitein, afkomstig uit Penzance (Engeland), oud 39 jaar, gehuwd, geen kin deren, Job Knoester, matroos, Schevenin- gen, 21 jaar, ongehuwd; E. B. W. Uden, Rotterdam, tweede machinist, 21 jaar, on gehuwd en de matroos onder de gage Al- bert Velema uit Stedum, oud 19 jaar. De lichamen van kapitein Houwen en van de tweede machinist Uden zijn inmid dels geborgen. De mogelijkheid bestaat dat de drie anderen, van wie men aanneemt dat zij om het leven zijn gekomen, doch waarvan de stoffelijke overschotten nog niet geborgen zijn, in de „Toos" zullen worden aange troffen. In het ziekenhuis van Kristiansund zijn opgenomen de stuurman H. R. Houwen uit Woudbloem broer van de omgekomen ka pitein, de kok P. Drenth uit Finsterwolde, de matroos P. Akkerman uit Groningen en ~~T ADVERTENTIE behoeft Uw dag niet te'bederven. 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! Pe gemeente Amsterdam.heeft Voor 1.953 aan de componisten Rudolf Escher, Jaap Geraerdts en Herman Strategier opdracht verleend tot het schrijven van een werk voor kamerkoor, al dan niet met pianobe geleiding. Voorts werden aan J. R. A. Fel- derhof, aan Robert de Roos en aan Wolf gang Wijdeveld opdrachten gegeven tot het componeren van een eenvoudige sonatine of suite, hetzij enige kleinere voordracht stukken voor viool en piano, uitvoerbaar door enigszins gevorderde amateurs. Ten slotte kregen Kees van Baaren en Wouter Paap opdracht tot het componeren van een werk voor harmonie-orkest. De muziekprijs in de eerste categorie be draagt in totaal 1000, die in de tweede groep 400 en die in de derde 1000. Deze prijzen kunnen op advies van de jurys bo ven het honorarium aan de auteurs, van de best geslaagde inzendingen worden toege kend. De jury voor de groepen 1 en 2 be staat uit de heren Sem Dresden, Guillaume Landré en Felix de Nobel, die voor de derde groep uit de heren Gerard Boedijn, Eduard Flipse en Johan Pinkse. De formulering van de opdrachten en de samenstelling van de jurys geschiedde op grond van een 'dertoe strekkend voorstel van de Amsterdamse Kunstraad. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Radio Philharmonisch orkest. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Amusements muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Platen. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militair vraaggesprek. 18.00 Platen. 18.15 Geestelijke liederen. 18.30 R.V.U.: Nieuwe aspecten in de medische wetenschap. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Verkiezingsuitslagen en platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verkiezingsuitslagen en platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Boek bespreking. 10 05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Omroep orkest. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Hoor spel voor de jeugd. 16.00 Pianovoordracht. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Orgel. 17.50 Regerings uitzending: Nieuw Guinea in de zeevaart historie. iS.OO Nieuws en commentair. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Verkiezingsuitslagen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Verkiezingsuitslagen en platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20-24.00 Verkiezings uitslagen. TELEVISIE N.T.S. (gezamenlijk programma) Pl.m. 19.30 Gemeenteraadsverkiezingen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Strijk trio. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 16.10 Concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke cause rie. 20.00 Hoorspel. 21.15 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerd programma. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Pordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 en 49 m.). de lichtmatroos G. J. Sneijden uit Den Haag. Hun toestand is goed. Het lijkt niet onmogelijk, aldus de op vatting van Noorse deskundigen, dat de vrij straffe, wellicht draaiende wind greep op de deklast heeft gekregen, waardoor de „Toos" gekapseisd is. Andere scheepsongevallen Een Brits schip, de „Arthur Wright" heeft Zondag de 38 opvarenden van het Zweedse motorschip „Andaman" gered, nadat dit vaartuig in het Kanaal in botsing was gekomen met een Panamese boot. De geredden zijn later overgenomen door de reddingsboot van Dover. Zij zullen te Dover aan wal worden gebracht. De 1994 ton metende Britse „Dotterel" is op elf mijl afstand van Start Point, in Zuid-West-Engeland, in botsing gekomen met de Noorse koopvaarder „Te'rnefjell". De „Ternefjell" is spoedig na de botsing gezonken. Alle 26 opvarenden zijn door de „Dottere!" aan boord genomen. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers f 12.50. 2 pers. 15.- HAARLEMS MATRASSENHUIS Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 Haarlem Ned. Herv. kerk Beroepen te Ede (vac. J. H. Cirkel), H. Harkema te Zeist. Bedankt voor Ameide en Tienhoven W. L. Tukker te Delft. Aangenomen naar Harlingen (vac. J. C. H. Romijn) W. H. den Ouden te Buren. Geref. kerken Bedankt voor Bierum H. Veenstra te Veenwoudsterwal. Geref. gemeenten Tweetal te Ederveen D. E. Aangeenbrug te Terneuzen en Chr. v. Dam te Amster dam-C. Examens Aan de V.U. is geslaagd voor het cand. examen theol. de heer Th. Vollenhoven te Amsterdam. ADVERTENTIE WIJZIGING WEELDEBELASTING ALLE ELIZABETH ARDEN SCHOONHEIDS PREPARATEN BELANGRIJK IN PRIJS VERLAAGD VONNIS IN KORT GEDING „Ommelanden" verboden terrein voor F. de Boer Wnd. beheerder Wierenga in het gelijk gesteld De president van de rechtbank te Gro ningen, jhr. mr. W. W. Feith, heeft vonnis gewezen in de twee zaken, welke in kort geding door de waarnemend beheerder van De Ommelanden, de heer J. Th. Wie- renga, aanhangig zijn gemaakt tegen De Ommelanden, de drie nieuwe bestuurs leden van De Ommelanden en de oud directeur van De Ommelanden, de heer F. de Boer. In de zaak tegen de oud-directeur, de heer F. de Boer, werd de heer YVierenga ontvankelijk verklaard in zijn eis en werd bevolen, dat de heer De Boer zich moet onthouden van elk verblijf op het terrein van De Ommelanden en van elk contact met de Ommelanden, zijn personeel of zijn leiding. De heer De Boer werd voorts veroordeeld in dit vonnis om aan de heer Wierenga bij wijze van dwangsom te betalen een bedrag van 1000 voor iedere handeling in: strijd met dit bevel. De heer Wierenga werd door de president gemachtigd om. zo de heer De Boer na de uitspraak van dit vonnis mocht voortgaan zich te begeven op het terrein van De Ommelanden of contact aan te hou den met het personeel, deze gedragingen te verhinderen door toepassing van lijfsdwang met bepaling, dat voor iedere overtreding een lijfsdwang van maximaal vier weken kan worden toegepast, te executeren uit de kracht van het vonnis. In de tweede zaak stelde de president van de rechtbank het besluit van de drie nieu we bestuursleden van De Ommelanden van 13 Mei buiten effect. In dit bestuursbesluit werd aan dé heer J. T. Wierenga de essen tialia van zijn bevoegdheden als waarne mend beheerder ontnomen. De president veroordeelde De Ommelanden om aan de heer Wierenga bij wege van dwangsom te betalen een bedrag van 10.000 voor het geval in strijd mocht worden gehandeld met dit bevel of niet mocht worden vol daan aan de veroordelingen. Voorts veroordeelde de president de drie nieuwe bestuursleden tot het gedogen van dit vonnis zulks op verbeurte van een dwangsom door ieder der drie nieuwe be stuursleden persoonlijk van 10.000 voor iedere handeling welke zij in strijd met dit vonnis zouden verrichten en met machti ging van de heer Wierenga om, zo deze bestuursleden zich niet zouden houden aan dit vonnis, hen tot nakoming van dit von- nes te dwingen door toepassing van lijfs dwang maximaal van vier weken voor iedere overtreding. Het veertiende congres der Internationale Kamer van Koophandel in het Wiener Kon- zerthaus is Zaterdag na een week van be raadslagingen, die in het teken stonden van de wereldhandel, gesloten. De Zweed Rolf von Heidenstam legde het voorzitterschap neer. Tot zijn opvolger werd gekozen de Belg Camille Gutt, oud-minister van Financiën cn oud-president van het in ternationale monetaire fonds. De belangrijkste factoren van dit congres noemde prof. dr. J. F. ten Doesschate, leider van de Nederlandse delegatie, de groeiende belangstelling voor de handel tussen Oost en West Europa en de Europese integratie. Bij hem was op het congres de vraag gere zen, of van bepaalde Belgische zijde wellicht de Europese integratie niet gesteld wordt boven de bevordering van de Benelux. Per soonlijk meent hij echter, dat het streven naar de Benelux moet worden voortgezet. Een touringcar met Nederlandse toeris ten, vrijwel allen uit Rotterdam afkomstig, is Zondag in Kaub aan de Rijn tussen Koblenz en Bingen verongelukt. De bus kwam een steile helling af, maar ongeveer in het midden van deze helling slipten plot seling de remmen door, zodat de chauffeur geen macht over zijn voertuig meer had. Met een hevige klap boorde de touringcar zich een weg door de gevel van een apothe kerswinkel aan de voet van de berghelling en werd daar onder vallend puin bedolven. Aan de sterke constructie van de carrosse rie was het te danken dat de wagen bij de botsing niet ingedrukt werd, zodat niemand van de inzittenden,merendeels oudere echt paren, dodelijke verwondingen opliep. Na in naburige ziekenhuizen verbonden te zijn konden de passagiers met een andere bus hun thuisreis naar Rotterdam voortzetten. Slechts één passagier moest in een hospi taal in St. Goar worden opgenomen. Het reisgezelschap keerde Zondag terug van een uitstapje naar de Lorelei. De bus is het eigendom van de firma Snel en Co. te Rotterdam, en was volgens mededelingen van deze firma verhuurd aan de Europa Expres. Bus in ravijn; tien doden Nabij Lyon is Zondag een bus met 35 personen in een ravijn gestort. Tien per sonen zijn om het leven gekomen, de overi gen werden gewond. Men gelooft, dat al leen mensen uit de omgeving van Lyon bij het ongeluk betrokken zijn. Het ongeluk gebeurde op een bergachtige weg. De bus reed bij een bocht tegen een telegraafpaal en viel daarop over een lage muur in een afgrond van 35 meter diepte. Zondagmiddag was de 20-jarige J. Klink uit de Zweedsestraat te Rotterdam met zijn broer gaan baden in de Tweede Insteek- haven in de Spaansepolder. De jongeman, die evenals zijn broer, de zwemkunst niet machtig was, verdween opeens in de diepte en verdronk. De politie heeft naar het slachtoffer gezocht, maar nog niets gevon den. In een zijarm van de Maas onder Li- thoijen, is Maandagmiddag te 16 uur tij dens het baden de 16-jarige Martin van den Oever, Arendstraat 61 te Oss, ver dronken. De Maas is hier door baggerwerk- zaamheden op vele plaatsen verraderlijk diep. In de loop van deze middag hebben twee jongelui in het natuurbad Velserend in Santpoort het stoffelijk overschot van een naar schatting 20 jaar oude bader, die in het diepe bassin was verdronken, opgedo ken. De drie maanden oude baby Antonia Huuskes is Zaterdagmiddag te Rotterdam uit haar kinderwagen gevallen en verdron ken. Het kindje lag in de wagen, die stond geschoord aan boord van het bij de Steen plaat liggende sleepschip „Madonna". De schipper bracht zijn vrouw naar de wal en toen hij terugkwam, lag de kinderwagen in een gangboord en was het meisje ver dwenen. Men neemt aan, dat de kinder wagen door het bewegen van het schip is gaan rijden. Door de val van de wagen is Naar aanleiding van commentaren injde baby vermoedelijk te water geraakt, een deel van de Katholieke pers, „welke De ?olltie beeft. gedregd, doch tot nu toe de strekking hebben de oproep van tor- zonder resultaat. ADVERTENTIE Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. dinaal De Jong inzake de eenheid onder de Katholieken in Nederland in dien zin te leggen, dat de Katholieke kiezers wor den uitgenodigd op de K.V.P te stemmen", heeft de K.N.P. er in een verklaring aan herinnerd, dat in 1948 „de heer Wel ter van de voorlopige candidatenlijst werd af gevoerd, blijkbaar omdat het bestuur van de K.V.P. van oordeel was, dat de inzich ten van de heer Weiter inzake het Indone sische beleid en de samenwerking met de P. v. d. A. in strijd waren met de door de K.V.P. na de verkiezingen voorgenomen politiek". „Vóór de verkiezingen van 1952 is van Katholieke zijde aan de heer Wei ter gevraagd of hij bereid zou zijn met het bestuur van de K.V.P. een bespreking te hebben inzake een eventueel samengaan van de K.V.P. met de K.N.P. De heer Weiter heeft zich hiertoe bereid verklaard, doch sindsdien nooit meer iets vernomen. De K.N.P. meent, dat het derhalve de K. V. P. is geweest, die de eenheid onder de Katholieken op politiek gebied niet heeft gewild. „De oproep van de kardinaal moet dan ook worden geacht in de eei-ste plaats tot haar te zijn gericht", aldus deze partij. K.V.P.-antwoord Het praesidium van de K.V.P. heeft op deze verklaring geantwoord, dat de heer Weiter automatisch van "de voorlopige lijst van candidaten der K.V.P. is afgevoerd, omdat hij weigerde het verkiezingspro gram 1948 ongeclausuleerd te aanvaarden en te tekenen, zoals het reglement van de partij voorschrijft. Van een optreden van katholieke zijde in 1952, als door het bestuur van de K.N.P. bedoeld, is het bestuur van de K.V.P. niets bekend, noch ook van een stap in deze richting door de lieer Weiter bij genoemd bestuur. De conclusie van het bestuur der K.N.P.. dat de K.V.P. de eenheid onder de katholieken op politiek gebied niet heeft gewild is derhalve onjuist. Onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap zullen verscheidene jeugdorganisaties deze zomer hun mede werking verlenen om kinderen uit het rampgebied een prettige vacantie te bezor gen. In de eerste plaats zullen geëvacueerde kinderen in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan vacantiewerk (vacantie- scholen en dergelijke), dat georganiseerd wordt in de evacuatiecentra. Verder stellen een aantal jeugdorganisa ties in door hen te organiseren zomerkam pen plaatsen beschikbaar voor jongens en meisjes uit de getroffen gebieden. De Stichting Vacantieverblijven Lagere Schooljeugd richt een vijftal kampen in verschillende delen van het land in, waar aan ruim 1800 kinderen uit het rampge bied kunnen deelnemen. De leiding van deze kampen berust bij geroutineerde leidsters en leiders van jeugdorganisaties. De deelneming brengt voor de kinderen geen kosten mee, daar deze bestreden wor den uit hiertoe door het Nationaal Rampen fonds beschikbaar gestelde gelden. Voor een beperkt aantal kinderen uit het ramp gebied bestaat gelegenheid in gezinnen van een prettige vacantie te genieten. Hiertoe zullen de verenigingen „Pro Juventute" en het R.K. Huisvestingscomité hun medewer_ king verlenen. Uit een beknopt verslag over 1952 van de werkzaamheden van „Humanitas", Ver eniging voor Maatschappelijk Werk op Hu manistische Grondslag blijkt, dat zich in dat jaar 1033 nieuwe leden hebben gemeld. Op 31 December 1952 bedroeg het ledental 6602. Het aantal afdelingen bedroeg toen 53. In 1952 werden nieuwe afdelingen opgericht in Bergen op Zoom, Zandvoort en Texel. 50. Pat O'Nozel laat er nooit gras over groeien, als hij meent, dat hij o-p het goede spoor is. Bij zijn onderhoud met professor Mekker ging hij dan ook recht op zijn doel af. „Professor", zei hij, de geleerde scherp aankijkend, „u bent deskundig op het ge bied van vissens. Wat denkt u van de hand- vis?" „Ha, de handvis!", riep professor Mekker en de gloed der wetenschap lichtte in zijn ogen op, „het dier is een belangrijke schakel tussen land- en zeedieren, die wij reeds lang uitgestorven waanden. Ik las in een krantenartikel, dat uit deze vis de fiscus zou zijn ontstaan, omdat deze laatste ook grijpgrage handen heeft. Dit is echter een volkomen onwetenschappelijke stel ling en een ongepast grapje. Voor natuur vorsers, zoals ik, is het dier juist van zo grote waarde omdat„Bekorrah!", riep Pat, „hier wilde ik u hebben. Kijk mij recht in de ogens en bekèn!" Als Pat be weerd had, dat de ichthyosaurus een haring was geweest, had de geleerde niet vreem der op kunnen kijken. Bbbbeken nen?!", herhaalde hij, „WAT moet bekend worden?!" „Pat!", riep Panda ontsteld, „wees niet te haastig en....". „Stilte!", gebood de grote detective, „ik weet, wat ik deduceer! Een handvis is gestolen; profes sor Mekker erkent, dat dit vis voor hem van grote waarde is; conclusie: professor Mekker heeft de gestolen vis gekocht! Ik wil zijn duim en voetafdrukkens!" Toen het Lot de waardige geleerde doordrong, dat hij van heling werd beschuldigd, maak te hij met purper gelaat een luchtsprong. Midden in het meer Wisdom op Australisch Nieuw Guinea ontstond een vulkanisch eilandje bij de uitbarsting van een vulkaan, die zich tot dan toe onder de oppervlakte van het meer had bevonden. Dikke wolken stoom en vulkanisch gesteente kwa men tot een hoogte van 1800 meter. Bin nen korte tijd had het eilandje een door snede van 183 meter. De kegel bereikte een hoogte van 18.5 meter. De afdeling Bloembollenteelt van de Stichting voor de Landbouw heeft in zijn laatste vergadering de vraag onderzocht of het teeltrecht voor tulpen, narcissen en hyacinten voor het komende seizoen moet «orden uitgebreid. Na uitvoerige bespre king is de afdeling tot de conclusie ge komen dat de thans bestaande vooruitzich ten nog geeii uitbreiding van de teelt recht vaardigen. Op verzoek van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten heeft de afdeling de vraag overwogen of jonge en beginnende kwekers bij eventuele uitbreiding van het teeltrecht extra moeten worden bedacht. Hoewel deze gedachte bij de afdeling zeer veel sympathie ontmoette, meent zij dat veel bezwaren daaraan verbonden zijn. De afdeling heeft zich nogmaals ernstig beraden over de surplusheffing voor hya cinten, welke in 1952 is ingevoerd en welke gebaseerd is op een onderscheid tussen het „nuttig" en „onnuttig" areaal. De invoering van dit systeem heeft in de kringen van de telers veel critiek ontmoet. Om deze reden heeft de afdeling een studie van de voor- en nadelen gemaakt en heeft zij haar ziens wijze hierover gewijzigd. Het staat in het geheel niet vast dat het surplus wordt veroorzaakt door diegene, die zijn areaal voor 100 procent gebruikt. Het kiezen van het assortiment speelt im mers een grote, zo niet de grootste rol bij het veroorzaken van het surplus. Iedereen heeft de mogelijkheid zich te vrijwaren tegen de extra zware surplusheffing welke drukt op het onnuttig areaal, door teelt recht bij te kopen. Dit laatste veroorzaakt een ongezonde stijging van de prijs voor het. teeltrecht met alle nadelen van dien. De afdeling is van mening, dat de voor delen van het systeem niet opwegen tegen de nadelen. Eén van de voordelen kan zijn, de mogelijkheid van vrijwillige inkrimping van het areaal, doch wanneer het areaal te groot is, zal naar de mening van de afdeling een oplossing moeten worden gevonden niet door vrijwillige maar door gedwongen inkrimping. Om deze reden meent de afdeling dat het in 1952 ingevoerde systeem zal moeten worden afgeschaft en dat het het beste is de surplusheffing voor de hyacinten op dezelfde wijze te doen geschieden als voor de andere bollen. Maandagochtend heeft te Deventer de 41-jarige K. in de Dahliastraat zijn 73- jarige vader met een mes ernstige verwon dingen toegebracht. De recherche liet de gewonde overbrengen naar het ziekenhuis, het St. Geertruidengasthuis, waar het slachtoffer na een half uur is overleden. De vader was weduwnaar. De zoon, van wie wordt vermoed, dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld, is in bewaring gesteld. COMPOSITIE VAN LEX VAN DELDEN IN AMERIKA BEKROOND. In de compositieprijsvraag van de Nor thern Caliornia Harpists Association heeft de Nederlander Lex van Delden de prijs- 1953 gewonnen met zijn Concert voor harp en orkest. In de andere categorie (voor kamermuziekstukken met harp) werd geen prijs toegekend. Tarwe. President Eisenhower heeft beslo ten een wetsontwerp in te dienon voor het zenden van een millloen ton tarwe naar Pakistan. De zending wordt als le ning beschouwd. Pakistan heeft van droogte te lijden gehad. Vliegramp. Een „DC-3"-passagiersvlieg- tuig, dat van het vliegveld van Tete- boro, in de Amerikaanse staat New Jersey, naar New York City wae ver trokken, is bij een landingspoging in de buurt van St. Louis verongelukt. Vijf der zeven inzittenden zijn om het leven gekomen. De twee andere konden le vend uit het wrak worden gehaald. Asyl. De Poolse vlieger Jazwinski, die ver leden week met zijn „MIG"-straaljager op het Deense eiland Bornholm is ge land, zal zich in het begin van deze week naar Groot-Brittannië begeven, waar hern asyl verleend is. Grenssluiting. De Amerikaans-Mexicaan se grens is opnieuw voor de invoer van Mexicaans vee gesloten, nadat zij hier voor negen maanden geleden was her opend. De reden voor deze maatregel is een hernieuwd uitbreken van mond en klauwzeer onder Mexicaans vee. Leger des Heils. Het Argentijnse nationa listische verbond heeft president Perórt verzocht., „het Leger der Heils te ont binden er een onderzoek te laten in stellen naar zijn werkzaamheid". Vol gens het verbond is het Leger des Heils een buitenlandse organisatie, „die in het geheim leerstellingen verbreidt, welke in strijd zijn met de nationale eenheid en uitgaan van het kapitalis tische imperialisme". Ramp. In de stad Ebetsoe op het Japanse eiland Hokkaido zijn meer dan 1.300 personen dakloos geworden als gevolg van een grote brand, die, aangewak kerd door een krachtige wind, 264 woonhuizen vernielde. Cholera. Ten minste 58 personen zijn omgekomen als gevolg van een cholera- epidemie die thans in delen van Noord- India heerst. In het district Locknow zijn op 200 gevallen ten minste 48 do den te betreuren. Uitstel. De voorzitter der Amerikaanse communistische partij, de 72-jarige William Foster, zal op vrije voeten blij ven. Hij had terecht moeten staan we gens „samenzwering tot gewelddadige omverwerping der Amerikaanse rege ring". De rechter was echter van me ning dat een proces mogelijk de dood van Foster, die aan een hartkwaal lijdt, zou betekenen. Zijn zaak is nu voor on bepaalde tijd uitgesteld. Duif. „Een vreemde duif, die boven een Noord-Koreaans dorp rondvloog", heeft geleid tot de ontdekking van vijf Ame rikaanse „spionnen", aldus het Chinees- communistische persbureau „Nieuw- China". De mannen werden volgens dit persbureau per valscherm neergelaten, waarna zij een postduif met een mede deling wegzonden, dat zij goed en wel waren geland. 'Tanks. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa heeft Maandag het persbericht tegengesproken, dat bij oefeningen in West-Duitsland driePat- tontanks bij de Tsjechoslowaakse grens zouden zijn verdwenen. Een onderzoek had aangetoond, zo zeide de woord voerder, dat geen enkele Amerikaanse tank wordt vermist. De V.S. hebben Vrijdag besloten mili taire hulp aan Ethiopië te verlenen. Dit is vastgelegd in een overeenkomst voor we derzijdse verdediging. President Eisenhower heeft bij het ne men van deze beslissing rekening gehou den met de strategische ligging van Ethi opië in de nabijheid van het Nabije Oosten en het belang der defensieve kracht van dit land voor de veiligheid in genoemd gebied, waarbij ook de V.S. belang hebben. Het feit, dat Eritrea in September bij Ethiopië is gevoegd, waardoor dit land een uitweg naar de Rode Zee heeft gekregen, heeft zijn strategische betekenis nog doen toenemen. Hieraan wordt toegevoegd dat de Ethio pische vastbeslotenheid om „de vrije we- red te helpen verdedigen, duidelijk is ge bleken uit het zenden van Ethiopische troepen naar Korea, welke daar, onder Amerikaans bevel, uitnemend werk heb ben gedaan". IEDER die veel met dieren omgaat, weet overtuigend genoemd worden, aangezien uit ervaring hoe het zieke of gewonde iedere scepticus over dit vermoeden zal dier vaak instinctief datgene verricht wat struikelen. Het staat echter vast, dat beren voor zijn herstel het meest noodzakelijk is. Het weet in vele gevallen wat schade be rokkenen kan, maar óók wat goed voor hem is. Zo zal geen enkele vogel de rupsen eten die op de bladeren van de giftige Wolfsmelk hun wonden vaak met leem bedekken, waardoor het herstel bespoedigd wordt, waaruit dus blijkt, dat de instinctieve the rapie hun gegeven is. Iedere criticus moet echter bezwijken leven, noch zal een snoek het in zijn hoofd voor de waarneming, dat èen prairiewolf halen de stekelbaars op dezelde wijze aan die door een ratelslang was gebeten, de te vatten als hij andere vissen doet. Dit schijnt allemaal heel natuurlijk en begrijpelijk, maar in feite is het dit niet, want noch de vogel, noch de snoek hebben in dit opzicht enige ervaring. Immers, na een der gelijke ervaring gaan zij subiet V. dood, zodat hun de gelegenheid ontbreekt de les ooit in toepassing te bren gen. Ook weten zieke dieren in vele gevallen instinctief hun geneesmiddelen te vinden. Welke hondenbezitter heeft nooit zijn hond als een razende gras zien eten, waardoor het dier misselijk werd, zodat de maag kon worden ontlast van een ongewenste inhoud? Toch zijn dit nog weinig overtui gende voorbeelden, omdat we zelden met zekerheid weten of het gras inderdaad met dit doel werd gegeten. Omdat dieren ons niet lastig vallen met hun bezwaren, we ten we immers veelal niet of in dergelijke gevallen het gras inderdaad gegeten werd om misselijk te worden, of dat om een andere reden de toevlucht tot dit voer werd genomen, waarvan het toevallig ge volg de misselijkheid was. Ook de berichten over grisly beren die zich in hét Yellowstone-Park in de hete zwavelbronnen baden met het doel naar men vermoedt zich te herstellen van rheumatiekaanv allen, kunnen moeilijk wortels van het slangenkruid zocht en deze als medicijn at, omdat deze plant het te gengif tegen slangenbeet be vat. Hier immers, liggen han deling en doel in duidelijke volgorde vóór ons en iedere toevalsfactor kan uitgesloten worden geacht. Er zijn echter méér van dergelijke voor beelden. In de dertiger jaren hadden be paalde apen in ons Indië de gewoonte de cultuurvelden te verwoesten. Als afweer luerd giftig voedsel neergelegd, welke maatregel aanvankelijk het gewenste ge volg scheen te hebben, ivant de dieren werden doodziek. Zij ontdekten echter de plant die het tegengif bevatte en aten de bladeren daarvan, waarna zij hun vergif tiging spoedig weer te boven kwamen en geheel herstelden. Het deed ons genoegen hierboven de Wolfsmelk (ook heksenmelk, duivelsmelk en duivelsdrek gehetente kunnen noe men, want deze benamingen geven ons gelegenheid aan te tonen dat de mens in vroeger tijden vaak minder liefelijk tegen over de natuur stond dan men gemeenlijk aanneemt, en dat hij vele planten als hand langers van de boze beschouwde. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2