De federalistische gedachte wint terrein in Indonesië Jonge Hollandse immigranten blijven ongaarne vrijgezellen Als de stofzuiger zwijgt Neemt eens de proef nette meisjes Stofzuiger Service Paul Reynaud neemt formatieopdracht aan En Australië vraagt duizenden meisjes voor de huishouding Santpoort Twee doden op Tweede Pinksterdag Amsterdamse Beurs HILARIUS - FOTO - KINO Duursma spuit alles! overhemdenstrijksters FLINKE MEISJES leerling-verkoopster KIJK COTTONBREI ER colporteur-besteller sorteerster en meisjes 9 „Java-centrisch" bestuur bracht geen voldoening De Franse crisis Verzending van zeepost Groots vuurwerk in Velserend In Velserend en op Lange Nieuw straat Plantsoenbcdrijf krijgt grond in beheer Scheepvaart Diamanten bruidspaar in Zandvoort HUISHOUDELIJKE HULP GAS REPARATIE Flinke winkeljuffrouw WINKELJUFFROUW EEN PAAR JAAR VOORUIT! JONGSTE VRL. WINKELBEDIENDE DINSDAG 26 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Djakarta) Htt streven naar regionale autonomie hi/eft tot diLsver in Indonesië na de ophef fing van de federale staat nog nimmer een 'zo concrete vorm aangenomen als het zich nu manifesteert in de actie van de „Gera- kan Pèmuda Federal Republik Indonesia", een federalistische jon.gerenbevm.ging, die dezer dagen in Makassar een vergadering hield ter propagering van haar doelstel- lin/gen. Wat deze beweging wil is nog meer dan regionale autonomie. Zij wil zeer dicht terug tot de federalistische staatsvorm, die betrekkelijk kort na de Souvereiniteits- overdracht als ondoelmatig aan de kant werd gezet door de voorstanders van de unitarische gedachte. Nadien zijn er hier en daar in Indonesië stemmen opgegaan, die zich tegen dat unitarisme keerden. Zij meenden dat het centrale gezag in Dja karta zich te weinig gelegen liet liggen aan het Indonesië buiten Java. Men was van gevoelen dat Indonesië te „Java-centrisch" v.erd geregeerd, dat er in Djakarta een streven was om Java over de rest van Indonesië te laten domineren. Van tijd tot tijd kon men deze stemmen beluisteren. Doch met uitzondering van Rïidden-Sumatra, waar enige maanden ge leden een soort kettingbriefactie voor gro ter zelfstandigheid der verschillende ge bieden op touw werd gezet, hoorde men tot dusver niet van een werkelijk georgani seerd streven naar autonomie, zoals dit Jfhani' op Zuid-Celebes blijkt te zijn ont staan. Het doel van de Gerakan Pemuda Fede ral R. I. gaat zeer ver in de richting van het federalisme. Zij wil een politieke partij vormen op federalistische grondslag en straks deelnemen aan de verkiezingen om in de constituante naar een federale staatsvorm te kunnen streven, omdat de huidige structuur, de unitaristische staat, geen voldoening heeft gebracht, politiek, cultureel noch economisch. De jonge federalisten wensen als men hun strijdprogramma bekijkt, geen terug keer tot de deelstaten, waaruit de voor malige R.I.S. was opgebouwd, althans niet staatkundig, maar wel geografisch. Zij willen Indonesië verdelen in gebieden, in de vorm van provincies met een zo ruim mogelijke autonomie, waarvan de omvang dezelfde zou zijn als die der vroegere deel staten. De gouverneur van de provincie moet het gezag hebben van het hoofd van éen deelstaat. De autonome gebieden stel len binnen het raam der staatswetten hun eigen wetten vast. Defensie-aan gelegenheden, buitenlandse zaken en de monetaire politiek behoren tot de compe tentie van het centrale bestuur, doch ver der wil. men zijn eigen zaken regelen. Een. gezonde grondslag acht men het, dat de uitgaven van ieder autonoom ge bied in overeenstemming zullen zijn met de,inkomsten van dat gebied. Instemming en afkeuring Er was voor de vergadering, die de nieuwe beweging hield, nog al wat be langstelling en van verschillende zijden werd instemming met het doel betuigd. De omvang van de beweging is uiteraard'nog moeilijk te peilen, evenmin als antwoord kan worden gegeven op de vraag of haar streven in andere delen van Indonesië weerklank zal vinden dan wel dat het een regionale actie zal blijven. Maar als symptoom van het sterke stre ven naar regionale autonomie, dat hier en daar in Indonesië wordt gevonden, zonder dat men een hernieuwde conceptie van een deelstatenverzameling verlangt, verdient de Gerakan Pemuda Federal R. I. zeker aandacht. De autonomie is immers ook een President Auriol heeft de leider der Franse socialistische partij, Guy Mollet, Zaterdagmiddag verzocht te onderzoeken, of hij een nieuwe Franse regering zou kun nen vormen. Mollet heeft Zondag verklaard deze opdracht niet op zich te kunnen nemen. Hij was de eerste der Franse partijleiders, aan wie Auriol verzocht, het negentiende Franse kabinet van na de oorlog samen te stellen. De president heeft daarna André Dieth- lem, leider der Gaullistische fractie in de Franse Natiönale Vergadering, als forma teur aangezocht, maar ook deze heeft de opdracht niet aanvaard. Auriol heeft toen de 75-jarige oud-premier Paul Reynaud (gematigd conservatief) verzocht een re geringsformatie te willen ondernemen, waarin deze toegestemd heeft. Officieel is medegedeeld dat het Franse staatshoofd Mollet had verzocht, een coali tieregering te vormen van alle partijen, uit gezonderd de communisten. Mollet zelf zou deze regering hebben moeten leiden. Reynauds kansen Onze Parijse correspondent seint ons hedenochtend, dat Reynaud heeft beloofd de president der republiek waarschijnlijk vanavond nog uitsluitsel te zullen geven. Men schrijft hem het voornemen toe mis schien morgen al met een programma voor de Kamer te verschijnen. Waarmee de crisis natuurlijk nog lang niet zou zijn bijgelegd omdat vers twee: de samenstelling van een kabinet, over het algemeen heel wat moeilijker zal zijn voor te dragen. Onder dc rechtse politici wordt Reynaud intussen wel algemeen als een man be- schauwd die èn bij de Gaulisten èn bij de linkse Katholieken nog de gunstigste kan sen zou kunnen maken. Een ander voor deel is zijn langjarige ervaring in de bui tenlandse politiek, welke hem uiteraard op de komende Bermuda-conferentie heel goed van pas zou kunnen komen. Hij staat tenslotte bekend als hartstochtelijk Euro peaan en overtuigd voorstander van het Europese leger, wat in de Kamer nu eer een voordeel dan een nadeel zou kunnen blijken. van de problemen, voor de verwezenlij king waarvan het kabinet-Wilopo zich ziet geplaatst. Soekarno .heeft zijn afkeuring over, dit streven reeds te kennen gegeven door op een openbare bijeenkomst te vragen „of deze jongeren nu reeds de strijd om de onafhankelijkheid van Indonesia zijn ver geten". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Naar Indonesië: ms „Willem Ruys" (22 Juni; Nieuw Guinea: ms „Sumatra" (4 Juni); de Ned. Antillen: ms „Hydra" (3 Juni); Suriname: ss „Cottica" (10 Juni); Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Cape town Castle" (30 Mei); Canada: ss „Nieuw Amsterdam" (1 Juni); Zuid-Amerika: ms „Paraguay Star" (1 Juni); Australië, ms „Orion" (1 Juni) en Nieuw Zeeland via Engeland (30 Mei). DERBY-FAVORIET „NEARULA" KREU PEL. Het paard „Nearula", de favoriet voor de Derby loopt kreupel. De veeartsen doen wat zij kunnen, maar volgens zijn trainer kapt. Elsey is het niet mogelijk te zeggen wanneer het paard de training zal kunnen hervatten. (Van onze correspondent in Australië) In Australië is plaats voor duizenden jonge Nederlandse vrouwen en meisjes, die er in de huishouding een goed loon kunnen verdienen. De Australische rege ring stelt voor haar de poorten van het land zo wijd mogelijk open en zal haar met open armen ontvangen. Er bestaat een zeer grote vraag naar vrouwelijk huis houdelijk personeel. Bovendien zou de komst van deze jonge vrouwen een wel kome oplossing bieden voor het probleem van de jonge Nederlandse vrijgezel, die onwennig ronddoolt in de weekeinden of met vrienden samenhokt op een kamer, wanneer de regen hen binnenshuis houdt. Steeds duidelijker treedt aan het licht, dat de Nederlandse immigrant, hoe spreek woordelijk ook zijn vlugge aanpassings vermogen in Australië geworden is, onbe holpenheid vertoont wanneer het er om gaat in aanraking te komen met -de an dere (Australische) sexe. Dit is niet alleen een gevolg van het feit, dat er meer man nen dan vrouwen zijn in Australië, maar ook van taalmoeilijkheden en de Britse karaktertrek van de Australiër, die de vreemdeling wel gemakkelijk opneemt in het productieproces, maar minder vlot in de huiselijke kring. Wanneer in Nederland het voorjaar ont luikt, is het herfst in Australië, maar de temperatuur en de natuur spelen de Hol landse immigrant in dit land voortdurend parten. Hij hoeft geen overjas te dragen, „scheepsladingen" Hollandse meisjes en jonge ongehuwde vrouwen eveneens zon der moeite geplaatst kunnen worden. Er wordt vooraf een zorgvuldig onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waarin de Australische gezinnen-werkgevers ver keren, waarbij zowel de economische als sociale positie wordt bekeken en beoor deeld. Erkende vrouwenorganisaties zijn hierbij ingeschakeld. De Australische re gering neemt alle verantwoordelijkheid op zich dat de meisjes in een vertrouwde om geving worden ondergebracht. Zij worden onmiddellijk na aankomst geplaatst en be hoeven zeer beslist niet in een kamp te wonen, noch in een hotel, Ook de Nederlandse regeringsvertegen woordigers hier te lande hebben zich bereid verklaard alle medewerking-te ver lenen. De lonen voor huishoudelijke hulp zijn hoog, hoger dan wat in Nederland regel is en hoger dan het loon voor fabrieksar- beidsters in Nederland. Aanbiedingen van vijf pond, dat is f 42.50 per week, plus kost, met vrije kamer en radio en eigen badkamer, en een of anderhalve dag vrij per week, zijn geen uitzondering, doch regel. De Nederlandse regering biedt in samenwerking met de Australische over heid alle waarborgen dat Nederlandse meisjes even veilig in een Australische huishouding worden geplaatst als mogelijk is in Nederland. maar loopt in hemdsmouwen, ademt de milde lucht in van de bossen der gom bomen. Hij ziet de elegante, goedgeklede Australische meisjes en vrouwen en pie kert in zijn eenzaamheid over de jeugd in een nabij dorp, waar 's Zaterdagsoch tends de winkelstraat de bewoners van mijlen in de omtrek naar zich toetrekt en 's avonds in enkele zalen wordt gedanst, maar waar hij, de immigrant, niet in de kring wordt opgenomen. Het is slechts één op de tien Nederlanders, die een Australisch meisje trouwt. Isolement Men moet dit probleem niet gering schatten. In de tijd van Coen werden „vrouwen naar Jakatra" vervoerd om het biologisch evenwicht te bewaren en het gezinsleven te bevorderen onder de 17e eeuwse kolonisten in de Oost. Voor talloze jongelui van thans spelen dezelfde facto ren een rol. De entrée tot het Australische gezin met de huwbare dochters blijft meestal voor hen gesloten. Dikwijls is de verblijfplaats van de jongeman ver ver wijderd van een geciviliseerd bevolkings centrum. In bepaalde werkcentra, waar grote bevloeiingswerken worden uitge voerd, wonen duizenden vrijgezellen in kampen, waar als er al eens een dansavond wordt gegeven, 20 Australische meisjes komen in verhouding tot 100 mannen, om dat er niet meer zijn. Eens werd in die streek een adver tentie geplaatst in een dagblad, waarin een „vrije dansavond" werd aangeboden aan elk meisje, dat bereid was onder ge leide en onder verantwoordelijkheid van de zaaleigenaar naar het „bal in het kamp" te komen. Er kwamen 75 meisjes, meren deels verpleegsters, uit de dichtstbijzijnde stad, die er 75 kilometer vandaan gelegen was. Zij werden in drie autobussen ver voerd en de jongemannen hebben haar een feestelijke ontvangst bereid. Een Hollands meisje, dat een adver tentie plaatste om in kennis te komen met een Hollandse jongeman in Australië, kreeg 140 brieven. Omgekeerd ontving een Hollandse vrijgezel, die een advertentie plaatste in een Nederlands blad in Neder land, 75 brieven van gegadigden, die graag naar Australië' wilden komen. Er is in Nederland dus nog altijd grote belang stelling voor dit verre land, dat sterk tot de verbeelding spreekt. De Australisch vrouw is in het algemeen ingetogen. Het is bekend, dat zij een Hol landse echtvriend op prijs stelt. Zij weet dat een Hollander degelijk van aard is, spaarzaam en in het algemeen geen bier drinker, zoals helaas zovele Australiërs wel zijn waardoor dronkenschap een veel voorkomend verschijnsel is en talloze huwelijken mislukken. Maar een Austra lisch meisje wacht zich er voor relaties Maandagavond is er in het natuurbad Velserend een sprookjesachtig vuurwerk ontstoken, waarvoor een overweldigende belangstelling bestond. Rond de bassins flikkerden talloze lichtjes, wat het geheel nog feërieker maakte en de gondelvaart, die aan het vuurwerk vooraf ging ontlok te aan het eind een beweldig applaus van het dankbare publiek. Jeugdige gondeliers deden de met kleurige lichtjes getooide vaartuigen zacht over het water voortbe wegen en zij hadden kennelijk met dit spel nog wel enige tijd willen voortgaan, ware het niet dat er met gespannen verwachting naar het vuurwerk werd uitgezien. Deze verwachting manifesteerde zich in een wat onaangenaam fluitconcert, toen de harmo- niemuziek van „Wilhelmina" naar de zin van een ongeduldig deel van het publiek te lang bleef aanhouden. Het incident werd echter spoedig vergeten, toen eenmaal de vuurpijlen hun weg naar de donkere hemel zochten en er een waarlijk groots licht- festijn volgde. Prachtig waren de spuitende fonteinen tegen de achtergrond van het donkere bos. Een opgetogen publiek stak haar instem ming met het gebodene niet onder stoelen of banken. Bosbrandje in Santpoort Maandagmiddag werd de hulp ingeroe pen van de Santpoortse brandweer. Aan de Charlotte de Bourbonlaan was een bos brandje ontstaan, maar dank zij snel in grijpen van de brandweer bleef de schade beperkt tot enkele tientallen meters ge blakerde bosgrond. De zonnige en overdrukke Tweede Pink sterdag heeft in de gemeente Velsen twee doden gekost: in het natuurbad Velserend is de ongehuwde 23-jarige II. V. in het diepe bad verdronken en op de Lange Nieuwstraat werd een 48 jaar oude inwo ner van Krommenie, die met zijn brom fiets tie bus uit IJmuiden geen voorrang verleende, aangereden en zo ernstig ge wond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. V., die met een vriend in het natuurbad te Santpoort was gaan zwemmen had zich, ondanks het feit, dat hij de zwemkunst niet voldoendè meester was, in het diepe bassin gewaagd en moet tijdens de enorme drukte onopgemerkt in de diepte zijn ver dwenen. Teen omstreeks kwart over drie twee spelende jongelui het lichaam toe vallig opdoken, waren de levensgeesten reeds lang geweken. Het stoffelijk over schot is naar het lijkenhuisje van de poli tie overgebracht en later door de vriend en een familielid geïdentificeerd Op het beruchte kruispunt Lange Nieuw- staat-Velserduinweg verleende om twee uur de bromfietsrijder S. Bruinink uit Krommenie toen hij uit de richting Velsen kwam, geen voorrang aan de NZH-bus uit IJmuiden. De man raakte onder de bus en liep een schedelbasis-fractuur op; tij dens het transport naar het Anthonius ziekenhuis is hij overleden. aan te knopen met buitenlanders, die niet op normale, conventionele wijze aan haar zijn voorgesteld. Liefst met „scneepsladingen" De eenzame jongeling-emigrant is een probleem, dat de Australische regering en ook de Nederlandse overheid, graag zou zien opgelost langs de normale weg der i immigratie. j Reeds sinds enige tijd haalt Australië I „scheepsladingen" Duitse meisjes binnen, die onmiddellijk plaatsing vinden in de huishouding. Wij kregen van officiële zijde I de verzekering dat eenzelfde aantal Ter afronding van de gemeentelijke kwe kerij aan de Rijksweg nabij Santpoort is het gewenst, dat een stuk grond bij deze kwekerij wordt gevoegd. In verband met de afbraak van de opstallen, welke zich aaai'op hebben bevonden, is deze grond, ter oppervlakte van 2947 m2., indertijd ten name van de gemeente onteigend en voor het bedrag der or.teigeningsvergoeding, zijnde 2947 x 5 of 14.735, in het Grond bedrijf gebracht. De grond heeft thans een agrarische be stemming en is als zodanig in de bij het wederopbouwplan E behorende kostenbe- groting opgenomen voor een waarde van 1 per m2. B. en W. van Velsen stellen de raad voor, de bovenvermelde grond uit het Grondbe drijf te lichten, tegen een vergoeding van f 2.947, cn deze in beheer over te dragen aan het Plantsoenbedrijf. Indien later een gedeelte van de grond wordt benut voor het bouwen van een bedrijfswoning, dan zal voor de daarvoor benodigde grondop- pervlakte een bedrag van 5 per m2. aan het Grondbedrijf dienen te worden ver goed. Alcyone, 23 v. Pto Alegre n. Kio Grande. Algenib, pass. 24 Fernando Noronha. Almkerk, 25 v. Colombo n. Fremantle. Alnati, 24 v. Buenos Aires te Rotterdam. Alphacca, 24 v. Santos. Alphard, 24 v. Antwerpen te Rotterdam. Amsteldiep, 25 v. Calcutta te Pladju verw. Amsteldijk, pass. 24 Bermuda. Annenkerk, pass. 24 Kp. St. Vincent. Argos, 25 te Piraeus. Arkeldijk, pass. 24 Cuxhaven. Arnedijk, 24 v. New York te Rotterdam. Arundo, 23 v. Port Said n. Huil. Appingedijk, 25 v. Panama n. New Orleans. Arendedijk, 25 v. Boston n. Philadelphia. Aagtekerk, pass. nacht 25-26 Chagos Arch. Adinda, 25 v. Pladju n. Bangkok. Alehiba, 26 te Santos. Alpherat, 25 v. Victoria n. Ba'hia. Amsteikroon, 25 v. Hollandia n. Sydney. Amstelstad, 25 v. Colombo op rede Kalinada Amstelveen, pass. 25 Kp. Bon. Arendskerk, pass. nacht 25-26 Sabang n. Sinigap. Armilla, 25 v. Pladju te Lienchieu. Albireo, 24 te Hamburg. Al'hena, pass. 23 Kp. Verdische eil. Altair, 25 v. Santos n. Paranagua. Amor, 24 te Volos. Arkeldijk, 24 v. Rotterdam te Hamburg. Axeldijk, 24 v. Galveston te Tampa. Aardijk, 25 v. Rotterdam n. New Orleans. Barendrecht, pass. 23 Vlissingen. Bennekom, 25 v. Balboa te Buenaventura. Blijdendijk, 24 te Antwerpen. Borneo, pass. 23 Suez n. Colombo. Boschfontein, pass. 24 Messina n. Port Said. Boskoop. 24 v. Antwerpen te Rotterdam. Blommersdijk, 26 v. Rotterdam te New York. Beng'kalis, 26 te Port Soedan. Bloemfontein, 25 480 m. W.NW. Walvi&baai. Boissevain, pass. 25 ten ZO. Diego Garoia. Bonaire, 25 470 m. W.ZW. Madeira. Britsum, 24 dwars Straat Singapore. Baain, 24 v. Valparaiso n. San Antonio. Bantam, pass. 23 5 u. Perim n. Belawan. Caltex Nederland, pass. 24 Beachy Head. Cleodora, 25 v. Lyttleton te Curasao. Caltex The Hague, 25 dwars Kp. de Gata. Caltex Utrecht, pass. 25 Pantellaria. Cistula, 25 te Singapore. Congostroom, 2o v. Tokoradin te Abidjan. Cottica, 24 1230 m. NO. Paramaribo. Caltex Delft, 25 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Pernis, 25 v. Sidon te Rotterdam. Delfland. 25 v. ltajai te San Francisco. Dalerdijk, 25 v. Portland n. Seattle. Danae, 25 v. Gothenburg te Amsterdam. Drente, 24 21 u. v. Hamburg te Bremen Eos, 25 v. Canneto te Savona. Esso Den Haag, pass. 25 Sombrero eil. Edam, 23 te Baltimore. Eendracht, pass. 24 11 u. Finisterre n. Alexandrië Elmina, 26 v. Lagos te Cotonu. Esso Amsterdam, 26 v. Batonrouge te Rotterdam Erinna, 25 v. Fao te Rotterdam. Fransum pass. 25 eil Yap. Garoet, 26 te Belawan. Gouwe, 25 v. Rotterdam te Sundsvall. Graveland, 26 v. Bahia te Rio de Janeiro. Gooiland, 25 ten N. Fernando Noronha. Groote Kerk, 26 te Zanzibar. Helicon, 24 v. Bremen te Amsterdam. Hersilia, 24 te Hamburg. Haarlem, 25 v. Barranquilla n. Man O'War. Hilversdm, 25 Ouessant gepass. Ittersum, 24 v. Saigon te Tourane. Indrapoera, pass. 25 Ouessant n. Marseille. Java, 25 te Genua. Joh. v. Oldenbarnevelt, 25 360 m. O. Dondrahead. Jupiter, 25 te Oran. Kedoe, 26 te Singapore. Kieldreeht. pas. 25 Finisterre. Kota Gede, 26 te Bombay. Kota Inten, 25 21 u. v. Suez n. Port Said. Leopoldskerk, 23 v. Suez n. Muscat. Lieve Vrouwekerk, pass. 24 Vlissingen n. Antw. Lindekerk, 24 v. Bahrein te Damman. Laagkerk, 25 dwars Cochin. Laurenskerk, 26 te Colombo. Lawak, 25 v. Singapore n. Tj. Priok. Beuvekerk, 25 te Karachi. Lir.ge, pass. 25 Finisterre. Loenerkerk, 25 te Madras. Loosdrecht, 26 te Suez. Lemsterkerk, pas. 26 Cherbourg n. Hamburg, Luna, 23 v. Amsterdam n. Kopenhagen 25 te Aanhus. Lutterker'k, pass. 26 Gibraltar n. Genua. Laertes, 25 v. Port Said. Leersum, pass. 25 Key West n. Mobile. Macuba, 25 v. Miri te Singapore. Mapia, 24 v. Djibouti n. Suez. Marpessa, 23 v. Miri n. Balikpapan. Meerkerk. 25 te Aden. Mentor, 23 te Istanboel. Modjokerto, 24 v. Colombo n. Aden. Murena, 23 v. Miri n. Shimotsu. Mataram, 25 v. Singapore n. Penar.g. Molenlkerk, 26 te Marseille. Maasland, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Marken, 23 5 u. v. Threerivers n. R'dam of A'dam Manoeran, 26 v. Idonesië te Amsterdam. Markelo, 25 v. Blyth te Odense. Nigerstroom, 24 v. Amsterdam te Bordeaux. Nieuw Amsterdam, 26 te Tanger. Noordam, 25 v. New York te Rotterdam. Overijsel, pass. 25 Sabang n. Colombo. Oranjefontein, 25 te Kaapstad. Oranjestad, 25 660 m. NO. Barbados. Papendrecht, 24 v. Le Havre n. Perz. Golf. Phrontis. 24 Port Soedan verw. Prins Fred. Hendrik, 25 te Antwerpen. Prins Maurits, 24 v. Chicago te Rotterdam. Poelau Laut, 25 v. Singapore n. Port Swetten- ham. Polyphemus, 26 v, New Orleans te Charleston Polydorus, 23 v. Amsterdam n. Indonesië. Poseidon, 26 v. Philadelphia te New York. Prins Fred. Willem, pass. 25 Father Point. Rottie, 24 v. Baltimore te Galveston. Rempang, 26 v. New Orleans te Charleston. Ruys, 26 te Singapore. Rijndam, 24 400 m. W. ten Z. Flores. Radja, 24 v. Londen te Amsterdam. Rijnkerk, 24 v. Tanga te Mombasa. Slamat, 25 Priok te Amsterdam. Stad Dordrecht, pass. 25 Finisterre. Stentor, 24 v. Antwerpen te Rotterdam. Straat Banka, 23 v. Priok n. Lorenzo Marquez. Straat Makassar. 24 v. Buenos Aires n. Santos. Salland, 24 v. Buenos Aires te Amsterdam. Saparoea, pass. 26 Kp. Blanco n. Antwerpen. Stad Schiedam. 23 v. Kirkenaes n. R'dam Stad Vlaardingen. 27 v. Narvik voor Hoek v. Holland verwacht. Scherpend recht, 24 v. Curacao te Santos. Sibajak, 24 940 m. N.t.O. Pitcairn eil. Schie, 26 te Malta. Singkep, 25 v. Amsterdam te Houston. Ta'bian, 24 v. Makassar n. Semarang Talisse, 24 v. Alexandrië n. Halifax. Tara, 25 v. Santos n. Montevideo. Teucer, 25 te Belawan. Thalatta, pass. 24 Finisterre. Tiba, pas. 23 Madeira n. Victoria. Tjibodas. 23 v. Mauritius n. Penang. Tjikampek, 24 rede Port Elizabeth. Tarakan, 26 te Fiume. Teiresias, 26 te Aden. Temate, pass. 25 Guardafui n. Port Said. Tosari. 25 v. Amsterdam n. Houston. Trompenberg, pas. 25 Ouessant n. La Pallice. Tamo, 23 v. San Nicolas n. Rosario. Titus, 26 te Hamburg. Tominl, pass. 23 15 u. Guardafui. Tosari. pass. 25 21 u. Dover. Utrecht, 23 v. Manilla n. Honolulu. Veendam, 25 1085 m. W.ZW. Scilly's. Waterland. 25 Bahia verwacht. Wonosari, 24 v. Semarang n. Soerabaja. Waterman. 25 610 m. O.ZO. Kp. Race. Wieldreeht, pass. 26 Minicoy. Willemstad. 23 1090 m. NO. Barbados. Woensdrecht. pass. 25 Kp. Palos. Waal. 25 v. Barranquilla n. Pto Limon. Westerdam, 25 v. Rotterdam te New York. Westland, 24 v. Hamburg te Amsterdam. Winterswijk. 26 te San Juan. Zeeland (SSM)), 23 v. Amsterdam n. Sunderland. KLEINE VAART Anna Sylvia, 23 bij Plymouth. Arnoudspolder, 24 v. Rotterdam te Lissabon. Ary Scheffer, 23 v. Wisbech te Rotterdam. Algarve, 22 v. Bremen n. Manchester. Bab-T, 22 v. Kopenhagen naar Spesshult. Berndsse, verm. 23 v. Tunis n. Mostaganem. Bierum, 23 80 m. W. IJmuiden. Brem, 23 v. Rotterdam n. Oporto. Betty Anne, 23 v. Swansea n. Rotterdam. Bill, 23 v. Sunderland n. Rotterdam. Citadel, 24 v. Londen te Jersey verw. Cornelia b II, 23 te Ryeka. Da Capo, 23 v. Harlingen n. Ryeka. Depa, verm. 23 v. Amsterdam n. Gent. Emergo, 23 v. Heroen te IJstad verw. Ferocia, 23 v. Setubal te Casablanca verw. Frisia. 23 280 m. Z. Finisterre. Henrica, 23 schuilend in Ierse Zee. Hast V, 25 v. Ayr n. Rendsburg. Import, 23 v. Rotterdam n. Lissabon. Jacoba Catharina, pass. 23 Noordhinder. Joost, 23 in Huibertgat. Julia, 23 v. Antwerpen te Newcastle. Larix, 22 te Kopmanh.klmen van Sundsvalle. Maasym, 23 v. Huil n. Wasklot. May Mere. 22 v. Manchester n. Jersey. Marcella, 25 v. Sligo te Rotterdam verwacht. Monica, 23 v. Irvine n. Belfast. Mypuck, 23 v. Middlesboro te Methil. Nassauhaven, verm. 23 v. Gothenburg n. R'dam Noord, 23 Shellhaven n. Billingham. Noorderhaven, verm. 23 v. Middlesboro n- A'dam Oceaan, 23 50 m. W.ZW. Dungeness. Pavo, 22 te Sundsvall van Blyth. Ponza, 22 v. Kotka naar Zaandam. Senior, pas. 23 IJmuiden. Syson, 23 v. Goole n. Vlissingen. Ton, 23 v. Port Talbot te Rotterdam. Westlaan. 23 v. Rotterdam n. Bremen. Wilpo, 22 v. Hudiksvall n. Zaandam. Westerschelde, .23 v. Fremington n. Terneuzen Tweede Pinksterdag heeft het echtpaar D. Driehuizen—S. M. Baggerman (beiden zijn 86 jaar oud) het feit herdacht, dat het zestig jaar in het huwelijk was verbonden. De bruidegom speelde in het Zandvoortse openbare leven een belangrijke rol en genoot zowel door kerkelijke als maatschappelijke functies grote bekendheid. De grootvader van de bruidegom stichtte in 1830 hötel Driehui zen, dat later, omdat het twee verdiepingen telde, „het hoge huis" werd genoemd. De zaak breidde zich uit. ging over aan zijn vader en toen deze in 1901 stierf, kreeg de broer van de bruidegom het beheer over het hötel en de bruidegom de stalhouderij en de badge legenheid. Vol trots weet hij nog te vertellen, dat hij in 1884 keizerin Elizabeth van Oosten rijk, die in huize „Paula" logeerde, naar de R.K. kerk moest rijden. En elke dag steevast, weer of geen weer, had ze in de ene hand een waaier en in de andere hand een parasol. Het pension „Beau Séjour", één der bekend ste vooroorlogse familie-pensions, exploiteer de het echtpaar na het huwelijk. Veertien jaar was de heer D. Driehuizen lid.van de Zand voortse gemeenteraad, enige jaren wethou der, 33 jaar Kerkvoogd van de Ned. Herv. kerk en later president-kerkvoogd. Van de oprichting af lid van de vereniging voor vreemdelingenverkeer en de Strandpachters- vereniging. Tijdens zijn kerkelijke loopbaan maakte hii ds. Swaluë. ds. Heldring, ds. Huls man. ds. Posthumus Meyes. ds. Straatsma en ds. Tromp mee. In de tijd, dat hij lid was van de gemeente raad. werkte Zandvoort vele jaren met een begroting van gemiddeld 70.000. Het bruidspaar heeft 3 kinderen, 7 klein kinderen en 2 achterkleinkinderen. Wegens de lichamelijke toestand van het echtpaar, dat bij een getrouwde dochter in de Kostverlorenstraat 125 inwoont, was aan het diamanten huwelijksfeest geen ruchtbaarheid gegeven. 3-314 Nederl.'47 A..K.U (Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slot koers Vrijdag 96% 163 188 159/, 306/, 93/. 126/ 129/ 99/ 91 167/ 159 165/ 160/ 37/ 53 49/ 23% 39% Openings koersen 96% 163 190 159/ 307 93 126/ 129/ 99/ 90/ 167/ 158/ 165/ 160/ 36/ 53 49/ 68/ 23/ 39)4 en geen geluid meer wil geven Belt U dan één zeven nul zeven zeven GROTE HOUTSTRAAT 94 t.o. Haarlems Dagblad DAGMEISJE GEVR. niet ben. 18 j., v. g. g. v. van 8.30—4 u. Zat. 1 u„ kl. gez. 3 volw. Aanb. tussen 78 u. Mevr. Dieters, Brederodestr. 20. Tel. 12804. GR. HOUTSTRAAT 102, Tel. 10866. Alles voor foto amateurs. En goedkoper Bekwame (aank t VERKOOP(ST)ERS gevr. v. directe indiensttr. bij Schoenenmag. Taft, Gr. Houtstraat 35, Haarlem. ANTHONIESTRAAT 45 Haarlem. Tel. 18266 Voor een te Bloemendaal ge vestigd Kinderhuis wordt een gevraagd, die goed bekend moet z'ijn met het koken voor pl.m. 40 pers. Br. no. 2626 Slecht gas kost geld en pan nen. Uw oud apparaat, goed gerepareerd, is beter dan een slecht nieuw. Alle merken 2 jaar garantie. Tel. 19931. Gas- rep.-bedrüf „LODA", Grote Houtstraat 9. gevraagd. Haarlemse Melk inrichting J. Verdel. Klever parkweg 2. Aanmelden liefst na 7 u. Kleverparkweg 2 rd. Bijman's Betere Banketbak kerijen vragen een 2e WIN KELJUFFROUW v. g. g. V. voor de zaak Vergierdeweg 110. Aanmelden na 7 uur. GEVRAAGD voor W., D., Vr. C. M BEKOOY, Anthoniestraat 34. gevraagd voor alle afdelingen. WASSERIJ EVERS. Brouwersvaart 58—60. en komt eens inlichtingen inwinnen over het werk in onze moderne ateliers. Deze worden verstrekt op alle werkdagen van 5—8 uur door Mevrouw Koning, Verspronckweg 52 Hrl. CHEMISCHE WASSERIJ vraagt Aanmelden Firma J. LOTTGERING, Amsterdamsevaart 30 A GEVRAAGD Aanb. bij Textielhandel J. v. MOORSEL en Zn., Grote Houtstraat, Haarlem. WIJ VRAGEN.... voor spoedige indiensttreding voor werkzaamheden op de verpak kingsafdelingen Indiensttreding na medische goedkeuring. Aanmelden dagelijks, uitgezonderd 's Zater dags. van 8.30—10 uur v.m. bij de Sociale Af deling der Fabriek, Harmenjansweg 2 Haarl. cacao- en chocoladefabrieken N.V- Haarlem Hoe zult U er voor staan in 1955? Naar menselijke berekening GOED, wanneer U zich THANS laat omscholen tot U werkt zich dan uit eigen kracht naar een hoog. constant loon toe. Leeftijd 20—26 jaar. Enige technische zin is een vereiste Aanmelden elke morgen (behalve 's Zater dags) op de Personeelsafdeling van de Kousen- fabrieken H I N N.V. te Haarlem. Zijlweg 138 a. (via de Portier). GEVRAAGD Aanmelden: Coöperatie HAARLEM, Schalkwijkerstraat 23 GEVRAAGD ACTIEVE Zich aan te melden filiaal N.V. DE ZWITSERSE, Barrevoe- testraat 23. ROKKENATELIER WINDSOR. Parklaan 47, Haarlem, Tel. 11205, vraagt een ASSISTENT-COUPEUSE en een LEERLING-COUPEUSE voor direct en een JONGSTE BEDIENDE voor kantoor. Voor onze afdeling Metaalbewerking vragen wij voor spoedige indiensttreding: BEKWAME KOPERBANKWERKER AANKOMENDE KOPERBANKWERKERS HALFWAS METAALSLIJPER BEDIENDE VOOR AFDELING EXPEDITIE Aanmelden van 2.304.30 u„ Spaarne 65. DIJKSTRA'S Metaalwaren- en Verlichtingsornamentenfabriek. N.V. Hollandse Signaalapparaten Hengelo (O.) vraagt voor haar afdeling Eindcontrölé M.T.S.-ers (Electrotechniek) Enige jaren praktijk en interesse voor elec- tronica strekken tot aanbeveling. Leeftijd: tot 30 jaar. Gegadigden moeten bereid zijn zich eventueel aan een psychotechnisch onderzoek te onder werpen. Uitvoerige sollicitaties in handschrift te rich ten aan de Personeelsafdeling. N.V. WASSERIJ PEEPERKORN vraagt voor andere afdelingen. Zich aan te melden: Blekersvaartweg 43, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3