Ongeëvenaarde Pinksterdrukte aan de kust Zuid-Korea wil gekend worden in besluiten omtrent zijn toekomst Cor Hermus, de vader van Comedia, op 63-jarige leeftijd overleden Agenda voor Haarlem Meer dan honderdduizend stedelingen zochten in Zandvoort verpozing Slaapt U slecht Minister Cals opende Van Gogh-expositie Bewaker hielp gevangene ontvluchten Hce is het ontstaand DINSDAG 26 MEI 1953 7 Druk bezochte receptie van RGH in tropische hitte Minister Cals wenste geen uitstel van benoeming „UNO had steeds tekort aan munitie in Korea" IRA in Noord Ierland weer op oorlogspad? „Atomic Annie" vuurde eerste A-granaat af Vier ministers bieden ontslag aan Jongen verdronken UNO-concessies in Panmoendjom Wandelaar door motor rijder aangereden en gedood Tweetal predikant van Ghr. Gereformeerde Kerk Brandjes in Haarlem r Dit woord: ONVERTOGEN Schokker gestrand bij Kijkduin Men kon zowel op de eerste als op de tweede Pinksterdag op het acht kilometer lange strand van Zandvoort en Bloemendaal maar voetje voor voetje vooruitkomen tussen duizenden roodverbrande lichamen. Voor al degenen die profijt trekken van het badbedrijf waren het dan ook dagen om nooit te vergeten, te meer omdat de drukte van deze Pinksterdagen slechts zelden tijdens het seizoen geëvenaard wordt. En daar de zomer nog komen moet, zijn de strandpachters optimistisch. In Zandvoort schat men het aantal gasten op een dikke honderdduizend per dag. Daaronder was een groot aantal toeristen uit West-Duitsland. Alle logiesgelegenheid was bezet: ook die van het pas geopende hotel Bouwes, waar reeds dit eerste weekeinde gebruik moest worden gemaakt van de mogelijkheid zitkamers in slaapvertrekken te veranderen. Degenen die niet onderdak konden komen bleven in hun auto's slapen. De stroom van dagjesmensen werd zonder stoornis van betekenis door trein, tram en bus aangevoerd. In Zandvoort kwamen vrijwel geen ongevallen voor. Aan het Bloemendaalse strand was de fietsenstalling al om twaalf uur vol: dat wil zeggen dat er zevenduizend fietsen waren gestald. Ook de Kennemerduinen trokken heel wat verkoeling zoekende lieden: in totaal meer dan elfduizend. Op twee kampeerterreinen werden zevenhonderd tentbewoners geteld. De Bloemendaalse Reddingsbrigade, die haar hulppost weer ten Noorden van de kop Zeeweg heeft neergezet, heeft beide dagen veel werk moeten verzetten. Er werd in on geveer honderd gevallen hulp verleend; hulp, die varieerde van brand-, snij- en schaafwondjes tot een gebroken enkel en een zonnesteek aan toe. Jodium en Hansa- plast werden in rijke mate op de onder scheiden wonden gedaan. Knaapje gered Het is aan het actieve optreden van de Reddingsbrigade te danken geweest, dat de naam van het tienjarige Haarlemse knaapje Peter Ruytenaars vandaag niet voorkomt op de lijst van hen, die hun vertier en ver koeling aan het strand en in de zee met het leven hebben moeten bekopen. Op de uitkijktoren van de Bloemendaalse Reddingsbrigade ontdekte het dienstdoende l:d omstreeks één uur in de middag van de Tweede Pinksterdag, dat een jongetje al spelende met een autoband steeds verder in de richting van de zee afdreef en dat hij op een gegeven ogenblik de autoband los liet, waardoor hij in gevaar kwam te ver keren. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en rukte de reddingsploeg uit. Men smaakte het genoegen de knaap te pakken vóórdat hij geheel onder water verdween. In de hulppost werd de tienjarige Peter de eerste hulp gebracht. Hij had veel water binnen gekregen en zijn leven heeft aan een zijden draadje gehangen. Dank zij het optreden van de vrijwilligers van de B.R.B. werd er ger voorkomen. De dienstdoende arts van Bloemendaal, dokter J. H. M. Egbers, ver leende de medische hulp en kwam later ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en ze nuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Elf voetballers hebben gisteren na een lastige wedstrijd, die zij tot een redelijk goed einde brachten 's avonds een nog moeilijker opgave te verwerken gekregen. In een broei-hete bovenzaal van café-res taurant Brinkmanh op de Grote Markt werden zij namelijk op een rijtje tegen de wand gezet en moesten vervolgens van een lange stoet sprekers vernemen, dat R.C.H. toch eigenlijk de beste club van het Westen was, dat juist deze spelers zo hard voor het kampioenschap gevoetbald hadden en dat iedereen toch zo oprecht blij was, dat juist de Racing nog zes kampioenswedstrijden mocht spelen. Tientallen keren veerden de spelers van het eerste elftal op en tientallen keren drukten zij in een steeds tropischer wor dende atmosfeer de handen van adspiran- ten, clubbesturen en andere belangstellen den en tientallen keren ploften zij weer op hun stoel terug. Neen, het was geen grap en het was de eerste elftalspelers aan te zien, dat zij liever een zware wedstrijd spelen dan de hoofdpersonen van een druk bezochte receptie te zijn. En toch was het allemaal bijzonder har telijk bedoeld, dat gaven de diverse spre kers wel onomwonden te kennen. De adspiranten deden het door een in koor gezongen clublied en vervolgens gaf een lange rij van sprekers op allerlei verschil lende manier van de vreugde, die er over het behaalde kampioenschap betrok in zijn En zij deden dit allemaal op de hun eigen wijze. De heer W. Donselaar betrok in zijn hulde de oud-gedienden en de heer S. Ha- zevoet, de ere-voorzitter van de vereniging, zag er een gelegenheid in om de voorzitter, de heer Jac. de Geus, en het lid Wim Jan sen tot leden van verdienste te maken. De heer G. Kruyver, de afgevaardigde van de KNVB, greep de gelegenheid met beide handen aan om te verklaren, dat hij hoopte, dat het spel in de kampioenscom- petitie op een hoog peil zou staan en de Heemsteedse burgemeester, mr. A. G. A. ridder Van Rappard, herinnerde nogmaals aan de prettige relaties, die er tussen de gemeente Heemstede en RCH bestaan. Tevens meende hij, dat de Racing het aan de Heemsteedse bevolking verplicht is de kampioenscompetitie tot een goed eind te bréngen. En vervolgens zeiden alle volgende spre kers, onder wie de Haarlemse wethouder van sportzaken, de heer D. J. A. Geluk, de voorzitter van de HVB, de bestuursleden van onder meer Haarlem, HFC, EDO, Schoten, HBC en Blauw Wit en de ver tegenwoordigers van de honk- en softbal- afdeling van RCH, dat zij uit naam van hun vereniging of hun bestuur spraken, wanneer zij de spelers en het bestuur har telijk feliciteerden. Én langs de kant zaten de elf spelers. Steeds weer stonden zij op, steeds weer drukten zij handen, steeds weer verklaar den zij dat ze toch wel heel erg blij waren en steeds weer zakten zij opgelucht in hun stoelen terug. En dit alles in een tropische hitte temidden van dringende en soms schreeuwende supporters en een van de weinigen, die ondanks alles zijn hoofd koel hield en alle sprekers met een kort en har telijk woord bedankte was voorzitter De Geus. Een dapper man, die aan het einde van het feest kilo's moet zijn afgevallen. nogmaals naar het strand om ook in enkele andere gevallen zich over patiënten te ont fermen. Duinbrand Maandagmorgen tegen elf uur werden de vrijwilligers van het rayon Overveen van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal voor ruim anderhalf uur uit hun Pinkster- rust gehaald voor het blussen van een duin brand langs de spoorbaan OverveenZand voort aan de Tetterodeweg. Waarschijnlijk is de brand een gevolg geweest van het achteloos wegwerpen van een nog brandend peukje van een sigaar of sigaret door een treinreiziger. Doordat de waterleiding op enige afstand was, heeft de brandweer ongeveer vierhon derd meter slang gebruikt en heeft het vuur dat een hevige rookontwikkeling gaf, met drie stralen aangetast. In de omgeving kamperende verkenners van de N.P.V.groep uit het district Haarlem, „de Camerons" waren eveneens spoedig aanwezig met schoppen en bijlen om hun diensten aan te bieden. Dank zij het snelle optreden van de bijna voltallige brandweerploeg is het te danken dat het snel om zich heen grijpen de vuur slechts schade over ongeveer tien hectare duingrond kon aanrichten. Zaterdag heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, in het rijksmuseum Kröl- ler-Müller de herdenkingstentoonstelling van werken van Vincent van Gogh ge opend. De minister wees erop, dat in dit museum door zijn ligging in de bossen uniek in ons land, in een twintigtal jaren een verzameling is bijeengebracht, die in velerlei opzicht haar weerga niet vindt. Mevrouw Kröller-Müller, zo zeide hij, heeft met zeldzame intuïtie de grondslag gelegd jvoor een verzameling, die ook zonder de aanwezigheid der werken van Vincent van Gogh een bezoek waard zou zijn. Maar bovenal heeft zij in een tijd, dat de waar dering voor Van Gogh nog slechts schuch ter begon op te komen, met groot gevoel voor de waarde van de kunstenaar uit zijn werk verworven wat onder haar bereik kwam. Het is thans in de eerste plaats voor deze werken, dat bezoekers uit de gehele wereld naar deze plaats komen om de ver zameling te zien. Dieper ingaande op de betekenis van dit werk, kwam minister Cals tot de conclusie, dat de grote kracht van Van Gogh ligt in zijn vermogen om in zijn werk van mens tot mens te spreken, Spreker verklaarde niet te geloven, dat de kennis van Van Goghs veelbewogen, getourmenteerde le ven de voornaamste oorzaak zou zijn van de wijde belangstelling voor deze kunste naar. Het moeten zeer directe zij het moeilijk te omschrijven bindingen zijn. die onze generatie zo dicht tot de kunst van Vincent van Gogh heeft doen naderen. Directeur Rijksacademie Naar aanleiding van het bericht dat de commissie van toezicht op de Rijksacade mie van beeldende kunsten te Amsterdam na de benoeming van dr. N. R. Vroom tot directeur van deze instelling ontslag zou hebben genomen, wordt thans door het ANP vernomen, dat een officiële ontslag aanvrage het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen nog niet heeft bereikt. Wij menen echter te weten dat het bedoelde ontslag bij de Kroon is aan gevraagd. Naar verder bekend is geworden, heeft het overleg tussen de minister en de ge noemde commissie over de opvolging van prof. W. H. van den Berg tot directeur van de Rijksacademie zich uitgestrekt over een periode van verscheidene jaren. De laatste oplossing, door de commissie voorgesteld, zou een nieuw uitstel van anderhalf jaar hebben betekend. Daarom zou de minister de door de commissie voorgestelde candi- daat, hoe uitstekend zijn kwaliteiten ook zijn, niet hebben kunnen aanvaarden, daar uitstel van een definitieve oplossing niet langer verantwoord was. Amerikaanse onthulling Het tekort aan munitie voor de Ameri kaanse strijdkrachten in Korea heeft duide lijk nadelige gevolgen gehad voor de mili taire operaties en „een nodeloos verlies van Amerikaanse levens" veroorzaakt, zo con stateert een subcommissie uit de Ameri kaanse Senaat, die een onderzoek heeft in gesteld. In het rapport der subcommissie wordt gezegd dat bij het onderzoek is komen vast te staan, dat er in de gehele Koreaanse oor log een voortdurend tekort aan munitie is geweest". Verklaard wordt, dat de verantwoorde lijkheid daarvoor niet precies is te bepalen, daar „de aggressieve bedoelingen van het internationale communisme verkeerd ge peild waren". De commissie zegt voorts dat er aanwij zingen zijn, dat de beslissing in de zomer van 1951 om een „zit-oorlog" in Korea te voeren deels beïnvloed werd door het feit., dat do militaire plannenmakers wisten, dat de munitievoorraden volkomen onvoldoen de waren. Volgens het rapport groeit de munitievoorraad in Korea thans met de dag. De politie in Den Haag heeft de 43-jarige stoker-gevangenbewaarder J. G. gear resteerd, die bekend heeft dat hij de ge detineerde Van der O., die de vorige week uit de gevangenis in Scheveningen ont snapte en inmiddels weer gepakt is, bij zijn ontvluchting behulpzaam is geweest. G. had Van der O. de gelegenheid ge geven zich in zijn klerenkast te verbergen. Toen Van der vermist werd, werd de gevangenis geheel afgezocht. Toen men bij de kast van G. kwam, bleek deze afgesloten te zijn, zodat men niets onregelmatigs ver moedde. Nadat de duisternis was ingevallen kwam Van der O. uit zijn schuilplaats te voorschijn en wist met een ijzeren haak, die hij te voren had klaar gelegd, over de muur te komen, die hem van de vrijheid scheidde. Bomaanslagen en andere gewelddaden In het hoofdpostkantoor te Belfast zijn zes brieven ontdekt, die gericht waren aan Noord-Ierse politici en een met magnesium bestreken leren zakje met zuur bevatte. Door zelfontbranding van het magnesium was reeds schade aangericht aan andere poststukken. De brieven waren van dezelf de soort als die, welke het „Ierse Republi keinse leger" (I.R.A.) vóór de oorlog in Engeland gebruikte. Deze organisatie, die een einde aan het Britse gezag over Noord- Ierland wil maken, is in dit gebied buiten de wet geplaatst. Er is opdracht gegeven, onmiddellijk alle brievenbussen in Belfast te onderzoeken. De politie heeft in de nationalistische wijk van de stad personen ondervraagd, die er van verdacht worden tot de I.R.A. te be horen. Er wordt echter geen melding van arrestaties gemaakt. Met het oog op de aanstaande kroning van Elizabeth II tot Koningin van „Groot- Brittannië en Noord-Ierland" heeft de poli tie order gekregen waakzaam te zijn. Ook zijn strenge voorzorgsmaatregelen voor het bezoek, dat de Koningin van 2 tot 4 Juli aan Noord-Ierland zal brengen, vastgesteld. Er worden ook nog andere incidenten ge meld, te Kilkeel werd een brievenbus op geblazen, bij een andere werd een onont- plofte bom ontdekt. NOODWEER IN SCHOTLAND Schotland is Tweede Pinksterdag door onweer en zware regens getroffen. Er is veel schade aangericht. Verbindingen wer den verbroken en huizen overstroomd. Duizenden vacantiegangers moesten in trei nen, bussen en boten overnachten. „Atomic Annie", het atoomkanon, waar mede bij Las Vegas proeven worden ge nomen, heeft Zondag zijn eerste atoom granaat afgevuurd. Het kanon werd van een afstand van 16 mijl op electrische wijze bediend. Doel was een bosje van ongeveer 50 bomen, waarin zich een diessellocomotief, tanks, vliegtuigen en allerlei militaire goe deren, met inbegrip van kleding en tenten waren samengebracht. Aan de proefneming is ook deelgenomen door ongeveer vijftig vliegtuigen, waar onder twaalf reusachtige „B-36"-bommen- werpers. De vliegtuigen namen deel om de bemanningen te oefenen in hetgeen zij onder soortgelijke oorlogsomstandigheden moeten doen. Er is in Las Vegas bij het afvuren van de atoomgranaat geen schok gevoeld. De maximum draagwijdte van het ka non is 32 kilometer. Crisis in Israel Vier Israëlische ministers van de „Alge mene Zionisten" hebben hun ontslag aan geboden. Zij maakten deel uit van de coali tieregering van David Ben Goerion. De regering loopt zonder deze vier mi nisters van de „Algemene Zionisten" ge vaar, haar meerderheid in het parlement te verliezen. De socialisten, die met de „Alge mene Zionisten" de regeringscoalitie vor men, verzetten zich tegen een opheffing van de deviezencontröle. De Algemene Zio nisten zijn gekant tegen een extra-belasting voor het verkrijgen van inkomsten ter be strijding van cle werkloosheid, waarvoor de socialisten de steun der volksvertegen woordiging hebben weten te verkrijgen. Jordanië beschuldigt De Jordaanse regering heeft Zondag een officiële verklaring uitgegeven, waarin Is rael ervan wordt beschuldigd in de afgelo pen vier dagen veertien Jordaanse dorpen te hebben aangevallen, waardoor een man werd gedood en vier andere Jordaners wer den gewond. In de verklaring wordt onder meer ge zegd: „de UNO-landen steunen de Joodse aggressie, door te weigeren een onderzoek naar deze incidenten in te stellen". Maandag is in het bosbad „Klein Zwit serland" te Puttten (Gld.) de 9-jarige Tijmen Woudenberg uit Nijkerkerveen verdronken. Vermoedelijk is de jongen al spelend in het diepe bassin geraakt en ver dronken, zonder dat iemand in het druk bezochte had het heeft opgemerkt. Toen de vader, die met 8 van zijn 13 kinderen net zwembad bezocht om half vijf zijn zoontje miste, werd het bad gesloten en is men gaan dreggen. Pas om 7 uur werd het ventje opgehaald. De opperbevelhebber van de UNO in Korea, generaal Mark Clark, heeft Maan dag een onderhoud van twee uur gehad met de president van Zuid-Korea, Syng- man Rhee. Men neemt aan, dat de generaal co president op de hoogte heeft gebracht van de nieuwe voorstellen der UNO om de oorlog tot een einde te brengen. Rhee heeft zich tot dusverre krachtig ver zet tegen een bestand, waardoor de deling van Korea bestendigd zou blijven. Binnen een uur na het onderhoud riep de president zijn kabinet in spoedvergade ring bijeen. Te Seoel wordt vernomen dat Rhee wei gert met een wapenstilstand in te stemmen, zolang geheel Korea niet verenigd is. Hij verklaarde dat in geval van het sluiten van een bestand tussen de verbondenen en de communisten, Zuid-Korea alleen de strijd zal voortzetten totdat de Noordgrens van Korea is bereikt. De les van Jalta Pjoen Joeng Tai, de waarnemende premier en minister van Buitenlandse Zaken heeft Zondag te Seoel een verklaring uitgegeven, waarin hij, doelend op de aanstaande con ferentie op de Bermuda's, onder meer zei: „Zuid-Korea wil niet dienst doen als proef konijn voor internationale experimenten". De minister zei voorts: „Wij herinneren ons, hoe in Jalta besloten werd tot de deli,ng van Korea. Hierom willen wij ge kend worden in elke bijeenkomst, waarop over onze toekomst zal worden beraad slaagd. Wij zullen nimmer instemmen met een wapenstilsttand, waarbij Korea ver deeld zou blijven. Besprekingen hervat Inmiddels zijn gisteren de besprekingen in Panmoendjom hervat. De UNO-delegatie heeft daarbij geheime besprekingen voor gesteld, aldus hebben Noordelijke corres pondenten verklaard. Maar het opperbevel der UNO heeft geen melding gemaakt van wat er besproken is. UNO-functionarissen weigerden zich tegenover de journalisten uit te laten. Er verluidt, dat de Noordelij ken om een kort recès hadden verzocht, alvorens te antwoorden op de voorstellen der UNO. Radio Peking heeft later medegedeeld, dat de afgevaardigden der UNO medege deeld hebben, dat zij bereid zijn nieuwe voorstellen te doen. De verbondenen had den om een „administratieve vergadering" verzocht die onmiddellijk gehouden werd. Men neemt aan, aldus Reuter, dat de ver bonden onderhandelaars hun kaarten op tafel hebben gelegd en aanzienlijke con cessies hebben gedaan. De onderhandelaars komen 1 Juni weer bijeen. Radiostations van New York hebben een bericht uit Seoel omgeroepen, waarin wordt medegedeeld dat de UNO de onderhande lingsdelegatie de communisten op de jong ste bijeenkomst te Panmoendjom heeft voorgesteld het gehele vraagstuk van de terugzending der krijgsgevangenen aan de algemene vergadering der UNO voor te leggen, opdat deze hierin een definitieve beslissing kan nemen. Als bron van het bericht worden „gezaghebbende Zuid- Koreaanse kringen" genoemd. Eerste Pinksterdag om tien uur des avonds is op de Venneperweg te Nieuw Vennep een ongeluk gebeurd, waarbij de zestig-jarige G. de J-, gewoond hebbende te Nieuw Ven nep om het leven is gekomen. Hij liep op de weg en was vermoedelijk in gedachten ver zonken, waardoor hij naar het midden van de weg uitweek. De J. werd ingehaald door een motorrijder die de wandelaar aanreed. Deze liep ernstige wonden op en is ter plaatse overleden. Zaterdagavond kon de 25.000ste bezoekster van de Poesjenellenkelder onder het Haarlemse Stadhuis welkom worden geheten. Het was mevroiiw Apetz, de echtgenote van de tekenaar Jan Apetz, die de zo originele versiering voor Heemstede heeft ontworpen. Van de leider van het marionettentheater, de heer Don Vermeire, kreeg zij een pop en van de voorzitter van ..Haarlem-Lichtstad", de heer D. J. A. Geluk, een biedermay er-boeket je, een aardige herinnering aan het hoofdmotief in de Heemsteedse versiering. Als tweetal in de predikantsvacature heeft de kerkeraad der Christelijk Gereformeerde Kerk Haarlem-Centrum gesteld: ds. M. W. Nieuwenhuyze te Den Plaag en ds. J. C. van Ravenswaay te Scheveningen. Zaterdagmiddag om half een raakte een vitragegordijn in de keuken van een woning in de Wilhelminastraat in brand toen het gordijntje in de gasvlam waaide. De overgordijnen en het gootsteengordijn tje vatten ook vlam en de huisvrouw, die juist aan het koken was kon slechts met moeite en met behulp van enkele kleden het vuur doven. Maandagmiddag m drie uur vatte een zonnescherm van een woning aan de Scho tersingel vlam. De brandweer moest er aan te pas komen om het halfverbrande scherm naar beneden te halen. Een achteloos weg geworpen eindje sigaret is waarschijnlijk de oorzaak van het brandje geweest. Alleen in de uitdrukking: geen on vertogen woord, dat wil zeggen: geen ruwe of ongepaste uitdrukking, leeft het Middelnederlandse werkwoord ver- tiën nog voort. Tiën is: trekken. Ver- tiën is vertrekken, verwringen en ook: verschuiven, uitstellen, On-vertogen is dus eigenlijk: niet uitgesteld, ogen blikkelijk, direct. Uit de betekenis on verwijld volgt gemakkelijk die van: on doordacht, overijld. En daaruit vloeit: ongepast logisch voort. Verwantschap met het Duitse „ungezogen": slecht op gevoed, is er zeker niet. Dan zou men immers in 't Nederlands van een onver togen man of kind moeten kunnen spre ken en niet alléén van een onvertogen woord. Cor Hermus, directeur van de toneel groep Comoedia (vroeger Comedia), is Zondagavond omstreeks elf uur in een rusthuis te Amsterdam, waar hij de laatste twee maanden verpleegd werd, overleden. Hij heeft de leeftijd van 63 jaar bereikt. Het is ruim een jaar geleden, dat hij zich wegens ziekte uit de voorstellingen van „Bobbeltje" moest terugtrekken. Sindsdien is hij niet meer opgetreden. In diverse schouwburgen des lands zijn gisteravond voor het begin van de voorstellingen door de lieders van de spelende gezelschappen zijn persoonlijkheid en zijn betekenis als ac teur herdacht. Cornelis Antonius Willem Hermus werd op 2 Juli 1889 te Amsterdam geboren. Na de H.B.S. doorlopen te hebben vervulde hij enige kantoorbetrekkingen, tevens aan de school voor vocale en dramatische kunst van Cato Esser studerend. Zijn debuut als acteur maakte hij bij de Toneelvereniging van Herman Heijermans in „Op hoop van zegen". In de beginperiode van zijn loop baan heeft hij dikwijls tezamen met de zo zeer door hem bewonderde Louis Bouw meester op de planken gestaan. Hij was onuitputtelijk in het vertellen (hetgeen hij onnavolgbaar deed) van anecdotes uit die tijd. Achtereenvolgens heeft Cor Hermus deel uitgemaakt van het Schouwtoneel van Jan Musch en Adr. van der Horst, van het ge zelschap van Eduard Verkade, van het Centraal Toneel van Cees Laseur en van de afdeling toneel van het Gemeentelijk Theaterbedrijf onder leiding van Cor van der Lugt Melsert, waar hij zich tevens als regisseur wist te onderscheiden. Ook schreef hij enkele stukken, waarvan „Een moeder" nog wel door amateurs wordt ge speeld. Eigen ensemble In de laatste maanden van de bezettings tijd werkte hij met grote energie aan de totstandkoming van een eigen gezelschap en zeer kort na de bevrijding kon hij dan ook zijn „Comedia" aan het Nederlandse publiek voorstellen met een brillante voor- Stelling van „Past op de stille wateren" van Calderon de la Barca, waarvan de première in de Haarlemse Schouwburg werd gege ven. Verscheidene jaren heeft zijn door Haarlem en Utrecht, later ook door Am sterdam, gesubsidieerde ensemble een ere plaats in het Nederlandse toneelleven in genomen. In die tijd zijn achtereenvolgens Cruys Voorbergh, Joan Remmelts en Johan de Meester zijn naaste medewerkers ge weest. Dank zij een keur van vooraan staande acteurs en actrices werden de grote voorstellingen van Comedia hoogtepunten van het seizoen, mede door de frisse enscè- neringen en het bieden van rijke kansen aan veelbelovende, opkomende krachten zoals Elisabeth Andersen, Ellen Vogel en Lous Hensen om slechts enkele voorbeel den'te noemen. Het was Cor Hermus, die de Russische regisseur professor Scharoff voor het eerst wist te bewegen uit Rome naar Nederland te komen. De voorstelling van stukken van Tsjechof en Turgènjof zijn openbaringen voor een groot deel van het publiek ge weest. Hij was het ook die belangrijke dichters, zoals Bertus Aafjes en Gerard den Brabander, voor het toneel wist te interes seren. Zijn „Tartuffe" van Molière in de vertaling van eerstgenoemde werd door zijn fonkelende frisheid een onvergetelijke gebeurtenis. Zijn bewondering voor de schone letteren dreef hem ook tot gedurfde ondernemingen als de opvoering van zulke onspeelbaar geachte stukken als „Thomas More" van Henriëtte Roland Holst en „Chastelard" van Swinburne in de verta ling van Victor E. van Vriesland, waarbij het hem helaas niet vergund is geweest zijn liefste wens, een enscènering van „Jefta" van Vondel, in vervulling te doen gaan. De naam van Cor Hermus is slechts aan enkele grote rollen verbonden geweest: zijn Tartuffe noemde ik reeds, zijn dr. Knock in het gelijknamige stuk van Jules Romains overtrof in onze herinnering de vertolking, die Louis Jouvet van dezelfde rol heeft gegeven. Maar zijn grootste gaven ont plooide hij toch in fijnzinnig of uiterst markant getypeerde bijrollen. Nooit heb ik in de vele jaren, dat ik op de eerste Januari de „Gysbreght van Aemstel" moest zien, een Vosmeer de Spie meegemaakt, die ook maar bij benadering met zijn uitbeel ding van deze spion vergeleken kon wor den. En dan mogen natuurlijk zijn rector van het Jezuietenconvent in „Het voorste legioen" van La very, zijn Jonker Andries Bibberwang in „Driekoningenavond" van Shakespeare, zijn kostelijke grootvader in „Je kunt het toch niet meenemen" van Kaufmann en Hart of zijn aandoenlijke vader in „De mooiste ogen van de wereld" van Jean Sarment niet vergeten worden. Dat waren stuk voor stuk juwelen van grote, gevoelige toneelspeelkunst, die mede aantoonden dat een waarachtig acteur geenszins een hoofdrol behoeft te vervullen om zich te onderscheiden. Te zware rol De laatste jaren zijn voor Cor Hermus, ook in zijn persoonlijk leven, vol teleur stelling en tegenslag verlopen. Het is hier niet de plaats om de oorzaken daarvan te beoordelen. Men weet, dat drie jaar gele den de kern van zijn gezelschap zich van hem afscheidde om de Nederlandse Comedie te stichten en dat Comedia het vervolgens onder artistieke leiding van Joris Diels ge probeerd heeft het een seizoen zonder subsi die te stellen. Deze maand worden de laat ste voorstellingen gegeven. Tot het einde al verbleef hij, door zijn ziekte daartoe gedwongen, maandenlang bij familie in Brabant heeft hij de ondergang van zijn trotse schepping meegemaakt. Cor Hermus Misschien had de aard van zijn carrière hem kunnen waarschuwen, dat de rol van leider ongeschikt voor hem was, met hoe veel vuur en heilige bezieling hij ook als zodanig begonnen is en hoezeer hij aanvan kelijk zijn medewerkers voor zijn denk beelden wist te winnen en mee te slepen. Misschien was hij een man van te weinig denkbeelden, van te weinig constructieve gedachten althans. Maar tevens werd hij de dupe van zijn gemakkelijk als zwakte uit te leggen beminnelijkheid. De beminne lijkheid gaf een grote zuiverheid aan zijn creaties, zoals zijn robuuste zin voor hu mor zelfs aan een grove klucht altijd een menselijk cachet verleende. Doch als mens maakte deze houding hem .besluiteloos en in conflicten afwachtend, waarbij nog kwam dat hij liefst iedereen te vriend wil de houden en niemand kwetsen, al deed hij dit soms onbewust en eigenlijk uit hartelijkheid terdege. En zo stond hij in nerlijk weerloos bloot aan tegenstrijdige invloeden, welke hem tenslotte te machtig zijn geworden, zodat hij langzaam maar zeker zijn levenswerk uit handen zag glippen. Cor Hermus zal in de theatergeschiede nis blijven voortleven als de man, die na de oorlog het Nederlandse toneel een mach tige stoot tot nieuwe bloei heeft gegeven. De ondergang van zijn gezelschap heeft - hoezeer hij ook zijn gevoel voor komische situaties bleef behouden zijn altijd aan wezige melancholie versterkt. En toch zat hij nog vol plannen voor het geval hij er nog eens „aan te pas" zou komen. Nog maar enkele maanden geleden vertelde hij me vol vuur hoe heerlijk het zou zijn om een voorstelling van „Marguérite Gautier" met zijn lievelingsactrice Ank van der Moer in de hoofdrol te regisseren of van „De Mira kelridder" van Lope de Vega met zijn zoon Guus, wiens snel groeiende populariteit hem met zoveel voldoening vervulde. Maar toen wist ik reeds, dat het zover wel nooit zou komen. Niet alleen was Cor Hermus de geeste lijke vader van Comedia, hij probeerde het ook te zijn voor zijn acteurs en actrices. Velen zullen hem in deze dagen als vriend en raadgever, als collega en onderhoudend verteller, maar vooral als eenvoudig maar echt kunstenaar herdenken. DAVID KONING Doordat een net in de schroef verward raakte is vanmorgen om half acht de Sche- veningse schokker Sch 86 in de buurt van Kijkduin op het strand gelopen. Toen de motor afsloeg werd het schip stuurloos en de harde Noordenwind dreeft het snel op de kust. De reddingboot „Arthur" voer uit om hulp te bieden, maar toen bleek dat er voor de twee opvarenden geen gevaar be stond, is zij teruggekeerd. De schokker heeft zich niet diep in het zand geboord, zodat men goede hoop heeft hem vlot te kunnen trekken. DINSDAG 26 MEI Minerva: „Potasch en Perlemoer in Tex tiel" (Toneelgezelschap Johan Kaart), 8.15 uur. Dc Leeuwerik: Vereniging voor facul tatieve lijkverbranding, ledenvergadering, 8 uur. Luxor: „De gele ballon", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De knuppel in het apenhok", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Paniek in Fort Worth", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Do dendans der Sioux", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Le Plaisir", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „S.O.S., held in nood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „April in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 27 MEI Luxor: „De gele ballon", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De knuppel in het apen hok", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Paniek in Fort Worth", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Dodendans der Sioux", 14 iaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Le Plaisir". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „S.O.S., held in nood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „April in Parijs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9