Vier spionnen voor Amerika in Rusland ter dood gebracht Nieuwe UNO-voorstel zou voor Noordelijken aanvaardbaar zijn Reynaud vandaag voor de Franse Kamer Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een waarschuwing Communiqué van Moskou: Met terreur- en sabotageopdrachten boven de Oekraine neergelaten" Ex-nazi helpers Dertien Poolse Mig piloten terechtgesteld? Geen revisie voor echtpaar Rosenberg Roemeens diplomaat uit V.S. uitgewezen Parijs gelooft niet meer in Moskou's vredeswil Woedende Rhee dreigt te breken met UNO-opperbevel S.S.-er De Jonge's uitwijzing Duits advocaat stelt vragen Het woord is aan... Kwestie van Europese legerverdrag toetssteen voor zijn formatie-kansen Bolwerk Yen Vi door Fransen ontruimd Zomerse weer geëindigd g7e JAARGANG No 268 WOENSDAG 27 MEI 1953 297e JAARGANG No 115 Mijnramp in Perzië Wegens ontsnappingspogingen Hij trachtte een ex-landgenoot tot spionnage te pressen Oatis naar sanatorium Bonn wil niet „terug naar Potsdam" Eindelijk kans op Korea-bestand? Onvervaard weer de Lucht in Perón laat leiders der radicalen vrij Eis van Anglo Iranian in Tokio afgewezen De strijd in Indochina Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE AMERIKAANSE DIPLOMAAT George F. Kennan heeft een waarschuwing tot zijn landgenoten gericht, die onze cor respondent in Washington tot een beschou wing in ons nummer van Zaterdag aanlei ding heeft gegeven. Ik hoop dat velen dat artikel op de voorpagina niet alleen ge lezen hebben, maar er ook over nagedacht. Het droeg de ondertitels: „Haat en vrees bedreigen de vrijheid in de Verenigde Sta ten" en „Eenvormigheid, anti-intellectua- lisme en MacCarthy-isme zijn de boze krachten die verdraagzaamheid verstik ken". Ik kom erop terug omdat het betoog van een man als Kennan ons niet alleen herinnert aan ouder ervaringen in Europa en aan een „opstand der horden" die door militaire overwinning wel onderdrukt maar daarmee niet blijvend overwonnen is, maar ook omdat het in wezen een groot mense lijk vraagstuk betreft. George F. Kennan, nu 49 jaar oud, heeft zeer veel van de wereld gezien en wordt daarbij door zijn grote kennis en intelligen tie als een der belangrijkste figuren in de Amerikaanse diplomatie beschouwd. Hij heeft met name de Amerikaanse ambassade in Moskou veelvuldig gediend, opklimmend jn de rangen tot hij er kort geleden als ambassadeur voor de vierde maal werd heengezonden. Maar binnen een jaar was hij alweer terug, omdat het régime-St'alin niet langer van hem gediend was. Hij is nu tijdelijk zonder emplooi, omdat het repu blikeinse bewind in Amerika hem niet van het democratische heeft willen overnemen. Hetgeen niet verhinderen kan dat zijn stem gezaghebbend blijft. MacCarthy heeft op hem natuurlijk geen vat omdat de Rus sen hem als persona non grata, ongewenste persoonlijkheid, hebben doen verdwijnen. Zijn jongste rede (in Amerikaanse univer siteitskring) heeft onze correspondent, dr. Korteweg, o.a. tot deze commentaar ge bracht: De strijd tegen geborneerde gees- ten-drillerij is zeker niet hopeloos. Het beste deel van de Amerikaanse pers en verscheidene religieuze en universitaire milieux leveren stoottroepen, die verbeten zullen vechten. Maar het is een strijd op leven en dood en men zou geestelijk blind zijn als men de machten onderschatten zou, die van binnen uit het land van de vrijheid bedreigen. Velen in Amerika beginnen huiverig te worden. Huiverig om tegen Mac Carthy te opponeren in de Senaat, huiverig om op college te spreken over zogenaamd hachelijke onderwerpen, huiverig zelfs om veel bewondering te doen blijken voor buitenlandse kunstuitingen, die in Ameri ka weinig worden gewaardeerd. Kennan heeft de door MacCarthy en zijn trawanten geschapen sfeer aldus beschreven: „Zij verdraaien en overdrijven de afmetingen van het probleem, waarmee zij zeggen zich bezig te houden. Zij verwarren binnen- en buitenlandse verschijnselen van de commu nistische dreiging; zij staan erop dingen als hedendaagse werkelijkheid voor te stellen, die jaren geleden aan de orde waren. En daar zij aldus het probleem op onjuiste wijze hebben gesteld is het geen wonder, dat deze mensen voortdurend de verkeerde oplossing geven. Zij gebieden ons, onze ogen af te wenden van de constructieve en positieve doeleinden en op fanatieke wijze negatief en wraakgierig te zijn. Zij zaaien huiverigheid, waar durf nodig ware en vrees, waar kalme bezinning behoorde te zijn. Zij prediken verdenking inplaats van vertrouwen en openhartigheid". Dit is een scherpe kenschets, waarop hij is doorgegaan met een waarschuwing tegen dat soort massa-civilisatie, dat de snelle opkomst van totalitaire machten bevordert. Dr. Korteweg, hem bijvallend, heeft niet alleen een zeker anti-intellectualisme in Amerika waargenomen, maar ook het ge vaar van eenvormigheid in doen en laten vooral in deze periode van televisie, waarin de passieve mens het gore geeste lijke volksvoedsel avond aan avond met emmers tegelijk krijgt ingegoten. Nauwe lijks is er meer tijd voor eigen overdenking en eigen scheppend werk. De confectie- smaak wordt eigen smaak. Kennan heeft opnieuw gesproken, en on ze correspondent heeft naar aanleiding daarvan geschreven, over een der grootste gevaren die de dichtbevolkte moderne we reld blijven bedreigen: het gevaar van vervlakking in een bestaan, waarbij met de massaas gejongleerd wordt en waarbij de politiestaat van Hitier en de politiestaat van Stalin ook in andere landen steeds meer kans dreigen te krijgen: niet nood zakelijk tengevolge van een oorlog, die tot bezetting leidt, maar van binnen uit, het geen in wezen veel erger is. Daartegen waarschuwde in 1930 reeds Ortega y Gas set in zijn boek „De opstand der Horden". Daartegen waarschuwde, wat Amerika in het bijzonder betreft, in 1935 Sinclair Le wis in zijn boek „It can 't happen here" Het kan hier niet gebeuren waarin hij een beklemmend beeld opriep van de toe stand zoals die in Amerika zou zijn als het wèl gebeurde. Menigeen zal zich herinne ren hoe wij, achttien jaar geleden, dat boek met verwondering lazen als een fan tasie, die met betrekking tot het zo luid- ruchtig-democratische Amerika zich als uiterste onwaarschijnlijkheid voordeed. Hitler was toen twee jaar aan het bewind. Hij en Goebbels krijsten reeds met volle kracht. Zoiets bij de Amerikanen? het scheen totaal ondenkbaar. Nu, het is dan ook niet zover gekomen. Achttien jaar later schijnt het in elk geval nog een krasse veronderstelling. Maar wie zou in 1935 een „heksenjacht" als de hui dige in Amerika mogelijk hebben geacht en aan al die „huiverigheden" hebben ge loofd? Hoever is het in die achttien jaar gevorderd, met hulp ,van het modernste technische vervlakkingsmiddel, dat zij zich zouden hebben aangeschaft alleen omdat anderen het al hadden? In de laatste jaren is van meer dan één zijde betoogd dat West-Europa als baker mat der Westerse beschaving nog steeds een grote leidende taak in de wereld te vervullen heeft en dat het zich daartoe op nieuw moet aangorden en eindelijk aaneen sluiten. Een toast? Een phrase? Neen, een werkelijkheid. R- P- Uit Teheran meldt Reuter dat bij een ontploffing in een kolenmijn te Kajreh, aan de kust van de Kaspische Zee in Noord-Perzië vijftig mensen gedood of ge- Wond zijn. De regering der Sovjet-Unie heeft vanochtend medegedeeld dat vier personen die worden aangeduid als Amerikaanse spionnen, zijn gegrepen en terechtge steld. De vier mannen zouden volgens de verklaring door een viermotorig Amerikaans vliegtuig zonder kentekenen van 25 op 26 April boven de Oekraine aan parachutes zijn neergelaten. Volgens de verklaring werden de mannen, nadat zij hun activiteit hadden bekend, door de kamer voor militaire zaken van het Opperste gerechtshof van cle Sovjet-Unie ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn voltrokken. De namen van de terechtgestelden zijn A. W. Lachno, A. N. Makof, S. I. Gorboenof en D. N. Remiga. Zij zouden bewapend geweest zijn en hadden vier korte-golfzcnders van Ameri kaanse makelij bij zich, aldus de bekend making. Ook hadden zij Sovjet- en ander geld en materiaal om anti-Sovjet-pam- fletten te drukken. In de Russische verklaring wordt voorts gezegd, dat Lachno, Makof en Gorboenof in de tweede oorlog met de Duitse bezet ters hebben samengewerkt. Zij „verraad den de Sovjet-burgers, die vaderlands lievende activiteit ontplooiden tegen de fascistische aanvallers en namen deel aan Duitse strafexpedities tegen de verzets strijders". Door Lachno's toedoen zijn, volgens de verklaring, vijf Sovjet-verzetsstrijders door de Gestapo doodgeschoten. Makof heeft herhaaldelijk deelgenomen aan wreed heden jegens Sovjet-patriotten. Na de nederlaag van Duitsland vlucht ten de vier, thans terechtgestelde man nen naar het Westen, .waar zij, aldus het Sovjet-ministerie van Binnenlandse Za ken, „in de Amerikaanse geheime dienst gemakkelijk nieuwe heren en beschermers vonden". De vier spionnen zouden bekend hebben naar een school voor spionnage in Bad Wiessle, een klein plaatsje bij München te zijn gezonden. Later kregen zij van of ficieren van de Amerikaanse geheime dienst een opleiding in het organiseren en uitvoeren van spionnage-opdrachten in de Sovjet-Unie. Daarna had de Amerikaanse geheime dienst hen opdracht gegeven naar Kijew De correspondent van de „Daily News" te Washington schrijft, dat hij uit be trouwbare bron heeft vernomen dat vorig jaar dertien Poolse vliegers zijn terechtge steld wegens pogingen tot uitwijken met vliegtuigen van het type MIG-15. De correspondent zou dit hebben verno men na een vergadering van een Ameri kaanse parlementscommissie die Dinsdag een wetsontwerp goedkeurde, waarbij aan de Poolse piloot Jarecki asyl in de V.S. wordt verleend. De advocaten van het echtpaag- Rosen berg dat in de Verenigde Staten wegéns atoomspionr.age ter dood is veroordeeld, hebben gisteren een nieuw verzoek tot uit stel van de terechtstelling ingediend. Opperrechter Fred Vinson heeft het ver zoek afgewezen. Het was ingediend, nadat het Oppergerechtsihof te Washington Maandag voor de derde maal had gewei gerd, de zaak van de Rosenbergs opnieuw in behandeling te nemen. Vinson leveixle geen commentaar op het besluit. Hij voorzag het verzoekschrift slechts van de aantekening „afgewezen". en Odessa te gaan en documenten in han den te krijgen. Dit laatste zou „met alle middelen moeten worden nagestreefd en men mocht niet van het vermoorden van Sovjet-burgers terugdeinzen". Van de genoemde steden uit hadden zij radiografisch contact moeten zoeken met de radio-afdeling van de Amerikaanse ge heime dienst in West-Duitsland „om ver dere opdrachten te ontvangen voor daden van terreur en sabotage in de Sovjet- Unie". De Verenigde Staten hebben Dinsdag de Roemeense eerste gezantschapssecretaris, Christache Zambeti, opdracht gegeven het land „onmiddellijk te verlaten". Zambeti wordt er van beschuldigd, pogingen te hebben gedaan om een genaturaliseerd staatsburger van Roemeense afkomst, V. C. Georgescu, te „bekeren" en hem tot spion nage aan te zetten. Volgens het State Department was als beloning voor Georgescu's diensten aange boden het welzijn van diens zoons, die in Roemenië wonen, en hun mogelijke terug keer naar hun ouders in de Verenigde Sta ten. De twee zoons van Georgescu zijn in Roemenië en hun is toestemming geweigerd zich naar hun ouders ih de Verenigde Sta ten te begeven. Georgescu, die vroeger algemeen direc teur was van een Roemeense dochteronder neming van de Standard Oil, meldde het voorstel aan de „F.B.Ï." (de federale recherche van de V.S.) en aan het State Department. In Franse diplomatieke kringen wordt verklaard, dat de Russische weigering om deel te nemen aan vier-mogendhedenbe- sprekingen over een verdrag met Oosten rijk hun mening bevestigt, dat Rusland slechts bereid is, wat oppervlakkige wijzi gingen in zijn politiek aan te brengen, maar in belangrijke kwesties van geen toegeven wil weten. De Franse ambassadeur in Moskou, Louis Joxe, die op het ogenblik in Parijs is, heeft aan zijn ministerie van Buitenlandse Zaken gerapporteerd, dat hem niets is gebleken van een Russische bereidheid om met het Westen tot een vergelijk te komen. Franse Ruslandkenners zijn hoe langer hoe meer geneigd om aan te nemen, dat het hoofdmotief voor het Russische „vre desoffensief" de wens is, de handel tussen Oost en West weer op gang te brengen, met het oog op de toenemende economi sche moeilijkheden in de communistische landen. William Oatis, de onlangs door de Tsjechoslowaakse autoriteiten vrijgelaten Amerikaanse journalist, zal in een New Yorks sanatorium worden opgenomen. Uit een geneeskundig onderzoek is gebleken, dat hij aan tuberculose lijdt. Naar aanleiding van het gisteren geci teerde artikel van de Prawda is Dinsdag te Bonn verklaard, dat de Bondsregering te allen tijde en zulks in overeenstemming met de Bonsdag een terugkeer naar de beginselen van het verdrag van Potsdam, dat in feite een controle door vier mo gendheden over Duitsland inhoudt, zal af wijzen. Een dergelijke terugkeer zou van Duitsland, „een haard van onrust" maken. Zoals te doen gebruikelijk zal onze redacti" hedenavond op de publicatie- borden van onze bureaux Grote Hout- straat en Soendaplein de binnen- komende verkiezingsuitslagen bekend is maken. Waarnemers te Seoel geloven, dat er „een behoorlijke kans" is, dat de Noorde lijken het nieuwe voorstel van de UNO om de kwestie van de krijgsgevangenen in Korea op te lossen, zullen aanvaarden. De kern van het nieuwe (zeer „geheime", maar blijkbaar toch uitgelekte) voorstel is, dat het gehele vraagstuk aan de Algemene Vergadering der UNO zal worden voorge legd als zich een impasse voordoet. Naar van Zuid-Koreaanse zijde verluidt, wordt „helaas" onderscheid gemaakt tussen Chi nese en Noord-Koreaanse gevangenen, die niet gerepatrieerd willen worden. De Chi nezen zouden naar een neutraal land ge zonden worden en de Noord-Koreanen on der de hoede van de vertegenwoordigers van een neutraal land in Korea gesteld worden. De UNO zou klaarblijkelijk willen toelaten, dat de communistische autoritei- Dinsdagmiddag ver trok met het lijntoe- stel van de K.L.M. de Convair PH-TEB de familie Lammers naar Parijs. Dit vertrek zou onopgemerkt zijn gebleven ware het niet, dat de familie ook op Tweede Pink sterdag in een Con vair was gestapt om zijn vacantia in de Franse hoofdstad te gaan doorbrengen: Toen had de heer Lammers geen wan delstok, ivaarop hij leunde en ivas hel gezin uit de Tuin wijklaan 29 te Haar lem niet met pleisters beplakt. Men begrijp! het al: de familie strandde op de wel tegenover het vlieg veld na de noodlan ding van de Paulu Potter". Onvervaard ging men evenwel gisteren weer de lucht in. IMPIR'' «li iiitfi ten de gevangenen trachten te overreden, evenwel zonder hierbij dwang uit te oefe nen. De gevangenen zouden voor een be paalde tijd waarschijnlijk 90 dagen onder de hoede van een neutraal land blij ven. Daarna zou een commissie van neu trale landen binnen een strikt bepaalde tijd moeten uitmaken, wat er moet gebeuren met de gevangenen die in hun weigering om te repatriëren volharden. Mochten er ook dan nog weigerachtigen overblijven, dan zou een bijeenkomst van de Algemene UNO-vergadering over hun lot moeten be slissen. Hot. voorstel zou een clausule bevatten waarin bepaald wordt, dat een uitspraak van de UNO bij eenvoudige meerderheid voldoende is. Nederland aceoord Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag mededeelt, stemt de Nederlandse regering volledig in met de nieuwe voorsteilen, welke de onderhande laars der UNO te Panmoendjom op 25 Mei ter tafel hebben gebracht. De voorstellen zijn opgesteld na raadpleging van de Ne derlandse regering en andere bevriende naties. Ook in Londen is een dergelijke verkla ring uitgegeven. Daarin werd voorts mee gedeeld. dat de geheime inhoud der nieuwe voorstellen nauw aansluit bij de Indische resolutie, die vorig jaar door de UNO- assemblée werd goedgekeurd. Geen gedwongen repatriëring President Eisenhower heeft Dinsdagavond te Washington omtrent het nieuwe UNO- voorstel verklaard, dat geen enkele krijgs gevangene in Korea met geweld zal worden gerepatrieerd en dat „geen gevangene on der druk zal worden gezet of op welke wijze dan ook vrees zal worden aange jaagd". Dreigement van Rhee Intussen duren de beraadslagingen van de Zuid-Koreaanse regering voort. Volgens berichten uit officieuse bron zou president Syngman Rhee gisteren woedend gedreigd hebben, de verbindingen met het opper bevel van de UNO te verbreken, als de jongste compromisvoorstellen gehandhaafd blijven, aldus meldt A.F.P. uit Tokio. De Zuid-Koreanen zijn vooral kwaad omdat er in het UNO-voorstel onderscheid gemaakt wordt tussen Chinese en Noord- Koreaanse krijgsgevangenen. Zij vragen zich af of de concessies steeds „alleen ten koste van Zuid-Korea moeten gaan en vre zen dat er ook geen rekening zal worden gehouden met hun eis, dat er geen wapen stilstand mag komen, waarbij de deling van Korea bestendigd wordt. De West-Duitse advocaat dr. Wehage, die de destijds uit cle gevangenis van Breda ontsnapte oorlogsmisdadiger Jacob de Jonge heeft verdedigd, heeft Zaterdag de premier van Neder-Saksen verzocht, te laten nagaan, welke Nedersaksische amb tenaren betrokken zijn geweest bij de re cente uitwijzing van De Jonge. Zoais bekend werd De Jonge twee we ken geleden in West-Duitsland aangehou den. Maandag besloot een Duits gerechts hof, het arrestatiebevel tegen hem in te trekken. Hierop werd De Jonge echter overgegeven aan de Britse bezettingsauto riteiten, die hem als ongewenste vreem deling naar Nederland uitwezen. Dr. We hage beklaagt zich er o.m. over, dat hij er niet van in kennis was gesteld, dat de Brit ten in deze kwestie waren ingeschakeld. Nietzsche: Als twijfel en vurig verlangen zich paren wordt de mystiek ge boren. Zes bestuursleden van de Argentijnse radicale (oppositie) partij, onder wie de voorzitter Santiago del Castillo, zijn Dins dag vrijgelaten. Zij waren een maand ge leden aangehouden na een partij conventie, waarop zij verklaarden, dat „alles in Ar gentinië corruptie en anarchie" was en dat de regering het een „misdaad" achtte als men er andere denkbeelden op nahield dan generaal Perón. (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Paul Reynaud, de hoogbejaarde, maar nog jeugdig-kwieke Franse oud-premier, heeft besloten zonder verwijl zijn nieuwe kans als minister-president te wagen en vandaag verschijnt hij daarom al in de Kamer om haar zijn plannen voor te leg gen. Krijgt hij daar een absolute meerder heid van 314 stemmen, dan kan hij gaan trachten, een kabinet samen te stellen. Intussen werd gisteren in de wandelgan gen van het Palais de Bourbon al bekend hoe Reynaud's programma waaraan hij van Zondag af met een staf van vele mede werkers gearbeid heeft er in grote lijnen uit zal zien. Evenals zijn voorganger, Mayer, die over die eis gestruikeld is, zal Reynaud in de eerste plaats uitgebreider volmachten vra gen. Verder is van hem een voorstel te verwachten de genationaliseerde bedrijven te reorganiseren en de pensioengerechtigde leeftijden, die voor sommige ambtenaren 55 en zelfs 50 jaar bedragen, te verhogen. Reynaud, die zelf de zeventig al een jaar of wat gepasseerd is en kort geleden een vrouw van onder de dertig trouwde, is van oordeel dat iemand van 50 a 60 jaar nog niet beslist versleten hoeft te zijn en bo vendien dat al die ambtenarenpensioenen wat al te zwaar op de schatkist drukken. Een dergelijke stap zal echter zeker de socialisten tegenover zich vinden en daar om zal Reynaud vermoedelijk als tegen wicht, ook een koenere woningpolitiek aan kondigen. Het accent van Reynaud's program zal echter zeer waarschijnlijk op de buiten landse politiek worden gelegd. Hij is een der weinige figuren in Franse rechtse kringen, die niet veel heil meer ziet in voortzetting van de oorlog in Indo- China. Men gelooft dat hij zelfs wel bereid zou zijn met Ho Chi Minh of met Pe king vredesonderhandelingen te openen, maar in elk geval zal zijn streven er op zijn gericht, de Fransen zo spoedig moge lijk volledig door inheemse Vietnam-troe- pen te doen aflossen. Wat de Europese politiek betreft, is Rey naud een krachtige voorstander van de Sehuman-politiek. Het Europese leger en de ratificatie van het desbetreffende verdrag, waarvoor hij stellig een lans zal breken, belooft opnieuw de toetssteen te worden voor de Franse Japanners mogen Perzische olie kopen Een rechtbank te Tokio heeft vandaag, Woensdag een verzoek van de Anglo Ira nian om de Japanse oliemaatschappij Ide- mitsoe te verbieden Perzische olie in te voeren, afgewezen. De uitspraak houdt in, dat de maatschappij het recht heeft de 18.000 ton olie van de hand te doen, die zij met de „Nissjo Maroe" uit Perzië naar Japan heeft verscheept. De „Nissjo Maroe" is nu naar Abadan teruggekeerd om een tweede lading olie in te nemen. De Anglo Iranian heeft medegedeeld in hoger beroep te zullen gaan. WEESHUIS INGESTORT, TWEE DODEN Door het instorten van een weeshuis te Rome zijn twee klooster-zusters om het le ven gekomen. Vier bewoners van het wees huis werden gewond. De 73-jarige Paul Reynaud gefotografeerd bij het verlaten van het Elysée. eensgezindheid, alsmede voor de kansen van Reynaud, en in het bijzonder is het de vraag, hoe de Gaullisten op dit punt zullen reageren. Sinds De Gaulle zijn Kamerleden die gisteren hun groep herdoopten als „Republikeinse unie voor sociale actie" losliet, heeft men de sterke indruk dat de Europese gedachte bij hen vorderingen heeft gemaakt. Van de mate van die vorde ringen zal Reynaud's succes vermoedelijk afhankelijk zijn. Troepen van de Franse Unie hebben vandaag, Woensdag, Yen Vi, een bolwerk 50 km ten Zuiden van Hanoi, ontruimd. Militaire kringen in Parijs zien deze ont ruiming als een ernstige tegenslag voor de Franse troepen in de Tonkin-delta. Het bolwerk werd beschouwd als een van de sleutelstellingen in de verdedigingslinie om Hanoi. In het begin van deze maand werden twee aanvallen van de Vietminh tegen Yen Vi afgeslagen. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het zomerse weer van de Pinkster dagen werd gisteren abrupt een einde ge maakt door een koele Noord-Westelijke luchtstroom, die gistermorgen met vlagen van stormkracht en vergezeld van on weersbuien ons land binnendrong en de temperaturen sterk deed dalen. Als gevolg van deze weersontwikkeling kwam ons land binnen de invloedssfeer te liggen van enkele oceaanstoringen, waarvan de eerste vanmorgen met wat lichte regen ons land passeerde. Een volgende storing bevond zich van morgen boven Ierland, terwijl ten Westen van Schotland nog een derde storing werd aangetroffen. Een en ander heeft tot ge volg, dat het nu ingetreden koele en on vaste weer enkele dagen zal aanhouden en af en toe enkele regenbuien zullen voor komen. <^ooctxxxxxiococx500oooooooooooooooooooooooooccoooccoococ AANHOUDEND KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige Westelijke tot Noord-Weste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. 28 Mei Zon op 4.30 uur, onder 20.45 uur. Maan op 21.17 uur. onder 3.39 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 27 Mei Hoog water: 2.38 en 15.02 uur. Laag water: 10.29 en 22.58 uur. Donderdag 28 Mei Hoog water: 3.15 en 15.40 uur. Laag. water: 11.14 en 23.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1