Werkgeversbonden dringen aan op bevordering Europese integratie Chefarine Eiland Jersey is voor de Britse toerist „bijna het echte continent" Hoofdofficieren Indonesische luchtmacht tegen chef-staf J Agenda voor Haarlem Groeiende ontwikkeling vraagt om afschaffing der handelspolitieke belemmeringen Thans drie soorten Castella CJee MORRIS êiuj! 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! En dus komt hij er-veilig thuis blijvend- het avontuur van het buitenland zoeken Gezagscrisis vreet door 3 AANMANING TOT REGERING EN PARLEMENT Van den Bergh en Jurgens Faillissementen De kleine man Waar voor hun geld Nieuw conflict in trant van 17 October-affaire Hollandia Kattenburg hervat dividendbetaling Jurriaan Andriessen schreef nieuwe ballet muziek WOENSDAG 27 MEI 1953 De vier werkgeversverbonden in Nederland, namelijk liet verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van W'erkgeversvakvercnigingcn en het verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland, hebben een verklaring uitgegeven over het vraagstuk van de Europese integratie, waarin zij zeggen dat volgens hen het streven naar integratie in hel bijzonder voor een land als het onze welks economisch bestel in hoge mate afhankelijk is van de internationale gebeurtenissen van essentieel belang is. De vorming van een gemeenschappelijke Europese markt, waarbinnen de afzet van goederen en diensten niet aan kunstmatige belemmeringen onderhevig is (zo zegt de verklaring verder) zal voor ons land, dat voor zijn groeiende bevolking voldoende werkgelegenheid moet scheppen, een be langrijke bijdrage vormen om voor zijn toenemende productie een voldoende afzet te vinden. Daar bovenuit valt niet te mis kennen, dat de groeiende technische ont wikkeling van verkeer en vervoer er toe medewerkt, de bestaande economische grenzen in hun betekenis te verminderen en tenslotte te doen ophouden. Er is sprake van een groeiproces dat, geleid door de krachten van de menselijke geest, in het licht van de ontwikkeling onder de ac tuele omstandigheden vraagt om afschaf fing der handelspolitieke belemmeringen. Een vrijer verkeer met de wereldmarkt in zijn geheel en met de dollar- en sterling- gebieden in het bijzonder, wordt door de besturen der vier verbonden wenselijk ge acht. Door de verwerkelijking van de be staande integratieplannen wordt daarnaast evenwel het algemeen welzijn der betrok ken Europeese landen bij uitstek gediend. De voor de vorming van een gemeen schappelijke markt vereiste wijzigingen op economisch en politiek gebied zijn name lijk zo vergaand, dat met incidentele menw staan permanent samengaan geschapen te wor den. welke verder reiken en slechts door economische en politieke integratie gerea liseerd kunnen worden. ducten met zo min mogelijk lasten ook van buiten het douanegebied moet kunnen be- trekken. De totale opbouw van het gemeen schappelijke tarief zal in belangrijke mate afhankelijk gesteld moeten worden van de handels- en tariefpolitiek van de grote af zetgebieden, welke buiten de te vormen gemeenschap gelegen zijn. Bij het reali seren van een West-Europese douane-unie zal men echter duidelijk moeten stellen, dat deze niet tot stand kan worden gebracht zonder dat er een waarborg wordt gescha pen voor een monetaire stabiliteit in de deelnemende landen. Bij het voortschrijden der integratie zal er voor gewaakt dienen te worden, dat de overdracht van nationale bevoegdheden aan supra-nationale organen pas dan ge schiedt, indien waarborgen zijn geschapen tegen onverantwoorde benadeling dei- kleine landen, welke kunnen optreden wanneer supra-nationale beslissingen in de economische, financiële, monetaire, fis cale en sociale sfeer worden ingegeven door machtspolitieke in plaats van reële economische overwegingen. Van groot belang hierbij is, dat de supra nationale organen democratisch zijn opge bouwd. Deze organen dienen het bedrijfs leven in elk der betrokken landen een zo groot mogelijke vrijheid te laten en het in ruime mate zijn eigen verantwoordelijkheid te doen behouden. De Europese gemeen schap zal bij de beïnvloeding van de con junctuur met het oog op een zo ruim moge lijke werkgelegenheid deze verantwoorde lijkheid van het particuliere bedrijfsleven zoveel mogelijk tot gelding moeten laten komen. Zo zullen de middelen van het bedrijfs leven niet langs de weg van belastinghef fing in onverantwoorde omvang naar de overheid mogen worden overgeheveld. Dit geschiedt bij een sterke opvoering van de publieke investeringen, terwijl de particu liere investeringen ten achter zouden blij ven. Bij het functionneren van bedoelde supra-nationale organen dient het bedrijfs leven zoveel mogelijk te worden ingescha keld, opdat doelmatige samenwerking met de vrije maatschappelijke organen gewaar borgd zij. Als eerste stap naar de vorming van een geïntegreerde markt achten de be sturen der vier verbonden de in groei zijn de Europese gemeenschap voor kolen en staal van veel gewicht. Zij menen, dat een overwegende sectorsgewijze integratie het gevaar van onevenwichtigheid inhoudt, op grond waarvan zij eventuele verdere sec torsgewijze voorbereiding der integratie gepaard willen laten gaan met een horizon tale opbouw te beginnen met de vorming van een douane-unie om zo te komen tot een algehele evenwichtige economische en politieke integratie. Op grond van de genoemde overwegingen bepleiten de besturen der vier verbonden bij regering en parlement om de verwer kelijking van het streven naar de West- Europesc integratie, alsmede van andere vormen van samenwerking in de Westerse wereld, die voeren in de richting van een vrijer verkeer met de wereldmarkt, met kracht te ondersteunen. ADVERTENTIE '.o vergaand, dat met incidentele sa- i reómn|de«"Vml'«*n„Torm7„vtt!Nieuwe Kloemenzeep is de kennismaking waard! De totstandkoming van de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse economische unie moet worden begroet, niet alleen omdat het voor de drie landen op zich zelf wen selijk is, maar ook omdat Benelux uitste kend als bouwsteen kan dienen voor de meer omvattende Europese integratie. Zo kan de stem der kleinere landen in het grote geheel beter tot zijn recht komen. De besturen der verbonden onderschrij ven derhalve de doelstelling van de Euro pese gemeenschap om in harmonie met de algemene economie van de deelnemende staten, de economi sche ontwikkeling, de uitbreiding var. de werkgelegenheid en de verhoging van het levenspeil in de deelnemende staten, met name door de instelling in toenemende mate van een gemeenschappelijke markt, zodanig wordt verwezenlijkt, dat door overgangsmaatregelen of door andere maatregelen fundamentele en duurzame moeilijkheden in de economie van de deel nemende staten worden vermeden". Egalisatie-maatregelen De structuurwijzigingen, welke als ge volg van deze integratie zullen optreden, zullen ongetwijfeld met zich medebrengen, dat op korte termijn bezien ten aanzien van bepaalde sectoren van het economische leven plaatselijk de nadelen der integratie de op lange termijn te verwezenlijken voordelen zullen overtreffen. Deze nadelen zullen door het nemen van doeltreffende maatregelen tot een minimum beperkt die nen te blijven waarbij enerzijds de te brengen offers in principe gedragen moe ten worden door het geheel, terwijl ander zijds een geleidelijke aanpassing aan de nieuwe situatie moet worden nagestreefd. De doeleinden der integratie, die in het algemeen welzijn van de Europese gemeen schap een eigen zelfstandige betekenis vin den, die het economisch belang te boven gaat, kunnen zonder offervaardigheid on mogelijk worden bereikt. Het door de Nederlandse regering ter be vordering van het tot stand komen van de Europese integratie bepleite gemeenschap pelijke douanegebied met een in beginsel uniform tarief tegenover derde landen en onderlinge vrijstelling van invoerrechten wordt door de besturen der vier verbonden zowel principieel als op grond van het Nederlandse belang warm ondersteund. Dit belang brengt mede. dat het beoogde ge- gemeenschappelijke tarief in het bijzonder voor primaire producten een laag tarief zal zijn, aangezien een land als Nederland met een relatief grondstoffengebrek deze pro- Hebt U al kennis gemaakt met rle nieuwe Castella Bloemenzeep? Onverpakt, in vier zachte tinten, verkrijgbaar voor slechts 20 cent Vraag er vandaag nog naar. Omgeef U 1 met de geur van ontluikende rozen. Er is nu keus uit drie verschillende Castella- soorten. Vraagt Uw l)uid vooral om dik en overvloedig schuim, dan is er Castella Spécial te bevorderen, dat j (32 ct.) voor U. Voor weer andere dames zal 1de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 ct.) de aangewezen zeep zijn voor een intensieve huidverzorging. Tijdelijk kunt U twee stukken Castella Schoonheidszeep kopen voor slechts 50 ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 20 —TEL 13439 STRAND-BADKLEDING WOENSDAG 27 MEI Luxor: „De gele ballon", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De knuppel in het apenhok", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. City: „Paniek in Fort Worth", 7 en 9.15 uur. Spaarne:_ „Do dendans der Sioux". 14 jaar. 7 en.9.15 uur. Frans Hals: „Le Plaisir", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „S.O.S.. held in nood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „April in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 28 MEI Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Zuidcr- kapel: Spreker ds. I. Vasseur, 8 uur. Luxor: „De gele ballon", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De knuppel in het apenhok", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Paniek in Fort Worth", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Dodendans der Sioux", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Le Plaisir", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 u. Rembrandt: „S.O.S., held in nood", alle leeft.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „April in Parijs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het balboekje", 18 jaar, 8.15 uur. ADVERTENTIE Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet 'n enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 merkzeep. cent - een uiterst aantrekkelijk aanbod! j Castella Bloemenzeep, F.n tenslotte: wilt U voor een klein bedrag i kost. toch het genot hebben van een echte, erkendeKeus dan is er nu dus ook de fijne die U maar 20 cent is er dus voor letterlijk iedere, beurs In het verslag óver 1.952 der Van een Bergh's en Jurgens' fabrieken N.V te Rot- terdam wordt medegedeeld, dat de prijs daling op de grondstoffenmarkten, die midden 1951 was begonnen, zich in de eer ste helft van 1952 heeft voortgezet. Om streeks het midden van het jaar trad even wel een verandering in. De grondstoffen- markten gaven sindsdien een lichte doch gestadige stijging te zien. In Nederland is de aankoop van grond stoffen voor de olie- en vet-industrie nog steeds in handen van regenngsorganen, maar aan het einde van het jaar zijn be sprekingen tussen overheid en olie-in dustrie begonnen met het doel na te gaan op welke wijze een grotere vrijheid in de import zou kunnen worden bereikt. De scherpe concurrentiestrijd tussen de margarinefabrikanten duurde voort. Voorgesteld wordt het reservefonds met f500.000 te verhogen tot f 12.000.000. Na aftrek van f 516.405 interest op de obli gatielening is er een beschikbar e winst van f 13.058.586 (v.j. f 12.699.088), waaruit de volgende onveranderde dividenden worden voorgesteld: cumulatief-preferente aande len 5lA Pet, cumulatief-preferente winst- delende aandelen A en B 6 pet, af losbare cumulatief-preferente aandelen: 411 pet., gewone aandelen A: 13.6 pet., gewone aan delen B: 9 pet. Aan de reserve diverse be langen wordt toegevoegd f 1.000.000; aan het reservefonds f 500.000, waarna het on verdeeld winstsaldo f6.562.530 (f6.203.032) bedraagt. De rechtbank heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: De Vennootschap onder de firma Van Vliet en Van Schaik, gevestigd en kantoor- houdende te Haarlem aan de Kloosterstraat no. 12 rood, en haar vennoten: R. O. van Schaik en P. van Vliet, beiden wonende te Haarlem aan de Kloosterstraat no. 12 rood. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur te Haarlem. Jac. van den Brink, Spiegelstraat 20 rood te Haarlem. Rechter-,commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. dr. A. F. H. Scheurs, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement. van: het Aannemings- en Bouw bedrijf N.V. v/h. Firma H. Koster Zoon, gevestigd te Amsterdam, kantoorhoudende te Haarlem, Jansstraat 85. Rechtor-commis- saris: mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur te Haarlem. (Van een onzer redacteuren) Ge kunt het merkwaardig vinden, maar er is geen volk ter wereld, dat zo sterk zijn stempel drukt op het uiterlijk van vreemde gebieden waar zijn zonen en dochters zich voor lange of kortere tijd vestigen dan het Engelse. Waar een Hollander in het buitenland zich aanpast of een nieuw soort levenswijze schept, daar blijft de Brit zijn golf en zijn cricket, zijn eieren en bacon bij het ontbijt, zijn ochtendblad, zijn be grafenis-fluistertoon in een eetzaal en zijn bejaarde sportjasje trouw met de hard nekkigheid van een bull-terrier. En vreemder nog, zelfs in gebieden waar niemand reden had veel sympathie voor de Angelsaksische overheersers te koesteren, ver- Engelste het leven, zoals het dat, deed in Ierland bijvoorbeeld of in Wales. Maar dat die Britse levensstijl zelfs het Franse karakter van een streek zou kunnen verdringen, daar slaat ge toch wel even van te kijken, wanneer ge binnen gezichtsafstand van de Franse kust, in St. Heiier, de hoofdstad van hel Kanaaleiland Jersey, aan land gaat. Ge raakt zelfs een tikje verbijsterd wan neer uw keurige Franse uitspraak van Saint-Helier, onmiddellijk wordt verbe terd in Seent-Hiéljee. En die verbijstering slaat bij uw eerste maaltijd in Jersey on middellijk over op uw maag, die in het zoete Frankrijk was gestreeld door edele wijnen en spijzen en nu ineens groene erwten als mitrailleur-kogels, lamsvlees met tandpastasaus en lauw-melige pud dingen te verstouwen krijgt. En ge voelt dan de zeer sterke neiging om het verdrag van Bretigny in 1360 gesloten, waarbij Frankrijk de souvereiniteit van Engeland over de eilanden erkende, als een ernstige historische fout te gaan beschouwen. Licht bedroefd gestemd gaat ge dan een wandeling door St. Heiier en zijn omge ving maken om uw moeizaam spijsverte- rende maag wat te helpen. En dan be merkt ge tot uw schrik nog veel erger din gen. Links en rechts ontwaart ge de fish and-chips-shops, de winkeltjes waar men voor luttel geld de kledderige vismoten in meeljasjes met friten kan krijgen, die vele Engelsen als een hemelse lekkernij be schouwen. Ge struikelt er verder over „Ye Olde Tea-Shoppes" waar norse dames even nors banket verkopen. Ge ontmoet er waar ge kijkt de muffe pensions tot een verblijf waarin sommige ascetische Brit ten zichzelf gedurende hun vacanties ver oordelen en reeksen hotels waar de vele en zeer verscheidene categorieën van het Engelse volk nauwkeurig gescheiden ver blijven, de tijd passerend met het nauw keurig afwegen of de mensen aan het an dere tafeltje eigenlijk wel precies tot hun kringetje behoren. Er is geen ontkomen aan, de hele Zuid kust van Jersey, die verrukkelijke be schutte gulden strook, bespoeld door de warme golfstroom met zijn onvergetelijk mooie baaien en stranden, met zijn milli- oenen weelderig bloeiende bloemen is één grote Engelse badplaats geworden en zelfs de stralendste zon en de blauwste zee kun nen het onverbrekelijk daaraan verbon den tikje troosteloosheid niet wegnemen. Jersey is daarbij typisch het vacantie- oord geworden voor de Britse kleine »ian. De man die het iftet breed heeft en het dus niet breed kan laten hangen, maar in wie het avontuur is wakker geworden. Hij wil Engeland zelf uit, hij wil de zee over op een boot om de maritieme tradities van zijn volk aan den lijve te ondervinden, hij wil een nieuwe kust voor zich op zien doe men, maar hij durft niet naar het conti nent. Want daar spreken de mensen een rare taal, daar eten zij rare beesten en daar doen zij rare dingen. Dus gaat hij naar Jersey, het eiland waarvan de reclame-plakkaten zeggen „the place nearest the continent", de plaats die het dichtst bij het vasteland is. „U kunt er Frankrijk zién", zeggen die plakkaten, „de keuken heeft een continen taal tintje en in het parlement wordt nog Frans gesproken". En zo arriverèn zij bij honderdduizenden met de boten uit South ampton, brandend van verlangen naar dat avontuur van haast-het-continent. Zij rij den met een bus om het eiland en hóren de boeren echt een taal spreken, die zij niet verstaan. Maar 's avonds in het hötel horen zij het vertrouwde geluid van de harde groene erwten op hun bord en dan voelen zij zich weer veilig thuis. En de volgende dag gaan zij zich op het strand knalrood laten stoven door de zon en door hun oogharen turen naar de Franse kust. En dan schatten zij de afstand en zeggen: „Je zou het haast wel kunnen zwemmen". Zij gaan er zich bij de dag tevredener voelen, want de sigaretten en de drank kosten er maar de helft van hetgeen zij in Engeland kosten. Zij krijgen er wéar voor hun geld en een warme zon en een zacht zeebriesje gratis voor niets erbij. En in de warme avond worden arm-in-arm de kleine romances voortgezet, die overdag op het strand ontloken bij het lenen van een potje zonnebrand-olie. Er wordt 's avonds gedanst en van het terras kunt ge de lange verlichte boulevard zien weerspiegelen in het water van de baai. En de volgende dag gaat men in de queue staan voor een toer naar het oude Mont Orgueil-kasteel. En daar klimmen de va- cantie-gangers alweer netjes in de rij, zwetend maar zielsgelukkig de trappen op naar de ruïnes op de hoge rots waar zo veel grote avonturen zich in vroeger eeuwen hebben afgespeeld. En men hoort hen denken.. „Als wij toén geleefd had den. Ach, als zij toen geleefd hadden, die brave, timide, kleine mensen, zij zouden de horigen of de kleine handwerkslieden van die tijd geweest zijn net zo dorstend naar het kleine avontuur als nu. Maar in deze tijd kunnen zij het krijgen, kunnen zij het per boot of vliegtuig gaan zoeken op dat warme, echt toch wel een beetje verre eiland Jersey. En daarom lacht men als Hollandse bereisde Roel niet meer om die onhandige, verlegen, kleine mensen, maar raakt ge door hen vertederd en neemt ge wat gij nu net op Jersey niet zo mooi of aangenaam vond. op de koop toe, omdat het al deze millioenen zo'n heerlijke tijd verschaft. En er blijft per slot nog tijd genoeg om de rest van Jersey en vooral ook de rest van de sprookjes-archipel, die de Kanaal-eilanden zijn, te gaan bekijken. De rest waar nog niet de dikke laag verf van het Britse toerisme overheen ligt. W. L. B. Een van Jersey's grootste attracties voor de Britse toerist die zijn land van regen, mist en wind heeft verlaten, is er te zwem men in het blauwe water van de warme Golfstroom en te braden in de zon, die er net zo vaak schijnt als op de Bermuda- eilanden. De weerstatistieken van de laatste 52 jaar hebben dat uitgewezen, zo verklaart het Comité voor Toerisme van Jersey met grote nauwgezetheid. W i Deze foto toont u een hoekje van het Parthenon te Athene, éénmaal „echt" en éénmaal in spiegelbeeld. Door zware regens kwam n.l. een groot gedeelte van Athene onder water te staan. (Van onze correspondent in Djakarta) De moeilijkheden met de strijdkrachten geven premier Wilopo nog altijd de meeste kopzorgen. Terwijl hij er nog steeds niet in geslaagd is ondanks naarstig en voor zichtig pogen om een definitieve (en alle partijen bevredigende) oplossing te bren gen in de 17 October-affaire, die in het bij zonder de landmacht raakte, ziet hij zich thans geplaatst tegenover een „rebellie" bij de luchtmacht. Er is een grote mate van overeenkomst tussen beide gevallen te zien. Bij de land macht kwam „de bal aan het. rollen", door dat een officier zich met klachten over de legerleiding wendde tot de president en het parlement, hetgeen aanleiding gaf tot een debat in de volksvertegenwoordiging. Dit liep uiteindelijk uit op het incident van 17 October, toen bepaalde militaire leiders een poging deden het parlement tijdelijk uit te schakelen. Het jongste incident, nu bij de lucht macht, is ontstaan doordat een hoge offi cier, de vice-eommodore H. Soejono, com mandant van de opleidingsschool van de landmacht op de luchtbasis „Halim" (Tji- lilitan) officieel een klacht heeft ingediend over het beleid van de commandant van het luchtwapen. Een op het oog weinig belangrijke kwes tie betreffende de positie van onderluite nants-leerling vlieger werd aanleiding, dat deze commandant werd gestraft met huis arrest, wegens indiciplinair optreden. Hij zou zich in een brief aan de staf van de luchtmacht hebben uitgelaten, dat de chef staf van de luchtmacht, lucht-commodore Suryadarma, zijn meerdere dus, misbruik zou hebben gemaakt van zijn positie. De chef-staf luchtmacht ontbood daarop de vice-commodore bij zich en gaf hem de schriftelijke opdracht tijdelijk het com mando over de opleidingsschool neer te leggen en zich voor te bereiden op een op dracht naar het buitenland, hetgeen ken nelijk een soort van straf is voor officieren, die zich aan insubordinatie schuldig maken. Soejono liet het er echter niet bij zitten. Hij wendde zich schriftelijk tot de minister van Defensie a.i., premier Wilopo, en zond afschriften van zijn brief aan de opperbe velhebber der strijdkrachten (president Soekarno) en aan de sectie voor defensie van het parlement. In deze brief gaf hij uiting aan zijn be zwaren tegen de maatregelen, die de chef staf Suryadarma jegens hem had genomen, doch tevens zei hij dat de toestand bij de luchtmacht niet goed is en dat het beleid van de chef-staf zijns inziens aan een diep gaand onderzoek dient te worden onder worpen. Daarop kwam het besluit van de chef staf om aan Soejono huisarrest op te leg gen En met het bericht hieromtrent, uit gegeven door het hoofdkwartier van de luchtmacht, werd het incident wereldkun dig. Petitie Premier Wilopo,. met nieuwe moeilijk heden geconfronteerd, haastte zich naar het hoofdkwartier van de luchtmacht het was daar zijn eerste bezoek als minis ter van defensie a.i. en hield er voor de hoofdofficieren, in aanwezigheid van Su ryadarma, een uiteenzetting over „militaire tucht en discipline", zo kwam „Antara" verteilen. Veel resultaat heeft deze bijeenkomst niet opgeleverd, want later werd gemeld, dat 67 hoofd-officieren van de luchtmacht (majoors en hoger) onder leiding van vice- commodore Wiwoko een petitie aan de president als opperbevelhebber hebben aangeboden, waarin zij verklaarden het beleid van Suryadarma niet te kunnen goedkeuren. En inmiddels schaarde ook een groep jonge officieren zich in het conflict achter Soejono. Daarmee blijkt de actie tegen de chef staf omvangrijker en algemener te zijn dan oorspronkelijk leek, en al zal zij wellicht niet zo'n nasleep hebben als 't 17 October- incident, het spreekt wel van zelf, dat de oplossing daarvan bemoeilijkt en vertraagd wordt door deze nieuwe verwikkelingen in de strijdkrachten. Intussen is de vraag gewettigd of het uit blijven van een uitspraak in de October- affaire wellicht het nieuwe conflict in de hand heeft gewerkt. Er is in Indonesië een ernstige gezags crisis. Dat is geen ontdekking van uw cor respondent. .De hoogste Indonesische auto riteiten hebben dit verteld en er hun waar schuwende stem bij voortduring tegen ver heven. Vergeefs tot nu toe. Waarheen dit leidt, leren de moeilijkheden, die nu bij de luchtmacht zijn ontstaan. Het boekjaar 1951/52 is voer Hollandia Kattenburg N.V. een periode van consoli datie en geleidelijk herstel geweest. De omzet kon zich kwantitatief nagenoeg handhaven. De export bereikte nog niet die omvang, die men daarvan ha:l ver wacht door de invoerbeperking in ver schillende landen. Daar de maatschappij zich naar de me ning van de directie voldoence heeft ge stabiliseerd na de voorafgaande conjunc tuuromslag, kan uit de gereserveerde winsten van voorafgaande jaren een divi dend van 3 pet. worden uitgekeerd. Op 11 Juni zal de Nederlandse Opera te Amsterdam de première geven van een nieuw ballet van de jonge toondichter Jur- riaan Andriessen, getiteld „De Canapé". Jurriaan Andriessen heeft de muziek in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geschreven, voor het grootste gedeelte in Italië, waar hij in de maanden October en November 1952 voor zijn studie vertoefde Door het hem overkomen auto-ongeluk is Andries sen later met de compositie klaar gekomen dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. De décoi's voor het ballet werden ontworpen door Nicolaas Wijnberg, de choreografie is van Frangoise Adret. Andriessen zal het werk zelf dirigeren.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5