,Frensjerter Kcietsersdei" sportfestijn voor Friezen Zie Boven: Hoe ver staat die ster van ons af? Het meisje uit Bois Colombes Clowntje Rick Charley Anglee opent boksschool in Haarlem Hamburgs jacht op Maasvlakte gestrand Autobus door twee treinen aangereden Voetbal Het elftal van de Rode Duivels tegen Zwaluwen Korfbal Nederlandse korfbalteam tegen België v Wielrennen Assirelli wint de veertiende étappe Dammen Om het HDC-dambord Biljarten Om de Nobelsbeker Ath/etiek De Kroon won de 440 yards in Sheffield Jongens van GIOS naar de Olympische Dag Sport in 't kort Turf branden in Drente Ypenburg wordt ook militair vliegveld Voor de kinderen Tennis Mulloy en Fox komen naar Noordwijk Water poloprogram ma Een der opvarenden zwom naai* Oostvoorne om hulp FEUILLETON Gritiek op standplaats aftrek voor onderwijzers in rampgebied Kerkelijk Nieuws Ir. J. M. Riemens onderscheiden WOENSDAG 2 7 MEI 195 3 OP 29 Juli aanstaande zal de P. C. te Frane- ker haar 100-jarig bestaan herdenken. De P. C., in Friesland nooit an ders genoemd, is de afkor ting van Permanente Com missie, die niet de groot ste. maar wel de belang rijkste kaatswedstrijd in Friesland organiseert. De kaatssport, volgens de voorzitter van de P. C.. de heer mr. K. Bijlsma door de Romeinen geïmporteerd, is nog steeds hecht veran kerd in het leven van de Friezen. De wedstrijd, door de P. C. georganiseerd, is ieder jaar opnieuw het hoogtepunt van het kaatsseizoen. waar de allerbesten elkaar be kampen. De beste speler van het winnende drietal wordt tot koning uitgeroe pen en ontvangt de zilve ren wandelbal, die in 1883 door de toenmalige Com missaris der Koningin in de provincie Friesland W. Binnert Philip baron van Harinxma thoe Sloten aan de P. C. werd geschonken. Het hoogste wat een sports man in Friesland kan be reiken, is koning te wor den op de P. C.-partij. OP de laatste Woensdag in Juli of de eerste in Augustus komen dui zenden Friezen van heinde en verre, of ze nu in Lim burg wohen of in Luxem burg, naar de kaatsresiden- tie Franeker om de be roemde „Frensjerter kaet- sersdei" mee te maken. Vroeger, toen men nog geen snipperdagen kon opne men, maakten de arbeiders bij het aangaan van de ar beidsovereenkomst. de be paling, dat ze op de P. C.- dag vrij moesten hebben. Iedereen treft er iedereen. Familieleden en vrienden, die elkander anders nooit zien, ontmoeten elkander dan op het mooiste kaats- veld van Friesland „het sternse slot land", i vaar in vroeger eeuwen de burcht der Sjaerdema's heeft ge staan. welke het laatst in eigendom behoorde aan de graaf van Sternsé. Het 100-jarig bestaan zal dan ook met grote geest drift worden gevierd. Het begin zal op Maandagoch tend 27 Juli, als herauten te paard de feestweek, die P. C.-week zal heten, aan kondigen. Ook zal op deze dag de officiële opening plaats hebben van het ge restaureerde 16de eeuwse stadhuis, waar een poppen spel zal worden opgevoerd. Het stadhuis, dat weer ge heel in oude stijl is inge richt, zat in Juli en Augus tus voor het publiek toe gankelijk blijven. De Maan dag ivordt volksdansen. besloten met Dinsdag 2s Juli wordt een sterrit naar Fra neker gehouden. Des avondzal de feestelijke prijsuitreiking plaats heb ben in de Korenbeurs. Des middags wordt door de P. c. een herdenkingsbijeen komst gehouden. Woensdag 29 Juli is dan de grote kaatsivedstrijd, die voor deze gelegenheid nog een extra feestelijk tintje zal krijgen. Voor Donderdag staat een landen-kaatswed- strijd op het program tus sen Friesland en België, waarvoor de beste Belgi sche spelers zijn uitgeno digd. Er zal worden ge speelde op Friese wijze en op Belgische manier, het Jeu de Pelote dus. Op Vrijdag worden atle tiekwedstrijden gehouden waaraan verschillende Ne derlandse cracks hun me dewerking hebben toege zegd. De luchtmachtkapel zorgt voor de muzikale omlijsting. Ook zullen zwemwedstrijden worden gehouden in het nieuwe zwembad, dat dan juist ge opend zal zijnDe Zaterdag brengt een muziekfestival benevens turndemonstra- tiesterwijl de landelijke ruiters hun meesterschap op het paard zullen tonen. Op 1 Juni aanstaande zal de in bokskrin- gen welbekende negerbokser Charley Anglee, die zich in deze kringen de naam „Tiger-Anglee" verwierf, in het tafeltennis- instituut Guus Wolters aan de Jansstraat in Haarlem, een boksschool openen voor op leiding van amateurs cn professionals. Ang lee zal daar tevens zelf intensief trainen. Charley Anglee is thans 26 jaar oud en werd geboren in Sims (Noord Carolina). Hij weegt 71 kg. en behoort dus tot de midden- gewicht-klasse. Vijf jaar diende hij bij de Amerikaanse luchtmacht en nam deel aan vele operaties tegen Japan, waarbij hij enkele malen gewond raakte. Door de International Boxing Commission of New York werd hij in 1951 naar Europa gezonden om daar diver se wedstrijden te boksen. Hij vestigde zich in Duitsland, waar hij in 27 gevechten uitkwam, waarvan hij er 17 won door knock-out en de resterende op punten. Vrijwel alle Duitse midden- of half zwaar gewicht-boksers werden door hem overwonnen. In Februari jongstleden versloeg hij Wim Snoek in de Apollohal in Amsterdam. Tegen Gordon Hazell Zijn grote kans hoopt Tiger-Anglee medio Juni te krijgen, wanneer hij in Wales tegen Gordon Hazell in de ring komt, die na Tur- pin in de middengewicht-klasse de beste Engelse bokser is. Wanneer hij deze wed strijd wint, dan kan een gevecht tegen Turpin hem bijna niet meer ontgaan. Anglee heeft Zandvoort als woonplaats ge kozen omdat hij zich geen gunstiger liggende plaats kon voorstellen. Hij voelt zich hier beter in vorm, hetgeen voor een groot ge deelte te danken is aan de zeelucht. Boven dien bieden de omstreken ideale mogelijk heden voor training. Elke dag kan men Anglee, hetzij op het strand of door mul duinzand zien „sukkeldraven", hetgeen door hem als een belangrijk onderdeel van zijn training wordt beschouwd. Bovendien is Zandvoort naar zijn mening gemakkelijk te bereiken voor de promotors uit België, Frankrijk, Engeland, de Scandi navische landen en Duitsland. Het elftal van de Rode Duivels, dat 3 Juni in het Feijenoord-stadion in Rotterdam tegen De Zwaluwen speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Gernay (Oostende). Achter: Saeren (F.C. Luik) en Devries (Lierse SK). Midden: Dodet (F.C. Luik), Bare (Char leroi) en Chantraine (F.C. Luik). Voor: Van Staay (Tubantia), Bollen (Wa terschei—Thor), Willems (Gantoise), Jac- quemijns (Standard) en Givard (Standard). Reserves zijn: Ausloos (White Star), Van- neste (Kortrijk), Close (Union St. Gilloise) en Piedfort (Lyra). Het Nederlandse korfbaltwaalftal, dat Zondag 7 Juni a.s. in het Ajax-stadion in Amsterdam tegen de Belgische korfbalploeg zal aantreden, is als volgt samengesteld: Dames: A. KoperVan Es (Westerkwar tier) en Truusje Heéspelink (Westerkwar tier). Heren: Woudstra (Blauw Wit) en Versteeg (Allen Weerbaar). Middgn: dames: D. WoudstraSchenk Blauw Wit) en Nel Nucolet (Rohda). Heren: Stoeltie (Westerkwartier) en Schoonder- woert (Archipel). Verdediging: dames: C. Helder—Vlietman (Blauw Wit) en Annie Baas (HKV). Heren: Mulder (Ons Eibernest) en Ten Have (Rohda). Reserves: dames: H. MerkSchuiten (Het Zuiden) en Rietje Smittenaar (Olympia). Heren: Berens (Ons Eibernest), Kindt (Het Zuiden) en Kruit (Vicus Orientis). Als aanvoerster zal weer mevr. A. Ko per—Van Es fungeren. De Ronds van Italië De 24e étappe van de Ronde van Italië, TurijnSan Pellegrino (232 km.), is ge wonnen door de Italiaan Assirelli. Het klassement luidt: 1. Assirelli Gt.) 6 uur 10 min. 49 sec.: 2. Barozzi (It.) 6.12.36; 3. Magni (It.) 6.13.15; 4. Conté (It.); 5. Cia- batti (It.); 6. Schaer (Zwitserl.); 7. Koblet (Zwitserl.); 8. Conterno (It.); 9. Vidal (Spanje): 10. Benedetti (It.): 11. Medri (It.); 12. Van Est (N^d.); 13. Monti (It); 14. Gag- pero (It.); 15. Sérena (It); 16. Van Breenen (Ned.). Allen in dezelfde tijd als Maeni. Het veld plaatste zich 21 ex aequo in de zelfde tijd. Hierbij bevonden zich Suvckcr- buyk en Roks. Peters werd 89e in 6.25.03, Dekkers 90e en Wagtmans 91e in dezelfde tijd. Het algemeen klassement luidt: 1. Koblet 83.15.53; 2. Coopi 83.16.48; 3. De Santi 83.17.10; 4. Fornara (Tt.) 83.17.29: 5. Conterno (It.) 83.18.41; 6. Schaer (Zwits.) 83.18.48; 7. Van Est (Ned.) 83.18.51; 8. Bartaü (It..) 83.20.45; 9. Roma (It.) 83.22: 10. Brasola (Tt.) 83.22.20; 62. Wagtmans (Ned.) 84.05.33: 64. Roks (Ned). 84.06.29: 65. Dek,kers (Ned.) 8407.39: 81. Suyckerbuyk (Ned.) 84.36.18; 82. Peters (Ned.) 84.38.36; 91. Van Breenen (Ned.) 85.05.28. Om het zilveren HDC-dambord werden de volgende partijen gespeeld: J. B. Sluiter Jr. wint van L. F. van Steenbergen-, W. Ver- heijde wint van P. Venema; G. P. Luske remise met P. Mul; H. Berk wint van J. H. Meure: P. Venema remise met G. P. Luske; J. B. Sluiter Jr. wint van W. Verheijde; J. H. Meure wint van P. Mul. De partij H. Berk—L. F. van Steenbergen werd afgebroken in gunstiger stelling voor van Steenbergen. Gisteravond speelde de biljartvereniging Hof van Holland uit Haarlem om de Nobels beker tegen KETS uit Amsterdam. De uit slag werd 66. De resultaten waren: Moes 55 31 29 6 1.06 Hurkmans 55 55 29 10 1.89 Haakman 40 40 27 12 1.48 Koopmans 45 21 27 6 0.77 Moes 55 55 42 6 1.30 Hoenderdos 50 42 42 5 1.— Dijke 50 50 42 9 1.19 Bouwmeester 50 46 42 7 1.09 Broer 250 212 16 51 13.25 Dijkstra 250 250 16 48 15.62 Broer 250 110 14 31 7.85 Nobels 250 250 14 43 17.85 De Nederlandse athleet Ilarry de Kroon boekte tijdens internationale atletiekwed strijden te Sheffield een uitstekend resultaat door de 440 yards te winnen in 53.5 sec. Tweede en derde werden respectievelijk de Engelse lopers Milbum en Martin. De 880 yards werd een overwinning voor de Engelsman Gallacher in 2 min. 2.,7 sec. voor Evans (G.B.) en onze landgenoot Schmitz. Puck Brouwer werd op de 100 yards dames door twee Engelse sprintsters versla gen. Mej. Bateman werd eerste in 12 sec. en tweede werd haar landgenote Goldsborough. ZUIDELIJK ELFTAL—MIDDLESEX WANDERERS. Het Zuidelijk elftal heeft met viertwee van de Middlessex Wande rers gewonnen, nadat de rust met een een nul voorsprong was ingegaan. Een 700-tal jongens zullen Zondag aan staande het programma van de Olympische Dag in Amsterdam openen met een serie oefeningen uit de grondgymnastiek. Daar het aantal aanmeldingen het aantal toe te laten deelnemers verre overtrof zijn er over het gehele land voorselecties gehouden. Hierbij werd de jongensploeg van de Haar lemse vereniging G.I.O.S. in zijn geheel toegelaten. DE GROTE PRIJS DER GRENZEN. De grote prijs der grenzen, (bestaande uit drie motorraces en twee wedstrijden voor automobielen), die Zondag in Chimay werd gehouden, heeft in de 350 cc. klasse een over winning opgeleverd voor de Belg Goffin. Met Norton kwam hij in een tijd van 45 minuten 19 seconden voor de 108 kilometer als eerste door de finish. Leo Simons (Ne derland) werd met Velocette in 47 minuten 25 seconden vijfde. BRUNDAGE GERUSTGESTELD. De organisatoren van de Olympische Spelen in Melbourne hebben zich telegrafisch tot de president van het Internationaal Olympisch Comitté, Avery Brundage, gewend, waarbij Brundage gerustgesteld wordt met de woor den „alles is in orde met de organisatie van de Spelen". FRAAIE TIJDEN VAN EVA SZEKELY EN KADAS. Bij in Parijs gehouden inter nationale zwemwedstrijden heeft de Hon gaarse Eva Szekely de 200 meter schoolslag in de fraaie tijd van 2 minuten 54,5 seconde gewonnen. Haar landgenoot Kadas nam de 100 meter vrije slag in 58,1 seconde voor zijn rekening. De brandweer van Emmen heeft de laat ste weken geen rust. De ene turfbrand is nog niet geblust of de volgende breekt uit. Millioenen turven gaan in de vlammen op. Maandagmorgen om 11 uur werd brand ge meld in Emmererfscheiderveen, waar het vuur in de turfbulten was geslagen. De schade bleef beperkt tot 2000 stuks pers- turf. Erger was, dat het vuur in de veen- bodem sloeg, waardoor de brandweer tot vijf uur des middags de handen vol had. Om half een des middags werd de brand weer gealarmeerd voor een brand te Bar- ger-Compascuum, uitgebroken in 60 stobben bagger. Reeds 600.000 baggerturven gingen in vlammen op. Des avonds om acht uur kwam een brandmelding uit Barger-Com- pascuum, waar over een groot oppervlak de turfvoorraad in lichter laaie stond. De brandweer van Klazinaveen werkte daar met die van Emmen samen. De omvang van de schade is hier nog op geen stukken na te schatten. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Blaisse over de bestemming, die aan het vliegveld Ypenburg zal worden gege ven, heeft de minister van Oorlog onder meer geantwoord dat de bestemming voor burgerverkeer van het vliegveld Ypenburg wordt gehandhaafd. Door uitbreidingen en voorzieningen zal het mede voor militair gebruik geschikt worden gemaakt. Het be treft hier een in internationaal overleg ge nomen beslissing. De kosten voor de uitbreiding van het vliegveld, teneinde het voor militaire doel einden geschikt te maken, bedragen voor lopig 17,4 millioen; Enige bouwkundige en technische voorzieningen zullen nog nader beraamd worden. Naarmate de uit breiding tevens ten goede komt aan het burgerverkeer, zal door de toekomstige exploitanten worden bijgedragen. .06 S~ .89 48 I V. .77 Hedenavond speelt Hof van Holland tegen Scheepwijk uit Beverwijk. Het Amerikaanse tennisteam, dat op Za terdag 6 en Zondag 7 Juni in Noordwijk tegen de Nederlandse I.C. uitkomt, bestaat uit Mulloy en Fox. Mulloy is nummer een ven de Amerikaanse ranglijst. Donderdagavond speelt het waterpoloteam van Haarlem (heren) een vriendschappe lijke wedstrijd tegen SVH 1 uit Rotterdam, in Stoop's Bad. Voor de hoofdklasse com petitie wordt Vrijdagavond in Stoop's Bad gespeeld de wedstrijd Haarlem 1GZC 1. Ook is voor Vrijdagavond vastgesteld de hoofdklassewedstrijd HVGB 1Meeuwen 1. Of deze wedstrijd gespeeld zal worden hangt af van de beslissing die de KNZB ten op zichte van HVGB zal nemen inzake het startverbod. Ja, daar zat Bunkie nou. Zijn knie deed hem erg pijn en hij kon onmogelijk verder. Maar.wat nou? Hoe moesten ze naar huis komen? Ze waren nog in het bos, en wisten niet, wie ze om hulp konden vragen. Die arme Bunkie zat daar maar en hield, zijn knie vast. Die deed zo verschrikkelijk zeer. ,,We moeten iets verzinnen", zei Oepoetie. „Als we hier lang blijven wordt het donker, en dan komen we helemaal moeilijk weg. Weet je watik zal eens gaan zien, of ik ergens iemand kan vinden!" „Ja, goed", zei Rick. „Dan blijf ik hier bij Bunkie". Óepoetie reed weg. Er moest hier verderop ergens een huisje zijn; hij had daar al eens op gelet. Gelukkig was het nog licht; in het donker zou het helemaal moeilijk zijn, iets te vin den. Hij reed flink door en speurde tussen de bomen of hij nog niets kon ontdekken. Bunkie zat nog altijd op de sneeuw en Rick probeerde hem te troosten. „Stil maar, Bunkie", zei hij. „Oepoetie zal wel iemand vinden, die er iets op weet, en dan brengen we je naar huis. „Ik hoop het", zuchtte Bunkie. „O, wat doet m'n knie pijnAls die maar niet ge broken is!" En zo wachtten ze. Planeten kan men met een kijker „dichtbij ha len"; sterren niet. Ve nus, Jupiter, Saturmis laten zich, als de kijker maar sterk genoeg is, gewillig zo ver vergro ten dat zij als schijven, geheel of gedeeltelijk verlicht, zichtbaar wor den. Maar geen teles coop ter wereld, ook de grootste niet, is in staat van sterren iets meer zichtbaar te maken dan de lichtgevende puntjes die ons blote oog ook ziet. De sterren staan te ver weg. Toch kan men in ster rencatalogi allerlei ex acte gegevens vinden omtrent afstanden, grootte, temperatuur en andere hoedanigheden van sterren. Hoe weet nen dat alles? Laat ons vandaag de af standsbepaling bespre ken. Bij naburige he mellichamen past men het principe van de drie hoeksmeting toe, dat ook bij landmeters gebruike- lijk is. Men kan bijvoor beeld te Leiden en te Johannesburg gelijktij dig laten waarnemen onder welke hoek men op die twee plaatsen de maan ziet. Het is dan een klein kunstje om gegeven de afstand Lei den-Johannesburg in rechte lijn) te berekenen hoever de maan van ons af staat. De lijn Leiden- Johannesburg is dan de basis van een driehoek in welks top zich de maan bevindt. Nu is de grootste basis die op aarde kan voor komen ongeveer 12.000 km. lang: dat is immers de middellijn van onze planeet. Voor het meten van de afstanden van sterren liebbem wij daar niet veel aan: de sterren zijn te ver weg. Het zoe ken is dus, precies als bij onze nationale kabi- netscrises, naar een bre dere basis. Welnu, die presenteert zich als men de gezochtê ster twee keer „schiet", met een tussenpoos van zes maanden wel te ver staan. In dat halve jaar heeft namelijk de aarde de helft van haar baan om de zon afgelegd. De afstand aarde-zon be draagt (in een rond ge tal) 150.000.000 km.; op een gegeven datum be vindt onze aardbol zich dus 300 millioen kilo meter van het punt waar zij zes maanden tevoren stond. Ziehier onze nieu we meelbasis; zij toont van niet al te ver ver wijderde sterren een meetbare verschuiving aan (men noemt deze de „parallax")zoals een vaas bloemen tegen de achtergrond van onze kamermuur heen en weer springt wanneer wij beurtelings het lin ker- en het rechteroog sluiten. Bij grote afstan den gaat die truc niet meer op: een kerktoren op een kilometer afstand verschuift niet merkbaar ten opzichte van een punt dat nog verder weg ligt: daarvoor is de af stand tussen onze beide ogen (de meetbasis) te klein. Maar zoals gezegd, voor niet te ver weg staande sterren heeft deze methode succes. Het gros der vaste ster ren onttrekt zich echter ten enenmale, aan deze methode. Toch kan men sterren localiseren die op tienduizenden licht jaren afstand van de aarde, van ons zonne stelsel verwijderd zijn. Een aantal sterren heeft namelijk bepaalde eigen schappen die een zekere samenhang hebben met de grootte, de tempera tuur en de inwendige structuur ervan. Men, d.w.z. de sterrenkundi ge, weet bij het waarne men van zo'n ster, in welke categorie hij die moet plaatsen: in de ca tegorie sterren met de zelfde eigenschappen en dezelfde helderheid. En van de helderheid van een ster (of van welk ander lichtgevend voor werp ook) is bekend dat dj afneemt evenredig met het kwadraat van de afstand. Zou de zon zich plotseling verwijde ren zodat zij op dubbele afstand van de aarde kwam te staan dan zou de helderheid die wij van haar ontvangen niet de helft maar nog slechts een kwart van de oorspronkelijke be dragen. Deze „wet van de helderheid" is een vaste leidraad bij onze speurtochten in 't heel al, zoals wij bij een vol gende gelegenheid zul len zien. G. v. W. Op de Maasvlakte bij Hoek van Hol land raakte gisteren een Hamburgs jacht in moeilijkheden. Een der opva renden zwom naar Oostvoorne om bij de politie aldaar hulp te vragen voor de drie heren en twee dames, die nog aan boord waren. Omstreeks kwart voor zeven des avonds voer uit Hoek van Holland de reddingboot „President Jan Leis" uit en deze haalde de twee vrouwelijke passagiers van boord. Het jacht dat de naam „Edith" droeg, was op zijn reis van Hamburg naar Por tugal omstreeks halftien gestrand voor de kust van Oostvoorne op de Maasvlakte, iéts Westelijker dan de plaats Xvaar indertijd de „Radmar" heeft gezeten. De opvarenden hadden eerst het hoog water om half drie des middags willen afwachten. Zij slaag den er echter niet in toen het jacht vlot te krijgen. Daarom is omstreeks halfvier een der opvarenden, de heer Laufe, van boord gegaan om naar Oostvoorne te zwemmen. Ongeveer twee uur later, tegen half zeven, kwam hij daar aan. De twee vrouwelijke opvarenden van de „Edith" zijn om kwart over tien door de reddingboot „President Jan Leis" in Hoek van Holland aan land gebracht. De drie mannelijke opvarenden die nog op het jacht zijn, zouden trachten het scheepje heden ochtend om vijf uur, als het hoog water is, vlot te krijgen. Bij laag water ligt de „Edith" droog. De „president Jan Leis" kon het schip niet in dieper water bren gen en zelfs een door hem meegesleepte motorvlet die slechts een geringe diepgang heeft, zou een sleeptros van vijf a zeshon derd meter moeten uitgooien. De „Edith" is een motorzeiljacht van twaalf meter lengte. De opvarenden van de „Edith" zijn de heer en mevrouw George Laufe en Johanna Laufe-Prinz en hun zoon Hartfried Laufe, de heer en mevrouw Karl Becker en Anna Becker-Illig en dr. ir. Hans Laufenweiler. Zij zijn acht dagen geleden uit Hamburg vertrokken om naar Portugal of Spanje te emigreren. Dinsdagmorgen is op een met knipper lichten beveiligde overweg bij Waarden burg een autobus met vijf passagiers door een trein uit Geldermalsen aangereden. De bus werd hierbij niet ernstig beschadigd. Dé passagiers en de chauffeur waren juist uitgestapt toen de bus door een trein uit de andere richting werd aangereden en ge heel in elkaar gedrukt. (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 29) Dus, vervolgde Gilles wat vlugger, de halve nancht en bijna de hele dag waren voorbijgegaan, voordat men die verdwij ning ontdekte? Ja. Maar gelooft u Op dat ogenblik opende Maria de deur op een kier. Dag, mijnheer de commissaris. Zij bekeek met grote ogen commissaris Gilles om te zien hoe hij er precies uitzag. Excuseer me, dat ik u stoor. Helemaal niet, Maria, kom binnen. Ze bleef op de drempel staan, haar hand op de deurknop. Neen, ik heb geen tijd, mijnheer. Mijn japon komt morgen anders nooit klaar. Het was alleen maar om juffrouw Jeanne er aan te herinneren dat zij over de gas man vertelt. De gasman? Ja, mijnheer de commissaris,precies De juffrouw zal u alles wel uitleggen Ze had de deur al weer gesloten. Gilles keek naar Jeanne Lambert. Wat is dat voor een geschiedenis? De verpleegster begon te lachen. Het is niets, mijnheer. Die arme Maria is wat in de war door alle avon turen. Vooral sinds zij weet wie u bent. Zij trilt van angst, en zij stikt van trots bij de gedachte dat haar naam misschien in de kranten komt Als dat haar genoegen kan doen Gilles lachte ook. Hij bedacht dat Balzac van Maria gehouden zou hebben, en Proust ook. Hoe vindt dat? Maar Jeanne werd weer ernstiger. Neen, alstublieft, vooral niet, mijn heer. Ik verzoek u zo weinig mogelijk over ons te spreken. U weet dat Bois-Colombes een klein dorp is. Het leven zal hier on draaglijk zijn, als het bericht zich overal verspreidt, dat wij betrokken zijn in de misdaad van Neuilly. U hebt groot gelijk, en ik zal trach ten te voorkomen, dat men u lastig valt.. Maar vertelt u me toch maar de geschie denis van de gasman. O, dat is heel eenvoudig. Men is van morgen de meter komen controleren. Daar het niet de controleur was, die ge- woonnlijk komt, en omdat de nieuweling geprobeerd heeft een gesprek aan te kno pen onder voorwendsel van een te zoeken lek, heeft Maria zich verbeeld, dat het geen echte employé van de gasfabriek was, maar een vermomde inbreker. Ze heeft gekeken, wat hij deed toen hij het huis weer uit was en beweert, dat hij pas het huis hiernaast is binnengegaan nadat hij bemerkt had, dat zij hem gadesloeg De arme gaat nu iedereen verdenken Gilles had zijn wenkbrauwen gefronst. Ze houden ons dus voor sufferds! U denkt dat Dat zullen we wel eens zien!;; Wilt u me naar de keuken brengen, juffrouw? Jeanne Lambert ging hem voor, stak het licht aan. Terwijl hij op zijn tenen ging staan, pakte Gilles de kaart, in tweeën gevouwen tussen de meter en de leiding, vouwde hem open en keek naar de erop geschre ven cijfers. Drommelshij kan zelfs niet eens goed de meter aflezen. Ziet u wel En nog geen twee weken geleden heeft men de meterstand opgenomen! Jeanne kon niet van haar verbazing be komen. Dus, Maria? Ja. Ze had gelijk. Maar het is wat al te grof. De gasmanZoals in de meest alledaagse stuiversroman. Gilles leek wat boos omdat hij tegen standers had die zulke grove middelen ge bruikten om hem te bestrijden. Maria heeft heel goed gehandeld, dat ze niet op dat verhaaltje over een lekkage is ingegaan. Hij zou het hele huis doorge gaan zijn onder het voorwendsel de buis te controleren. Dat is zo klassiek als een valse neus en zo stom als ik weet niet wat. We zullen toch naar boven gaan, juffrouw, zodat Maria me dat allemaal zelf kan ver tellen. Ik zou trouwens ook een kijkje willen nemen in de kamer van mijnheer Favier. Maria zat in haar kamer temidden van bergen lipjes en zwarte sluiers, die zij voor deze gelegenheid uit een cartonnen doos onder uit haar kast had gehaald. Het rook naar naftaline en rouw. Zij wilde opstaan toen ze binnenkwa men, maar Gilles verzocht haar te blijven zitten in de oude rieten leunstoel, die met een klein laag stoeltje de enige zitplaats in het vertrek vormde. Zij vertelde nauwkeurig van het ver dachte bezoek van de gasopnemer, over lopend van trots dat de commissaris haar vragen stelde en dat zij kon antwoorden, Uitstekend, zei Gilles toen zij klaar was. Het is zonder gevaar. Het zou me verbazen als er iemand terugkwam. Maar als men u ooit weer een arbeider stuurt, zogenaamd om een lek te repareren, doe dan of u van niets weet, laat hem zijn gang gaan, maar laat hem geen ogenblik alleen. Hij zal u zeker om een hamer of wat dan ook vragen om u enige ogenblik ken te laten weggaan. Antwoord dan dat u er geen een hebt. Zeg dat, zelfs als hij u om een stuk papier of een eindje touw vraagt! Sla hem nauwkeurig gade en waarschuw mij onmiddellijk na zijn ver trek. Jeanne kon niet nalaten le glimlachen, bij de gedachte aan Maria in haar rol van detective. Gilles glimlachte ook terwijl hij Jeanne aankeek. Er was nu een band van ondeugende medeplichtigheid tussen hen beiden. Het was al bijna donker toen zij de ka mer van Favier binnnengingen. Het zwakke licht, dat door de kieren van de luiken naar binnen drong, vermengde zich met het zwakke gelige en trillende licht van de kaarsen, die bij het stoffelijk overschot brandden. Het gezicht van de oude man bevond zich zodoende in een vreemd schijnsel, dat niet van deze we reld scheen te komen. Gilles keek, zonder iets te zeggen, naar Favier. Het lichaam, dat door het leven verlaten was, was nog altijd even samen- getrokkken als voordien. Wat had die man met zijn bestaan gedaan om via zijn reizen door werelddelen te vervallen tot de armoede van deze voorstad, in het gezel schap van de blonde haren van een klein meisje? Dacht hij een of andere misdaad te kunnnen afkopen door de wees op te nemen; of had hij gehoorzaamd aan een natuurlijke ingeving van zijn hart? Mis schien zou hij bestemd geweest zijn voor het eenvoudigste, het rustigste leven dat mogelijk was, en had het toeval van een hartstocht, van een ontmoeting hem daar heen gesleept, waar hij niets te doen had? Misschien. Nu.... In de in Leeuwarden gehouden honderd ste algemene vergadering van de Vereni ging van Christelijke Onderwijzers heeft de voorzitter, de heer J. A. van Bennekom uit Middelburg, onder meer gezegd, dat de classificatie een onding is, maar toch wel zeer in het bijzonder voor de getroffenen in het watersnoodgebied, van wie velen nog steeds zijn geëvacueerd. Een poging te ondernemen althans voor dit gebied een zijns inziens door niets gemotiveerde stand plaatsaftrek op korte termijn ongedaan te maken, leek hem alleszins gewettigd. Ten aanzien van de strijd voor sociale recht vaardigheid en verheffing van het peil van het Nederlandse onderwijs gaf de voor zitter uiting aan zijn gegronde hoop, dat concrete resultaten van die strijd binnen kort kunnen worden geboekt. Geref. kerken Beroepen te Duisburg-Ruhrort J. Wiep- kema te Roden (voorheen te Duisburg- Ruhrort) te Winschoten, C. Coeman te Schipluiden. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Hoogeveen Joh. Francke te Rotterdam-Delfshaven. Ned. Herv. kerk Beroepen te Wageningen B. Eysenga te Barneveld; te Warga (toez.) G. M. Spel berg, cand. te Hilversum, die bedankte voor Hoogkarspel (toez.). Aangenomen naar Nieuw-Lekkerland B. Haverkamp te Veen, die bedankte voor Ir. J. M. Riemens, directeur van het Proefstation voor Groenten en Fruitteelt onder glas te Naaldwijk en rijkstuin- bóuwconsulent voor Zuidholland, die op 15 Mei 65 jaar werd, is door de Koningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De directeur van de Tuin bouw, ir. F. W. Honig, deed van deze benoeming mededeling tijdens de af scheidsreceptie die in Den Haag werd ge houden. Ir. Honig herinnerde eraan dat het proefstation gesticht werd op initia tief van ir. Riemens en dat het in het ver loop van bijna 30 jaar niet slechts een landelijke bekendheid, doch een vermaard heid tot ver buiten de grenzen heeft ge kregen. In het gebouw van het proefstation te Naaldwijk werd een plaquette onthuld, die de beeltenis toont van de scheidende di recteur. Het is een geschenk van het per- soneel. Het vertrek om hen heen was als het ware vervormd door de schaduwen en het schijnsel van de kaarsen. Gilles zag meteen de secretaire, het enige mooie meubelstuk uit het vertrek. Werkte hij hier? vroeg hij aan Jeanne. Ja, mijnheer. Heeft men dis secretaire na zijn dood geopend? Ik denk het niet. Maria zou het niet gedurfd hebben. Allebei spraken ze op fluisterende toon. Gilles liep op het meubel toe, klopte er eens op. Het was stevig en met twee haken aan de muur vastgemaakt. De papieren van mijnheer Favier zijn daar vast in. We moeten de sleutel er maar afhalen. Morgen, na de begrafenis, als er geen familieleden zijn gekomen Waarom nog langer wachten? Waarom niet meteen zoeken of het geheim van de overledene in de secretaire verborgen was? Hij had geen bevel tot huiszoeking, maar wie zou zien kunnen beklagen, wie zou het zelfs weten? De moordenaar van Dorsel was nog altijd voortvluchtigvieren twintig uur is veel voor iemand die vlucht. Gilles bedacht dat, en toch verroerde hij zich niet. Zonder iets te zeggen keek de verpleeg ster naar hem, maar hij zag haar niet meer. Iets in hem, waaraan hij zich over gaf, raadde hem aan niets aan te raken, te wachten (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6