Brandweer bluste laatste licht van Lichtstad: een vreugdevuur Burgemeester Cremers: De naglans blijft Kort en bondig Haarlemmers trokken ter stembus i.5 Prettig slot van prettig feest „Hyacinth" uitgebloeid Hulde en dank Antwoord op vragen van mr. Proper Directeur Algemeen Handelsblad Goedkope Zomer- concerten van de H.O.V. VOOR VERHUIZINGEN T E IVI P O Restauratie hek Hofje van Oorschot Schoolboekjes in oude spelling Veiling van woonhuizen Ontspanningsavond voor Ouden van Dagen Mr. C. A. Steketee voorgedragen Brandstichting te Bennebroek Burgerlijke Stand van Haarlem Gemeenteraadsverkiezingen verliepen kalm WOENSDAG 27 MEI 19 53 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlem, de beminnelijke gastvrouwe van de Flora, heeft gisteravond haar flonkerende feestkleed afgelegd en haar alledaagse werkschort weer voorgedaan. Om elf uur waren de vele verlichte historische gebouwen weer donkere silhouet ten tegen de avondhemel. De lichtende zuilen van het Helios-monument op het Plein en in de winkelstraten versomberden en hun kleuren waren nog maar flauwtjes te zien in het economische schijnsel van de gewone straatverlichting. De vrolijke kralenkettingen, die langs de grachten waren geregen, verdoften en werden niet meer door het zwarte wateroppervlak weerspiegeld. Haarlem is geen lichtstad meer. Het laat zich nu alleen weer beheersen door de straatlantarens, de neon-reclames, de gebiedende stoplichten en de verlichte wijzers, die van de Bavotoren de mens aan de tijd herinneren. „Maar de naglans van Haarlem-Licht stad blijft", zei de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers vóór de officiële sluiting tijdens een bijeenkomst van genodigden in de hal van het stadhuis. Terwijl honder den reeds op de Grote Markt samengroep- ten om het slot van het festijn mee te ma ken, waren daar in het stadhuis door het gemeentebestuur de mensen bijeengeroe pen zonder wier medewerking Haarlem in de afgelopen maanden niet die magnetische pool in..h?t landelijk vreemdelingenverkeer zou zijn geweest, die het nu getoond heeft te kunnen zijn. Raadsleden, medewerkers van Haarlems Bloei, middenstanders, leden van de Flora-directie en van de directie der N.Z,H. en vele anderen, aan hen allen vertolkte de burgemeester de dank van het gemeentebestuur voor hun aandeel in het succes van Haarlem-Lichtstad, dat alleen reeds hierin bestaat, dat deze oude Hollan- se stad internationaal de aandacht heeft getrokken. Bij „het wegzwemmen van de zeemeermin, die op de Grote Markt troon de, de uitgebloeide „Hyacint" en de uit- gedanste marionetten van de Poesjenelle- kelder" zeide mr. Cremers, dat Haarlem kwaliteiten heeft getoond te bezitten, die hem met trots vervulden. Vandaar zijn conclusie: „Het licht gaat uit maar de na glans blijft". Na hem spraken nog de voorzitter van „Haarlems Bloei", wethouder D. J. A. Ge luk, die de nadruk legde op het belang van particuliere steun aan deze orga nisatie, en de heer J. Voogd, voorzitter van de Grote Houtstraat vereniging, die namens de middenstand zijn dank betuigde voor het vele werk, dat in de afgelopen maanden ook ten nutte van de winkelstand is verricht, en voor de toekomst de volle medewerking van de zijnen toezegde. Taptoe ruim 50.000 en het Frans Halsmuseum door meer dan 25.000 mensen is bezichtigd. Er is naar hij zeide nog meer winst „omdat er een andere geest in Haarlem ging heer sen, een geest van frisheid en vrolijkheid". Tenslotte gaf hij de indruk weer van een Nieuw Zeelander, die Haarlem be zocht: „Ik heb op de reis hierheen vele plaatsen gezien maar er is er niet een te vergelijken met Haarlem. Wat is dit een mooie stad en wat wonen er een aardige mensen. Bij deze laatste zinsnede kon het overigens om zijn gebrek aan spontane reacties zo vaak bekapittelde Haar lemse publiek zich niet meer inhouden en een lachbui als om een kapitale mop daverde over de Grote Markt. Water er over De burgemeester gaf een wenk aan de padvinders en gidsen, die prompt al hun fakkels naar een in het plantsoen opge worpen brandstapel kogelden en terwijl deze onder dat massaal raketvuur hoog opvlamde, doofden onder een droevig en langgerekt „O!" van de schare de schijn werpers, die de Grote Kerk en het Stad huis verlichtten. Toen werd het even stil en daarbij viel wel op, dat de „Hyacint" nog luidruchtig „nabloeide". Het laatste vreugdevuur in het centrum van de donker geworden stad, vlamde hoog op terwijl de aanstichters zich snel terugtrokken om de weg rondom de ro tonde vrij te maken. Het verrassende slot van het feest kwam onder sirenegeloei. De grote motorspuit van de brandweer kwam met de gebruikelijke snelheid de Grote Markt oprijden en stopte bij de rotonde. „Brandweermannen, doet uw plicht," riep de burgemeester, en dit bevel werd onmiddellijk opgevolgd. Bliksemsnel werd een slang uitgerold en even later siste het vreugdevuur onder een overvloe dige douche. Zo ging het laatste licht van Haarlem- Lichtstad in rook op. Daarna voegden de genodigden zich bij de menigte op de Grote Markt, waar onder tromgeroffel van de Haarlemse Postfanfare van verschillende kanten padvinders en gidsen met fakkels in de hand kwamen aanstormen en zich rondom het plantsoen opstelden. Terwijl de Postfanfare een statig taptoe liet horen verstreken de laatste minuten van Haarlem-Lichtstad. De bur gemeester richtte van het bordes een toe spraak tot de menigte, waarin hij het einde van dit geslaagde feest aankondigde. Haar- les was een druk bezochte stad in de afge lopen maanden en hoewel over het bezoek nog geen definitieve cijfers bekend zijn kon hij mededelen, dat het stadhuis door Klokslag twaalf uur gisteravond heeft wethouder D. J. A. Geluk in zijn kwaliteit van voorzitter van de raad van dertien van „De Hycinth" de bijzondere exploitatie van de Vleeshal tijdens Haarlem-Lichtstad met enkele woorden gesloten. Spreker roemde de genoeglijke stemming, die hier heeft geheerst, waardoor zovele Haarlem mers er prijs op stelden zo dikwijls moge lijk dit uitgaanscentrum te bezoeken, de belangrijkste reden van het behaalde suc ces. Voorts prees hij de prettige samen werking tussen zovele mensen, daarbij speciale hulde brengend aan de directie en aan de medewerkers, in het bijzonder de werkstudenten die als bedienend personeel fungeerden. De exploitatie van de Vlees hal, zo besloot de wethouder, heeft een verrijking van het openbare leven in Haarlem betekend, zodat gehoopt mag worden dat er middelen gevonden zullen worden om ook gedurende de wintermaan den een soortgelijke exploitatie mogelijk te maken. Intussen zal het gebouw voorlopig weer als tentoonstellingsruimte gaan dienen: binnenkort wordt de grafische expositie ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan der firma Joh. Enschedé geopend, daarna komt er een expositie van de vermaarde collectie historische speelkaarten uit Biele feld en tenslotte verwacht men de reeds eerder aangekondigde grote architectuur tentoonstelling. ADVERTENTIE groot en klein. MEUBEL- EN PIANOTRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd ROZENSTRAAT 13 - TEL. 20020 - 12525 Het College van Regenten van het Hofje van Oorschot heeft B. en W. van Haarlem enige tijd geleden verzocht te bevorderen, dat uit de gemeentekas een subsidie wordt verleend in de kosten van restauratie van het hek, hetwelk het hofje aan de zijde van de Kruisstraat van de openbare weg scheidt. Het betreft hier een uit 1767 date rend Lodewijk XV-hek, dat vermeld staat in de Voorlopige Lijst der Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst. Als gevolg van de slechte toestand, waarin het hek verkeert, zijn de kolommen inmid dels gestut en zijn de hekken geblokkeerd. Ten behoeve van de restauratie zal een subsidie uit 's Rijks kas worden verleerd van 50 procent van de kosten, zijnde 2.500. Aangezien de middelen van het hofje niet toelaten, dat voor dit doel gelden worden besteed, moesten andere wegen worden gezocht om de restauratie te financieren. Overleg met Gedeputeerde Staten heeft geleid tot het resultaat, dat de provincie bereid is een bedrag van 1.250 voor haar rekening te nemen, mits ook deze gemeen te een gelijk bedrag bijdraagt. De Commissie van bijstand in het beheer van de gemeentefinanciën heeft zich in een vroeger stadium, vóór het overleg met de provincie reeds verenigd met een sub sidie van 1.000. Naar de mening van B. en W. mogen de restauratieplannen niet in gevaar komen als gevolg van een lacune in de financiering ten bedrage van slechts 250. Zij stellen de Raad dan ook voor in de kosten van de onderhavige restauratie een subsidie uit de gemeentekas toe te kennen ten bedrage van 1.250. CXXJOOCOOCJOCOCKXXOOOCXXXXXJOCOOCXXXXXXXXXXXXXXOOCOCOOOOOOr Haarlem-Lichtstad is ten einde. 8 Maar de glans van dit festijn zal lang l in onze herinnering blijven. Het is ech- ter niet alleen de gloed der schijnwer- f pers of de feeërie der lampjes die ons g zal heugen. Veel meer nog zullen wij i 8 in gedachten houden de grote bereid- willigheid, de offervaardigheid, in het i kort: de burgerzin van zovele Haarlem- j 8 mers die tot het welslagen van deze e feestweken hebben bijgedragen. 3 Wij denken daarbij niet alleen aan de f 8 leden en besturen van tal van straat- 8 verenigingen, aan de harde werkers van het Energiebedrijf of aan de mensen v van „Haarlems Bloei" en Haarlem- 8 Lichtstad" onder de bezielende leiding 8 van hun voorzitter, de heer D. J. A. f Geluk. Maar ook hebben we opgemerkt 8 de voorkomendheid en hoffelijkheid van c 8 zovelen die de talloze binnen- en bui- tenlandse bezoekers van dienst moesten s zijn en daarbij de werkuren vaak niet 8 hebben geteld: de informatrices van het 8 Verkeershuis, de telefoniste en boden F van het Stadhuis, de mannen van straat- o en verkeerspolitie, die hebben getoond i 8 zowel de humor als de wijsheid van 8 hoofdinspecteur Suurendonk. tot de 5 8 hunne tè hebben gemaakt, en nog zo- j 8 vele anderen wier namen wij niet ken- t 8 nen, maar die ieder op hun eigen plaats 8 ervoor hebben gezorgd, dat. Haarlem in j 8 deze maanden een goodwill heeft ver- j 8 worven waarvan de stad nog lung profijt zal trekken. 3' R .xoooooooooocooooooccooooocooooocoococooocoooococcoooooo Toen vanmorgen om acht uur de 109 stembureaux in Haarlem geopend werden stonden reeds vele kiezers te wachten. De meesten van hen werken in andere plaat sen en alvorens zij hun dagtaak begonnen vervulden zij hun stemplicht. Het bleek, dat de afdeling verkiezingen van het Haarlemse stadhuis goede voorbe reidende maatregelen had getroffen. Aan vankelijk werd gevreesd, dat de lokalen niet op tijd ingericht konden worden, om dat het Pinkstervacantif is. De hoofden van scholen waren met de komst van het materiaal voor de verkiezingen op de hoogte en namen het in ontvangst. Na negenen trokken in het bijzonder ouderen en huisvrouwen ter stembus. Over het algemeen werd er in de ochtend druk gestemd. Een enkele keer kwam het voor, dat Haarlemmers geen uitnodiging om te ko men stemmen hadden ontvangen en dat er op het stembureau evenmin een medede ling was binnengekomen. Dan moesten zij naar het stadhuis gaan om inlichtingen in te winnen. In de meeste gevallen bleek, dat zij uitgesloten worden van het kies recht, omdat zij uit de ouderlijke macht waren ontzet of de laatste tijd een overtre ding of misdrijf hadden gepleegd, waar door zij niet mogen stemmen. Het aantal dergenen die door de bijzon dere rechtspleging uit het kiesrecht ontzet zijn, is groot. De eerste groep die weer mag stemmen komt hiervoor pas in 1956 in aanmerking. „Stemlokaal" Met ongeveer achthonderd anderen uit Haarlem-West die doorgaans in de Rijksleerschool plegen te stemmen heb ben wij vandaag onze burgerplicht vervuld in een „stembureau" (aanhalingstekens van ons) dat gevestigd was aan de Van Oosten de Bruynstraat 78a. Nu had dat huisnummer 78A ons al doen denken, dat de accommodatie niet bepaald grootscheeps zou zijn, maar de werkelijkheid overtrof onze stoutste verwachtingen nog met stuk ken. Het lokaal in kwestie bleek een mi nuscule arbeiderswoning te zijn, die blijk baar als gemeentekantoortje gebruik wordt en welker riante vooraanzicht be staat uit een morsige gevel, een kale voor deur en een met ijzergaas geblindeerc raam. Daarvoor stond vanochtend een lan ge rij van geduldig kiezersvee in regen en kou te wachten, tot zij tot het heilige der heiligen toegelaten kon worden, maar ook daarbinnen was het allerminst prettig toeven. Via een portaaltje van misschien anderhalf bij twee meter waar het hels tochtte, moest men zich een weg naar bin nen dringen waar men mannetje aan man- B. en W. van Haarlem hebben thans ge antwoord op de na de mislukte interpel latie-aanvraag van de heer Proper (C.P.N.) door dit raadslid schriftelijk gestelde vra gen over de schoolboekjes in de spelling- De Vries en Te Winkel, die nog bij het openbaar lager onderwijs in gebruik zou den zijn. B. en W. delen mede, dat het niet moge lijk is in een percentage tot uitdrukking te brengen hoeveel lees- en leerboekjes in de spelling-De Vries en Te Winkel bij de ge meentelijke lagere scholen nog in gebruik zijn. De taalboeken van nagenoeg alle ge meentelijke scholen zijn in de thans gang bare spelling geschreven. Het grootste deel van de overige lees- en leerboeken is even eens in de nieuwe spelling gesteld. B. en W. hebben overwogen om de hoof den van scholen door middel van een extra-crediet in staat te stellen de boekjes te vernieuwen. Zij hebben gemeend dit niet te moeten doen in de eerste plaats, omdat wegens het nog ontbreken van de leerstof omschrijving in het nieuwe leer plan van de scholen voor gewoon lager onderwijs, niet kon worden beoordeeld welke boeken in de plaats van de buiten gebruik te stellen boeken moesten worden aangeschaft en voorts omdat aan dit systeem grote financiële bezwaren verbon den zijn. B. en W. hebben daarom de voor keur gegeven aan het systeem van gelei delijke vernieuwing door het bedrag per leerling voor aanschaffing van boeken en leermiddelen sterk te verhogen. In 1950 stelde de raad het bedoelde bedrag per leerling voor scholen voor gewoon lager onderwijs nog vast op 5.25, thans bij de begroting voor 1953 was dit bedrag reeds verhoogd tot voor scholen met meer dan vier leerkrachten./ 8.25, voor scholen tot en met vier leerkrachten 8.75, voor scho len met een en twee leerkrachten 9.75. Bij de andere vormen van lager onder wijs hebben soortgelijke verhogingen plaats gevonden. In gevallen waarin een onmid dellijke voorziening nodig was hebben B. en W. de raad voorgesteld extra-credieten beschikbaar te stellen. In het Veilinggebouw P. Hoogeveen Zoon, Nieuwe Gracht 74 zijn Dinsdag de volsende percelen geveild: Woonhuis Zuider Buiten Spaarne 6, op brengst 7500. Koopster: mevrouw M. G. C. DijkstraNijenhuis. Woonhuizen Kam perstraat 1 en IA gecombineerd, opbrengst 11.925. Koper: F. H. van Emmerik q.q. Woonhuis Oranjeboomstraat 192, op brengst 1050. Koper: A. v. d. Putten. In gebouw „St. Bavo" in Haarlem heeft het bestuur van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling I-Iaarlem, de leden gisteravond opnieuw een ontspan ningsavond geboden. Voor een volle zaal werd een toneeluitvoering gegeven door het toneelgezelschap „In Vriendschap Opge richt". Het stuk, „De ^tier van Californië", geschreven door Piet Mossinkhoff werd ge regisseerd door de heer Engel Hulsbosch. Het bleek een gezellige klucht, het verhaal van de verstrooide professor, die met zijn studieboeken de voortgang van de tijd ver geten heeft, doch plotseling met het he dendaagse leven wordt geconfronteerd wan neer een oude ver-Amerikaniseerde school vriend (de Stier) plotseling binnen komt waaien. De verwarring die daardoor in het ingesluimerde gezin van de geleerde wordt verwekt heeft de bejaarden veel pleizierige momenten verschaft. Van de spelers vielen Henk en Gré Huls bosch op door een verdienstelijke typering van huisknecht en keukenmeid. Een muzi kale bijdrage werd geleverd door een groepje amateurs, „De band zonder naam". netje stond te wachten totdat de oproep gecontroleerd en het stembiljet uitgereikt was. In een der nauwe stemhokjes, waar voor het schemerduistere miniatuurkamer tje nauwelijks ruimte bood, kon men dan de candidaat zijner keus roodmaken, waar na men via de keukendeur en een modderig tuinpad weer in vrijheid gesteld werd. Met velen van onze achthonderd buurt genoten hopen wij, bij volgende gelegen heden weer op wat comfortabeler wijze ter stembus te kunnen trekken. In Bloemendaal In Bloemendaal kreeg men de indruk, dat de verkiezingen geleidelijk aan verlo pen. Men behoeft nergens in een rij te staan. Wel leek het er op bij de opening van de stembureaux om acht uur, dat de toeloop op dat moment minder groot was dan bij vorige verkiezingen. Deze toeloop kan evenwel in de loop van de dag natuur lijk nog ten gunste veranderen. De raad van commissarissen van de N.V. Algemeen Handelsblad heeft bij enkel voudige voordracht aan de aandeelhouders voorgesteld mr. C. A. Steketee te Bloemen daal, tweede secretaris van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945", met ingang van 1 October van dit jaar te be noemen tot directeur van het Algemeen Handelsblad. De H.O.V. zal deze zomer zeven goed kope Vrijdagavondconcerten geven, die gedirigeerd zullen worden door Marinus Adam. De programma's bestaan uit bekende klassieke werken, die voor een groot pu bliek aanvaardbaar zijn. Een aantal solisten verleent aan deze concerten medewerking. Op 3 Juli wordt de reeks geopend met de Militaire symphonie van Haydn, Le chas seur maudit van César Franck, en de ouver ture „Le carnaval romain" van Berlioz. De violiste Philia Rengers is soliste in een concert van Haydn en het Poème van Chausson. Een week later is er een Weens concert met de sopraan Margit Opawsky. Op Vrijdag 24 Juli is er een bijzonder programma dat gedirigeerd wordt door twee eindexaminandi van het Amsterdam se Conservatorium en waaraan door de twee best geslaagde leerlingen van die in stelling medewerking wordt verleend. In Augustus is er alleen een concert op de 28ste. Toos Onderden wijngaard zal dan het pianoconcert van Robert Schumann spelen. Op dat programma staat ook de Vijfde van Tsjaikofsky. Tenslotte zijn er nog concerten op 4, 11 en 18 September. Op de twee eerstgenoem de dagen is het klavier in ere: op de vierde speelt Henk van Eeuwijk de man die tijdens de Flora de electronische beiaard bespeelde het derde pianoconcert van Van Beethoven en op de elfde vertolken drie leerlingen van de school van Toon kunst, Anneke Uitenbosch, Gertie Vunde- rink en Jit Postma, concerten van resp. Mozart, Van Beethoven en Mendelssohn. Op het laatste concert van de reeks spe len de violist Lorenzo Pappolo en de altist Jan Ay een duo van Mozart en zingt de alt Olga Ongena een aria uit „Samson et Dalilah" van Saint-Saëns. Een negenenvijftigjarige inwoner uit Bennebroek had zich Dinsdagmiddag in hoger beroep voor het gerechtshof te Am sterdam te verantwoorden ter zake opzet telijke brandstichting subsidiair poging tot brandstichting. In April van het vorig jaar omstreeks twee uur heeft hij in een perceel aan de Bennebroekerlaan, waar hij een knopen- fa'oriek had een lucifer gehouden voor een gasslang, waaruit gas stroomde, waarna hij het perceel verliet. Andere bewoners be merkten spoedig brandlucht en hebben het vuur geblust. Wat houtwerk is beschadigd. De rechtbank te Haarlem had hem wegens opzettelijke brandstichting een gevangenis straf van tien maanden opgelegd. Vorig jaar heeft verdachte van 24 April tot 14 Mei in voorarrest gezeten, waarna het Am sterdamse gerechtshof hem op vrije voeten heeft gesteld. Tijdens de behandeling van de zaak gaf de Bennebroeker het ten laste gelegde toe. Het ging hem in de zaken niet voor de wind en hij had veel belastingschuld. Het perceel was verzekerd voor 40.000. Als getuige werd gehoord een zenuwarts uit Bennebroek, die verdachte enige tijd onder behandeling heeft. Volgens hem moet deze sterk verminderd toerekenings vatbaar worden genoemd. Hij zal bij het stichten van een brand zich niet voorge steld hebben wat hij deed. Waarschijnlijk zal zijn doel niet geweest zijn de verzeke ringspenningen te verkrijgen. De zenuw arts was tenslotte van mening, dat opslui ting in een cel een nadelige invloed zal hebben. De procureur-generaal was van mening, dat opzettelijke brandstichting bewezen was. Op dat punt dient het vonnis van de rechtbank bevestigd te worden. Dank zij spoedig ingrijpen van medebewoners is een brand voorkomen. Sedert het uitspreken van het vonnis zijn er meer gegevens over verdachte bekend geworden. Dit was voor de procureur-generaal aanleiding een ge combineerde straf te eisen, namelijk twee maanden onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest en vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdedigster, mevrouw mr. A. A. GroenKorthof, beschreef de sociale ach tergrond van de zaak en herinnerde aan de toestand, waarin verdachte verkeerde. Het hof bepaalde de uitspraak op Dins dag 9 Juni. BINNENLAND Op uitnodiging van de Coördinatie commissie voor Culturele Betrekkingen met Duitsland te 's Graven hage zal een aantal Duitse journalisten van 29 Mei tot 2 Juni een bezoek aan Nederland brengen. Zij zullen onder meer worden ontvangen door de mi nister van Buitenlandse Zaken, de Duitse ambassadeur en de burgemeester van Den Haag. Aan de op 29 Juni te houden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschappij zal worden voorgesteld over het boekjaar 1952 een dividend van 10 procent in contanten uit te keren. Op 30 Juni zal in de legerplaats Olde- broek de minister van Oorlog het artillerie monument onthullen ter nagedachtenis aan de tijdens de laatste wereldoorlog door oor- logs- of verzetshandelingen en daarna bij gevechtsacties in Nederlands-Indië, Indone sië en Korea gevallen artilleristen. In De Bilt is een personen-auto, die een graanpakhuis uitreed, aangereden door een passerende auto. De personenauto werd daarbij opzij gedrukt. De 36-jarige graan handelaar A. Schuurman raakte tussen muur en auto bekneld en was op slag dood. Tegelijk met het dertiende internatio nale zuivelcongres wordt van 10 tot 30 Juni in de jaarbeurshal aan de Croeselaan te Utrecht een internationale beurs voor zui- velwerktuigen gehouden. Het 7410 ton metende Engelse motor tankschip „San Ambrosio" van de Eagle Oil and Shipping Co Ltd. te Londen, komende van Londen, is gisteren in de haven van Ter- neuzen tijdens het lossen, tengevolge van windstoten aan de grond gelopen. Vijf sleep boten van de firma John P. Best en Co. zijn er in geslaagd het schip vlot te slepen. Drie dezer sleepboten brachten de „San Am brosio" naar Vlissingen, waar het restant van de lading zal worden gelost en het schip zal worden gerepareerd. De Amerikaanse directie van de Feni- more ijzermijnen heeft medegedeeld^ dat overeenstemming bereikt is met de Neder landse Handels- en transport maatschappij „Vulcaan" over de exploitatie van de ijzer- ertsmijnen bij de Baai van Ungava in Canada. Volgens deze overeenkmost zal de Nederlandse maatschappij trachten belang stelling te vinden bij de Duitse staalindustrie, welke de machines, benodigd voor de win ning van het ijzererts, zou leveren in ruil voor ijzererts. In de huidige staat zijn de ertslagen niet te exploiteren. In Driebergen viel het buren op, dat de woning van het bejaarde echtpaar Van S. gesloten bleef. Nadat men de deur had ge forceerd, trof met het echtpaar levenloos in de slaapkamer aan. De slang van het gas- comfoor in de keuken bleek te zijn ge scheurd, waardoor de woning zich met gas had gevuld. In Zeist is het Prinses Marijke Kleu terhuis geopend, dat. door de Vereniging voor Katholieke Kinderuitzending in het bisdom Haarlem is gebouwd. Het huis biedt plaats aan ongeveer 50 kinderen. Het havenbestuur van Shoreham heeft de inschrijving van de Industriële Handels combinatie Holland (I.H.C.) aangenomen voor de bouw van een havenbaggermolen voor 132.259 pond sterling. Er was tevens ingeschreven door zes Britse firma's wier laagste inschrijving 147.500 pond sterling bedroeg. De toewijzing moet nog door de Britse regering worden bekrachtigd. Niet Paul Steenbergen maar Albert van Dalsum zal in de door de Haagse Comedie als onderdeel van het Holland Festival te geven voorstellingen van „De Storm" van Shakespeare in de vertaling van Nijhoff de hoofdrol van Prospero vertolken. De pre mière heeft plaats op Woensdag 17 Juni te 's Gravenhage. In de woning van de familie V. aan de Lefèvre de Montignylaan in Rotterdam is een dezer nachten ingebroken. Daarbij wer den uit negen losbladige postzegelalbums de vellen met postzegels meegenomen. Het is een verzameling zegels van Europese lan den, in totaal ongeveer 25.000 stuks, die een waarde hebben van ruim f 15.000. HAARLEM EN OMGEVING Aan de universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer J. van Willige te Bloemendaal. Het programma der Orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdagmiddag van 34 uur door George Robert luidt: 1. Fuga, H. d' Anglebert; 2. a. Kyrie, b. Gloria, c. Benedicimus te, d. Do- mine Deus, e. Kyrie, F. Couperin; 3. Les Cloches, N. Lebègue; 4. Meinen Jesum lass ich nicht, Choral met Variaties, J. G. Wal- ther; 5. Adagio, J. H. Fiocco; 6. Preludium en Fuga C gr. t„ J. S. Bach. Gisteren werd in Zandvoort een voet balwedstrijd gespeeld tussen de elftallen van de Zandvoortse en Heemsteedse politie. Zandvoort won met 20. Ds. T. Spilker is voornemens wegens vertrek naar Maassluis Zondag 6 September afscheid te nemen van de Gereformeerde kerk van Bennebroek. Aan de Vrije Universiteit slaagde cum laude voor het doctoraal examen rechten mej. A. Steenhuis te Haarlem (verbeterd bericht) Het tweede concert uit de serie zomer- concerten, aangeboden door „Harmonie- Crescendo" aan de burgerij van Haarlem is bepaald op Vrijdagavond 29 Mei in de mu ziektent van Restaurant Dreefzicht in Den Hout. Als makelaar in onroerende goederen werd Dinsdag door de Haarlemse rechtbank beëdigd: P. J. Hüneker te Heemskerk. HAARLEM, 26 Mei 1953 ONDERTROUWD: 26 Mei, M. Ponsteen en W. J. M. van Daalen; P. J. van der Berg en G. H. Luttik; V. W. H. Meijers en M. Chr. A. van Lier; J. J. Delver en C. Th. Aarts. GEHUWD: 26 Mei: P. J. S. van der Geest en Th. M. Hulsebos; G. J. Kaatman en E. J. van der Heijden; C. J. de Dood en A. H. A. M. Roozen; P. A. van der Wilt en J. Tijsma. BEVALLEN van een zoon: 20 Mei, M. He melrijkVarenhorst; 22 Mei, J. van der FluitZoeters; 23 Mei, G. Dekker—van Lieshout; W. A. Weismuller—Verkaik; 24 Mei, E. C. J. DijkermanKusters; M. W. DrijverZwaardemaker; M. C. Lommerse —van Rooden; 25 Mei, G. A. Scheelings— Raps; W. J. Dekkersvan Alphen; L. Breeu- werHurkmans; M. Nevevan Poorten; M. Cornelissevan Hooff; 26 Mei, J. A, F. M. Hoogesteijn—Gram. BEVALLEN van een dochter: 20 Mei, C. W. RooseWilshaus; 22 Mei, M. C. van der KlugtMolenaar: 23 Mei, E. J. F. Heesemans Nieuwenhuis; E. S. BorstelPaan; 24 Mei, C. BersmaBesselaar; J. A. M. Kienhuis— Smit; C. M. Stroomervan Warmerdam; L. S. Verwoerdt—Groeneveld; D. H. A. Brigode Geenen; 25 Mei, M. PrenenSteltenpool; H. van Mourik—Schuring; J. A. M. Maerten Slewe; L. M. A. BraspenningHesse; M. C. J. Timmerman—Maas; A. C. Ziel—Brug man. OVERLEDEN: 22 Mei, C. Minnes, 44 j., Maerten van Heemskerkstraat; 23 Mei, J. H. Damave, 74 j„ Schouwtjeslaan; C. Poland, 75 j., Rijksstraatweg; W. F. Beeremans, 75 j., Duvenvoordestraat; L. van Rij, 66 j„ Nep- tunusstraat; A. W. Spruijt, 69 j., Barrevoete- straat; 24 Mei. J. Janssen, 73 j., Santpoorter straat; M. Wijkhuizen—Groeneveld, 69 j„ Kolkstraat; S. W. HazevoetMazurel, 85 i Bloemhofstraat; 25 Mei, P. Hoogendoorn' 66 j„ Klein Heiligland; J. Th. Timmer, 63 j Maerten van Heemskerkstraat; M. Ulderink —van Groningen, 77 j., Mr. Gerlingsstraat. 3ij zeer slecht weer is gistermorgen ook te IJmuiden de haringvloot uitgevaren. De Haarlemse tekenaar Frans Verpoorten heeft aan boord van het Nederlandse visserij-inspectievaartuig „Jan van Galen" het vertrek meegemaakt en voor de kust zijn visie op de loggers tijdens de onweersbui vastgelegd. Hierboven is zijn tekening gereproduceerd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7